Zprávy Radia Praha

Čeští vojáci zahájili svou účast v protiteroristické misi

Přesunem vojenské techniky a předsunutých skupin vojáků zahájila česká armáda svou účast v protiteroristické misi Trvalá svoboda. S jednotkou chemiků z 9. roty protichemické ochrany, která bude nasazena v Kuvajtu, se v úterý v Liberci rozloučili předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr obrany Jaroslav Tvrdík a ministr zahraničí Jan Kavan. Nyní odjíždí jen skupina deseti vojáků, hlavní kontingent odjede v polovině března. Jednotka je podle ministra Tvrdíka dobře připravena a armáda pro ni udělala vše, aby se vojáci vrátili v pořádku zpátky domů. Úkolem českých vojáků v Kuvajtu bude chránit organizační štáb, jsou ale připraveni zapojit se i do bojů proti zbraním hromadného ničení. Spolupracovat budou s německými chemiky. Celé akce se zúčastní 250 českých vojáků, mezi nimi sedm žen. Mise potrvá šest měsíců a podle odhadů bude stát zhruba 560 milionů korun. Česká armáda nabídla pro boj s terorismem i vojenskou nemocnici a speciální jednotku.

Na Karlovarsku budou cvičit američtí vojáci

Do vojenského výcvikového prostoru Hradiště u Karlových Varů se budou ve středu přesunovat příslušníci amerického 5. armádního sboru, kteří se na Doupově do 26. března zúčastní cvičení Talon Strike. Kolona asi 30 vozidel, z nichž některé povezou nadměrný náklad, překročí hranici na hraničním přechodě v Pomezí nad Ohří na Chebsku a v odpoledních hodinách by měla přes Cheb, Karlovy Vary, Bochov, Lubenec a Podbořany dojet až do výcvikového prostoru. Příslušníci 2. vrtulníkové letky amerického 5. armádního sboru využijí při cvičení také 21 bitevních vrtulníků AH-64 A Apache. Letci budou cvičit ostré denní i noční bojové střelby z vrtulníků. Cvičení se zúčastní 250 amerických vojáků ze základny v německém Illesheimu. Zdravotnické zabezpečení budou mít na starosti posádky dvou vrtulníků UH-60 Black Hawk.

Prezident Havel ocenil nejlepší vesnice

Prezident Václav Havel se na Pražském hradě setkal se starosty obcí, které uspěly v soutěži Vesnice roku. Do sedmého ročníku soutěže, která má povzbudit vesnice k většímu rozvoji, se zapojilo 217 obcí z celé České republiky. Soutěž vyhrála obec Kameničky (okres Chrudim), na druhém místě skončila obec Častrov (okres Pelhřimov) a o třetí místo se podělily Třebívlice na Litoměřicku s Hroznovou Lhotou (okres Hodonín). Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova, Svaz měst a obcí společně s ministerstvem pro místní rozvoj. Hodnotí se například společenský život, aktivity občanů, péče o kulturní památky, podnikání, občanské vybavení, čistota a pořádek na veřejných prostranstvích ale i celková péče o krajinu. Vítězné obce z minulých ročníků se letos zúčastní také evropského bienále. Nominovány jsou obce Kameničky z okresu Chrudim a Sloup z okresu Blansko.

O Schröderově návštěvě v ČR stále není rozhodnuto

Zatím stále ještě není rozhodnuto, zda se návštěva německého kancléře Gerharda Schrödera v České republice uskuteční v plánovaném termínu. Podle původních předpokladů se měla uskutečnit ve dnech 22. a 23. března. K případnému odkladu návštěvy může dojít kvůli nedávnému ochlazení vztahů mezi Berlínem a Prahou. Německá strana se ohradila proti výrokům českého premiéra Miloše Zemana, který označil sudetské Němce za Hitlerovu pátou kolonu. Britský deník The Guardian dokonce informuje, že německý premiér Gerhard Schröder kvůli sporům v česko-německých vztazích návštěvu ČR "pozastavil". Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil informace listu The Guardian nepotvrdil.

Rakouští politici odmítají Česko finančně odškodnit za případné odstavení Temelína

Představitelé rakouské vlády vesměs odmítají pondělní návrh prezidenta rakouské hospodářské komory Christopha Leitla, aby Rakousko finančně odškodnilo Českou republiku za odstavení jaderné elektrárny Temelín. Podle Leitla by Rakousko mohlo Česku nabídnout až 2,15 miliardy eur, které by získalo prodejem dluhopisů na bytovou výstavbu. Kancléř Wolfgang Schüssel prohlásil, že návrh na odškodnění se objevil již několikrát, byl ale vždy odmítnut. Přesto je podle Schüssela Rakousko připraveno finančně Česku pomoci, nemůže to ale udělat samo. Vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová zdůraznila, že s případným jednáním o finanční kompenzaci za odstavení Temelína je potřeba počkat na výsledky českých parlamentních voleb a nová jednání zahájit s vládou, která bude v otázce Temelína otevřenější. Rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser návrh na odškodnění jednoznačně odmítl. Temelín není podle něj rakousko-českým, ale evropským problémem. Za velmi pozitivní označili Leitlův návrh naopak rakouští Zelení. Současně ostře kritizovali rakouskou vládu za to, že "již týdny k otázce Temelína mlčí".

Temelín získal dílčí souhlas k zavezení paliva do druhého bloku

Ve druhém bloku Jaderné elektrárny Temelín skončila několikaměsíční kontrola bezpečnosti práce a technických zařízení a Inspektorát bezpečnosti práce pro Jihočeský kraj v pondělí vydal souhlasné stanovisko k zavezení paliva. Vlastní zavezení však musí povolit Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Podle jeho předsedkyně Dany Drábové by úřad mohl vydat souhlas zhruba do týdne. První blok temelínské elektrárny je zatím asi na měsíc odstaven. Proběhnou v něm revize a výměna armatur německé výroby, jejichž závada byla 7. února příčinou posledního odstavení reaktoru bezpečnostním systémem. Po ukončení prací pracovníci elektrárny dokončí závěrečnou sérii testů v poslední etapě energetického spouštění, které začalo na podzim 2000 a zahrnuje kolem 1800 zkoušek. Poté čeká blok komplexní šestidenní vyzkoušení a po něm začne zkušební provoz, který potrvá 18 měsíců.

Strana LiRA žádá prezidenta o milost pro vydavatele Mein Kampfu

Zakladatel Liberálně reformní strany (LiRA) Milan Hamerský požádal prezidenta Václava Havla, aby udělil milost vydavateli Hitlerovy knihy Mein Kampf Michalu Zítkovi. Verdikt odvolacího soudu, který v pondělí potvrdil Zítkův podmíněný tříletý trest a pokutu dvou milionů korun, je podle Hamerského útokem proti svobodě slova. Mein Kampf patří podle jeho názoru mezi dokumenty, které by měl každý znát. Hamerský věří, že Havel, sám dříve zakazovaný autor, milost Zítkovi udělí. Hamerský je bývalý člen brněnské ODA a aktivista Mladých konzervativců. Počátkem roku oznámil záměr založit liberálně orientovanou stranu, která se chce zúčastnit letošních parlamentních voleb. LiRA již oficiálně požádala ministerstvo vnitra o registraci.

Policii se podařilo zlikvidovat drogový gang z Dagestánu

Policii se letos poprvé podařilo zablokovat finanční konta drogové mafie. Při operaci s názvem Olgoj zaměřené na distributory heroinu policisté zmrazili finanční prostředky ve výši nejméně 25.000 EUR (přibližně 790.000 korun). Zatčeno bylo také pět pachatelů pocházejících ze států bývalého Sovětského svazu, zejména z Dagestánu. Při akci, která vyvrcholila 22. února, bylo zajištěno přes sto dávek heroinu připravovaného pro distribuci. Pachatelé jsou v současnosti ve vazbě. Novým trendem na drogové scéně v České republice je podle ředitele Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse zapojování vzdělaných odborníků do výroby a distribuce narkotik. Jde zejména o lékaře a lékárníky. Pro nelegální obchod s drogami je dále typické rozšíření jejich distribuce do menších měst a obcí.

Hledaný podnikatel Gottvald přišel na policii

Celostátně hledaný někdejší místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Gottvald se v úterý ráno v Praze dostavil na policii. Vyškovský podnikatel byl dosud jako uprchlý stíhán pro podezření z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Gottvald byl zatčen a předán Městskému soudu v Brně, který na něj před časem vydal zatykač. Soud má nyní rozhodnout o případném uvalení vazby.

Odboráři Nové Huti připravují protestní akce

Odboráři a.s. Nová huť, kteří jsou od poloviny ledna ve stávkové pohotovosti, připravují další protestní akce. Jak uvedl ekonom odborářů NH František Saidl, odbory nesouhlasí s tím, že vláda předložila Evropské komisi v Bruselu návrh na restrukturalizaci českého ocelářství v podobě, se kterou odboráři již dříve nesouhlasili. Představitelé vlády tak podle odborářů ohrozili úspěšný průběh restrukturalizace ocelářských firem. Pro množství právních a věcných nedostatků, které jsou podle zástupců odborů v materiálu obsaženy, neposkytne Evropská unie České republice výjimku pro možnost státní intervence do ocelářství. Pokud by materiál v této podobě Evropská komise schválila, může to podle odborářů ohrozit dokončení privatizace Nové huti a způsobit její likvidaci.

Ekologové protestují proti stavbě závodu Nemak v Mostě

Sdružení Ekologický právní servis podalo protest ombudsmanovi proti výstavbě závodu firmy Nemak na Mostecku. Ekologové kritizují ministerstvo životního prostředí za to, že dalo souhlas k vyjmutí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu, a tím stavbu nového závodu umožnilo. Žádají proto veřejného obhájce práv, aby postup ministerstva přezkoumal. Ekologický právní servis považuje umístění provozu mexického producenta hliníkových hlav do automobilových motorů doprostřed zemědělsky využívané krajiny za nevhodné. Sdružení se již dříve odvolalo proti vydání stavebního povolení k výstavbě závodu a v této věci podalo i žalobu u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ministerstvo podle ekologů vůbec nezvážilo možnosti alternativních lokalit, jak to ukládá zákon. S tím však nesouhlasí mostecký magistrát. Podle jeho představitelů je většina pozemků v okrese vlivem těžební činnosti poddolovaných, a pro umístění investičních záměrů nevhodných. Vláda podpořila projekt šedesátimiliónovou investiční pobídkou pro město Most.

CzechTrade vyhlásil novou cenu za nejlepší vývozní plán

Vládní agentura na podporu exportu CzechTrade vyhlásila novou cenu pro vývozce, která již v letošním roce rozšíří Exportní ceny DHL o kategorii exportní strategie roku. "Cílem je podpořit strategické uvažování českých firem," uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Martin Tlapa. Podmínkou účasti v soutěži je předložení podnikatelského plánu vývozu do jedné ze čtyř vybraných zemí, a to Itálie, Irska, Belgie nebo Španělska. Vítěz, kterého určí porota 27. května, bude mít dva měsíce k dispozici prostory zahraniční kanceláře CzechTrade v dané zemi k uskutečnění expanzních záměrů. Hlavní kategorií soutěže DHL zůstane posouzení účastníků podle nárůstu exportu. Loni získal hlavní cenu výrobce válců do tiskáren KB Systems ČR. Na dalších místech skončily výrobci klimatizací Janka Radotín a ocelových konstrukcí VSP Unistroj.

Počet hypermarketů v ČR loni vzrostl o pětinu

Počet nákupních center, která obsahují hypermarket, překročil v listopadu loňského roku stovku a v současné době jich v ČR působí již 106. Meziročně tak jejich počet stoupl o 20 procent. Vyplývá to z výsledků projektu Hypermarket 2002/Shopping Center 2002, který provedly agentury Incoma Research a GfK Praha. Hypermarkety představují hlavní místo nákupů již pro 30 procent domácností. Nejvíce nových hypermarketů v roce 2001 otevřely sítě Hypernova a Kaufland. Plošně nejrozsáhlejším nákupním centrem otevřeným v loňském roce se stal ostravský Shopping Park, nejvíce obchodních jednotek nabídlo návštěvníkům centrum Nový Smíchov v Praze. Tempo expanze hypermarketů v Česku vrcholila na přelomu let 2000 a 2001. V současnosti je jejich nárůst pozvolnější. Pro rok 2002 předpokládá Incoma otevření dalších dvou desítek hypermarketů.

Kapka naděje pomáhá dětem trpícím leukémií

Nadační fond Kapka naděje v úterý večer uspořádal v Národním domě na pražských Vinohradech slavnostní večer, kde představil svůj projekt "Společně pro Kapku naděje". Tento projekt chce upozornit veřejnost na různé možnosti pomoci dětem, trpícím leukémií. Těm lze podle organizátorů pomoci i jinak, než poukázáním peněz na konto fondu. Kapka naděje například připravila pro Prahu, Most a Hradec Králové akci Darujte naději, darujte krev, při které umělci a politici přímo na náměstích darují krev. Lidé je budou moci následovat, protože na místě budou připraveny pojízdné laboratoře. Kapka naděje pečuje i o volný čas nemocných dětí. Děti, které nejsou hospitalizované, navštíví sněmovnu. Na Velikonoce je pro děti upoutané na lůžko připraveno zábavné odpoledne a dárky. Fond Kapka naděje přispěl již na vybudování transplantační jednotky v motolské nemocnici. Prostředky z fondu jsou určeny zejména na nákup moderních nadstandardních přístrojů, vybavení heren a na podporu vědeckých aktivit. Od září 2000, kdy fond vznikl, se mu podařilo získat přibližně devět miliónů korun.

V Ostravě provedli první laparospickou operaci nádoru nadledvinky

Lékaři ostravské fakultní nemocnice operovali jako první na Moravě nádor nadledvinky laparoskopickou metodou, tedy operačním zákrokem bez otevření tělní dutiny. Pacienta tento způsob zatíží podstatně méně než klasická operace. Vlastní operace i pooperační rizika jsou tak podstatně nižší. Kratší je také doba pacientovy hospitalizace. Samotná operace lékařům trvala pouhou hodinu a půl. Laparoskopickou metoda se využívá při vyšetřování orgánů dutiny břišní a malé pánve a při některých operačních zákrocích. V současnosti se nejčastěji používá k odstranění žlučníku, kýly nebo slepého střeva.

Benátky nad Jizerou otevřou komplexní středisko záchranné péče

V Benátkých nad Jizerou na Mladoboleslavsku bude letos v září otevřeno středisko komplexní záchranné péče. Nové zařízení má pomoci lidem postiženým živelními pohromami nebo při dopravních nehodách na nedaleké dálnici. Potřeba tohoto zařízení se potvrdila při kalamitě, kdy minulý pátek na mladoboleslavské dálnici havarovalo přes 60 aut. Hasiči museli přímo na dálnici zřizovat improvizovaná střediska rychlé pomoci pro desítky lidí, kteří trpěli chladem i šokem. Ředitel mladoboleslavských hasičů řekl, že benátecké středisko by se mělo stát jedním z nejdůležitějších center pomoci při podobných kalamitách. V novém komplexu bude hasičská zbrojnice i místnosti pro Červený kříž a civilní ochranu. Projekt počítá s prostorami, které mohou sloužit i pro nouzové přespání v případě kalamity. Výstavba střediska přijde město na necelých pět milionů korun.

Romské sdružení chce založit profesionální romské rádio

Občanské sdružení Dženo, jehož členy jsou převážně Romové, hodlá založit profesionální romské rádio. Jak uvedl předseda sdružení Ivan Veselý, celoplošné vysílání v romštině, češtině a angličtině by mělo začít zhruba do tří let. Cílem připravované rozhlasové stanice je podle něj mezinárodní informační servis a působení na veřejné mínění. Pokud by podobné médium v posledních deseti letech v Česku fungovalo, mohlo být podle Veselého soužití romské menšiny s většinovou společností lepší. Práce na projektu začnou v červnu. Na přelomu roku by rádio mělo zahájit vysílání na internetu. Zpočátku bude vysílat tři hodiny denně, vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Tři pětiny programu zabere hudba, zbytek mluvené slovo. V každém kraji ČR by měli působit dva reportéři. Dženo chce do budoucna spolupracovat i se stanicemi, jako je Hlas Ameriky, Svobodná Evropa a BBC. Sdružení Dženo vzniklo v roce 1994. Jeho cílem je dosáhnout obnovy a rozvoje romských tradic. Snaží se bojovat i s prostitucí, drogovou závislostí a lichvou mezi Romy. Jeho projekty využívá například OSN a Open Society Fund.

Horolezec Messner převezme v Praze cenu

Světoznámý horolezec, spisovatel a fotograf Reinhold Messner je v pořadí už osmnáctým laureátem výroční ceny nadace Pangea udělované za úsilí o nápravu věcí lidských. Převezme ji osobně 9. června na slavnostním večeru v pražském divadle Broadway. Reinhold Messner jako první na světě zdolal 14 nejvyšších hor světa bez použití kyslíku. Zasazuje se o zachování posledních zbytků divoké přírody. V současné době píše knihy, točí dokumentární filmy a přednáší po celém světě. Cenou Pangea bude oceněn jako "neúnavný posunovatel hranic". Spolu s Messnerem dostane prestižní ocenění i spisovatel a publicista Ludvík Vaculík. Vaculíka ocenila rada nadace Pangea především za jeho etické angažované postoje. "Proslul schopností a odvahou s předstihem a s intelektuální razancí pojmenovat stěžejní etickou problematiku doby, a to zvláště v období obrodného procesu Pražského jara," uvedla nadace o autorovi výzvy Dva tisíce slov. V minulosti jím byli poctěni například Ingmar Bergman, Jean-Yves Cousteau, Václav Havel, Andrzej Wajda a Otto Wichterle.

A na závěr ještě krátce o počasí

V noci bude oblačno až zataženo, teploty 8 až 4 stupně. Jihozápadní vítr v nárazech a na hřebenech hor dosáhne až 90 kilometrové rychlosti za hodinu. Zítra bude oblačno až zataženo s občasným deštěm. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 stupňů Celsia.