Zprávy Radia Praha

Ředitel Státní veterinární správy Holejšovský se snaží zabránit panice

Výskyt nemoci šílených krav (BSE) hrozí v České republice maximálně desítkám kusů dobytka. "Očekávám, že to budou jednotky případů, maximálně několik málo desítek," řekl v neděli ředitel Státní veterinární správy (SVS) Josef Holejšovský. Neslavný primát patří Dušejovu na Jihlavsku, kde byla nemoc potvrzena v pátek. "Ta pravděpodobnost by neměla být vyšší než jedna ku desetitisícům," zdůraznil. "Pravděpodobnost je samozřejmě daná tím, že největší koncentrace vyšetření je právě na okresech Vysočiny," prohlásil Holejšovský. Počet nucených porážek bude podle něj nakonec o něco nižší, až opadnou počáteční emoce. Lidé se poté mají vrátit ke konzumaci hovězího a zvířata budou pravidelně vyšetřována.

Paradoxem je skutečnost, že se lidé nejvíce obávají masa z Jihlavska. Diagnostikování nákazy tady totiž není známkou, že by tento region byl více zamořen než jiné kraje, ale právě zvýšené kontroly v Kosteleckých uzeninách. Česká republika provede další kroky v souvislosti s výskytem BSE na svém území až poté, co skončí pozitivním výsledkem další vyšetření podezřelého vzorku v německé laboratoři. "V tuto chvíli už vzorek je na cestě do Tübingenu, předpoklad je, že někdy v půli příštího týdne bude výsledek," řekl v pátek po jednání Ústřední nákazové komise ministr zemědělství Jan Fencl. "Oni na něm začnou v pondělí v osm hodin ráno dělat," dodal Holejšovský. Zabezpečeno zatím je, aby zvířata z postižené oblasti nebyla někam přesunuta či poražena. Na konci týdne bude rozhodnuto o způsobu jejich likvidace, která bude z hlediska útrap zvířat obdobná standardní porážce.

Česká nemocná kráva skončila v plamenech

Hasiči v neděli vpodvečer ukončili likvidaci celkem sedmi tun odpadů z jatek v Kosteleckých uzeninách, kde byla poražena kráva pozitivní na BSE. "Oheň dohořívá, popel bude zahrabán do asi půlmetrové prohlubně připravené pod hranicí," řekl v neděli velitel zásahu Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Jiří Šindelář. Hasiči v pátek ráno ve spolupráci s pracovníky dušejovského zemědělského družstva a masokombinátu postavili více jak dvoumetrovou hranici ze dřeva, slámy a pneumatik. Vpodvečer začal masokombinát navážet konfiskát v kontejnerech a z jeřábu byl naložen na hranici. Situaci poněkud zkomplikoval déšť; použita musela být i nafta. Tekuté odpady obsahovaly střeva, rohy, nohy i výkaly, které se nemohly pálit ve spalovně; tam bude příští týden nejspíše zlikvidováno tělo nemocného kusu.

O jedné ze tří variant likvidace několika desítek kusů hovězího z dušejovského chovu rozhodnou odborníci v okamžiku, kdy bude test vzorku pozitivní i v laboratoři v německém Tübingenu. Čeští experti k pozitivnímu výsledku dospěli po opakovaných testech v pátek ve 14:00. O situaci bude přímo v Dušejově jednat v pondělí ráno ministr zemědělství Jan Fencl; sejde se také bezpečnostní rada kraje Vysočina. Opatření jsou zatím plně v řízení veterinářů. Od pondělí by se mělo v Česku začít s testováním všech porážených kusů dobytka staršího 30 měsíců.

Miloš Zeman, Jaroslav Tvrdík a Jiří Šedivý navštívili české vojáky v Bosně

S podmínkami, ve kterých pracují příslušníci 5. mechanizovaného praporu české armády v misi SFOR v Bosně, se dnes seznámil premiér Miloš Zeman. Společně s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a náčelníkem českého generálního štábu Jiřím Šedivým si prohlédl základnu v Donje Ljubiji, komunikační uzel a další základnu v Bosanské Krupě.

Zeman v neděli novinářům řekl, že je spokojen se zvyšujícími se počty navrátilců do Bosny, kteří opět budují své domovy, jež museli kvůli válce před několika lety opustit. "Horší je to, že občas dochází k vypalování domů, že občas dochází k nálezům zbraní, že pronikají zprávy o tom, že se tady cvičí paramilitární jednotky," řekl Zeman. Situaci v Bosně však má za klidnější ve srovnání s oblastí Kosova. Tam předseda vlády v sobotu navštívil českou průzkumnou rotu, součást mise KFOR.

Skončí nejen vojenská, ale i vojensko-civilní účast českých vojáků v Bosně

Při předpokládaném letošním ukončení české účasti v misi SFOR v Bosně a Hercegovině skončí pravděpodobně i angažmá českých vojáků v tamní skupině pro vojensko-civilní spolupráci (CIMIC). Novinářům to v neděli řekl náčelník armádního generálního štábu Jiří Šedivý. Práce českých vojáků v CIMIC je velmi kladně hodnocena nejen spojenci v SFOR, ale i místními obyvateli. "Přístup k místním lidem mají Češi jiný, než ostatní národy, a navíc si myslím, že za tu dobu, co jsme tady, už máme 'jméno'. To je jednoznačné," řekl člen skupiny pro řešení civilních záležitostí z české jednotky SFOR Miroslav Folhavský. Místní obyvatelé podle něj také vnímají, že vojáci české jednotky SFOR kontrolují oblasti osídlené jak muslimským, tak srbským obyvatelstvem a nikomu "nenadržují". Šedivý ale připomněl, že CIMIC je součástí kontingentu českého praporu v Bosně.

Armáda ale předpokládá, že centrum pro vojensko-civilní spolupráci posílí jednotky KFOR v Kosovu. Především z finančních důvodů chce Česká republika od ledna příštího roku zdvojnásobit účast v misi KFOR, kde pravděpodobně vznikne společná jednotka se Slovenskem, a ukončit působení v SFOR. "Je potřeba vidět, že nemůžeme mít na všech místech - v Bosně a Hercegovině, Kosovu, ale i jinde - své vojáky, protože se musíme soustředit na takovou misi, která bude pro nás nejúčelnější, a tam musíme napřít své úsilí," řekl Šedivý. Vojáci působící v centrech CIMIC pomáhají například místním obyvatelům se zazimováním domovů, ale podporují i rozvoj místního podnikání. Vojáci se také podílejí na opravách škol a organizují humanitární pomoc.

Za zatím neznámých okolností se postřelil český voják v misi SFOR

Čtyřmi ranami se v neděli časně ráno postřelil český voják v misi SFOR v Bosně. Novináře o tom na základně 5. mechanizovaného praporu v Bosanské Krupě informovali ministr obrany Jaroslav Tvrdík a velitel praporu Antonín Vícha. Okolnosti případu se stále vyšetřují, voják je mimo nebezpečí bezprostředního ohrožení života. Zraněn byl v neděli ráno mezi 03:00 a 04:00 na ubikaci. Převezen byl do nemocnice Šipovo. Nehoda se stala na velitelství mnohonárodnostní divize v Banja Luce, k němuž byl český voják přičleněn. Vícha doplnil, že případ vyšetřuje britská vojenská policie a další podrobnosti zatím nejsou známy. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka bude resort o případu podrobně informovat.

Senátní branný výbor bude ve Vyškově jednat o transformaci a profesionalizaci armády

Transformace a profesionalizace české armády patří mezi témata, o nichž mají ve čtvrtek jednat ve Vyškově členové senátního branného výboru s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým. Hovořit chtějí také o armádním kariérním řádu, koncepci vojenského školství a o využívání finančních prostředků v resortu obrany včetně vyzbrojování armády. Koncepci profesionalizace armády dostal Tvrdík při svém nedávném nástupu do funkce za úkol předložit do tří měsíců vládě. Někteří pravicoví politici včetně předsedy výboru Michaela Žantovského (ODA) se tehdy netajili skepsí k tomu, zda se úkol podaří splnit. Senátoři už ve středu mají v areálu vyškovských vojenských škol v plánu debatu s vojenskými experty o bezpečnostní situaci v Evropě a návštěvu výcvikového střediska pozemních sil. Budou se moci setkat také se členy Britského vojenského poradního a výcvikového týmu, který se ve Vyškově podílí na výcvikovému kursu pro účastníky ze 13 zemí.

Na oficiální návštěvu přijíždí jugoslávský premiér Zoran Žižič

Zejména válka na Balkáně a dlouholetá vláda prezidenta Slobodana Miloševiče poznamenaly výrazně česko-jugoslávské vztahy v minulém desetiletí. Po loňském Miloševičově pádu a následném zrušení sankcí proti JSR se styky pozvolna obnovují, což symbolizují i vzájemné návštěvy vrcholných politiků. V neděli přijíždí na dvoudenní návštěvu ČR jugoslávský premiér Zoran Žižič.

V česko-jugoslávských vztazích se začaly po pádu Miloševiče oživovat i návštěvy politiků. Do ČR přijel letos v březnu místopředseda srbské vlády pro hospodářství Aleksandar Pravdič, v Jugoslávii byl již loni koncem října ministr zahraničí Jan Kavan a letos na přelomu února a března ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který v Bělehradě podepsal memorandum o spolupráci v energetice. Naposledy byl v JSR v polovině května předseda Senátu Petr Pithart.

Ministerstvo vnitra objevilo další tři falešná lustrační osvědčení

Ministerstvo vnitra objevilo v těchto dnech další tři neoprávněně vydaná negativní lustrační osvědčení, tentokrát z roku 1993. Jejich počet se tak ze 114 z roku 1991 a 1992 zvýšil na 117. Ze 150.000 lustračních osvědčení, souvisejících s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou, již úředníci resortu prověřili asi 20.000 případů. V dnešním pořadu Sedmička televize Nova to řekl ministr vnitra Stanislav Gross.

Gross také komentoval nedávný výrok někdejšího federálního ministra vnitra Jána Langoše, že někteří bývalí agenti dostali negativní osvědčení kvůli zájmu vysokých důstojníků převést je do nynější vojenské kontrarozvědky. "Pokud toto říká tehdejší ministr vnitra, tak v podstatě sděluje národu, že zásadním způsobem selhal," prohlásil Gross. Vyšetřovatel, jenž se zabývá trestním oznámením vnitra na neznámého pachatele pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, musí zjistit, zda za celou aférou stojí úmysl nebo nedbalost. Toto zjištění je důležité kvůli případnému trestnímu postihu, vysvětlil v televizi Gross. První výsledky vyšetřování se dají podle Grosse očekávat zhruba za tři měsíce.

Na lidickém pietním aktu promluvil ministr kultury o postoji komunistů k fašistům

Ministr kultury Pavel Dostál v neděli vyzval komunisty, aby se distancovali od udělení milosti lidickému vrahovi Maxi Rostockovi někdejším komunistickým prezidentem Antonínem Zápotockým. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček to následně odmítl. Nemá prý zatím dostatek informací a "cokoliv by bylo předčasné". "Dál budu se zájmem očekávat, jak se bude celá věc vyvíjet, a na základě toho budu aktuálně reagovat," řekl na dotaz ČTK. Dostál na dnešním pietním aktu k 59. výročí vypálení Lidic řekl, že mlčet k uvedené milosti znamená souhlasit s tímto činem.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) objevil podle Mladé fronty Dnes dosud utajované materiály, podle kterých dal Zápotocký milost čtyřem nacistickým zločincům odsouzeným k trestu smrti. Jedním z nich byl i člen německých jednotek SS a velitel jednotky bezpečnostní služby v Kladně Rostock, který byl odsouzen za osobní účast na vyhlazení Lidic.

Podle Grebeníčka zatím tisk ani příslušní úředníci zřejmě "neznají důvody, proč byl takový krok učiněn". "Pokud jsou pravdivé zprávy o tom, že to byli komunističtí představitelé, kteří tajně omilostnili válečné zločince včetně jednoho z lidických katanů, pak je třeba nahlas říct, že to byl hanebný a podlý čin," řekl Dostál. Dodal, že odsoudit tento skutek by měli "všichni, pro které jsou ideje komunismu pořád ještě idejemi jejich života".

Soud má zahájit hlavní líčení s komunistickým prokurátorem Vašem

Pražský městský soud zahájí v pondělí hlavní líčení s bývalým komunistickým prokurátorem Karlem Vašem, obžalovaným z účasti na vraždě generála Heliodora Píky. Státní zastupitelství klade pětaosmdesátiletému Vašovi za vinu, že nezákonně sepsal obžalobu, ve které navrhl trest smrti. Divizní generál, obviněný ze špionáže a velezrady, byl po vykonstruovaném soudním procesu 21. června 1949 popraven. Vaš je podezřelý, že při vyšetřování vědomě vložil do spisu falzifikáty, které měly Píku usvědčit ze spolupráce s britskou zpravodajskou službou. Podle obžaloby také účelově zformuloval protokolování výpovědí generála v jeho neprospěch. Návrh na obžalobu Vaše podal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Policie přestala hlídat přehradu Pastviny a pátrá po anonymovi

Policie již od nedělního dopoledne nehlídá hráz přehrady Pastviny a zrušila omezení pohybu, přijaté kvůli anonymním telefonátům hrozícím výbuchem místní elektrárny. "Případ však i nadále vyšetřujeme a po anonymovi pátráme," sdělila mluvčí východočeské policie Iva Marková. K odvolání ostrahy podle ní vedla skutečnost, že již uplynul termín, na který anonym výbuch ohlásil. Stát se tak mělo v sobotu. Povodí Labe, které z bezpečnostních důvodů snížilo hladinu v přehradě na Divoké Orlici o pět metrů, předpokládá, že jí opět začne napouštět v pondělí. Délka napouštění bude podle mluvčího Povodí Labe Františka Staňka záviset na počasí. "V případě sucha by to mohlo být i několik týdnů," poznamenal. Škody, které bezpečnostními opatřeními vznikly, zatím odhadnout nedokáže. Pachateli anonymních výhrůžek hrozí obvinění z šíření poplašné zprávy, obecného ohrožení, ale případně i jiných trestných činů.

V Poděbradech proběhlo setkání evangelíků

Přímluvnými modlitbami za český stát a společnost vyvrcholila nedělní bohoslužba, při níž se na lázeňské kolonádě v Poděbradech při druhém dnu celocírkevního shromáždění sešlo na 400 evangelíků. Téma víkendového setkání k 530. výročí úmrtí krále Jiřího z Poděbrad a arcibiskupa církve podobojí Jana Rokycany znělo Tolerance nebo pravda?

"Staňme se nositeli tolerance i pravdy" vyzval křesťany synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana. Víra v Krista podle něj znamená pravdu tolerantní, která unese rozmanité názory a víru i hřích, pravdu, která má moc proměnit lidská srdce. Historické téma a odkaz dvou mimořádných osobností české reformace - kališnického krále a Římem nepotvrzeného kališnického arcibiskupa - je podle organizátorů svým poukazem na svár pravdy a tolerance, svědomí a okolností, tématem aktuálním pro církve i pro širší společnost. "Není snadné vyřknout soud" konstatoval Smetana na adresu husitského krále a jeho tehdejších katolických protivníků. "Jeho jedinečným cílem bylo mírové soužití obou křesťanských církví. Měli však katoličtí představitelé jen nečisté motivy?" upozornil. Co je pravda a co lež v lidském životě, není někdy podle Smetany jednoduché jednoznačně popsat - a to by mělo vést k toleranci. "Pokud jde o svaté boží řády, tam však kompromisu není," prohlásil.

Veřejné slyšení k Temelínu se uskuteční 26. června v Linci

Veřejné slyšení k dokumentaci o vlivech české jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí se bude konat 26. června v hornorakouské metropoli Linci. Oznámilo to v sobotu rakouské ministerstvo životního prostředí s tím, že slyšení představuje další krok při naplňování prosincových dohod šéfů vlád obou zemí z Melku.

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer vyzval v této souvislosti všechny politické strany i nevládní organizace, aby se slyšení aktivně zúčastnily. "Bylo by nebezpečné ohrozit proces z Melku neúčastí na slyšení," uvedl Molterer. Poukázal na to, že slyšení nabízí příležitost uplatnit veškeré argumenty ke zveřejněné dokumentaci o elektrárně, a zdůraznil, že "pro úspěch procesu z Melku je důležité, aby Rakousko zaujalo jednotnou pozici".

Rakouští odpůrci Temelína vyjadřovali v uplynulém týdnu velké obavy z uspořádání veřejného slyšení k ekologické prověrce české jaderné elektrárny na rakouském území. Podle jejich názoru by totiž slyšení mohlo být hodnoceno jako uzavření procesu posuzování dopadů Temelína na životní prostředí a faktické "posvěcení" projektu z rakouské strany. Rozsáhlými protesty proti případnému slyšení, pokud by bylo uspořádáno v Linci, pohrozili v pátek předseda hornorakouské poslanecké skupiny Zelených Rudi Anschober i mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer a ještě před oficiálním oznámením termínu obviňovali ministra Molterera, že se chystá "vpadnout do zad" protiatomovým aktivistům.

Do Liberce poputuje knižní dar z Rakouska

Rakouský velvyslanec Klas Daublebsky a ředitel Rakouského kulturního institutu Manfred Poiger předají ve středu Státní vědecké knihovně v Liberci knižní dar v hodnotě přes 222.000 korun. Knihovna současně podepíše s rakouským ministerstvem zahraničí smlouvu o fungování rakouské knihovny v Liberci, informovala ředitelka knihovny Věra Vohlídalová. Dodala, že rakouská knihovna vznikla v roce 1992 jako součást liberecké Státní vědecké knihovny. "Rakouská strana nám tehdy poskytla základní knižní fond, který je každoročně doplňován," vysvětlila ředitelka. Nyní má podle ní rakouská knihovna 4000 knih, několik titulů novin a časopisů a pořádá pro své čtenáře pravidelné kulturně-vzdělávací pořady. Státní vědecká knihovna v Liberci celkově disponuje 1,2 milióny svazků. Má největší oddělení pro děti a mládež a nejbohatší archiv takzvaných sudetik v České republice.

Jaroslava Štulíková přijala za minutu možná rekordních 132 úplatků v obálce

Návštěvníci Mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit, jehož 11. ročník třetím dnem pokračuje v Pelhřimově, v neděli viděli další rekordní výkony. Dopoledne patřilo především vozíčkářům - Miroslav Čiháček z Náchoda například udělal na svém invalidním vozíků 150 otoček o 360 stupňů za 13 minut a 19 sekund. Vladislav Peček z Českých Budějovic ujel dvacetimetrovou dráhu za osm sekund. Lidé nadměrných velikostí z klubu Hrošíků XXXL v neděli na náměstí pobavili diváky módní přehlídkou; v sobotu jejich dvanáctičlenná skupina kuchařů o hmotnosti 1634 kilogramů upekla za téměř šest hodin 681 bramboráků. Nový světový rekord vytvořil i jedenasedmdesátiletý magnetický muž Karol Ostertag z Bratislavy, když na hrudi bez pomoci rukou udržel silou vnitřního magnetismu závaží o hmotnosti 225 kilogramů. Závaží bylo třikrát těžší než on sám.

Dobře se lidé pobavili v úřednické aréně: Jaroslava Štulíková natiskla za minutu 65 razítek a ve stejném čase přijala 132 úplatků v obálce. V aréně domácích prací Iva Havlíčková z Pelhřimova natáhla deset pastiček na myši za 23,78 sekundy. Další rekordmanka navlékla deset jehel za minutu a 14 sekund. Do boje o rekordy se zapojil i Srb Raka Miličevič, který za hodinu vystříhal portréty 215 návštěvníků. Maďar Alexander Naranczik přetrhl za tři minuty 27 telefonních seznamů o 401 stránkách. S největší sbírkou hygienických sáčků z letadel přijeli do Pelhřimova Nizozemci. Sbírka čítá 2002 kusů od 650 leteckých společností. Jsou mezi nimi i ty, které při letu "jistily" americké prezidenty. K vidění byla i největší sbírka žvýkaček o 3837 kusech ze 44 států. Nejstarší žvýkačka je stará 20 let. Festival končí v neděli večer, kdy bude znám přesný počet světových i národních rekordů.

Slovenka Hilmerová získala cenu za hlavní roli v českém filmu Pramen Života

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala při sobotním závěru 17. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v portugalské Troie Slovenka Monika Hilmerová za hlavní roli v českém filmu Pramen života. Informovala o tom agentura AFP. Snímek Pramen života scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra a producenta Milana Cieslara se baladicky a komorně dotýká nacistické akce Lebensborn, usilující o vyšlechtění nordické rasy. Hlavní roli Grétky ztvárnila Hilmerová a postavu chlapce Lea polský herec Michal Sieczkowski. V dalších rolích úspěšného snímku se představují Vilma Cibulková, Johana Tesařová, Božidara Turzonovová, Karel Dobrý, Bronislav Poloczek, Alois Švehlík a Josef Somr. Snímek vznikl v koprodukci České televize a společnosti Happy Celluloid a získal doma i v zahraničí řadu cen. Měl mezinárodní premiéru na loňském filmovém festivalu v Berlíně. Dále se dostal na seznam festivalů ve Spojených státech, Kanadě, Francii a Izraeli.

Ze sportu:

Oštěpař Jan Železný zvítězil na atletickém mítinku v polské Poznani výkonem 91,23 metru a poprvé v této sezóně pokořil hranici devadesáti metrů. K vyrovnání letošního maxima Řeka Konstantinose Gatsioudise scházely Železnému pouhé čtyři centimetry. Světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz triumfoval s náskokem devíti metrů před Sergejem Vojnovem z Uzbekistánu. Železný dosáhl v Poznani nejdelšího hodu od svého předloňského návratu po těžkém zranění ramena. Výbornou úroveň měla výška žen, v níž vítězná Švédka Kajsa Berqvistová i druhá Ukrajinka Inga Babakovová skočily rovné dva metry.

Po Ladě Kozlíkové vystoupili na stupně vítězů ve druhém závodu Světového poháru dráhařů v polském Štětíně další dva čeští cyklisté. Sprinter Pavel Buráň z Dukly Brno prohrál až ve finále a Milan Kadlec vybojoval bronzovou medaili v bodovacím závodu jednotlivců. Buráň po pátém místě v úvodním podniku seriálu v Cali dnes potvrdil, že patří k absolutní světové sprinterské špičce. Jeho úspěšné tažení zastavil až jeho přemožitel z olympijských her v Sydney Roberto Chiappa z Itálie, který jej zdolal v obou finálových jízdách. V bodovacím závodě si mezi speciality dráhaři vedl skvěle silničář Kadlec. Od úvodních kol jezdil velice aktivně a tři čtvrtiny závodu vedl startovní pole. O prvenství přišel až v závěrečném spurtu, kdy se před něj dostali vítězný Franz Stocher z Rakouska a Ukrajinec Sergej Jakovlev.

Kanoista Pavel Bednář vyhrál úvodní závod Světového poháru v maratónu. Ve španělské Zamoře zvítězil český reprezentant na trati dlouhé 32 kilometrů s více než minutovým náskokem před Carstenem Scalesem z Dánska.

Další tři medaile, jednu stříbrnou a dvě bronzové, v neděli přidali kanoisté na konto české výpravy na mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě v Itálii. Čerstvá evropská šampiónka Michaela Strnadová skončila v soutěži hlídek spolu s Pavlou Zíchovou a Kateřinou Vacíkovou třetí, bronzový kajakář Robert Knebel si s Kamilem Mrůzkem a Alešem Markem dopádlovali pro stříbro. Druhý bronz přidali kanoisté Lukáš Novosad, Jan Pischek a Petr Čamek. Dalšího titulu se v neděli dočkali Slováci v kategorii deblkanoí. Dvě zlata v dnešních hlídkách vybojovala Francie, mistry Evropy mezi kanoisty jsou Chorvaté.

Házenkáři České republiky postoupili na mistrovství Evropy, které se bude konat příští rok ve Švédsku. V odvetném utkání proti mužstvu Finska zvítězili nakonec 29:21.

Počasí

Oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Denní teploty 14 až 18 st. C. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 m bude okolo devíti stupňů Celsia. Vát bude západní až severozápadní vítr 11 až 25 km/h.