Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Českou sezónu ve Francii navštíví prezident Václav Havel

Tradičně dobré vztahy mezi Českou republikou a Francií podpoří prezident Václav Havel svou přítomností na České kulturní sezóně 2002 Bohemia Magica, která byla zahájena v Paříži 25. června. V úterý se prezident Havel setká se svým francouzským protějškem Jacquesem Chirakem. V následujících dvou dnech se zúčastní řady akcí, které jsou součástí České sezóny. Bude ovšem přitom zřejmě muset vysvětlovat, proč ministerstvo kultury a ředitel Národní galerie Milan Knížák odmítli půjčit na výstavu v Musée Picasso sbírku obrazů Vincence Kramáře. Vyslání Kramářovy kolekce obsahující díla Picassa, Gauguina či Renoira zamítla 3. července vláda v obavě ze zadržení obrazů Kramářovými dědici či účastníky arbitrážního řízení vedeného proti ČR. Prezident Havel byl ve Francii oficiálně, pracovně a při různých příležitostech celkem šestnáctkrát. Loni si odtud přivezl Velkou cenu pařížské Světové akademie kultur za výjimečné literární dílo.

Nová vláda nechce zvyšovat zadluženost země

Nová vláda nechce zvyšovat zadlužování České republiky. V Nedělní partii televize Prima to prohlásil nový premiér Vladimír Špidla. Současně připustil, že je třeba vzít v úvahu dluhy v České konsolidační agentuře, jejichž splácení se bude muset promítnout ve veřejných rozpočtech. Státní dluh roste od roku 1997, v letošním prvním čtvrtletí už vzrostl na 358,4 miliardy korun - meziročně se zvýšil o 84 miliard korun. Každoročně se zvyšuje emisemi státních dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu. Podle nastávajícího ministra financí Bohuslava Sobotky bude rozpočtový deficit pravděpodobně kulminovat v roce 2004, kdy se může vyšplhat až na 200 miliard korun. To je téměř třikrát více než letos. Veřejný dluh loni vzrostl na 404,5 miliardy korun, tedy o 18,8 procenta HDP.

O prezidentském kandidátovi bude ČSSD jednat koncem léta

O svém kandidátovi na prezidenta by mohlo vedení ČSSD diskutovat v srpnu nebo v září. Debatu o této věci chce totiž odložit na dobu, kdy budou ustaveny všechny ústavní orgány. Po schůzce předsednictva sociální demokracie to uvedl její šéf Vladimír Špidla. Mezi kandidáty ČSSD na prezidenta se dosud objevilo několik jmen. Místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Petr Lachnit i místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová se vyslovili pro kandidaturu bývalého předsedy strany a premiéra Miloše Zemana. Zeman však již několikrát zopakoval, že kandidovat nechce. Učinil by tak prý "pouze v krajně nepravděpodobné krizové situaci, kdy by žádný jiný kandidát nebyl průchodný" a někdo jej o to požádal. Část ČSSD by jako kandidáta viděla ráda ombudsmana Otakara Motejla. Přednost by mu dal například předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Špidla a místopředsedkyně ČSSD Marie Součková nevyloučili, že ČSSD by pro výběr svého kandidáta mohla sáhnout k vnitrostranickému referendu. V něm ČSSD již před parlamentními volbami rozhodla, že bude prosazovat přímou volbu hlavy státu.

Wolfgang Schüssel vyzval Česko k dialogu o Benešových dekretech

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel vyjádřil očekávání "jasného signálu" ze strany pražské vlády ve věci takzvaných Benešových dekretů. Uvedl to v rozhovoru pro nedělní vydání listu Kurier. Rakousko a Česko by měly ve věci Benešových dekretů "na sebe přestat křičet". Od nové české vlády není možné očekávat, že se otočí o 180 stupňů. Je proto třeba rozvíjet dialog a opatření posilující důvěru mezi Prahou a Vídní. Výsledkem dialogu však nemůže být, že všechno zůstane tak, jak to je teď, prohlásil Schüssel. Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer v rozhovoru pro list Sonntags Rundschau zase prohlásil, že pokud jde o dekrety i jadernou elektrárnu Temelín, je novou českou vládou zklamán. Hejtman zopakoval, že Rakousko trvá na "nulové variantě", tedy na odstavení Temelína, a předpověděl, že "Češi nebudou schopni prodávat proud z Temelína se ziskem".

Podle EU je Temelín v pořádku

Provoz Temelína záleží výlučně na České republice, protože z hlediska Evropské unie je tato elektrárna v pořádku. Odpovídá také bezpečnostním standardům, které Evropská komise připravuje pro všechny státy budoucí rozšířené EU. Uvedla to místopředsedkyně Evropské komise Loyola de Palacio, která má na starosti energetiku a dopravu. "Experti Rady ministrů, mezi nimiž jsou i rakouští odborníci, řekli jasně, že po několika úpravách, které jsou už skoro všechny provedeny, je Temelín zcela v souladu s úrovní bezpečnosti běžnou v elektrárnách v dnešní Evropské unii. Jeho provoz závisí výlučně na České republice, o tom není pochyb," reagovala De Palacio na požadavek rakouského parlamentu, aby se s novou českou vládou opět jednalo o odstavení Temelína.

Železničáři znovu zprovoznili trať po sobotní srážce vlaků

V sobotu po 23:00 obnovili železničáři provoz na trati Chomutov - Vejprty, kde se mezi Křímovem a Rusovou odpoledne srazily dva osobní vlaky. Při srážce se zranilo třináct lidí, z toho dva těžce. Jedná se o cestující, z nichž jeden byl Němec. Ošetřující lékař řekl, že utrpěli nitrobřišní poranění. Mezi dalšími zraněnými jsou i dva železničáři. Předběžné škody České dráhy odhadly na 1,2 milionu korun. Příčiny srážky pravidelného a zvláštního vlaku, vypraveného pro účastníky oslav 130. výročí vzniku trati, vyšetřuje inspekce Českých drah. Zvláštní vlak s výletníky podle České televize vyjel ze stanice Rusová dříve, než měl. Zjišťuje se, proč tam nevyčkal. "Nemůžeme vyloučit vliv lidského faktoru," uvedl ředitel obchodně-provozního ředitelství Českých drah v Ústí nad Labem Jiří Kolář.

Protidrogovou novelu nemíní policie zneužít vůči umění

Policisté nemíní zneužívat vůči umělcům protidrogovou novelu, která zpřísnila trest za podněcování k užívání omamných látek. Uvedl to ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Reagoval tak na obavy, zda novela nepovede k trestnímu stíhání umělců, kteří budou své názory na drogy veřejně prezentovat. "Běžná umělecká činnost není tímto právním ustanovením dotčena a nepřináší žádná rizika, a to ani v případě, že se bude jednat o tematiku návykových látek," řekl Komorous. Soudy mohou podle protidrogové novely od 1. července odsoudit provinilce za podněcování k užívání drog až k pěti letům vězení. Mohou takto potrestat každého, kdo by drogy propagoval prostřednictvím filmu, tisku, rozhlasu, televize či internetu. Proti novele protestovali na pražské Štvanici právě 1. července účastníci koncertu Umění proti cenzuře. Koncertu více než 20 českých hudebních skupin se zúčastnilo 6000 platících diváků. Hudebník Michal Ambrož, publicista Jiří X. Doležal a další dvě desítky muzikantů se pak na obvodním ředitelství policie pro Prahu 7 sami demonstrativně udali, že novelu porušili. Policisté je vyslechli, ale nezadrželi.

Stále více lidí odchází do důchodu předčasně

Možnost odchodu do předčasného důchodu volí stále více lidí. Vloni to bylo 58 procent lidí, kteří na předčasnou penzi měli nárok, zatímco v roce 1999 tuto možnost využila jen zhruba polovina důchodců. Průměrný skutečný věk odchodu do starobního důchodu byl loni u mužů 60 a u žen 56 let. Zákonná hranice byla přitom u mužů o jeden a u žen v průměru o dva roky vyšší. Od roku 1996 se nárok na odchod do řádného starobního důchodu každoročně postupně zvyšuje: o dva měsíce pro muže a o čtyři měsíce pro ženy. Až v roce 2007 skončí toto přechodné období, měla by česká společnost dospět do stavu, kdy muži budou do penze odcházet v 62 letech a ženy podle počtu dětí v 61 až 57 letech. Jedinou podmínkou pro získání důchodu je nejméně 25 let, kdy si člověk platil důchodové pojištění. K 30. červnu 2002 bylo vypláceno 1,669.000 starobních důchodů, z toho bylo 207.000 trvale a 12.300 dočasně snížených. Průměrný starobní důchod v České republice dosáhl 7000 korun, snížený důchod bývá zhruba o 700 korun nižší.

Vstupem do EU získají čeští spotřebitelé řadu výhod

Členství České republiky v Evropské unii přinese tuzemským spotřebitelům řadu výhod. V publikaci Ochrana spotřebitele v ČR a EU to uvedlo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) ČR. Naše země již kvůli vstupu přejala část směrnic unie chránících spotřebitele a přijetí dalších ji čeká. Například záruční doba na spotřební zboží vzroste již příští rok na 24 měsíců, u použitého spotřebního zboží na 12 měsíců. Zákazníci si navíc budou moci vybrat, zda chtějí reklamovaný výrobek opravit nebo vyměnit. Spotřebitelé však podle SOS mohou pociťovat výhody z připravovaného členství v EU už nyní. Cestovní kanceláře mohou měnit ceny nejpozději 20 dnů před odjezdem, a to jen ze zákonných důvodů. Firmy již mají zakázanou klamavou reklamu, srovnávací reklamu mohou používat jen omezeně. Pokud nějaké ustanovení ve smlouvě nejde jasně vyložit, vykládá se tak, aby to bylo výhodné pro spotřebitele. V případě spotřebitelského úvěru mají lidé právo zaplatit zbytek dlužných peněz i před dohodnutou lhůtou, a to za poměrného snížení úroku. U podomního prodeje a reklamních zájezdů může spotřebitel do 14 dnů odstoupit od smlouvy.

Hlavní cenu MFF Karlovy Vary získal český film Rok ďábla

Triumfem české kinematografie se stal sobotní závěrečný ceremoniál 37. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Hlavní cenu, Křišťálový glóbus dotovaný 20.000 dolary, získal v konkurenci 18 celovečerních snímků český snímek režiséra a scenáristy Petra Zelenky Rok ďábla. Porotci soutěže dokumentů, v níž bylo uvedeno 23 titulů ze dvou desítek zemí, ocenili v kategorii do 30 minut film studenta pražské FAMU Filipa Remundy nazvaný Obec B. Hlavní porota, kterou vedl francouzský herec a režisér Jean-Marc Barr, udělila zvláštní cenu německému snímku režisérky Caroliny Linkové Nikde v Africe. Ocenění za režii si odvezl Asghar Massombagi, tvůrce kanadského filmu Khaled. Za herecké výkony byli oceněni představitelka hlavní role z islandského filmu Smích racků Ugla Egilsdóttirová a William H. Macy, který hrál v americkém filmu Ohnisko nenávisti. V soutěži dokumentů získalo cenu v kategorii snímků nad 30 minut dílo Dcera z Jananu, které natočil japonský režisér Koru Ikeya. Ze záznamu pozdravil diváky v sále i u obrazovek nejlepší představitel agenta 007 Sean Connery, jemuž v účasti na festivalu zabránila nemoc. Cenu za dlouhodobý přínos světové kinematografii převzal v sobotu dopoledne v Praze. Závěrečného ceremoniálu ve Velkém sále karlovarského hotelu Thermal se zúčastnil i prezident Václav Havel s chotí Dagmar, někteří členové nové vlády a zahraniční diplomaté.

Rekonstrukce krápníkově stěny ve Valdštejnské zahradě byla dokončena

Návštěvníci Valdštejnské zahrady už mohou obdivovat restaurovanou podobu umělé krápníkové stěny, kterou dosud zakrývalo lešení. Samotná zahrada byla po dvouleté rekonstrukci otevřena letos v dubnu. Během rekonstrukce, která stála 79 milionů korun, získala zahrada novou zeleň a má nově upravené cesty. Nyní zbývá ještě dokončit rekonstrukci voliéry, která by měla být hotova v první polovině srpna. Renovace krápníkové stěny začala na jaře minulého roku a s několika nutnými technologickými přestávkami trvala až do začátku července. Restaurátoři museli krápníky mimo jiné zbavit nánosů a očistit. Zahrada je druhou největší ve vnitřní Praze. V roce 1634 ji nechal zbudovat vojevůdce Albrecht z Valdštejna v manýristickém stylu. Později získala barokní úpravu.

Ve Šternberku se opravují místní památky

Na opravu kulturních památek ležících na území města Šternberka na Olomoucku i v jeho přilehlých částech se letos zaměřila zdejší radnice. Rekonstrukce si již vyžádaly z rozpočtu města zhruba čtvrt milionu korun. Odborníci se pustili například do opravy kašny v Tyršových sadech. Opravy se již dočkala boží muka v místní části Šternberka - Těšíkově. Radnice se rovněž rozhodla zpracovat studii na restaurování barokního mariánského sloupu na Horním náměstí ve Šternberku. Sloup je zapsán v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek a patří k výrazným architektonickým prvkům města.

Liberecké muzeum hledá exponáty pro výstavu o průmyslu

Severočeské muzeum hledá sběratele nejrůznějších průmyslových výrobků, které vznikly do roku 1945 v Liberci. Chce si od nich zapůjčit části jejich sbírek pro připravovanou výstavu o dějinách průmyslu ve městě pod Ještědem. Výstava, nazvaná Liberec od A až po železo, se uskuteční v září. Bude zřejmě první novodobou expozicí věnovanou dějinám libereckého průmyslu. Jejím cílem je připomenout obyvatelům města, že Liberec býval v minulosti významnou průmyslovou metropolí. V předválečné době sídlilo ve městě asi 150 firem zabývajících se převážně textilní, strojírenskou a sklářskou výrobou. Vyrábělo se zde prakticky všechno - auta, optické přístroje, textilní stroje, dokonce i voltmetry a ampérmetry. Historické stroje a výrobky jsou typické nejen svou funkčností, ale i dokonalým vzhledem, precizním zpracováním a bohatým zdobením. Nejstarší exponáty, které se na výstavě objeví, jsou ze 17. století.

Výtvarník představuje pohledy na historický Jablunkov

Na více než 30 skleněných obrázcích zpodobnil výtvarník Antonin Szpyrc Jablunkov na Frýdeckomístecku. Autor se nechal inspirovat podobou Jablunkova na přelomu 19. a 20. století. Dlouhodobě sč zajímá i o historii Jablunkova, o němž napsal dvě knihy. Na jeho díla se lidé mohou podívat ve výstavní síni muzea Těšínska v Jablunkově. Malbě obrázků na skle se Szpyrc začal věnovat na počátku 80. let. Ovlivnily ho hlavně lidové kresby na skle, které byly v 18. a 19. století běžnou výzdobou venkovských interiérů. Za svá díla byl dvakrát oceněn na polských přehlídkách malby na skle. Současnou výstavu doplňuje řada dalších exponátů, například dřevořezby, keramika, hasičské helmy, karabáče i kroj.

Pražská zoo v srpnu uspořádá noční prohlídky

Možnost pozorovat exotická zvířata i v noci budou mít opět o srpnových víkendech návštěvníci pražské zoologické zahrady. Již 3. srpna uvidí, co dělají po setmění antilopy, velbloudi, gepardi, klokani či vlci a navštíví i Africký dům. Zájemci si ale musejí účast dohodnout. Loni byl o noční prohlídky takový zájem, že zahrada musela některé příchozí odmítnout. Zhruba dvouhodinová vycházka přijde dospělé na 100 korun, děti zaplatí poloviční vstupné. Večerní vycházky areálem pořádala v minulosti pražská zoo nejen v létě, ale i v prosinci, stejně jako například olomoucká zoologická zahrada.

Na Máchově jezeře se budou pěstovat adrenalinové sporty

Společnost Region Máchova kraje chce na Máchově jezeře na Českolipsku vybudovat pro vyznavače adrenalinových sportů zhruba 50 metrů vysokou skokanskou věž. Podle Luďka Téry z této společnosti mají lidé zájem nejen o bungee jumping, ale také o volný pád do sítě. V současné době vznikají projekty, jak zasadit novou dominantu do romantické krajiny Máchova kraje. Výstavba věže si vyžádá nejméně osm milionů korun. "Zdroje, jak stavbu financovat, teprve hledáme na ministerstvech a u EU," upřesnil Téra. Máchovo jezero lákalo sedm let odvážlivce na bungee jumping. Jeřáb, z něhož se vrhali k vodní hladině, ale za tu dobu zchátral a nyní se naklání. Podle soudního znalce je nebezpečný a neměl by se používat. Jediný, kdo na tomto zařízení přišel v minulost k úrazu, byl moderátor Petr Novotný. Zlepšování nabídky služeb sleduje jediný cíl: zastavit odliv turistů. Ve srovnání s loňským rokem navštívilo letos jeho pláže o 30 procent hostů méně. Ve slunečných dnech dosahuje denní návštěvnost i přesto přibližně 5000 lidí.

Obyvatelé Olomouce třídí odpad mnohem více než dřív

Obyvatelé Olomouce začali třídit svůj odpad mnohem více než loni. Podle náměstka olomouckého primátora Miroslava Piláta vytřídili lidé během prvních tří měsíců letošního roku o 34 tun plastů více, skla o 40 tun a papíru dokonce téměř o 100 tun více než ve stejném období loňského roku. Vedení radnice se proto rozhodlo zvýšit ve městě počet speciálních kontejnerů a jejich stanoviště esteticky upravit. Olomoučané mají nyní k dispozici na území města 348 míst, kde je 900 nádob pro separovaný odpad. Během letošního roku se radnice rozhodla počet těchto kontejnerů o 150 zvýšit. Do tří let by po celém městě mělo být o 100 stanovišť více než letos. Radniční pokladnu to bude stát několik milionů korun. Zájem lidí o třídění odpadu mnohé pracovníky radnice zaskočil. Vedení města se obávalo, že nový systém platby za odpady, kdy paušální poplatek nerozlišuje množství odpadu v popelnici, nebude lidi k třídění odpadu motivovat.

Jeřábek získal světový bronz ve střelbě z velkorážné terčovnice

Český sportovní střelec Tomáš Jeřábek získal na mistrovství světa v Lahti bronzovou medaili v disciplíně velkorážná terčovnice 3x40 ran na tři sta metrů. Do finále postoupil z prvního místa poté, co sobotní eliminaci vyhrál ve světovém rekordu 1178 bodů. Jeřábek v sobotu českému družstvu pomohl ke zlaté medaili, sám v Lahti získal ještě stříbro v další neolympijské disciplíně velkorážná terčovnice na 60 ran vleže.

Český cyklista vyhrál Ytong Bohemia Tour

Milan Kadlec se stal vítězem pátého ročníku cyklistického závodu Ytong Bohemia Tour. Celkové prvenství si jezdec elitní italské stáje Lampre Daikin startující tentokrát v českém reprezentačním družstvu zajistil čtvrtým místem v nedělní závěrečné časovce. Za Kadlecem skončil v celkové klasifikaci na druhém místě Michal Hrazdíra z týmu Wüstenrot-ZVVZ a čtvrtý byl jeho stájový kolega Frantiček Trkal.

Kajakářka Hošková vyhrála na ME ve vodním slalomu

Česká kajakářka Kateřina Hošková vybojovala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Čunovu zlatou medaili v kategorii do 23 let. Bronz získal v soutěži kajakářů Jan Kobes, když se dokázal ze sedmého místa po semifinále propracovat na třetí pozici. Dvě medaile tu získaly kajakářky Irena Pavelková a Štěpánka Hilgertová. Pavelková byla druhá a polepšila si tak o jedno místo oproti minulému mistrovství. Dvojnásobná olympijská vítězka Hilgertová neobhájila titul a skončila třetí.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo, s občasným deštěm nebo přeháňkami a bouřkami. Teploty 14 až 18 stupňů. Zítra bude zpočátku polojasno až oblačno, během dne s přibývající oblačností, na většině území s přeháňkami a bouřkami. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia. Meteorologové varují, že i zítra hrozí intenzivní bouřky s přívalovými dešti a kroupami.