Zprávy Radia Praha

Politici kritizují českou diplomacii kvůli rezoluci OSN o Kubě

Český prezident Václav Havel není spokojen s postupem českých diplomatů při získávání podpory pro rezoluci OSN o dodržování lidských práv na Kubě. Podle Havla tento postup ohrožuje přijetí rezoluce. Čeští diplomaté chtějí do rezoluce prosadit také kritiku plošných sankcí vůči Havaně. Zástupci USA odmítají kritiku ekonomických sankcí a podobný postoj zaujímá i Polsko, které se kvůli tomu letos na přípravě rezoluce s ČR nepodílí. Rezoluci má v březnu projednat Komise OSN pro lidská práva. Postup diplomatů kritizuje i předseda Senátu Petr Pithart. Snahu ministerstva zahraničí prosadit do rezoluce OSN pasáž o neúčinnosti hospodářských sankcí napadli poslanci ODS. Podle Jana Zahradila takový postup staví zemi proti spojencům.

Bývalý důstojník BIS je ve vazbě

Okresní soud v Přerově ve středu uvalil na návrh vyšetřovatelů a žalobců vazbu na bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Okresní státní zástupkyně Lenka Šromová uvedla, že o vazbě rozhodla proto, že Hučín by mohl mařit vyšetřování, ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. Vladimír Hučín je obviněn z nedovoleného ozbrojování a neuposlechnutí rozkazu. Bezpečnostní orgány odmítly sdělit, zda vidí spojitost mezi osobou Hučína a sérií výbuchů v Přerově. Hučín, který bojoval proti minulému režimu kladením trhavin, však obvinění odmítá a tvrdí, že s výbuchy skončil se změnou politického systému. Podle něj stojí za celou kauzou to, že poukazoval na prominenty komunistického režimu, kteří dodnes působí ve státní správě a justici.

Šéfové stran budou pravidelně jednat s ministrem zahraničí o vstupu ČR do Evropské unie

Zhruba dvakrát ročně by se měli předsedové jednotlivých parlamentních stran scházet s ministrem zahraničí Janem Kavanem k diskusím o problematice vstupu ČR do Evropské unie. Na systému pravidelných schůzek se dnes dohodl předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus s ministrem Kavanem. Hlavní náplní schůzek bude hledání shody ve věci vyjednávací taktiky a různých přechodných období. Schůzka Klause s Kavanem se uskutečnila týden poté, co opozice kritizovala vládu za způsob jednání o vstupu Česka do Unie.

Mezi hlavními oblastmi, na které se vláda letos chystá soustředit pozornost při přípravě na vstup do EU, zůstane zdokonalení veřejné správy a soudnictví a boj proti organizované kriminalitě. Vyplývá to z návrhu Národního programu přípravy ČR na členství v EU na letošní rok. Jak uvedl ministr zahraničí Jan Kavan, většina úkolů z předchozího národního programu s termínem ke konci roku 2000 byla splněna. Existuje ale i několik oblastí, kde nastává zpoždění. Jde hlavně o oblast audiovize, návrhy zákonů o transformaci Českých drah a finanční kontrolu ve veřejné správě a novely zákona o spotrebních daních.

Vedení ODS a sociální demokracie bude jednat o opoziční smlouvě

Špičky vládní sociální demokracie a Občanské demokratické strany budou jednat o plnění opoziční smlouvy a jejích loňských dodatků. Protože některé krajské organizace stran smysl dalšího setrvávání v tomto smluvním svazku zpochybnily, očekává se diskuse o dalším osudu tohoto dokumentu. ODS a ČSSD se loni v lednu mimo jiné dohodly, že se budou před každým zahájením schůze sněmovny a Senátu předsedové klubů vzájemně informovat o stanoviscích klubů k jednotlivým bodům programu. Neshody související s podmínkami tolerance menšinové vlády ČSSD mají řešit jednáním předsedů a místopředsedů. Nedospějí-li k dohodě, informují o tom vedení stran.

Českou televizi čeká restrukturalizace

Prozatímní ředitel ČT Jirí Balvín při pátečním jednání mediální komise a kulturního výboru sněmovny uvedl, že veřejnoprávní televizi čeká reorganizace. Změny se budou týkat mimo jiné programového schématu, zvýšeného sledování objektivity a vyváženosti pořadů ČT a celkové "racionalizace" televize. Balvín nevyloučil ani některá personální opatření. Se členy komise a výboru jednal i o publikační činnosti zaměstnanců ČT v tištěných médiích. Ministr kultury Pavel Dostál poukázal na to, že někteří zaměstnanci svými články v novinách "válčí s vládou". Balvín hodlá tuto praxi u kmenových zaměstnanců omezit. Odpovídal také na kritické dotazy poslanců, kteří poukazují na tendenčnost a nevyváženost některých zpravodajských pořadů. Mediální komise a kulturní výbor projednaly zprávu o situaci ve veřejnoprávní televizi a vzaly ji na vědomí.

V době "televizní krize" přišla ČT podle Balvína zhruba o 40 miliónů korun za neodvysílané reklamy. Zhruba stejnou částku může celkově stát i forenzní audit ČT. Výpadek v příjmech z koncesionářských poplatků činí v prvním čtvrtletí asi 15 miliónů korun. Při debatě o návrhu letošního rozpočtu ředitel ČT poslance upozornil, že do zvolení nové Rady ČT bude televize v rozpočtovém provizoriu, protože rozpočet schvalují právě radní. Balvín rovněž naznačil, že do budoucna se ČT neobejde bez zvýšení koncesionářských poplatků.

Nejvyšší soud projedná kauzu Karla Hoffmanna

Nejvyšší soud se má zabývat případem předlistopadového vysokého komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna, který byl v souvislosti s událostmi roku 1968 obviněn z vlastizrady. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský totiž v této kauze podal v půli ledna stížnost pro porušení zákona. Soud totiž loni rozhodl, že případ je třeba vrátit státnímu zástupci k došetření, Rychetský byl však přesvědčen o opaku. Státní zástupce Hoffmanna obžaloval z vlastizrady spáchané formou sabotáže v souvislosti se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Hoffmann se podle žalobce dopustil vlastizrady tím, že jako ředitel Ústřední správy spojů vydal v noci 21. srpna, kdy na československé území vnikly armády Varšavské smlouvy, pokyny zastavit televizní a rozhlasové vysílání. Chtěl tak údajně zabránit šíření stanovisek tehdejších legálních orgánů, které intervenci odsoudily.

Ekologové kritizují metodiku hodnocení Temelína

Metodika posouzení jaderné elektrárny Temelín, jejíž konečné znění zveřejnilo na internetu ministerstvo zahraničních věcí, se podle ekologického Hnutí Duha vyhýbá posouzení faktorů, pro které jsou jaderné elektrárny považovány za rizikové. Podle předsedy sdružení Duha Jana Beránka se metodika nezabývá dopady těžby uranu, není v ní zaručeno rovnocenné porovnání variantních řešení a především nezvažuje možnosti těžkých havárií.

Komise posuzující vliv jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí bude podle dokumentu hodnotit vliv stavby na ovzduší, vodu, horninové prostředí, zdraví lidí, živou přírodu a krajinu. Posudek zahrne také hodnocení nakládání s vyhořelým palivem a možnosti vzniku havárií. Vedle účinků na lidské zdraví by měl posudek zhodnotit i to, jaký vliv bude mít elektrárna na "pohodu" usedlíků i návštěvníků regionu. Na rozsahu posouzení se dohodli členové komise se zahraničními pozorovateli před týdnem na schůzce v Průhonicích u Prahy. Posouzení by mělo být hotovo do konce května. Už od poloviny dubna by se k němu měla podle dosavadních jednání začít vyjadřovat veřejnost prostřednictvím písemných připomínek a veřejných slyšení.

Armáda kvůli nízkému rozpočtu nemůže vysílat jednotku na cvičení NATO

Nízký rozpočet na zahraniční akce armády nutí elitní libereckou rotu chemické ochrany, aby podstatně omezila svou účast na cvičeních sil okamžité reakce NATO. Ty pořádají ročně dvě cvičení a alespoň na jedno z nich by měla vycestovat kompletní jednotka. Nízký rozpočet však dovolí vyslat na manévry vždy jen několik příslušníků roty. Liberecká rota musí být připravena zasáhnout do tří dnů kdekoliv na světě, za dva roky má však podle zástupce velitele jednotky Martina Odrášky za sebou zatím jen jediný výjezd.

Holandský voják zahynul při vojenském cvičení v ČR

Osmnáctiletý voják nizozemské armády zemřel ve středu ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku při nehodě obrněného vozidla. Neštěstí vyšetřují nizozemská i česká vojenská policie. Zemřelý voják byl členem posádky transportéru, který se zřítil do vody. V Libavé se od úterka koná dvouměsíční cvičení nizozemské 41. mechanizované brigády.

Škoda Energo prodala část výroby

Akciová společnost Škoda Energo, součást a.s. Škoda Holding, prodala výrobu elektrických strojů britské firmě FKI, která je v oblasti elektrických strojů největším nezávislým výrobcem turbogenerátorů na světě. Jak uvedl generální ředitel Škoda Holding Martin Roman, jde o nejvýznamnější britskou investici v České republice do odvětví klasického strojírenství. Nový vlastník převezme zhruba 840 zaměstnanců a obor s ročními tržbami ve stovkách miliónů korun. Uskutečněný prodej zapadá podle Romana do strategie Škody rozvíjet jen ty obory, kde má Škoda na světovém trhu významnou pozici. Ostatní hodlá odprodat strategickým investorům.

Šancí pro ČR je stavba kongresového centra v Krakově

Zajímavou příležitostí pro české dodavatele a stavební společnosti je plánovaná výstavba kongresového a koncertního centra v polském Krakově. Celkové investice na jeho stavbu se odhadují na téměř dvě miliardy korun. O připravované stavbě informovala mluvčí vládní agentury Czechtrade Athina Lérová. Czechtrade bude pořádat v dubnu ve spolupráci se svými regionálními informačními místy setkání českých firem s představiteli zahraniční kanceláře ve Varšavě na téma "Polsko- domácí a zahraniční investice a možnosti českého exportu". Na polský trh již expandovala například CEVA Prachovice, která letos koupila nedaleko polských Katovic cementárnu Fabryka cementu Wysoka. CEVA předpokládá, že produkce cementu z její nové dceřiné společnosti zůstane na polském trhu.

V Praze byly zahájeny Dny evropského filmu

Předpremiérou francouzské komedie Každý to rád jinak začaly v Praze Dny evropského filmu. Do 18. března nabídnou fanouškům 36 titulů. Jsou reprezentativním průřezem kinematografickou tvorbu 24 států. Přehlídka bude do 28. března pokračovat v Brně.

Olomoucký Akademia film

Na olomouckém festivalu dokumentárních filmů Academia film budou ve dnech 22. až 26. dubna uvedeny soutěžní snímky z 23 zemí. Komise Academia filmu letos vybírala zástupce do festivalové soutěže ze 187 přihlášených snímků. Mnohé z nich již vyhrály ceny na mezinárodních prestižních festivalech. V Olomouci budou filmy budou soutěžit ve třech kategoriích - dokumentární pořad, vědecký a vzdělávací pořad a multimediální vzdělávací program. Ředitel festivalu Jan Schneider uvedl, že Cenu za životní dílo na festivalu dostane francouzská filmová režisérka Agnes Vardová. Součástí přehlídky budou i odborné semináře, kterých se zúčastní například socioložka Jiřina Šiklová, režisér a herec Jan Kačer nebo herečka Vlasta Chramostová. Letos se festival koná po šestatřicáté.

Chebská galerie vystavuje dokument o českých misiích v zahraničí

Chebská galerie G4 připravila výstavu fotografií Aleny Dvořákové a Viktora Fischera, které dokumentují práci českých katolických misií v zahraničí. Černobílé fotografie zachycují i způsob života obyvatel v Kazachstánu, jižní Africe a dalších zemích čtyř světadílů. Za snímky z cyklů Kazachstán a Jihoafrická republika získali autoři ocenění v soutěži Czech Press Photo v letech 1999 a 2000. Výstava potrvá do konce března.

Praha přispěje na stavbu Kafkova pomníku

Hlavní město Praha přispěje Společnosti Franze Kafky půl miliónem korun na pomník spisovateli Franzi Kafkovi, který by měl být odhalen na Starém Městě v říjnu příštího roku. V soutěži, který na pomník Společnost Franze Kafky vypsala, vyhrál návrh sochaře Jaroslava Róny. Rónův návrh představuje mohutnou kráčející figuru bez hlavy, na níž sedí drobný muž a prstem naznačuje směr cesty. Socha vyvedená v bronzu a vysoká přes tři metry by měla být umístěna v prostoru mezi chrámem sv. Ducha a Španělskou synagogou ve Vězeňské ulici v Praze 1.

Zmenšený odlitek vítězné plastiky bude v příštích letech věcnou cenou pro laureáty mezinárodní literární Ceny Franze Kafky, která bude udílena každoročně jednomu významnému spisovateli. Cenu bude předávat primátor hlavního města v Brožíkově sále Staroměstské radnice, a to vždy 28. října, tedy v den výročí vzniku samostatného Československa. Poprvé by měla být cena udělena už letos.

Česká města si připomínají potlačené povstání v Tibetu

Radnice některých českých měst se dnes připojily k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet a jejich radní vyvěsili na svých úřadech tento symbol svobodného Tibetu. V sobotu si totiž ochránci lidských práv připomenou 42. výročí protičínského povstání Tibeťanů. Po něm byl v této zemi nastolen systém vojenských kontrolních výborů a nejvyšší tibetský představitel dalajláma musel emigrovat.

Další poddaní se bouří proti valašskému králi

Konzulát fiktivního Valašského království na Šumavě se připojil k rebelům, kteří v tomto týdnu sesadili "valašského krále" Boleslava Polívku z trůnu. Nespokojení Valaši v čele se zakladatelem a správcem Valašského království Tomášem Harabišem zaslali ve středu Polívkovi královskou bulu, v níž ho odvolávají. Valachy totiž rozzlobilo, že Polívka nedávno představil v Brně vlastní znak; lidé kolem Polívky údajně postupují nekoordinovaně, zakládají konzuláty v luxusních hotelích v Praze a Karlových Varech a vytvořili i novou měnu. Text "Vyhlášení rebélie" zveřejnil šumavský konzul Radek David, který "má dobré jméno svobodných Valachů po rozlehlých horách od Vyššího Brodu po Všeruby šířit".

A na závěr ještě informace o počasí

V noci bude oblačno, ojediněle přeháňky, na horách smíšené. Nejnižší teploty +5 až 1 stupeň Celsia.