Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Lukašenko české vízum nedostane

Česká republika neudělila vízum běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Lukašenko se tak příští týden nezúčastní pražského summitu NATO, třebaže na povolení své účasti naléhal i výhrůžkami, mimo jiné zmrazením diplomatických styků s ČR. Ve středu pohrozil, že pokud mu Česko vízum nevydá, přestane Bělorusko střežit hranice a vpustí do západní Evropy ilegální přistěhovalce a drogy. Diplomaté z NATO však dávají najevo, že Lukašenkova účast je na summitu nežádoucí. Osmačtyřicetiletý Lukašenko je považován za posledního klasického diktátora v Evropě. Od roku 1994, kdy byl poprvé zvolen prezidentem, soustředil ve svých rukou veškerou moc, tvrdě potírá jakoukoli opozici a potlačuje svobodu tisku i slova. Zatýkáním eliminuje činnost opozičních politiků, z nichž někteří záhadně zmizeli. Běloruské ministerstvo zahraničí povolalo v pátek velvyslance v ČR do Minska na konzultace. O zákazu udělování víz běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a několika desítkám představitelů jeho režimu se chce příští týden dohodnout i Evropská unie. Ministři zahraničí "patnáctky" se návrhem budou zabývat v úterý.

AntiNATO slibuje nenásilné protesty

Odpůrci politiky Severoatlantické aliance sdružení v platformě AntiNATO slibují, že svůj názor chtějí v době aliančního summitu projevit nenásilně, před policií se prý budou pouze bránit. Uvedl do mluvčí koalice AntiNATO Jiří Křovínek. Připustil ale, že některé jiné skupiny, které s platformou svůj postup nekoordinují, mohou za nejlepší formu protestu považovat ničení majetku. Křovínek odhadl, že v Praze by se demonstrací proti NATO mohlo zúčastnit zhruba 4000 lidí. První demonstrace se podle něj uskuteční již v neděli 17. listopadu na pražském Albertově, další 20. listopadu před Obecním domem a největší a nejhlasitější protest pak o den později. V AntiNATO se na společných akcích dohodly Československá anarchistická federace (ČSAF), Organizace revolučních anarchistů - Solidarita (ORA-S), Ulice lidem a Feministická skupina 8. března. V médiích se objevily zprávy o možném příjezdu lidí z radikálních skupin jako například italské Ya Basta! či mezinárodního uskupení Black Bloc. Na bezpečnost v době summitu bude v Praze dohlížet asi 12.000 policistů.

Cizinecká policie v Praze kvůli summitu zintenzívnila kontroly

Příslušníci cizinecké policie v Praze kvůli summitu NATO zintenzívnili pobytové kontroly cizinců. Za poslední tři týdny jich zkontrolovali 2500, tři stovky z nich vyhostili a více než stovce dalších ukončili pobyt. Důvodem však nebylo bezpečnostní riziko, jež by cizinci pro summit představovali, ale fakt, že v Česku pobývali nelegálně. Podle mluvčí pražské cizinecké policie Barbory Kudláčkové šlo převážně o Ukrajince. Policisté se soustředí na vytypované objekty, hlavně ubytovny, centrum metropole, ale i veřejná prostranství včetně autobusových a vlakových nádraží. Na několik desítek také již stoupl počet cizinců, kterým policie zakázala vstoupit kvůli blížícímu se pražskému summitu NATO do České republiky. Cesty nežádoucích osob do Česka zmařila policie na všech úsecích státních hranic, zejména se Slovenskem, Polskem, Německem i Rakouskem. Cizinci směřující do Česka mohou od pátku počítat s ještě přísnějšími a častějšími kontrolami než dosud. Čekací doby na příjezdu do země se trochu prodlouží.

Česká armádní divize získala osvědčení o začlenění do struktur NATO

Velitelsko-štábního cvičení Cannon Cloude 2002 se od 9. listopadu do pátku účastnilo na jihozápadě Německa téměř 160 příslušníků brněnské 1. mechanizované divize české armády. Při závěrečné slavnosti získalo velitelství divize osvědčení, které stvrzuje schopnost začlenit se v budoucnu do struktur Severoatlantické aliance a podílet se na společných operacích. Cvičení prověřovalo schopnosti štábu pracovat podle standardů NATO a být v součinnosti s velitelstvím německo-amerického sboru, do jehož podřízenosti byla česká divize při cvičení zařazena. Velitelství 1. mechanizované divize AČR označilo složení zkoušky za jeden z důležitých předělů při začleňování pozemních sil české armády do struktur NATO.

Arbitrážní jednání v kauze CME proti České republice skončilo

V Londýně skončilo poslední jednání v arbitráži mezi Českou republikou a firmou CME, která chce odškodnění za svou investici do televize Nova. Nyní se již čeká na rozhodnutí arbitrů, jeho termín však nikdo nezná. Arbitři budou mít na rozhodnutí takový čas, jaký uznají za vhodné. Nynější část arbitráže CME proti českému státu se týká už jen výše odškodného. CME požaduje po České republice jako odškodnění za zničení její investice do České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) částku 526,9 milionu USD a úroky, tedy více než 15 miliard korun. Rozhodnutí přímo ve věci samé vyznělo v neprospěch ČR a proti tomu již nelze podat opravný prostředek. ČR se přesto ještě brání u stockholmského soudu s poukazem na to, že arbitráž nedodržela vlastní procesní předpisy. Jiný arbitrážní tribunál rozhodl stejný případ ve prospěch České republiky.

Sudetští Němci trvají na zrušení Benešových dekretů

Sudetští Němci v Rakousku jsou pro rozšíření Evropské unie o Českou republiku. Stále ale trvají na podmínce, aby Praha předtím zrušila takzvané Benešovy dekrety. Svůj názor prosazovali i na páteční demonstraci ve Vídni. Podle předsedy Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerharda Zeihsela jsou podmínky, které si landsmanšaft klade, "úplně normální", protože jde o dodržování lidských práv. Zeihsel a další členové landsmanšaftu rozdávali na hlavních ulicích velkých rakouských měst brožury a letáky s výzvami k odstranění dekretů a k odškodnění sudetských Němců. V letácích se zdůrazňuje, že od války Česku chybí německá pracovní síla, ve vysídleném pohraničí přitom zaznamenali značný volební úspěch komunisté. "Rádi bychom se voleb zúčastnili, vždyť je to náš domov," prohlásil Zeihsel.

Téměř polovina Čechů vidí přínos v našem členství v EU

Celkem 43 procent Čechů soudí, že členství v EU je z všeobecného hlediska výhodné. Tvrdí to průzkum veřejného mínění kandidátských zemí Eurobarometer, který byl zveřejněn v pátek. Opačný názor zastává 14 procent českých respondentů a 28 procentům je to lhostejné. Ve srovnání s ostatními devíti státy, které mají vstoupit do EU v roce 2004, patří Česko k méně optimistickým zemím. Za přínosné považuje své členství v EU 67 procent Maďarů, na Slovensku tvrdí 58 procent občanů, že členství v EU je pozitivní věcí, v Polsku je o výhodnosti členství v unii přesvědčeno 52 a v Litvě 48 procent dotázaných. Méně optimismu než Česko vykazují už jen Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko. Tamní občané vidí členství v unii jako výhodné ve 43, respektive 35 a 32 procentech.

Demonstranti chtějí podpořit mír v Čečensku

Mír v Čečensku chtějí podpořit účastníci shromáždění, které v neděli na pražském náměstí Míru pořádá společnost Tolerance. Podle Věry Roubalové z této společnosti demonstranti chtějí vyzvat k ukončení krveprolití v Čečensku a protestovat proti postoji mezinárodních politiků, kteří svou lhostejností vůči porušování lidských práv v Čečensku přispěli k nynější zoufalé situaci. "Důrazně odsuzujeme terorismus v Ruské federaci, a to jak na čečenské, tak ruské straně," řekla Roubalová. Na shromáždění zazní prohlášení vyzývající k ukončení konfliktu v Čečensku. Účastníci mítinku budou moci podepsat i petici, která bude zaslána prezidentu Václavu Havlovi, české vládě, poslancům a senátorům. Společnost Tolerance vystupuje proti projevům rasismu a extremismu ve společnosti. Věnuje se vzdělávacím, kulturním a mediálním aktivitám, které mají přispět k rovnoprávnému postavení menšin v České republice.

Zdravotní pojišťovny špatně hospodaří se svěřenými penězi

Všeobecná zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra špatně investují peníze, které jsou určeny na zdravotní péči, a plýtvají veřejnými prostředky. Vyplývá to z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle šéfa NKÚ Lubomíra Voleníka by si pojišťovny měly uvědomit, že nejsou podnikatelskými, ale veřejnoprávními subjekty, které mají ze zákona plnit určité úkoly. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra například použila prostředky ve výši 66 milionů korun k tomu, aby je vložila do privátní akciovky. Podle Voleníka navíc plýtvá prostředky určenými na veřejné zdravotní pojištění, když je vkládá do investičních akcí, jež s činností pojišťovny nesouvisejí. Největší českou zdravotní pojišťovnu, VZP, kontroloval úřad již poněkolikáté a pokaždé podle Voleníka shledal vážné nedostatky v hospodaření s veřejnými prostředky. Nyní VZP kritizuje především za nehospodárné nákupy výpočetní techniky v letech 1997 a 1998, kdy utratila navíc miliony korun. Úřadu se nelíbí ani to, že VZP za 185 milionů korun zrekonstruovala budovy okresních pojišťoven a tyto budovy využívá pro vlastní činnost pouze z 50 procent.

Firmy ročně připraví stát až o 30 miliard korun na daních

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu stát ročně přichází o 20 až 30 miliard korun kvůli podvodníkům, kteří si neoprávněně nechávají vracet daň z přidané hodnoty. Potvrdil to člen NKÚ Josef Pohl, který řídil kontrolní akci zaměřenou na vracení DPH. Právě DPH, která je rozhodujícím příjmem státní pokladny, vytváří podle NKÚ největší prostor pro daňové podvody a úniky. "V ČR je celá řada organizací, které mají za jeden z cílů podnikání čerpání neoprávněných nadměrných odpočtů DPH ze státního rozpočtu. Tyto organizace mají řadu rafinovaných metod, jak to provádět. Podle našich závěrů by tomu měl stát věnovat větší pozornost," řekl Pohl. Nejčastější fintou obchodních firem je podle něj fiktivní vývoz zboží, který je osvobozen od DPH. Společnost si ale u státu nárokuje zpět daň zaplacenou při nákupu zboží. Firmy jsou navíc často organizované v celých řetězcích. Neoprávněné odpočty daně pak každoročně přispívají k výpadkům inkasa DPH v rozpočtu. DPH představuje zhruba třetinu všech daňových výnosů státního rozpočtu.

Evropská unie věnuje přes jednu miliardu korun na Dyji

Evropská unie poskytne z fondu ISPA dotaci 33,4 milionu eur, tedy více než jednu miliardu korun, na výstavbu čistíren odpadních vod a kanalizací v povodí řeky Dyje. Je to zatím největší ekologická podpora, kterou ČR v Bruselu získala. Celková investice v deseti aglomeracích přesáhne 1,47 miliardy korun a týká se 130.000 obyvatel Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Podle jednatele Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí Josefa Novotného budou stavby zahájeny na jaře 2004 a dokončeny maximálně v roce 2006. Za peníze EU se bude stavět v Třebíči, Blansku, Novém Městě na Moravě, Moravských Budějovicích, Bystřici nad Pernštejnem, Šlapanicích, Boskovicích, Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a v Jemnici. ČR letos u fondu ISPA uspěla s dotacemi i pro město Jeseník a projekt Čistá Bečva. Pro sladění předpisů o odpadních vodách má Česká republika s EU sjednáno přechodné období do roku 2010. V 733 aglomeracích ale musí investovat odhadem 60 miliard korun.

Tunel pro novou trasu pražského metra je proražen

Necelé čtyři kilometry dlouhý tunel nové trasy IV. C pražského metra je proražen. Z tunelu, který prodlouží metro C z Nádraží Holešovice přes stanici Kobylisy do Ládví, vytěžili dělníci od začátku prací v květnu 2001 na 200.000 metrů krychlových horniny. Trasa, která je dlouhá přesně 3981 metrů, je převážně ražená, z povrchu je budována pouze stanice Ládví a část tunelů u Vltavy. Na stavbě byla poprvé použita takzvaná jednolodní ražená stanice, to znamená stanice, která nemá v prostoru nástupiště žádné sloupy či pilíře. Stavba se dostala do povědomí mezinárodní odborné veřejnosti právě díky plaveným tunelům. Byly totiž oceněny první cenou Mezinárodní organizace pro konstrukční beton jako mimořádné technické dílo. Tato cena se uděluje jednou za čtyři roky a jejími nositeli jsou takové projekty, jako třeba oblouk Grand Arche v pařížské La Defense, či protipovodňové bariéry v Holandsku, uvedl mluvčí Metrostavu. Stavební práce budou dokončeny v prosinci 2003 a po montáži technologických zařízení a nezbytné kolaudaci bude stavba uvedena do provozu v první polovině roku 2004. Celkové náklady na stavební část činí 4,3 miliardy korun.

Nemocnice v Rokycananech a Valašském Meziříčí už nedostanou další léky

Distributoři zastaví od pondělí dodávky léků nemocnicím Rokycany a Valašské Meziříčí, protože se s nimi nemohou dohodnout na úhradě dluhů. Potvrdil to ředitel Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý. Firmy se tak podle Suchého rozhodly v situaci, kdy jim 30 okresních nemocnic dluží za léky 320 miliónů. Distributoři na čtvrtečním jednání odmítli návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové, že dostanou 60 milionů z rezerv okresních úřadů a na zbytek si dohodnou splátkové kalendáře. Zadlužené nemocnice nedávají distributorům léčiv záruku, že splátky dodrží. Ti proto očekávají řešení od premiéra Vladimíra Špidly. Žádají obdobné záruky, jaké jim na řešení dluhů fakultních nemocnic poskytla ministryně.

Británie pozastavila používání české vakcíny proti příušnicím

Velká Británie z preventivních důvodů pozastavila dovoz a používání české vakcíny proti příušnicím Pavivac, kterou vyrábí pražská firma Sevapharma. Mluvčí britské Agentury pro kontrolu léčiv řekl, že její poradní vědecký orgán nemá dostatek informací, aby mohl zaručit bezpečnost vakcíny. Pochybnosti o tom, jak je Pavivac vyráběn, testován a skladován, vzneslo britské ministerstvo zdravotnictví, které si také vyžádalo posudek. Ředitel exportu Sevapharmy však sdělil, že vakcína je naprosto bezpečná. Pochybnosti o látce nevyjádřil ani pražský šéfhygienik Vladimír Polanecký. Podle něj se vakcína v Česku běžně užívá a nejsou hlášeny žádné komplikace. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv zpracovává stanovisko k bezpečnosti vakcíny Pavivac.

V Ostravě byla vystavena vzácná Petřkovická venuše

Vzácný archeologický nález, asi 22.000 let stará Petřkovická venuše, byla poprvé v historii vystavena na Černé louce v Ostravě. Tato 4,6 centimetru vysoká soška z krevelu byla však k vidění pouze během pátku. Venuše byla do Ostravy dovezena za policejního dozoru z Brna. Po celou dobu výstavy sošku hlídali dva městští strážníci. Své stálé místo má venuše v trezoru brněnského archeologického ústavu. Venuše byla nalezena v roce 1953 na ostravském vrchu Landek. Landek byl původně sídlištěm lovců mamutů a samotná venuše byla nalezena pod mamutí stoličkou. Soška je torzem těla bez hlavy a představuje mladou ženu, která byla zřejmě v počátečním stadiu těhotenství.

Magdalena Kožená vystoupila jako Händelova Kleopatra

Mladá česká mezzosopranistka Magdalena Kožená slaví v zahraničí úspěšný koncertní debut v náročné koloraturní roli Kleopatry v Händelově Juliu Caesarovi. Podle jejího manažera Davida Dittricha měl čtvrteční více než čtyřhodinový koncert ve Frankfurtu nad Mohanem zcela mimořádný ohlas. Operu koncertně nastudoval francouzský dirigent Marc Minkowski se svým barokním orchestrem Les Musiciens du Louvre. Kleopatru zpívala Kožená již v Amsterdamu a čeká ji nyní ještě mimo jiné koncert v Bruselu. Letos v létě Kožená poprvé zpívala na Salcburském festivalu, a to v Mozartově Donu Giovannim. V roce 2003 bude poprvé účinkovat v USA - v Metropolitní opeře. S dirigentem Jamesem Levinem se tam bude podílet na přípravě Mozartovy Figarovy svatby. V roce 2004 Koženou při velikonočním festivalu v Salcburku čekají Mozartovy opery Cosi fan tutte a Idomeneo a v tomtéž roce na podzim v New Yorku role Varvary v Janáčkově opeře Káťa Kabanová pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Na festivalu studentských orchestrů zahraje v neděli 13 souborů

Mezinárodní festival studentských orchestrů, připravený na neděli 17. listopadu do pražského Rudolfina, zahrne vystoupení 13 souborů z Prahy, Pardubic, Karlových Varů, Brna a Liberce. Zahraničním účastníkem má být podle pořadatelů Orchestr mladých z Bratislavy. Festival zahájí Dvořákovou hudbou Pražský studentský orchestr. Se svými mladými dirigenty vystoupí také Český studentský orchestr, Symfonický orchestr Gymnázia Jana Nerudy a orchestry základních uměleckých škol a konzervatoří. V Rudolfinu se očekává pestré mladé publikum včetně dětí. Na programu jsou Čajkovského, Gluckovy, Vivaldiho, Bendovy, Griegovy, Prokofjevovy, Gounodovy a Corelliho skladby a tvorba vídeňských klasiků.

Ackermannova obec bude diskutovat o vztahu Čechů a Němců

Vztahy Čechů a Němců ve třetím tisíciletí budou tématem konference, kterou o víkendu pořádá v Praze Ackermannova obec. Tato katolicky orientovaná organizace sdružuje občany převážně německého původu, kteří pocházejí z Čech, Moravy a Slezska. Loni uplynulo deset let od založení jejího českého zastoupení. Účastníci setkání budou podle informací České biskupské konference hovořit například o úloze církví v česko-německých vztazích, o německé menšině v Česku a o lužicko-srbské menšině v Německu. Věnovat se chtějí rovněž pozici Čech v kulturním celku Evropy, ale i česko-vatikánské smlouvě, turistice sudetských Němců do bývalé vlasti z českého pohledu a perspektivám sdružení Ackermann-Gemeinde.

V Praze bude tři měsíce pulsovat růžové srdce Jiřího Davida

Obří růžové neónové srdce bude od neděle po tři měsíce pulsovat na noční obloze nad Prahou. Po modré trnové koruně, jež zářila loni nad Rudolfinem, připravil výtvarník Jiří David Pražanům další podívanou nazvanou Srdce na Hradě. Patnáctimetrové srdce na jižní věži svatojiřské baziliky by měl v neděli rozsvítit prezident Václav Havel. David uvedl, že si je vědom, že symbol srdce bude evokovat i nechtěná vysvětlení. Může vypadat jako kýč, někdo v něm uvidí třeba reklamu na nevěstinec, ale srdce jako znak podle něj kýč není. Další lidé vidí v neónu srdce, které Václav Havel připojuje ke svému podpisu. Už se také objevily hlasy, které srdce spojují se summitem NATO, jenž v Praze krátce po rozsvícení srdce začne. David ale zdůraznil, že není "umělcem pro NATO". Projekt se připravoval přes rok. Projekt je i vzkazem ministru kultury Pavlu Dostálovi. Ten po povodních řekl, že živá kultura bude muset počkat a všechny peníze půjdou na opravu památek. "Živá kultura nevzniká jen proto, že ji někdo povolí nebo zaplatí," řekl David. Dvoumilionové náklady na Srdce na Hradě zaplatili sponzoři.

V Moskvě se představily kapely české hudební alternativy

V moskevském kulturním centru DOM vystoupily ve čtvrtek dvě české hudební skupiny TARA FUKI a BOO. Ve spolupráci s Českým centrem se představily také v několika populárních hudebních klubech. Manažer obou skupin Josef Ostřanský ocenil, že v ruské metropoli je zájem o neznámou muziku. Podle jeho slov se líbilo zejména dívčí duo TARA FUKI, které vystoupilo již v mnoha evropských zemích, avšak na Východ se teprve pokouší proniknout. Dorota Bárová a Andrea Konstankiewiczová hrají na cello a zpívají v několika jazycích. Rakouský zpěvák Christoph Pajer, který hraje s českou skupinou BOO, míní, že v Rusku je značný zájem o alternativní hudbu. Podle Ostřanského čeští umělci mají po desetileté přestávce o Rusko znovu zájem. Manažer nyní připravuje nový projekt, podle něhož by se v Rusku uspořádal minifestival české hudební alternativy, zejména takzvané brněnské scény. Ostřanský v Rusku působil půl roku v Čečensku a Ingušsku jako pracovník humanitární mise.

Obžalovaní z pomluvy herečky Libuše Šafránkové dostali podmíněné tresty

Bývalý fotograf již zaniklého bulvárního deníku Super a jeho švagrová byli odsouzeni za pomluvu herečky Libuše Šafránkové k podmíněným trestům. Fotografa Jiřího Janouška soud odsoudil na čtyři měsíce s odkladem na dva roky, jeho příbuzné uložil stejný trest s odkladem na 15 měsíců. Trestní odpovědnost podle soudkyně nenesou za to, že informaci o léčení Šafránkové předali dál, ale za to, že následně redaktorům potvrdili její pravdivost. Janoušek totiž od své švagrové posléze získal písemné prohlášení, v němž podpisem stvrdila, že se informace zakládá na pravdě. Podle soudkyně tak poškodili čest a důstojnost paní Šafránkové. Fotograf Janoušek a jeho švagrová se k soudu nedostavili. Překvapivě nedorazila ani Libuše Šafránková s manželem a sestrou, kteří proces od počátku sledovali. Jejich zmocněnec Jiří Nikodým byl ale s rozsudkem spokojen. "Jsme spokojeni, protože jsme očekávali od rozsudku to, že budou oba uznáni vinnými," uvedl po vynesení rozsudku.

Ze sportu

Novák skončil na Turnaji mistrů v Šanghaji

Český tenista Jiří Novák prohrál na Turnaji mistrů v rozhodujícím utkání Zlaté skupiny s Juanem Carlosem Ferrerem 5:7 a 3:6 a postup do semifinále mu unikl. Účast mezi čtveřicí nejlepších si naopak vítězstvím zajistil čtvrtý nasazený Španěl. Při své premiéře na prestižním podniku zvítězil Novák jen v úvodním utkání, v němž deklasoval ve dvou setech Andreho Agassiho ze Spojených států. Ve druhém zápase nestačil na Švýcara Rogera Federera.

A na závěr ještě o počasí:

V Ostravě padl teplotní rekord. Na meteorologické stanici v Ostravě-Porubě bylo naměřeno 20,7 stupně Celsia.

V noci bude většinou oblačno, v Čechách až zataženo, místy slabý déšť a mlhy. Teploty 8 až 4 stupňů. Zítra má být oblačno, v Čechách ráno a dopoledne místy mlhy. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia. Mírný jihovýchodní vítr bude v noci a zítra místy v nárazech dosahovat rychlosti až 90 km za hodinu.