Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Problémy s financováním neohrozí podle Teličky rozšíření EU

Hlavní český vyjednavač s Evropskou unií Pavel Telička věří, že ani případný krach summitu v Bruselu, kde jednají ministři zahraničí evropské patnáctky o financování rozšíření unie, neohrozí náš vstup do EU v roce 2004. Nejpravděpodobnější je podle něj varianta, že se na většině finančních otázek šéfové států a vlád EU na summitu dohodnou a zbytek doladí později. Ministři se v úterý neshodli na tom, jak financovat přistoupení deseti kandidátských zemí do unie, a nechali proto rozhodnutí na nejvyšší představitele zemí EU. Ti budou ve čtvrtek v Bruselu jednat o financích a zemědělské politice. Telička přivítal postoj Nizozemska, které odblokovalo kapitolu "hospodářská soutěž". Je tak podle něj vysoce pravděpodobné, že kapitola, týkající se mimo jiné restrukturalizace hutního průmyslu, bude uzavřena. V hospodářské soutěži chce ještě jednat o obchodování s černým uhlím. Telička zopakoval, že kapitolu zemědělství Praha s Bruselem uzavře zřejmě až v prosinci v Kodani. Vyjednavač věří, že se podaří nalézt kompromis v otázce přímých plateb pro zemědělce. Telička nedávno uvedl, že čeští farmáři stoprocentní subvence nedostanou a je nereálné o ně žádat.

Podle Schüssela byly vztahy Rakouska s Čechy vždycky "zvláštní případ"

Vztahy Rakouska se sousedními postkomunistickými státy jsou podle kancléře Wolfganga Schüssela "perfektní". Výjimkou je poměr k České republice; to byl ale vždy "zvláštní případ". Kancléř zdůraznil zejména hospodářské propojení Rakouska s okolními kandidáty do Evropské unie. Rakousko je největší zahraniční investor ve Slovinsku a Chorvatsku a třetí největší v Maďarsku a České republice. Schüssel společně s ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou představil osmibodový volební program ÖVP pro zahraniční politiku, jehož první částí je rozšiřování EU. ÖVP nebude v nejbližších letech prosazovat vstup Rakouska do NATO. Schüssel v této souvislosti poukázal na předpokládaný vstup nových členů po listopadovém summitu aliance v Praze.

Druhý blok Temelína by mohl jet na stoprocentní výkon v lednu 2003

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín, na němž nyní vrcholí oprava generátoru, by mohl v lednu 2003 dosahovat stoprocentního výkonu. Při pravidelném kontrolním dnu v Temelíně to řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. První temelínský blok podle něj jede standardně, bez nějakých technických problémů, a pohybuje se na 100 procentech výkonu podle potřeby energetického dispečinku. Blok vyrábí kolem 1000 megawattů elektřiny. Na začátek února 2003 chystá elektrárna jeho asi dvouměsíční odstávku, v jejímž průběhu vymění v reaktoru jednu čtvrtinu paliva. Ve druhém temelínském bloku, který je kvůli závadě rotoru generátoru od 28. srpna odstaven, skončily tlakové zkoušky jaderné i nejaderné části. Ty je nutné provádět po každém odstavení bloku a jeho vychlazení. Pracovníci dodavatelské firmy nyní dokončují montáž generátoru.

Zetor propustí do konce roku asi tisíc lidí

Zhruba o tisíc zaměstnanců z původních tří tisícovek se do konce letošního roku sníží stav pracovníků Zetoru a jeho dceřiných firem. Uvedl to výrobní ředitel HTC holding Peter Ondro. Razantní propouštění ohlásil nový majitel podniku, slovenská HTC holding, již v červenci. V té době však mělo hromadné propouštění zahrnovat asi 650 lidí. Propouštění zdůvodňují představitelé HTC holdingu především špatným hospodařením brněnské firmy, která od roku 1989 nevykázala zisk. Dalším důvodem je nevhodná struktura zaměstnanců. V mateřské firmě bylo v červenci 800 dělníků a přes 1200 režijních a technicko-hospodářských pracovníků.

Nízké platy ve zdravotnictví mohou ohrozit post ministryně Součkové

Pokud lékaři v nemocnicích omezí přesčasy na 150 hodin ročně, může to podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha narušit péči o pacienty a ministryni zdravotnictví Marii Součkovou může její neústupnost ve zvyšování platů stát křeslo. Rath to řekl po středečním jednání předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka s ministryní. LOK vyzve lékaře k omezení služeb podle zákoníku práce, protože neprosadil zvýšení platů o 4500 korun. Součková souhlasí se zvýšením o 1500 korun, což je sedm procent stvrzených vládou. V dodržování povolených přesčasů ministryně problém na rozdíl od Kubka a Ratha nevidí. "Jsme schopni zabezpečit zdravotní péči v plném rozsahu i v takové situaci," řekla Součková. Řešením pro některé nemocnice je směnný provoz, další cestou je zvýšení počtu lékařů náborem. Za nejschůdnější považuje, aby ambulantní lékaři měli služby v nemocnicích a případně zde i operovali. Podle Ratha je jediným řešením postupné zvyšování platů tak, aby do tří až pěti let byl průměrný příjem českého lékaře alespoň trojnásobkem průměru v zemi. Nyní činí 15.000 hrubého, takže by lékař měl mít 45.000, zatímco má 31.600 korun.

Do čela FNM bude navržen Jan Juchelka

Ministr financí Bohuslav Sobotka navrhne nově zvolenému prezidiu Fondu národního majetku, aby do čela fondu zvolilo současného druhého místopředsedu výkonného výboru Jana Juchelku. Ministr předpokládá, že prezidium svolá na příští týden. FNM je bez předsedy od konce května. O Juchelkovi coby novém šéfovi státní privatizační agentury mělo již dvakrát hlasovat prezidium FNM ještě ve starém složení, nikdy se však nesešlo v usnášeníschopném počtu. Sobotka proto počátkem října inicioval personální výměnu prezidia kvůli jeho nefunkčnosti. Poslanecká sněmovna v úterý zvolila všech osm členů nového prezidia Fondu národního majetku, které jí navrhla vláda. Novými členy jsou náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý, náměstek ministra financí Pavel Šafařík, náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba, poslanec Karel Kühnl, náměstek ministra pro místní rozvoj Ivo Hartmann, náměstek ministra dopravy Antonín Tesařík, vedoucí poradců ministra práce a sociálních věcí Miroslav Václavek a poslanec za ČSSD Jiří Václavek.

Kvalita řízení českých podniků nestačí na úroveň EU

Kvalita správy a řízení akciových společností pokulhává za úrovní zemí Evropské unie. Česká republika zaostává zejména v ochraně akcionářských práv, informačních povinnostech a vymahatelnosti práva. Velké nedostatky jsou i v etice podnikání. Vyplývá to z analýzy auditorské a poradenské firmy Ernst & Young. Růst úrovně správy a řízení domácích společností je ale dle výzkumu Ernst & Young patrný. Jedním z nejdůležitějších počinů poslední doby byl loňský vznik tzv. kodexu vycházejícího z principů zemí OECD, a jeho částečné včlenění do zákonů a právních norem. Samostatnou kapitolou jsou obecné principy podnikatelské slušnosti, která souvisí s vývojem celé společnosti. "Přerušení kontinuity soukromého vlastnictví v ČR zapříčinilo devalvaci otevřenosti, upřímnosti a poctivosti v podnikání," zní jeden ze závěrů Ernst & Young.

Podnikatelem roku 2002 se stal ředitel firmy Isolit-Bravo

Titul Podnikatel roku 2002 získal v soutěži pořádané společností Ernst & Young ředitel firmy Isolit- Bravo Kvido Mezi hodnotící kritéria soutěže patřily růstové ukazatele firem jako jsou nárůst tržeb či počtu zaměstnanců, udržitelnost růstu, ale i neekonomická kritéria či reference. Štěpánek věří, že mu vítězství umožní získat nové kontrakty a lépe prezentovat slušnost a poctivost v podnikání, kterou se snaží zastávat. Soutěže se účastnilo přes 43 podnikatelů. Společnost Isolit-Bravo vyrábí kuchyňské spotřebiče jako jsou fritovací hrnce, mixéry či rychlovarné konvice. Zabývá se také výrobou dílů z termoplastů například pro automobilový průmysl, forem pro vstřikování plastů a nástrojů na zpracování plechu. Firma má 480 zaměstnanců, roční obrat se pohybuje kolem 32 miliónů eur, tedy asi jedné miliardy korun. Celkem 70 procent produkce Isolit-Bravo exportuje na západ Evropy.

Praha chce urychlit budování protipovodňových opatření

Hlavní město Praha chce urychlit budování protipovodňových opatření. Podle primátora Igora Němce si nechalo vytvořit matematický model srpnových záplav, který umožní, aby se bariéry rozmístily co nejlépe. Konkrétní opatření se připravují na Smíchově a v Těšnovském tunelu. "Brzy se budou týkat také Kampy," uvedl primátor. Další opatření jsou podle něj plánována rovněž v Karlíně, na Rohanském ostrově a Maninách. Kvůli srpnovým záplavám bylo v metropoli vyplaveno 4000 bytů. Celkové škody napáchané povodní dosahují 24 miliard korun, z toho ztráty na majetku města se odhadují na téměř polovinu této sumy. Němec také odmítl výtky některých kritiků, kteří soudí, že vedení magistrátu bylo v kritických chvílích nerozhodné a o blížící se záplavové vlně informovalo se zpožděním. "Rozhodl jsem se, že o těch událostech napíšu knihu, ale ta vyjde určitě až za 20 let," řekl primátor.

V Chemopetrolu vypukl požár

V areálu společnosti Chemopetrol Litvínov na Mostecku se ve středu před polednem vzňala acetylenová láhev. Při požáru naštěstí nebyl nikdo zraněn. U nehody v objektu údržbářské firmy Unimontex, které láhev na svařování patří, zasahují hasiči. Proti případné explozi láhev permanentně ochlazují. Hasiči nechají láhev vyhořet, chemická reakce uvnitř nádoby by měla skončit do čtvrtečního rána. Objekt i jeho bezprostřední okolí byly pro zajištění bezpečnosti zaměstnanců a technologického zařízení uzavřeny. V krátké době je to v areálu chemického podniku už druhý požár acetylenové láhve stejné firmy. První láhev se vzňala 25. září. Hasiči tehdy zvažovali i možnost, že láhev z podniku vyvezou a pyrotechnik ji na bezpečném místě odpálí. Nakonec se k přiklonili k variantě vyhoření obsahu láhve, což při neustálém ochlazování jejího pláště trvalo bezmála 29 hodin.

Rakouští evangelíci podporují vstup Česka do unie

Rakouské evangelické církve vyjádřily jednoznačnou podporu vstupu České republiky do Evropské unie, a to bez jakýchkoli podmínek. Příslušné prohlášení bylo ve středu v St. Pöltenu předáno českému lutheránskému biskupovi Vladislavu Volnému. Zdůrazňuje se v něm, že neexistuje žádná souvislost mezi takzvanými Benešovými dekrety a vyhnáním sudetských Němců po druhé světové válce. Na druhé straně bylo toto vyhánění včetně takzvaného divokého odsunu československými úřady nejen trpěno, ale někdy i podporováno. Rakouská církev připomíná, že podle dnešního chápání mezinárodního práva není hromadné vyvlastňování majetku, odnímání státního občanství a vyhánění přípustné. Při posuzování slučitelnosti právního řádu kandidátské země s normami EU nejde ale o prověřování historických událostí aktuálními právními měřítky, nýbrž o zjišťování, zda jsou příslušné normy dnes ještě účinné.

V rodině Karla Schwarzenberga se vyostřuje spor o dědictví

Rakouský časopis Format uvádí, že spor v rodině Karla Schwarzenberga kolem bývalých pozemků knížecího rodu se vyostřuje. Podle Formatu podala nyní Elisabeth Pezoldová, adoptivní sestra Karla Schwarzenberga, na svého bratra žalobu, kterou se domáhá, aby byl bývalý kancléř českého prezidenta soudně zbaven dědických práv. Podle Pezoldové, jejíž otec v roce 1960 Karla Schwarzenberga adoptoval, se její bratr se dopouští ve vztahu k rodovému majetku v českých zemích "neuvěřitelných chyb". Pezoldová uvádí, že Schwarzenberg je "ze závěti povinen ucházet se o restituce rodinného majetku v České republice, on se tomu však vzpírá". Tvrdí, že vzhledem k jeho chování má právo stát se jedinou dědičkou rodového majetku a dát bratra soudně vydědit. Schwarzenberg, který se o víkendu uchází ve Strakonicích o zvolení do Senátu, všechna obvinění odmítl. Návrat majetku, na který si činí Pezoldová nárok, podle něj vůbec není ze zákona možný.

Karlovy Vary postaví až 400 bytů

Karlovarská radnice začala připravovat stavbu 350 až 400 malých bytů ve Staré Roli. Podle náměstka primátora Michala Mundla by se první byty měly začít stavět v závěru příštího roku. Radnice do konce roku vypíše podmínky pro výběrové řízení na spoluinvestora stavby. Hodlá rovněž založit bytové družstvo, v němž by město kontrolovalo 51 procent. Zbytek získá firma, která zajistí financování výstavby. Radnice předpokládá, že celkové náklady se budou pohybovat kolem 500 milionů korun. Nájemníci by svůj podíl získali po splacení nákladů na stavbu bytu. Ty mají být nejméně 20 let v majetku družstva. Za poslední čtyři roky město postavilo jen 25 bytů.

Fond vyzval k boji proti pašování zvířat

Světový fond na ochranu přírody (WWF) vyzval země, které se ucházejí o členství v Evropské unii, aby zakročily proti pašování chráněných zvířat. Za největšího obchodníka se vzácnými druhy papoušků fond označuje Českou republiku. Maďarsko je zase významným trhem s vzácnými druhy plazů a ptáků. Před rokem objevili celníci na maďarských hranicích s Chorvatskem mrtvá těla více než 11.000 ptáků chráněných druhů, kteří měli směřovat do Itálie. Několik kandidátských zemí leží na trasách využívaných k mezinárodnímu obchodu se vzácnými a chráněnými druhy, které jsou pašovány z Asie, Afriky a Jižní Ameriky do Evropy.

Jiří Bělohlávek se chystá do Metropolitní opery

Dirigent Jiří Bělohlávek nastuduje na jaře svůj první wagnerovský operní titul - na proslulém festivalu v jihoanglickém městě Glyndebourne bude uvádět Tristana a Isoldu. Na podzim 2004 by měl debutovat v Metropolitní opeře v New Yorku s Janáčkovou Káťou Kabanovou. V nadcházejících několika letech má Jiří Bělohlávek naplánovánu účast celkem na pěti zahraničních produkcích tří různých Janáčkových oper. Do konce roku 2005 ho postupně čekají v Ženevě inscenace oper Káťa Kabanová, Z mrtvého domu a Příhody lišky Bystroušky. Káťu Kabanovou vedle toho chystá také na přelom let 2003 a 2004 pro Helsinki. Jako šéfdirigent Pražské komorní filharmonie se Bělohlávek chystá oslavit v roce 2004 desáté výročí jejího založení. Těleso se objeví mimo jiné i v Japonsku a Británii a v létě v severním Německu na Šlesvicko-holštýnském festivalu, který bude věnován české hudbě. V této sezóně má přední český dirigent ještě během podzimu hostovat u Symfonického orchestru v San Francisku, v Luganu, u Vídeňských symfoniků a u Londýnské filharmonie.

Schieleho centrum vystaví díla Salvadora Dalího

Ojedinělou výstavu děl Salvadora Dalího připravuje na prosinec českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum. Expozice nazvaná Salvador Dalí - dobytí iracionálna představí výbor z grafické tvorby z let 1935-1979. Podle vedoucí centra Hany Jirmusové je tato rozsáhlá výstava, zahrnující na 500 prací, největším a nejúplnějším přehledem Dalího grafického díla v Evropě. Přiblíží i mimořádné vzácnosti, například Dalího trojrozměrné grafiky, Dalím psané a ilustrované originální knihy či fotokoláže. Výstavu Dalího grafiky se podařilo připravit přesto, že centrum poničily srpnové záplavy. Českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum bylo v renovovaných budovách bývalého městského pivovaru otevřeno v listopadu 1993. Každoročně pořádá řadu mezinárodních výstav, jeho stálou expozicí je výstava děl Egona Schieleho. Tento malíř a grafik, podle odborníků jeden z nejlepších kreslířů 20. století, patřil k předním rakouským expresionistům.

Benefiční koncerty pomohou uměleckým školám

Pod názvem Školy školám se ve čtvrtek vpodvečer uskuteční v celé republice série benefičních koncertů základních uměleckých škol (ZUŠ), jejichž výtěžek bude věnován školám zničeným záplavami. Koncerty, jichž se zúčastní přes 100 základních uměleckých škol, se rozezní shodně v 18:00 hodin. Koncerty ve prospěch českých poškozených škol uspořádá ve stejný den i hodinu řada evropských uměleckých škol, sdružených v Evropské unii hudebních škol. Akci, nad níž má záštitu ministryně školství Petra Buzková, iniciovala Asociace základních uměleckých škol. Povodně způsobily pražským uměleckým školám škodu přes pět milionů korun. Milionové škody zaznamenaly i umělecké školy v Kralupech nad Vltavou a na jihu Čech ve Volyni, Bechyni či Soběslavi.

Ekologům někdo vyhrožuje kvůli Šestidenní

Ekologickému hnutí Děti Země někdo údajně vyhrožuje za kampaň, kterou vedlo proti motocyklové soutěži Enduro. Jak sdělil mluvčí Děti Země Michal Štingl, sdružení proto podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Autor anonymu zaslal výhrůžku ekologům elektronickou poštou a údajně hovoří za svůj motocyklový klub. E-mail byl podle Štingla plný urážek a výhrůžek. Ekologové proti soutěži, která se v září konala na Jablonecku a Liberecku, bojovali téměř rok. Podařilo se jim změnit trasy závodu, takže se nedotkly chráněných území. Závodu Šestidenní se zúčastnilo asi 500 motocyklistů ze 30 zemí. Ačkoli jeho trasa byla změněna, soutěž způsobila podle ekologů citelné škody přírodě, zejména na kořenech stromů. Pořadatelé toto tvrzení ale odmítají. Poškození krajiny nyní zkoumá Česká inspekce životního prostředí.

S banány přicestovala do Plzně žába z Brazílie

Nečekaného přírůstku do své kolekce obojživelníků se dočkala plzeňská zoologická zahrada. V zásilce banánů z Brazílie totiž do místního velkoobchodu přicestovala malá žabka. Odborníci ze zoo ji zatím pouze dokázali zařadit mezi rosničky, podle dostupných materiálů ale nemohli přesněji určit její druh. Osloví proto jak české odborníky, tak i zoology přímo z Brazílie, aby žabku přesně určili. Podle Jaroslava Vogeltanze je určitá možnost, i když malá, že je to dosud neznámý druh. Asi pěticentimetrová, béžově zbarvená rosnička absolvovala třídenní cestu z brazilských pralesů nejdříve lodí a pak letadlem. Cestování přitom nebylo zřejmě nejpříjemnější, protože banány se přepravují v chladicích zařízeních. "Ještě včera byla trochu ztuhlá, dali jsme jí ale tu nejlepší péči, takže dnes už je docela čiperná," konstatoval Vogeltanz. Žabku si budou moci prohlédnout návštěvníci expozice Akva Tera plzeňské zoo v centru města.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude oblačno s občasným deštěm. Na hřebenech hor srážky sněhové. Teploty 6 až 3 stupně. Zítra bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Teploty 7 až 11 stupňů, na horách kolem tří.