Zprávy Radia Praha

Podle Havla je smrt královny matky velkou ztrátou pro Británii i svět

Úmrtí britské královny matky je podle prezidenta Václava Havla velkou ztrátou pro Velkou Británii, Evropu a svět 20. století. "Prezident Havel si královny matky vždy velmi vážil a obdivoval ji," řekl v neděli jeho mluvčí Ladislav Špaček. Královna Alžběta, matka vládnoucí královny Alžběty II., zemřela v sobotu na hradě Windsoru ve věku 101 let. Podle Havla byla respektovanou osobností hluboce spjatou s dějinami 20. století. Přestože Havel udržuje s britskou královskou rodinou přátelské vztahy, s královnou matkou se při svých pobytech na britských ostrovech osobně nesetkal. Naposledy navštívil prezident Londýn na podzim 1998, kdy ho přijala královna Alžběta II. Spolu s následníkem britského trůnu princem Charlesem založil Havel v roce 1992 Pražský památkový fond, jehož cílem je zachránit architektonické a kulturní památky české metropole.

Miloš Zeman odletěl na týdenní návštěvu USA a Mexika

Premiér Miloš Zeman v neděli ráno odletěl na týdenní návštěvu Spojených států a Mexika. Pracovní návštěva v USA a na ni navazující oficiální návštěva Mexika mají především přispět k většímu přílivu amerických a mexických investic do České republiky. Čtyřdenní pobyt v USA zahájí český premiér v Chicagu, kde má na programu setkání s vedením dvou amerických společností. Součástí programu je také série přednášek a schůzek se zástupci podnikatelských kruhů, setkání s vedoucími představiteli amerického státu Illinois a rovněž prohlídka vojenské základny Great Lakes Naval Base. Návštěvu USA Zeman zakončí krátkou zastávkou v Los Angeles. Při oficiální návštěvě Mexika, která začíná ve středu, bude Zeman jednat s mexickým prezidentem Vicentem Foxem a dalšími mexickými představiteli. Také v Mexiku má Zeman na programu setkání se zástupci mexických podnikatelských kruhů a několik přednášek. Návštěvu Mexika český premiér ukončí v sobotu a cestou zpět do vlasti se ještě na několik hodin zastaví na Floridě, kde se zúčastní podnikatelského kulatého stolu ČR-Florida.

Vláda zhodnotí průběh loňského roku dobrovolnictví v ČR

Legislativní úpravu si v nejbližší době vyžádá dobrovolnická činnost, která je v České republice stále v počátečních fázích rozvoje. Ukázal to loňský Mezinárodní rok dobrovolnictví, o jehož výsledcích v ČR bude vládu ve středu informovat ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost, konaná ve prospěch druhých bez nároku na odměnu. Vláda dala loni v červnu podnět ke vzniku zákona o dobrovolnické službě. Norma přináší první definici "dobrovolníka" a "dobrovolnické služby". Předlohu schválili poslanci 22. března. Podpoří-li zákon Senát a prezident, měl by začít platit od příštího roku.

Zákon mimo jiné poskytne dobrovolníkům splňujícím určité podmínky daňové úlevy. Dobrovolníci by podle zákona mohli počítat například s tím, že stát za ně po dobu jejich dobrovolnické práce bude platit pojistné veřejného zdravotního pojištění. Nezaměstnaným se doba výkonu dobrovolnické služby započítá do doby předchozího zaměstnání. Dobrovolníci by mohli počítat i s úlevami při placení daně z příjmů a darovací daně.

Kvůli EU dá ČR do roku 2010 do životního prostředí 320 miliard

Česká republika bude muset v následujících osmi letech investovat do životního prostředí 320 miliard korun, aby vyhověla požadavkům Evropské unie. Přibližně 186 miliard zaplatí soukromý sektor, dalších 128 miliard připadne na obce a města. Vyplývá to ze strategie financování investic do životního prostředí, kterou ve středu předloží vládě ministr Miloš Kužvart. Ve zprávě, jejíž souhrn má ČTK k dispozici, ministr upozorňuje, že v letech 2005 až 2006 bude chybět soukromému a obecnímu sektoru pět až 7,5 miliard korun ročně. V těchto letech bude proto podle něj nutno sáhnout hlouběji do státního rozpočtu, Státního fondu životního prostředí a fondů EU.

Nadace Partnerství rozdělila granty v celkové výši osm miliónů

Více než osm miliónů korun rozdělila mezi 96 sdružení a obcí z celé republiky brněnská Nadace Partnerství. Přispěla například votickému sdružení Ochrana fauny ČR, které se snaží zabránit úhynu ptactva při nárazech do elektrického vedení. Podpořila informační projekt libereckých Dětí Země o dopadech plánované motocyklové soutěže Enduro 2002 na Jablonecku, informoval ČTK ředitel nadace Miroslav Kundrata.

V Prostějově se při seskoku zabil maďarský parašutista

Maďarský parašutista se v neděli dopoledne zabil při seskoku z výšky 4000 metrů na letišti v Prostějově. Podle policie devětadvacetiletý muž porušil při seskoku bezpečnostní pravidla. Šéf olomoucké záchranné služby Michael Fischer řekl, že muž zemřel na místě. "Nedalo se mu už pomoci," uvedl. "Padák se při civilním skoku parašutistovi normálně otevřel, ale muž těsně nad zemí prováděl nedovolené prvky a z výšky 60 metrů spadl kolmo k zemi," řekl operační důstojník prostějovské policie. Na místo nehody přijeli i letečtí inspektoři, podle policie si však s největší pravděpodobností muž pád zavinil sám kvůli špatné technice.

Klaus tráví po úspěšné oční operaci Velikonoce s rodinou

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus tráví Velikonoce s rodinou po úspěšné operaci očí, kterou podstoupil v nemocnici Na Homolce. Jeho spolupracovníci o něm mnoho nevědí. Dokonce ani ten nejbližší, šéf jeho poradců Ladislav Jakl. Čeká prý, až mu jeho šéf zavolá, sám ho nechtěl vyrušovat. "Vím, že byl na operaci s očima, a doufám, že se mu daří dobře," řekl ČTK místopředseda Ivan Langer. Klaus, který 19. dubna oslaví 61. narozeniny, opustil nemocnici v sobotu po 11:00 s úsměvem na tváři a černými brýlemi na očích.

Incident po rozsudku nad skinheadem policie šetří jako přestupek

Páteční potyčku skinheadů před budovou hradeckého krajského soudu po vynesení rozsudku nad skinheadem Vlastimilem Pechancem policie vyšetřuje jako přestupek. Nevylučuje, že případ by mohl být v průběhu šetření kvalifikován na jiný trestný čin, řekla v neděli mluvčí hradecké krajské policie Iva Marková. Po soudu, který Pechance za vraždu Roma poslal na 13 let do vězení, napadli Pechancovi příznivci rasistickými nadávkami rodinu a známé zavražděného Roma. Před soudem pak chtěli fyzicky napadnout zmocněnce poškozené rodiny, anarchistu Jakuba Poláka. Když jim v tom justiční stráž a policisté zabránili, obrátili hněv na občanského aktivistu Radima Štěchovského, kterého honili po městě a vyhrožovali mu zabitím.

Požár skládky na Českolipsku trvá, majitel ji zahrnuje hlínou

Už více než 36 hodin hoří u Zákup na Českolipsku skládka odpadů. Oheň se zatím nepodařilo zcela uhasit a několikametrová vrstva odpadů stále doutná. Už v sobotu odpoledne začal majitel - firma Ardeo - zahrnovat skládku hlínou. Skládka u Zákup je v těsné blízkosti obce s 2600 obyvateli. Podle odhadů hasičů je na ploše zhruba dvou hektarů asi 30.000 tun odpadů včetně pneumatik a plastických hmot. Požár, který vypukl v sobotu krátce po půlnoci postihl asi čtvrtinu plochy. Do likvidace ohně se zapojilo šest hasičských sborů.

Kurdové žijící v ČR slavili v Teplicích příchod nového roku

Nový rok 2614 oslavili v sobotu v Teplicích členové kurdské menšiny žijící v České republice a jejich čeští přátelé. Největší národní svátek Newroz, který připadá na 21. března a je také oslavou příchodu jara, si Kurdové připomínají tradičními písněmi, tancem, ale i jídlem, řekl v neděli jeden z organizátorů Marúf Taha. V Lázeňském domě Beethoven se sešlo na 300 lidí. Kurdové slavili v Teplicích svůj nový rok již počtvrté. "Dříve jsme ho slavili v Praze, kde bylo hodně Kurdů, dnes jich již tolik není," řekl Taha. Dodal, že nyní žije v ČR kolem 30 Kurdů. Do Teplic se ale sjeli i příslušníci menšiny z Německa.

Senátní zahrada se příští týden představí v novém hávu

Obyvatelé a návštěvníci Prahy budou moci od poloviny příštího týdne obdivovat nově upravenou Valdštejnskou zahradu. Rekonstrukce zahrady ze 17. století, která je součástí senátního areálu, začala v létě 2000. Zahradu nově protkaly mlatové cesty, které jsou pro zámecké zahrady tím nejvhodnějším povrchem. Zahrada má nové osvětlení a kanalizaci a osázené záhonky. V obrazcích kolem čtyř kašen v zahradě bylo vysázeno téměř 4000 keřů, v západní části zahrady se objevily nové habrové stěny. Zahrada přišla o sedmnáct stromů, které byly nakaženy klíněnkou, nahradilo je ale třicet nových.

Buštěhradští otevřeli muzeum Oty Pavla

Muzeum spisovatele Oty Pavla otevřelo v neděli v Buštěhradě na Kladensku sdružení Buštěhrad sobě. Ota Pavel (vlastním jménem Popper) proslavil město ve svých povídkách Kapři pro wehrmacht, Můžou tě i zabít či Velká bílá loď a Buštěhradští jej proto považují za svého spisovatele. Jeho sedmiletý pobyt ve městě za druhé světové války pak vnímají jako součást dějin Buštěhradu. K otevření muzea uspořádalo v neděli sdružení vzpomínkovou slavnost, na níž přišlo 250 příbuzných, známých a obyvatel Buštěhradu. Mezi hosty byli oba spisovatelovi bratři Hugo a Jiří, Otův syn Jiří i jedna z jeho literárních postav, cyklistický závodník Jan Veselý z povídky Prokletý cyklista.

Právě do Buštěhradu odjela v roce 1939 židovská rodina Popperů, aby se vyhnula deportacím Židů do koncentračních táborů. Tomuto osudu se však přesto Otův otec Leo i jeho starší bratři nevyhnuli. Třináctiletý Oto tu pak žil dál u dědy Ferdinanda, chodil do obecní školy a hrál fotbal za SK Buštěhrad. Po skončení války se celá rodina šťastně shledala a přestěhovala se do Prahy.

Letošního nonstop čtení se má zúčastnit až 800 lidí

Až 800 účastníků očekávají pořadatelé pátého ročníku nonstop čtení, který uspořádá na přelomu května a června Jazzová sekce. Proti minulým ročníkům, kdy se nepřetržitě četlo 72 hodin, se letos celkový čas čtení zvýší na 200 hodin. Na pražskou část maratónu, který má název "Nonstop české a slovenské literatuře ve světě", se již přihlásilo zhruba 90 čtenářů. Jsou mezi nimi například ministři Karel Březina, Miloš Kužvart a Vladimír Špidla, herečka Vlasta Chramostová, muzikantka Jana Koubková a spisovatelka Eva Kantůrková, řekla ČTK Andrea Vernerová ze spolupořádající agentury ANNA. Číst se bude pouze česká a slovenská literatura vzniklá po roce 1918 - nejen v českém jazyce, ale i v jiných jazycích podle výběru čtenářů.

Autobus fotbalistů Sparty byl po zápase v Jablonci napaden

Na sobotní porážku v Jablonci nad Nisou fotbalisté Sparty dlouho nezapomenou nejen kvůli dění na hřišti, ale zejména proto, že je napadli vlastní fanoušci. Po nevydařeném výkonu totiž autobus s výpravou, vracející se zpět do Prahy, částečně zdemolovali výtržníci, hlásící se ke Spartě. Rozbili přední sklo vozu a vyhrožovali dalšími akcemi, pokud se výkony mužstva nezlepší. Při incidentu nebyl žádný z hráčů zraněn.

Čeští stolní tenisté porazili na ME Řecko a jsou ve čtvrtfinále

Stolní tenisté České republiky vstoupili do soutěže družstev na mistrovství Evropy v chorvatském Záhřebu výhrou 3:0 nad Řeckem a postoupili do čtvrtfinále. V úvodním utkání superdivize získal první bod českého týmu Petr Korbel, který povolil obranáři Ntanielu Tsiokasovi pouze jeden set. Poté se dvaadvacetiletý Tomáš Pavelka postaral o senzaci, když v pětisetové bitvě zdolal řeckou jedničku a třináctého hráče světa Kalinikose Kreangu. Nečekaně hladké vítězství stvrdil Richard Výborný, jenž sehrál s Ioannisem Vlotinosem nesmírně dramatický zápas. Ve čtvrté sadě za stavu 2:1 a 2:6 zápolil s poraněním zad. Po patnáctiminutové přestávce pak lékařem ošetřený český reprezentant v rozhodující sadě i přes pokračující bolesti získal postupový bod.

Enge nedokončil úvodní závod formule 3000

Český automobilový závodník Tomáš Enge nedokončil úvodní závod nové sezóny formule 3000, který se jel v sobotu na okruhu Interlagos v brazilském Sao Paulu. Loni třetí muž seriálu se po startu ujal vedení a jel si pro vítězství, jenže pět kol před cílem odstoupil kvůli poruše benzínového čerpadla.

Počasí

V pondělí bude oblačnost vyššího tlaku vzduchu nad střední Evropou slábnout a začne postupovat dále k východu. V České republice se v noci očekává polojasno, v Čechách až oblačno a ojediněle s možností přeháněk. Noční teploty pět až jeden st. C. Přes den bude polojasno až oblačno a ojediněle s možností přeháněk. Denní teploty 14 až 18 st. C.