Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Premiér Špidla jednal na Slovensku o společné protivzdušné ochraně

S dvouhodinovým zpožděním, které způsobila hustá mlha, zahájil v sobotu český premiér Vladimír Špidla oficiální návštěvu Bratislavy. S předsedou slovenské vlády Mikulášem Dzurindou jednal o českém návrhu na vytvoření systému společné protivzdušné ochrany obou zemí. Dohodli se, že vojenští experti mají do měsíce vypracovat technickou analýzu tohoto návrhu. O ochranném systému Společné nebe jednali v Bratislavě i ministři obrany obou států. Slovenská strana na setkání rovněž navrhla, aby se vzhledem k blížícímu se vstupu Prahy a Bratislavy do Evropské unie již neinvestovaly prostředky do budování hraničních přechodů mezi oběma státy. Ušetřené zdroje by Slovensko mohlo podle premiéra použít například na zlepšení ochrany své východní hranice. Premiéři obou zemí rovněž podepsali mezivládní smlouvu o změně jednoho z článku dohody o celní unii mezi ČR a SR. Cílem je zachovat celní unii a z toho plynoucí oboustranné výhody až do termínu společného vstupu do EU. Kromě jednání se slovenským premiérem čekalo českého ministerského předsedu i přijetí u prezidenta Rudolfa Schustera a předsedy parlamentu Pavla Hrušovského a setkání s krajany.

Pražská ODS chce na postu budoucího lídra strany Jana Zahradila

Pražská organizace ODS bude při volbě nového předsedy strany podporovat dosavadního místopředsedu Jana Zahradila. Rozhodl o tom velkou většinou sobotní sněm pražských občanských demokratů. Podle předsedy pražské organizace Jana Bürgermeistra má Zahradil jasné plány a konzistentní postoje. Vedle Zahradila se o vedení strany ucházejí místopředseda Petr Nečas, předseda senátorského klubu Mirek Topolánek a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. V křeslech místopředsedů strany by pražská organizace ráda viděla primátora hlavního města Pavla Béma, středočeského hejtmana Petra Bendla a předsedu senátorského klubu ODS Mirka Topolánka.

Na rakousko - českých hraničcích proběhla blokáda kvůli Temelínu

Zhruba na půl hodiny zablokovali v sobotu odpoledne hraniční přechod Gmünd-České Velenice rakouští odpůrci Temelína. Protest zorganizovala dolnorakouská pobočka hnutí Stop Temelin. Blokáda, které se zúčastnilo asi dvacet protijaderných aktivistů, provoz na hranici příliš nenarušila. Přesto se mezi českou a rakouskou celnicí vytvořila fronta asi 20 automobilů. Odpůrci atomu z Rakouska vytrvale žádají odstavení temelínské elektrárny. Nedůvěřují ani bezpečnostním opatřením, na kterých se dohodli premiéři obou zemí v ujednáních z Melku a Bruselu. Za finanční podpory zemských vlád organizují protitemelínské kampaně a vyzývají spolkový kabinet, aby zaujal vůči Praze tvrdší postoj.

Náčelník generálního štábu se rozloučil s vojáky

Symbolickým odjezdem v tanku T-34 s bílým nápisem Žižka za bránu strašického útvaru se v sobotu po pětatřicetiletém působení v armádě rozloučil s vojáky náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Šedivého v neděli na postu prvního muže armády o vystřídá generálmajor Pavel Štefka. Za svůj největší úspěch pokládá Šedivý výrazné zvýšení operačních schopností armády a změnu její vnitřní kultury. Naopak si postěžoval, že se mu nepodařilo podstatně změnit postavení a přípravu poddůstojnického sboru. Podle náčelníka štábu se také změnilo k lepšímu vnímání armády veřejností.

Česká armáda převzala první mechanizovaný prapor záložníků

První mechanizovaný prapor aktivních dobrovolných záloh se 175 vojáky převzala v sobotu česká armáda. Slavnostního aktu ve Strašicích na Rokycansku se zúčastnil odcházející náčelník generálního štábu Jiří Šedivý i jeho nástupce Pavel Štefka. Prapor záložníků je složen ze tří rot: mechanizované, tankové a logistické. Velitel praporu Vladimír Pospíšil uvedl, že věkový průměr záložníků se pohybuje mírně nad 35 lety, nechybějí mezi nimi ani muži ve věku 57 let. Armáda nyní eviduje téměř 1000 dobrovolníků, kteří se zúčastňují cvičení. Přijatý prapor má 175 aktivních záložníků, z nichž 144 již podepsalo dvouletou smlouvu. Dobrovolníci, kteří podepíší s armádou smlouvu, budou dostávat 500 korun měsíčně, budou pojištěni a zaměstnavatel je podle letos přijatého zákona musí pustit na cvičení. První jednotka aktivních záloh vznikla na návrh Šedivého a vojenských historických klubů 6. listopadu 2000. Byla to mechanizovaná rota, jejíž slavnostní přísaha se uskutečnila 11. listopadu 2000 na pražském Vítkově.

Olešnice poděkovala za pomoc při povodních

Olešnice, kterou v červenci postihly ničivé povodně, poděkovala v pátek večer za pomoc při odstraňování následků záplav. Město rozdalo 27 děkovných listů a plaket, které získali nejen hasiči, lékaři, ale i vojenští záchranáři z Bučovic a Jihomoravský krajský úřad za rychlou finanční pomoc. Jak uvedl starosta Zdeněk Peša, většina povodňových škod je už odstraněna. Podle něj jsou již silnice ve městě opravené, zrekonstruován je plavecký areál, končí oprava tělocvičny a příští rok zbývá osázet trávou fotbalové hřiště. Olešnici postihly povodně po silných přívalových deštích již v červenci. Záplavy si vyžádaly život jedné z obyvatelek a 136 domů bylo pod vodou. Městu vznikly škody za 14 milionů korun. Radnice nechala vyrobit 250 videokazet se záběry z vodou zničené Olešnice. "Zaznamenali jsme tak neštěstí, s nímž jsme se museli vyrovnat," uvedl Peša.

Na Staroměstském náměstí si koledy společně zazpívalo 2500 zpěváků

Na Staroměstském náměstí v Praze si v sobotu odpoledne společně zazpívalo šest desítek pěveckých sborů z patnácti zemí světa. Na 2500 pěvců, kteří se v hlavním městě účastní Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby, nabídlo posluchačům především známé koledy. Koncert pod taktovkou dirigenta Johanna van der Sandta z Jihoafrické republiky zahájila Antifona od skladatele Petra Ebena. Následovaly ji například Rolničky a Tichá noc či skladba Rorando Coeli od Jana Campana Vodňanského. Některé soubory již na Starosměstkém náměstí vystoupila v pátek; další sbory zpívaly v nedalekém evangelickém kostele U Salvátora či na náměstí Míru. Soutěžní programy v rámci festivalu vyvrcholily v sobotu v Národním domě na Vinohradech.

V Olomouci budou vystaveny staré kuchyně i recepty

V Olomouci bude příští týden otevřen Hanácký cukrářský salón, kde budou moci návštěvníci nahlédnout do kuchyní našich prababiček. Pořadatelé zde chtějí vystavit například kuchyňské linky staré 80 let a představit i historické recepty. Výstava nese motto Vánoce našich babiček. Jak uvedla její pořadatelka Renata Ištoková, exponáty zapůjčilo olomoucké Vlastivědné muzeum i skanzen v Příkazech na Olomoucku. Součástí výstavy bude i ukázka lidových řemesel, například drátování, točení na hrnčířském kruhu i zdobení perníku či cukroví. Na cukrářském salónu se organizátoři pokusí v předvánočním čase shromáždit na jedno místo také rekordní počet betlémů. Výstava se koná od pátku do neděle v olomouckém kulturním domě Sidia.

Na Veselém Kopci začala tradiční vánoční výstava

Skanzen lidových staveb na Veselém Kopci u Hlinska připravil již tradičně pro své návštěvníky vánoční výstavu. Jejím tématem je letos motiv obdarování. Výstava ukazuje, jak a čím se lidé na venkově obdarovávali zhruba od druhé poloviny 19. století až po 50. léta 20. století. V prostředí jednotlivých staveb ale návštěvníci uvidí i venkovský štědrovečerní stůl, tradiční vánoční ozdoby a pečivo. Jak uvedla ředitelka skanzenu Ilona Vojancová, každý den se tu bude předvádět i výroba typických vánočních ozdob, perníčků nebo dřevěných hraček. Výstavu zakončí Předvánoční jarmark, který je připraven na 8. prosince. Soubor lidových staveb Vysočina spravuje vedle skanzenu na Veselém Kopci i další objekty v okolních vesnicích a 11 chalup v hlinecké čtvrti Betlém.

Ve Frýdku-Místku je výstava novoročenek a vánočních pohlednic

Na 550 novoročenek a pohlednic s vánoční tematikou je v těchto dnech vystaveno v muzejní učebně v Zámecké ulici ve Frýdku-Místku. Výstava Vánoční pozdravy dříve a dnes ukazuje historické i novodobé vánoční pozdravy ze zemí celého světa. Jak uvedl spoluautor výstavy Jaromír Polášek, k největším raritám patří pohlednice odeslaná v roce 1905, nebo pohlednice z roku 1907, která zachycuje představu tehdejších lidí o tom, jak bude vypadat Frýdek-Místek v roce 2000. Na pohlednici létají nad městem balóny a různé šlapací stroje. Také jsou na ní vyobrazeny historické tramvaje, které však nejedou po kolejích. Návštěvníci si mohou prohlédnout také kožené či rozkládací vánoční pozdravy. Vystavené exponáty jsou součástí sbírky Muzea Beskyd, která zahrnuje asi 10.000 pohlednic, z nichž se zhruba 2500 věnuje právě vánoční tematice. K výstavě, která potrvá do 29. prosince, bylo vytvořeno také speciální vánoční razítko.

Dělostřelecká tvrz Bouda zve na mimořádné zimní prohlídky

Dělostřeleckou tvrz Boudu v králickém pásmu předválečného československého opevnění mohou vyznavači historie navštívit i v zimě. Rozsáhlý podzemní systém s pěti povrchovými bojovými objekty se v rámci pravidelných kontrol a udržovacích prací lidem otevře od ledna do dubna každý poslední víkend v měsíci. Pravidelné prohlídky opět začnou v květnu. Na rozdíl od Boudy je celoročně otevřeno nedaleké Vojenské muzeum v Králíkách. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout tanky, děla i vojenské automobily, výstavu zbraní, munice a dokumentů. Získají i informace o tom, který z objektů pevnostních muzeí v Králické pevnostní oblasti lze aktuálně navštívit.

Královédvorská zoo otevřela pavilón pro hrošíky liberijské

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové v sobotu otevřela nový pavilón pro hrošíky liberijské. Návštěvníci zahrady si v něm budou moci hrošíky prohlédnout v prostředí, které imituje jejich domovinu u břehů řek a močálů západní tropické Afriky. Expozice vznikla po půlroční rekonstrukci původního pavilónu. Hrošíci liberijští jsou samotářská zvířata a nelze je podle odborníků chovat ve větších skupinách. V nově otevřené expozici bude nejvýše jeden pár, případně samice s mládětem. Mimo výhled návštěvníků byly postaveny kóje pro ustájení ostatních zvířat. V současnosti má zahrada čtyři hrošíky. Ve Dvoře Králové je chovají od roku 1972. Dosud se podařilo odchovat 23 mláďat.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo místy s deštěm, na horách se sněžením. K ránu místy mlhy. Teploty 4 stupně až 0. Během dne čekejte místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností a srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty od 3 do 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.