Zprávy Radia Praha

Česká republika je už tři roky v NATO

Česká republika si připomíná třetí výročí svého vstupu do Severoatlantické aliance. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka si naše armáda vydobyla v NATO respekt účastí v mírových operacích a boji proti terorismu. Aliance si nejvíc cení především našich elitních jednotek zdravotníků, protichemiků a výsadkářů. Vyčítá nám naopak pomalou modernizaci armády, hlavně pozemních sil. Prezident Václav Havel, který při příležitosti 3. výročí navštívil Generální štáb armády, připomněl, že česká politická reprezentace se shodla na potřebě armádu modernizovat a zefektivnit. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík odmítl, že by v resortu obrany pracovali lidé, kteří mají přístup k utajovaným skutečnostem bez bezpečnostních prověrek. Kvůli nedokonalým bezpečnostním prověrkám Severoatlantická aliance Českou republiku již dříve kritizovala. Členství v NATO dosud přišlo Českou republiku na miliardu a šedesát milionů korun. Letos ČR přispěje do rozpočtu Severoatlantické aliance dalšími 633 miliony. Na nadcházející vrcholnou schůzku NATO, která se uskuteční od 20. do 22. listopadu v Praze, je ve státním rozpočtu vyčleněno zhruba 800 milionů korun.

Schüssel považuje za možnou schůzku se Zemanem v Barceloně

Schůzka rakouského kancléře Wolfganga Schüssela s českým premiérem Milošem Zemanem by se mohla uskutečnit v rámci summitu Evropské unie, který se bude konat v pátek a v sobotu v Barceloně. Oznámila to rakouská agentura APA s odvoláním na informace z kancléřství k nadcházející vrcholné schůzce. Tématem jednání obou šéfů vlád by měly být nejnovější neshody kolem takzvaných Benešových dekretů, napsala APA s tím, že příležitostí k setkání by se nejspíše mohl stát páteční společný oběd nejvyšších představitelů států a vlád členských zemí unie a kandidátských států.

Sněmovna schválila nový služební zákon

Osmdesát tisíc státních úředníků se bude nyní řídit novým služebním zákonem. Budou mít i nadále pouze pětitýdenní dovolenou, své zaměstnání nebudou moci považovat za definitivní, při propuštění ale dostanou pětiměsíční odstupné. Rozhodli tak poslanci, kteří nový zákon schválili rozdílem jednoho hlasu. Proti přijetí zákona byli komunisté a občanští demokraté.

ČSSD neprosadila registrační pokladny

Vláda sociální demokracie i přes opakovanou snahu neprosadila v tomto volebním období zavedení takzvaných fiskálních registračních pokladen. Navržený zákon měl podle poslanců ČSSD pomoci v boji proti krácení daňových příjmů, zvýšit ochranu spotřebitelů a omezit nelegální dovoz zboží. Zavedení pokladen mělo podle odhadu ČSSD přinést do státního rozpočtu ročně deset až 13 miliard korun. Zamítnutí návrhu zákona o registračních pokladnách navrhl poslanec ODS Vladimír Doležal. Spolu s ostatními pravicovými poslanci trvale kritizoval předlohu za to, že likviduje drobné podnikatele a dává vydělat jen výrobcům registračních pokladen. Opozice vládu premiéra Miloše Zemana podezřívala i z toho, že zavedením pokladen chce zakrýt neschopnost úspěšně vybírat daně. Poslanecká sněmovna příslušný zákon vyřadila z programu nynější schůze.

O děti, jimž soud nařídí ústavní výchovu, se mohou postarat i rodiny

Děti, jimž soud nařídí ústavní výchovu, bude možné umístit nejen do diagnostických ústavů, ale nově i do rodin, jež se o ně budou chtít starat. Rozhodla o tom definitivně sněmovna, když přehlasovala prezidentovo veto. Prezident se obával, že zákon o výkonu ústavní výchovy, který umísťování dětí do rodin umožní, by mohl porušit základní práva dětí a že by mohl být zneužit. Sněmovna ale tyto výhrady nepřijala. Proti prezidentovu vetu hlasovalo ze 181 přítomných poslanců 112, proti zákonu jich bylo 54. K přehlasování veta hlavy státu bylo ve dvousetčlenné sněmovně zapotřebí 101 poslaneckých hlasů.

Čtyřkoalice má kompletní kandidátky

Volební kandidátky Koalice KDU - ČSL a Unie svobody-DEU, které byly v minulých týdnech doplňovány o nezávislé osobnosti, jsou hotovy. O jejich definitivní podobě se bude jednat ve středu v pražské vile Portheimka u kulatého stolu politiků a zástupců občanských iniciativ. Setkání bude moderovat katolický kněz Tomáš Halík. Příští týden hodlají koaliční strany zveřejnit společné prohlášení, které nahradí původní program rozpadlé čtyřkoalice. Nestraníci na deseti krajských kandidátkách obsadili místa, která do rozpadu čtyřkoalice patřila zástupcům ODA. Šanci dostat se do sněmovny má však jen několik málo z nich. Ve zbývajících čtyřech krajích lidovci a unionisté vhodné adepty nenašli, a na uvolněná místa se tak posunou níže postavení straníci. V Praze bude jako nezávislý kandidovat evangelický duchovní a písničkář Svatopluk Karásek na čtvrtém a herečka Táňa Fischerová na desátém místě. Program Koalice pod pracovním názvem "Dáme věci do pořádku" nyní zástupci obou stran podrobují posledním úpravám. Mezi hlavní priority Koalice patří vzdělání, podpora rodiny, právní a bezpečný stát, snižování zadluženosti a daní a evropská budoucnost České republiky.

Rektor královéhradecké univerzity se kvůli pozitivní lustraci vzdal funkce

Kandidát na rektora hradecké univerzity Peter Mikulecký se v pondělí vzdal funkce kvůli pozitivnímu lustračnímu osvědčení. V roce 1995 mu ovšem ministerstvo vnitra vystavilo negativní osvědčení. Pozitivní doklad Mikulecký obdržel teprve nedávno, aniž si jej sám vyžádal. Mikuleckého zvolil rektorem akademický senát loni v říjnu, prezident Václav Havel ale dosud jeho jmenování nepodepsal. Prohlášení o své rezignaci Mikulecký zveřejnil na internetových stránkách univerzity. Univerzitní akademický senát se bude rezignací Mikuleckého zabývat ve čtvrtek. Ministr vnitra Stanislav Gross míní, že Mikuleckého osvědčení mohlo patřit mezi 117 negativních lustračních osvědčení neoprávněně vydaných vnitrem v 90. letech. Grossův úřad zkontroloval 150.000 osvědčení, která souvisejí s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou. Prověrka odhalila, že federální ministerstvo vnitra skutečně v letech 1991 a 1992 neoprávněně vydalo 114 negativních osvědčení a tři v roce 1993. Podle informací médií již ministerstvo vnitra vydalo všem 117 lidem nová lustrační osvědčení.

Exministr Ivo Svoboda bude obžalován

Policie po čtyřech letech uzavřela vyšetřování exministra financí Iva Svobody a navrhla zastupitelství ho obžalovat. Společně s ním mají stanout před soudem jeho poradkyně Barbora Snopková a její syn Stanislav Kratochvíl. Policie současně předala pražskému městskému zastupitelství spis o jejich případu, který má skoro 17 tisíc listů a dalších asi 100 šanonů příloh, které obsahují například účetní doklady. Svoboda a Snopková podle obvinění neoprávněně převedli 6 a půl miliónu korun z účtu společnosti Liberta na své dvě firmy Zora Euro a Omnia. Byli přitom jejich jedinými majiteli a zároveň stáli ve vedení mělnického podniku Liberta. Svoboda a jeho tehdejší poradkyně čelí dále obvinění z poškozování věřitele a dalších trestných činů.

Jihočeský kraj zahájí evropský projekt Společně bezpečně

V Jihočeském kraji letos proběhne pilotní evropský projekt Phare-Twinning nazvaný Společně bezpečně. Dlouhodobá informační kampaň, jejímž cílem je zvýšení bezpečnosti práce, začne 4. dubna na výstavě Stavba For Arch na českobudějovickém výstavišti. Akce, podporovaná ministerstvem práce a sociálních věcí, vyvrcholí v říjnu v rámci Evropského týdne bezpečnosti práce. Podle mluvčí jihočeského krajského úřadu Marie Ptáčkové nebyly jižní Čechy jako první v České republice pro tento projekt vybrány náhodně. Inspektorát bezpečnosti práce ročně v Jihočeském kraji registruje na 8500 pracovních úrazů s průměrnou délkou pracovní neschopnosti 36 dní. Letošní kampaň se zaměří na stavebnictví, neboť právě toto odvětví patří již řadu let k nejrizikovějším. Při srovnání s průměrem zemí EU je v České republice počet smrtelných úrazů ve stavebnictví o 23 procent vyšší: každý týden umírá jeden pracovník. Organizátoři projektu Společně bezpečně v jižních Čechách osloví na 250 stavebních firem a starosty všech obcí. Součástí akce bude i soutěž Bezpečný podnik Jihočeského kraje.

Ústí postaví zónu i bez dotace od Czechinvestu

Ústí nad Labem chce připravit zhruba 60hektarovou průmyslovou zónu v Předlicích i přesto, že letos nedostane od vládní agentury Czechinvest podporu. Kvůli tomu, že nezískala dotaci, odložila výstavbu zón například města Chomutov a Litvínov. Ústí se bude ještě snažit získat peníze z evropského fondu Phare. Příprava zóny má přijít na zhruba 140 milionů korun. Město chtělo od Czechinvestu příspěvek 40 milionů. Vládní agentura na podporu zahraničních investic však dává přednost zónám, které již mají zajištěného pobídkového investora. Ústí zatím takového investora nemá. Výstavba zóny začala loni v listopadu. V první etapě, která má skončit v červnu, město investuje 24,8 miliónu korun. Na konci března či začátku dubna pak vypíše soutěž na dodavatele druhé etapy výstavby. Druhá etapa, která by měla přijít zhruba na 80 miliónů korun, má skončit v polovině příštího roku. Předlická zóna je první průmyslovou zónou, kterou město buduje. Měla by v ní převažovat lehká průmyslová výroba. Přímo pro výrobní objekty je určeno zhruba 28 hektarů pozemků. Předností zóny je přímé napojení na budoucí dálnici D8 z Prahy do Drážďan.

Třinecké železárny odkoupí areál Poldi-Dříň ještě v březnu

Areál Poldi-Dříň, který je součástí konkursních podstat Poldi Ocel a Konstrukčních ocelí Poldi, bude po téměř pěti letech od uvalení konkursu prodán. V pondělí 25. března uzavřou konkursní správci kupní smlouvu s Třineckými železárnami (TŽ) a dva dny poté přejde vlastnické právo na Třinec. Smlouvu o smlouvě budoucí správci uzavřeli s TŽ loni v únoru. Současně s ní tehdy Třinec zaplatil zálohu 53 miliónů korun a dalších 212 miliónů složil na učet správců. Právo nakládat s penězi je však omezeno do okamžiku prodeje Poldi-Dříně. Správci tak budou moci s penězi disponovat od 28. března. Celková cena za Poldi-Dříň představuje 305,4 milionu korun. Prodej Poldi-Dříně umožní správcům ukončit konkursní řízení na obě krachující firmy Poldi. Pro TŽ pak představuje vlastnictví majetku, který od roku 1998 provozují. Prodej areálu Poldi-Dříň čtyři roky blokovala německá firma Spontan, která se domáhala majetku na základě vlastnictví akcií Poldi Steel. Městský soud v Praze loni v květnu její nárok zamítl a Spontan se vůči rozsudku odvolala. Platnost tohoto kroku potvrdil letos Vrchní soud v Praze, čímž odblokoval prodej huti.

Pohyb postižených lidí po Praze usnadní speciální mapa

Snažší pohyb po Praze umožní lidem na invalidním vozíku mapa, kterou v minulých dnech vydala v elektronické podobě na CD Pražská organizace vozíčkářů. Postupně bude mapa vycházet i v tisku pro tělesně postižené. Na mapě jsou vyznačeny čtyři prohlídkové okruhy hlavního města. Postižení na ní objeví i informace o bezbariérových přechodech, obchodech, bankách a vstupech do metra. Kartografové si přejí, aby se údaje pro handicapované objevovaly v nových mapách častěji. Díky iniciativě organizací postižených lidí před nedávnem vyšel i plán Mostu s vyznačenými přechody pro vozíčkáře a turistická mapa Jizerských hor s výletními trasami na vozíku. Na vzniku mapy Jizerských hor se podílel dvaapadesátiletý někdejší horolezec Jiří Jiroudek z Liberce, který je již několik desetiletí připoutaný k vozíku.

A na závěr krátce o počasí:

Bude polojasno, později oblačno, nejvyšší denní teploty vystoupí na 12 až 16 stupňů Celsia.