Zprávy Radia Praha

Lety do Londýna kontrolují na Ruzyni Britové

Na ruzyňském letišti v Praze ode dneška působí britští migrační úředníci. Cestující do Londýna tak před běžným odbavením zkontrolují londýnští agenti, řekl ČTK jeden z pracovníků ruzyňského letiště. O zavedení britské předběžné kontroly na ruzyňském letišti se hovoří již delší dobu. Opatření souvisí s dlouhodobým přílivem romských azylantů do Velké Británie. Opatření vychází z česko-britské dohody z letošního února. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila by opatření mělo napomoci také tomu, aby Británie nezavedla pro české občany vízovou povinnost. Žádným z chystaných kroků podle něj nebude dotčena svoboda cestujících, přičemž uvedená dohoda je podle mluvčího v souladu s platným právním rámcem česko-britských vztahů.

Do zahraničí odcházejí Romové již několik let a žádají tam většinou o politický azyl. V březnu Británie zaznamenala 175 žádostí o azyl od českých Romů a v dubnu 80. Kvůli vlnám romských uprchlíků zavedla v roce 1997 Kanada víza pro české občany, Praha odpověděla recipročním opatřením letos.

Václav Klaus ve slovenském listu Pravda nevyloučil prezidentskou kandidaturu

Předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus v rozhovoru pro slovenský list Pravda připustil, že se v budoucnu bude ucházet o prezidentskou funkci. "Nevylučuji to. Nemáme ale prezidentský systém ani přímou volbu hlavy státu, takže úloha prezidenta je odvozená od parlamentu a od toho, jaká bude jeho struktura, zda vůbec bude možné diskutovat a přemýšlet o těchto věcech," řekl šéf ODS deníku. Klaus znovu odmítl myšlenku zavedení přímé volby prezidenta. Vzájemné "vzdalování" ČR a Slovenska po rozdělení federace Klaus nepovažuje za závažný problém. Omezení styků a znalosti jazyka druhé země u mladé generace je sice evidentní, ale netřeba se tím nějak trápit, řekl a dodal, že vztahy mezi obyvateli obou států jsou "úplně normální".

Německo předalo českému ministerstvu zahraničí oficiální stanovisko k Temelínu

Německo v Praze vyjádřilo oficiálně své obavy z temelínské jaderné elektrárny. Stanovisko spolkové vlády předal zástupcům ministerstva zahraničí první rada velvyslanectví a jeho současný šéf Andreas Meitzner. Německá strana ve svém stanovisku sice uznává právo České republiky rozhodovat o využívání jaderné energie, ale zároveň se cítí zavázána vyjádřit obavy v zájmu svých občanů, kteří žijí v blízkosti Temelína. "Spolková vláda prosí vládu České republiky, aby s ní zahájila konzultace o otázkách, které stanovisko předkládá," uvádí se v prohlášení. Německý kabinet zároveň zdůraznil, že řešení problému kolem Temelína "v žádném případě" neváže na rozhovory o vstupu České republiky do Evropské unie. Německé velvyslanectví zároveň zdůraznilo, že jeho vláda "plně uznává právo" českého kabinetu samostatně rozhodovat o využití jaderné energie k výrobě proudu v republice.

Německá vláda dala v EU najevo, že nežádá odstavení Temelína

Německá vláda dala v úterý na vědomí odpovídajícím místům Evropské unie, že nežádá odstavení jaderné elektrárny Temelín. Má k ní ovšem řadu technických výhrad a požaduje, aby s ní česká vláda o nich vedla konzultace. Nejmenovaný zdroj EU nazval toto stanovisko "zmírňujícím vyjasněním", které se "distancuje" od dokumentu kolujícího neoficiálně v pondělí. Potvrdil, že Německo se vyjádřilo na základě dohody mezi ČR a Rakouskem z Melku, která mu dává právo podílet se na vyhodnocování dopadu Temelína na životní prostředí. Evropská komise nebyla o jeho postupu informována a považuje výměnu názorů, jež z německých vyjádření vzešla, za bilaterální mezi Berlínem a Prahou.

Zdroje v Bruselu si v úterý odpoledne vytvořily dojem, že hlavními body německého stanoviska tedy nyní jsou: uznání práva ČR používat jadernou energii pro výrobu elektřiny; prohlášení, že tato věc nesmí nijak ovlivňovat jednání o přistoupení ČR k Evropské unii; jasně vyjádřené znepokojení ohledně konkrétních technických nedostatků Temelína; žádost o těchto nedostatcích bilaterálně jednat. Tento postup podle odborníků v unii odpovídá dohodě z Melku, která je jediným rámcem pro další jednání na téma Temelín.

Za německými snahami zastavit Temelín mohou být ekonomické zájmy, tvrdí šéf Liberálního institutu

Jaderná elektrárna Temelín by měla být spuštěna "bez ohledu na různé proklamace části politického spektra či celé vlády Německa," pokud budou splněny všechny bezpečnostní prvky, které má jaderná elektrárna mít. V rozhovoru pro ČTK to v úterý uvedl šéf Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Podle Ševčíka může být za nynějšími německými snahami zastavit Temelín i tlak potenciálních investorů před privatizací české elektroenergetiky. Připomněl v této souvislosti pondělní propad akcií ČEZ o 20 procent po prvních zprávách o německém stanovisku. "Tyto tlaky mohou znamenat snahu investorů snížit cenu ČEZ případně omezit snahu státu zvýšit cenu ČEZ, který z tohoto důvodu prodává firmu spolu s distribučními společnostmi," uvedl Ševčík. Druhým důvodem mohou být podle něj snahy konkurentů, protože Temelín bude vyrábět energii relativně levněji než elektrárny v zahraničí. Při odstavení Temelína by podle něj problém s pokrytím poptávky by v ČR nebyl vzhledem k tomu, že očekávaným kupcem energetiky bude podle Ševčíka francouzská či německá firma.

Francouzská elektrárenská společnost EDF má stále zájem o ČEZ

Požadavky německé vlády týkající se české jaderné elektrárny Temelín nemění nic na zájmu francouzské elektrárenské společnosti Electricité de France (EDF) o ČEZ. V Paříži to v úterý řekl mluvčí EDF. "Deklarace německé vlády nijak nemění naše záměry, stále máme zájem o ČEZ," uvedl mluvčí s tím, že nyní francouzská společnost čeká na tendr české vlády na privatizaci 64 procent ČEZ. Odmítl se vyjádřit ke spekulacím o možném tlaku německých konkurentů na snížení ceny ČEZ. "Čekáme, až česká vláda přijde s nabídkou, až budou známy podrobnosti a cena a do té doby nebudeme celou záležitost dále komentovat," dodal.

Česká energetika by se v nejbližších letech bez Temelína obešla

Na krytí poptávky po elektřině v ČR by při zastavení Jaderné elektrárny Temelín stačily v nejbližších letech domácí zdroje a dovoz. Dlouhodobě by však cena dovážené elektřiny byla vyšší, protože výrobní náklady Temelína jsou nižší než u elektráren v zahraničí. Výstavbu jiné elektrárny místo Temelína ČEZ podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže nepřipravuje. ČR by se bez další elektrárny neobešla zhruba za čtyři až pět let, dodal mluvčí. Další zdroje bude potřeba postavit před rokem 2010 kvůli dožívajícím uhelným elektrárnám o celkovém výkonu 6000 MW.

Wiggins investuje do letiště v Plzni 280 miliónů dolarů

Britská realitní Wiggins Group, partner offsetové týmu pro případné dodávky nadzvukového bojového letounu Gripen pro Armádu ČR, bude investovat 279 miliónů dolarů (přes 11 miliard korun) do rozvoje letiště v Plzni. "Očekává se, že po dokončení rozvoje poskytne nové plzeňské letiště na 2000 nových pracovních míst a zajistí roční příjem v hodnotě odhadované na 45 milionů USD," sdělilo konsorcium Saab- BAE Systems vyrábějící tyto stíhačky. "Plzeňské letiště se nachází v blízkosti Německa a bude sloužit jako významné středisko pro regionální dopravu, cargo a obchod," prohlásil výkonný ředitel Wiggins Christopher Foster.

Policejní prezident se omluvil za tragédii v Mělníku

Policejní prezident Jiří Kolář se v úterý veřejně omluvil za pondělní tragédii v Mělníku, kde dopravní policista omylem zastřelil chodkyni. "S omluvou se obracím především k rodině zesnulé, jež utrpěla bolestnou a nenahraditelnou ztrátu, ale také k veškeré mělnické veřejnosti," uvedl Kolář. V prohlášení, které zaslal také ČTK, napsal, že vedení policie se snaží minimalizovat rizika, jež mohou plynout z policejních zákroků. Mělnický policista v pondělí dopoledne dvakrát vystřelil po pronásledovaném vozidle, ale vůz nezasáhl. Naopak smrtelně zranil šestačtyřicetiletou ženu na protějším chodníku. Kolář za sebe i za českou policii vyjádřil hlubokou lítost nad zmařeným lidským životem. Okolnosti mělnické tragédie budou podle něj důsledně vyšetřeny a policie z nich vyvodí náležité poučení, aby zabránila jejímu opakování.

Vyšetřovatel obvinil policistu, který smrtelně zranil chodkyni z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti. Rozhodl se tak na základě soudní pitvy a dalších expertíz. Soudní pitva prokázala, že žena zemřela na následky střelného poranění, při kterém jí střela zasáhla srdce. Zranění bylo neléčitelné. Vyšetřovatel zároveň v úterý získal vyhodnocení zásahu policisty. "Použití zbraně nebylo oprávněné a je v rozporu se zákonem o Policii České republiky," řekla mluvčí středočeské policie Budská. Uvedla, že mělnickému policistovi hrozí trest vězení v délce šest měsíců až pět let nebo peněžitá pokuta.

Ministr Kužvart odvolal zmocněnce pro jednání s EU Bedřicha Moldana

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart odvolal v úterý z funkce zmocněnce pro jednání s EU svého předchůdce Bedřicha Moldana. Jako důvod uvedl změny ve struktuře ministerstva. Exministr, který je mezi ekology mezinárodně uznávanou kapacitou, ČTK řekl, že zůstává na ministerstvu jako řadový "vedoucí odborný referent specialista", ale k jednání s unií ho opravňuje jmenování bývalého premiéra Josefa Tošovského. Tošovský ho jmenoval na vládní úrovni členem delegace pro jednání s EU. "Není mi to příjemné. Myslím si, že jsme kapitolu životního prostředí uzavřeli dosti úspěšně a že to nebylo jednoduché," komentoval Kužvartovo rozhodnutí Moldan. Upozornil, že uzavřením kapitoly se Česká republika zavázala splnit 400 více či méně závažných úkolů. Rozhodnutí Kužvarta kritizoval jeho další předchůdce, lidovec Martin Bursík. Podle jeho slov stojí za odvoláním osobní spory. Dodal, že Moldan řadu zkušeností a kontaktů a jeho odvolání ČR poškodí. Odvolání vyvolalo nesouhlas i mezi členy nevládních iniciativ.

Dopravní piloti ČSA vstoupili do stávkové pohotovosti

Dopravní piloti ČSA v úterý vstoupili do stávkové pohotovosti. Chtějí tak dosáhnout přezkoumání výpočtu příplatků za přesčasy, práci v noci a za pracovní pohotovost, které podle odborů vedení podniku vypočetlo na základě nepřesné evidence. ČTK to řekl sekretář profesní odborové organizace Českého sdružení dopravních pilotů ČSA kapitán Dušan Horák. Zástupci sdružení při jednání s prezidentem ČSA Miroslavem Kůlou 22. června nesouhlasili s tím, aby dlužné příplatky za první pololetí byly vyplaceny na základě nepřesné evidence. Kůla tehdy podle Horáka sám navrhl, aby pilotům byla vyplacena nejprve záloha a zbytek měli dostat, až po dořešení celé záležitosti.

Česká republika vyvinula obrovské úsilí na cestě do Evropské unie, domnívají se zástupci francouzského Senátu

Česká republika vyvinula obrovské úsilí na cestě do Evropské unie a provedla "spoustu" reforem především v oblasti veřejné správy a justice. Novinářům to řekl předseda Delegace pro evropské záležitosti francouzského Senátu Hubert Haenel po jednání s šéfem partnerského výboru pro evropskou integraci českého Senátu Jiřím Skalickým. Také s ním stejně jako s dalšími českými politiky francouzští senátoři hovořili o zamýšlené reformě evropských institucí, která by měla být provedena v roce 2004 po rozšíření EU. Připravit "budoucí architekturu institucionální Evropské unie" by měl konvent, který by měl být ustaven na prosincovém summitu unie v belgickém Laekenu, podotkl Haenel. Pochvalu za stav příprav na vstup do EU si Česko vysloužilo od senátora Marcela Deneuxe, který má ve francouzském Senátu na starosti sledování cesty ČR do unie a ve své zprávě z roku 1999 k některým oblastem nebyl "příliš shovívavý". "Dnes bez jakékoli shovívavosti můžeme říci, že Česká republika se na tom nachází lépe než některé ostatní kandidátské země," uvedl Deneux.

Podle Rusnoka je daňová soustava plně ČR srovnatelná se zeměmi EU

Daňová soustava ČR je plně srovnatelná se zeměmi EU a není důvod k zásadním změnám, ať už jde o celkovou úroveň daňového zatížení nebo poměr přímých a nepřímých daní, řekl v úterý ministr financí Jiří Rusnok. V daňových otázkách proto ČR nemá z hlediska vstupu do EU prakticky žádný problém. ČR bude na EU požadovat pouze přechodná období u daně z přidané hodnoty a u spotřební daně u některých komodit, dodal. Ministr nesouhlasí s názory některých ekonomů, že je třeba přímé daně co nejvíce nahrazovat daněmi nepřímými. Připustil, že výběr přímých daní "se v globální éře komplikuje", ať už u fyzických nebo právnických osob. Nicméně i u zemí OECD stále zůstává ve struktuře daní nejvyšší podíl přímých daní, řekl.

Václav Klaus jednal s Hanou Marvanovou o variantách dalšího politického uspořádání

Předseda ODS Václav Klaus se sešel s předsedkyní Unie svobody Hanou Marvanovou. Mimo jiné podle Marvanové hovořili o variantách dalšího politického uspořádání, možnosti pokračování opoziční smlouvy či její změny v případnou povolební spolupráci mezi ODS a ČSSD. Tisková mluvčí ODS Michaela Maláčová ČTK pouze sdělila, že oba předsedové "diskutovali o možnostech vzájemných vztahů obou politických stran v budoucnosti". Jak uvedla Marvanová, "cílem schůzky nebyla konkrétní dohoda v jakémkoliv bodu. Schůzka měla za cíl se informovat." K dalším tématům rozhovoru patřily zemědělské restituce a připravovaný státní rozpočet.

Ministerstvo vnitra odmítlo registraci Národní strany

Registraci politické strany Národní strana odmítlo ministerstvo vnitra. Jiří Hájek z tiskového oddělení uvedl, že za stavu, kdy programové cíle navrhované strany předpokládají jejich naplnění prostřednictvím "vůle národa", neskýtá činnost strany záruku dodržování ústavních principů. Představitelé této strany však důvody odmítnutí registrace neuznávají a obrátí se na Nejvyšší soud.

V Teplicích nad Metují zřejmě vznikne památník obětem násilných poválečných deportací

Představitelé Teplic nad Metují na Náchodsku chtějí nechat vystavět pomník, který by připomínal povraždění 23 místních německých obyvatel při jejich násilném vysídlování. Tragédie se odehrála na současné hranici s Polskem necelé dva měsíce po skončení druhé světové války. Záměr vedení města již nedávno schválilo zastupitelstvo, řekla starostka Teplic Věra Vítová. Smrt německých obyvatel Teplic mají podle starostky na svědomí takzvaní rudí gardisté, kteří bezprostředně po válce pomáhali řídit chod města. Gardisté byli příslušníci místní vojenské posádky. Původně byli Němci z Teplic vysídleni za hranice do dnešního Polska. "Poláci je ale poslali ihned zpět a gardisté je na hranici postříleli," doplnila Vítová. Plánovaná výstavba pomníku je na samém počátku. Zatím existuje jen předběžná architektonická studie. Náklady na jeho vybudování by měly podle starostky dosáhnout asi 200.000 korun.

Účastníci česko-německého sympozia uzavřeli sňatek

Společné příjmení Cettlovi budou používat turnovský šperkař Miloš Cettl a vídeňská počítačová grafička Dagmar Naglová, které v úterý v Řehlovicích na Ústecku oddal místní starosta Josef Macháček. Novomanželům jako první poblahopřáli jejich kolegové: účastníci česko-německého výtvarného sympozia Proudění-Strömungen, které se v Řehlovicích koná již potřetí. Miloš a Dagmar se seznámili na prvním ročníku tohoto sympozia v roce 1999. To byl také důvod, proč si za místo svého sňatku zvolili Řehlovice. Svatební obřad se konal v areálu bývalého poplužního statku pánů z Bělé, který od víkendu hostí 32 profesionálních výtvarníků z Čech, Německa, Rakouska a Švýcarska.

Čeští producenti neumějí prodat tuzemské filmy do zahraničí

Slabostí českých filmů je, že je producenti umějí vyrobit, ale nedokáží prodat do zahraniční distribuce. A to i v případě, že se v českých kinech setkají s ohlasem. ČTK to řekl producent Jaroslav Bouček. V této souvislosti upozornil na cestu Michálkova snímku Anděl Exit. České publikum ho sice vřele nepřijalo, přesto se však po soutěži na karlovarském festivalu vydá na přehlídky v zahraničí. "Bude uveden ve Varšavě, Kapském Městě a do konce roku ještě asi na šesti festivalech. Zájem o distribuci projevila londýnská pobočka americké společnosti Miramax a uvidí ho i ve Spielbergově studiu Dream-Works," uvedl Bouček. Vidí v tom reakci na rozmach evropského a nezávislého filmu i na úspěch Hřebejkova snímku Musíme si pomáhat. Ten se v amerických kinech právě promítá. Bouček si však nedělá iluze, že to dopadne na 100 procent.

Poetika Jiřího Grossmanna má stále své věrné příznivce

Gentleman s příjemným barytonem, herec, zpěvák, muzikant samouk či spisovatel a textař - to vše charakterizuje Jiřího Grossmanna, polovičku populární dvojice Š + G, kterou tvořil společně s Miloslavem Šimkem. Všestranný umělec, kterému zákeřná choroba dopřála pouhých třicet let života, by se 20. července dožil šedesátky. Přestože ze svého působení v divadle Semafor je Grossmann znám hlavně jako herec a spoluautor divadelních textů a humoristických povídek, začínal na konci padesátých let jako muzikant. Nejznámější kapelou, se kterou hrál a zpíval, byla Dixie Party, která se stala v roce 1960 stálým orchestrem divadélka malých forem Mlok. Z toho pak postupně vznikl legendární Divadelní klub Olympic. A právě zde se poprvé potkal (1962) s Miloslavem Šimkem, se kterým spojil svůj další umělecký osud. Úspěšná dvojice poté přešla k Jiřímu Suchému do divadla Semafor, kde od roku 1967 Š + G uvedli řadu úspěšných premiér. Grossmann se prosadil se i jako autor lyrických a humorných písňových textů pro jiné zpěváky: Nadě Urbánkové napsal životní hit Závidím, Evě Olmerové Čekej tiše, pro Milušku Voborníkovou Gimi Det Ding. Popularita Šimka a Grossmanna kulminovala po srpnu 1968, kdy ve svých semaforských "besídkách" dospěli až do polohy razantní, drsné politické satiry. V době propukající normalizace, kdy byl již Grossmann těžce nemocný, se dovedl s černým humorem vypořádat i se svou chorobou (povídka Jak jsem ochořel). Boj s leukémií prohrál noblesní člověk Jiří Grossmann v předvečer svatého Mikuláše, 5. prosince 1971.

Sport

České moderní pětibojařky obsadily na mistrovství světa v britském Millfieldu třetí místo ve štafetě. Trojice Lucie Grolichová, Olga Voženílková a Alexandra Kalinovská podlehla pouze vítězným Britkám a Ruskám, které skončily druhé. Šampionát pokračuje štafetou mužů.

Více než tři sta fanoušků přivítalo v pondělí odpoledne ve Washingtonu novou hvězdu týmu Capitals, českého hokejového útočníka Jaromíra Jágra. Nejproduktivnější hráč uplynulých let zámořské NHL přiletěl do zámoří pouze na otočku z Čech, aby absolvoval úvodní tiskovou konferenci ve svém novém působišti. Jágr byl v minulém týdnu do Washingtonu vyměněn z Pittsburgu. Devětadvacetiletého křídelního útočníka přivítalo na Dullesově letišti mnoho transparentů, ale také maskot Capitals 'Slapshot' a nafukovací tučňák Gluck, hlavní znak Pittsburghu, oblečený do dresu Washingtonu. Hned na letišti musel Jágr absolvovat první krátkou tiskovou konferenci, jejímž hlavním a jediným tématem byl Stanleyův pohár a šance Caps jej poprvé v historii vyhrát. "Je zde třicet týmů, které chtějí to samé. Myslím si ale, že máme velice dobrý tým a můžeme to dokázat," uvedl dvojnásobný vítěz této trofeje u malého pultu, který byl bleskově připraven.

Počasí

Oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty: v Čechách 19 až 24, na Moravě a ve Slezsku 21 až 25 stupňů Celsi