Zprávy Radia Praha

Klaus připustil koalici ODS a ČSSD

Předseda ODS Václav Klaus v neděli otevřeně prohlásil, že ČSSD považuje za možného koaličního partnera. Řekl to novinářům po debatě s premiérem Milošem Zemanem (ČSSD) v pořadu Sedmička televize Nova. Zástupce Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU prohlášení předsedy ODS nepřekvapilo. Před volbami v roce 1998 se Klaus se Zemanem shodoval, že koalici ČSSD a ODS není možné vytvořit kvůli neslučitelnosti stranických programů. ODS pak po volbách umožnila ČSSD sestavit menšinovou vládu.

"Je nová situace a při vší kritičnosti k vládě sociální demokracie i ona je ve hře jako koaliční partner jak pro nás, tak pro čtyř, tří, dvoukoalici nebo jak se to dneska jmenuje," uvedl Klaus, který nyní preferuje vytvoření většinové vlády. Doufá, že výsledek letošních parlamentních voleb nevyústí v patovou situaci jako před čtyřmi lety.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda k tomu poznamenal, že "Václav Klaus a Miloš Zeman nikdy nesledovali jiný cíl než spolu udržet své pozice". Podle Karla Kühnla (Unie svobody-DEU) se ODS a ČSSD zalíbilo u moci. "Chystají se udělat vládu spolu, pokud to jen trošku půjde, to není nic nového," poznamenal.

Čeští vojáci budou v Kuvajtu cvičit i s kuvajtskou armádou

Vojáky české protichemické jednotky, kteří od března působí v rámci operace Trvalá svoboda v Kuvajtu, čeká společné cvičení s kuvajtskou armádou. Před odletem z této země v Perském zálivu to v neděli řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Na základě výsledků tohoto cvičení se bude odvíjet další spolupráce mezi českou a kuvajtskou armádou, dodal ministr. Tvrdík s ministrem zahraničí Janem Kavanem v sobotu navštívili 251 českých vojáků z 9. protichemické roty z Liberce, kteří působí na základně Doha společně s americkými a německými vojáky. Český ministr obrany v neděli zopakoval, že američtí velitelé pokládají českou jednotku ve svém oboru za nejlepší na světě. Ministr zahraničí Jan Kavan před odletem z Kuvajt City řekl, že Kuvajt bude podporovat jeho kandidaturu na místo předsedy Valného shromáždění OSN.

Podle poslance EP Hänsche Benešovy dekrety ohrožují vstup Prahy do EU

Vstup České republiky do Evropské unie se komplikuje poté, co česká Poslanecká sněmovna ve středu potvrdila takzvané Benešovy dekrety. Podle německého nedělníku Welt am Sonntag to prohlásil člen Evropského parlamentu za německé sociální demokraty (SPD) a bývalý předseda tohoto sboru Klaus Hänsch. České usnesení "neodpovídá na všechny otázky, které v souvislosti se vstupem do EU vyvstávají", cituje list politika německé vládní strany. Hänsch nyní čeká na výsledky právní expertízy, kterou si objednal zahraniční výbor Evropského parlamentu i Evropská komise.

Rozbor EP má především zjistit, jak dalece dodnes ovlivňují českou právní praxi výnosy, které vytvářely podmínky pro vyvlastnění a vysídlení Němců. "Máme příklady, kdy ještě dnes dekrety hrají v rozsudcích diskriminující roli," prohlásil Hänsch. Pak by podle něj v rámci EU existovalo mimořádné právo, které by se týkalo Němců. Hänsch zároveň odmítl požadavky předsedy ODS Václava Klause, aby se dekrety legitimizovaly ve smlouvě o členství ČR v společenství. "Pak by i lidé jako já hlasovali proti žádosti o vstup," konstatoval politik SPD.

Na podporu Izraele demonstrovaly v Praze asi dvě desítky lidí

Na pražském Václavském náměstí se v neděli sešly přibližně dvě desítky lidí, aby vyjádřily podporu Izraeli. Cílem bylo změnit veřejné mínění, které se v izraelsko- palestinském konfliktu přiklání k arabské straně, řekl ČTK svolavatel demonstrace Martin Saturka. Začátkem dubna protestovali v Praze i Palestinci a členové pražské arabské komunity, kteří nesouhlasí s izraelskou okupací palestinských měst a násilnými akcemi. "Vidíme, že se zde děje něco špatného, a není to nějaký vzdálený náboženský konflikt. Bojíme se, že by se mohl rozšířit dále do Evropy, pokud by Izrael padl," uvedl Saturka. Izrael se jen brání muslimským útokům, dodal s tím, že protest nebyl namířen proti prostým Palestincům. Demonstraci zorganizovala skupina studentů a lidí sympatizujících s Izraelci.

ČSOB žádá od Nomury náhradu za České pivo až 24 miliard korun

ČSOB žádá u soudů v Londýně a Praze od japonské banky Nomura až 24 miliard korun jako náhradu škody, která vznikla bývalé IPB prodejem společnosti České pivo. Za tuto částku podle mluvčího ČSOB Milana Tománka prodala Nomura akcie Českého piva společnosti South African Breweries, aniž by zaplatila za jejich získání fondům bývalé IPB Torkmain a Levitan z Kajmanských ostrovů. ČSOB nyní tyto fondy spravuje. Společnost Pembridge kontrolovaná Nomurou mohla za akcie českých pivovarů Plzeňský Prazdroj a Radegast ve společnosti České pivo zaplatit buď devět miliard korun hotově nebo akciemi IPB, které jsou ale nyní považovány za bezcenné. Pembridge zvolila platbu akciemi a londýnská arbitráž ve čtvrtek možnost platby tímto způsobem potvrdila.

Kupec Telecomu bude mít přechodně omezenou možnost prodat akcie

Nový majoritní vlastník Českého Telecomu bude mít zřejmě po přechodné období omezenou možnost prodat akcie dominantního operátora. "Určité omezení tam je, ale není zásadní a není dlouhodobé," řekl v neděli ministr financí Jiří Rusnok s tím, že podrobnosti sdělí v pondělí, pokud vláda prodej Telecomu schválí. V tendru na získání majority v Telecomu zůstala dvě konsorcia vedená finančními investory, kteří podle analytiků nebudou mít zájem ve firmě dlouhodobě zůstat. Nové nabídky v pátek předložilo konsorcium Deutsche Bank, Blackstone Group a TDC i skupina CVC Capital Partners, Spectrum Equity Partners a Swisscomu.

Polský premiér ukončil ve Varech návštěvu České republiky

Polský premiér Leszek Miller si v sobotu v doprovodu svého kolegy Miloše Zemana prohlédl světoznámou karlovarskou sklárnu Moser. Miller s chotí zhlédli práci rytců skla a poté se úspěšně podrobili přijímacímu rituálu do exkluzivního Klubu obřích číší. Po prohlídce karlovarské likérky Jan Becher ukončil polský premiér dvoudenní návštěvu České republiky a z karlovarského letiště odletěl do vlasti.

Poslední den své návštěvy zahájil Miller spolu se Zemanem pietním aktem na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku. Poté si prohlédli část Malé pevnosti, kterou nacisté v roce 1940 přeměnili na věznici pražského gestapa. Zahynulo zde na 32.000 vězňů, dalších zhruba 100.000 zemřelo po deportacích ve vyhlazovacích táborech.

Akademie věd bojuje se stárnutím, mladým chce dát granty i byty

Akademie věd České republiky se rozhodla bojovat proti rostoucímu věkovému průměru svých zaměstnanců. Pro schopné mladé badatele, kteří se zatím do výzkumu kvůli nízkým výdělkům příliš nehrnou, připravila finanční Prémii Otto Wichterleho, juniorské granty i byty. Bydlení v Praze tak letos získalo 18 perspektivních akademiků. "Rozhodli jsme se, že vytypujeme nejlepší z nejlepších, kteří dostanou za svou práci jakousi prémii. Cen ale nemůžeme dát zase tak mnoho," řekla ČTK o nové Wichterleho prémii předsedkyně akademie Helena Illnerová. Vybraní výzkumníci do 40 let budou každoročně po tři léta dostávat 60.000 korun. Kandidáty na získání těchto prostředků navrhlo 27 z 59 vědeckých pracovišť. První vítězové ceny převezmou v květnu. Vypsání prémie nepovažuje Illnerová za systémové řešení, které by umožnilo zvýšit příjmy mladým zaměstnancům. Průměrná hrubá mzda v akademii činila loni necelých 17.000 korun. Vědec s atestací vydělal v průměru téměř 24.000, odborný pracovník od 10.000 do 15.000, provozní pracovník pod 9000 korun hrubého.

Ochránci lidských práv v neděli uspořádali bohoslužbu za oběti mučení

V pražském českobratrském evangelickém chrámu U Salvátora se v neděli konala ekumenická bohoslužba za oběti mučení. Uspořádala ji česká pobočka Amnesty International, aby veřejnost upozornila na porušování lidských práv ve světě. Mši sloužil evangelický farář a písničkář Svatopluk Karásek, signatář Charty 77, jenž před rokem 1989 strávil ve vězení půl roku. "Lidská práva se porušují dokonce i u nás. Ve 150 zemích jsou lidé mučeni, v 80 pak na následky mučení umírají," řekli při bohoslužbě zástupci Amnesty International. Lidé mohli v kostele připojit svůj podpis pod petici za osvobození bývalého ázerbajdžánského premiéra Sureta Gusejnova, který stál v čele kabinetu v letech 1993 a 1994. Od roku 1997 je ve vězení a hrozí mu trest smrti.

Ochránci zvířat v neděli protestovali proti utrpení převážených zvířat

Proti krutým podmínkám, které musejí snášet hospodářská zvířata při přepravě ze severu Evropy na italská a balkánská jatka, protestovalo v neděli 30 lidí z České republiky, Polska a Slovenska. Dvouhodinové poklidné akci na česko-polském hraničním přechodu Chotěbuz na Karvinsku přihlíželo 20 policistů. "Přes Chotěbuz projíždějí každý rok desetitisíce koní, statisíce selat a dalších hospodářských zvířat na jatka do zemí EU a na Balkán. Podmínky pro zvířata jsou velmi tristní," řekla ČTK a Českému rozhlasu předsedkyně pořádající Společnosti pro zvířata Dita Michaličková. Podobné demonstrace proti utrpení přepravovaných zvířat se nyní podle ní konají po celé Evropě. Při jejich přepravě se podle Michaličkové nedodržují předpisy, často hynou v katastrofálních podmínkách bez dostatku vody, krmiva i odpočinku. Přeprava zvířat na jatka by podle ní měla trvat maximálně osm hodin nebo by neměla přesáhnout 500 kilometrů.

Podhorácké muzeum představuje život a užitečnost krav

Důležitost a užitečnost krav má návštěvníkům Podhoráckého muzea v Předklášteří u Tišnova v okrese Brno-venkov vysvětlit výstava "....a ta kráva mléko dává". Hlavně děti se dnes totiž domnívají, že mléko se vyrábí v mlékárnách, a s tradičním hospodářským zvířetem si ho vůbec nespojují, řekla ČTK pracovnice muzea Irena Ochrymčuková. Expozice, která v neděli začala, potrvá do 22. září. Muzeum přibližuje život krav na vesnici. Návštěvníci se dozvědí, čím je lidé krmili nebo jak je léčili. Pracovníci proto vytvořili i malý chlév. Ochrymčuková poznamenala, že se jim bohužel nepodařilo sehnat vycpanou krávu, proto ji v chlévě nahrazuje velkoplošná fotografie.

Vězni na Mírově vystavovali obrazy, zpívali a recitovali básně

Kulturní místnost jedné z nejtěžších českých věznic v Mírově na Šumpersku, kde jsou i doživotně odsouzení zločinci, se v neděli proměnila v galerii. Vězni zde vystavili vlastnoručně namalované obrazy a nejrůznější umělecké předměty. Někteří odsouzení svým kolegům zarecitovali básně a došlo i na vystoupení vězeňských hudebních skupin, mezi nimiž nechyběla legendární kapela Mírov Boys. Porota, v níž zasedli umělci z okolí, duchovní i vězni, vybírala ze 120 výtvarných exponátů a hodnotila vystoupení šesti hudebních skupin a 12 vězňů. Vedení mírovské věznice připravilo soutěžní přehlídku již podeváté a nejlepší vězně odměnilo dárkovými balíčky.

V Praze se představil Jevgenij Griškovec, hvězda divadelní Moskvy

Ruský dramatik, herec a režisér Jevgenij Griškovec, který patří k hvězdám současné divadelní Moskvy, se v neděli představil v pražském Divadle v Dlouhé. Uvedl monodrama Jak jsem snědl psa, s nímž projel řadu evropských festivalů. Ne náhodou bude v září jedním ze zahraničních hostů prestižní plzeňské přehlídky Divadlo. Letos pětatřicetiletý umělec začínal jako amatér ve vlastním souboru Lóže, kde formou kolektivních improvizací postupně vznikla desítka představení. Od konce 90. let se věnuje autorské tvorbě. V monodramatu Jak jsem snědl psa využil své zkušenosti z tříleté základní vojenské služby u Tichooceánské námořní flotily na jednom z ostrovů u Vladivostoku. Text, který způsobil mezi ruskými divadelníky senzaci, přeložila Vlasta Smoláková.

I Koukalová porazila Majoliovou a tenistky vedou ve Fed Cupu 2:1

České tenistky se ujaly po třetí dvouhře utkání Světové skupiny Fed Cupu nad Chorvatskem vedení 2:1 na zápasy a jedna výhra je dělí od postupu do druhého kola. Kapitánu Janu Kukalovi vyšel taktický tah, když místo Sandry Kleinové poslal na dvorec v Bolu Kláru Koukalovou, a ta při svém debutu v soutěži porazila Ivu Majoliovou jasně 6:4 a 6:1. Ke čtvrté dvouhře nastoupí na antukový dvorec v Bolu Iveta Benešová proti Jeleně Kostaničové a utkání uzavře čtyřhra, do které jsou nahlášeny dvojice Benešová, Eva Birnerová a Majoliová, Kostaničová. Kapitáni mají ovšem ještě možnost složení párů změnit.

Za titul získá každý český hokejista půl miliónu korun

O pět set tisíc korun vylepší každý hráč české hokejové reprezentace svoje konto, pokud se týmu na světovém šampionátu ve Švédsku podaří získat zlaté medaile jako na předchozích třech mistrovstvích. ČTK to dnes v Jönköpingu potvrdil generální sekretář svazu a technický vedoucí výpravy Jindřich Micka. "Z celkové odměny Mezinárodní hokejové federace pro mistry světa, která činí devět set tisíc švýcarských franků, jde část na odměny hráčům a trenérům, pětadvacet procent asociaci klubů a zbytek slouží dílem k pokrytí pojistného hráčů ze zámoří a nákladů spojených s cestovným, vybavením a pobytem mužstva na šampionátu," upřesnil svazový funkcionář dělení finančních prostředků, které jsou identické jako při loňském šampionátu.

Počasí

V noci na pondělí oblačno až zataženo a zpočátku ojediněle, postupně od západu místy s deštěm nebo přeháňkami. Noční teploty devět až pět st. C. Přes den bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Denní teploty 12 až 16 st. C, na východě území místy až 18 st. C.