Zprávy Radia Praha

V Praze byla otevřena výstava o atentátu na R. Heydricha

Do 9. června pořádá Artfórum - Jazzová sekce v prostorách stanice pražského Metra Malostranská výstavu k 60. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a k vypálení Lidic a Ležáků v roce 1942. Zahájení výstavy se zúčastnil i český premiér Miloš Zeman. V projevu ocenil odvahu výsadkářů, kteří atentát na Heydricha spáchali, ale i občanů, kteří je pomáhali ukrývat. Kromě toho ale připomněl i zbabělost některých Čechů v době okupace. Podobně hovořil o situaci v roce 1969, kdy po nadšení z Pražského jara řada lidí "zalezla do ulit", nebo přímo "aktivně kolaborovala s komunistickým režimem". Podle Zemana je třeba si uvědomit nebezpečí zbabělosti a to, že "nic, co bylo jednou vybojováno, nebylo vybojováno navždy". Při zahájení výstavy Zeman opět varoval před požadavky některých rakouských a německých politiků na Českou republiku a znovu nepřímo kritizoval nedávnou návštěvu olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera na Sudetoněmeckých dnech v Norimberku. Uvedl, že na jednom z vystavených dobových dokumentů z protektorátu si všiml vysokého církevního hodnostáře, který říká, že nechce žít s Židy. "Vzpomněl jsem si na jiného vysokého církevního hodnostáře, který nedávno zasedl do společné řady s pomocníkem K. H. Franka na Sudetoněmeckých dnech," prohlásil premiér. Graubner již v minulých dnech Zemanovu kritiku odmítl. Svou přítomnost na akci, kde sloužil mši, považuje za signál k budování lepšího soužití.

Oběti heydrichiády budou mít pomník

Nové občanské sdružení Anthropoid hodlá do tří let vybudovat v Praze-Libni důstojný památník všem obětem nacistického teroru, který následoval po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Hrubá cihlová zeď se jmény více než 3000 obětí heydrichiády bude přibližně v místech, kde se atentát před 60 lety stal. Původní silnice, kde k atentátu došlo, prošla přestavbou. Památník proto nebude na místě, kde stáli atentátníci, ale na protější straně ulice, na pozemku spravovaném Fakultní nemocnicí Bulovka. Památník by měl stát pět až šest milionů korun. Sdružení předpokládá, že částku získá v celostátní sbírce, v níž si lidé budou moci koupit cihlu nebo lité kovové písmenko. Nacistický teror během heydrichiády vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Sdružení chce ocenit statečnost těch, kteří se nezalekli a vědomě podporovali protifašistický odboj.

Zeman pochválil kabinet ČSSD za dosavadní vládnutí

Premiér Miloš Zeman při bilancování čtyř let činnosti své sociálnědemokratické vlády uvedl, že se jí podařilo vyvézt zemi z krize. Republiku podle něj jeho kabinet přejímal za hlubokého poklesu hrubého domácího produktu a reálných mezd, zatímco nyní roste obojí. Zeman vyjádřil přesvědčení, že vláda ČSSD bude pokračovat i po volbách. Podotkl jen, že ji opustí on a vicepremiér Miroslav Grégr. Špidla, kterého Zeman označil za budoucího premiéra, řekl, že se bude snažit udržet hospodářský růst, zvládnou transformaci severní Moravy a severních Čech, reformovat armádu, transformovat České dráhy, oddělit důchodový systém od rozpočtu a vysvětlit občanům nutnost vstupu ČR do Evropské unie. Pravicová opozice a ekonomové se ale na čtyřleté vládnutí sociálních demokratů dívají kritičtěji. Vládě například vytýkají neutěšený stavu veřejných financí a růst státního dluhu. Zeman zdůraznil, že vláda předává příštímu kabinetu 130 miliard korun, které utržila při privatizaci. To je podle něj záruka, že bude mít dost peněz na plnění slibů, které dal občanům jeho kabinet.

Vládě se nepodařilo snížit nezaměstnanost

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr vyzdvihl při hodnocení činnosti vlády klesající nezaměstnanost. Ta v dubnu činila 8,8 procenta. Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla však přiznal, že k optimální míře nezaměstnanosti na úrovni pět až sedm procent je ještě dlouhá cesta. Podle analytika Patria Finance Davida Marka lze vývoj na trhu práce považovat za neúspěch. "Stačí porovnat míru nezaměstnanosti a stav v problémových regionech před čtyřmi lety a nyní," řekl Marek. Vláda si také dala za cíl zlepšit výběr daní. Nedoplatky daní se jí snížit nepodařilo, ale dokázala zastavit jejich růst; již tři roky kumulované nedoplatky stagnují kolem 100 miliard korun. Rozpočet se potýká s obrovskými výpadky na dani z přidané hodnoty. Také letos státu hrozí, že na DPH vybere o šest miliard korun méně, než si naplánoval. Podle Zemana za výpadkem stojí podvody při vratkách DPH. Domácí HDP loni vzrostl o 3,6 procenta, a ČR tak rostla dvakrát rychleji než průměr zemí Evropské unie. Ekonomická úroveň ČR měřená HDP na hlavu však dosahuje pouze 60 procent průměru evropské patnáctky a na 70 procent má ČR šanci se dostat nejdříve v roce 2008.

Vztahy s Německem a Rakouskem jsou podle Kavana lepší, než se zdá

Ministr zahraničí Jan Kavan v hodnocení zahraniční politiky sociálnědemokratické vlády ocenil současnou úroveň vztahů Česka s Německem a Rakouskem. Vztah s Německem označil navzdory současnému napětí kvůli poválečným Benešovým dekretům a odsunu sudetských Němců za nejlepší v dosavadní historii. Šéf české diplomacie tak nesdílí názory některých médií a pozorovatelů, že ve vzájemných vztazích s Německem došlo k citelnému ochlazení. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung ve svém pondělním vydání například uvedl, že česká vláda vzala v posledních týdnech zpět téměř všechny ústupky a kompromisy dojednané v uplynulém desetiletí s Německem v otázce sudetských Němců a Benešových dekretů. Vztahy s Rakouskem sice podle Kavana zatěžuje kromě Benešových dekretů i provoz jaderné elektrárny Temelín, jsou však lepší, nežli o nich referují média v obou zemích. Kavan v bilanci čtyřletého vývoje zahraniční politiky vlády ČSSD ocenil také zlepšení česko-slovenských kontaktů a odmítl názory, že za vlády ČSSD se zhoršily vztahy se Spojenými státy. Reputace České republiky ve světě je podle něj vysoká.

Pavel Rychetský ocenil "legislativní smršť" vlády

Vicepremiér a předseda legislativní rady vlády Pavel Rychetský upozornil, že sociálnědemokratický kabinet předložil celkem 466 návrhů zákonů. 71 procent z nich již vyšlo ve Sbírce zákonů, zamítnuto bylo 20 procent návrhů zákonů. Ke stoprocentnímu sladění českého práva s legislativou Evropské unie zbývá přijmout ještě 32 zákonů. Rychetský poukázal i na to, že kabinet prosadil reformu soudnictví, která má zrychlit trestní i občanské řízení a vytvořit podmínky pro celoživotní vzdělávání soudců, a zpracoval reformu veřejné správy. Připomněl, že Česká republika za vlády ČSSD jako předposlední evropská země zřídila institut veřejného ochránce lidských práv ombudsmana. Zalitoval však, že v Senátu není politická vůle k přijetí ústavního zákona o referendu, a tak horní komora ignoruje projednání zákona, jenž prošel sněmovnou. Podotkl také, že Česko přistoupilo k širokým restitucím arizovaného židovského majetku. Vláda se rozhodla vrátit například všechna umělecká díla v majetku státu.

Podle Zemana lze prodat ČEZ za 260 miliard

Podle premiéra Miloše Zemana existují neoficiální nabídky na koupi elektrárenské společnosti ČEZ, které převyšují vládou požadovaných 200 miliard korun. Premiér to uvedl na pondělní tiskové konferenci na Úřadu vlády, nechtěl přitom jmenovat konkrétního zájemce. Předchozí tendr vláda zrušila, protože žádný ze zájemců nenabídl přes 200 miliard. Do poslední chvíle o ČEZ usilovaly především francouzská Electricité de France a italský Enel. Fond národního majetku minulý týden zabránil nákupu státních podílů v osmi regionálních distribučních společnostech a prodeji 66procentního podílu ČEZ v provozovateli přenosové soustavy ČEPS. Jako důvod fond uvedl neuzavřenou smlouvu se soudním znalcem a problémy s převodem akcií FNM se zvláštními právy v distributorech. Podle Zemana úředníci fondu zanedbali své povinnosti. O neschopnosti hovořil rovněž ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který stále prosazuje privatizaci energetiky jako celku. V opačném případě by podle něj mohly zaniknout některé elektrárny v severozápadních Čechách. To by vedlo i k uzavření dolů. Opoziční poslanci i ekonomové se domnívají, že celá transakce zvýhodňovala ČEZ, zatímco pro stát výhodná nebyla. Odsuzují rovněž celý koncept privatizace energetiky.

V Praze proběhne ekonomické fórum OBSE

Spolupráce v oblasti udržitelného užívání a ochrany kvality vody je hlavním tématem letošního 10. ekonomického fóra Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Fórum, které zahájí v úterý 28. května v Černínském paláci první náměstek ministra zahraničí Pavel Telička, potrvá do pátku 31. května. V jeho rámci se rovněž uskuteční zvláštní zasedání o potlačování financování terorismu. Účastníci budou diskutovat zejména o mezinárodních nástrojích a standardech v této oblasti a koordinaci technické pomoci a úloze finančních zpravodajských útvarů. Ekonomická fóra OBSE jsou vyvrcholením aktivit spadajících do tzv. ekonomické a environmentální dimenze této organizace. Od roku 1993 se fóra každoročně konají v Praze a přijímají ve svém závěru doporučení pro následnou činnost OBSE.

Odboráři Nové huti chtějí o zaměstnanosti jednat přímo s budoucím majitelem oceláren

Odboráři vyzvali vládu, aby při prodeji Nové huti nizozemské společnosti LNM Holdings nekladla novému majiteli podmínku zachování zaměstnanosti v ocelárnách. Zástupci odborů totiž chtějí o svých požadavcích jednat s LNM Holdings sami. Nizozemská skupina se zavázala do konce roku 2005 propustit maximálně 3400 zaměstnanců NH a přispět do regionálního fondu pro podporu zaměstnanosti 100 milionů korun. Podle odborářů však investor nebude mít důvod k tak rozsáhlému propouštění. Podle generálního ředitele huti Františka Chowaniece smlouva s LNM garantuje rozsáhlý investiční program a nepřerušenou výrobu. Společnost LNM Holdings zaručuje celkové investice do ostravského podniku 525 milionů dolarů (asi 17,5 miliardy korun). Částka zahrnuje především převzetí dluhu 8,5 miliardy korun, rozloženého na deset let. Garantuje též investici přinejmenším sedmi miliard korun a dvě miliardy do základního kapitálu NH, z toho 440 milionů korun za koupi akcií huti.

Italové chtějí investovat v krnovské průmyslové zóně

Italská společnost IVG Holding Colbachini hodlá investovat 300 milionů korun v průmyslové zóně Červený Dvůr u Krnova na Bruntálsku. Desetihektarový pozemek využije nejen k výrobě komponentů pro průmyslové použití, ale chce sem přenést celý technický rozvoj. Výstavba této první filiálky holdingu ve východní Evropě by měla začít letos v září. Do pěti let by společnost měla při výrobě hadic zaměstnat asi dvě stovky lidí. IVG Holding Colbachini v Krnově plánuje i postupné rozšíření výroby o další sortiment. Do krnovské průmyslové zóny vstoupila jako první pražská firma J+J, která začala s přípravou pozemku pro výstavbu haly na výrobu chlazených potravin. Dále zde má ostravská firma postavit za půl miliardy závod Arktika na výrobu mražených jídel. Krnovská průmyslová zóna by se měla rozšířit z nynějších 18 o dalších 22 hektarů. Po dokončení druhé etapy by zóna měla dávat práci nejméně 800 lidem. V budoucnu by zóna měla mít 65 hektarů.

Ve Velké Británii byl zahájen prodej Škody Superb

V Británii se v pondělí poprvé objevila v prodeji nová Škoda Superb. Britské zastoupení mladoboleslavské automobilky chce jejím prostřednictvím dobýt místo na trhu vyšší střední třídy. V tomto segmentu se ročně v Británii prodává 380.000 aut. Britská Škoda jich hodlá do konce tohoto roku prodat tisíc a od příštího roku 3000 ročně. Škoda Superb nyní prochází zkouškami u londýnské Metropolitní policie. U policejních sborů v Británii jezdí již několik Fabií. Britská Škoda bude nabízet tři základní řady - Classic, Comfort a Elegance. Od nabídky na kontinentu se bude Škoda Superb odlišovat kromě volantu na druhé straně hlavně tím, že bude mít náročnější výbavu i v základních modelech. Škoda bude soutěžit i nízkou cenou. Základní model bude v Británii stát 14.200 liber (710.000 korun), nejdražší Elegance 2.5 V6 TDI s automatickou převodovkou Tiptronic bude stát 24.500 liber (1,225.000 korun). Firma očekává, že nejvíce se budou prodávat modely Classic a Comfort, takže většina prodejů bude pod 18.000 liber (900.000 korun).

Temelín dokončil závěrečné zkoušky prvního bloku

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín dokončila o víkendu všechny zkoušky závěrečné etapy energetického spouštění. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová potvrdila, že začalo šestidenní komplexní vyzkoušení prvního bloku, které předchází zkušebnímu provozu. Z hlediska jaderné bezpečnosti ukončila elektrárna důležité zkoušky již před týdnem, kdy završila dynamické testy, které prověřují zařízení při nestandardních stavech. Na druhém bloku obsluha provedla tlakové zkoušky a o víkendu nahřála blok na 125 stupňů Celsia. Blok, do kterého bylo 11. března zavezeno palivo, obsluha připravuje na první štěpnou reakci.

Celá skládka lednic u Kácova byla už zlikvidována

S téměř měsíčním předstihem zlikvidovala liberecká firma Praktik, subdodavatel firmy Rethmann-Jeřala Recycling, v sobotu 25. května poslední lednici ze skládky v Kácově na Kutnohorsku. Na skládce bylo 18.656 lednic, jejich likvidace probíhala za dohledu inspekce životního prostředí a skončit měla v červnu. Projekt ekologické likvidace ledniček s freonovou náplní se před šesti lety pokusil zahájit soukromník Václav Kmoch. Získal k tomu státní podporu 60 milionů korun, z nichž 40 milionů činila dotace fondu. Do roku 1998, kdy měla továrna začít pracovat, postavila jeho firma Ekotron u Kácova pouze halu. Fond mezitím investoval tři miliony korun do svozu starých lednic z celé republiky do Kácova. Za likvidaci skládky nyní Státní fond životního prostředí zaplatí 6,8 milionu korun.

Při Pražském jaru zazní i speciální klavír

Klavírista Fazil Say v úterý večer na festivalu Pražské jaro při svém recitálu vedle Bachovy hudby zahraje také čtyřruční verzi Stravinského orchestrální skladby Svěcení jara. Part obou klavíristů interpretuje sám, a to za pomoci speciálně sestrojeného nástroje. Dvaatřicetiletý turecký pianista při koncertě hraje jeden part a klávesy mu současně živě samočinně pod prsty přehrávají druhý, který předem natočil. "Klavír spojený s počítačem je při záznamu schopen pulsního rozčlenění jedné sekundy na 40.000 částí, takže má pro každý tón několik milionů odstínů," řekl umělec na tiskové konferenci před koncertem. Čidla jsou tak schopna věrně zachytit a potom zpětně interpretovat nejjemnější barvy tónů, kvalitu úhozů kladívek na struny, atmosféru a pocity, které do hry klavírista předtím vložil. Fazil Say s tímto projektem již vystoupil v řadě koncertních síní. Je dosud jediným pianistou na světě, který tuto techniku klavírní hry využívá.

Festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně přivítal první hosty

Diváci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně mohli v pondělí shlédnout první filmy. Akreditovalo se na něj už téměř 1000 hostů. V průběhu 42. ročníku festivalu bude promítnuto celkem 197 filmů a navštíví jej filmaři z 36 zemí světa. Při výběru filmů hrála podle prezidenta festivalu Vítězslava Jandáka rozhodující roli jejich kvalita. Přihlášené snímky zhlédla pracovní skupina, tvořená zástupci zlínské radnice, rodiči a filmaři. "Hodnotili, zda jsou vhodně zařazeny pro danou věkovou skupinu. Shodli se u 95 procent filmů," konstatoval Jandák. Při loňském festivalu totiž nejmenší diváci navštívili některé filmy, které nebyly podle učitelů a rodičů pro jejich věkovou kategorii vhodné. Ve Zlíně jsou filmy zařazeny do čtyř sekcí. V kategorii hraných filmů pro děti soutěží osm titulů, v hraných filmech pro mládež je zařazeno sedm prací a v animované sekci 39 snímků. Festival má i řadu doprovodných akcí. Podle Vítězslava Jandáka mohou návštěvníci absolvovat vyučování v internetové škole nebo výstavu vyzdobených filmových klapek od 116 českých a slovenských umělců. Klapky budou vydraženy 31. května ve zlínském Academia centru Univerzity Tomáše Bati. Výtěžek dražby získají studentům Zlínské vyšší odborné školy filmové.

Na Schwarzenberském kanálu se bude v sobotu plavit dřevo

Na části Schwarzenberského kanálu mezi rakouským Iglbachem a Ježovou na Českokrumlovsku se v sobotu 1. června uskuteční další ukázka plavení polenového dřeva. K tomu kanál, který je významnou technickou památkou, sloužil až do roku 1891. Podle plavebního ředitele kanálu Hynka Hladíka se diváci budou moci znovu setkat se šumavskou tradicí. Schwarzenberský plavební kanál v oblasti Třístoličníku, Plechého, Smrčiny, Sulzbergu, Bärensteinu a Svatého Tomáše byl využíván k dopravě dřeva z nepřístupných šumavských lesů. V oblasti Svatého Tomáše kanál překračuje evropské rozvodí, a spojuje tak povodí Labe (Vltavy) s povodím Dunaje.

Rokycanští ekologové zachránili zbloudilého raroha

Rokycanští ekologové zachránili minulý týden vzácného raroha jižního, který uletěl německému chovateli z Pasova až na Berounsko. Několik dnů vysíleného dravce v záchranné stanici ptactva krmili a v sobotu jej v dobrém stavu předali zpět majiteli. Pták měl na sobě připevněnou vysílačku, rolničku a jmenovku s telefonním číslem, podle níž se podařilo majitele vypátrat. Chovatel své dravce vypouštěl denně z voliér, aby se prolétli. Ptáky potom lákal zpět pomocí vysílačky, která má dosah 25 kilometrů. Raroh však ulétl z dosahu a dostal se až do Čech. Neuměl lovit, protože byl zvyklý přijímat potravu jen od chovatele. Bez poskytnuté pomoci by proto zahynul. Raroh jižní žije v tropech a subtropech. Všude je však velmi vzácný. V Čechách byl jediný kus v roce 1906 zastřelen. Raroh loví ptáky do velikosti holuba za letu nebo na zemi.

Krátce ze sportu:

Novým trenérem české hokejové reprezentace se stal Slavomír Lener. Jeho jmenování schválil na svém mimořádném zasedání výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Bude zataženo až oblačno, s deštěm, přeháňkami, ojediněle s bouřkami. Noční teploty 14 až 10, denní 18 až 22 10 stupňů Celsia.