Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus kritizuje Kasla za rezignaci na post pražského primátora

Za úder pod pás považuje rezignaci pražského primátora Jana Kasla předseda občanských demokratů Václav Klaus. Ačkoli Kasl popírá, že svůj odchod načasoval tak, aby ovlivnil volby do sněmovny, jeho rozhodnutí je tak podle Klause obecně vnímáno. Klaus v této souvislosti uvedl, že udělal chybu, když primátora dříve podporoval. Opozice, zejména Unie svobody, Kaslovu rezignaci přijala se zadostiučiněním. Podle předsedkyně US-DEU Hany Marvanové, která stojí v čele pražské kandidátky Koalice, je rezignace ukázkou toho, že nemůže fungovat koaliční spolupráce mezi ODS a ČSSD na komunální úrovni ani na úrovni státu. Primátorovo nečekané rozhodnutí nechtěla naopak komentovat předsedkyně pražské ČSSD Petra Buzková. Radnice vedená ODS a ČSSD hledá Kaslova nástupce, je však možné, že v nejbližších dnech Praha nového primátora nedostane. Opoziční Unie svobody žádá rezignaci celé rady hlavního města. Vzhledem k tomu, že nemá na radnici dostatek zastupitelů nebude tento návrh podávat. Nechce se ani do podzimních komunálních voleb přímo podílet na vedení města. Pozitivně hodnotí Kasla většina oslovených úředníků a zástupců občanských sdružení. Udržoval podle nich tolerantní, lidsky slušný přístup při jednání s oponenty a prosazoval především koncepční řešení. Shodli se i na tom, že by v budoucnosti uvítali Kaslův návrat do čela města.

Senát umožnil obcím zvolit způsob platby za odpady

Obce si budou moci zvolit, jak budou napříště vybírat platby za odvoz odpadu. Místo nynějšího systému, kdy lidé platí za odvoz odpadů v obci, v níž mají trvalý pobyt, tedy budou moci zvolit systém platby za počet objednaných popelnic. Senát 52 hlasy z 63 přítomných schválil návrh novely zákona o odpadech. Novelu předložilo pražské zastupitelstvo. Primátor Jan Kasl před senátory prohlásil, že nyní platný systém takzvaných kapitačních plateb nevyhovuje velkým městům, znamená pro ně nárůst byrokracie a lidi nemotivuje k tomu, aby třídili odpad. "Ať vyprodukuji, co vyprodukuji, platím stále stejně," poukázal na nedostatky nynější úpravy pražský primátor Jan Kasl. Podotkl, že dosud se v metropoli dařilo třídit 18 procent odpadu, a poukázal i na to, že v Praze žije 300.000 lidí, kteří jsou hlášeni jinde, kde tedy platí odvoz odpadu, ač jej ve svém bydlišti neprodukují.

Senátní výbor odmítl nákup gripenů

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nepřesvědčil většinu členů senátního výboru pro obranu, aby podpořili nákup 24 stíhaček Jas-39 Gripen. Koupi strojů podle očekávání odmítli zástupci ODS a ODA, výhrady měli i bývalý sociální demokrat Peter Morávek a lidovec František Kroupa. Odpůrci nákupu zákonné předloze vytýkali, že vláda nevzala v potaz změněnou bezpečnostní situaci v Evropě vzhledem k rozšíření NATO a deklaraci o vzniku Rady NATO-Rusko. Poukazovali také na to, že nebyly důkladně zváženy jiné možnosti zabezpečení českého vzdušného prostoru než zakoupením nadzvukových stíhaček. Tvrdík naopak senátory přesvědčoval, že nákup stíhaček je v zájmu Česka. Varoval je, že pokud horní komora nákup odmítne, české letectvo nebude moci zabezpečit vlastními silami vzdušný prostor po 1. dubnu 2005, kdy doslouží zastaralé letouny Mig-21. Tvrdíkovy argumenty se minuly účinkem i v hospodářském výboru Senátu, kde stejně jako ve výboru pro obranu návrh zákona odmítlo šest z deseti přítomných senátorů. Více než tříhodinové jednání výboru pro obranu sledoval také předseda Senátu Petr Pithart, který vestředu ráno s Tvrdíkem jednal. Senát má jako celek o zákonu, který má stanovit způsob financování nákupu, rozhodnout v pátek.

V Přerově pokračuje soud s Hučínem

Bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby a předlistopadový disident Vladimír Hučín ve středu poprvé vypovídal před senátem Okresního soudu v Přerově. Zpravodajec, který čelí sérii obvinění, odmítl při minulém jednání vypovídat, protože jej BIS nezbavila mlčenlivosti. Vedení tajné služby mu před několika dny vypovídat dovolilo. Podle soudce Michala Jelínka senát vyslechl obžalovaného k prvním dvěma bodům obžaloby ze sedmi. Obě strany i předseda senátu Jelínek se shodli, že proti minulým bouřlivým líčením probíhalo středeční jednání v klidném duchu. Senát nepustil do soudní síně veřejnost a nehodlá proces otevřít ani ve čtvrtek. Hučín bude vypovídat k dalším bodům obžaloby, které mu kladou za vinu zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. U soudu už vypovídal Hučínův lékař Jan Chmelař, který s Hučínem čelí obvinění z podvodu s nemocenskými dávkami. Obžalovaní všechna obvinění popírají a tvrdí, že proces je vykonstruovaný a politicky motivovaný.

Policie dopadla muže, který hrozil leteckými útoky v Brně

Policie dopadla devětadvacetiletého muže, který je podezřelý, že ve čtvrtek hrozil leteckým útokem na trojici výškových budov komplexu Chepos v Šumavské ulici v Brně - Žabovřeskách. Podle policejního mluvčího Mojmíra Poppa se muž doznal pod tíhou důkazů a svůj čin odůvodnil tím, že nemá rád policii. Kriminalisté u pachatele zadrželi mobilní telefon i takzvanou SIM kartu. Z přístroje ve čtvrtek ve 14:30 odeslal na jedno z brněnských obvodních oddělení textovou zprávu. V hrozbě naznačil, že se odehraje útok ze vzduchu na "mrakodrapy" v Šumavské ulici. Objekty byly vyklizeny a prohledány. Vojenské letectvo střežilo kvůli bezpečnosti až do neděle vzdušný prostor nad jižní Moravou. Muž ovšem hrozil ve čtvrtek dvěma útoky. Po odeslání zprávy o Cheposu ve 20:20 zatelefonoval do obchodního centra Futurum v brněnské Vídeňské ulici s tím, že je tam bomba. Asi 400 zákazníků bylo evakuováno, žádná nálož se však nenašla.

Stiess za falešné lustrační osvědčení zaplatí pokutu 200 000 korun

Někdejší předseda Fondu národního majetku Jan Stiess má zaplatit pokutu 200.000 korun za to, že při nástupu do funkce v roce 1998 předložil neověřenou kopii padělaného negativního lustračního osvědčení. V hlavním líčení o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 5. Podle něj Stiess vědomě užil falešnou listinu jako pravou. Pokud peněžitý trest ve stanoveném termínu neuhradí, má jít na šest měsíců do vězení. Obžaloba původně kladla Stiessovi za vinu i to, že osvědčení sám nebo za pomoci jiných padělal a v roce 1997 je předložil při nástupu na Vysokou školu ekonomickou. V této souvislosti soud ale již zastavil stíhání kvůli promlčení a s odvoláním na amnestii prezidenta z roku 1998. Stiess se ujal vedení FNM na podzim 1998. Média pak informovala o jeho údajné spolupráci se Státní bezpečností. Podle nich je člověk téhož jména a data narození veden pod krycím jménem Strkal v takzvaných Cibulkových seznamech spolupracovníků StB: jednou jako důvěrník a dvakrát jako tajný spolupracovník.

Čeští emigranti požádali ve Štrasburku o odškodnění za restituce

Před Velkým senátem Evropského soudu pro lidská práva proběhlo ve středu slyšení ve věci českých restitučních zákonů. Dva manželské páry bývalých československých emigrantů podaly žalobu, že restituce jejich zkonfiskovaných nemovitostí byly podmíněny českým státním občanstvím. Manželé Gratzingerovi požadují po České republice odškodnění ve výši šesti milionů korun a Polackovi bezmála dva miliony korun. Joseph a Libuse Polackovi a Peter a Eva Gratzingerovi byli po emigraci do Spojených států odsouzeni československým komunistickým režimem za opuštění republiky a jejich majetek byl zabaven. Ačkoli byli v roce 1990 soudně rehabilitováni a předchozí rozsudky byly zrušeny, majetek jim navrácen nebyl, neboť v zákoně o mimosoudních rehabilitacích je tento krok podmíněn českým občanstvím. O to oba manželské páry automaticky přišly ve chvíli, kdy získaly americké občanství, přičemž i nadále žijí v USA. Rozhodnutí soudu o přijatelnosti stížnosti lze podle odhadu české vlády očekávat na podzim letošního roku. Podle odborníků jde o velmi složitý případ, o čemž svědčí i fakt, že se slyšení konalo před Velkým senátem.

Vláda rozhodla prodat zadluženou NH nizozemské LNM Holdings

Zadlužené ostravské ocelárny Nová huť koupí nizozemská společnost LNM Holdings. Na svém výjezdním zasedání v Čáslavi o tom ve středu rozhodla vláda. Kabinet prodej schválil dva dny před vypršením exkluzivity, kterou firmě LNM v únoru poskytl. Vedení Nové huti rozhodnutí vlády uvítalo a považuje jej za pozitivní krok, který bude směřovat k urychlení zahájené stabilizace společnosti a úspěšnému dokončení restrukturalizace českého ocelářství. Vedení oceláren od začlenění ostravských hutí do silné ocelářské skupiny očekává zachování výroby, plánované zaměstnanosti a obnovení důvěry u svých odběratelů a věřitelských bank, především IFC.

Nový zákon počítá s funkcí koordinátora bezpečnosti práce

Vláda na svém výjezdním zasedání v Čáslavi schválila návrh zákona, který v souladu s právem Evropské unie zřizuje funkci koordinátora bezpečnosti práce. Ten by měl především na stavbách, na nichž se podílí více dodavatelů, sjednotit bezpečnostní pravidla. Kabinet si od této nové funkce slibuje snížení počtu pracovních úrazů, které by znamenalo také menší zdravotní a sociální náklady a odškodnění. Certifikát k výkonu funkce koordinátor získá v akreditovaném vzdělávacím zařízení. Návrh zákona rovněž stanoví, za jakých podmínek budou v ČR působit jako koordinátoři uchazeči ze států EU. V roce 2000 se ve stavebnictví zranilo téměř 7000 lidí. Smrtí skončilo 47 případů. V tomto oboru je dlouhodobě nejvyšší počet pracovních úrazů. Průměrné náklady a ztráty na jeden pracovní úraz činily 205.000 korun. Smrtelné zranění stálo společnost osm milionů korun. Celkem pracovní úrazy v předloňském roce přišly na 21 miliard korun.

Vědci budou soutěžit o Českou hlavu

Ke zvýšení prestiže české vědy chce přispět soutěž Česká hlava, kterou vyhlásila pražská společnost Caneton. Podle jednoho z organizátorů Václava Marka se jedná o českou modifikaci Nobelovy ceny. Cena má pomoci zvrátit nepříznivý trend, kdy zájem vědců o práci v základním i aplikovaném výzkumu v Česku klesá a vědci mají nízký společenský kredit. Podle Marka může republika prosperovat, když vychová nové vědce, jakými byli vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle či nositel Nobelovy ceny, fyzik a chemik Jaroslav Heyrovský. Soutěž má pět kategorií. Hlavní cena je určena jednotlivcům za objev nebo mimořádný počin v oblasti základního nebo aplikovaného výzkumu. Další čtyři kategorie pamatují na Čechy, kteří se prosadili v zahraničí, na firmy, které výrazně přispěly k rozvoji vzdělání v České republice, na studentskou odbornou činnost a na novináře, kteří nejvíce přispěli k propagaci české vědy. Vítěz hlavní ceny získá 100.000 korun, laureáti dalších kategorií po 50.000 korunách. Vítězové budou vyhlášeni koncem roku.

Divadlo Bez zábradlí uspořádá benefiční představení pro děti

Benefiční představení pro děti ze stochovské speciální školy a děti z diagnostických ústavů Středočeského kraje uspořádá v pátek pražské Divadlo Bez zábradlí. K jejich mezinárodnímu svátku tu před polednem uvedou členové Středočeského divadla z Kladna inscenaci hry Jana Wericha Lakomá Barka. Benefiční představení pro postižené děti mají podle provozní Hany Sládkové v Divadle Bez zábradlí tradici. Už čtyři roky tato scéna dává dětem dárek i k Vánocům. Soubor Divadla Bez zábradlí oslavil v polovině dubna desáté výročí existence. V paláci Adria uvedli jeho členové přes 200 repríz úspěšných komedií Blbec k večeři a Tři muži na špatné adrese, 150 představení titulů Každý rok ve stejnou dobu a Kdes to byl/a/ v noci? a stovku návštěvnicky atraktivních večerů s inscenacemi Byl to pták, Hlučná samota a Obraz.

Česko-dánské divadlo Antena vystoupí v Praze

Nový projekt nazvaný Zahrada, který je obrazem odcizení v dnešním světě, uvede 30. a 31. května v univerzálním prostoru NoD v pražské Dlouhé třídě česko-dánský divadelní soubor Antena. Podle autorů jde o experimentální představení s prvky nonverbálního divadla, vizuálního umění a multimédií. Vystoupení herců doplňují počítačové animace, scénické obrazy a zvukové improvizace. Divadlo Antena založili začátkem loňského roku performeři Petr Krušelnický a Helene Kvintová z Dánska. Krušelnický je nositelem ceny Alfréda Radoka za Talent roku '98 a žákem světově uznávaného mima Ctibora Turby. Využití moderních technologií v projektu Zahrada zajišťuje David Vrbík, který se podílel i na výrobě krátkých filmů Jana Švankmajera a projektu Hnízda her výtvarníka Petra Nikla v Rudolfinu.

Muzeum představuje českou a slovenskou fotografii

Průřez českou a slovenskou fotografickou tvorbou v rozmezí posledních 20 let nabízí olomoucké Muzeum umění. Výstava představí na tři stovky fotografií od zhruba 80 autorů. Mnohé ze snímků jsou k vidění vůbec poprvé. Výstava potrvá do poloviny srpna. Expozice zachycuje podle autorů vše podstatné, co bylo ve fotografické oblasti v posledních 20 letech na území bývalého Československa vytvořeno. "Toto období nám připadalo zajímavé také z politických důvodů, které změnily podmínky pro tvorbu autorů. V 80. letech jsou například práce českých a slovenských fotografů absolutně nerozlišitelné, o deset let později můžeme sledovat, jaké dopady mělo na tuto oblast rozdělení obou zemí," řekl kurátor Tomáš Pospěch. Podotkl, že jde o první výstavu, která mapuje fotografickou tvorbu obou zemí v této době. Exponáty pocházejí především z ateliérů samotných autorů, z pražského uměleckoprůmyslového muzea a galerií.

Na bluegrassovém festivalu Jamboree vystoupí přes 30 kapel

Největší český bluegrassový festival Jamboree, který se od pátku do soboty uskuteční ve Strakonicích, přivítá přes třicet českých i zahraničních kapel. Podle dramaturga Petra Kuklíka tu vystoupí i Robert Křesťan, plzeňská skupina COP, Poutníci a Kamelot. Mezi zahraničními hosty bude americká skupina Groovy Lix International a slovenská kapela Fragment. Festival nabídne také pracovní dílny, na kterých si budou moci hudebníci vyměňovat zkušenosti pod vedením lektorů. Pořadatelé očekávají kolem 4000 návštěvníků včetně zahraničních. Jamboree patří do celoevropského festivalu 5. evropský svět bluegrassu, který pořádá nizozemská Asociace bluegrassové hudby.

Žáci hudebních škol soutěží v Berouně

Celkem 54 mladých hudebníků ze 13 základních uměleckých škol se účastní soutěže, která je doprovodnou akcí 20. ročníku hudebního festivalu Talichův Beroun. Soutěž žáků hudebních škol probíhá letos poprvé, v příštím roce již její pořadatelé počítají s účastí soutěžících z partnerských měst v Dánsku, Německu a Polsku. Během festivalu vystoupí například dívčí kvarteto ze Soukromé umělecké školy z Rakovníku s ukázkami renesančních tanců nebo kvarteto zobcových fléten ze školy v Praze 4 - Nuslích. Nejmladším komorním souborem v soutěži je trio Základní umělecké školy v Praze - Zbraslavi, jehož věkový průměr je devět a půl roku. Věkově nejstarším je trio soutěžících z Rakovníku s průměrným věkem 17 let. Mladé hudebníky hodnotí pětičlenná porota, jíž předsedá člen Stamicova kvarteta Vladimír Leixner. Talichův Beroun se koná od roku 1982 vždy na podzim. Letos se uskuteční od 15. října do 19. listopadu pod záštitou britského dirigenta Charlese Mackerrase.

Hradec bude i nadále pořádat leteckou přehlídku CIAF

Hradec Králové ani v příštích letech nepřijde o mezinárodní přehlídku armádních letectev Czech International Air Fest (CIAF). Zastupitelé totiž schválili návrh smluv o zajištění přehlídky s ministerstvem obrany a pořadatelskou agenturou. Královéhradecký primátor Oldřich Vlasák předpokládá, že ministerstvo i agentura budou s obsahem smluv souhlasit. Podle schválených dohod bude armáda pro přehlídku zajišťovat například řízení letového provozu či ubytování pilotů. Město bude ručit mimo jiné za stav letištních ploch a okolí, dopravu návštěvníků a pořádkové zabezpečení. Agentura má na starosti program přehlídky a její propagaci. Letošní devátý ročník se uskuteční na přelomu srpna a září. Začátkem května hradecká radnice uvolnila na CIAF mimořádnou dotaci čtyři milionů korun. Bude využita například na opravy hangárů, údržbu odstavných ploch či příjezdových komunikací. V minulých letech mohli návštěvníci hradeckého letiště vidět například všechny typy stíhaček, o jejichž zařazení do výzbroje českého armádního letectva se uvažovalo. Velkým lákadlem pro diváky byla vždy také skupinová akrobatická vystoupení proudových letounů.

Rudolfov pořádá hornické slavnosti

Do 16. století se v sobotu přenese město Rudolfov na Českobudějovicku. Bude totiž dějištěm 3. ročníku hornických slavností. Podle Vratislava Klaboucha ze Společnosti přátel Rudolfova chtějí tentokrát pořadatelé ukázat život prostého hornického lidu i zákulisí mocenského boje šlechty. Součástí slavností také bude vysvěcení městského praporu. Po slavnostním předání praporu bude následovat kostýmovaný průvod městem a dění pod heslem 'Jak to bylo před 400 lety'. Právní konstituování Rudolfova, dříve nazývaného Hory Budějovské, završil Rudolf II. v roce 1585. Tehdy stříbrné doly u Českých Budějovic, takzvané Velké Hory, povýšil na svobodné město, kterému propůjčil své jméno (Rudolfstadt). Těžba stříbra v této lokalitě je písemně doložena již ze 14. století, největšího rozkvětu však dosáhla ve druhé a třetí čtvrtině 16. století.

Obyvatele Orlové opět ohrožoval únik metanu

Únik nebezpečného výbušného metanu v noci opět ohrožoval obyvatele Orlové na Karvinsku. Podle starosty Orlové Bohumíra Bobáka byla proto okamžitě uzavřena část náměstí a místo až do rána hlídali strážníci městské policie. Koncentrace metanu později klesly pod nebezpečné hodnoty. Mimořádná situace se ve městě v krátké době opakovala už po třetí. Během dubna byl totiž kvůli metanu a hrozícímu výbuchu hned dvakrát vyhlášen havarijní stav a zcela uzavřeno náměstí. Obyvatelé města proto už několik týdnu žijí ve strachu, protože situace se může kdykoliv opakovat. Stát totiž nemá peníze na rozsáhlejší technické zabezpečení oblasti. Zdeněk Venera z ministerstva životního prostředí se však domnívá, že peníze by mohl uvolnit Fond národního majetku. Místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek se obává, že ministerstvo se s FNM a OKD nedokáže dohodnout, kdo náklady na zabezpečení města zaplatí. Radní se proto zřejmě obrátí se žádostí o finanční prostředky na vládu.

Olomoucká charita přiblíží život bezdomovců

Život bezdomovců se rozhodla přiblížit olomoucká charita. Její pracovníci pro lidi bez střechy nad hlavou připravili na příští týden řadu akcí, mimo jiné fotbalové utkání, besedy i divadelní představení. Akce tohoto druhu, která se koná v Olomouci poprvé, chce veřejnosti ukázat, jak lze bezdomovcům pomoci. Podle ředitelky charity Ludmily Gottwaldové bude výtěžek akcí použit na rozšíření prostorů olomouckého azylového domu. Týden o bezdomovectví začíná sobotním fotbalovým utkáním na hřišti v Hněvotíně u Olomouce, bude pokračovat vystoupením amatérského divadla Nového prostoru z Prahy a končí další sobotu společným výletem klientů azylového domu Samaritán. Počet bezdomovců, kteří žijí v Olomouci, pracovníci azylových domů neznají. Většinou mají přehled pouze o těch, kteří využijí například služeb nocleháren. Mnozí bezdomovci však spí v opuštěných domech, kanálech nebo na nádraží.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude polojasno až oblačno s místními přeháňkami. Teploty 11 až 7 stupňů. Během zítřka bude většinou jasno, teploty 17 až 21 stupňů.