Zprávy Radia Praha

Německý kancléř Gerhard Schröder se na Chebsku opět sešel s českým premiérem Milošem Zemanem

Za značné pozornosti desítek zejména starších německých turistů a lázeňských hostů přicestoval dnes dopoledne vrtulníkem do Františkových Lázní na Chebsku německý kancléř Gerhard Schröder. V doprovodu českého premiéra Miloše Zemana tak pokračuje v návštěvě českých regionů, které hraničí s Německem.

U fontány na začátku františkolázeňské kolonády přivítali oba premiéry starostka města Libuše Chrástová a hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. Lázeňští pracovníci nabídli hostům na uvítanou tradiční lázeňské oplatky a pohárky léčivého Kostelního pramene. V hotelu Tři lilie se oba politici zúčastní diskuse s představiteli volného sdružení západočeských, saských a bavorských lázeňských měst Lázně v srdci Evropy. Organizace vznikla v roce 1991 a sdružuje více než desítku českých a německých lázní. Schröderova návštěva je součástí jeho dvoutýdenní cesty německými regiony, které sousedí s ČR a Polskem. Již v úterý zavítal německý kancléř do mladoboleslavské automobilky Škoda a po obědě se Zemanem na zámku Sychrov krátce navštívil i Liberec.

Předseda vlády Dánského království Poul Nyrup Rasmussen pokračuje v návštěvě Prahy

Zkušenosti Dánska s referendy a členstvím v Evropské unii byly hlavním tématem dnešní schůzky prezidenta Václava Havla s předsedou vlády Dánského království Poulem Nyrupem Rasmussenem. Prezident se během setkání na Pražském hradě zajímal o argumentaci dánských politiků při referendech, řekl Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Dánsko má velké zkušenosti s referendy. Od roku 1992 se jich tam uskutečnilo šest, které se týkaly různých fází členství v Evropské unii," dodal. Dánský premiér podle něj s Havlem hovořil také o průběhu lidového hlasování.

Britští činitelé a představitelé NATO byli překvapeni rychlým příjezdem českých vojáků do Skopje

Britští činitelé a představitelé NATO byli překvapeni příjezdem 120 českých parašutistů do Skopje k plnění ochranných úkolů, které již byly přiděleny britské jednotce, píše dnes britský deník The Daily Telegraph. Jeden diplomat podle listu řekl: "Toto je nejtěžší mise NATO a slova 'zkáza' jsou napsána doslova všude. Nicméně česká ochota pomoci v operaci Hlavní sklizeň kontrastuje s americkým přístupem." Britové jsou podle deníku rozčarováni faktem, že Američané dodají jen 200 vojáků, tedy čtvrtinu počtu, o kterém se NATO domnívalo, že USA slíbily. Američané navíc zdůraznili, že jejich vojáci nebudou v operaci přímo angažováni. Tíži amerického rozhodnutí nesou především Britové, protože museli podstatně zvýšit počet svých vojáků, kteří se podílejí na operaci. Britové poskytují nejsilnější kontingent mezinárodních sil. Podle deníku je rychlý příjezd českých parašutistů předznamenáním logistických potíží makedonské operace. Jeden z kandidátů na vůdce britské Konzervativní strany a stínový ministr obrany Iain Duncan Smith už prohlásil, že má závažné pochybnosti o tom, že jsou britští vojáci vysíláni do tak nebezpečné situace bez řádného veřejného vysvětlení ze strany vlády.

Jihlavští veterináři dnes začnou s porážkou rizikových kusů hovězího z farmy ve Světnově

Pokud odborníci z jihlavské laboratoře dnes ukončí třetí testování vzorků krávy ze Světnova na BSE, speciální tým veterinářů hned začne s porážkou čtyř rizikových kusů hovězího z farmy Otakara Berana na Žďársku. Při zasedání krizového štábu to řekl ředitel okresní veterinární správy ve Žďáru nad Sázavou Božimír Kobylka.

Priony, tedy zdroje nákazy BSE, objevili v jihlavské laboratoři v pondělí, ve středu je potvrdil další osmihodinový test metodou Western blot. "Nyní se testy provádějí imunohistochemickou metodou, které trvají čtyři až pět dnů. Vzorky pro tuto metodu se odebírají hned po prvním zjištění prionů, dělají se i další doplňující histologická vyšetření," vysvětlil vedoucí laboratoře Pavel Barták. "Jakmile se dozvím definitivní výsledek testů, jsem povinován co nejdříve a nejefektivněji zasáhnout," řekl Kobylka. Veterináři z Brna či Hradce Králové by přijeli v menší sestavě, než jak tomu bylo v Dušejově, kde šlo o porážku 134 kusů," podotkl. Poražené kusy, z nichž se okamžitě odeberou vzorky tkáně, budou uložena na bezpečném místě do té doby, než budou známy výsledky testů na BSE, shrnul. "Pokud budou negativní, odvezla by se okamžitě k likvidaci do asanačního ústavu v Chotýčanech na Českobudějovicku. Pokud by byl některý pozitivní, muselo by se pálit. Zlikvidována by pak byla další čtyři dobytčata," uzavřel.

Vývoz českého zboží na trh Evropské unie stoupá

Vývoz českého zboží na trh Evropské unie za sedm měsíců činil téměř 515 miliard korun, což bylo o 18,4 procenta více než 435 miliard Kč v lednu až červenci 2000. Podíl unie na celkovém exportu ČR činil 70 procent. "V budoucnu může podíl českého vývozu do EU na celkovém exportu země dosáhnout až 80 procent," řekl generální ředitel vládní agentury Czechtrade Martin Tlapa s tím, že české podniky stále nevyužívají všech možností, které jim jednotný trh EU nabízí. Dovoz z unie se ve sledovaném období zvýšil na necelých 510 miliard Kč z předchozích 426 miliard s nárůstem zhruba o pětinu. Pro ČR z toho vyplynul přebytek přibližně pět miliard korun, který byl o čtyři miliardy nižší než v loňských prvních sedmi měsících. Export táhla silniční vozidla s téměř 87 miliardami korun, tedy o více než 19 procent proti srovnatelnému období loni. Export elektrických zařízení a spotřebičů stoupl o více než deset miliard na 65,5 miliardy Kč a strojů pro všeobecné užití v průmyslu o sedm miliard přes 32 miliard Kč. Import obstarala především elektrická zařízení a spotřebiče (74,2 miliardy Kč), silniční vozidla (54,9 miliardy Kč), všeobecné stroje (39 miliard Kč) a stroje pro určitá průmyslová odvětví (26,5 miliardy Kč).

Nedostatek financí brzdí školství na Zlínsku

Sedm investičních akcí v resortu školství ve Zlínském kraji pozastavilo ministerstvo financí. "Důvodem je nedostatek peněz v letošním rozpočtu," řekl dnes mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas. Dodal, že rozhodnutí se týká zlínského gymnázia na Lesní čtvrti, které mělo dostat pět miliónů korun, a dalších šesti škol v okresech Zlín a Uherské Hradiště. Krajská rada podle mluvčího proti rozhodnutí ministerstva financí protestuje. "Pozastavili jsme se nad tím, že nikdo z ministerských úředníků ani neprojevil snahu konzultovat tyto kroky s představiteli kraje, kteří nejlépe vědí, co je potřeba," prohlásil radní Michal Hanačík, který je za resort zodpovědný.

Ukrajinské vyděrače odsoudil soud v Plzni

Plzeňský krajský soud odsoudil dnes dohromady k padesáti letům vězení osm Ukrajinců ve věku od 21 do 34 let za vydírání. Uznal je vinnými z toho, že vymohli bezmála tři milióny korun za ochranu od podnikatelů, kteří zaměstnávali ukrajinské dělníky. Šéf gangu Ivan Bezyk a Alexander Vasylykha půjdou do vězení na osm let.

Zbývající muži dostali sedm, šest a pět let podle toho, jak se na trestné činnosti podíleli. Rozsudek není pravomocný, protože se sedm obžalovaných na místě odvolalo a osmý si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. K rozsudku se nevyjádřila ani státní zástupkyně.

Kamerový systém se v Praze osvědčil, pomáhá policii

Systém kamer umístěných na frekventovaných pražských ulicích a vytipovaných místech se podle policejního mluvčího Jana Holuba osvědčil. Například 18 kamer instalovaných v prvním pražském obvodu přispělo k zadržení 23 pachatelů trestné činnosti, řekl Holub. Kamery podle něj pomáhají policii v Praze 1 již od října loňského roku. "Kamerový systém přispívá k částečnému vytlačení kriminality z určitých lokalit," uvedl mluvčí. Pořízené záznamy pomáhají policii zejména v boji s pouliční kriminalitou, slouží například k monitorování podvodné směny peněz či distribuce drog. Policisté podle záznamů také identifikují lidi, kteří na sledovaných prostranstvích zanechali podezřelé předměty či balíčky. Zřizovatelem městského kamerového systému v Praze je magistrát, republiková policie jej užívá. Systém je zaměřen na dohled nad bezpečností silničního provozu na rušných křižovatkách a komunikacích a místech se zvýšeným počtem nehod. Kamery jsou umístěny také v metru a na těch místech hlavního města, kde lze předpokládat větší výskyt pouliční kriminality - například kapesních krádeží či vloupání do aut. "Místa, kde jsou kamery umístěny, lze samozřejmě podle potřeby obměňovat," poznamenal Holub. Zkušenosti policie s kamerovým systémem označil za jednoznačně dobré. Počet kamer instalovaných v Praze odhadl na několik desítek. Policejní mluvčí řekl, že kamerový systém je jedním z faktorů, který přispívá ke snížení trestné činnosti. "Není to ovšem samozřejmě samospasitelné. Kamerový systém jako čistě technický prostředek pochopitelně nemůže kriminalitě zabránit, může nám pouze pomoci situaci v dané lokalitě dokumentovat a vyhodnocovat," prohlásil Holub.

Město Brno využije dotaci od radnice německého Stuttgartu na sociální oblast

Na projekty v sociální oblasti, zejména pak v péči o seniory, využijí brněnští radní částku půl miliónu německých marek (asi 8,75 miliónu korun), kterou obdrží zřejmě ještě letos od radnice německého Stuttgartu. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Brně řekl náměstek brněnského primátora Rostislav Slavotínek. Radní na čtvrteční schůzi rozhodli, že finanční dar od partnerského německého města přijmou. "Podle dosavadních jednání s německou stranou není zřejmě žádná překážka, aby nám peníze nebyly vyplaceny ještě do konce roku," řekl Slavotínek.

Ostravu čeká velká pouť k hrobu svaté Hedviky

Přímo do města, kde je pohřbena patronka ostravsko- opavské diecéze, svatá Hedvika, zamíří tuto sobotu více než 1000 poutníků. Pouť do polské Trzebnice je součástí oslav pěti let od založení biskupství. Během dopolední mše si věřící budou moci prohlédnout také ostatky svaté Hedviky.Informoval o tom mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. Řekl, že svatá Hedvika vynikala láskou a dobročinností k chudým a nemocným. Zemřela v roce 1243 v Trzebnici. V roce 1267 byla prohlášena za svatou a její tělo bylo uloženo v trzebnickém klášterním kostele.

Neukázněné majitele psů čekají v Olomouci vysoké pokuty

Pokuta až do výše 30.000 korun bude od září hrozit majitelům psů, kteří nechají své zvíře běhat po Olomouci bez vodítka nebo náhubku. Na vyhlášku, kterou schválili olomoučtí zastupitelé v červnu, upozorňovali strážníci dva měsíce majitele zvířat na ulici. Radnice všem lidem dodala vyhlášku prostřednictvím Radničních listů do schránek. Úředníci mezitím zmapovali další zóny, kde se budou moci zvířata pohybovat bez omezení. V památkové zóně, u cyklistických tras a v parcích musejí majitelé od září venčit psa s vodítkem a náhubkem. Na ostatních místech musí mít pes buď náhubek, nebo vodítko. Na volno mohou lidé pustit zvířata pouze ve výběhových zónách.

V Mikulově připravují 3.ročník hudebního festivalu Eurotrialog

Třetímu ročníku hudebního festivalu Eurotrialog bude od sobotního poledne patřit letní kino v Mikulově na Břeclavsku. Na letošním ročníku se představí přibližně dvě desítky hudebních skupin z ČR, Polska, Rakouska a Slovenska. ČTK to dnes řekl jeden z pořadatelů Romek Hanzlík. Dramaturgie festivalu zahrnuje hudbu z celé střední Evropy. "Na hranicích bývalého Východu a Západu se tak setkají umělci i návštěvníci ze sousedících i přilehlých zemí k hudební konfrontaci mezi různými kulturami," uvedl Hanzlík.

Počasí v ČR v pátek 24.8.2001

Čekejte polojasno až skoro jasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 25 až 29, na horách kolem 20 stupňů Celsia.