Zprávy Radia Praha

Představitelé zkrachovalé firmy H-Systém dostali balíčky s výbušninou

Představitelé zkrachované stavební společnosti H-Systém poštou obdrželi podezřelé balíčky, které pravděpodobně obsahovaly nástražný výbušný systém. Obsah jednoho ze čtyř balíčků zranil syna bývalého ředitele firmy Jaroslava Eliáše. Informovaly o tom televize Prima a Nova. Firma H-systém slíbila lidem výstavbu rodinných domků, stavbu ale zastavila a většině zákazníků nevrátila peníze. První velkou obálku předala poštovní doručovatelka někdejšímu šéfovi H-Systému Ladislavu Tůmovi. Ten zásilku otevřel, když ale uviděl podezřelé drátky, okamžitě obálku přinesl před dům. Policie podezřelou zásilku na místě preventivně zneškodnila. Tůma je společně s dalšími členy managementu H-Systému obviněn z podvodu. Už za několik dní by měl policejní vyšetřovatel předat návrh na podání obžaloby, uvedla Prima.

Vláda schálila sociální zabezpečení pro přesídlené volyňské Čechy

Smlouvu o sociálním zabezpečení s Ukrajinou schválila ve středu česká vláda. O rozhodnutí kabinetu, které pomůže vyřešit i problémy se sociálním zabezpečením přesídlených volyňských Čechů, informoval na tiskové konferenci vládní mluvčí Libor Rouček. "Ta smlouva řeší oblasti vztahů mezi oběma státy, které nejsou v současné době smluvně upraveny. Netýká se oblasti zdravotní péče," poznamenal mluvčí. Stanoví ale koordinační pravidla, která umožní odstraňovat případné kolize v oblasti nemocenského a důchodového pojištění. Týká se také otázek pracovních úrazů a nemocí z povolání, ale i dávek v nezaměstnanosti a dávek státní sociální podpory, jako například pohřebné nebo přídavek na dítě, upřesnil Rouček. Smlouva naopak neřeší problém nelegálního zaměstnávání ukrajinských občanů. Dílčí důchody ukrajinským občanům bude česká strana přiznávat, ale až za dobu od podpisu této mezinárodní smlouvy.

Rozpočtový výbor doporučil finanční odměny za domácí protifašistický odboj

Sněmovna asi v dohledné době schválí zákon, který finančně odmění domácí protinacistický odboj a zároveň odškodní politické vězně komunistického režimu i československé občany odvlečené po válce do stalinských táborů nucených prací. Naznačilo to jednání rozpočtového výboru, který dolní komoře parlamentu takový postup doporučil. Sněmovna by o zákonu mohla rozhodnout možná již na své květnové schůzi.

Předlohu, která by odměnila příslušníky domácího protinacistického odboje, vypracovali sociální demokraté Radim Turek a Vladimír Cisár. Jejich návrh počítá s tím, že odbojáři by měli dostat až 120.000 korun, a to v závislosti na délce své odbojové činnosti, případně na tom, zda byli zraněni. Na peníze mají mít nárok i vdovy a vdovci. Pravice v čele s Markem Bendou (ODS) usiluje o to, aby se tento zákon vztahoval i na lidi, kteří byli z politických důvodů vězněni mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990. To se však vůbec nelíbí Turkovi a jeho stranickým kolegům. Upozorňují, že političtí vězni již byli na rozdíl od domácích protinacistických bojovníků odškodněni.

Čtyřkoalice žádá zprávu o návštěvě ministra obrany Vladimíra Vetchého v Číně

Čtyřkoalice žádá od vládních představitelů konkrétní informace o nedávné návštěvě ministra obrany Vladimíra Vetchého v Číně. Je totiž znepokojena nepotvrzenými zprávami, že Vetchý jednal v Pekingu o možné dodávce českých radarů pro tamní vojenská letiště. O stanovisku čtyřkoalice informoval její lídr Karel Kühnl. Chce vědět jaký mandát měl Vetchý od vlády pro takovou dohodu, jak se k této věci staví česká diplomacie a jaké konkrétní závazky či přísliby učinil Vetchý během své návštěvy Číny.

Ministerstva obrany i zahraničí již dříve upozornila, že žádná vojenská dohoda s Čínou uzavřena nebyla. Vetchý měl podepsat pouze meziresortní dokument, který by spolupráci ve vojenské oblasti umožnil. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ČTK řekl, že vývoz zbraní není nic, za co by se měla republika stydět, jsou-li obchody transparentní a profesionálně odvedené. Úvahy o možné vojenské spolupráci ale poměrně citlivě vnímají ostatní státy NATO, které poukazují na napjaté vztahy mezi Čínou a Spojenými státy.

Skončilo řízení arbitrážního soudu mezi CME a Českou republikou

Ve Stockholmu skončilo řízení arbitrážního soudu mezi nizozemskou společností CME a Českou republikou. Vynesení rozsudku bude arbitrážnímu soudu trvat několik měsíců, přičemž přesnější datum prozatím není známo. CME, jejímž akcionářem je Američan Ronald Lauder, tvrdí, že Česko porušilo dohod o ochraně investic. Škodu měl CME způsobit pokles hodnoty ČNTS, která byla dříve hlavní servisní organizací televize Nova.

Dánský účastník demonstrací proti pražskému zasedání MMF zřejmě v České republice souzen nebude

Mladistvý Dán Frank Rytlow, stíhaný v souvislosti s demonstracemi při loňském zasedání světových finančníků v Praze, zřejmě nestane před českým soudem. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová ve středu řekla, že trestní řízení s Rytlowem, obžalovaným z útoku na veřejného činitele, hodlá předat dánským úřadům. Při demonstracích proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky někteří demonstranti útočili na policisty kameny, tyčemi i zápalnými lahvemi.

Vyšetřovatel obvinil 19 lidí. Sedmnáctiletý Rytlow měl jít k soudu v únoru se svým dánským přítelem Madsem Traerupem. Ze zdravotních důvodů se ale omluvil, takže Šindelářová jeho věc vyloučila k samostatnému projednání. Rytlow je mladistvý, soud proto nemohl jednat v jeho nepřítomnosti. Šindelářová požádá dánské úřady o převzetí kauzy cestou právní pomoci. Pokud Dánsko žádosti vyhoví, bude záležet na jeho orgánech, zda budou Rytlowa stíhat.

Český helsinský výbor hodnotí stav vězeňství

Letitým problémem vězeňství v České republice je z pohledu Českého helsinského výboru (ČHV) přeplněnost věznic a neobvykle vysoký počet vězněných na počet obyvatel. Informoval o tom Miroslav Krutina z oddělení právních analýz ČHV, který se autorsky podílel na Zprávě ČHV o stavu lidských práv v České republice v roce 2000. V Česku je počet vězňů na počet obyvatel ve srovnání s vyspělými evropskými státy dvoj až trojnásobný. Podle propočtu odborníků by mělo na 100.000 obyvatel připadat přibližně 200 vězňů. Příčiny vidí Krutina ve zbytečném vazebním stíhání, v dlouhém trvání vazby, v nedostatečném využívání alternativních trestů a v neexistenci účinné prevence kriminality. Nekvalitní je podle něj i práce s uvězněnými, která přináší vysoké procento recidivy.

Hlasy pravicových poslanců byl zamítnut návrh zákona o náhradním výživném

Ústavně-právní výbor sněmovny ve středu hlasy pravicových poslanců dolní komoře doporučil zamítnutí návrhu zákona, který předpokládá, že stát převezme vymáhání alimentů. Návrh společně předložilo několik poslankyň v čele s Janou Volfovou (ČSSD), která ale neztrácí optimismus. Pravicoví poslanci předloze mimo jiné vyčítají, že příliš zatahuje stát do soukromé oblasti. Návrh počítá s tím, že stát bude poskytovat náhradní výživné po dobu, kdy ho neplatí určený rodič. Zatímco někteří odpůrci zákona soudí, že taková norma by mohla ještě zhoršit platební morálku, předkladatelé si myslí opak. Věří totiž, že stát dokáže tyto dluhy vymáhat účinněji než jednotlivec.

Věřejnost si myslí, že stát má střežit ekonomiku

Většina české veřejnosti si stále myslí, že stát má střežit ekonomiku. Podle dubnového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) 60 procent populace soudí, že stát by měl znovu vyvlastnit špatně zprivatizované podniky. Podle 80 procent lidí by si měl ponechat i kontrolní podíl v největších bankách. Z průzkumu také vyplynulo, že 36 procent dotázaných pokládá deregulaci cen energie za nezbytný krok k důslednému řešení energetické situace v zemi.

Soud osvobodil reportérku Lenku Kučerovou

Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu vynesl osvobozující rozsudek nad šestačtyřicetiletou novinářkou a fotoreportérkou Lenkou Kučerovou. Podle žalobkyně při loňské prvomájové demonstraci anarchistů na Střeleckém ostrově v Praze napadla policistu, který předváděl zadrženého demonstranta. Soudkyně dospěla k závěru, že Kučerová se vůči policistovi mohla dopustit pouze přestupku, který by ale nyní byl již promlčen. Kučerová trvá na tom, že s policistou vůbec do fyzického kontaktu nepřišla. Fotoreportérka před soudem uvedla, že považuje proces za vykonstruovaný. Podle ní ji policisté chtěli soudem zdiskreditovat a zastrašit, aby už nefotografovala a nepsala o policejních zásazích proti demonstrantům. Zatímco policisté u soudu tvrdili, že sledovali, jak Kučerová tloukla pěstmi do zad jejich kolegu, svědci z řad demonstrantů a nezávislých pozorovatelů, mezi nimiž byl i bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, uváděli, že nic takového neviděli.

V Ostravě začal sjezd starostek

Téměř 140 starostek z celé republiky se ve středu sjelo do Ostravy na desátý ročník setkání prvních dam českých radnic. Připraven je pro ně nejen pracovní, ale především kulturní program, řekla ČTK Táňa Kantorková, mluvčí radnice v Ostravě-Mariánských Horách, která akci organizuje. Starostky zůstanou na Ostravsku až do neděle. Starostky se mohou seznámit také s chodem Centra tísňového volání, které propojuje všechny záchranné složky, tedy policii, lékařskou záchrannou službu i hasiče.

Do českého školství proniká i tzv. daltonská metoda

Přibližně 20 škol v České republice se připravuje na to, že budou vyučovat takzvanou daltonskou metodu, jejíž podstatou je samostatná práce dětí. Základem je dohoda o spolupráci mezi učitelem a dítětem, postavená na principech volnosti. Metodu do praxe ve 20. letech uvedla americká pedagožka Helena Parkhurstová. Žáci daltonských škol absolvují stejný rozsah učiva jako jejich vrstevníci v ostatních školách, rozdíl je pouze v metodě podání učiva. Volnost spočívá ve volbě tempa, jímž chce dítě pracovat, ve výběru zdroje pomoci, samostatné práci či spolupráci a v čase, který dítě úkolu věnuje.

Veřejné mínění o nadváze

Pětina lidí, většinou mužů, si myslí, že nemá nadváhu, pět procent je však obézních. Naproti tomu šest procent lidí, hlavně žen, vnímá i při normální hmotnosti svůj stav jako nadváhu. "Skutečně trpí v ČR nadváhou 58,6 procenta mužů a 40,8 procenta žen," řekl novinářům Jan Lajka ze společnosti STEM/MARK k průzkumu, na němž se podílela Česká obezitologická společnost a ministerstvo zdravotnictví. "Ve výskytu obezity je Česko na třetím až čtvrtém místě v Evropě," konstatoval náměstek ministra zdravotnictví Antonín Malina. Obezita zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, metabolických chorob a nádorů, nemocí pohybového aparátu, psychických onemocnění, zejména deprese. Obezita představuje po kouření druhou nejčastější příčinu úmrtí, jíž lze předcházet.

Newyorská univerzita v Praze rozšiřuje studijní nabídku

O obor evropské právo chce od podzimu rozšířit studijní nabídku Newyorská univerzita v Praze, která nabízí českým i zahraničním zájemcům bakalářské a magisterské studium zakončené mezinárodně uznávanými diplomy. Škola působí v Praze od roku 1998 a v současné době na ní studuje více než 400 posluchačů z 20 zemí. Novinářům to ve středu řekl ředitel školy Dinos Satratzemis.

Talichovo kvarteto bude zdarma vystupovat ve školách

Na univerzitách a středních školách v různých městech České republiky hodlá od podzimu bez nároku na honorář vystupovat světoznámé Talichovo kvarteto. Chce tak oslovit mladé posluchače a přiblížit jim vážnou hudbu, řekl ve středu novinářům člen kvarteta Vladimír Bukač. "Je nám líto, že v publiku vidíme obvykle střední a starší generaci. I když klasická hudba není masovou záležitostí, má mladým co nabídnout," uvedl Bukač.

Park lednického zámku ze seznamu Unesco potřebuje obnovu

Park v areálu lednického zámku na Břeclavsku potřebuje nutně obnovu. Stromy jsou přestárlé a odumírají. Proto by některé z nich měly být vykáceny a nahrazeny novými. Lednický park přitom patří mezi nejvzácnější krajinné parky v ČR a v roce 1996 se spolu s lednickým zámkem dostal na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví Unesco. Mnohé stromy mají 400 let. Obnova parku začala již v dubnu, kdy památkáři společně s ochránci přírody vysadili v areálu zámku deset nových lip. Park je zajímavý tím, že vznikl v krajině upravené v anglickém stylu. Zámek je považován za jedno z vrcholných architektonických děl anglické novogotiky.

Arcibiskup Graubner požehnal kroměřížské Arcibiskupské vinné sklepy

Až 250.000 litrů mešního vína dodají všem českým katolickým farnostem pro bohoslužby vinaři z kroměřížských Arcibiskupských sklepů, jimž požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Sklepy byly také zpřístupněné veřejnosti a mešní víno tak budou moci ochutnat i turisté. Podle Graubnera patří arcibiskupství 70 procent majetku nové vinné společnosti a 30 procent vlastní dva soukromí vinaři z Hluku na Uherskohradišťsku.

V bruselském Českém centru jsou vystaveny scény z řady loutkových filmů Jiřího Trnky

Scény z řady slavných loutkových filmů Jiřího Trnky jsou hlavním magnetem výstavy z jeho animované tvorby, která byla zahájena v bruselském Českém centru. Průřez začíná u poválečných kreslených filmů a končí Snem noci svatojánské z roku 1959. Trnka se prosadil díky prvním filmům po roce 1945, z nichž snímek Zvířátka a Petrovští získal hlavní cenu filmového festivalu v Cannes. Založil vlastní loutkové Studio Jiřího Trnky, které trvá dodnes.

Ze sportu

Prvním soupeřem českých hokejistů v osmifinálové E skupině mistrovství světa v Německu budou v sobotu reprezentanti Ruska. Rozhodla o tom prohra Rusů s Kanadou 1:5, po níž obsadili v základní skupině druhé místo. Úřadující čeští mistři světa postoupili do druhé fáze turnaje jako vítězové základní skupiny A se třemi body.

A na závěr krátce o počasí:

Na území České republiky je skoro jasno až polojasno, teploty 24 až 27 stupňů Celsia.