Zprávy Radia Praha

Česká republika odsoudila násilí na Blízkém východě

Česká republika v pátek ústy svých vedoucích představitelů rozhodně odsoudila pokračující násilnosti na Blízkém východě poté, co při čtvrtečním sebevražedném teroristickém útoku jednoho Palestince v centru Jeruzaléma přišlo o život 15 lidí. Zároveň vyzvala zúčastněné strany konfliktu ke zdrženlivosti. Do Jeruzaléma zaslal v pátek soustrastný telegram izraelskému prezidentovi Mošemu Kacavovi prezident Václav Havel. Ve svém dopise vyzval k potrestání osob zodpovědných za krutosti na Blízkém východě. "Hluboce odsuzuji používání násilí jako prostředku dosažení politických cílů a věřím, že všechny osoby, které jsou za tuto tragédii odpovědné, budou po zásluze potrestány. Zároveň věřím, že stupňující se násilí extremistických skupin, jehož jsme na Blízkém východě v uplynulých několika měsících smutnými svědky, přiměje obě strany k tomu, aby se pokusily obnovit mírová jednání," praví se v dopise.

V tiskovém prohlášení násilí na Blízkém východě odsoudil také místopředseda vlády Pavel Rychetský, který po dobu dovolené Miloše Zemana zastupuje českého premiéra, a rovněž ministerstvo zahraničí. "I když hledání spravedlivého míru na Blízkém Východě nenabízí žádná jednoduchá či jednostranná řešení, je v každém případě nepřijatelné, aby byli lidé opět vražděni jen proto, že jsou Židé," zdůraňuje se v prohlášení Pavla Rychetského. "Česká republika proto apeluje na palestinské vedení, aby co nejdůrazněji tento útok odsoudilo, učinilo konkrétní kroky k zamezení pokračujícího výcviku sebevražedných atentátníků a vydalo se cestou mírového jednání se Státem Izrael," praví se v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení kritizovalo mimo jiné skutečnost, že se obětí násilí stávají děti. "Za zvláště odsouzeníhodnou skutečnost Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje to, že se oběťmi násilí ve stále větší míře stávají nevinné děti. Zastavení násilí a politický dialog jsou nadále jedinými prostředky, kterými může být dosaženo komplexního míru na Blízkém východě," praví se v prohlášení.

Z českého trhu se kvůli úmrtím ve světě stahuje Cholstat

Francouzská firma Laboratoires Fournier začala v pátek stahovat z českého trhu lék na snížení cholesterolu v krvi Cholstat. Pod názvem Lipobay ho vyrábí německý koncern Bayer, francouzská firma ho do ČR dodává pod jiným názvem. Cholstat se stahuje kvůli úmrtím zaznamenaným ve světě po užití Lipobaye. Oba léky totiž obsahují tutéž účinnou látku, cerivastatin. ČTK to v pátek řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Blanka Pospíšilová. Uvedla, že Lipobay v republice není registrován, a tak ho pacienti neměli k dispozici. Naproti tomu Cholstat podle informací ČTK užívá v ČR asi 5000 pacientů. Lék je částečně hrazen z pojištění, jen Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila v prvním čtvrtletí za 11.152 balení téměř 10,3 miliónu korun.

"Držitel registrace, francouzská firma Laboratoires Fournier s.r.o. stahuje z trhu v ČR všechny síly a šarže přípravku Cholstat. Toto opatření provádí na základě hlášení závažných případů rozpadu svalové tkáně v zahraničí, které se vyskytly při současném podávání cerivastatinu s gemfibrozilem, určeným rovněž ke snižování hladiny tuků v těle, takzvaných triglyceridů. S tímto opatřením se SÚKL zcela ztotožňuje," uvedla mluvčí. Podle doporučení SÚKL by pacienti, kteří jsou v současnosti léčeni přípravkem Cholstat, měli být převedeni na jinou léčbu. Pacienti, kteří současně s Cholstatem užívají přípravky s obsahem gemfibrozilu, což jsou Apo-Gemfibrozil, Innogem, Ipolipid a Gevilon, by měli ihned přerušit léčbu a navštívit svého lékaře.

Gross: Senátní návrh volebního zákona zvýhodňuje koalice

Senátní návrh volebního zákona zvýhodňuje koalice před ostatními politickými stranami, domnívá se první místopředseda ČSSD a ministr vnitra Stanislav Gross. Na tiskové konferenci sociální demokracie v pátek řekl, že v současné chvíli pro takové zvýhodňování nevidí důvody. Senát ve čtvrtek přijal svůj návrh novely volebního zákona, který předložili senátoři čtyřkoalice. Návrh, který nyní posoudí sněmovna, umožňuje korespondenční volbu krajanům a počítá se zavedením klasické d'Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty, podle níž jsou poslanci zvoleni již v prvním skrutiniu.

Počítá také s tím, že dvojkoalice bude pro vstup do sněmovny potřebovat sedm, trojkoalice devět a čtyřkoalice 11 procent. Vládní předloha volebního zákona ale předpokládá, že dvoučlenná koalice by potřebovala získat nejméně deset procent hlasů, trojkoalice 15 a čtyřkoalice 20. "Ústavní soud posuzoval záležitost snížení kvóra pro vstup koalic, ale Ústavní soud neřekl, že je v tomto nějaký problém," upozornil Gross. Dodal, že vládní návrh zákona na jednoznačné nálezy Ústavního soudu reagoval, u koalic však stále platí násobení pěti procent počtem členských stran koalice. Podle vládního návrhu by se také mělo opět volit ve dvou dnech, v pátek a v sobotu.

Senátoři chtějí zpřísnit zákon o střetu zájmů veřejných činitelů

Skupina senátorů připravuje novelu, podle níž má poslancům, senátorům a ministrům hrozit postih, nezveřejní-li své vedlejší příjmy a podnikatelské aktivity. Nyní jim sice zákon o střetu zájmů ukládá tyto údaje přiznávat, sankce za nesplnění povinnosti ovšem neexistuje. S postihy, od pokut až po možnost ztráty mandátu a ministerského křesla, počítá věcný záměr zákona, o němž v těchto dnech jednal senátní podvýbor pro boj s korupcí. Iniciátorem návrhu je senátor ODA Michael Žantovský. "Povinnosti, které dnes vyplývají ze zákona, jsou jen deklarovány. Měla by se udělat novela, která by zprůhlednila systém a založila sankce," řekl ČTK předseda podvýboru Oldřich Dočekal (KDU-ČSL). Podle něj by evidence vedlejších příjmů měla být přístupná občanům na internetu, nikoli jen jednou měsíčně v parlamentu.

Zákon o střetu zájmů ukládá poslancům a senátorům vedlejší příjmy a podnikatelské aktivity zveřejnit do konce června. Tato povinnost neplatí, když příjmy nepřevýší jejich plat, který činí 39.500 korun. Zamýšlená senátní iniciativa by se mohla týkat i členů vlády. Podle výkladu ODA totiž tato povinnost zatím platí jen pro manžele a manželky členů vlády. Podle zákona, platného od roku 1998, není mandát senátora či poslance slučitelný s výkonem některých funkcí na ministerstvech a v jiných správních úřadech. To se týká například ministerských náměstků, funkcionářů policie, státních zástupců, soudců, vojáků, zaměstnanců vězeňské služby, Nejvyššího kontrolního úřadu, BIS, kanceláří parlamentu, prezidenta a Úřadu vlády.

Pozemkový fond nabídne další pozemky k prodeji v září

Pozemkový fond ČR (PF) vyhlásí další nabídku na prodej pozemků v září. ČTK to sdělil mluvčí fondu Michal Bureš. Fond tak zahájí již páté kolo privatizace pozemků, ke které ho zmocňuje zákon o prodeji státní zemědělské půdy. V pátek mají zájemci poslední možnost podat přihlášku do čtvrtého kola, které běží od 10. května. PF v tomto kole nabídl k prodeji 5405 pozemků o rozloze 3686 hektarů. Cena se pohybuje v závislosti na polohové rentě a dalších faktorech přibližně od 0,5 do 13,5 koruny za metr čtvereční. Fond začne došlé žádosti zpracovávat příští týden. Řešení jednotlivých případů přitom bude záležitostí komunikace mezi územními pracovišti a klienty PF, uvedl Bureš. Podle podmínek čtvrtého kola si půdu mohou koupit samostatně hospodařící zemědělci, kteří se nejméně dva roky zabývají zemědělskou výrobou na ploše přesahující deset hektarů. Dále se o ni mohou ucházet členové družstev, společníci obchodních společností a vlastníci minimálně deseti hektarů zemědělské půdy v katastrálních územích, kde se půda prodává či územích přilehlých. Zájemci mohou být i oprávněné osoby, které nevyužily možnosti restituce ze zákona o půdě.

Soud v pátek ustavil předběžnou správu nad Avií Kutná Hora

Předběžnou správu nad společností Avia Kutná Hora, a.s. v pátek ustavil Městský soud v Praze. Předběžnou správkyní jmenoval Jiřinu Lužovou, která mimo jiné působí i jako správkyně krachující Poldi Konstrukční oceli. Lužová má mimo jiné rozhodnout, zda jsou naplněny podmínky k prohlášení konkursu, jak tvrdí zaměstnanci, či nikoli, jak prohlašují vlastníci. ČTK to v pátek řekl Tomáš Pelikán, který správkyni na základě plné moci zastupuje. Při pátečním pokusu převzít firmu nebyl Pelikán podle svých slov vpuštěn do podniku. "Ze strany představenstva se mi dostalo zdůvodnění, že většina podniku již není majetkem Avie Kutná Hora," řekl. Zdůraznil, že na tento akt bude odpovídajícím právním způsobem reagovat.

Návrh na prohlášení úpadku podalo 64 zaměstnanců, kteří nedostali již tři měsíce mzdu. Všem 150 zaměstnancům přitom podnik dluží včetně odstupného šest miliónů korun, což jim dává možnost žádat o konkurs. K pracovníkům se podle Pelikána připojila vlastním návrhem na prohlášení úpadku i První brněnská strojírna Velká Bíteš. Ta podle něj v návrhu uvedla, že "statutární orgány společnosti se nechávají zapírat a tají svoji přítomnost v sídle dlužníka".

Pravicoví extremisté chtějí v neděli demonstrovat před vnitrem

Pravicoví extremisté chtějí v neděli odpoledne uspořádat před budovou ministerstva vnitra v Praze na Letné demonstraci na protest proti policejnímu zásahu při skinheadském koncertu minulý pátek. O uspořádání akce informoval její organizátor Filip Vávra. Předseda pravicového Národně sociálního bloku (NSB) Jan Kopal uvedl, že pořadatelé předpokládají účast zhruba stovky demonstrantů. "Budeme protestovat proti tomu, aby policie byla zneužívána proti politickým odpůrcům, a žádáme lidská práva i pro takzvané extremisty," uvedl Kopal. Skinheadi nejprve nechtěli policisty na svůj koncert v Praze 9 pustit. Policie nakonec přece všech 36 přítomných zkontrolovala a čtyři zadržela. Dva z nich vzal soud do vazby a vyšetřovatel je obvinil z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Zbývající dva mladíci, stíhaní na svobodě, jsou obviněni z veřejného projevování sympatií k fašismu. Adam Arnold z tiskového oddělení pražské policejní správy řekl, že policie bude na průběh demonstrace dohlížet. "Jsou přijata opatření, aby nedošlo k narušení pořádku," dodal.

Seminář o česko-německém porozumění začne 14. září v Horní Plané

Svést dohromady veřejně činné Čechy a Němce z Čech, Moravy a Slezska si klade za cíl seminář nazvaný Porozumění začíná v místě s podtitulem "příspěvek jednotlivců k (sudeto)německo-českému porozumění". Jako další část cyklu Hornoplánské rozpravy se uskuteční od 14. do 16. září v Horní Plané na Českokrumlovsku. Uvedla to Lenka Hůlková ze Spolku Adalbert Stifter Centrum, který seminář pořádá ve spolupráci s městem Horní Planá a Unií pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí. "Referáty na semináři přednesou například ředitel Kulturního institutu Spolku Adalberta Stiftera v Mnichově Peter Becher, emeritní profesor Vysoké školy pedagogické ve Weingartenu Alfred Brückner, bývalý český velvyslanec v Německu František Černý a spisovatel Petr Chudožilov. Hovořit se bude česky a německy se simultánním překladem, ke všem referátům je možno diskutovat v plénu," uvedla Hůlková. Součástí semináře bude v sobotu 15. září večerní setkání se spisovatelkou Lenkou Reinerovou, spojené s autorským čtením. V neděli 16. září se účastníci semináře zúčastní slavnostního znovuvysvěcení renovované kaple v Perneku u Horní Plané.

Případ mladíka, který propagoval komunismus, dostane žalobce

Okresní úřad vyšetřování v Šumperku předá státnímu zástupci případ třiadvacetiletého komunistického aktivisty Davida Pěchy. Muž je stíhán za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, pomluvu a šíření poplašné zprávy. Pěcha v ultralevicovém časopise Pochodeň a jeho internetové verzi opěvoval komunismus a volal po návratu starých pořádků i za pomoci ozbrojeného boje. "Dnes se obhájce obviněného seznámil se spisem a já jsem případ uzavřel. V pondělí ho bude mít na stole s návrhem na obžalobu státní zástupce," řekl v pátek ČTK vyšetřovatel Vlastimil Flášar. Uzavření vyšetřování vázlo na odborném posudku z Karlovy univerzity v Praze, kde se znalci vyjadřovali k tvrzením v Pěchových článcích. Po listopadu 1989 je Pěchův případ první, kdy je levicový extremista stíhán za propagaci komunismu. Podle paragrafu o propagaci nedemokratického hnutí policie totiž dosud stíhala vesměs jen skinheady za to, že velebili Hitlera a fašismus. U soudu Pěchovi hrozí až osm let vězení.

Zlínská univerzita dokončuje repliku obuvi muže z doby kamenné

Repliku obuvi muže, který zahynul v době kamenné na hranicích Itálie a Rakouska v Alpách, dokončují pracovníci technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Mrazem mumifikované tělo muže bylo nalezeno 19. září 1991. "Naše škola s innsbruckou univerzitou chystá u příležitosti desetiletého výročí výstup na místo nálezu muže v přesných replikách jeho obuvi. Vyrobíme ji ve Zlíně a ověříme v horách její funkčnost," řekl Petr Hlaváček ze zlínské školy. Obuv podle Hlaváčka vzniká z původních, na současnou dobu neobvyklých surovin. Nosná síť obuvi je ukroucena z lipového lýka, podešev z medvědí kůže, na částečnou pokrývku nártu jsme použili jelenici a na přitahovací pásky teletinu, dodal. "K činění jsme použili zvířecí mozky a játra s následným uzením," uvedl Hlaváček. K opracování a krájení si vybrali vědci speciální pazourky a kamenné nástroje.

Na výzkumu těla se podílelo přes 80 světových vědeckých institucí. Zjistily tvar nohy, způsob mužova života a nakonec i to, že byl zřejmě zastřelen šípem, řekl Hlaváček. Univerzita vyrobí také jeden pár bot pro obuvnické muzeum v Torontu a jeden pro místní obuvnické muzeum. O spolupráci při výstupu projevili zájem radní družebního francouzského města Romans a belgického Izegemu. Replika obuvi bude k vidění na brněnském obuvnickém veletrhu KABO, který se koná od 21. do 23. srpna.

Tým restaurátorů se pustil do opravy kaple tovačovského zámku

Tým špičkových restaurátorů se pustil v těchto dnech do opravy unikátní raně barokní kaple v zámku v Tovačově na Přerovsku. Odborníci již při opravě objevili nové fresky z roku 1676. Práce by měly skončit na podzim příštího roku, řekl v pátek restaurátor Jiří Novák. Zámeckou kapli zasvěcenou Zvěstování Panny Marie považují odborníci za unikát na Moravě. "Z našeho pohledu jsou unikátní především fresky a bohatost štukatérské výzdoby. Především horní část kaple je nesmírně bohatě zdobená. Na člověka, který do kaple vstoupí, celý prostor mohutně působí. Něco podobného jsem nikde neviděl," uvedl restaurátor.

Tým odborníků se při opravě musí vypořádat s extrémními podmínkami. "Oprava je náročná i po fyzické stránce. V kapli je u stropu minimum vzduchu a teplota až 40 stupňů. Lidé musejí při práci stát i ležet," popsal Novák. Odborníci musejí odstranit neodborné zásahy na malbách z předešlých let a určit původní autory. Starodávné nástěnné malby se dočkají restaurátorských prací po téměř 130 letech. Odborníci navíc renovují také celou stropní klenbu kaple. Na opravu kaple poskytlo ministerstvo kultury pět miliónů korun.

V Plzni bude konference o imigrantech ve společnosti

Konferenci "Multikulturalismus a my aneb, jak to vidí ti, kterých se to týká" uspořádá koncem září v Plzni Organizace na podporu integrace menšin (OPIM). Třídenní konference se bude zabývat zejména historií migrace kultur, imigrací, etnickými problémy, násilnou reparací, životem uprchlíků a imigrantů a jejich zapojením do nové společnosti. ČTK to řekla předsedkyně OPIM Jana Tikalová. "Konference je koncipována na podporu interkulturního vzdělávání, vzájemného porozumění, respektu a tolerance," řekla Tikalová. Konference má také přispět k podpoře boje proti předsudkům, rasismu a xenofobii. "Cílem je alespoň částečně nastínit život cizinců v jiné kultuře, spojený s integračními procedurami," dodala Tikalová.

U Městského divadla v Brně v budoucnu vyroste nová hudební scéna

Nová moderní scéna pro asi 700 diváků se sklápěcí střechou a otočným jevištěm vznikne zřejmě v blízkých letech vedle budovy Městského divadla v Brně, v proluce mezi Lidickou ulicí a třídou kapitána Jaroše. Divadlo tak získá další prostor pro muzikálová a hudební představení. Brněnští radní již pověřili divadlo zajištěním výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení. ČTK to v pátek sdělil náměstek brněnského primátora Petr Zbytek.

Divadlo opustilo původní myšlenku otevřeného amfiteátru. Místo toho počítá s výstavbou objektu s odsouvatelnou střechou. Bude tak moci hrát představení pod širou oblohou a zároveň sál využívat i při špatném počasí a v zimě. Nový sál bude částečně využívat nynější zázemí. Autoři projektu počítají i s vybudováním kolonády pro pěší mezi Lidickou ulicí a třídou kapitána Jaroše.

Dokument představí divadlo Ponec, které bude od září patřit tanci

První stálá pražská taneční scéna, která vznikla v bývalém žižkovském kině Ponec díky iniciativě občanského sdružení Tanec Praha, bude slavnostně otevřena 10. září. Už tuto neděli se však s projektem mohou zájemci seznámit prostřednictvím devadesátiminutového televizního dokumentu režiséra Jaroslava Hovorky Tanec kolem Ponce. Snímek přiblíží prostředí divadla Ponec v Husitské ulici a názory a tvorbu českých choreografů a tanečníků. Obsahuje také ukázky z profilových děl soudobé taneční tvorby.

Záměr vytvořit v budově taneční scénu provázely finanční problémy. Přestavba měla stát šest miliónů korun, náklady se však vyšplhaly až na 15 miliónů. Třetinu získal Tanec Praha, magistrát se na rekonstrukci podílet odmítl. Deset miliónů korun nakonec ze státního rozpočtu vyčlenila Poslanecká sněmovna. V budově byla do roku 1910 továrna, poté do 60. let kino a posléze sklad filmového podniku. Ve výběrovém řízení na využití objektu soutěžili před třemi lety tanečníci s rockery. Radnice tehdy dala přednost divadlu zaměřenému na moderní tanec.

ČT má seriál o podnikatelce Šípková Růženka, chystá Nemocnici

Česká televize začne v září vysílat dva české seriály: v pondělí novou Šípkovou Růženku a ve čtvrtek Dobrou vodu z počátku 80. let. Novináře o tom v pátek informoval pověřený programový ředitel Petr Koliha. Za Růženkou, desetidílnou sérií o podnikatelce ze současnosti, stojí tvůrci Života na zámku - scénárista Jan Míka a režisér Jaroslav Hanuš. Hlavní role v Růžence bude patřit Veronice Žilkové.

Vedle postav z Dobré vody, seriálu o chovatelích koní, se diváci mohou podle vedení ČT do budoucna těšit i na své oblíbence z "kultovní" Nemocnice na kraji města. "Do konce roku by měla být hotová scenáristická příprava ..., natáčet by se mělo na přelomu února a března 2002," řekl prozatímní ředitel ČT Jiří Balvín. V seriálu by se podle něj měl objevit i "primář Sova" v podání Ladislava Chudíka, režie se ujme Hynek Bočan. "V současné době čekáme po ústním svolení Magdaleny Dietlové na její definitivní vyjádření, protože na to má právo," dodal ředitel.

Na české basketbalistky čeká od příštího týdne zápasová příprava

Po třech pětidenních soustředěních ve Špindlerově Mlýně, Hustopečích a tento týden v Trutnově, která byla zaměřena hlavně na fyzickou kondici, čeká nyní na české basketbalistky před zářijovým mistrovstvím Evropy ve Francii první zápasová série. V pondělí se vybraná dvanáctka reprezentantek sejde na tři dny k přípravě v Brně a ve čtvrtek vyrazí na mezinárodní turnaj do Lodže, kde budou startovat ještě reprezentantky Maďarska, Slovenska a domácího Polska. Přitom Maďarky a Slovenky budou o měsíc později na mistrovství Evropy soupeřkami českého týmu ve skupině v Gravelines.

Po návratu z Polska přenocují české basketbalistky příští neděli v Praze a hned v pondělí odletí na turnaji do Bordeaux, kde se střetnou s Austrálií, domácí Francií a Řeckem. V posledním srpnovém týdnu mají české basketbalistky na programu soustředění v Nymburku, které proloží dvěma zápasy s Ukrajinou. "Od 3. září se budeme připravovat v Brně. Na toto období se nám už nepodařilo sehnat žádné soupeřky, proto bude sparingpartnerem reprezentace ligový tým basketbalistek Trutnova," dodal trenér Bobrovský.

Potvrdit roli nejlepšího evropského celku odjedou čeští softbalisté v sobotu do Belgie, kde se v Antverpách od úterý do soboty uskuteční 5. mistrovství Evropy. Češi obhajují titul z uplynulých dvou šampionátů, naposledy získali evropskou korunu před dvěma lety na ME v Praze. Softbalisté loni uspěli i na mistrovství světa, kde skončili šestí, což bylo nejlepší umístění evropského celku v historii.

Trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák se vrátil co České republiky

Trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák už je doma. Na letišti v pražské Ruzyni na něho odpoledne čekala manželka Gabriela i obě dvojčata Kateřina a Barbora, ale také fotografové a zástupci médií. Dvořák připustil, že za léta své úspěšné sportovní kariéry si už na rozruch kolem své osoby zvykl, ale nadšený z něj nebyl. "Ne že bych nebyl spokojenější, kdyby tomu bylo nadále jako před odletem na šampionát, kdy se pozornost soustředila spíše na Romana Šebrleho," připomněl, že donedávna byla pozornost veřejnosti rozdělena mezi něj a úřadujícího světového rekordmana, kterého však v Edmontonu pronásledovaly zdravotní problémy a skončil až desátý. Dvořák jedním dechem dodal: "Ono ale záleží na každém člověku, jak se se zájmem a popularitou vyrovná."

Devětadvacetiletý Dvořák ozdobil svůj třetí titul rekordem šampionátu 8902 bodů, přitom ve svých předzávodních propočtech si rozvrhl síly na výkon o více než dvě stovky bodů nižší. "Chtěl jsem zůstat v klidu, nestresovat se a nehonit za světovým rekordem. Na ten se stejně nedá připravit. Můžete mít superformu, ale proprší půl dne a všechno krachne na pár kapkách deště," vysvětlil. Triumf v Edmontonu označil rodák ze Zlína z celé trojice svých vítězství na mistrovství světa za nejtěžší. Přesto i tato zlatá medaile poputuje k těm předešlým, do šuplíku. S tréninkem začne znovu v pondělí, ale o žádnou tvrdou přípravu se jednat nebude. Už za pár týdnů ho čeká další výzva na Hrách dobré vůle v australském Brisbane a cílem prý zůstává udělat o 125 bodů lepší výkon než v Edmontonu - tedy světový rekord.

Tomáš Dvořák patrně spojení s Edmontonem jen tak nepřeruší. Chystal se, jak si nařídí na pátou hodinu budík, aby nezaspal ranní kvalifikaci oštěpařů v čele se světovým rekordmanem Janem Železným. "Věřím, že Honza také vyhraje a postavení naší výpravy ještě vylepší," tipl si Dvořák.

Čeští hokejistém čekají na výsledek arbitráže

Tři čeští hokejisté z Pittsburghu čekají v nadcházejících dnech rozhodnutí arbitráže o nové smlouvě. Nezvykle dlouho už se soudní řízení protahuje v případě útočníka Jana Hrdiny. O víkendu by měli mít jasno o smlouvách na novou sezónu Martin Straka a Robert Lang. Pětadvacetiletý centr Hrdina absolvoval soudní řízení již minulý čtvrtek. Výsledek se měl původně dozvědět do 48 hodin, jak stanovují pravidla arbitráže, avšak soudce Richard Bloch si vyžádal prodloužení lhůty. "Doufám, že to stihneme do Vánoc," vtipkoval hráčův agent Rich Winter. "Ani náhodou jsem nepředpokládal, že to bude trvat přes týden," dodal Winter. Další střední útočník Lang vstoupil do arbitráže tento čtvrtek, o den před ním zahájil soudní jednání Straka. Lang podle údajů deníku Post-Gazette z Pittsburghu požaduje téměř čtyři milióny dolarů, skoro dvojnásobek nabídky vedení týmu. V uplynulé sezóně Lang nastřílel 32 branek, přidal 48 asistencí a za sezónu si vydělal 1,025 miliónu dolarů. Klub má možnost volby. Může respektovat arbitráž a podepsat s hráčem kontrakt na jednu, nebo na dvě sezóny. V případě, že tak neučiní, stane se hokejista nechráněným volným hráčem. Další možností je podpis smlouvy a výměna hráče do jiného klubu.

Počasí

V noci: oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky. V průběhu noci od západu slábnutí srážkové činnosti. Teploty 13 až devět st. C. Přes den: většinou oblačno a místy přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Denní teploty 15 až 19 st. C, na jižní Moravě místy až 20 st. C.