Zprávy Radia Praha

Němečtí úředníci v Rozvadově nevpustili do země 79 osob

Policejními automobily odjeli z hraničního přechodu v Rozvadově na Tachovsku Romové, kteří se neúspěšně pokusili vycestovat z České republiky do Británie. Někteří se netajili tím, že chtějí požádat o azyl. Němečtí celníci nevpustili v pátek večer na své území celkem 79 lidí ze tří autobusů z Ostravy, Teplic a Litoměřic. Důvodem jejich rozhodnutí byla skutečnost, že Romové u sebe neměli dostatek peněz nutných pro cestu do zahraničí.

Jedna z rodin ostravských Romů, které se pokusily vycestovat do Británie a požádat tam o azyl, se přes německé hranice údajně dostala. Tvrdí to předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth. "O moc dál se však šťastlivci nedostanou. Anglické úřady je do země stejně nevpustí," řekl. Neúspěch páteční skupiny podle něj neodradí od cesty další Romy, kteří mají vyrazit příští týden v pátek. "Snažíme se jim vysvětlit, že to jsou zbytečně vyhozené peníze. Nechtějí nás poslouchat. Poučí se z chyb svých předchůdců a stejně odjedou. Dostanou se sice přes Německo i Francii, ale do Anglie už ne," uvedl Horváth.

Předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, který před časem jako první začal hovořit o připravovaném odchodu několika desítek Romů z Ostravy do Anglie, se zatím nebojí pomsty. Ještě před pátečním odjezdem mu začaly na mobilní telefon přicházet výhrůžné textové zprávy. "Psalo se v nich, že pokud se nedostanou do cíle, poznám jejich hněv. Nyní mi zase telefonují příbuzní neúspěšných cestovatelů a vyčítají mi, že jsem jejich dětem zkazil štěstí. Nemohu však za to, že neměli dost peněz a pojištění," uvedl Horváth s tím, že tyto nedostatky byly hlavním důvodem pro rozhodnutí německých orgánů Romy vrátit do Česka. Horváth zatím omítá uvažovat o tom, že by požádal policii o ochranu.

Srba byl do čtvrtka agentem Vojenské zpravodajské služby

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, který je podezřelý z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové, byl až do čtvrtka agentem Vojenské zpravodajské služby. Vedení armády proto bude zkoumat, zda Srba svého postavení agenta nezneužíval. Uvedla to televize Nova s odvoláním na nejmenované vysoké armádní činitele. Podle televize náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor dostal loni příkaz, aby Srbu po jeho odchodu z ministerstva zahraničí propustil. Šándor ale neuposlechl, a proto byl podle Novy ve čtvrtek odvolán z funkce. Ministr Jaroslav Tvrdík vytvořil speciální vyšetřovací tým, který má prověřit možnost eventuálních vazeb Vojenské zpravodajské služby a Karla Srby.

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Srba si údajně objednal vraždu novinářky jako odplatu za články, které o něm napsala. Přípravu vraždy policii prozradil Karel Rziepel, který měl Slonkovou zabít. Srbu navíc protikorupční služba policie podezírá i z toho, že se spolu s dalšími třemi lidmi dopustil majetkové trestné činnosti.

Špidla: Mezi Janem Kavanem a kauzou Slonková není žádná vazba

Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla je přesvědčen o tom, že mezi exministrem zahraničních věcí Janem Kavanem (ČSSD) a kauzou připravované vraždy novinářky Sabiny Slonkové není žádná vazba. Špidla se však i přesto chce v neděli s Kavanem sejít a o případu hovořit. Od Kavana chce slyšet názor na celou aféru, protože informace v médiích jsou podle něj protichůdné a nespolehlivé. Špidla by měl s Kavanem hovořit také o nejasných finančních machinacích na jeho bývalém ministerstvu. Srba je totiž navíc podezřelý z majetkové trestné činnosti. Od firem, které získaly zakázky na ministerstvu zahraničí, údajně vybíral úplatky. Ministerstvo zahraničí proto nyní prověřuje výběrová řízení za poslední roky.

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan tvrdí, že dříve o někdejším generálním sekretáři svého úřadu Karlu Srbovi nic znepokojivého nevěděl. Bylo mu sice známo, že Srba pracoval pro rozvědku, netušil ale, že je agentem Vojenské zpravodajské služby dál. Kavan, který je nyní předsedou Valného shromáždění OSN, to řekl internetovému deníku Flashnews. Za hloupost označil informace, že tajil korupční aféry kolem Konferenčního centra Štiřín. Uvedl, že veškeré materiály předala ministerská inspekce protikorupční službě.

Boston Globe: Pokus o vraždu Slonkové Čechy šokoval a zahanbil

Myšlenka, že by někdejší vysoký vládní činitel mohl být zapojen do pokusu o vraždu novinářky, šokovala a zahanbila národ, který se domnívá, že unikl chaosu panujícímu v bývalých sovětských satelitních státech, napsal americký list The Boston Globe k případu Karla Srby. List ho charakterizuje jako blízkého spolupracovníka někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana, který byl nedávno zvolen předsedou 57. Valného shromáždění OSN, ale s pokusem o vraždu není spojován. Přesto ho prezident Václav Havel vyzval k odstoupení z funkce předsedy VS OSN, dodal list. Boston Globe uvedl dále, že Česká republika má určitě daleko k autoritářskému Bělorusku, kde otravní opoziční novináři za podezřelých okolností zmizí, ale určitě ještě nedospěla k poklidu kanadských poměrů.

Evropská komise uvalila dumpingová cla na české výrobce svařovaných trubek

Evropská komise uvalila podle nepotvrzených informací dumpingová cla na české výrobce ocelových svařovaných trubek Jäkl Karviná a Železárny Veselí. Nezabraly tudíž české argumenty, že žaloba na tyto dva podniky se opírala o nepřesné údaje a že dumping byl zanedbatelný. Pro karvinskou železárnu zavedla údajně komise cla ve výši 17,9 procenta, pro veselskou 52,6 procenta. Pro obě české ocelárny znamená verdikt ztrátu západoevropského trhu s tvrdými dopady na výrobu, obrat a zaměstnanost.

V úterý náměstek ministra průmyslu Miroslav Somol komisi přesvědčoval, aby české podniky posuzovala zvlášť, mimo vývozce z Polska, Ukrajiny, Turecka a Thajska, proti nimž bylo řízení vedeno současně. Pak by se podle něj ukázalo, že většina českého exportu směřovala do Německa, kde dumping nebyl; tam, kde panovalo podezření, byly zase vývozy mizivé a české podniky se "svezly" s vývozci z jiných zemí. Rozhodující roli sehrála nepochybně momentální krize v evropském i světovém obchodu s hutnickými výrobky a tlak, kterému jsou vlády ze strany národního průmyslu vystaveny.

Ministr Rusnok: Republiku nečeká vlna odchodů velkých investorů

Českou republiku nečeká vlna odchodů velkých investorů a nemělo by dojít ani k radikálnímu poklesu přílivu investicí do země. V rozhovoru pro Lidové noviny to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Zdůraznil přitom, že většina investorů, kteří do tuzemska přišli, rozšiřuje své investice. Rusnok ale připustil, že se ČR stává dražší zemí. Potenciální odchody by proto očekával u těch investorů, jejichž výroba a investice byly založeny pouze na tom, že ČR je levnou zemí. Těchto investorů však podle Rusnoka není většina.

Premiér Špidla v deníku Mladá fronta Dnes naznačil možnost zrušení prodeje Unipetrolu

Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro Mladou frontu DNES připustil možnost zrušení vleklého prodeje Unipetrolu. Vláda nyní posoudí smlouvy, které s vítězem tendru před půl rokem uzavřela. Pokud zjistí, že smlouvy nebyly splněny, zruší je. Premiér se rovněž krátce zmínil o privatizaci elektrárenské společnosti ČEZ a Českého Telecomu. Zatímco prodej ČEZ označil za velmi vzdálenou záležitost, u které se ještě bude rozhodovat, zda ČEZ vůbec privatizovat, u Telecomu by se mělo rozhodnout v dohledné době. Vláda má podle Špidly představu o ceně, ale o celé záležitosti bude ještě jednat.

Vladimír Špidla chce, aby ČSSD postavila vlastního prezidentského kandidáta

Zhruba do poloviny září chtějí mít sociální demokraté ujasněnou taktiku, se kterou jejich strana vstoupí do voleb příštího prezidenta. Předseda ČSSD Vladimír Špidla je ale již nyní přesvědčen o tom, že by měla postavit vlastního kandidáta. Dodal, že diskusi o postupu ČSSD v této věci je nutné uzavřít do 14. září, kdy je další zasedání ÚVV. Svého favorita na nejvyšší státní funkci předseda ČSSD opět neprozradil. Václavu Havlovi končí prezidentský mandát v únoru 2003, znovu se již o zvolení ucházet nemůže. Špidla rovněž novinářům řekl, že ÚVV schválil jeho postup při sestavování vlády.

Karel Schwarzenberg varuje před průtahy při rozšiřování EU

Před možnými průtahy při rozšiřování Evropské unie varoval v rozhovoru pro rakouský list Die Presse bývalý kancléř prezidenta Václava Havla Karel Schwarzenberg. Podle něj by odkládání rozšíření mohlo způsobit obrat v náladě mezi obyvateli kandidátských zemí. "Když je někdo v situaci nevěsty, které chlapec již deset let slibuje svatbu, avšak vždy si najde výmluvu, když jde o stanovení termínu na radnici, pak se tato nevěsta pochopitelně stane mrzutou," prohlásil Schwarzenberg. Země kandidující na přijetí do unie jsou již dlouho podrobeny předpisům EU, trhy jsou již dlouho otevřené, uvedl. Dosud ale z toho měla větší prospěch západní strana, dodal. "Když se podíváte jen na údaje o rakouském exportu, pak teprve zjistíte, kdo udělal dobrý obchod." Schwarzenberg kritizoval Rakousko. "Rakousko klade podmínky sousední zemi, tato sousední země nemá žádné velké požadavky na Rakousko - kromě normální sousedské spolupráce a toho, aby ji nechali na pokoji."

V poště mosteckého magistrátu byl leták požadující návrat Sudet

Leták podněcující k návratu Sudet k Německu a požadující náhradu škod, které Češi sudetským Němcům údajně napáchali, objevili koncem týdne zaměstnanci v poště mosteckého magistrátu. "Leták s razítkem pravděpodobné pražské pošty na obálce předalo vedení města policii," řekl náměstek mosteckého primátora Bořek Valvoda. Letáky a samolepky požadující návrat Sudet do Německa se objevily letos v březnu v Karlových Varech. Později byly nalezeny také v několika dalších městech. Podobné samolepky se v únoru objevily i v Praze.

Temelín: První blok jede naplno, druhý prošel tlakovou zkoušku

První blok Jaderné elektrárny Temelín pracuje ve zkušebním provozu na plný výkon a vyrábí kolem 1000 megawattů. Primární okruh druhého bloku v pátek večer úspěšně absolvoval tzv. horkou tlakovou zkoušku, řekl Václav Brom z tiskového odboru elektrárny. Druhý blok se nyní připravuje na tlakovou zkoušku sekundárního, tedy nejaderného okruhu.

Soud zastavil stíhání exministra vnitra Josefa Junga

Pražský městský soud v neveřejném odvolacím řízení zastavil kvůli promlčení trestní stíhání Josefa Junga, který v sedmdesátých a osmdesátých letech zastával funkci českého ministra vnitra. Jak uvádějí deníky Mladá fronta Dnes a Právo, Jung byl podezřelý, že se podílel na nezákonném vystěhování spisovatele Pavla Kouhouta do ciziny.

Nyní osmasedmdesátiletý Jung se podle obžaloby dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele tím, že v roce 1979 rozhodl o odnětí státního občanství spisovateli a dramatiku Pavlu Kohoutovi. V roce 1978 Kohout vycestoval se svou ženou Jelenou Mašínovou legálně do Vídně, kde měl roční smlouvu s Burgtheatrem. Při návratu ho československé orgány nevpustily do země a vzápětí mu odňaly občanství. Kohout se proti tomuto rozhodnutí civilně-správního úseku ministerstva vnitra odvolal k tehdejšímu ministrovi Jungovi. Ten rozhodnutí potvrdil.

Ve Višňové na Liberecku pokračuje nepovolená technoparty

V osadě Andělka u Višňové na Liberecku pokračuje nepovolená technoparty, na niž se začaly v pátek sjíždět tisíce mladých lidí. Policie očekává účast až 20.000 lidí. Podle starostky Višňové Marie Matuškové zde příznivci techno hudby z České republiky, Německa, Polska a Nizozemska zůstanou zřejmě až do úterý. V pohotovosti jsou desítky policistů. Technoparty se koná na soukromých pozemcích.

Sochař Opočenský je vazbě, čelí obvinění ze dvou deliktů

Soud vzal do vazby sochaře Pavla Opočenského, kterého v pátek policie obvinila ze dvou trestných činů: vydírání a ohrožování mravní výchovy mládeže. ČTK o tom informoval důvěryhodný policejní zdroj. Osmačtyřicetiletý Opočenský je považován za významného českého sochaře. Jeho pomník bratří Čapků stojí na náměstí Míru v Praze 2 od roku 1995. Poté, co se stal signatářem Charty 77, emigroval v roce 1979 z Československa. Žil v Německu a v USA. Do vlasti se vrátil roce 1991.

Nova: Řada firem platí zaměstnancům za to, že nejsou nemocní

Řada firem po celé zemi začala platit svým zaměstnancům za to, že nebudou nemocní. Podle informací televize Nova pracovníci v těchto firmách za každý měsíc, ve kterém nepřinesou neschopenku, najdou na výplatní pásce o několik stovek korun více. Proti tomu ostře vystoupil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podle něj firmy porušují zákon a zaměstnance vydírají, uvedla Nova. Ministr proto bude chtít častější kontroly firem, které zaměstnance k přecházení nemoci motivují a pokutovat je.

Slovenští lékaři odcházejí za prací do České republiky

Desítky slovenských lékařů v současnosti odcházejí za prací do sousední České republiky, napsal slovenský list Pravda. Pro odchod se rozhodují hlavně čerství absolventi tří slovenských lékařských fakult. Lákají je vyšší výdělky i lepší uplatnění. Absolvent martinské lékařské fakulty Karol Zelník tvrdí, že za prací do zahraničí odešlo až 60 ze 100 jeho spolužáků.

Ve Valašském Meziříčí chystali dobrovolníci byty pro děti

Dobrovolníci z Belgie a Nizozemska se rozloučili s Valašským Meziříčím, kde 20 dnů pomáhali opravovat dům, který budou užívat dospělé děti opouštějící pěstounské rodiny. Dům vzniká v rámci projektu "Pod křídly" stejnojmenného občanského sdružení. "Pracovali s velkým nasazením a obyvatelé s údivem sledovali, jak se mění pohled na dříve chátrající objekt, v němž bude šest bytů 1+1 a 2+1," řekla ČTK Tereza Ševčíková, která se o pomocníky starala. Oprava objektu potrvá dva roky a podle stavebních plánů má stát osm miliónů korun.

Mouka rozsypaná nedaleko Havlovy vily vyvolala policejní akci

Mouka rozsypaná na několika místech asi 100 metrů od střešovické vily prezidenta Václava Havla vyvolala rozsáhlou akci pražských policistů a hasičů. Jak uvedla televize Nova, policie se totiž obávala, že by to mohla být nebezpečná látka. Nakonec se ale zjistilo, že jde o mouku, kterou sem nasypal účastník běžeckého závodu, který si tak značil trasu.

Prezident Václav Havel odletěl na dovolenou do Portugalska

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar odletěl na dovolenou do jižního Portugalska. Ozdravný pobyt u moře mu doporučili lékaři poté, co před nedávnem prodělal zánět průdušek. Prezident bude trávit dovolenou ve své vile několik týdnů.

Letní škola přilákala do Prahy 200 zahraničních zájemců o češtinu

Nejen intenzívní výuka češtiny, ale i návštěvy divadel, muzeí a výlety po České republice čekají v následujícím měsíci účastníky 46. ročníku Letní školy slovanských studií. V Praze komorním koncertem v Zrcadlové kapli Klementina odstartovala ta část školy, kterou pořádá Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V hlavním městě se kursu účastní zhruba 200 cizinců, dalších 146 jich začíná v Brně pod záštitou Kabinetu češtiny pro cizince při Masarykově univerzitě. Téměř polovinu z 200 pražských účastníků tvoří stipendisté ministerstva školství. "Když to řeknu jednoduše - jeden měsíc, který my tady hostíme účastníka dejme tomu z Francie, tak za to potom český student může na měsíc jet do Francie," řekl tajemník pražské části letní školy. Zhruba dvacetičlennou skupinu podle něj tvoří stipendisté rektorátu, kteří přijeli na základě dohod mezi univerzitami. Zbylých zhruba 100 lidí stipendium nedostalo, a kurs si tedy tito zájemci o češtinu platí sami. Velkou část účastníků kursu tvoří studenti a další mladí lidé, je mezi nimi například hodně Japonců a Němců.

Zájem o studium v Německu roste, velvyslanectví již vydalo 507 víz

Zájem mladých Čechů o studium v Německu neustále stoupá. Za poslední tři roky se počet lidí, kteří odjeli získat vzdělání na německých školách, téměř zdvojnásobil, řekla ČTK mluvčí velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze Petra Dachtlerová. Podle ní zatím zastupitelský úřad letos vydal 507 studijních víz.

Příští rok budou zřejmě opět na Hradě k vidění korunovační klenoty

Příští rok bude na Pražském hradě znovu možné vidět korunovační klenoty. Nejvzácnější český poklad si budou moci návštěvníci Hradu prohlédnout po pěti letech, kdy ležel uzamčen v nejpřísněji střežené komnatě státu. Příští rok bude totiž bohatý na zajímavá data. Uplyne deset let od založení České republiky, bude 85 let od vzniku Československé republiky a v příštím roce dostane země asi i nového prezidenta.

Ke korunovačním klenotům patří především svatováclavská koruna, jíž byli korunováni čeští králové. Koruna je vyhotovena z jedenadvacetikarátového zlata, je posázená drahokamy a váží 2499 gramů. Korunovační insignie tvoří i zlaté jablko a žezlo z první poloviny 16. století, které jsou zdobeny safíry, spinely a perlami. K vidění by měl být také svatováclavský meč asi z roku 1356 a kříž z ryzího zlata z doby po roce 1354. V současné době jsou klenoty uloženy v korunní komoře, která je jedním z nejnepřístupnějších míst Pražského hradu. Jediný vstup do ní je možný skrz kované dveře v jihozápadním rohu Svatováclavské kaple. K jejich otevření, stejně jako k otevření trezoru s klenoty, se musí sejít sedm klíčů.

Karlovarští archeologové chystají průzkum pravěkého sídliště

Archeologové zahájí za měsíc rozsáhlý výzkum pravěkého sídliště ze střední doby kamenné (mezolitu) na Zlatém kopečku v Karlových Varech. Výzkum je poslední možností sídliště prvních obyvatel Karlovarska prozkoumat, protože příští rok bude zničeno výstavbou silničního průtahu. O mezolitickém sídlišti na Zlatém kopečku archeologové vědí nejméně 30 let, dosud ale místo systematicky neprozkoumali. Stáří sídliště na pahorku nedaleko řeky Ohře odhadl archeolog na 6000 až 8000 let.

Počasí

Bude jasno, až polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle možnost přeháněk. Noční teploty 15 až 11 stupňů, denní teploty 25 až 29 stupňů Celsia.