Zprávy Radia Praha

Havel v italském Senátu prohlásil, že Evropská unie nesmí soutěžit s Amerikou

Evropa by se neměla snažit soupeřit se Spojenými státy. Ve svém projevu v italském Senátu k tomu ve čtvrtek nabádal český prezident Václav Havel. Narážel tím na takzvaný lisabonský proces, který začal před dvěma lety. Tehdy si země patnáctky daly za cíl, že do roku 2010 se EU stane nejvýkonnější světovou ekonomikou, tedy že překoná právě USA.

"Nezlobte se na mne, ale v takovém vyhlášení cítím přesně ten rys evropského snažení, který by zasluhoval nejpřísnější kritickou analýzu," řekl Havel, který ve čtvrtek zahájil oficiální návštěvu Itálie. Podle něj svědčí takové vyjádření o "zakořeněné evropské sebeidentifikační nejistotě", která se prý prozrazuje osvědčeným velikášstvím a potřebou nadřadit se nějaké "jinakosti". "Proč zase vyhlašujeme, že chceme být nejlepší a nejsilnější ze všech? Proč se zase definujeme proti někomu?" dodal prezident.

"Což je kvalitní život jen věcí nějakých závodů? Což nemohou být naše země, naše krajina, naše sídla, naše ovzduší a především náš soukromý život i život v širších pospolitostech hezčí, hlubší a kvalitnější i tehdy, kdy se nebudeme s někým předhánět v počtu vyrobených a prodaných automobilů, praček či filmových hororů?" poznamenal Havel. Evropa má podle něj právě v době, kdy se hovoří o rozšíření unie, možnost předvést celému světu, jak mnoho různorodých národů může spojit do jednoho velkého nadnárodního a demokratického soustátí. Svět může inspirovat i tím, že dá přednost například ohledu k životnímu prostředí před ekonomickým profitem.

Prezident Václav Havel, který ve středu přiletěl do Říma na státní návštěvu Itálie, se zdejšími politiky hovořil zejména o budoucnosti Severoatlantické aliance a Evropské unie. Dopoledne se setkal se svým italským protějškem Carlem Azegliem Ciampim. Pak ho v Poslanecké sněmovně přijal její předseda Pierferdinando Casini. "Hovořili spolu o tom, že Evropská unie by měla intenzivněji pracovat na svém stmelení," řekl po schůzce ve sněmovně novinářům Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Šéf dolní komory parlamentu podle něj také podpořil vstup Česka do EU.

Havel dostal španělský řád za obhajobu svobody slova

Španělská Federace asociací a rozhlasu ve čtvrtek udělila prezidentu Václavu Havlovi Zlatý řád za celoživotní obhajobu svobody slova. Hlava státu je v současnosti na návštěvě Itálie, proto řád na Pražském hradě převzal mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Krafl řekl, že Havel obdržel ocenění nejen za roli, již sehrál během pádu komunismu v roce 1989, ale i za obhajobu práva na svobodu slova během působení v prezidentském úřadu.

Vojáci míní, že výškoměry jsou v pořádku, Tvrdík má pochyby

Výškoměry používané v českých vojenských letadlech pracují dobře, řekli ve čtvrtek představitelé armády. Opírají se o měření spolehlivosti přístrojů, které v únoru provedl Úřad pro civilní letectví ve spolupráci s odborem vojenského letectví generálního štábu. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík má ale o kvalitách přístrojů stále pochybnosti. Nařídil proto ještě jedno měření a zpracování analýzy poruchovosti a závadovosti výškoměrů. Kvůli informacím o nespolehlivosti výškoměrů měřících ve stopách loni na podzim nemohli vojenští piloti několik týdnů létat na stíhačkách MiG-21 a cvičných L-39. Ministr ve čtvrtek řekl, že třetí měření bude provedeno společně s Českými aeroliniemi a mělo by nynější výsledky potvrdit. Definitivní závěry obrana slibuje koncem května.

Kavan chce kvůli dekretům jednat s předsedy parlamentních stran

Ministr zahraničí Jan Kavan se chce do týdne setkat s předsedy českých parlamentních stran, aby s nimi koordinoval postoj k problematice poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše. V poslední době proti dekretům ostře vystupují někteří němečtí a rakouští politici, přičemž věc se přenesla na půdu Evropského parlamentu, hlavně do jeho zahraničního výboru. Kavan ve čtvrtek řekl, že chce politikům předložit návrh společného hodnocení vzniklé situace a jejího řešení. Chce, aby se diskuse o dekretech zbytečně nerozdmýchávala, a naopak utlumila. "Neměli bychom se nechat vtáhnout do pasti, která vyhovuje především těm lidem, ať už jsou třeba v Mnichově, ve Vídni či v Budapešti, kteří se neumí smířit s výsledky poslední války a... kteří by chtěli vyprovokovat diskusi o morálním kontextu poválečného uspořádání," podotkl Kavan.

Podle Válové jsou informace tisku o Benešových dekretech korektní

Překvapivě korektní jsou podle Ireny Válové, která je zmocněncem pro Media Observatory v ČR, informace českých médií o česko-německých vztazích a dekretech prezidenta Edvarda Beneše. Čeští novináři informují příkladně, ať už jsou z tisku vlastněného Němci nebo z veřejnoprávních médií, uvedla ve čtvrtečním prohlášení. Válová tak reagovala na ministra kultury Pavla Dostála, který obvinil Němci vlastněná média, že jejich informace jsou jednostranné a zavádějící a že veřejnoprávní média dostatečně nehájí české národní zájmy. Ministr tak zdůvodnil vládní rozhodnutí vydat vlastní publikaci o česko-německých vztazích.

Vondra věří, že do summitu budou prověřeni ti, kdo jej připravují

Vládní zmocněnec pro přípravu listopadového summitu NATO Alexandr Vondra věří, že do vrcholné schůzky prověří Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) všechny osoby, které se podílejí na její přípravě. Jak Vondra řekl, několik set lidí bude potřebovat osvědčení pro styk s utajovanými skutečnostmi. Kromě toho je nutné prověřit spolehlivost obslužného personálu, který bude přicházet do styku s účastníky summitu v hotelích nebo na místě jednání - v Kongresovém centru.

Demonstrace 200 Palestinců a Arabů v Praze skončila poklidně

Bez incidentů proběhla ve čtvrtek v centru Prahy dvouhodinová demonstrace asi 200 Palestinců a členů pražské arabské komunity. Na Václavském náměstí protestovali proti okupaci palestinských měst a palestinského území a násilným akcím Izraelců. Policisté zadrželi pouze čtyřiadvacetiletého muže, který se mezi demonstranty pohyboval s transparentem "Izrael chce mír". Podle policistů narušoval účel demonstrace. Je podezřelý z přestupku proti zákonu o shromažďovacím právu.

Podle Wasefa Al-Shayeba z Palestinského klubu lze čtvrteční shromáždění chápat mimo jiné jako výraz podpory demonstraci, která se ve středu konala v libanonské metropoli Bejrútu. Potyčky mezi pořádkovými silami a lidmi protestujícími proti politice USA a Izraele si tam vyžádaly desítky zraněných. Organizátoři na demonstraci pozvali zástupce všech politických stran, nevládních organizací zabývajících se lidskými právy i katolickou církev. Podpořit je ale přišli pouze členové Komunistického svazu mládeže. "Solidarizujeme s bojem palestinského lidu," řekl jejich mluvčí Zdeněk Štefek.

Čečenští uprchlíci v Gruzii mají radost z vysílání Rádia Svoboda

Čečenci žijící v Gruzii ve čtvrtek přivítali vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), financované Spojenými státy, v čečenském jazyce. Považují to za podporu svých separatistických snah v ruské provincii Čečensku. V odlehlé horské soutěsce Pankisi na gruzínsko-čečenské hranici žije několik tisícovek čečenských uprchlíků, kteří sem utekli před konfliktem ve vlasti. První vysílání v jejich jazyce bylo zahájeno ve středu večer z České republiky. "Měli jsme pocit, že máme vlastní stát," řekl Chamíd Gumajev, který v Pankisi žije už tři roky. "Neřekl bych, že obsah se liší od toho, co říkají v ruském vysílání, ale byli jsme dojati tím, že jsme poslouchali Rádio Svoboda v naší řeči."

Společnost Člověk v tísni otevřela v Čečensku opravenou školu

Česká společnost Člověk v tísni kompletně opravila a ve čtvrtek slavnostně otevřela školu v obci Duba- Jurt asi 30 kilometrů od čečenské metropole Groznyj. Škola bude podle sdělení společnosti sloužit asi 700 žáků. Rekonstrukce budovy začala v srpnu 2001 za finanční podpory ministerstva vnitra ČR a dokončovací práce byly financovány přímo ze zdrojů společnosti Člověk v tísni. Celková částka na rekonstrukci dosáhla téměř dvou miliónů korun.

Soud zamítl žádost stošestiletého legionáře o revizi procesu

Plzeňský krajský soud ve čtvrtek zamítl žádost posledního žijícího československého legionáře z první světové války Aloise Vocáska, který se domáhal obnovení procesu. V roce 1946 v něm byl odsouzen k doživotí za zločin proti státu a udavačství. Stošestiletý Vocásek tvrdí, že je nevinný. Soud však ve čtvrtek neshledal odpovídající podmínky pro obnovení řízení. Mimořádný lidový soud Vocáska odsoudil za to, že byl členem fašistické organizace Vlajka, hanobil prezidenty Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše a udával lidi gestapu. Ve vězení strávil Vocásek téměř devět let. V roce 1954 byl propuštěn na amnestii.

Kostel svaté Kateřiny nezapálila špatně uhašená svíce

Kostel svaté Kateřiny, který v úterý shořel v Ostravě-Hrabové, se zřejmě nevznítil od špatně uhašené svíce. Hasiči se stále více přiklánějí k dalším dvěma vyšetřovacím verzím. Kostel byl podle nich zapálen úmyslně, nebo oheň způsobila závada na elektroinstalaci, řekla ve čtvrtek mluvčí hasičů Radka Nestrašilová. Kostel svaté Kateřiny patří k nejstarším dřevěným kostelům na severní Moravě a ve Slezsku. Vybudoval ho neznámý lidový stavitel a běžně se v něm sloužily mše, konaly křty či pohřby.

Šumavští jeleni o sobě budou dávat SMS

Sledovat pohyb jelenů ve volné přírodě pomocí malých vysílaček má umožnit projekt, který byl na pomezí Šumavy a Bavorského lesa zahájen v těchto dnech. Správa německého národního parku Bavorský les vybavila tři jeleny obojkovým elektronickým zařízením, které jednou denně automaticky vyšle zprávu o momentálním místě pobytu zvířete bez ohledu na to, zda je na české nebo německé straně hor. "Tímto novým systémem může být sledováno chování volných zvířat v přírodě po řadu let, aniž by tím jeleni byli rušeni," řekl agentuře DPA mluvčí Národního parku Bavorský les Rainer Pöhlmann. Projekt má zjistit, jak jelení populace využívá životní prostor, který jí poskytují národní parky Bavorský les na německé a větší Šumava na české straně.

Středoškolské Valné shromáždění OSN řeší v Praze problémy světa

Středoškolské Valné shromáždění OSN zahájilo ve čtvrtek v Míčovně Pražského hradu své pětidenní zasedání. Řešení světových problémů hledá 250 středoškoláků ze 42 škol. V takzvaném Pražském modelu Spojených národů zastupují studenti 56 států, řekl novinářům Václav Duda z pořádající Asociace pro mezinárodní otázky. "Hlavní témata kopírují současný geopolitický vývoj," uvedl Duda. V Radě bezpečnosti OSN se budou proto studenti věnovat konfliktu mezi Izraelem a Palestinou, boji proti teroristům v Afghánistánu, sankcím proti Iráku a indicko-pákistánským vztahům. Středoškolská ekonomická a sociální rada OSN se zabývá dopadem terorismu na hospodářství, výkonnou radu Světové zdravotnické organizace zajímá nezávadnost potravin a šíření AIDS.

Volyňská radnice se nedohodla s občany na stavbě obchvatu

Radnice ve Volyni na Strakonicku se ve středu nedohodla s obyvateli na projektu obchvatu centra, jehož stavba by znamenala bourání devíti domů. Lidé argumentovali tím, že projektant, kterého radní pozvali, aby porovnal obě verze obchvatu, není odborník, řekl ve čtvrtek starosta Jan Pruner. Silnice A4, která prochází památkově chráněným centrem Volyně, svádí veškerou dopravu od hraničního přechodu Strážný do Prahy. Radnice již v roce 1995 schválila stavbu cesty, která by znamenala zbourání devíti domů v místní části Podolí. Jejich obyvatelé se však proti silnici postavili a nechali zpracovat studii obchvatu vedoucího kolem města. To je ale mnohem dražší.

Michálkovo Babí léto má další úspěch u amerického publika

Český film Babí léto, tragikomický příběh pětasedmdesátníka odmítajícího se smířit s údělem rezignujícího stáří, zaznamenal další úspěch u amerického publika. Poté, co ho diváci prestižního festivalu v Palm Springs ze 160 snímků v lednu zařadili mezi nejlepších deset, získal hlavní cenu 26. mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu.

Komik Felix Holzmann převzal platinovou desku Supraphonu

Platinovou desku Supraphonu za více než dvacet tisíc prodaných zvukových nosičů se svými deseti scénkami převzal ve čtvrtek v Praze komik Felix Holzmann. Při té příležitosti představil pokračování tohoto úspěšného alba, které obsahuje další desítku dialogů s různými partnery. Jiřina Bohdalová, která měla být kmotrou nahrávky, se pro nemoc omluvila. Holzmannovi však vzkázala, že by s ním ráda vystoupila v televizním Silvestru. "Jestli budu schopen, tak jí vyhovím. Nevím, chodím o holi a už jsem skoro čtyři roky nepracoval. Ale vynasnažím se - budu víc cvičit a brát víc prášků," řekl stále populární komik, který v létě oslaví 81. narozeniny.

Holzmannův humor vycházející z nemožnosti dorozumět se s blbem, je podle dramaturga supraphonské edice mluveného slova Jiřího Tušla nadčasový, a tedy stále žádaný. Brýle s kulatými silnými obroučkami, tralaláček na hlavě, ošuntělý pracovní plášť a šátek u krku - to byly nejčastější rekvizity Felixe Holzmanna. K nim pak přibíral takzvané dlouhé vedení a nechápavost, čímž na estrádách pobavil statisíce posluchačů.

V Brně vystoupí ruské dívčí duo Tatu

Ruské dívčí duo Tatu vystoupí v pátek večer v brněnské hale Rondo. Jelena Katinová a Julija Volkovová v současnosti bodují v hitparádách s hitem Nas ne dogoniat (Nedoženou nás). Tatu se poprvé představily v listopadu 2000 v ruské verzi hudebního kanálu MTV s videoklipem Ja sošla s uma (Zbláznila jsem se). Obě dívky se netají, naopak se spíše chlubí svým vzájemným sexuálním vztahem. První singl právě popisuje nepokoj dívčích duší. Ona miluje jinou dívku, nechápe, co bude následovat, je šťastná a vyděšená zároveň a každý kolem ní odmítá pokusit se jí alespoň porozumět. Publikum bylo šokováno dvěma líbajícími se dívkami. Klip byl tři měsíce mezi pěti nejlepšími písněmi ruské MTV.

Při natáčení amerického akčního filmu v Praze se zabil kaskadér

Při natáčení jedné ze scén amerického akčního filmu Triple X se ve čtvrtek krátce po poledni v Praze zabil pětačtyřicetiletý americký kaskadér. "Byl tažen na paraglidingu a narazil do pilíře Palackého mostu. Na místě podlehl těžkým zraněním," řekla Iva Knolová z pražské policejní správy. Americká produkce filmu Triple X nařídila okamžitě všem zúčastněným přísné embargo na poskytování jakýchkoli informací o nešťastné události médiím.

Počasí

V noci na pátek se očekává jasno nebo skoro jasno. Noční teploty plus dva až minus dva st. C. Přes den bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 10 až 14 st. C.