Zprávy Radia Praha

Veterinární opatření proti nákaze slintavky a kulhavky jsou prodloužena

Ústřední nákazová komise rozhodla prodloužit mimořádná veterinární opatření proti slintavce a kulhavce do 5. dubna s výjimkou hranic s Polskem. Na této hranici se od úterní půlnoci veškerá opatření proti chorobě ruší. Opatření vyhlášená před 14 dny měla původně platit do dnešního dne. Komise opatření prodloužila vzhledem k vývoji nákazové situace v Británii a rozšíření epidemie do Francie, Nizozemska a Irska. K prodloužení veterinárních opatření vedlo komisi především šíření epidemie v Nizozemsku, které v sobotu potvrdilo již páté ohnisko nákazy. Polsko naopak Státní veterinární správu přesvědčilo, že své území proti slintavce a kulhavce chrání na odpovídající úrovni.

Maďarský ministr zahraničí jednal v ČR o společném postupu vůči Evropské unii

Na své úterní návštěvě v České republice se maďarský ministr zahraničí János Martonyi setkal se svým resortním kolegou Janem Kavanem. Martonyi kritizoval nízký počet křesel, která mají mít v Evropském parlamentu po svém vstupu do Evropské unie Maďarsko a Česká republika. Oba ministři se shodli v tom, že se budou navzájem při jednáních o zvýšení počtu hlasů v parlamentu podporovat. Poté se maďarský ministr setkal s prezidentem Václavem Havlem. Jednali spolu o připravovaném summitu Severoatlantické aliance v Praze v roce 2002, o procesu rozšiřování Evropské unie a o regionální spolupráci. Prezident Havel zdůraznil, že země visegrádské čtyřky by měly spolupracovat stejně intenzívně, jako je tomu například u zemí Beneluxu. János Martonyi se setkal i s premiérem Milošem Zemanem, se nímž hovořil o přechodných obdobích po našem vstupu do unie a koordinaci přístupu zemí Visegrádu k otázce volného pohybu osob. O této otázce jednal s maďarským ministrem zahraničí i předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. V Česku podle Klause tato otázka vede ke vzniku dvou skupin. První prosazuje co nejrychlejší vstup do EU i s těmito podmínkami, které on sám hodnotí jako "naprosto ponižující a nepřijatelné". Druhá usiluje o vstup raději o něco pozdější, ale bez takových podmínek.

Česká republika je zajímavá pro singapurské investory

Prezident Václav Havel se v úterý setkal se singapurským premiérem Goh Chok Tongem. Podle Tonga je Česká republika spolu s Polskem a Maďarskem velmi zajímavým teritoriem pro singapurské investory. Premiér vyzdvihl ekonomickou reformu a budoucnost České republiky, prohlásil však, že do konkrétních obchodů nebude sigapurská vláda zasahovat a iniciativu přenechá podnikatelům. Na jeho misi po zemích střední Evropy ho proto doprovází zástupci singapurských firem. Předseda vlády Singapurské republiky se na své první návštěvě v zemi setkal také s dalšími představiteli státu. Jednal se svým českým protějškem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Hovořili především o rozvíjení politických a hospodářských vztahů. Pro Českou republiku je Singapur jedním z největších asijských obchodním partnerů. Vzájemný obchod se v posledních letech zvyšoval a v roce 1999 se přehoupl přes 150 miliónů dolarů.

Prezident jednal s nejvyšším vedením armády ČR

Prezident Václav Havel přijal na Pražském hradě ministra obrany Vladimíra Vetchého a náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Prezident vyslechl informace o situaci v resortu obrany a v armádě, o případné rezignaci ministra Vetchého, o které se už delší dobu spekuluje, se však podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka nehovořilo. Ministerstvo obrany čelí v poslední době stále silnější kritice v souvislosti se špatným hospodařením a personální politikou.

Ministr Kavan nemíní kvůli Českému domu v Moskvě odstoupit, odstoupil jeho generální sekretář

V souvislosti s kritizovaným pronájmem Českého domu v Moskvě rezignoval v úterý na svou funkci generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila vzal Srba všechnu odpovědnost za chyby při pronájmu Českého domu na sebe. Soukromá firma Hotel Český dům, které ministerstvo zahraničních věcí komplex budov pronajalo, používá údajně účtu velvyslanectví, ruským úřadům neplatí daně a využívá výhody určené jen diplomatickým misím: nakupuje neproclené a nezdaněné zboží.

Ministr zahraničí Jan Kavan Srbovu rezignaci ocenil. Srba svým krokem podle něj "zvedl laťku pro české státní úředníky nezvykle vysoko". Sám Kavan se však nechystá kvůli pronájmu Českého domu v Moskvě rezignovat. Zdůraznil, že smlouvou o pronájmu "nevznikla českému státu, státnímu rozpočtu žádná škoda" a připustil pouze formální nedostatky ve smlouvě. Zároveň uvedl, že nevidí důvod, proč by tato záležitost měla ohrozit jeho kandidaturu na funkci místopředsedy ČSSD.

Opoziční členové zahraničního výboru sněmovny nepovažují kauzu Český dům za uzavřenou ani poté, co kvůli ní rezignoval generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. S hodnocením nevýhodného pronájmu chtějí počkat minimálně do doby, než výbor obdrží a projedná detailní informace o kauze. Lidovec Pavel Tollner dokonce soudí, že na funkci by měl rezignovat i ministr zahraničí Jan Kavan, a to především za způsob, jakým se k ní postavil. Zahraniční výbor se chce touto záležitostí zabývat, a vyžádal si proto od Kavana písemnou zprávu o kauze. Podle člena zahraničního výboru a stínového ministra ODS Jana Zahradila však výbor tyto materiály zatím neobdržel.

Senátoři stran čtyřkoalice se nedohodli na vzniku společného klubu

Senátoři zvolení za strany čtyřkoalice jednali v úterý o vytvoření společného senátního klubu, nedospěli však k jednoznačnému závěru. Zatímco členové Unive Svobody a ODA se vzniku společného klubu nebrání, většina lidoveckých senátorů podporuje spíš dvě frakce se společným čtyřkoaličním vedením. Předseda Senátu Petr Pithart se však přiklání ke vzniku společného klubu. Podle senátorů se o vzniku klubu bude dále jednat. Společný klub čtyřkoalice v Senátu má do 1. dubna vzniknout na základě smlouvy stran čtyřkoalice uzavřené ve Žďáru nad Sázavou.

Obsluha Temelína odstavila v noci kvůli chvění turbínu

Obsluha odstavila v noci na středu po více než dvoudenním provozu turbínu prvního bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář ČTK řekl, že se tak stalo na pokyn pracovníků Škody Energo, kteří na některých místech ve strojovně, kde provádějí měření, zjistili nárůst chvění. Výkon reaktoru obsluha snížila na necelá dvě procenta. Temelín dodával v úterý do rozvodné sítě v rámci prováděných testů 430 MW elektrické energie při výkonu reaktoru 55 procent.

Rakouská vláda finančně podpoří průzkum vlivu Temelína na životní prostředí

Rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel po úterním zasedání vlády ve Vídni oznámil, že bylo dosaženo "jasné shody", pokud jde o dodatečné náklady spojené s naplňováním prosincové dohody z Melku o Temelínu. Shoda se týká dodatečného prozkoumání bezpečnosti jaderné elektrárny v Temelíně i finanční podpory pro rozsáhlá seizmická měření u slovinské elektrárny Krško. Mluvčí ministerstva životního prostředí Gerhard Popp sdělil, že rakouská vláda schválila na financování dohodnutých kroků ve věci Temelína 40 milionů šilinků, tj. zhruba 101 milionů korun. Tato suma bude využita na financování nákladů spojených s uskutečněním dohodnuté zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí, bezpečnostní prověrky a vybudování systému časného varování. Část zdrojů se využije na krytí projektu energetického partnerství mezi oběma zeměmi.

Rakouská strana má v souladu s dohodou z Melku mimo jiné příští měsíc instalovat v regionálním centru Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v Českých Budějovicích vlastní měřící zařízení. Dvě sondy na měření radioaktivity již kolem Temelína zprovoznila ekologická organizace Global 2000.

Podpora odsunutých sudetských Němců

V předvečer návštěvy českého ministra zahraničí Jana Kavana ve Vídni podpořil předseda rakouské hospodářské komory Christoph Leitl nároky sudetoněmeckých svazů na odškodnění odsunutých sudetských Němců ze strany České republiky. V rozhovoru pro středeční vydání listu Volksblatt uvedl, že "z hlediska postižených je toto stanovisko naprosto pochopitelné". Stejně jako jsou odškodňováni oběti nacismu, mělo by být alespoň symbolické odškodnění také pro sudetské Němce, prohlásil Leitl. Agentura APA k tomu dodává, že téma takzvaných Benešových dekretů, na jejichž základě byli sudetští Němci vyvlastněni a vysídleni, má být nastoleno i při jednání Kavana s rakouskou ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou.

Genetika pomůže nemocným rakovinou

Rozvoj genetiky by mohl podle lékařů významně ovlivnit léčbu nádorových onemocnění. Jak uvedl Martin Šafanda z onkologické kliniky Všeobecné fakulturní nemocnice na úterním setkání onkologů v Praze, bylo by možné geneticky zatížené pacienty častěji vyšetřovat a jejich nádorové onemocnění odhalit a léčit včas. Včasným odhalením zejména zhoubných mozkových nádorů, u kterých se nemoc vyvíjí velmi rychle, by přitom bylo možné výrazně prodloužit pacientův život. Profesor Michael Brada z londýnské Královské Marsdenovy nemocnice, který se pražského setkání onkologů na šestém Dni profesora Vladimíra Staška rovněž účastnil, potvrdil, že za dvacet let je posun v úspěšnosti léčení nádorů mozku minimální. Podle Brady by bylo vhodné koordinovat činnost center, aby úspěšnost léčby byla větší.

Podle statistiky je každoročně v ČR zjištěno 57.000 nových případů rakoviny, z toho 600 nádorů mozku. Mozkový nádor postihne ze 100.000 lidí deset, z nich čtvrtina jsou ty nejzhoubnější formy, kdy pacient do několika měsíců umírá. Zhoubnější nádory se špatnými vyhlídkami jsou častější ve čtvrté a páté dekádě života, méně zhoubné nádory postihují spíše mladší lidi. Nejčastějším příznakem nádoru je epileptický záchvat, často jsou to bolesti hlavy, nádor se může projevit částečným ochrnutím a změnou psychiky.

Ministerstvo vnitra otevřelo elektronickou databázi kradených uměleckých děl

Novou internetovou databázi kradených a nalezených uměleckých děl spustilo ministerstvo vnitra při příležitosti mezinárodní konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. Jak uvedl ministr vnitra Stanislav Gross, databáze má napomáhat nejen při pátraní po odcizených předmětech, ale i po majitelích nalezených děl. Česká republika je podle Grosse vůbec první zemí, kde podobná internetová aplikace funguje. Databáze obsahuje necelých 15 000 předmětů, což je zhruba čtvrtina všech ukradených děl. V následujících týdnech by měla být nová služba rozšířena o několik jazykových verzí.

Mezinárodní divadelní festival v Brně představí divadelní školy z několika zemí

Ve dnech 3. až 7. dubna se v Brně uskuteční již jedenáctý ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání 2001, jehož cílem je vytvořit prostor pro setkání studentů, učitelů a divadelníků ze světových divadelních škol. Organizátoři letos nabídli účast na festivalu 50 vysokým divadelním školám, z nabídky nakonec pořadatelé vybrali 14 představení. Podle ředitele festivalu Petra Oslzlého není hlavním kritériem výběru jenom samotná kvalita představení, ale především snaha ukázat různé přístupy a metody práce na jednotlivých školách.

Letos poprvé se na festivalu představí studenti herectví z Kapského města a Johannesburgu v Jihoafrické republice. Festival nabídne i představení budoucích herců z Nizozemska, Velké Británie, Litvy, Estonska, Finska, Bulharska a Rumunska. Chybět nebudou ani spoluzakladatelé festivalu, jimiž jsou Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě. Myšlenka uspořádat setkání všech tří vysokých divadelních škol z někdejšího Československa vznikla počátkem devadesátých let na divadelní fakultě JAMU. Z pracovního setkání českých a slovenských škol postupně vznikl Mezinárodní festival divadelních škol Setkání.

Brněnští archeologové ohlásili středověký nález

Archeologové ze společnosti Archaia, kteří provádějí výzkum u kostela sv. Jakuba v centru Brna, našli sklep plný lidských kostí, pocházejících ze středověku. Jejich množství odhadli na tisíce kusů. Podle vedoucího pobočky Archaia Petera Kováčika jde s největší pravděpodobností o kosti ze zrušeného hřbitova, který dříve byl u kostela. Kostel sv. Jakuba vznikl počátkem 13. století, doložen je v roce 1228. Na přilehlém hřbitově se pohřbívalo až do 18. století, zákaz pohřbívání byl vydán v roce 1785 za vlády Josefa II. Nedaleko sklepa naplněného kostmi učinili archeologové další zajímavý nález, když objevili hliněnou pec ze 13. století, tedy počátků města Brna. Záchranný výzkum je součástí sanace podzemí historického jádra.

Národní park Šumava existuje již deset let

Deset let existence si letos připomíná Národní park Šumava, vyhlášený 20. března 1991. Jeho území o rozloze 690 čtverečních kilometrů bylo vyčleněno z Chráněné krajinné oblasti Šumava, založené už v roce 1963. Větší část chraněné oblasti nadále zůstala v těsném sousedství parku jako přirozené ochranné pásmo. Národní park je chráněn přísněji než chráněné krajinné oblasti. K hlavním akcím, které desetileté trvání Národního parku Šumava připomenou, bude Evropský Den národních parků (24.května), odborná mezinárodní konference a otevření nového informačního střediska ve Stožci.

Posláním parku je uchování a zlepšení jeho přírodního prostředí, zejména ochrana a obnova přirozených funkcí přírodních systémů, přísná ochrana volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a zachování typického vzhledu krajiny. Patří k němu i naplňování vědeckých a výchovných cílů, jakož i využití jeho území k turistice a rekreaci nezhoršující prostředí. Hospodářské a jiné využití parku musí být podřízeno zachování a zlepšení přírodních poměrů, připomněl mluvčí citací z nařízení vlády o vyhlášení parku. Park ročně navštíví necelé dva miliony lidí, kterým vedle 13 informačních středisek slouží také rozhledna na Poledníku a desítky informačních bodů v terénu. Otevřeno je přes deset naučných stezek, z nichž nejoblíbenější je Povydří, sedmikilometrová trasa od Antýglu k Čeňkově Pile, kterou každoročně navštíví více než 100 000 turistů.

Ze sportu:

V jednoznačnou výhru se změnil kvalifikační zápas české fotbalové jednadvacítky s Dánskem. Domácí tým na teplickém trávníku sice nepodal oslnivý výkon, ale i tak vyhrál 3:0. Dvě branky vstřelil Baroš, v úvodu se trefil teplický Vachoušek.

Disciplinární komise hokejového svazu potrestala pardubického obránce Aleše Píšu za napadení rozhodčího po sobotním čtvrtfinálovém zápase s Vítkovicemi zastavením činnosti na patnáct utkání. Píšův fyzický útok na čárového sudího Viléma Cambala přispěl k tomu, že hokejoví rozhodčí vstoupili do stávkové pohotovosti a pohrozili bojkotem.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Většinou polojasno, odpoledne od jihozápadu postupně přibývání oblačnosti. Teploty plus 6 až plus 8 stupňů Celsia.