Zprávy Radia Praha

Slovensko-český klub se obává změn na společné hranici

Na obavy Slovensko- českého klubu z případných změn na společné hranici mezi oběma republikami poukázal v sobotu Slovenský rozhlas (SRo). Jak stanice uvedla, toto pražské občanské sdružení míní dopisem vyzvat senátory, aby vrátili poslancům k přepracování návrh zákona o ochraně státních hranic ČR, protože předloha prý umožňuje interpretaci zpochybňující česko-slovenskou dohodu o zrušení vízové povinnosti z roku 1992.

Klub považuje za nepřijatelné ustanovení, které za nedovolené překročení hranic označuje jejich překročení mimo hraniční přechod. Česko-slovenská dohoda přitom umožňuje občanům obou zemí překračovat hranici na jakémkoliv místa, takže klub se obává poškození vzájemných vztahů, protože uzavření "zelené hranice" by se drasticky dotklo života obyčejných lidí v pohraničí, uvedla pražská zpravodajka SRo s odvoláním na místopředsedu klubu Vladimíra Skalského.

Rada pro vysílání nabádá k diskusi o regulaci internetu

Čeští politici by podle členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání měli uvažovat o tom, zda a jak regulovat internet. "Pokračující nečinnost na tomto poli velmi pravděpodobně povede k tomu, že závadné obsahy budou stále častěji umisťovány ze zahraničí na české servery," uvedla rada ve své výroční zprávě, kterou předložila sněmovně. Celospolečenská rizika internetu rozděluje na dvě části. Do té první řadí stránky s vyloženě ilegální náplní, jako je třeba organizování a šíření terorismu, drog, rasismu a dětské pornografie. Druhou skupinu škodlivých věcí tvoří například spekulativní registrace atraktivní internetové adresy a poškozování autorských práv, kdy na internetu vystupuje někdo jménem jiného člověka. Zatímco první skupinu činů lze podle radních stíhat již nyní a potřebné jsou spíše drobné úpravy, skutky z druhé kategorie je prý možné postihnout velmi obtížně.

Česko se bude muset ve věci dekretů pohnout, tvrdí Steiner

Záležitosti jako jsou Benešovy dekrety se nevyřeší tím, že se nechají být, že se budou negovat; musí se změnit přístup k nim a v tomto případě je to česká strana, která se musí pohnout a změnit stanovisko, prohlásil v rozhovoru pro agenturu APA bývalý státní tajemník za lidovou stranu (ÖVP) Ludwig Steiner, který nyní dohlíží na vyplácení pomoci z rakouského fondu pro oběti nucených prací v éře nacismu. Podle Steinera nastaly v těchto letech "nové časy", což dokazují i zkušenosti Rakouska. První generace postižených byla ráda, že přežila. Jejich děti pak byly rády, že dokázaly překonat problémy a ze situace se dostat. Vnuci a pravnuci však začínají počítat, což bylo možné pozorovat i v případě odškodnění židovských obětí nacismu, prohlásil Steiner.

Velvyslanec Ballek: ČR je pro SR garant, a ne starší bratr

Slovenský velvyslanec v Praze Ladislav Ballek připouští, že se v Česku setkává s otázkou, jak by se Slovensko mohlo po volbách změnit, zdůrazňuje však, že v ČR "není politika, který by mi neřekl, že je v životním zájmu ČR, aby se Slovensko stalo členem NATO a Evropské unie". Jak diplomat uvedl v rozhovoru, který v sobotu otiskl slovenský list Národná obroda, slovenská společnost je roztříštěnější než česká: "Tady jsou dvě určující strany, jejich střídání ve vládě nevěští žádné dramatické změny, natož převratné; volby v ČR nebudí doma ani ve světě téměř žádné znepokojení. Česká zahraniční a vnitřní politika se vládním střídáním v podstatě nemění. O nás se říká, že výraznější vládní změna vyvolá další změny, domácí převratné, zahraniční dramatické..."

Pochod extremistů Karlovými Vary se obešel bez větších problémů

Bez větších výtržností a komplikací se v sobotu obešel pochod asi šesti desítek příslušníků krajní pravice v Karlových Varech. Při více než hodinovém pochodu centrem lázeňské zóny dohlíželo na extremisty z místního sdružení Pravé alternativy několik desítek policistů. "Akce se obešla bez incidentu, před 14:00 se rozdělili a začali rozcházet," řekla mluvčí karlovarské policie Zdena Papežová. Extremisté, kteří měli pochod povolen městem, nahlásili původně, že budou demonstrovat proti drahotě, dodala. Demonstranti s prapory a transparenty během pochodu po pěší zóně vykřikovali hesla jako například "Vary patří Čechům", "Pryč s ruskou mafií" a "Havel za mříže". Při pochodu se zastavili i před klenotnictvím patřícím albánským zlatníkům a křičeli "Pryč s albánskou mafií".

Místostarosta Krnova nebude obviněn z trestného činu

Místostarosta Krnova na Bruntálsku Jaroslav Vrzal, který házel na romské mladíky kameny a minimálně jednoho zranil, nebude obviněn z žádného trestného činu. "Během vyšetřování se rasový motiv nepotvrdil. Nikdo ze svědků totiž neprokázal, že by při házení kamenů Romy slovně urážel. Jde pouze o přestupek," řekla v sobotu mluvčí bruntálské policie Lucie Krašteničová. Vrzal kameny házel na tři mladíky, kteří se v polovině března dostali do konfliktu s vrátným krnovských technických služeb. Romové se u brány městského podniku houpali na dopravní značce, což se vrátnému nelíbilo. Jednoho z nich proto udeřil obuškem. Začali se prát. Zbývající se snažili kamarádovi pomoci. Přicházející místostarosta se zase pokusil pomoci vrátnému.

Věřící ve Vsetíně vynesli kříž nad město jako připomínku umučení Krista

Asi stovka věřících se zúčastnila páteční večerní pouti z kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně na malý kopec nad městem. V čele tichého průvodu ozářeného plamínky svíček nesli muži téměř třímetrový dřevěný kříž. Jako znamení vítězství Ježíše Krista nad smrtí a hříchem zůstane na kopci až do příštích Velikonoc, řekl v sobotu Jaroslav Batóg ze vsetínské farnosti. "Na Velký pátek nikde na světě neslouží křesťané mše, pouze mimořádné velkopáteční bohoslužby. Ve Vsetíně jsme k nim před osmi lety přidali vynášení kříže, symbolu křesťanů, nad město," uvedl Batóg. Další zajímavostí vsetínské farnosti je držení hlídek u Ježíšova hrobu od velkopátečního večera do večera následujícího dne.

Na okraji Prahy ožilo středověké městečko z doby Lucemburků

Na okraji Prahy ožilo středověké venkovské městečko Tuležim z doby vlády lucemburského krále Václava IV. V Tuležimi se píše rok 1402 říkají lidé, kteří ho budují od září 1999 a v sobotu ho slavnostně otevřeli pro veřejnost. Budeme předvádět dospělým i dětem život a práci středověkých lidí, řekl ČTK ředitel stejnojmenné akciové společnosti Vladimír Ženíšek. Už během slavnostního zahájení se ukázalo, že je toho skutečně třeba. Mladá rodina u slaměné doškové střechy se dohadovala, zda jde o došky či šindele. "Došky jsou dřevěné," tvrdil manžel. "Dřevěné jsou šindele," oponovala mu správně žena. Budovatelé městečka, což jsou lidé, kteří mají zkušenosti se středověkými řemesly, architekturou, ale i hudbou, na to pamatovali a v letáčku s informacemi o rodícím se skanzenu tyto i jiné méně známé pojmy vysvětlují.

V blanenském muzeum je k vidění domácnost z počátku 20. století

V blanenském muzeu vznikla v těchto dnech domácnost z počátku 20. století tvořená kuchyní, ložnicí a selským pokojem. Koná se zde výstava nazvaná Bévávalo (bývávalo) aneb domácnost a um našich předků. "Lidé zapomínají na to, jak se kdysi žilo. Chceme jim to připomenout," řekl v sobotu pracovník muzea Miroslav Habeš. Výstava potrvá až do konce roku. Místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem a vyzdobeny ručními výrobky. Vyšívané ubrusy, háčkované přehozy, paličkované záclony, vyřezávané dřevěné formičky na máslo a další drobnosti ukazují, jak byli kdysi lidé šikovní při výzdobě svých domů, uvedl Habeš.

ČR má prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku

Počet nemocných rakovinou se v České republice za poslední roky sice snížil, ale podstatně vzrostl výskyt některých druhů nádorů. Více lidí trpí rakovinou tlustého střeva a konečníku, muži pak rakovinou prostaty a ženy rakovinou prsu. Česká republika má dokonce ve výskytu tlustého střeva a konečníku světové prvenství, informovala Liga proti rakovině. Na vznik zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku má vliv zejména nesprávná strava, nedostatek pohybu, nadměrné kouření a pití alkoholu. Nezdravý je nadbytek živočišných tuků a cholesterol. Svou roli sehrávají dědičnost a chronické choroby.

V noci ze soboty na neděli začne v ČR opět platit letní čas

V noci ze soboty na neděli začne v České republice opět platit letní čas. Spáči tak mají smůlu, noc bude o hodinu kratší. Letní čas začne, stejně jako ve většině Evropy, platit ve 02:00, kdy si lidé posunou ručičky hodinek o hodinu dopředu, a potrvá do 27. října. V minulosti se v Československu měnil čas v šestiměsíčních cyklech. Od roku 1996 je vládní vyhláškou zaváděn letní čas na sedm měsíců, stejně jako v zemích Evropské unie.

Pekař Pecka nehodlá boj proti letnímu času vzdát do konce života

Boje za zrušení letního času se pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku nevzdá do konce života. "Stresy ze změny letního a zimního času jsou tak strašlivé, že se proti tomu nedá přestat bojovat," řekl v sobotu. V sobotu několik hodin před zavedením letního času pro svoji myšlenku agitoval v Nechanicích na Hradecku, kde kolemjdoucím rozdal pětikilový bochník chleba a preclíky.

Střídání času škodí podle Pecky zejména dětem. Škody prý způsobuje i hospodářství. "Krávy několik týdnů po změně času méně dojí," tvrdí Pecka. S požadavkem na zrušení příslušné vyhlášky o střídání časů se chce obrátit na Ústavní soud. O zrušení letního času se Pecka snaží sedm let. Neodradilo jej odmítavé stanovisko představitelů státu. Podporu marně hledal u bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové a Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Neuspěl zatím ani u veřejného ochránce lidských práv Otakara Motejla.

Hayer vyhrál slalom a poprvé se radoval z českého titulu

Stanley Hayer v sobotu poprvé na domácích svazích získal titul mistra republiky v alpském lyžování. Zlatou medaili vybojoval ve Špindlerově Mlýnu ve své nejsilnější disciplíně - slalomu. Hayer figuroval po prvním kole na třetí místě, ale suverénně nejrychlejší druhou jízdou soupeře porazil o vteřinu. Druhý skončil Němec Jendrek Stanek a třetí Borek Zakouřil. V hodnocení domácího šampionátu získal bronz Jonáš Krýzl, který v celkovém pořadí slalomu obsadil až sedmé místo.

Závod žen vyhrála Šárka Záhrobská a potvrdila tak vzestup formy z posledních týdnů. Sedmnáctiletá lyžařka získala první seniorský titul. V prvním kole byla sice nejrychlejší obhájkyně prvenství Petra Zakouřilová, ale na měknoucím sněhu ve druhém kole udělala chybu a klesla na druhé místo. Třetí dojela vítězka pátečního obřího slalomu Eva Kurfürstová.

Počasí

V noci na neděli jasno nebo skoro jasno. Noční teploty okolo nuly. Přes den bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 15 až 19 st. C.