Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Konečné součty škod po povodních budou v sobotu

Konečné údaje o škodách budou známé okolo sobotní půlnoci. Právě do sobotních 24:00 musí podle zákona kraje odevzdat v elektronické podobně konečné součty všech dat, která získaly od postižených osob i firem. Po dvanáctihodinových směnách se proto střídají například úředníci Krajského úřadu Jihočeského kraje, kteří byli sepsáním škod po katastrofálních povodních pověřeni. V Jihočeském kraji povodně postihly přes tři stovky měst a obcí. Podle stávajícího předběžného odhadu se tu jedná řádově o desetitisíce fyzických a právnických osob. Jenom náklady spojené s odvracením nebezpečí a záchranou života, zdraví a ochranou majetku občanů dosáhly v kraji 270 milionů korun.

Odhady povodňových škod pojišťoven překročily 30 miliard

Pojišťovny zvýšily odhady škod klientů z ničivých povodní na 30,7 miliardy korun. Odhadovaný počet pojistných událostí naopak snížily na 104.000. Údaje se týkají 17 pojišťoven, které jsou členy České asociace pojišťoven. Pojišťovny vyplatily svým klientům postiženým záplavami zatím kolem dvou miliard korun, a to především formou záloh. Jejich likvidátoři většinu nahlášených pojistných událostí již prohlédli. Nejvyšší nárůst odhadu škod ohlásily tento týden dva největší domácí pojišťovací ústavy - Česká pojišťovna a Kooperativa. Asociace pojišťoven současně upozornila na to, že po letošních povodních se pojišťovny budou na úhradě celkových škod podílet větší měrou, nežli tomu bylo po záplavách před pěti lety na Moravě. Na škodách odhadovaných mezi 90 až 100 miliardami Kč by mohly pojišťovny vyplatit až jednu třetinu. V roce 1997 byl poměr vyplacených pojistných plnění k celkovým škodám zhruba jedna k šesti.

Trasa C pražského metra až po Hlavní nádraží bude otevřena v říjnu

Pražský dopravní podnik chce během října zprovoznit další úseky metra na trasách C a A, které v srpnu zaplavila velká voda. V první polovině října plánuje obnovení provozu na trase C až do stanice Hlavní nádraží. Otevření celé trasy C v úseku Háje - Nádraží Holešovice plánuje DP během listopadu. Otevření dalších stanic na trase C je podle mluvčí Michaely Kuchařové prioritou. Přinese odlehčení pražské dopravě, zejména na magistrále, kterou nyní využívá náhradní autobusová doprava X-C. Voda z trasy C již byla podle Kuchařové vyčerpána ze všech stanic, zatopen zůstává pouze úsek pod Vltavou mezi stanicemi Florenc a Vltavská. Stanice se nyní čistí, stanici Nádraží Holešovice již pracovníci DP začali vysoušet. Na trase A chce podnik v říjnu otevřít úsek mezi stanicemi Náměstí Míru a Muzeum, což umožní ve stanici Muzeum opět přímo přestupovat mezi trasami metra A a C.

Příprava českých projektů obnovy postupuje pomalu

Evropskou komisi znepokojuje pomalá příprava konkrétních projektů obnovy a rekonstrukce infrastruktur poničených povodněmi v České republice, na které slíbila přispět 48 miliony eur (1,44 miliardy korun) z programu ISPA. Upozorňuje Prahu, že zvýhodněná forma této pomoci nebude trvat věčně. "Nyní velmi záleží na tom, aby technické přípravy byly urychleně dokončeny, pokud máme dosáhnout svého cíle, tedy poskytnout tuto pomoc účinně a rychle, aspoň do konce roku," řekl vyjednávač Evropské komise pro Českou republiku Rutger Wissels. Upřesnil, že ze 48 milionů byl zatím na konkrétní projekty vyčleněn jen zanedbatelný zlomek. Řídící výbor programu ISPA pracovně určil, že nabízený zvýhodněný režim bude platit pro projekty, které Česká republika předloží Bruselu do 24.-25. září. Po uplynutí tohoto termínu tedy hrozí, že by platila opět běžná pravidla - normální, tedy pomalejší nabídkové řízení a vyšší spolufinacování ze strany ČR.

EIB půjčí ČR na opravy po povodních

Evropská investiční banka (EIB) počítá s tím, že půjčí České republice na naléhavé odstraňování povodňových škod několik set tisíc eur za výhodných podmínek. Zatím se však neví, jak vysoký úrok z tohoto úvěru bude banka požadovat. Podle předběžných odhadů by se úroková sazba měla pohybovat kolem pěti procent. Banka již dříve oznámila, že půjčí ČR peníze na 30 let, splácet bude třeba začít až po uplynutí sedmileté lhůty. Mimořádně nebude EIB vyžadovat žádné spolufinancování projektů, na které vynaloží prostředky. Banka nabídla, že letos půjčí ČR, Německu, Rakousku, Slovensku a případně Maďarsku na odstraňování škod po povodních miliardu eur a v příštích letech několikanásobek.

ČSSD bude rozhodovat o svém prezidentském kandidátovi

Koncem příštího týdne budou sociální demokraté rozhodovat o výběru svého prezidentského kandidáta. Podle ministra spravedlnosti Pavla Rychetského by měla sociální demokracie jako nejsilnější politická strana svého kandidáta do voleb postavit. Způsobem výběru kandidáta se bude předsednictvo strany zabývat v pátek 13. září a v sobotu 14. září. Část sociálních demokratů by chtěla na místo budoucí hlavy státu navrhnout bývalého předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana. Zeman ale v minulých měsících několikrát zopakoval, že kandidovat nechce. Učinil by tak prý "pouze v krajně nepravděpodobné krizové situaci, kdy by žádný jiný kandidát nebyl průchodný". Předseda ČSSD Vladimír Špidla dosud Zemanovou možnou kandidaturu nekomentoval. V ČSSD se objevila v souvislosti s volbou prezidenta kromě Zemana také jména ombudsmana Otakara Motejla, rektora Ivana Wilhelma, lékaře Zdeňka Dienstbiera a exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše.

Česku před vstupem do EU chybí 30 evropských zákonů a referendum

České republice chybí podle vicepremiéra pro legislativu Pavla Rychetského 30 proevropských zákonů a referendum. ČR je podle něj jedinou z desíti kandidátských zemí, která zákon o referendu nemá. A přitom je reálné, že evropská patnáctka o rozšíření Evropské unie rozhodne již v prosinci v Kodani a v lednu bude zřejmě hotova smlouva o přistoupení. Rozhodnou-li státy Evropské unie v Kodani o přijetí desíti kandidátských zemí, musí v nich do poloviny příštího roku proběhnout ratifikační proces, aby mohl v druhé polovině roku proběhnout stejný proces v evropské patnáctce. EU nebude ratifikovat přijetí žádné kandidátské země dříve, než se ona sama rozhodne. Rychetský proto ustavil smíšenou pracovní skupinu ze zástupců parlamentních stran, která se ve čtvrtek poprvé sešla k pracovnímu jednání. Nejjednodušší by podle něj bylo, kdyby počátkem roku sněmovnou schválený zákon o referendu schválil i Senát, aby bylo možné přijmout prováděcí zákon.

Obce budou moci opravovat po povodních bez výběrového řízení

Při odstraňování povodňových škod nebudou zřejmě obce muset vypisovat výběrová řízení. Návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek, který předkládá ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, však musí ještě v neděli na mimořádném jednání schválit vláda. Podle předkládané novely by obce mohly bez výběrového řízení postupovat po dobu trvání až tři měsíce po skončení krizového stavu. Přijetím novely by tak vzrostla šance, že firmy v postižených obcích postaví do konce roku pro lidi, kterým velká voda vzala střechu nad hlavou, montované rodinné domky. Státní dotace až milion korun, která je poskytována obcím, je totiž podmíněna dokončením stavby právě do konce roku. Nutnost výběrového řízení by přitom začátek stavby mohla podstatně odsunout. Vláda by v neděli měla projednat i novelu stavebního zákona. Orgán územního plánování by na jejím základě musel do územních plánů zanést aktualizovaná zátopová území.

Vojáci postavili za týden osm nových mostů

Ve zkušebním provozu je nyní osm mostů, které tento týden postavili vojáci jako náhradu za mosty postižené povodněmi. Nejvýznamnější, celkem 57 metrů dlouhý most postavili ženisté v obci Koráz přes Blanici u Vodňan v jižních Čechách. Mosty budou předány veřejnosti po zátěžových zkouškách a dokončení úprav okolí. V operaci nazvané příznačně Mosty teď vojáci připravují a plánují stavbu dalších šesti přemostění. Nejdůležitější z nich bude v Těšovicích na silnici druhé třídy číslo 141, také přes řeku Blanici. Vojáci původně provizorně pokládali jen mostovky na šíři jednoho vozu, nyní budované mosty už mohou sloužit neomezeně dlouhou dobu. Jejich konstrukce a materiál na ně pochází ze zásob státních hmotných rezerv.

Plzeňská čistírna vod už likviduje mechanické nečistoty

Mechanické čištění a takzvané kalové hospodářství plzeňské čistírny odpadních vod zprovoznila v pátek Vodárna a.s. Plzeň. Podle vedoucího úseku odpadních vod Zbyňka Bejvla pokračují intenzivní práce na zprovoznění biologické části, neboť čistírna zatím není schopna eliminovat tuky a další odpady biologického původu. Firma opravuje aktivační a dosazovací nádrže a turbodmychadla k provzdušňování biologické kultury. Plzeňská radnice odhaduje, že vinou záplav bude muset hradit asi 110 milionů korun škod na městském vodohospodářského majetku. Největší škody, zhruba 60 milionů korun, napáchala velká voda právě na nové čistírně odpadních vod na Roudné, která byla nejvíce zaplavenou městskou částí.

Labe je znovu splavné

Labská vodní cesta je s některými omezeními už téměř celá v provozu. Jedinou výjimkou je zhruba 20kilometrový úsek mezi Mělníkem a Kostelcem nad Labem. Na Vltavě mohou lodě jezdit od Štvanice do Braníku a osobní plavidla pak ve dne na Slapech, Orlíku a Lipně. Uzavřeny zůstávají nádrže Hracholusky a Kořensko. Škody na labské a vltavské vodní cestě po nedávných povodních nepřesáhnou podle ministra dopravy Milana Šimonovského jednu miliardu korun. Fond dopravy přitom očekával až dvojnásobný rozsah poškození.

Čeští a němečtí vojáci cvičně likvidovali tábor teroristů

Ukázkovou likvidaci tábora teroristů za pomoci nejmodernější průzkumné a informační techniky předvedlo ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku více než pět stovek českých a německých vojáků. Obdobnou ukázku uvidí příští týden představitelé vojenského výboru NATO, kteří Doupov navštíví v rámci výjezdního zasedání náčelníků generálních štábů NATO v ČR a Německu. Vojenským přidělencům akreditovaným v České republice a dalším odborníkům vojáci předvedli v akci například průzkumný pozorovací komplex Sněžka, automatický systém řízení palby dělostřeleckého oddílu ASPRO či bezpilotní průzkumné letadélko Sojka. Všechny předvedené prostředky jsou kompatibilní se zařízeními spojeneckých armád a patří ve svém oboru ke špičce. Předvedené průzkumné prostředky byly úspěšně nasazeny v Bosně a v současné době je využívá česká mise v Kosovu.

Věřitelé KTP Quantum odvolali konkursního správce

Věřitelé makléřské společnosti KTP Quantum na páteční schůzi v Hradci Králové schválili návrh na odvolání správce konkursní podstaty Jiřího Sehnala. O jeho definitivním odvolání z konkursu bude ještě muset rozhodnout hradecký krajský soud. Protože někteří věřitelé vznesli námitky pro podjatost soudce, bude krajský soud Sehnalovo odvolání řešit až poté, co o podjatosti rozhodne Vrchní soud v Praze. Rozhodující slovo při hlasování na schůzi měl advokát a bývalý politik Jan Kalvoda, který zastupoval téměř 12.600 věřitelů úpadce. V Kalvodově režii tak byla i volba sedmičlenného věřitelského výboru, do kterého se dostalo pět jím navržených lidí a právnických osob.

Policie stíhá členy ultrapravicové skupiny

Západočeští policisté a kriminalisté z policejního prezídia odhalili činnost ultrapravicové hudební skupiny Hlas krve. Po celém území České republiky i v zahraničí prodávala kompaktní disky se svými nahrávkami "Fight in Bohemia", které propagují rasismus, antisemitismus a xenofobii. Tři členy kapely policie ve čtvrtek obvinila z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Čtvrtému obvinění sdělí dodatečně, až zjistí místo jeho pobytu. Podle dostupných nformací jsou tři hudebníci z Karlových Varů a jeden z Chodova na Sokolovsku.

V Praze byly zahájeny Dny evropského dědictví

V Ledeburské zahradě pod Pražským hradem byly v pátek odpoledne zahájeny Dny evropského dědictví v České republice. Oslavy evropského kulturního dědictví, které jsou spojeny se dny otevřených dveřích v mnoha památkách, se uskuteční ve 47 zemích 14. a 15. září. Mnohé z českých památek se však kvůli srpnovým záplavám tradičních Dnů vůbec nezúčastní, nebo divákům nabídnou své památky jen v omezeném rozsahu. Podle předsedy pořádajícího Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Pavla Horáka jich však bude méně, než to bezprostředně po povodni vypadalo. Ocenil rychlou opravu poničeného Berouna, Písku, Českých Budějovic či Prahy 1. Určitě ale nebude otevřeno na zámcích ve Veltrusích, Liběchově či v Roztokách u Prahy. Ještě před povodněmi se k oslavám připojilo 249 obcí se 725 objekty. Které památky nakonec přístupné budou, se lidé dozvědí na internetové adrese www.ehd.cz.

Národní galerie zpřístupní Schwarzenberský palác

Schwarzenberský palác, ve kterém léta sídlilo Vojenské historické muzeum, je nyní zavřený a Národní galerie ho rekonstruuje pro svou další stálou expozici. V rámci Dnů evropského dědictví si nyní lidé budou moci od 10. do 13. září jeden z nejlépe zachovaných pražských renesančních paláců prohlédnout. Prohlídky se uskuteční vždy od 17:00 a 19:00, vstup je zdarma. Od 18:00 je připraveno šermířské vystoupení, které tematicky čerpá z doby Rudolfa II. Národní galerie plánuje palác zrekonstruovat za 350 milionů korun a otevřít v polovině roku 2007. Do budovy se přesune sbírka z kláštera sv. Jiří, v němž je Národní galerie pouze v pronájmu. Po rekonstrukci bude mít palác 2200 čtverečních metrů výstavní plochy. Podle ředitele galerie Milana Knížáka expozice počítá i s ukázkami uměleckého řemesla: mohly by se tam vystavovat například zbraně a jiné předměty z vojenského muzea.

Operní pěvkyně Ivana Mixová zemřela

Ve věku 71 let zemřela v noci 5. září operní pěvkyně Ivana Mixová. V pražském Národním divadle působila 37 let. Od poloviny 60. let byla také stálým hostem operních domů v Berlíně a Hannoveru. Za životní roli Ivany Mixové kritika považuje Bizetovu Carmen, v níž na české první scéně zazářila v roce 1966. Kromě Carmen ráda vzpomínala i na Eboli ve Verdiho Donu Carlosovi, Oktaviána ve Straussově Růžovém kavalírovi a Cherubína v Mozartově Figarově svatbě. Její životní dílo bylo oceněno prestižní Thálií za rok 2000. Poslední rozloučení s umělkyní se uskuteční v pátek 13. září ve 12:00 ve foyeru Národního divadla.

Brněnští zastupitelé uvolní 300 milionů pro univerzitní kampus

Brněnští zastupitelé schválili 300 milionů pro infrastrukturu budoucího univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích. Studentské městečko chce stavět Masarykova univerzita. Smlouva o uhrazení nákladů na infrastrukturu předpokládala, že univerzita zajistí financování výstavby kampusu. Letos v květnu univerzita získala úvěr od Evropské investiční banky (EIB) ve výši 95 milionů eur (zhruba 2,9 miliardy korun). Úvěr EIB kryje téměř polovinu nákladů na výstavbu kampusu Bohunice. Do nového kampusu se přemístí lékařská fakulta univerzity a podstatná část přírodovědecké fakulty. V nové budově zahájil již loni svou práci anatomický ústav.

Židé předali dar zatopené škole

Židům začal pátečním západem slunce nový rok 5763. Při příležitosti svátku Roš hašana předal předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek 200.000 korun základní škole na Lyčkově náměstí v Karlíně, kterou poškodily srpnové záplavy. "Židovská obec utrpěla povodní také velké ztráty, ale nedopadli jsme tak špatně a navíc platí, že i chudý má dávat milodary," řekl Jelínek. "Peníze užijeme na obnovu učeben a pracoven dětí předškolního a nižšího školního věku," uvedla Olga Vejvodová, ředitelka zatopené karlínské základní školy spojené s mateřskou školou. Povodňové škody vyčíslila až na 20 milionů korun. Pražští židé sice zpřístupnili turistům Staronovou synagogu, ale bohoslužby se tam podle Jelínka budou moci konat zřejmě až za půl roku. Pro obřady začátku nového roku mají k dispozici Jubilejní a Vysokou synagogu. Uzavřeny jsou po záplavách rovněž objekty Židovského muzea. Jelínek odhaduje, že například expozice v Pinkasově synagoze bude k vidění nejdříve za rok.

Nadace Charty 77 získala téměř 3 miliony pro postižené povodněmi

Na povodňový účet Nadace Charty 77 - Konto Bariéry věnovali dárci již 2,7 milionu korun. Stejně jako před pěti lety po záplavách na Moravě rozdělí nadace částku mezi zdravotně postižené lidi, kterým velká voda způsobila škody. Na krizovou linku nadace se obracejí hlavně postižení lidé, kterým velká voda vzala nebo poničila kompenzační pomůcky. Handicapovaní také potřebují peníze na zaplacení osobního asistenta, jenž by jim v době po záplavách pomohl například s vyřizováním žádostí o dávky i s orientací a pohybem v nezvyklém prostředí. V menšině nejsou ani osoby, kterým voda zdemolovala bydlení.

Kniha o Valašsku přibližuje celý region

Přírodě, historii, ekonomice i kulturnímu a společenskému vývoji Valašska se věnuje kniha "Okres Vsetín - Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko". Publikaci vydal vsetínský okresní úřad spolu s valašskomeziříčskou hvězdárnou a brněnskou Muzejní a vlastivědnou společností. Veřejnosti v pátek knihu přestavil spisovatel Ludvík Vaculík. Publikace o zhruba 1000 stranách obsahuje i stovky černobílých a barevných fotografií. Součástí knihy za 590 korun je CD-ROM s množstvím dalších informací, které se do tisku nevešly. Videosekvence umožňují divákovi poznat valašský národopis nebo také vlčí smečku ve valašských lesích. Zájemce na něm najde i slovník valašského nářečí s 20.000 hesly.

Pražská ZOO zve veřejnost už na tento víkend

Pražská zoologická zahrada otevře tento víkend své brány návštěvníkům. Zpřístupněna bude nejen horní část areálu, která zůstala velkou vodou nepoškozena, ale i expozice v dolní části postižená nedávnými povodněmi. Pracovníci připravili i malou výstavu povodňových fotografií. Po celém areálu budou rozmístěny kasičky pro lidi, kteří budou chtít přispět na obnovu zahrady. Pracovníci zahrady a dobrovolníci v současné době intenzivně pracují na obnově celé spodní části zoo. "Největší práce jsou na obnově pavilonu slonů, aby se jeho obyvatelé - tři sloni, terarijní zvířata a hroch Slávek - nemuseli na zimu stěhovat do náhradních prostor," řekl ředitel ZOO Petr Fejk, který už má na stole projekt nového pavilonu slonů v horní části zahrady. Provoz zahrady by měl být obnoven do tří let. Během povodní bylo do jiných zahrad po celé ČR převezeno z Prahy asi 400 zvířat. Pro zhruba stejný počet, především ptáků, hodlají pracovníci zahrady zprovoznit jejich normální prostory do zimy.

Brněnským dětem slouží 12 nových salesiánských kluboven

Dvanáct nových kluboven slouží od pátku mladým Brňanů, kteří navštěvují Salesiánské středisko mládeže v brněnských Žabovřeskách. V klubovnách může svůj volný čas trávit až 150 dětí. Ty zde mohou pracovat v zájmových kroužcích, v objektu lze ale také hrát hry či konat přednášky. Správcem centra je salesiánský řád katolické církve. Středisko je poblíž moderního řeholního kostela, který byl dostavěn v polovině 90. let. Od začátku svého působení v Žabovřeskách se salesiáni zapojili do práce s mládeží. Slavnostního otevření nového mládežnického střediska se zúčastnil jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, zástupci brněnské radnice a salesiánského řádu.

Vandalové zničili nové plzeňské sousoší Spejbla a Hurvínka

Během čtvrteční a páteční noci vandalové v Šafaříkových sadech v Plzni zničili nové sousoší Spejbla a Hurvínka. Dílo sochaře Františka Bálka odhalili v červnu představitelé města v době loutkářského festivalu Skupova Plzeň. Případ se vyšetřuje pro podezření z výtržnictví a poškozování cizí věci. Plzeňský primátor Jiří Šneberger je vandalstvím otřesen. "Snad bych ještě pochopil útok na sochu nositele určité ideologie, ale na sochy loutek, které desetiletí rozdávají radost a nikomu neublížily, nemohl zaútočit normální člověk," řekl primátor. Město chce nechat bezhlavé sochy co nejdříve odstranit a opravit. Sochařův ateliér však naneštěstí vyplavila nedávná povodeň.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Bude skoro jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.