Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Schüssel podpořil myšlenku česko-rakouské deklarace o dekretech

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel dnes uvítal společný návrh rakouských poslanců v Evropském parlamentu, aby Česká republika a Rakousko vypracovaly společné usmiřovací prohlášení k takzvaným Benešovým dekretům a odsunu sudetských Němců podle vzoru česko-německé deklarace z roku 1997.

Schüssel na dnešní tiskové konferenci potvrdil, že se společně s ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou hodlá návrhem evropských poslanců zabývat. Ocenil "tání" ve vztazích s novou českou vládou, která je v otázce dekretů podle kancléře mnohem vstřícnější než předchozí kabinet Miloše Zemana. S myšlenkou česko-rakouského prohlášení přišli podle rakouského rozhlasu předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů (SPÖ) Hannes Swoboda, zástupkyně lidovců (ÖVP) Ursula Stenzelová a šéfka evropských poslanců strany svobodných (FPÖ) Daniela Raschhoferová. Rakouská vláda by podle nich měla, podobně jako před pěti lety německá, projevit lítost nad účastí Rakušanů na nacistických zločinech v bývalém Československu a Praha by se na druhou stranu měla podobně vyjádřit k "vyhnání" sudetských Němců. Schüssel soudí, že deklarace by se mohla vypracovat do ratifikace vstupu ČR do Evropské unie.

Proti nápadu na deklaraci se vyslovili zástupci sudetských Němců. Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) Gerhard Zeihsel prohlásil, že odsunutí Němci byly při sjednávání česko-německého prohlášení "převezeni" a jejich protesty zůstaly nevyslyšeny. Obvinil bývalého německého kancléře Helmuta Kohla, že přistoupil na to, aby z tehdejší deklarace byl odstraněn požadavek na vrácení sudetského majetku.

Cizinecká policie zadržela čtyři Nigerijce s falešnými pasy

Cizinecká policie odhalila ve čtvrtek na letišti v Praze-Ruzyni čtyři Nigerijce s pozměněnými pasy, kteří chtěli vstoupit na české území. Policisté zadrželi i jejich čtyřiatřicetiletého krajana, který s nimi přiletěl z Dubaje a zorganizoval jejich nelegální přechod českých hranic. Skupina byla převezena do cely. Případ bude řešit státní zastupitelství pro Prahu 6, informovala mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková.

Policisté při pasové kontrole zjistili, že Nigerijci mají v cestovních dokladech vyměněnou stránku s fotografií a s údaji o držiteli. Jejich pravé pasy, bez českých víz, se později našly na pánských toaletách. Muži jsou podezřelí z padělání a pozměňování veřejné listiny. Jejich převaděč čelí podezření z nedovolené překročení státní hranice, uvedla mluvčí.

Policisté zadrželi muže a ženu podezřelé z prodeje drog

Kriminalisté z Prahy 4 zadrželi minulý týden pětatřicetiletého muže a o deset let mladší ženu, kteří jsou podezřelí z prodeje drog. Policie je přesvědčena, že od roku 1995 prodali nejméně 9000 dávek pervitinu za téměř jeden milión korun. Mezi jejich odběratele patřili zřejmě i nezletilí, sdělil Jan Holub z pražské policejní správy. Při několikahodinové domovní prohlídce ve Sládkovičově ulici kriminalisté podle něj našli kompletní laboratoř na výrobu pervitinu. Zajistili i větší množství chemikálií používaných při výrobě této drogy a také odcizené platební karty.

Policie čeká v kauze lodi Kristian-Marco posudek hydrometeorologů

Policie již obdržela některá odborná vyjádření nutná pro posouzení případné trestní zodpovědnosti v kauze lodi Kristian-Marco, jež při záplavách kotvila poblíž Národního divadla a nebyla odtažena do chráněného přístavu. "Nyní policie čeká na oficiální zprávu hydrometeorologického ústavu k průtoku vody každou hodinu a ještě se chystá vyslechnout majitele lodi," řekl státní zástupce.

Plavidlo při povodni ohrožovalo hlavně Karlův most. Magistrát uvažoval o tom, že loď, pokud ji voda utrhne, potopí. Nakonec ji na Smetanově nábřeží uchytily dva tanky. V této souvislosti policie prověřuje podezření z trestného činu obecného ohrožení.

Podle předběžných informací nebyl v kritický den průtok velké vody takový, aby se plavidlo utrhlo. Je možné, že zajištění lodi tanky bylo zbytečné, uvedl státní zástupce. Podle něj dosavadní prověřování nenasvědčuje tomu, že by měl být někdo trestně stíhán. Spíš by mohlo jít o přestupek zodpovědných lidí, kteří neuposlechli pokynů k odtažení lodi, vysvětlil státní zástupce s tím, že by jim hrozila pokuta. Posudek hydrometeorologického ústavu má doplnit mozaiku vyjádření dalších institucí. Policisté již k možnému nebezpečí utržení lodi zjišťovali stanoviska například Státní plavební správy či Povodí Vltavy.

Proti kritice za neodtažení lodi se již dříve ohradil výkonný ředitel Pražské paroplavební společnosti Pavel Mácha. Podle něj společnost nestihla loď odtáhnout před uzavřením nejbližší plavební komory. Proto ji zakotvila tak, aby odolala více než stoleté vodě, a po konzultacích s odborníky ji zajistila ještě těžkou technikou, řekl ČTK. Dodal, že plavidlo nepředstavovalo ani v jediném okamžiku vážné ohrožení. Policie v metropoli vyšetřuje i trestní odpovědnost za zřícené domy v Karlíně, za zaplavené metro a zoologickou zahradu.

Havel může od soboty stříhat metr - posledních sto dní na Hradě

Prezidentu Václavu Havlovi už zbývá posledních přibližně sto dní v úřadě. Pomyslný metr začne stříhat v sobotu 26. října. Co ho ještě čeká, než odevzdá klíče od Hradu? Pokud se nestane nic mimořádného, jako třeba pád vlády, bude hlavní událostí na Pražském hradě asi listopadový summit NATO. Na něj se sjede do Prahy 46 hlav států a předních politiků členských zemí aliance a států zapojených do programu Partnerství pro mír.

Na Hradě se bude odehrávat společenská část jednání. Podobně významná schůzka se v Česku uskuteční vůbec poprvé. Havel si zakládá na tom, že se summit NATO bude poprvé konat za někdejší železnou oponou, navíc ve městě, ve kterém byla před 11 lety zrušena Varšavská smlouva.

Podle Havla bude summit významný i proto, že se nejvyšší představitelé členských zemí aliance sejdou poprvé od loňských teroristických útoků na USA a budou hovořit o další budoucnosti NATO. Také proto se Havel často pozastavuje nad tím, jak velkou pozornost média věnují bezpečnostním opatřením, která budou během summitu, a jak málo se podle něj veřejnost zajímá o význam jednání aliance. Ještě před summitem zažije Pražský hrad velkou událost. V pondělí 28. října, v den výročí vzniku samostatné republiky, bude Havel tradičně rozdávat státní vyznamenání. Bude to naposledy, a tak se očekává, že vyznamená řadu svých přátel z disentu. V tisku se objevily informace o tom, že vyznamenání by měli převzít třeba zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, exministryně spravedlnosti Dagmar Burešová či Havlův přítel, herec Jan Tříska. Seznam lidí, kterým Havel předá vyznamenání, ale Hrad zatím úzkostlivě tají.

Na Havla čeká také zahraniční cesta. Zavítá zřejmě na summit Evropské unie, který se v prosinci uskuteční v Kodani. Právě tam by totiž země patnáctky měly oficiálně uzavřít přístupová jednání s desítkou kandidátských zemí, tedy i Českou republikou. Na Hradě připravují ještě jednu zahraniční cestu. Kterou evropskou zemi prezident Havel navštíví jako poslední, ale zatím není jasné. Havel pravděpodobně také jmenuje viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Poslanci mu navrhli, aby toto místo obsadil Františkem Brožíkem (ČSSD), což ale prezident odmítl. Sněmovna by mu proto měla předložit novou nominaci. Havel by měl jmenovat i náčelníka generálního štábu. Jiří Šedivý svou funkci ke konci listopadu opustí a od prosince by ji měl zastávat Pavel Štefka.

Na Havla čeká jmenování soudců, nástupní audience velvyslanců a zřejmě schůzka se senátory, kteří po letošních volbách horní parlamentní komoru opustí. Sejde se asi i s jejich nástupci. Bude muset také posoudit zákony, které projdou parlamentem. Na leden Havel chystá tradiční novoroční projev. Jen pár dnů před definitivním odchodem z Hradu se v Národním divadle uskuteční slavnostní večer, který jako poctu Havlovi připravuje společně s umělci jeho manželka Dagmar.

Havel, někdejší disident, dramatik a spisovatel, byl zvolen prezidentem společného státu Čechů a Slováků 29. prosince 1989. Prezidentem nejprve Československé socialistické republiky a pak i Československé federativní republiky byl do 20. července 1992. Prezidentem samostatné České republiky se stal 2. února 1993, podruhé složil prezidentský slib o pět let později, tedy 2. února 1998. Jeho mandát vyprší 2. února 2003 a nemůže být znovu zvolen. V prezidentském úřadu Havel stráví téměř 13 let. Stane se třetí nejdéle sloužící hlavou státu. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl v úřadu 17 a Havlův předchůdce Gustáv Husák 14 let.

Ministři EU se neshodli na financování rozšíření unie

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se dnes v Lucemburku podle očekávání neshodli na způsobu, jak financovat rozšíření unie o deset kandidátských zemí, včetně ČR. Zásadní rozpory přetrvávají zejména ohledně toho, jak tyto státy zapojit do nákladné společné zemědělské politiky.

Diplomatické zdroje v Lucemburku novinářům sdělily, že o klíčovém problému přímých zemědělských podpor se v podstatě ani nediskutovalo. "Když dánský ministr Per Stig Möller vyzval kolegy, aby sdělili případná nová stanoviska k této otázce, rozhostilo se kolem stolu úplné ticho," vylíčil jeden z nich začátek debaty.

Při jednání o objemech dotací ze strukturálních fondů a vyrovnávacího (kohezního) fondu Německo navrhlo snížit částku 25,4 miliardy eur doporučovanou Dánskem pro období 2004 až 2006 o čtyři miliardy. Francie, Švédsko a Nizozemsko ho podpořily pochybností, zda navrhovaná částka není pro nové členy moc vysoká.

Čtyři země - Německo, Británie, Švédsko a Nizozemsko - nesouhlasí s návrhem, aby EU některým nováčkům včetně ČR poskytla v prvních letech po vstupu kompenzace, které by zaručily, že jejich rozpočtové postavení vůči unii nebude horší než před přistoupením. Tyto země souhlasí pouze s takovými úhradami, které by zaručily, že se noví členové neocitnou v mínusovém postavení. Dánský ministr Möller na to reagoval poukazem, že navrhované kompenzace budou stát každého občana Evropské unie v letech 2004 až 2006 pouhá dvě, nanejvýš tři eura. Úterní nesoulad nevěští nic dobrého před summitem EU, na kterém se mají nejvyšší představitelé "patnáctky" ve čtvrtek a v pátek v Bruselu dohodnout právě o těchto otázkách.

Kontroly ukázaly stovky případů, které mohli policisté falšovat

Nedávné kontroly na policejních odděleních v Brně odhalily 600 až tisíc případů, u kterých je podezření, že je policisté falešně vykázali jako objasněné. "Samozřejmě to vrhá špatné světlo na policii. Někteří lidé zaujali postoj, že daleko lépe a výhodnější je pro ně podvádět, než tvrdě zabrat," řekl policejní prezident Jiří Kolář.

Již před několika týdny odhalila Inspekce ministra vnitra na odděleních Brno-sever a Brno-Komárov 30 kauz nepravdivě vedených jako objasněné. Jihomoravský policejní šéf Břetislav Břečka pak nařídil podrobné kontroly statistik na všech odděleních ve městě. Břečka po jejich ukončení neuvedl, kolik podezřelých případů bylo odhaleno. Přiznal ale, že na "většině útvarů se něco našlo".

Počet pochybných případů zveřejnil až policejní prezident. Nesrovnalosti komentoval v uplynulých dnech také současný brněnský policejní šéf Jaroslav Přikryl. Přiznal ale pouze, že kontroly zjistily "17 prokázaných zmetků (zfalšovaných kauz)" o stovkách dalších podezřelých případů ale vůbec nemluvil.

Unionisté asi pro rozpočet; Marvanová chce dohodu o ČKA písemně

Deset poslanců Unie svobody-DEU zřejmě podpoří vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Předseda klubu Karel Kühnl i poslankyně Hana Marvanová ČTK řekli, že předpokládají splnění podmínek, jež si unie pro podporu dala. Marvanová soudí, že dohodu o změně fungování České konsolidační agentury (ČKA) a úhradě jejích ztrát by měla vládní koalice uzavřít písemně. Dodala, že ztráty agentury je nutné hradit z mimořádných příjmů, například z privatizace. Předseda poslanců ČSSD Milan Urban ČTK řekl, že to je téma, o němž lze diskutovat. "Ale určitě ne v rozsahu takovém, že by se měnila nebo doplňovala koaliční dohoda," dodal.

Koaliční partneři ČSSD, lidovci a unie se shodli na návrhu státního rozpočtu, který počítá se schodkem 111,3 miliardy korun. Ve sněmovně má vláda jen těsnou většinu 101 z 200 mandátů. Marvanová dodala, že vláda podle zákona předloží také rozpočtový výhled na dva roky, který popíše, jak se budou deficity snižovat. Očekává rovněž, že kabinet při projednávání rozpočtu dodá písemný harmonogram zákonných změn, které omezí mandatorní výdaje. O předložení příslušných zákonů by navíc podle ní měla dolní komora požádat vládu usnesením.

Na dotaz, kdo by měl písemný koaliční dokument o konsolidační agentuře podepisovat, Kühnl neodpověděl. "My se na tom dohodneme, a to i v té písemné podobě," prohlásil.

Třiasedmdesátiletý muž v Berouně zabil manželku a pak se oběsil

V rodinnou tragédii vyústily v pondělí dlouhodobé zdravotní problémy třiasedmdesátiletého muže z Berouna. Nejprve zabil svou o tři roky mladší manželku a pak se oběsil, řekla mluvčí berounského policejního ředitelství Soňa Pfeiferová. Mrtvé manžele našel v jejich bytě syn a informoval policii. Podle výsledků šetření starý muž ženu zabil kuchyňským nožem a pak se oběsil na radiátoru. Bližší informace mluvčí nesdělila. Případ podle ní ještě nebyl uzavřen a převzala ho služba kriminální policie a vyšetřování správy Středočeského kraje.

Od půlky listopadu bude uzavírek v Praze podstatně méně

Počet uzavírek, které po srpnových povodních komplikují dopravu v hlavním městě, by se v polovině listopadu měl výrazně snížit. Uzavřeny zůstanou jen komunikace, jejichž otevření pro individuální dopravu by znamenalo výrazné blokování náhradní dopravy za metro, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení silničního úřadu pražského magistrátu Miroslav Rajchart.

Například Letenský tunel bude zprovozněn již na konci října. Poté se otevře Těšnovský tunel, Štefánikův most a další navazující komunikace. Neprůjezdné pro individuální dopravu zůstávají trasy vedoucí z magistrály do Karlína, stejně jako oblast Klárova, dále Staré Město a Malá Strana. Smetanovo nábřeží je v úseku Divadelní a Karlovy ulice kvůli celkové rekonstrukci zcela neprůjezdné. V návaznosti na Jiráskův most zůstává otevřeno pouze Rašínovo nábřeží a část Podolského nábřeží mezi Vyšehradským tunelem a Podolskou ulicí. Pro individuální dopravu nejsou nadále průjezdné mosty Štefánikův, Čechův, Mánesův, Legií a Palackého.

Kvalita vody v Labi se stabilizovala, měření pokračují na Vltavě

Kvalita vody v Labi po povodních se stabilizovala natolik, že vodohospodáři přestali na tomto toku s mimořádným sledováním. Speciální měření už skončila po srpnových povodních také na Úhlavě, Malši a Otavě. "Mimořádný monitoring pokračuje pouze v povodí Vltavy," stojí ve zprávě ministerstva životního prostředí zveřejněné na internetu.

Kvůli ne zcela funkčním čistírnám odpadních vod v Českých Budějovicích a v Praze vodohospodáři stále udržují zvýšený průtok na Vltavě. Ředí se tak odpadní vody z měst, na druhou stranu ale zvýšený průtok znamená uvolňování usazenin ze dna řeky. Od Prahy po soutok Vltavy s Labem je kvůli nefungující čistírně v pražské Bubenči ve vodě stále více mikrobiálního znečištění, limit ale tyto látky nepřekračují. Oproti průměru z posledních dvou let je ve vodě také víc organických a halogenových látek z usazenin.

Kvalita vody ve vltavské kaskádě se stabilizovala. Pod nádržemi ve Vraném nad Vltavou je víc organických látek než obvykle, což vodohospodáři vysvětlují uvolněním organických sloučenin z usazenin v nádržích. Díky částečnému zprovoznění čistírny v Plzni se zlepšila také kvalita vody v Berounce.

Velká voda poničila v srpnu 120 čistíren odpadních vod. Škody na čističkách byly zatím vyčísleny na 730 miliónů korun. Další stovky miliónů bude stát obnova kanalizací. Většina čistíren už je opět alespoň v částečném provozu. Největší škody utrpěly čističky v Praze, Plzni a v Českých Budějovicích. Úplný provoz tato zařízení obnoví ke konci roku. V Budějovicích bude celá čistička zprovozněna až na konci března.

Opozdilce bude před uzavřením hřbitova varovat zvukové zařízení

Na třech hřbitovech v Brně bude brzy instalováno zvukové zařízení, upozorňující na uzavření bran hřbitova. "Chceme tím zabránit častému jevu, kdy lidé nerespektují provozní dobu a zůstanou na hřbitově uzamčeni," řekl ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. Akustická zařízení budou zavedena do konce listopadu.

"Zařízení půl hodiny před uzavřením bran vydá zvuk, upozorňující na konec návštěvního času. Poté zazní i ústní informace," vysvětlil Šamšula. Dosud tato služba nebyla a pracovníci hřbitovů nebyli schopni hřbitov fyzicky zkontrolovat. Největší brněnský hřbitov se totiž rozkládá na 56 hektarech. "Ústřední hřbitov nelze obejít a zkontrolovat, zda všichni návštěvníci odešli," poznamenal ředitel.

Na brněnských hřbitovech výrazně převažuje ukládání popela zesnulých nad pohřby do země. V brněnských kremačních pecích je za rok spáleno na 5000 nebožtíků a asi 600 rakví je uloženo do hrobu. V jihomoravské metropoli, stejně jako v celé České republice, jsou dvě třetiny zemřelých zpopelněny. Tento počet Česko staví ve využití kremace na druhou příčku hned za Japonskem, tvrdí ředitel Pohřební služby města Brna Pavel Cajzl.

V Brně nyní sílí trend neukládat popel do urny, ale využít rozptylové loučky či takzvané vsypové jámy. "Pro mnohé je to v dnešní uspěchané době asi jednodušší, než celoroční starost o hroby," míní Šamšula. Stávající legislativa umožňuje uložení urny doma. Pokud by se však majitelé uren rozhodli inspirovat románem Bohumila Hrabala "Příliš hlučná samota" a popel vysypat například na zahrádku, nelze tak podle ředitele pohřební služby učinit bez úředního povolení.

Ze sportu:

Český cyklista Přecechtěl dojel čtvrtý v etapě závodu Herald Sun

Český cyklista Michal Přecechtěl z celku Wüstenrot-ZVVZ obsadil čtvrté místo v šesté etapě cyklistického závodu Herald Sun v Austrálii, která vedla z Nagambie do města Violet Town a měřila 124,3 kilometrů. Ve spurtu hlavní skupiny byl nejrychlejší domácí David McKenzie.

V celkové klasifikaci si vedení udržel další Australan Henk Vogels, jeho krajan Baden Cooke na něj ztrácí dvě sekundy. Z českých cyklistů je stále nejvýše Tomáš Bucháček, jemuž patří sedmnáctá pozice.

Výsledky - 6. etapa (124,3 km):

1. McKenzie 3:04:11, 2. Cantwell, 3. Cooke (všichni Austr.), 4. Přecechtěl (Wüstenrot-ZVVZ), 5. Monahan (USA), 6. Heirewegh (Belg.), ... 23. Bucháček (ČR), 28. Kejval, 43. Váňa (oba Wüstenrot-ZVVZ) všichni stejný čas, 52. Lademann (Něm./Wüstenrot- ZVVZ) -23, 54. Benčík (Wüstenrot-ZVVZ) -53.

Celkové pořadí (po šesté etapě):

1. Vogels (Austr.) 11:54:27, 2. Cooke -2, 3. Wilson (Austr.) -28, 4. Ljungblad (Švéd.) -1:09, 5. Drew (Austr.) -1:18, 6. McKenzie -1:18, ...17. Bucháček -5:34, 26. Přecechtěl -17:24, 29. Váňa -17:34, 36. Lademann -18:27, 38. Benčík -18:54, 46. Kejval -21:58.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Většinou je oblačno, místy přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 16 stupňů.