Zprávy Radia Praha

Prezident Havel končí oficiální návštěvu Itálie

Prezident Václav Havel v pátek večer ukončil oficiální část návštěvy v Itálii. V odpoledních hodinách se setkal s italským premiérem Silviem Berlusconim. Jednali spolu zejména o rozšiřováni Evropské unie a NATO. Podle prezidenta Havla by se Itálie mohla připojit k zemím, které nebudou požadovat přechodné období pro zaměstnávání Čechů po vstupu země do EU. Itálie podle něj zastává v této věci velmi liberální postoj. Podobně se ke kapitole o volném pohybu osob staví například také Švédsko, Dánsko, Irsko či Nizozemsko. Václav Havel v Římě zůstává i po ukončení oficiální části návštěvy, v sobotu se totiž setká s papežem Janem Pavlem II.

Miloš Zeman jedná s mexickými podnikateli

Druhým dnem pokračoval v návštěvě Mexika premiér Miloš Zeman. Setkal se i s představiteli mexických podnikatelských kruhů, mimo jiné se zástupci firmy Nemak, která se rozhodla v České republice postavit továrnu na výrobu automobilových součástek. Premiér Zeman položil také věnec k soše Tomáše Garrigue Masaryka v centru mexického hlavního města. Masarykův pomník byl v Mexico City slavnostně odhalen před dvěma lety.

Klaus a Zeman zneužívají podle Koalice dekrety v předvolební kampani

Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU obvinila v pátek premiéra Miloše Zemana a předsedu sněmovny a ODS Václava Klause z toho, že téma poválečných Benešových dekretů zneužívají v předvolební kampani. Koalice je přesvědčena, že oba ústavní činitelé vytvářejí ve společnosti obraz fiktivního nepřítele, aby se po volbách mohli dohodnout na pokračování společného vládnutí. Tomu jsou podle Cyrila Svobody ochotni obětovat cokoli, dokonce i to, že zůstaneme osamoceni mimo Evropskou unii. Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová řekla, že Klaus se Zemanem vyvolávají v lidech naprosto neodůvodněné obavy z revize poválečného uspořádání s cílem získat jejich hlasy. Připomněla, že ODS v roce 1998 mobilizovala proti levici, a pak se sociální demokracií uzavřela opoziční smlouvu.

Podle ministerstva zahraničí dekrety neodporují právu Evropské unie

Dekrety prezidenta Edvarda Beneše nejsou podle analýzy českého ministerstva zahraničí v rozporu s právem EU. Výsledky analýzy ve středu dostal předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. Materiál připomíná, že jde o historické akty, které dnes nemají právní účinky a jež lze těžko srovnávat s evropským právem. Otázky, které dekrety upravují, ponechává podle této analýzy Evropská unie na vnitřní právní úpravě členských zemí. Výtkám, že dekrety nejsou v souladu s evropským právem, a Česko by je proto před vstupem do EU mělo vyškrtnout ze svého právního řádu, analýza odporuje. Se vstupem do EU tedy Benešovy dekrety nebudou zrušeny, tvrdí analýza českého resortu zahraničí.

EK předložila návrh ke kapitole "regionální politika"

Evropská komise v pátek předala členským zemím Evropské unie svůj návrh společného stanoviska unie vůči České republice v kapitole "regionální politika". Podle mluvčího komise se jednání o regionální politice vyvíjí pozitivně a že jsou záruky toho, že Česko je s to splnit všechny související podmínky před vstupem do EU. Zdůraznil přitom potřebu vytvořit organizační systém na distribuci finančních prostředků plynoucích z Bruselu. Členské země unie se nyní seznámí s návrhem komise a začnou debatu o něm na svých příštích setkáních v Radě EU na úrovni velvyslanců "patnáctky", možná již v úterý 9. dubna. Podle Mise ČR při EU česká strana v regionální politice dostatečně pokročila a tuto kapitolu bude zřejmě možné uzavřít na příštím negociačním kole na úrovni zástupců, které se má konat koncem dubna v Bruselu. Česko by tak mělo prozatímně uzavřených 25 z nastolených 29 kapitol.

V Linci začalo první přelíčení kvůli Temelínu

Před zemským soudem v Linci začalo v pátek první přelíčení ve věci žaloby Horních Rakous proti provozovatelům jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Soud se zabýval otázkou, zda je v jeho kompetenci tuto kauzu vůbec řešit. Podle zmocněnce hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovce je ale pravděpodobné, že soud svojí pravomoc jednat v této věci uzná. Právní zástupce firmy ČEZ v tomto sporu, známý linecký advokát Wolfgang Moringer, však považuje uznání kompetentnosti rakouského soudu z hlediska mezinárodního práva za nepřípustné. Horní Rakousy podaly 1. března u zemského soudu v Linci žalobu proti provozovateli české jaderné elektrárny Temelín - společnosti ČEZ - i jeho americkému dodavateli technologie, firmě Westinghouse. Soud má na základě žaloby zajistit, aby provozovatel elektrárny nezamořoval soukromé pozemky žalujících radioaktivními zplodinami, a má rovněž učinit žalované odpovědnými v plném rozsahu za případné škody, které by mohly provozem elektrárny vzniknout.

Rakouští a čeští lékaři posoudí možný vliv Temelína na zdraví

Český ministr zdravotnictví Bohumil Fišer dohodl během nynější návštěvy Rakouska spolupráci rakouských odborníků při vypracování zprávy o možném vlivu jihočeské jaderné elektrárny Temelín na zdraví obyvatel. Fišer o tom jednal se státním tajemníkem Reinhartem Waneckem. Rakouští experti podle Fišera nebudou vykonávat prověrku přímo na místě, budou se však podílet na přípravě protokolu a na dalším vědeckém výzkumu. "Chceme být vůči Rakušanům naprosto otevření," uvedl Fišer.

Temelín čeká další prověrka bezpečnosti

Od 8. do 12. dubna provedou inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni prověrku způsobu zajištění fyzické ochrany Jaderné elektrárny Temelín. Inspekce tak bude posuzovat současný stav bezpečnostního systému elektrárny. V pořadí již 19. prověrka MAAE navazuje na obdobnou akci ze září 1998. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře bude připravovaná prověrka posuzovat konečný stav zajištění fyzické ochrany provozovaného jaderného zařízení. O provedení kontroly požádal po konzultaci s vedením a.s. ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost. V týmu expertů budou zástupci USA, Kanady a Francie, v roli pozorovatelů pak odborníci z Ukrajiny a Litvy.

ČR chce jako splátky za dluh z Ruska letadla a vrtulníky

Dva až tři obří transportní letouny An-70, sedm vrtulníků Mi-24 v nejmodernější verzi a náhradní díly na ruskou vojenskou techniku získá česká strana jako část splátek za dluh bývalého Sovětského svazu a Ruské federace. Česká vláda ve středu v Liberci projedná návrh na uzavření dohody s Ruskem. Dohodu má ještě tento měsíc podepsat premiér Miloš Zeman při návštěvě Ruska. Dodávkami vojenské techniky a náhradních dílů Rusko splatí podle ředitele finanční sekce ministerstva obrany Jana Dzvoníka část dluhu ve výši 300 až 400 milionů dolarů, tedy 10,5 až 14 miliard korun. Už letos armáda získá náhradní díly za 20 až 30 milionů dolarů. Náhradní díly nutně potřebují například vzdušné síly pro zastaralé stíhačky MiG-21, připomněl Dzvoník. Letadla An-70 a bitevní vrtulníky Rusko dodá v letech 2003 až 2006. ČR jasně deklarovala, že nemá z politického i vojenského hlediska zájem například o dodávky ruských stíhaček, ale chce výrobky, které budou vyhovovat připravované profesionalizaci armády.

ČSSD pořádá v neděli výstup na Říp

Na národní tradice 19. století chce ve své předvolební kampani navázat sociální demokracie. Asi tisícovka jejích členů, včetně volebních lídrů a kandidátů do Poslanecké sněmovny, vystoupí tuto neděli na Říp. Podle místopředsedkyně Marie Součkové se první tábor lidu na této hoře, kterou sociální demokracie považuje za symbol boje za národní a sociální práva, konal v roce 1868, kdy byl z úbočí vylomen základní kámen Národního divadla. Slavnostní ráz shromáždění by měly zdůraznil kokardy, růžice ze stuh v národních barvách, kterými budou ozdobeni lídři, a státní vlajky, volební hesla i bílé prapory s rudými růžemi, které se v průvodě ponesou. Na vrcholu pak budou umístěna historická sociálnědemokratická hesla a prapory. Na vrcholu Řípu přednese předseda strany Vladimír Špidla poselství lidu České republiky.

Odboráři v České televizi zvažují žalobu na Radu ČT

Odborová organizace v České televizi chce podat žalobu na Radu České televize kvůli některým formulacím ve zprávě Rady ČT za rok 2001. Zpráva hodnotí roli odborů v ČT jako "nestandardní a retardační, překračující rámec stanovený zákonem". Podle předsedy nezávislé odborové organizace v ČT Antonína Dekoje se jedná o pomluvu. Člen rady známý svým odmítavým postojem k odborům v ČT Milan Knížák řekl, že odboráři mají svaté právo žalobu podat, zpráva je ale podle něj v pořádku. "Myslím si, že tu je ještě velmi jemnou formou vyjádřena situace, která je ve skutečnosti daleko horší," komentoval stížnosti Knížák. Odbory získaly v ČT vliv během krize v tomto médiu na přelomu let 2000 a 2001, kdy řídily stávku zaměstnanců nesouhlasících s managementem ředitele Jiřího Hodače. Hodačovým nástupcem se stal současný ředitel Jiří Balvín, který připravil restrukturalizaci ČT. S odbory nyní vyjednává o kolektivní smlouvě.

Případ válečného zločince Tuttera půjde zřejmě před Nejvyšší soud

Pražské vrchní státní zastupitelství usiluje o to, aby ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš znovu otevřel kauzu nacistického válečného zločince Wernera Tuttera a požádal Nejvyšší soud, aby se tímto případem zabýval. Pražský městský soud totiž v lednu zastavil trestní stíhání dvou bývalých vysokých funkcionářů předlistopadového režimu Jaroslava Davida a Jaroslava Klímu, kteří podle obžalovy měli v roce v roce 1966 zabránit Tutterově trestnímu stíhání. Tutter byl zástupcem velitele oddílu SS, který se na konci 2. světové války na Slovensku a Moravě podílel na vyhlazování vesnic, kde se skrývali partyzáni. V roce 1948 ho v Bratislavě odsoudili k šesti letům vězení. V roce 1953 Tuttera ve věznici získala pro spolupráci Státní bezpečnost, což byl zřejmě důvod, proč Klíma s Davidem zabránili obnově jeho stíhání. David zastával v 60.letech funkci prvního náměstka československého generálního prokurátora, a Klíma byl náměstkem ministra vnitra.

Koruna oslabila o deset haléřů na 30,78 za EUR

Koruna v pátek oslabila o deset haléřů na 30,78 Kč za euro. Kurs poklesl poté, co Česká národní banka vyjádřila spokojenost se čtvrteční intervencí proti koruně a ochotu proti sílící měně bojovat. Čtvrteční intervence České národní banky byla úspěšná, protože od té doby se kurs koruny stabilizoval, řekl člen bankovní rady centrální banky Pavel Štěpánek. "I nadále jsme připraveni použít intervence kdykoliv to uznáme za vhodné," dodal. V pondělí by měla česká měna dále oslabit až k 31,00 Kč za euro, protože na trhu budou nadále panovat obavy z dalšího zásahu centrální banky. Vůči dolaru domácí měna oslabila z úvodních 34,87 Kč/USD na 35,00 koruny za dolar.

Stavba tunelu na D8 byla zahájena

U Petrovic na Ústecku začaly práce na výstavbě tunelu Panenská. Bude to jeden z úseků dálnice D8, který povede od Trmic až po státní hranici s Německem. Stavební firmy prorazí na tomto úseku dva tunely o celkové délce 2,5 kilometru a postaví most dlouhý 3,8 kilometru. Náklady na stavbu by měly podle ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga přijít na 10 miliard korun. Celá D8 se pak vyšplhá přibližně na 30 miliard. Část financí na výstavbu chce stát získat z fondů Evropské unie. Dálnice nebude podle ministra Schlinga přítěží pro životní prostředí v Krušných horách. S tím ale nesouhlasí ekologické organizace. Podle Jaromíra Patrika z Dětí Země by měl úsek v předhůří Krušných hor od Trmic ke státním hranicím vést celý tunelem.

ČEZ zřejmě v létě odstaví elektrárnu Dětmarovice

Elektrárenská společnost ČEZ zvažuje možnost, že by v letních měsících odstavila Elektrárnu Dětmarovice na Karvinsku. Stalo by se tak poprvé za čtvrtstoletí jejího fungování. Rozhodnutí o případné odstávce, která souvisí s přebytky energie na trhu, by podle ředitele elektrárny Karla Šika mělo padnout do půli května. Pokud by šlo o odstávku pouze na dva měsíce, nemělo by to podle něj dopad na zhruba 400 zaměstnanců elektrárny. Předseda představenstva Dalkie Morava Zdeňek Duba nevidí ani dočasné uzavření elektrárny jako vhodné řešení. "Pro Ostravu to není dobře, jako kraj je při výrobě tepelné energie deficitní. Pokud ČEZ odstaví jeden z největších zdrojů, mělo by to negativní dopad do těžby černého uhlí a zaměstnanosti," řekl. Elektrárna Dětmarovice má čtyři bloky o celkovém výkonu 800 MW. Do provozu byla uváděna ve 2. polovině 70. let 20. století. Je jediným velkým uhelným zdrojem elektřiny, který akciová společnost ČEZ vlastní na severní Moravě a ve Slezsku. Jako jediná z devíti elektráren ČEZ spaluje černé uhlí a je klíčovým dodavatelem tepelné energie pro město Orlová.

Národní muzeum fotografie vznikne v Jindřichově Hradci

Zástupci sdružení Muzeum fotografie a jindřichohradecké radnice podepsali v pátek smlouvu o společném záměru vybudovat v Jindřichově Hradci Národní muzeum fotografie. Muzem bude především konzervovat a chránit české fotografické dědictví. Současně se stane centrem veškerých informací o české fotografii, uvedl předseda sdružení Muzeum fotografie Ivo Gil. V současné době není v České republice kapacita, jež by dokázala zpracovat a zakonzervovat fotografická díla, která zde vznikala či vznikají. Fotografiím tak hrozí stárnutí. V muzeu proto nebudou jen konzervátorské dílny; jeho posláním bude i příprava odborníků - konzervátorů. Muzeum vznikne v bývalé Jezuitské koleji v centru Jindřichova Hradce. Jeho součástí budou fotografické depozitáře, výstavní prostory, studovna, restaurace a další vybavení. Bude vydávat vlastní publikace a spravovat databázi českých fotografických děl, která bude přístupná i na internetu. První vernisáž pod hlavičkou muzea je naplánována již na 5. června v prostorách jindřichohradeckého Okresního muzea. O dva týdny později, 21. června, zástupci města a sdružení položí základní kámen nového muzea.

Galerie Klatovy/Klenová otevře výstavu o divočině

"Divočina - příroda, duše, jazyk" je název velké výstavy, která bude o tomto víkendu otevřena v Galerii Klatovy/Klenová. Fotografie, obrazy, sochy, instalace i kresby od více než sedmdesáti autorů budou k vidění jak v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech, tak i v zámku v nedaleké Klenové. Výstava je součástí rozsáhlého projektu, který zahrnuje i mezinárodní konferenci, hudební a divadelní festival, přednášky i autorská čtení. V expozici budou vystavena díla autorů od 19. století po současnost, mimo jiné obrazy Julia Mařáka, Mikoláše Alše a Jana Zrzavého. V klenovském zámku výstava potrvá přibližně do konce června, v Galerii U Bílého jednorožce končí 26. května.

Během konference Enviro proběhne přehlídka ekologických filmů

Čtyřdenní přehlídku 35 filmů s ekologickou tematikou připravili pořadatelé celostátní konference Enviro 2002. Na přehlídku 19. dubna naváže beseda s ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem a koncert písničkáře Jana Vodňanského. Samotná konference Enviro 2002 je určena zástupcům firem a podnikatelům. Má hledat takové modely řízení podniku, které jsou výhodné pro výrobce i životní prostředí. Podle Pavla Charváta z pořadatelské agentury Cert má konference hledat souvislosti mezi ekologickým chováním podniků a růstem jejich výkonnosti. Její téma se dá podle něj převést do rovnice Životní prostředí + jakost + .... = výkonnost organizace. Konference Enviro 2002 se koná letos podruhé. Záměrem pořadatelů je organizovat ji každoročně k tematice postojů podniků vůči životnímu prostředí.

V plzeňské zoo uhynula polovina želv, zabavených pašerákům

Na předchozí dlouhé strádání hladem, zranění i trávící problémy zahynula už polovina želv, které byly v lednu umístěny do plzeňské zoologické zahrady. Ta se spolu s dalšími zoo z celého světa podělila o 10.000 želv zabavených loni v prosinci pašerákům v Hongkongu. Zvířata v hodnotě 3,2 milionu dolarů měla skončit v čínských restauracích. Z celkem 20 želv dvou druhů zůstalo v Plzni naživu jen. Také v ostatních českých zahradách, které želvy přijaly, jich část uhynula. Zvířata zabavená v Hongkongu byla několik týdnů bez potravy i bez vody, navíc v malém prostoru. Mnoho želv cestou uhynulo, další byly ve špatném stavu. Plzeňská zoo od roku 1996 provozuje záchrannou stanici pro pašované a nelegálně držené plazy. Soustřeďuje zejména želvy, hady a varany, které zadrží na hranicích celníci pašerákům.

Polička daruje historické domy dětským a neziskovým organizacím

Město Polička se rozhodlo darovat již třetí domek ve svém historickém centru dětské organizaci. Tuto sobotu bude předán dům přiléhající k unikátním historickým hradbám Junáku. Již dříve radní darovali domky Pionýru a Svazu ochránců přírody. "Snažíme se tímto způsobem podpořit aktivity dětí a mládeže. Máme za to, že atraktivní využití volného času dětí a mládeže je nejlepší prevencí zneužívání drog, kriminality a podobně," řekl starosta Vít Češka. Ze stejného důvodu radnice již dříve pronajala mládežnickým a dětským organizacím i dvě hájovny na Vysočině. Noví nabyvatelé mají objekty do tří let zrekonstruovat. Poličské kamenné hradby jsou unikátní historickou památkou nejen v českém, ale i evropském kontextu. Původní hradby, včetně 19 bašt, uzavírají celé historické jádro města. Polička se podílí s dalšími evropskými městy na projektu jejich regenerace.

Počasí

Bude oblačno, na většině území se sněhovými přeháňkami, hlavně na horách. Teploty dosáhnou maximálně 7 stupňů Celsia.