Zprávy Radia Praha
Prezident Havel se kvůli záplavám vrátil z dovolené
Prezident republiky Václav Havel se ve středu vrátil ze zdravotní dovolené v Portugalsku do Prahy. Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla prezident po krátké poradě na letišti odjel do pražských ulic a seznámil se přímo v terénu s následky záplav v hlavním městě. Havel původně návrat do vlasti ještě neplánoval. Jeho mluvčí Ladislav Špaček ČTK v úterý řekl, že Havel se pro cestu domů rozhodl, když se týž den seznámil s čerstvými informacemi o povodních. Havel odletěl na jih Evropy do svého portugalského domu na konci července na doporučení lékařů krátce po prodělaném onemocnění dýchacích cest. V Portugalsku chtěl strávit několik týdnů a vrátit se do 22. srpna, kdy se má konat v České republice summit zemí visegrádské skupiny. O situaci v zaplavených jižních Čechách se v minulých dnech Havel nechal informovat od hejtmana Jihočeského kraje.
Česká republika přijme zahraniční humanitární pomoc
Česká republika přijme zahraniční humanitární pomoc, kterou jí v souvislosti s nynějšími povodněmi v zemi nabídly jiné státy. Jednotlivá ministerstva mají do 24 hodin Ústřednímu krizovému štábu oznámit své požadavky. Vicepremiér Cyril Svoboda po středečním zasedání kabinetu řekl, že Česko bude mimo jiné potřebovat vakcíny, léky a vysoušecí zařízení. Pomoc již nabídli představitelé Švédska, Polska, Francie, USA, Norska, Japonska, Švýcarska, Řecka, Itálie a dalších zemí a rovněž NATO a Evropské unie. Cyril Svoboda uvedl, že Francie například nabídla leteckou pomoc. Některé země podle vicepremiéra Svobody nabízejí specifickou pomoc, nabídka jiných je podle něj široká.
Nynější povodně v Čechách jsou svým rozsahem zřejmě větší než záplavy v roce 1997, řekl po zasedání vlády premiér Vladimír Špidla. Škody budou podle něj obrovské a budou se počítat v miliardách korun. Jejich výši však zatím není možné odhadnout. Při financování povodňových škod vláda sáhne ke všem technikám, které budou rozumné, odpověděl premiér na dotaz, zda vláda zvažuje vydání povodňových dluhopisů. Kabinet podle něj zváží i půjčky u mezinárodních institucí. Ministerstva pro místní rozvoj, dopravy, zemědělství a životního prostředí, která budou nejvíce zapojena do likvidace škod napáchaných velkou vodou, dostala za úkol prověřit rezervy ve svých rozpočtech a posoudit rozsah škod. Například ministr zemědělství Jaroslav Palas již oznámil, že jeho resort je schopen dát dohromady asi miliardu korun. Premiér Špidla zopakoval, že kvůli povodním bylo v zemi dosud evakuováno celkem zhruba 200.000 lidí. Počet obětí zůstává na devíti.
Vláda souhlasila s přechodným snížením minimálního limitu ropy ve státních hmotných rezervách o 150.000 tun do 30. listopadu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil premiér Vladimír Špidla. Ropa bude za úplatu půjčena českým rafinériím na pokrytí výpadku dodávek ropy kvůli záplavám. Nedostatek ropy již avizovaly Česká rafinérská a Paramo, protože ropovod Družba jim nedodal smluvně dohodnutý objem této suroviny. Česká rafinérská nicméně uvedla, že výroba pohonných hmot v rafinérii v Kralupech nad Vltavou pokračuje, a dodávky pohonných hmot tak nejsou ohroženy. Ve státních hmotných rezervách jsou nyní po snížení limitu zásoby ropy na 80 až 100 dní.
Premiér Vladimír Špidla oznámil, že trestná činnost v České republice se v souvislosti s nynějšími záplavami nezhoršila. Po jednání vlády řekl, že kriminální situace se nemění a lidé se chovají velmi slušně. Vládní mluvčí Anna Stárková po jednání vlády oznámila, že na situaci v zemi nyní dohlíží 4000 policistů. Do boje s povodněmi a nebezpečím, které je doprovází, bylo dále nasazeno 9000 hasičů a 2000 vojáků.
Žádost ČR o pomoc posuzuje zvláštní skupina EK
Žádost České republiky o pomoc při odstraňování následků rozsáhlých záplav, které v posledních dnech postihly větší část území České republiky, nyní posuzuje zvláštní skupina vytvořená Evropskou komisí. ČTK to řekl velvyslanec bruselské mise ČR při EU Libor Sečka. Podle něj tvoří zvláštní skupinu zástupci generálních ředitelství Evropské komise, zejména pro rozšíření a pro rozpočet. Posláním tohoto týmu je nalézt možnost, z jakých prostředků pomoc České republice poskytnout. Jak velvyslanec dodal, jednou z cest by mohlo být využití existence programu PHARE. Další možností je podle něho nalézt adekvátní kontakt s agenturou ECHO, která je orgánem EU pro poskytování humanitární pomoci. Sečka přitom upozornil na citlivost takového řešení, protože ECHO je určeno výhradně pro poskytování humanitární pomoci, nikoli pro pomoc do infrastruktury spojenou s přírodními katastrofami. Velvyslanec také zdůraznil, že mise ČR při EU je v neustálém kontaktu rovněž s týmem evropského komisaře pro rozšíření Günterem Verheugenem.
K obnově Prahy a Českého Krumlova po záplavách může pomoci UNESCO
Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) by mohla pomoci při obnově historického centra Prahy a Českého Krumlova po ničivých záplavách. Historické středy hlavního města i "perly" jižních Čech jsou totiž na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mluvčí střediska světového dědictví sekretariátu UNESCO Johana Sulivanová ČTK v Paříži řekla, že finanční pomoc může být poskytnuta na základě oficiální žádosti české vlády. Jak ČTK upřesnil tajemník pro kulturní záležitosti UNESCO na českém ministerstvu kultury Michal Beneš, žádost musí obsahovat vyčíslení škod a rozpočet oprav. "To však vzhledem k současné situaci zatím ještě není možné," poznamenal Beneš. Podle něj by každé město mohlo z fondu světového dědictví UNESCO získat maximálně 50.000 dolarů (asi 1,58 miliónu korun). I když tyto částky nejsou vzhledem k očekávanému rozsahu škod nijak závratné, mohlo by se podařit získat peníze z jiných zdrojů právě díky tomu, že centra Prahy i Krumlova jsou na prestižním seznamu, míní stálý český zástupce v pařížském sídle UNESCO Karel Komárek.
Ministr Gross: Záchranáři nebudou kvůli neposlušným lidem riskovat životy
Záchranáři, kteří evakuují lidi z území ohrožených povodněmi, nebudou podle ministra vnitra Stanislava Grosse kvůli neposlušným občanům zbytečně riskovat životy. "Záchranáři budou samozřejmě plnit své povinnosti. Rozhodně ale nemám v úmyslu kvůli jednomu nezodpovědnému životu riskovat několik životů záchranářů. Doufám, že si to lidé uvědomí i v severních Čechách," řekl Gross po středečním jednání krizového štábu v Ústí nad Labem. Někteří lidé odmítají uposlechnout výzvy záchranářů a opustit svá obydlí. Podle Grosse musejí záchranáři vždy zvažovat, zda záchrana lidí, kteří neuposlechli evakuaci, není příliš velkým rizikem. Policie má podle ministra k dispozici i donucovací prostředky. Doufá ale, že je nebude muset použít. Výzvy k evakuaci opakovaně neuposlechl jedenaosmdesátiletý muž z Písku, kterého ve středu záchranáři našli mrtvého v jeho rekreační chalupě v Putimi na Písecku. Stal se desátou obětí ničivých záplav.
Města a firmy nabízejí pomoc
Karlovy Vary poskytnou obcím postiženým záplavami na obnovu infrastruktury milión korun. Rozhodli o tom karlovarští radní na středečním mimořádném zasedání. Uvolnění peněz z městského rozpočtu musí schválit ještě zastupitelstvo. Karlovarský primátor Zdeněk Roubínek rovněž vyzval primátory ostatních statutárních měst nedotčených povodněmi, aby postupovali společně a svou pomoc postiženým oblastem vzájemně koordinovali. "Jenom tak lze předejít nesystematickému a chaotickému rozesílání finančních prostředků," řekl ČTK mluvčí karlovarské radnice Alexander Klimeš. Karlovarská radnice připravuje také vyhlášení veřejné sbírky.
Šumperská provozní vodohospodářská společnost vyslala do záplavami poničených Českých Budějovic techniku, s jejíž pomocí jihočeští vodohospodáři obnoví dodávky pitné vody a pročistí kanalizaci. ČTK to řekl vedoucí obchodně- správního oddělení Šumperské provozní a vodohospodářské Jan Havlíček. "Vodohospodáři z 1. Jihočeské vodárenské společnosti nás požádali o pomoc, a proto jsme dnes do Českých Budějovic vypravili pojízdnou dílnu s přívěsem na náhradní zásobování vodou, vůz na čištění kanalizace a kanalizační sací vůz," uvedl Havlíček. Dodal, že v Českých Budějovicích bude při odstraňování povodňových škod pomáhat šest zaměstnanců Šumperské provozní a vodohospodářské společnosti, která zásobuje pitnou vodou obyvatelstvo okresu Šumperk.
Rada Královéhradeckého kraje schválila vyčlenění miliónu korun z rozpočtu na pomoc obcím, které postihla velká voda. Neprodleně by z této částky mělo být uvolněno 200.000 korun, které by do zaplavených oblastí měly putovat prostřednictvím Diecézní katolické charity v Hradci Králové, sdělila ČTK mluvčí kraje. Radní dále rozhodli o vyhlášení veřejné sbírky na pomoc oblastem postiženým záplavami. Peníze mohou organizace, obce a občané posílat na zvláštní účet vedený u Komerční banky v Hradci Králové. Název účtu je HK kraj - Povodně 2002, číslo 78-7756320217/0100. Peníze lze přinést i osobně do pokladny krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Pomoc pro postižené oblasti organizují i východočeská města Ústí nad Orlicí a Náchod. Náchod například zřídil speciální povodňové konto, Ústí nad Orlicí nabídlo pomoc místních hasičů. Ti mají zkušenosti s rozsáhlými záplavami, které Orlickoústecko postihly v roce 1997.
Milión korun chce uvolnit Liberecký kraj ze své rozpočtové rezervy ve prospěch oblastí zasažených záplavami. "Ve čtvrtek se sejde zastupitelstvo, které humanitární pomoc schválí," řekl ČTK hejtman Pavel Pavlík. Liberecký kraj reagoval na výzvu ministerstva školství a nabídl ubytování pro 770 dětí, které záplavy vyhnaly z domovů a o něž se nemohou postarat rodiče nebo příbuzní. "Zajistit jim chceme nejen střechu nad hlavou, ale i stravování a program," dodala zástupkyně hejtmana Eva Bartoňová.
Na konto Ústeckého kraje Povodeň přišlo do středečního poledne přes dva milióny korun. První vklad, 10.000 korun, dal v úterý při založení konta ústecký hejtman Jiří Šulc. Na veřejnou sbírku přispěla také Česká spořitelna částkou 1,5 miliónu korun, Ostrava 500.000 a Všeobecná zdravotní pojišťovna 100.000 korunami. Peníze budou využity na odstraňování povodňových škod.
Olomoucký kraj chce ze svého rozpočtu uvolnit dva milióny korun na pomoc regionům, které postihly ničivé záplavy. "Na nejbližším zasedání rada Olomouckého kraje navrhne zastupitelstvu uvolnění dvou miliónů korun na pomoc zaplaveným oblastem. Podle dohody by podobně mělo reagovat i ostatních sedm nezasažených regionů. Předpokládáme proto, že společně dáme dohromady nejméně 14 miliónů," řekl ČTK mluvčí kraje Tomáš Kocych. Na Olomoucký kraj se obrací mnoho podnikatelů, kteří nabízejí finanční pomoc.
Půl miliónu korun věnuje město Zlín na pomoc některé ze zaplavených obcí na jihu Čech. V úterý o tom na mimořádném zasedání rozhodla městská rada, sdělila ČTK mluvčí magistrátu Dana Daňová. Původní rozhodnutí poslat 100.000 korun rada změnila a jednomyslně se usnesla na vyšší částce. "Jednáme z krajskou povodňovou komisí v jižních Čechách o vytypování jedné obce, které peníze pošleme," dodal radní Martin Janečka. Rada také rozhodla o uspořádání veřejné sbírky.
Czechtrade chce koordinovat humanitární pomoc podle potřeb štábů
Vládní agentura Czechtrade chce koordinovat nabídky českých firem na humanitární pomoc a organizovat ji podle potřeb jednotlivých evakuačních středisek a krizových štábů. S nimi agentura neustále komunikuje. "Nabídnutá pomoc se tedy okamžitě dostane tam, kde jí je nejvíce zapotřebí," řekl ČTK generální ředitel Czechtrade Martin Tlapa. "Spolupracujeme s Českým červeným křížem a krizovými centry po celé České republice. Na pomoci spolupracují i naše regionální informační místa," dodal. Firmy, které mohou poskytnout čerpadla, vysoušečky, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny či přikrývky mohou telefonovat na hot-line Czechtrade a Rádia Impuls 02\96342636 nebo psát na emailovou adresu: [email protected]. Czechtrade rovněž nabízí českou pomoc sousedním postiženým zemím. "Oslovujeme obchodní partnery a firmy v Rakousku a Německu, jestli nepotřebují využít nabídky na českou humanitární pomoc," uvedl Tlapa.
Vltava v Praze klesla a dále opadává
Vltava v Praze-Chuchli poklesla ve středu do 18:00 o 19 centimetrů. Maximální hloubka činila 785 centimetrů, což je proti normálu zhruba desetkrát víc. Řeka dále klesala přibližně o čtyři centimetry za hodinu, řekl ČTK dispečer Povodí Vltavy. Nadále ustupuje i Berounka v Berouně. Podle hydrologů nebude možná hladina obou řek klesat stejně rychlým tempem jako dosud, protože do nich bude ještě přitékat voda z rozvodněné Mže a Sázavy. Sázava podle odhadů Českého hydrometeorologického ústavu kulminovala kolem 18:00 ve Zruči nad Sázavou, na jejím dolním toku voda ještě pozvolna stoupala. Hladina Labe v Mělníku vystoupila v 17:00 do výšky 918 centimetrů a maximální hloubku 10,5 metru předpokládají ve čtvrtek kolem poledne. Normální výška hladiny Labe v Mělníku je 270 centimetrů.
Záplavy v Praze postihly mnohá kulturní zařízení, zbývá kino
Povodeň v hlavním městě se dotkla i mnoha divadel, kin, muzeí a galerií. Objekty v záplavových oblastech byly uzavřeny již v předcházejících dnech, postupně se zavírají další a ruší se i představení pod širým nebem. Alespoň mimo centrum však jsou v provozu například promítací sály, kde mohou lidé, které povodeň nevyhnala z domovů alespoň na chvíli zapomenout na tísnivou situaci. Mnozí lidé, kteří pracují v blízkosti vltavských břehů, na doporučení magistrátu neodešli do zaměstnání. Ti, kteří nemusejí řešit svoji situaci s bydlením, mohou využít nedobrovolného volna například k návštěvě kina. Hraje multiplex v Hostivaři, ale další multikina ve Slovanském domě a na Smíchově jsou uzavřena.
Zavřeny jsou téměř všechny expozice Národního muzea, včetně hlavní budovy na Václavském náměstí. Lenka Edrová z muzea ČTK řekla, že Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí a Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce jsou zatopena. Voda z rozvodněného Labe pronikla i do zámku Liběchov u Mělníka. Voda zaplavila podzemní prostory v Národním divadle, kde se pod vodou ocitly i základní kameny zlaté kapličky. Národní galerie uzavřela pro návštěvníky již v pondělí gotický Klášter sv. Anežky české, nepřístupná je i výstava Florenťané ve Valdštejnské jízdárně stejně jako zaplavený zbraslavský zámek. V úterý galerie uzavřela i Šternberský palác, sídlo centrály v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí se zabezpečuje proti průniku vody. Pořadatelé Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě zrušili do konce týdne představení. Návštěvníky již od úterý nevpouští do svého objektu ani Národní knihovna sídlící v Klementinu. Knihovní fondy a technika byly přeneseny do horních pater. Na levém břehu Vltavy je vodnímu živlu vydáno napospas Muzeum Kampa v Sovových mlýnech.
Na jihu Čech hrozí Lužnice a Rožmberk, na jihu Moravy Dyje
Jihočeský kraj, který postihly ničivé záplavy jako první, nyní nejvíce zápolí s rozvodněnou Lužnicí na Táborsku a stoupající vodou v rybníku Rožmberk. Vltava se rozlila do některých částí Prahy, zaplavila i část Kralup. S rozvodněným Labem se potýkají obce na Mělnicku i Ústí nad Labem. Znojemský přednosta vyhlásil ve 20 městech a obcích na Dyji stav nebezpečí. Situace se naopak zlepšila v Českých Budějovicích a Plzni. Záchranáři pokračují v navyšování hráze největšího rybníka na Třeboňsku - Rožmberka. Podle přednosty okresního úřadu Zdeňka Žemličky hráz vydrží. Voda do rybníka proudí z protržených hrází pískových lomů o obce Majdalena a od Nové řeky. Strakonice se potýkají s ekologickou havárií. Kanalizace přivádí do města olej, který vyplavila ze strojírenské firmy ČZ Strakonice. Město nyní zjišťuje, o jaký druh oleje jde. Záplavy ohrožují i Ústav jaderné fyziky v Řeži u Prahy. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ujistila, že byla provedena všechna opatření, která mají vyloučit radiační a chemické nebezpečí.
Škody zemědělců na jihu Čech zřejmě převýší miliardu korun
Škody jihočeských zemědělců způsobené povodní lze podle předsedy Agrární komory České Budějovice Pavla Dlouhého odhadovat na více než miliardu korun. "Po té první vodě vlastně přímé povodně nepostihly nijak významně například Písecko, Táborsko, Prachaticko. Teď to zasáhlo všechny," řekl Dlouhý ČTK. Zemědělci v jižních Čechách sklidili asi 50 procent ploch a ze zbývající poloviny se možná nesklidí už vůbec nic, uvedl Dlouhý. Počítat je nutné také se škodami na produkci rybářů, dodal. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského se záplavy a prudké deště promítnou především do letošní produkce obilovin. Sklizeno ještě není asi 35 procent ploch, což znamená, že dva až 2,5 miliónu tun obilí je dosud na polích. Škody mohou být značné, řekl Jirovský. Nejde přitom jen o zaplavená území, protože na úrodě se podle něj podepsaly i deště. "To množství vody, které spadlo, někde až 200 milimetrů, znehodnotilo obiloviny," řekl Jirovský. Podmáčení polí bude mít také vliv na další podzimní práce, protože potrvá značně dlouho, než na ně budou zemědělci moci vjet, soudí Jirovský. Český statistický úřad předpokládal podle zpřesněného odhadu k polovině července letos produkci 6,559 miliónu tun základních obilovin, což představuje meziroční pokles o 5,2 procenta.
Dopravní omezení kvůli záplavám
Na dálnici D8 Praha-Teplice se na 15,5 kilometru ve směru na Prahu protrhl most a dálnice je uzavřena v obou směrech. Zhruba na stejném místě byla dálnice uzavřena již od středečního rána kvůli podemletému sloupu vedení vysokého napětí, který se kolem poledne zřítil. Pracovníci firmy ČEPS se snaží pomocí těžké techniky sloup ukotvit.
Kvůli rozvodněnému Labi musel být uzavřen takzvaný Nový most v Mělníku. Přerušilo se tak přímé spojení ve směru na Veltrusy a Slaný, motoristé se nedostanou ani do Kralup nad Vltabou a do Neratovic. Kvůli záplavám na Mělnicku je v současnosti uzavřena i část mezinárodní silnice číslo 9 z Prahy do České Lípy. V Ústí nad Labem byl uzavřen most Edvarda Beneše.
České dráhy kvůli stoupající zcela uzavřely vodě uzavřely Masarykovo nádraží v Praze. Drahám se naopak podařilo zprovoznit celou trať z Plzně do Českých Budějovic. Stále je mimo provoz zhruba 20 drážních úseků a stanice Holešovice a Písek.
Mezinárodní letiště v Praze - Ruzyni má zásobu leteckého benzínu zhruba do páteční půlnoci a kvůli přerušeným dodávkám z Kralup nad Vltavou mu hrozí nedostatek pohonných hmot. Česká správa letišť připravuje náhradní řešení přepravy pohonných hmot. České dráhy již uskutečnily do Ruzyně zkušební dodávku tří cisternových vozů.
Kamióny mohou využívat pro přejezd do Německa i hraniční přechod pro osobní vozy v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Zpřístupnění přechodu kamiónové dopravě si vyžádala kritická situace, kdy kvůli záplavám celníci odbavovali v Ústeckém kraji soupravy nad 3,5 tuny pouze na přechodu v Rumburku na Děčínsku. Čekací doba v Rumburku však dosahuje 40 hodin, na české straně se vytvořila fronta dlouhá 30 kilometrů.
Celníci uzavřeli kvůli záplavám hraniční přechod do Německa ve Hřensku na Děčínsku a opět otevřeli přechod Petrovice na Ústecku. V kraji tak zůstávají uzavřeny čtyři hraniční přechody. Kromě Cínovce a Hřenska jsou to Moldava na Teplicku a Mníšek na Mostecku. Naopak opět průjezdný je hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.
Ze sportu:
Čeští fotbaloví reprezentanti jsou i v novém vydání světového žebříčku mezinárodní federace FIFA na jedenadvacátém místě, stejně jako před měsícem. Nadále suverénně vedou mistři světa Brazilci před Argentinou, před evropské šampióny z Francie se na třetí místo dostalo Španělsko. Ze soupeřů Brücknerova výběru v kvalifikaci ME 2004 jsou na tom nejlépe Nizozemci, nyní čtrnáctí.
Všechny zápasy první a druhé fotbalové ligy, které se měly hrát o nadcházejícím víkendu, byly kvůli záplavám odloženy. O zrušení nejbližšího programu rozhodla Řídící komise ligového shromáždění poté, co současnou situaci konzultovala se zástupci klubů. ČTK to řekl předseda řídící komise Ivo Lubas. Čtvrté kolo nejvyšší soutěže bylo přeloženo na neděli 24. listopadu, zápasy druhého kola druhé ligy se uskuteční v náhradním termínu v neděli 17. listopadu.
Českomoravský fotbalový svaz zrušil kvůli rozsáhlým záplavám utkání první ligy žen, která se měla uskutečnit o nadcházejícím víkendu 17. a 18. srpna. Jak ČTK informoval předseda komise ženského fotbalu ČMFS Otto Beichel, náhradní termíny těchto odvolaných zápasů budou určeny dodatečně.
Fotbalisté žižkovské Viktorie Antonín Mlejnský, Luděk Stracený a Jiří Sabou, kteří nestihli úterní trénink pražského klubu, se ještě vpodvečer přece jen připojili k týmu a ve středu odcestovali k utkání předkola Poháru UEFA do San Marina.
Kavalírské gesto učinilo vedení fotbalového klubu Chmel Blšany. Nabídlo totiž svému prvoligovému soupeři z Českých Budějovic, aby využil k přípravě blšanský sportovní areál. Jihočeši mají zaplavený svůj stadión na Střeleckém ostrově a tým od neděle netrénoval. Blšany se rozhodly nabídnout pomoc svému protivníkovi bez náhrady. ČTK informaci potvrdil mluvčí chmelařů Jaroslav Kolář.
Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:
V Čechách oblačno, na západě území místy až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.