Zprávy Radia Praha

Prezident Havel se účastní "summitu kandidátů NATO" v Bratislavě

V Bratislavě byla v pátek zahájena konference představitelů postkomunistických zemí nazvaná "Nové evropské demokracie: vůdcovství a zodpovědnost". Konference se účastní předsedové vlád a vicepremiéři deseti postkomunistických zemí, které usilují o vstup do Severoatlantické aliance. Klíčový, asi hodinový projev o své vizi působení Severoatlantické aliance má na konferenci Václav Havel. Pobyt v Bratislavě zahájil prezident Havel setkáním se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem.

Severoatlantická aliance by na svém pražském summitu v roce 2002 měla přizvat alespoň tři kandidáty na členství v NATO. Na bratislavském "summitu kandidátů", jehož se účastnilo deset šéfů vlád postkomunistických zemí, k tomuto kroku alinaci vyzval bývalý poradce amerického prezidenta Zbigniew Brzezinski. Americký politolog je přesvědčen, že rozšiřování aliance nemůže ustrnout v době, kdy se chystá rozšíření Evropské unie.

Podle Václava Havla vstup České republiky do Evropské unie značně převyšuje přechodná omezení jako například sedmiletý odklad na volný pohyb pracovních sil, který se snaží prosadit Německo a Rakousko. Prezident to zdůraznil před odletem na bratislavskou konferenci. Šéf české diplomacie Jan Kavan přitom nedávno upozornil, že tvrdé prosazování některých omezení může v České republice vyvolat odpor vůči vstupu země do evropské patnáctky.

Rakouský ministr Molterer bude v ČR jednat o Temelínu

Na jednodenní návštěvu do České republiky přijede v sobotu rakouský ministr zemědělství, životního prostředí, lesnictví a vodního hospodářství Wilhelm Molterer. S ministrem zahraničí Janem Kavanem bude jednat o Jaderné elektrárně Temelín, plnění česko-rakouských z Melku i o posledních haváriích v temelínské elektrárně, které zneklidňují část rakouské veřejnosti.

Rakouští opoziční sociální demokraté trvají na tom, že oba ministři v Praze musejí jednat i o možnosti trvalého odstavení jaderné elektrárny Temelín. Podle názoru sociálních demokratů nesmí být téma neuvedení Temelína do provozu "tabuizováno". Série poruch a zvýšení nákladů si podle nich jednání o úplném odstavení Temelína přímo vynucují. Česká i rakouská oficiální místa přitom před schůzkou potvrdila, že jejím tématem má být pouze prověrka vlivu elektrárny na životní prostředí, dohodnutá v prosinci v Melku.

K tvrdému postoji vůči české straně vyzval rakouského ministra životního prostředí Wilhelma Molterera mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer, který na Molterera naléhá, aby české straně "neustupoval". Podle Pühringera by rakouský ministr měl "raději přijmout ztroskotání dohod z Melku, než akceptovat pseudoprověrku vlivu elektrárny na životní prostředí". Také hnutí Global 2000 prohlásilo proces z Melku za "prakticky mrtvý" a vyzvalo Molterera, aby s Kavanem jednal pouze o "definitivním odstavení" Temelína. Molterer by měl Kavanovi také připomenout slib ministra průmyslu Miroslava Grégra, že v případě nedodržení termínu uvedení Temelína do provozu a překročení jeho schválených nákladů odstoupí.

Rakousko by podle odpůrců jaderné energetiky mohlo České republice nabídnout i konkrétní pomoc, pokud se provozu Temelína zřekne. Pro tento případ vyhlašuje hnutí Stop Temelín veřejnou sbírku pod heslem "Společně pro slunce a svobodu" a vyzývá obyvatele, aby do ní přispěli tisíci šilinky.

Visegrádský fond spolupráce se má zdvojnásobit

Visegrádský fond na podporu spolupráce by se podle státních tajemníků Maďarska a Česka Zsolta Németha a Pavla Teličky mohl v budoucnu zdvojnásobit. Smlouvu o založení Visegrádského fondu na podporu například kulturní spolupráce podepsali zástupci Maďarska, Česka, Polska a Slovenska loni v červnu. O celkový vklad 36 miliónů korun se členské země rozdělí rovným dílem.

Oba státní tajemníci v pátek jednali o spolupráci visegrádské skupiny se zeměmi Beneluxu, přípravách obou států na vstup do Evropské unie (EU) a o spolupráci v rámci Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA). Telička a Németh hovořili také o otázce volného pohybu osob. Zemím, které se ucházejí o vstup do EU, hrozí až sedmileté přechodné období pro volný pohyb osob po jejich přijetí do unie. Hlavně Německo a Rakousko se obávají přílivu levné pracovní síly.

Ministr obrany zahájil úsporná opatření v armádě

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík připravuje se svými pracovními týmy urychlenou redukci osob a majetku v armádě. Podle vlastního vyjádření nemůže v současné době od vlády a parlamentu požadovat, aby armáda získala víc peněz. Nově jmenovaný ministr naopak zajišťuje, aby prostředky, které armáda má k dispozici, byly vynakládány v souladu se zákonnými normami. První škrty a úsporná opatření budou proto směřovat zejména do obslužných mechanismů, mezi něž patří i vojenská ubytovací služba.

Většina Čechů považuje akci Čisté ruce jako neúspěšnou

Více než dvě třetiny Čechů hodnotí vládní akci Čisté ruce, jejímž cílem je potírat velkou hospodářskou kriminalitu, za neúspěšnou. Za zdařilou ji považuje jen 18 procent občanů. Důvodem nespokojenosti jsou nejčastěji nevýrazné výsledky akce, nedůsledný postup vlády či pokračování kriminálních činů. Vyplynulo to z výsledků dubnové analýzy Centra pro výzkum veřejného mínění.

Skoro polovina z 68 procent nespokojených občanů by přivítala hmatatelnější výsledky v odhalování ekonomické kriminality. " Každý dvacátý z nespokojených Čechů je navíc přesvědčen, že velké aféry zůstaly nepotrestány. Každý třicátý se pak domnívá, že se stoupenci vládnoucí ČSSD sami podílejí na hospodářské kriminalitě. Za důvod neúspěchu akce občané uvádějí i přílišnou osobní provázanost, špatnou práci soudů a korupci úředníků. Akci Čisté ruce přijal sociálně demokratický kabinet po svém nástupu v roce 1998 a sliboval díky ní zmapování případů korupce a razantní zásah proti hospodářské kriminalitě.

Brněnští radní budou jednat o odsunu Němců v r. 1945

Zastupitelé města Brna mají příští týden rozhodnout o tom, jaký postoj zaujme současné vedení města k odsunu jeho německých obyvatel v roce 1945. Diskuse o problému vyvolala před rokem výzva občanského sdružení Mládež pro interkulturní porozumění. Skupina odborníků, kterou rada loni ustavila, připravila dokument, o němž již jednaly politické kluby zastupitelů. V jeho textu je vyjádřeno politování nad utrpením, které postihlo občany Brna za druhé světové války bez ohledu na národnost. Loňská výzva občanského sdružení, kterou radní původně odmítli, ale požadovala omluvu odsunutým německým obyvatelům Brna.

Na přelomu května a června 1945 bylo z Brna odsunuto na 20.000 Němců. Stalo se tak na základě vyhlášky národního výboru ještě před tím, než odsun německého obyvatelstva z Československa schválila v srpnu téhož roku Postupimská konference. Výzva sdružení Mládež pro interkulturní porozumění tvrdila, že procesí až 35.000 lidí, doprovázené ozbrojenci, putovalo za strašných podmínek do Pohořelic. Mnozí údajně zemřeli na cestě vyčerpáním, jiní byli ubiti či zastřeleni. Podle policejního vyšetřování z počátku roku 1996 ve skutečnosti zemřeli při pochodu tři lidé, dalších 457 potom v táboře v Pohořelicích stařeckou sešlostí, vysílením, po průjmech, úplavici či nevhodné stravě. Neprokázalo se, že Němci byli na pochodu vražděni.

Soud zprostil viny bývalého šéfa tachovského pozemkového fondu

Bývalého šéfa tachovského pozemkového fondu Jana Flakse zprostil plzeňský krajský soud obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Žalobce vinil Flakse z toho, že před pěti lety prodal soukromé firmě pozemky určené pro stavbu dálnice D5 za téměř třikrát nižší cenu, než byla jejich skutečná hodnota. Soud však shledal, že Flaks ve funkci vedoucího pozemkového fondu nebyl veřejným činitelem a ani nejednal protizákonně. Rozsudek dosud není pravomocný

Stavebnictví táhne růst ekonomiky a zahraniční investice

Současný růst ekonomiky je způsoben především růstem stavební výroby a přílivem zahraničních investic. Růst ve stavebnictví za březen ve stálých cenách přitom meziročně dosáhl 15,7 procenta. Podle ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška jsou výsledky za březen dokonce mírně lepší, než podnikatelé ve stavebnictví čekali. Mírná konjunktura, která započala koncem loňského roku, bude podle něj i nadále pokračovat. Daří se především v infrastrukturních stavbách a průmyslové výstavbě, nedostatečné tempo je naopak v bytové výstavbě a opravách bytového fondu. Růst výstavby bytů by však mohl pozitivně ovlivnit zájem o státní program podpory oprav panelových domů. Významný vliv může mít i zlevnění hypoték.

Růst stavebnictví představuje podle Maška zatím stále jen snižování deficitu v zadržené výstavbě. Podle odhadů Svazu podnikatelů ve stavebnictví by se stavební investice měly pohybovat v řádech biliónů korun, abychom dosáhli vybavenosti zemí Evropské unie. Stavební kapacity v ČR by tak vysoký objem prací dokázaly pokrýt, otázkou však je, zda bude dostatek investičních prostředků z veřejných rozpočtů a zdrojů soukromých českých i zahraničních investorů, i ze zdrojů EU.

Jugoslávie hledá české investory do průmyslových zón

Investory z České republiky hledá podle vládní agentury Czechtrade největší jugoslávská bezcelní zóna SZ Beograd, která provozuje čtyři zóny na břehu Dunaje v Bělehradě, Smederevu, Kovinu a Pančevu. Nejvíce využívanou zónou je Bělehrad. Poskytuje služby na osmi hektarech plochy z celkových 34 hektarů. Zóna disponuje dobrou infrastrukturou a vzhledem k blízkosti centra jugoslávské metropole je vhodná k prodeji spotřebního zboží, průmyslových výrobků a k montážním pracím. Zóna Smederevo s rozlohou 140 hektarů je díky sousedství velkého železářského výrobce Sartid nejvhodnější k činnostem, souvisejícím s překládkou a dalším zpracováním hutnických výrobků. Zóna Kovin v zemědělské oblasti je předurčena ke zpracování zemědělských produktů a k výrobě potravin. Poslední zóna se nachází v blízkosti rafinerie Pančevo, což nabízí její využití k zakládání chemických provozů. Vzhledem k šíři Dunaje v těchto místech a dostupnému manipulačnímu zařízení je vhodná k překládání rozměrných nákladů.

Nová huť vypověděla kontrakt americké firmě

Akciová společnost Nová huť vypověděla kontrakt americké firmě Kaiser BV na dodávku válcovací tratě minihutě. Důvodem vypovězení kontraktu je nesplnění podmínek, ke kterým se Kaiser zavázal při dodávce technologie širokopásové válcovny typu Steckel. Nové huti tak podle mluvčí společnosti Sylvy Mazurkové vznikl nárok na úhradu škody ve výši 46 miliónů USD (zhruba 1,8 miliardy Kč). Nyní se připravují mezi firmami NH a Kaiser BV jednání o tom, jak vzniklou škodu řešit.

Škoda Auto uvede o víkendu Fabii sedan na tuzemský trh

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto uvede o víkendu na tuzemský trh model Fabia Sedan. Základní verze vozu, který byl poprvé představen koncem února na ženevském autosalónu, bude stát 306.200 korun. Firma plánuje letos prodat minimálně 30.000 těchto modelů. V nabídce se nový vůz objeví se třemi stupni výbav, Classic, Comfort a Elegance a se šesti druhy motorů. Nový vůz si již v příštím týdnu však bude moci odvézt jen omezený počet zákazníků. Ve většině ostatních případů budou schopni prodejci dodat objednané sedany do dvou až tří měsíců.

Miliardové investice do ovocnářství na Bruntálsku jsou ohroženy

Zahraniční investice do ovocnářství v hodnotě více než dvou miliard korun, které chystala italská ovocnářská firma na Bruntálsku, jsou ohroženy kvůli nežádoucí publicitě. Projekt, který počítá s vytvořením až 1500 nových pracovních míst, založením pěti tisíc hektarů ovocných sadů a zpracovatelského chladírenského závodu zveřejnila radnice v Osoblaze v rozporu s přáním italského investora. Ten nyní zvažuje, že od investice ustoupí. Všechny dosavadní podnikatelské záměry v této nejsevernější části Bruntálska ztroskotaly na úvěrech.

Brněnské fakultní nemocnice nabízí zdarma vyšetření kůže

Bezplatné preventivní vyšetření podezřelých pigmentových útvarů na kůži nabídnou v pondělí 14. května zájemcům brněnské fakultní nemocnice. Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny se touto akcí připojí k Evropskému dni melanomu, neboli zhoubného nádoru kůže, který připadá na pondělí. K Evropskému dni melanomu se v České republice připojilo 141 lékařů ze 700 dermatovenerologů.

Jak uvedla přednostka první dermatologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny Věra Semrádová, je prokázaná souvislost mezi opakovaným spálením kůže slunečním zářením a vznikem zhoubných melanomů. Lidé by měli své kůži věnovat pozornost zejména v případě, že se jim tvoří hnědě zbarvené kožní útvary, zvané mateřská znaménka. Cílem akce je proto také zvýšit povědomí občanů o nebezpečnosti mateřských znamének a shromáždit co nejvíce dat, které mohou být statisticky zpracována.

Výroční literární cenu Miroslava Ivanova získal Miloslav Moulis

Spisovatel Miloslav Moulis získal na pražském veletrhu Svět knihy výroční cenu Miroslava Ivanova za celoživotní dílo v oblasti literatury faktu. Cenu letos poprvé udělil Klub autorů literatury faktu. Ivanov ho založil v roce 1991 a jeho členem je i dnešní čerstvý laureát. Letos osmdesátiletému Moulisovi, který se ve svých dílech věnuje především popularizaci českého odboje za druhé světové války, předal cenu vnuk Miroslava Ivanova.

Cenu za původní autorské dílo literatury faktu získala Jindra Jarošová za knihu Svatí kacíři, které pojednává o byzantské misi Konstantina a Metoděje. Mezi pěti oceněnými, kteří získali prémii za původní autorské dílo, je například spisovatel Zdeněk Mahler s titulem Nokturno. Vypráví příběh muže, který jako jediný přežil vyhlazení Lidic, protože si v té době odpykával ve vězení trest za vraždu.

Porota udělila i cenu a prémii autorovi literatury faktu do 35 let. Cenu získal František Stellner za dílo Sedmiletá válka v Evropě, prémii si odnesla Iveta Irvingová za knihu Hrdinný letec RAF. Pojednává o vlčáku Antovi, který byl členem posádky pověstné 311. české bombardovací perutě. Cenu za publikovanou časopiseckou tvorbu získali Václav Tikovský a Roman Cílek, a to za články publikované v revui literatury faktu "Přísně tajné!".

Národního finále ekologické olympiády se účastní devět družstev

Zvýšit zájem o poznávání a ochranu přírody je hlavním cílem ekologické olympiády pro studenty středních škol, jejíž národní finále začalo v pátek ve Vlašimi na Benešovsku. Dvoudenního klání se účastní devět družstev, která zvítězila v regionálních kolech. Soutěž pořádá Český svaz ochránců přírody ve spolupráci se společností Lesy České republiky. Letošní soutěž je proto zaměřena právě na les.

V teoretické části mají tříčlenná družstva prokázat znalosti v ekologii a ochraně přírody. Soutěžní otázky se týkají například ekologických pojmů, stavu životního prostředí v ČR a ve světě, právních norem na ochranu přírody či poznávání rostlin, zvířat a hornin. V praktické části soutěžící posoudí vliv vybrané stavby na životní prostředí a navrhnou informační panel pro lesní odpočivadlo.

Do Vlašimi se sjeli soutěžící mimo jiné z Plzně, Karviné, Uherského Hradiště nebo Rožnova pod Radhoštěm. Organizátoři pro ně připravili v rámci doprovodného programu také exkurzi do vlašimské hvězdárny.

Dobročinná aukce vynesla 20.000 korun pro novojičínské postižené

Více než 20.000 korun vynesla dobročinná aukce výtvarných děl, soch a dresů novojičínských sportovců, která se ve čtvrtek uskutečnila v Novém Jičíně. Jejím pořadatelem byl Regionální dětský parlament. Výtěžek aukce bude věnován tamní Škole života a Dětskému centru, které se starají o postižené děti i dospělé. Při obdobné loňské aukci bylo vybráno 17.000 korun. Organizátoři připravují i řadu obdobných akcí, mezi které patří například sběr vánočních přání pro staré lidi z domovů důchodců či sbírky hraček pro děti v nemocnicích a dětských domovech.

Regionální dětský parlament funguje od roku 1998 a zastupuje děti a mládež Ostravského kraje. Posláním organizace je seznamovat děti s jejich právy, dohlížet na dodržování ekologické situace v regionu a pomáhat problémovým a postiženým dětem se začleněním do společnosti.

Hokejové mistrovství světa v ČR bude v roce 2004

Hokejové mistrovství světa se v České republice bude s definitivní platností konat až v roce 2004. Na výměně pořadatelství se v Hannoveru dohodl předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut se svým finským protějškem Kalervem Kummolou. Jejich návrh schválil také kongres Mezinárodní hokejové federace. Šampionát se bude v České republice hrát pouze ve dvou městech. V hlavním městě Praze by měla být kvůli mistrovství ostavena nová víceúčelová hala, která je i nadále podmínkou k uspořádání akce.

Český cyklista vyřazen ze Závodu míru

Bez Ondřeje Sosenky a dalších tří cyklistů odstartovala v pátek první etapa 54. ročníku Závodu míru. Sosenku, dva polské závodníky a jednoho německého cyklistu nepustila na start lékařská skupina Mezinárodní cyklistické unie kvůli nepovolené hodnotě krevního obrazu. Testy ostatních závodníků z pěti týmů prošly dopingovou zkouškou bez problémů.

A na závěr ještě o počasí:

V sobotu bude skoro jasno ažpolojasno. Nejvyšší teploty 17 až 21 stupňů Celsia.