Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Krize vládní koalice

Česká vláda se tři měsíce po parlamentních volbách pravděpodobně změní z většinové na menšinovou. Kabinet budou tvořit pouze zástupci ČSSD a KDU-ČSL. Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla chce kabinet bez ministrů za Unii svobody-DEU. Bývalá předsedkyně této strany Hana Marvanová totiž nevyhověla jeho požadavku ani naléhání svých kolegů, aby se vzdala mandátu kvůli pátečnímu hlasování, kdy byla proti vládnímu návrhu zvýšení některých daní kvůli srpnovým povodním.

Špidla se už nechce spoléhat na křehkou většinu 101 poslaneckých hlasů, kterou dosavadní vládní koalice ve sněmovně měla. O rekonstrukci kabinetu bude jednat s lidovci, přičemž počet ministrů se zřejmě o jednoho sníží. Unionistům nyní náležejí ve vládě tři místa, obsazena budou pravděpodobně jen dvě z nich. Jedno zřejmě obsadí ČSSD, druhé KDU-ČSL.

Jména nových ministrů by podle Špidly měla být známa už v pondělí. "Myslím si, že jména tak, aby už to bylo skoro jisté, budou známa někdy v pondělí," řekl premiér novinářům během sobotního jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, který s jeho postupem obměny vlády souhlasil.

Špidla odmítl, že by byl odchod unionistů z vlády předem plánován vzhledem k rychlosti, s jakou k němu došlo. "Samozřejmě, že ne. Jenomže se ukázalo, že je třeba postupovat nějakým důslednějším způsobem. Není možné, aby rozhodující věci závisely na jednom jediném člověku, který několikrát prokázal, že nevnímá věci v odpovídajících souvislostech," prohlásil premiér.

Marvanová si myslí, že se nedopustila ničeho, kvůli čemu by měla složit mandát. "Zachovala jsem se nejen v souladu se svým svědomí, ale i s programem, za který jsem byla zvolena. Není důvod, abych odcházela ze sněmovny," prohlásila. Tlak na rezignaci ze strany svých kolegů i koaličních partnerů, který označila za ultimátum, považuje za zarážející a v demokratických poměrech nepřípustný. O odchodu ze strany ani z poslaneckého klubu ale zatím neuvažuje, vzdá se pouze křesla místopředsedkyně sněmovny.

"Beru to tak, že Unie svobody má nyní ve sněmovně devět poslanců, za které může seriózně ručit, že budou dodržovat dohody. Z toho budeme vycházet. Oznámit jsem svým koaličním partnerům, že jsem připraven jednat o dalším postupu," řekl úřadující šéf unionistů Ivan Pilip.

KDU-ČSL je podle svého místopředsedy Jana Kasala nakloněna menšinovému kabinetu s ČSSD, který by tolerovali poslanci Unie svobody-DEU. Podpora komunistů, která by vládě zajistila pohodlnou většinu, je pro KDU-ČSL těžko přijatelná. Celostátní konference KDU-ČSL, což je nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy, má o situaci jednat v neděli odpoledne, dopoledne se mají lidovci sejít se Špidlou.

Komunisté jsou podle svých místopředsedů Miloslava Ransdorfa a Jiřího Dolejše připraveni menšinovou vládu podpořit, pokud bude ve svém programu více akcentovat sociální politiku a ekonomický růst.

Marvanová chce své názory nadále hájit v Unii svobody

Poslankyně Hana Marvanová, která navzdory nátlaku svých stranických kolegů odmítla opustit sněmovnu, hodlá zůstat v poslaneckém klubu i v Unii svobody-DEU. Neuvažuje v tuto chvíli o odchodu ze strany a vstupu do jiného pravicového subjektu, například do ODS, které byla v minulosti členkou. Někteří občanští demokraté dávají své bývalé kolegyni najevo, že by ji mezi sebou přivítali zpátky.

"Své názory budu prosazovat ve straně, ve které jsem," řekla Marvanová v diskusním pořadu České televize Špona. Připustila nicméně, že její postavení v Unii, kterou začátkem roku 1998 spoluzakládala a v jejímž čele ještě donedávna stála, je po jejím pátečním odmítnutí vládního balíčku daňových změn otřeseno. "Z boje se ale neutíká, chci se členy své politické strany i nadále diskutovat, pokud o to budou mít zájem. Nechci dělat ukvapené kroky," řekla.

Zdrženlivě se vyjádřila k vytvoření frakce či platformy podobně smýšlejících lidí v Unii svobody. "Nejsem a nikdy jsem nebyla příznivcem štěpení politických stran," poznamenala.

Poslaneckého mandátu se podle svých slov nevzdala proto, že se cítí zavázána svým voličům a slibům, kterým jim před volbami dala. Tímto postojem se bude řídit i nadále.

Havárie na leteckém dni v Přerově

Malá jednomístná helikoptéra se v sobotu v poledne zřítila na leteckém dni, který pořádá vrtulníková základna v Přerově. Vrtulník se podle očitých svědků propadl z několikametrové výšky.

"Vrtulník spadl řízeným pádem ze zhruba čtyřicetimetrové výšky. Pilot utrpěl lehké až střední zranění zad. Tvrdí, že mu za letu zřejmě přestal fungovat motor," řekl mluvčí vrtulníkové základny Milan Kouřil.

"Když byl vrtulník ve výšce 40 až 50 metrů, tak jeho motor najednou utichl. Stroj poté začal rychle padat. Myslel jsem si, že je to ukázka nějakého manévru, avšak vrtulník prudce narazil do země a převrátil se. Pilot ještě stačil vyskočit z trosek a hned vzápětí omdlel," řekl očitý svědek havárie.

Vrtulník CH-7 dopadl 150 metrů od diváků a přísně střeženého špionážního letounu AWACS, který se letecké přehlídky v Přerově letos poprvé zúčastnil. Nikdo z přihlížejících nebyl zraněn.

Na přerovském letišti dnes byly k vidění všechny typy proudových letounů a vrtulníků, které má ve výzbroji česká armáda. Do Přerova přiletěly i německé a italské bombardéry Tornado, portugalské Alpha Jety, francouzské vrtulníky Puma a Gazelle či britská helikoptéra Lynks.

Kvůli havárii vrtulníku zrušil velitel přerovské základny odpolední letové ukázky vojenské techniky. Příčiny nehody vyšetřuje vojenská policie a letecká inspekce.

Potápěč z Čech zemřel

Chorvatská policie zadržela dva české turisty v souvislosti s úmrtím 31letého českého potápěče. Oznámila to chorvatská televize HRT s odvoláním na policii. Podle mluvčího policie ve Splitu Leona Taubera jsou čeští občané podezřelí, že na jachtě zavraždili svého krajana a poté jeho tělo ukryli v podmořské jeskyni u ostrova Šolta nedaleko Splitu.

Informaci chorvatské policie telefonicky potvrdila vedoucí českého konzulátu ve Splitu Veronika Honcová. Uvedla, že vyšetřování případu právě probíhá a chorvatská policie zatím nezveřejnila žádná nová fakta či výsledky šetření.

Francouzská agentura AFP v souvislosti s případem uvedla, že skupina osmi Čechů byla na dovolené v pobřežních vodách Jaderského moře na jachtě Domino. Policie ve Splitu vyslechla všech sedm Čechů. Pět z nich propustila a proti dvěma vznesla obvinění z vraždy. Chorvatské sdělovací prostředky dříve informovaly o první neoficiální verzi, podle které se český turista v úterý kolem desáté hodiny večer v zálivu Poganica u ostrova Šolta potopil, aby prozkoumal podmořskou jeskyni. Když se ani po dvou hodinách nevynořil, zavolali prý jeho přátelé policii ve Splitu. Tělo českého potápěče bylo nalezeno až ve čtvrtek večer v hloubce 57 metrů nedaleko od vchodu do jeskyně.

Tuto verzi zpochybnila chorvatská policie, která oznámila, že český turista byl patrně zavražděn. Policejní mluvčí sdělil, že na levé straně prsou potápěče byla objevena hluboká bodná rána. Záchranáři blízko těla nalezli nůž, kterým rána mohla být působena. Policie, která případ vyšetřuje, nyní mimo jiné čeká na výsledky pitvy. "Vyšetřování již bylo zahájeno. Žádné jiné důležité informace nemáme k dispozici," prohlásil policejní mluvčí Tauber s tím, že okolnosti případné vraždy a její motiv jsou zatím nejasné.

Při pátrání po pohřešovaném přišel o život i místní policejní potápěč, jemuž pod vodou došel vzduch, uvedla chorvatská televize HRT.

Lidé si dnes v Lánech připomněli 65. výročí smrti T.G.Masaryka

Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, od jehož smrti uplynulo 65 let, dnes uctily u jeho hrobky v Lánech na Rakovnicku desítky lidí. Od rána lidé nosili ke hrobu kytice a věnce. Vzpomenout přišli také zástupci legionářů, sokolů či bojovníků za svobodu. Věnec položili také představitelé Masarykova demokratického hnutí.

Na prezidenta, který v Lánech zemřel, nezapomněli ani místní - Masaryka si dnes připomněli výstavou v hasičské zbrojnici. Představili na ní mimo jiné Masarykovu posmrtnou masku, kterou zhotovil v úmrtní den 14. září 1937 sochař Vincenc Makovský. Na výstavě nechybí svíčka z katafalku, který stál v lánském zámku, nebo vavřínová snítka z věnce na jeho rakvi. Ke zhlédnutí jsou i poslední modely jezdecké sochy pro Lány z dílny sochaře Petra Nováka nebo studie Masarykova pomníku pro Prahu z roku 1937 od Karla Pokorného.

Lánští hasiči letos znovu zapálí i Masarykovu vatru. První vzplála z jejich popudu na počest zesnulého prezidenta 20. září 1937. "Pan prezident byl od roku 1926 čestným členem lánských hasičů," řekl místní kronikář František Pošta. Vzácného člena dodnes připomínají fotografie na stěnách hasičské zbrojnice. Vatru hasiči zapalovali každoročně v den Masarykova úmrtí. Tradici přerušila nejprve válka a potom komunistický převrat v roce 1948. "Pak se zapálila až loni 14. září," připomněl Pošta.

ČSSD bude vybírat prezidentského kandidáta v otevřeném referendu

Česká strana sociálně demokratická se bude v referendu dotazovat na nejvhodnějšího prezidentského kandidáta nejen straníků, ale i všech občanů. Vedení strany sestaví seznam vhodných osobností, který předloží veřejnosti, řekl novinářům během zasedání ústředního výkonného výboru v pražském Kongresovém centru předseda ČSSD Vladimír Špidla. ČSSD chce nominovat vlastního kandidáta již v prvním kole. Měl by být znám v polovině prosince.

Otevřené referendum i nestraníkům prosazovali především ti sociální demokraté, kteří nepovažují za vhodného prezidentského kandidáta expremiéra Miloše Zemana. Myslí si totiž, že v referendu nezíská většinovou podporu. Členové ČSSD, kteří považují Zemana dokonce za jediného vhodného kandidáta sociální demokracie, který by se mohl ucházet o nejvyšší post v zemi, jsou naopak přesvědčení, že Zeman by ve vnitrostranickém referendu jednoznačně zvítězil. Vnitrostranické referendum dnes navrhovala někdejší poslankyně a předsedkyně Sociálnědemokratických žen Jana Volfová. U členů ÚVV však s návrhem neuspěla. Mezi sociálními demokraty se to považuje za další porážku Zemanových stoupenců.

Kromě osmapadesátiletého Zemana se v ČSSD hovoří jako o prezidentských kandidátech také o exministru spravedlnosti Jaroslavu Burešovi (48 let), ombudsmanovi Otakaru Motejlovi (70 let), rektorovi Univerzity Karlovy Ivanu Wilhelmovi a lékaři Zdeňku Dienstbierovi (76 let). Jednoznačně se však "cítí osloven" pouze Bureš, ostatní se vyjádřili neurčitě. Zeman by se podle svých vyjádření pro tisk nechal za jistých okolností přesvědčit.

V Kovářské si připomněli výročí letecké bitvy nad Krušnohořím

Veteráni letecké bitvy nad Krušnohořím, která se odehrála 11. září 1944, se v sobotu sjeli do Kovářské na Chomutovsku, jednoho z ohnisek vzdušného souboje. V boji spojeneckých a německých leteckých sil zahynulo tehdy 80 pilotů, v troskách skončilo přes 50 strojů.

Vzpomínkové akce se zúčastnilo osm českých veteránů z britského královského letectva, letci německé Luftwaffe i američtí piloti.

"Během rozhovorů jsme se samozřejmě stále vraceli i k loňskému teroristickému útoku v New Yorku a Washingtonu. Shodou okolností se uskutečnil 11. září, což je i datum letecké bitvy nad Krušnohořím," řekl ředitel pořádajícího leteckého muzea v Kovářské Jan Zdiarský.

Muzeum, které si připomíná páté výročí založení, otevřelo při příležitosti setkání veteránů výstavu. Její součástí je expozice věnovaná donedávna nezvěstnému americkému pilotovi Williamu Lewisovi, který v bitvě nad Krušnohořím zahynul. Jeho ostatky objevila pátrací mise poblíž německého Oberhofu až letos v červenci.

Opilý cyklista napadl policisty a jednomu zřejmě zlomil žebro

Opilý cyklista napadl v noci ze čtvrtka na pátek na silnici třetí třídy v Kařízku na Rokycansku policejní hlídku. Šestašedesátiletý muž odmítl prokázat totožnost, choval se agresivně a několikrát chtěl místo opustit. Když ho hlídka chtěla naložit do služebního vozidla a odvézt na oddělení, začal jednoho z policistů kopat do břicha a podle předběžné lékařské zprávy mu způsobil zlomeninu žebra.

"Starší muž, který je podezřelý z útoku na veřejného činitele, byl převezen na plzeňskou protialkoholní záchytnou stanici," řekla mluvčí západočeské policie Helena Malotinská. Policisté v šetření nadále pokračují.

Obyvatelé Plzně si už mohou ve svých bytech přitápět radiátory

V Plzni byla v sobotu zahájena topná sezóna - zhruba tři čtvrtiny Plzeňanů, kteří jsou napojeni na centrální zdroj tepla a na lokální plynové kotelny, si mohou od dnešního rána zapnout radiátory. V Plzni se už několik dní pohybují ranní teploty pod pěti stupni Celsia a dnes ráno tam dokonce dorazily přízemní mrazíky.

Ředitelka Plzeňské distribuce tepla (PDT) Hana Sedláková řekla, že firma, patřící pod městský podnik Plzeňská teplárenská, bude temperovat byty zatím pouze v ranních a večerních hodinách; odpolední teploty v krajském městě totiž dosahují stále zhruba 20 stupňů Celsia.

Plzeňané mají teplo z Plzeňské teplárenské za ceny, které jsou v rámci republiky velmi nízké, uvedl ekonomický náměstek plzeňského primátora Jiří Bis. Ze všech městských tepláren jde podle něj o nejnižší ceny v zemi. V Plzni bude zdraženo teplo maximálně o inflaci, dodal Bis."Cena našeho tepla už je na tržní úrovni a i po vstupu do EU poroste pouze o inflaci," dodal generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Na mistrovství se do Prahy sjeli nevidomí s vodícími psy

Nevidomí z celé republiky se dnes sjeli do Prahy na 19. ročník mistrovství České republiky ve výcviku vodících psů. Soutěže, která se uskutečnila na Karlově náměstí a v přilehlých ulicích v centru města, se zúčastnilo 34 zrakově postižených lidí se zvířecími pomocníky.

Soutěžící psi musí spolu se svými nevidomými majiteli projít městem po předem vytyčené trase. Tříčlenná porota hodnotí, jak jistě a spolehlivě dokáže zvíře provést člověka městem a vyhnout se nástrahám, které na chodce číhají, například zábradlím a výkopům. V soutěži se dále hodnotí poslušnost zvířat, tedy jak rychle a spolehlivě plní příkazy.

"Je to hlavně o tom, že se tu sejdou lidé, kteří se jinak třeba celý rok nepotkají, a mohou si popovídat o svých problémech a vyměnit si zkušenosti," řekla Jindřiška Humhalová, ředitelka Střediska výcviku vodících psů v pražských Jinonicích.

Nevidomí podle ní v současnosti nemají žádné problémy se získáváním peněz na koupi psa. Hodnota dobře vycvičeného vodícího psa se pohybuje kolem 200.000 korun. Do loňského roku nevidomí dostávali od okresního úřadu finanční příspěvek 73.000 korun a zbývající prostředky na nákup psa získali od státu. Od letošního roku hradí celou částku okresní úřady.

Výcvik vodícího psa trvá zhruba 18 měsíců. Odborníci nejprve vyberou vhodné štěně, které se předá dobrovolníkům, aby se o něj starali do jednoho roku. Poté pes ve výcvikovém středisku absolvuje osmiměsíční "školení". Takto připravený pes se předá jeho novému majiteli, který se ale nejprve pod dohledem instruktora musí chůzi se zvířetem naučit.

Hejtman karlovarského kraje doufá, že stát odpustí chebské nemocnici vysoké penále

Karlovarský krajský úřad, který od příštího roku převezme od okresu zadluženou chebskou nemocnici, doufá, že jí stát odpustí stomiliónové penále za neuskutečněné platby pojištění. Na zdravotním, ale zejména sociálním pojistném za zaměstnance dluží nyní zdravotnické zařízení přes 155 miliónů korun. Českému rozhlasu to potvrdil hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. Podle něj existuje ze strany ministerstva "určitá vstřícnost k odpuštění dluhu". O tom by ale muselo rozhodnout vedení ministerstva a České správy sociálního zabezpečení.

Hejtmanství zatím není zřizovatelem nemocnice, a proto tlačí na okresní úřad, aby situaci do konce roku dořešil. Největší část dluhu vznikla v letech 1995 a 1996. Hejtman i ministerstvo práce a sociálních věcí se domnívá, že okres situaci zanedbal.

Okresní úřad podle Pavla obě instituce stále ujišťuje, že v areálu je řada nepotřebných nemovitostí, z jejichž prodeje lze dluhy splatit. "Nechápeme, proč to okres neudělal sám do roku 2000, dokdy mohl tyto transakce provádět," řekl Pavel. Krajský úřad proto požádal přednostu, aby předložil hodnověrné analýzy, zda se budovy dají vůbec prodat, za kolik a jaké jsou nabídky.

Vzhledem k tomu, že kraj bude od pondělí schvalovat rozpočet na rok 2003, chce mít vedení úřadu co nejdříve jasno, jaké dluhy za chebskou nemocnici převezme. Podle Pavla se nedá očekávat, že by byl rozpočet nejmenšího kraje v republice výrazně vyšší než je letošních 429 miliónů korun. "Z našich peněz bychom rozhodně dluhy chebské nemocnice neuhradili," dodal Pavel.

S otázkami na Evropskou unii se lidé vydali na středověký hrad

V prostor setkání Evropanů se v sobotu na několik hodin proměnil středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Památku obsadili místo šermířů odborníci se stánky, kteří vysvětlovali lidem přínos budoucího vstupu země do Evropské unie. Na návštěvníky hradu čekaly také besedy a speciální výstavy.

"Lidé se zde mohou dozvědět vše, co je zajímá. Připraveni jsou odborníci na slovo vzatí. Ať už jsou to politici, nebo zpravodajové z centra Bruselu," řekla senátorka Jitka Seitlová (ODA), která pomáhala s organizací. Akce s názvem My v Evropě se na Helfštýně konala již podruhé.

Letošní setkání zaměřili pořadatelé na sociální otázky. Návštěvníci se na hradě například dozvěděli, jak na tom budou po vstupu do unie lidé bez práce či ženy na mateřské dovolené. Lidé také diskutovali se zástupci ministerstva zahraničních věcí, senátory či se zpravodajem Českého rozhlasu v Bruselu Milanem Fridrichem, který vyprávěl o vlastních zkušenostech s životem v Evropské unii.

Velký zájem vzbudil na hradě obrovský papírový drak, jehož ocas vázali samotní návštěvníci. V poledne již vlál téměř přes tři hradní nádvoří.

Setkání připravil Evropský klub v Přerově, který vznikl v prosinci roku 1999 a od té doby pořádal desítky akcí tohoto druhu. Smyslem jeho vzniku bylo přiblížit lidem Evropskou unii neformálním způsobem

Babí léto v Bohnicích má jako zvláštní téma povodně

Kulturní přehlídka Babí léto v psychiatrické léčebně v Bohnicích otevřela v Praze Týdny pro duševní zdraví, rozvržené do řady českých sídel do 10. října. V pestrém programu si dnes přišli na své nejen hudební a divadelní fanoušci, ale i rodiny s dětmi a - jak říkají pořadatelé - vůbec všichni vnímaví a hraví lidé.

Zvláštním tématem jsou letošní povodně a následky stresu, který s nimi byl spojen. Pro lidi, kteří trpí různými psychickými problémy, zejména právě v souvislosti se záplavami, připravili organizátoři odbornou psychologickou poradnu.

"Hlavní filozofií festivalu je ovšem snaha o odstranění hranic mezi zdravými a handicapovanými lidmi a výzva ke vzájemné toleranci," řekla Renata Zavadilová ze sdružení Unijazz. V Bohnicích se koná Babí léto i v neděli.

Vedle výtvarných dílen si mohli lidé během slunečného odpoledne vyzkoušet vitráže, keramiku, tkaní a pečení chleba v peci v keltské vesničce. Mohli také na scéně nazvané Psychohrátky zakusit na vlastní kůži techniky užívané v psychoterapii, okusit svět tak, jak jej zažívají nevidomí, nebo se naučit žonglovat či si zahrát šachy. Nedaleko se jiní věnovali autorským čtením,besedám a přednáškám s tematikou duševního zdraví.

V Ústí nad Labem začala výstava o životě Romů v tomto městě

Černobílé fotografie ze života Romů v poválečném Ústí nad Labem, ale i barevné obrázky roztančených chlapců a dívek na ústeckých festivalech romské kultury jsou ode dneška k vidění v ústeckém kulturním domě Corso. Výstava Historie a současnost Romů na Ústecku zde potrvá do konce září.

Náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek (nezávislý) při zahájení výstavy ČTK řekl, že město podporuje romskou kulturu. Připomněl, že koncem září se bude v Ústí konat již podeváté Festival romské kultury. Tato každoroční přehlídka hudby, tance a zpěvu začala právě v Corsu, ale v roce 1999 ji museli pořadatelé přenést do Domu kultury chemiků, protože Corso svou kapacitou nestačilo zájmu veřejnosti.

Město také spolu s kulturním svazem Jekhetane (Spolu) otevřelo v roce 1999 vzdělávací středisko v ústeckém obvodu Neštěmice. Je určeno především pro děti, které tak nemusejí trávit svůj volný čas na ulici.

Ústí se ve vztahu k Romům stalo známé poté, co místní samospráva nechala postavit plot v Matiční ulici mezi majiteli rodinných domků a obyvateli obecních bytů, převážně Romů. Po kritice ochránců lidských práv, kteří považovali plot za projev rasismu, radnice nechala plot zbourat. Dostala za to od vlády 10 miliónů korun na zlepšení soužití lidí v této lokalitě.

Počasí

Na celém území České republiky se očekává oblačno, v Čechách někde až polojasno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Denní teploty 12 až 16 st. C