Zprávy Radia Praha

Podle Havla lustrační zákon není způsob, jak se vypořádat s minulostí

Lustrační zákon není podle prezidenta Václava Havla dobrým nástrojem k tomu, aby se česká společnost vyrovnala se svou minulostí. Havel to řekl novinářům po úterní schůzce s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým. Havel však odmítl komentovat poslední aféru s negativními lustračními osvědčeními, která na počátku 90. let neoprávněně získali agenti komunistické Státní bezpečnosti (StB) z ministerstva obrany. "O této věci jsme nehovořili a informace mám pouze z médií," dodal prezident. Zopakoval však, že lustrační zákon není vhodný k tomu, aby se společnost vypořádala se svou totalitní minulostí. "Začasté to odnesou skuteční zlí konfidenti, ale začasté to odnesou ubožáci, kteří žádné minulé totalitní poměry nezpůsobili. Jsou to třeba lidé, které vydíráním a vyhrožováním někdo donutil k tomu, aby podepsali nějaký papír," uvedl Havel.

Prezident v roce 1991 podepsal lustrační zákon i přes své výhrady k tomu, že je založen na principu kolektivní viny a omezuje práva lidí jen na základě jejich někdejší příslušnosti k StB. Některé pasáže zákona v roce 1992 zrušil Ústavní soud. "Je to součást našeho právního řádu, ctím ho a respektuji. Kdybych zjistil, že v nějakém útvaru, který mi přímo podléhá, je někdo, kdo tomuto zákonu nevyhovuje, tak se s ním budu muset rozejít," uvedl v úterý Havel.

NATO o problému s lustracemi zatím nic neví

"Slyším o tom poprvé," řekl v úterý nejmenovaný vysoký činitel Severoatlantické aliance na dotaz, zda je NATO znepokojeno případným přístupem neprolustrovaných českých důstojníků nebo diplomatů k tajným materiálům. O tomto znepokojení psal pondělní český tisk. Mluvčí aliance Yves Brodeur také řekl, že o případu nic neví a že se o něm v centrále NATO nemluví. To samozřejmě neznamená, že problém neexistuje, upřesnil. Oba odmítli spekulovat, jaké důsledky by mohlo mít případné potvrzení, že pozitivně prolustrovaní lidé spolupracují s NATO.

V alianci platí zásada, že každý členský stát prověřuje osoby, jež přicházejí do styku s důvěrnými a tajnými informacemi, podle vlastních pravidel. Výsledek prověrek nebývá zpochybňován. Všichni pracovníci delegace ČR při NATO, vojáci i civilisté, jsou prověřováni na stupeň utajení "tajné" Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Má se zato, že NBÚ se při těchto prověrkách nespoléhá na lustrační osvědčení vydaná ministerstvem vnitra v první polovině 90. let, ale jejich oprávněnost sám dodatečně prověřuje.

Václav Havel navštívil vojenskou jednotku v Rakovníku

Prezident v úterý nečekaně navštívil záchrannou a výcvikovou jednotku české armády v Rakovníku. O návštěvě se podle Havlova mluvčího Ladislava Špačka rozhodlo během dopolední schůzky na zámku v Lánech s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem, náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým a Jaroslavem Škopkem, vedoucím týmu, který připravuje projekt reformy armády. Všichni tři ho také do Rakovníka doprovodili.

"Já jsem se pokoušel po celých 11 let v době, kdy jsem byl federálním i českým prezidentem, navštívit nějakou jednotku. Teď se mi zdálo, že už jsem se dlouho armádě nevěnoval, tak jsem si to vybojoval, že jsme to dali na dnešek," prozradil Havel novinářům důvod neohlášené návštěvy rakovnické posádky. V areálu jednotky si prohlédl ložnice vojáků, jídelnu a opravárenské dílny. S několika vojáky také hovořil. Zajímal se o to, jak by se jim zamlouvala profesionální armáda a kdy půjdou do civilu. Havel se mládenců ptal také na to, zda se v armádě věnují něčemu, co by jim pomohlo také v civilním povolání. S veliteli hovořil například o tom, zda se mezi vojáky objevují drogy.

Stíhačky Gripen by vyšly o čtvrtinu levněji

Cena za dodávky 36 nadzvukových stíhaček Gripen pro Armádu ČR by byla výrazně nižší než 75 miliard korun. "Hovořím o dodávkách letounů, které budou plně kompatibilní se standardy NATO," řekl v úterý na tiskové konferenci výkonný ředitel BAE pro Evropu Julian Scopes. Dříve uváděná suma dosahovala 100 miliard Kč. "V souladu s podmínkami zadávací dokumentace budou všechny offsetové programy, jejichž celková hodnota bude 150 procent hodnoty kontraktu, realizovány do deseti let od podpisu kontraktu na dodávky letounů," zdůraznil. Během prvních dvou let bude smluvně zajištěno 50 procent offsetů. Předoffsetové programy dosud realizované před případným podpisem smlouvy přinášejí ČR asi 2,4 miliardy Kč po dobu deseti let.

Odbory Československé plavby labské vyhlásily stávkovou pohotovost

Odbory Československé plavby labské (ČSLP) v úterý v 17:00 vyhlásily stávkovou pohotovost. Důvodem jsou zejména nevyplácené mzdy za březen a duben, píše se v prohlášení odborů, které má ČTK k dispozici. Dalšími důvody vyhlášení stávkové pohotovosti jsou podle odborů utlumení veškerých činností ČSPL a odchod kvalifikovaných zaměstnanců. "Hrozí úplné zastavení činností, bez možnosti jejich obnovení," píše se dále v prohlášení odborů.

Ředitel ČSPL Jaroslav Vávra řekl, že důvodům, kvůli kterým odbory stávkovou pohotovost vyhlásily, se nedá v zásadě nic vytknout. Dodal, že vedení firmy se bude snažit situaci řešit dalším jednáním s bankami a ministerstvem dopravy. Ta by podle něj měla vyústit v převzetí ČSPL státní Konsolidační bankou. Odbory žádají při jednáních účast svého zástupce. "Nejsem proti tomu, naopak bych to vítal," uvedl Vávra.

Temelínská elektrárna požádala o uspořádání parlamentního semináře

O uspořádání parlamentního semináře k hodnocení vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí požádalo vedení elektrárny sociálnědemokratické senátory. Novinářům to dnes řekl předseda senátního klubu ČSSD Ladislav Svoboda. Dodal, že senátoři, kteří v úterý elektrárnu navštívili, s pořádáním semináře souhlasí. "Poslanci a senátoři na něm budou v plném rozsahu informováni o výsledcích posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí," řekl Svoboda. Na uskutečnění semináře se loni v prosinci v Melku dohodli předsedové vlád Rakouska a České republiky, letos v květnu bylo hodnocení na žádost rakouské strany doplněno o další materiály.

Senátoři ČSSD jsou podle Svobody přesvědčeni, že jaderná elektrárna Temelín se řadí mezi nejbezpečnější a nejekologičtější stavby v Evropě. "Je málo pochopitelné, proč ekologičtí aktivisté vyvíjejí tak intenzívní činnost, aby nebyla spuštěna. Nevím, jestli je to proto, že jejich odborná erudice je menší než je potřebné, anebo naopak při vědomí dobré informovanosti klamně informují a manipulují s veřejností," uvedl Svoboda po prohlídce především nejaderné části prvního bloku elektrárny. Pozastavil se také nad tím, jak se k problému Temelína staví Vídeň. Podotkl, že elektrárna se staví již 15 let, avšak dřívějším českým vládám Rakousko žádné protesty neadresovalo. Svoboda vyjádřil přesvědčení, že bezpečnost je první otázkou, která se v Temelíně řeší.

Místopředseda české vlády Pavel Rychetský jednal se členem Evropské komise Günterem Verheugenem

Stav státní správy a soudnictví, existence legislativy, která je zabezpečuje, neovlivní ani tak tempo jednání mezi EU a ČR, jako samo hodnocení, zda Česká republika splňuje podmínky členství v Evropské unii, řekl v úterý člen Evropské komise Günter Verheugen po setkání s místopředsedou české vlády Pavlem Rychetským. "Čím více se blíží termín přistoupení - a nyní už je relativně blízko -, tím důležitější bude hledat řešení problémů státní správy, soudnictví, hospodářské kriminality a korupce. Proto očekávám, že příslušná legislativa bude existovat ještě letos," řekl komisař. Měl tím zejména na mysli zákon o státní službě, který vláda odevzdala do parlamentu.

Podle Rychetského se tázal například na to, proč bylo z návrhu zákona vypuštěno zajištění definitivy pro státní úředníky. Dostalo se mu odpovědi, že v zemi s komunistickou minulostí se politické strany ještě obávají poskytnout tuto jistotu úředníkům. "Dříve nebo později to přijde samo, jak se úřednictvo obmění přirozenou cestou," řekl Rychetský. Dočasná bude podle něj i platnost lustračního zákona, na kterou Evropská komise (a ještě více Rada Evropy) také pravidelně žehrá. "Musím říci, že tento zákon skutečně není perlou našeho právního řádu. EU však chápe, že jsme v přechodném období, kdy jsou takováto opatření vynucena českým specifikem," řekl Rychetský ČTK. Je si jist, že tyto rysy zákona o státní službě se nemohou stát překážkou českého vstupu do EU.

Delors: Kandidátské země by se měly smířit s přechodnými obdobími

Kandidátské země by se měly smířit s požadavkem Evropské unie na přechodná období pro volný pohyb pracovníků a pochopit jej. Při úterním setkání s předsedou českého Senátu Petrem Pithartem v Paříži to v úterý prohlásil bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors. Ten dále zdůraznil, že Česká republika není první, kdo bude stát před nutností respektovat určité výjimky, a připomněl Španělsko s 18letým přechodným obdobím pro rybolov.

ČR by měla na podzim uzavřít kapitolu "hospodářská soutěž"

Česká republika má všechny předpoklady uzavřít na podzim při jednání s EU stěžejní kapitolu "hospodářská soutěž", a to bez ohledu na to, jak při její přípravě pokročí ostatní kandidáti. Místopředsedovi české vlády Pavlovi Rychetskému to v úterý v Bruselu řekl komisař Mario Monti. "Ze strany komise bylo jasně řečeno, že legislativně je ČR připravena bezezbytku. Nyní komise prověřuje, jak je právo aplikováno," řekl po jednání Rychetský.

Ministři zdravotnictví EU a kandidátů o protidrogové politice

Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie a kandidátských států v úterý diskutovali o tom, na co se zaměřit při tvorbě protidrogové politiky v evropských zemích. EU není jednotná, zda v boji proti drogám postupovat represí vůči všem drogám, a to včetně měkkých, nebo zvolit benevolentnější způsob. "Hlavní problém je, že celkem není jasné, jak v této vážné otázce dále postupovat," řekl v této souvislosti český ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Zatímco totiž například Belgie zastává názor, že i marihuana je předstupněm tvrdých drog, argumentuje Nizozemsko tím, že má trh s marihuanou a heroinem oddělený.

Ve Vídni "Regionální konference" středoevropských zemí

O předvstupních jednáních a o budoucí spolupráci v rámci Evropské unie budou dnes ve Vídni na "Regionální konferenci" jednat zástupci Rakouska, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Setkání, které vzniklo na základě iniciativy tzv. strategického partnerství rakouské ministryně zahraničí Benity Ferrerové- Waldnerové, se má odpoledne zúčastnit také šéf české diplomacie Jan Kavan.

Ministr Kavan nechová velkou důvěru v sankce, a to ani proti Iráku

Irák měl v minulosti dobré vztahy s někdejším Československem. Sankce proti němu škodí českému obchodu i podnikatelům. Na závěr návštěvy Sýrie to v úterý v Damašku prohlásil český ministr zahraničí Jan Kavan. Jak dodal, on sám nechová velkou důvěru v sankční režim.

Předseda vlády Miloš Zeman navštíví Chorvatsko

"Jednání o vstupu do Evropské unie a o vývoji jihovýchodní Evropy budou podle vládního mluvčího Libora Roučka patřit k hlavním bodům programu dvoudenní oficiální návštěvy Chorvatska, kterou premiér Miloš Zeman zahájí ve středu." Očekává se, že si obě strany vymění názory na další rozšiřování a budoucí úlohu Severoatlantické aliance v euroatlantickém regionu, řekl mluvčí. Chorvatsko má podle něj zájem i o spolupráci ve Středoevropské dohodě o volném obchodu (CEFTA) a se zeměmi visegrádské čtyřky. Se svým protějškem Ivicou Račanem Zeman podle Roučka podepíše rovněž dohodu o vypořádání české pohledávky vyplývající z clearingového platebního styku. Pohledávka na clearingovém účtu, který zachycuje bilaterální tok zboží a služeb, činí podle návrhu dohody 2,5 miliónu dolarů (asi 100 miliónů korun). Pohledávka má být uhrazena ve třech splátkách, poslední by měla ČR dostat 15 měsíců po podpisu smlouvy. Podobnou dohodu republika uzavřela například se Slovinskem, které již závazky vůči ČR splatilo.

Židé budou asi odškodněni jen za zabavené nemovitosti

Oběti holocaustu zřejmě dostanou odškodnění pouze za nemovitosti zabavené v době druhé světové války. Vicepremiér a předseda Legislativní rady Pavel Rychetský to navrhuje ve změně zásad pro poskytování příspěvků z Nadačního fondu fyzickým osobám za arizovaný majetek, o které vláda rozhodne tuto středu. Dosud mohly být příspěvky za arizovaný majetek poskytovány bez ohledu na jeho formu. O návrhu informovala Jana Muchová z Úřadu vlády. Rychetský zpřesnění zásad pro poskytování příspěvků v tomto smyslu zdůvodňuje tím, že převážná část arizovaného movitého majetku byla za okupace zpeněžena či jinak využita ve prospěch německých okupačních orgánů. Na rozdíl od majetku nemovitého po osvobození nepřešla na český stát.

Nadační fond založila loni 31. července Federace židovských obcí na základě vládního usnesení z loňského 26. dubna. Jeho účelem je získávání finančních prostředků a poskytování nadačního příspěvku na zmírňování některých majetkových křivd způsobených obětem holocaustu, a to jak fyzickým tak právnickým osobám. Z Fondu národního majetku bylo na základě rozhodnutí vlády a Poslanecké sněmovny do Nadačního fondu převedeno 300 miliónů korun.

České dráhy někde zrychlí a někde zpomalí

České dráhy v novém jízdním řádu, který bude platit od 10. června, prodlouží jízdní doby některých vlaků. Důvodem je snaha podniku omezit zpoždění na úsecích železničních koridorů, kde pokračují modernizační práce. V úterý o tom informoval vedoucí tiskového oddělení ČD Petr Šťáhlavský. Dodal, že naopak na již dokončených úsecích se některé jízdní doby zkrátí. Největší rozsah stavebních prací je nyní na I. koridoru v úsecích Praha - Děčín, Kolín - Přelouč a Ústí nad Orlicí - Česká Třebová. Na II. jde o úsek Přerov - Ostrava - Petrovice. "Cílem prodloužení jízdních dob v těchto úsecích je omezit zpoždění a zajistit vyšší přesnost spojů, kterou cestující vnímají více než rychlost dopravy," uvedl mluvčí. Na prodloužení jízdní doby o 11 minut na jednu hodinu a 48 minut si budou muset cestující zvyknout například u vlaků EuroCity z Prahy Holešovic do Děčína, cesta rychlíkem z Kolína do Pardubic se protáhne o pět minut na půl hodiny a jízda vlakem InterCity z Hranic na Moravě do Ostravy bude delší o 13 minut, když nově potrvá 48 minut.

Vysoké školy volají o peníze

O pět miliard korun více chtějí z rozpočtu na příští rok získat vysoké školy. Vysokoškolský odborový svaz se proto v úterý peticí obrátil na parlament a žádá jej o podporu zvýšení rozpočtových výdajů pro vysoké školy při schvalování zákona o státním rozpočtu na rok 2002. Novinářům to řekli předseda svazu František Barták a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr. "České vysoké školy jsou stále blíže stavu, kdy hrozí postupné vyčerpání jejich rezerv, ztráta kvality práce, nemluvě už o neschopnosti vyhovět rostoucímu zájmu mladé generace o vysokoškolské vzdělání," vysvětlil Barták důvody sepsání petice. Falbr nepochybuje o tom, že se odbory s vládou na navýšení rozpočtu vysokých škol dohodnou. "Jde o to, aby se poslanci zodpovědně postavili k tomu požadavku, který vláda po projednání s konfederací předloží. Nepochybně jde o stanovisko, které je rozumné a které vyhoví určitě i zaměstnavatelské straně, protože ta potřebuje vzdělané lidi," dodal.

Senátor Zieleniec podal trestní oznámení kvůli odposlouchávacímu zařízení v KC Štiřín

Senátor čtyřkoalice Josef Zieleniec již podal trestní oznámení na neznámou osobu kvůli nálezu odposlouchávacího zařízení v Konferenčním centru Štiřín. Někdejší ministr zahraničí oznámení zaslal přímo Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně. Řekl to senátorův poradce Lukáš Macek. O nálezu odposlechu informovalo české ministerstvo zahraničí 22. května. Podle resortu byl objeven loni v lednu při zavádění počítačové sítě, nebyl již aktivní a žádné údaje podléhající utajení nemohly uniknout. Dokud nebude vyloučeno podezření, že odposlech mohla nainstalovat česká diplomacie nebo české tajné služby, poškodí to Českou republiku, soudí Zieleniec. "Kdo nezná techniku diplomatických jednání, možná, že si neuvědomuje závažnost toho, co se stalo," řekl.

Zieleniec svůj úmysl podat kvůli aféře trestní oznámení zveřejnil v pátek, kdy kritizoval českou diplomacii mimo jiné za to, že nález rok a půl tajila a informovala o něm pod tlakem médií. Zieleniec neví nic o tom, že by ve Štiříně někdo instaloval odposlech v době, kdy ministerstvo řídil. Nález zařízení, které někdo do centra instaloval zřejmě na konci roku 1999, ministerstvo zahraničí podle svého mluvčího Aleše Pospíšila předalo specializovaným bezpečnostním orgánům. O případ se u ministra vnitra Stanislava Grosse začali zajímat poslanci z komise pro kontrolu používání policejní operativní techniky.

Ministerstvo financí se bude zabývat dodržováním pracovněprávních norem

Dodržováním odborových a pracovněprávních norem v zahraničních firmách se bude na základě dnešní dohody se zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zabývat ministerstvo financí. V případě porušení práv českých zaměstnanců se resort, který je kontaktním místem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), spojí s národními centry zemí, v nichž mají příslušní investoři svá sídla. Po dnešní schůzce s ministrem financí Jiřím Rusnokem to novinářům řekl místopředseda ČMKOS Milan Štěch. V dokumentu, který Rusnokovi předal, popsaly odbory dva případy, kdy se podle jejich názoru zaměstnavatelé dopustili porušení práv. Prvním je jihlavská firma Bosch Diesel, jejíž vedení bránilo vzniku odborové organizace, a dalším případ manažera firmy Automobilová technika ve Stříbře na Tachovsku, který ponižoval zástupce odborů.

Nadace Český literární fond udělovala ceny

Spisovatel Pavel Kosatík získal za svoji knihu Ferdinand Peroutka - Pozdější život (1938 - 1978) jednu z pěti výročních cen Nadace Český literární fond, cenu za původní českou tvorbu. Koncem května spisovatel za životopis známého novináře získal již Cenu Toma Stopparda, kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77. Laureáti výročních cen literárního fondu převezmou ceny v Míčovně Pražského hradu.

Kromě ceny za původní českou tvorbu nadace udělila další čtyři ocenění v kategoriích vědecká a odborná literatura, cena knihkupců a nakladatelů, divadelní tvorba a filmová tvorba. Výroční cena je spojena s odměnou 50.000 korun. O výsledcích novináře informoval zástupce ředitele nadace Antonín Neumann. V kategorii vědecké a odborné literatury ocenění získal Emanuel Vlček za svoji dvojdílnou publikaci Čeští králové. Obsáhlá kniha shrnuje autorův antropologicko-lékařský výzkum pozůstatků historických osobností. Ředitel nakladatelství Libri František Honzák byl nadací odměněn za "dlouhodobé a cílevědomé budování nakladatelské koncepce zaměřené na původní českou slovníkovou a encyklopedickou literaturu". V kategorii divadelní a rozhlasové tvorby výroční cenu získal režisér Kiroslav Krobot za divadelní adaptaci a režii románu Ivana Alexandroviče Gončarova Oblomov v Dejvickém divadle. Poslední cenu, za filmovou a televizní tvorbu, dostane režisér Karel Vachek za autorský film Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce s podtitulem Božská komedie.

Ze sportu:

Vítězství 4:0 nad Severním Irskem vyneslo v úterý českým fotbalovým reprezentantům do 21 let s velkou pravděpodobností účast v osmifinále mistrovství Evropy. Ve třetí kvalifikační skupině skončí totiž nejhůře druzí a jen série selhání ve zbývajících třech utkáních by znamenala tak špatnou bilanci, že by se mezi šestnáctku postupujících nevešli.

Dvacetiletý Radek Šírl, dosud hráč Bohemians Praha, je první posilou, kterou se podařilo získat funkcionářům fotbalového mistra Sparty Praha. O přestupu nadějného útočníka, člena českého reprezentačního celku do 20 let, se v úterý dohodli zástupci obou klubů a Šírl na Spartě podepsal pětiletý kontrakt. Bohemians získali odstupné ve výši šesti a půl miliónu korun.

V nedávno skončeném ligovém ročníku nastoupil Šírl v dresu Bohemians v 19 zápasech, v nichž vstřelil jednu branku. Do přípravy mužstva Sparty se zapojí až po návratu z mistrovství světa hráčů do 20 let v Argentině, které začne 17. června a hrát na něm budou i další sparťané Tomáš Jun, brankář Petr Čech, jenž přichází z Blšan, a Tomáš Hübschman, který hostoval v Jablonci.

Boxer Michal Bilak se stal v úterý odpoledne v Belfalstu prvním českým reprezentantem, který na mistrovství světa v severoirském Belfastu postoupil do druhého kola. Bilak porazil v prvním kole kategorie do 71 kg Ázerbájdžánce Takchijeva 18:4. Ve středu ale narazí na hlavního favorita své váhy, úřadujícího světového šampióna a finalistu olympijských her v Sydney Rumuna Mariana Simiona. "Michal boxoval velice dobře, pozorně ve dvojtém krytu a celý zápas měl navrch. Hned v prvním kole navíc soupeře poslal na zem," pochválil svého svěřence reprezentační trenér Svatopluk Žáček. Proti dalšímu soupeři však bude mít minimální šance na postup. "S losem se nedá nic dělat. To je sport. Boxovat se ale dá s každým," dodal Žáček.

Počasí

Ve středu polojasno až oblačno a místy přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Denní teploty 17 až 21 stupňů Celsia. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude 12 st. C. Slabý proměnlivý vítr.