Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Havel se v Brně rozloučil se zástupci justice

Prezident Václav Havel ve středu navštívil Brno. Poděkoval zde představitelům české justice za nezávislost při rozhodování. "Chtěl bych vyjádřit pevnou víru a naději, že i nadále budete veskrze nezávislí, že nebudete podléhat nejrozmanitějším politickým tlakům, byť by byly jakkoli silné, ani tlakům veřejnosti, ani tlakům médií, že budete nadále rozhodovat jenom po konzultaci s autoritou nejvyšší, to jest s vaším svědomím," uvedl Havel. Zdůraznil, že nezávislé soudnictví je důležitým pilířem demokracie. V Brně se setkal například se členy vedení Ústavního i Nejvyššího soudu, ombudsmanem Otakarem Motejlem, nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou a také předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josefem Bednářem.

Vláda chce minulé schodky rozpočtu uhradit dluhopisy

Schodek státního rozpočtu v letech 2000 a 2001 chce vláda uhradit vydáním dluhopisů. Kabinet schválil návrh zákona o emisi dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 2001 a části deficitu za rok 2000 v celkovém objemu 37,651 miliardy korun. Navrhovaná doba splatnosti dluhopisů je do 30 let ode dne nabytí účinnosti zákona. Z celkové částky by 26,7 miliardy mělo být určeno na schodek roku 2001 a 10,88 miliardy na schodek roku 2000. V roce 2001 byl deficit rozpočtu 67,7 miliardy proti schváleným 49 miliardám. Všechny dluhopisy by měly být korunové. Ministerstvo se totiž loni s centrální bankou dohodlo, že i letos bude platit dohoda, podle které nebude vydávat dluhopisy na zahraničních trzích. Dohoda má především zabránit nadměrnému posilování domácí měny.

Vláda přerušila jednání o reformě veřejných financí

Jednání o reformě, která by měla zastavit růst schodku veřejných financí, vláda přerušila. Návrh, který ministr financí Bohuslav Sobotka předložil v mírnější a tvrdší variantě, bude podroben dalšímu připomínkovému řízení. Podle mírnější varianty by měl stát do roku 2006 uspořit na výdajích 60 miliard korun, podle tvrdší varianty 80 miliard korun. Sobotkův návrh kritizuje jak pravice, tak i část sociální demokracie. Pravicoví politikové požadují ještě tvrdší restrikce, zatímco některým sociálním demokratům se nelíbí omezování sociálních výdajů. Nejrazantnějším Sobotkovým oponentem v ČSSD je její místopředseda a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Nelze podle něj současně realizovat program ČSSD a Sobotkou navrhovanou reformu. Ještě ostřejší restrikce podporují vedle pravicových politiků nevládní ekonomové a centrální banka. Podle jejího guvernéra Zdeňka Tůmy je i tvrdší varianta příliš mírná.

Vláda schválila poslední projekty obnovy Balkánu

Poválečná obnova Balkánu českými podniky, na kterou ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo půl miliardy korun v roce 1999, se chýlí ke konci. Vláda totiž schválila poslední čtyři nové projekty za 57 milionů korun. Celkově již schválila 32 projektů za zhruba 443 milionů korun. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde například o rekonstrukci elektrárny Kakanj v Bosně, pomoc při výstavbě obilního sila v Novém Sadu nebo stavbu rodinných domků v Chorvatsku. Pokračující humanitární pomocí je dokončení opravy rozbombardovaného pavilonu nemocnice Zakiša Mitrovič v Bělehradě. Významná byla likvidace ekologických a stavebních havárií v rafinerii Novi Sad za 20 milionů korun, dále šlo například o obnovu silničních a železničních mostů a zařízení povrchového dolu Oslomej v Makedonii.

Tvrdík znovu pojede do Kosova a Kuvajtu

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík navštíví 18. ledna společný česko-slovenský prapor v misi KFOR v Kosovu. V Kosovu se Tvrdík zřejmě setká se svým slovenským protějškem Ivanem Šimkem. Společná návštěva praporu se měla uskutečnit již loni 23. prosince. Politici se ale kvůli špatnému počasí k vojákům nedostali. Ministr Tvrdík by po jednodenní návštěvě Kosova měl odletět za českými vojáky protichemické jednotky v Kuvajtu. Chemici působí v Kuvajtu od loňského března v rámci operace Trvalá svoboda. Úkolem chemiků v Kuvajtu je zajistit ochranu ostatních vojsk před účinky zbraní hromadného ničení, pokud by proti nim byly nasazeny. Jsou připraveni zasáhnout nejen v případě vojenského konfliktu proti Iráku, ale například i při ekologické havárii. Od 1. dubna 2003 chce armáda zanechat v Kuvajtu techniku a pouze 50 lidí. Zbylých asi 200 vojáků bude v pohotovostním režimu připraveno v Česku a do Kuvajtu by se v případě potřeby přesunuli do 48 hodin.

O vydání Železného bude imunitní výbor Senátu jednat až příští týden

Senátní mandátový a imunitní výbor až příští týden rozhodne o tom, zda doporučí vydat senátora a ředitele televize Nova k trestnímu stíhání. Definitivní verdikt přijme Senát jako celek pravděpodobně 23. ledna. Podle předsedy výboru Jana Hadravy se Železný středečního jednání nemohl zúčastnit, zabránilo mu v tom dlouhodobě plánované otevření jeho senátorské kanceláře ve Znojmě. Zasedání výboru bylo proto odloženo. Výbor totiž nechce rozhodnout bez toho, že by neposkytl Železnému příležitost vyjádřit se k obviněním. Policie senátora Železného podezírá z poškozování věřitele a z daňových úniků. Železný získal senátorskou imunitu loni na podzim, kdy byl do horní komory zvolen za hnutí Nezávislí. Bez souhlasu Senátu by jeho další trestní stíhání nebylo možné. Většina senátorů je nakloněna tomu Železného vydat.

Železný prohrál spor s Vávrou a Lidovými novinami

Ředitel televize Nova a senátor Vladimír Železný prohrál spor s ředitelem České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) Janem Vávrou a Lidovými novinami. Pře se týkala článku, v němž Vávra o svém někdejším šéfovi napsal, že byl loajální k minulému režimu. Bývalý šéfredaktor Novy tehdy mimo jiné napsal, že Železný "jako loajální redaktor zahraničního oddělení televizního zpravodajství také točil oslavné pořady k výročí Února, Velké říjnové socialistické revoluce a o cestách Leonida Iljiče Brežněva". Vávra a deník se podle rozsudku samosoudkyně Jaroslavy Sobotkové nemusí Železnému za článek omluvit ani mu zaplatit 100.000 korun, které od obou požadoval za morální újmu. Naopak ředitel Novy má uhradit každému z právníků žalovaných téměř 13.000 korun. Soudkyně zamítnutí žaloby zdůvodnila i tím, že Vávra v novinách reagoval na dřívější článek Železného, který v deníku Právo psal o Vávrovi. Ze slov Lobotkové vyplynulo, že si oba muži přes tisk vyměnili své názory. Železný se podle soudu nemůže domnívat, že sám může druhé kritizovat, ale kritizován být nesmí.

Nový britský azylový zákon má dopad i pro Čechy

Británie začala uplatňovat nový zákon, který má zabránit zneužívání liberálního azylového režimu. Zákon má přímý dopad pro české Romy, kteří prakticky přišli o možnost žádat o útočiště před údajným politickým pronásledováním ve vlasti. Občané České republiky přitom patří v posledních letech k nejpočetnější skupině žadatelů. Podle tohoto zákona je Česká republika nyní na britském seznamu bezpečných zemí. To znamená, že imigrační úředníci mohou žádost o politický azyl bez většího vyšetřování zamítnout. Nově platí i zásada, že o azyl se musí požádat co nejdříve, nejlépe v přístavu či na letišti. Jinak žadatel ve většině případů ztrácí nárok na sociální podporu. V českém případě jsou čas od času britské imigrační kontroly již na pražském letišti. Podle vyjádření britského ministerstva vnitra se po zavedení nového zákona nic nezměnilo a čeští občané musejí podat případnou žádost o azyl až na britském území.

Evropa by se měla sjednocovat podobně jako Spojené státy

Český velvyslanec v Rakousku Jiří Gruša přednesl na Diplomatické akademii ve Vídni svou představu o sjednocování Evropy. Evropané by měli svoji společnou identitu chápat jako souhrn příspěvků jednotlivých národů. Evropská identita v sobě musí podle něj zahrnout i partnerství s USA. Každopádně by se neměli vymezovat negativně vůči Spojeným státům, ale chápat vlastní postavení v rámci společné kulturní euro-atlantické entity. Při budování myšlenky společné Evropy by se mělo podle Gruši pokračovat podle vzoru, jakým byly vytvořeny Spojené státy. Stále více lidí si podle Gruši bude uvědomovat, že evropské sjednocení není pouhý idealismus, ale velmi praktická věc. Ve sjednocování Evropy Gruša vidí výzvu také pro další vývoj česko-rakouských vztahů. Oba národy by se měly pustit do takového zpracování dějin, které by nevyvolávalo vzájemné polemiky.

Na Plzeňsku už byla zprovozněna i poslední zaplavená trať

České dráhy ve středu zprovoznily i poslední železniční úsek na trati Rokycany-Nezvěstice, který byl nejvíce zasažen srpnovými povodněmi. Úsekem Nezvěstice-Štáhlavice, který byl téměř pět měsíců neprůjezdný, projela první souprava. Celkové náklady na obnovu mostu ve Štáhlavicích a okolí tratě přesáhnou 41 milionů korun, z toho železničáři dosud prostavěli 20 milionů. Celou akci, která bude dokončena letos v květnu, financuje Státní fond dopravní infrastruktury. Povodně způsobily na železnicích v Plzeňském kraji škody za 360 milionů korun. K letním škodám ale přibudou další desítky milionů za opravu úseků Plzeň-Vejprnice a Stod-Hradec, které poškodily povodně o minulém víkendu.

Na základních školách se bude týdně učit o dvě hodiny víc

Od příštího školního roku by na druhém stupni základních škol měly přibýt dvě hodiny týdně. Ministerstvo chce dosáhnout toho, aby děti na druhém stupni základních škol měly srovnatelné vzdělávací podmínky s žáky víceletých gymnázií. Žáci osmiletého gymnázia mají vyšší učební plán, a mají tak větší příležitost k rozvoji a vzdělávání než jejich vrstevníci na základních školách. Záměr rozšířit počet vyučovacích hodin bude ministerstvo školství projednávat v lednu a v únoru zveřejní podrobný materiál. Návrh předpokládá, že o tom, jakého předmětu se rozšíření dotkne, bude rozhodovat ředitel školy. Toto opatření nijak neovlivní zařazení učitelů na druhém stupni základních škol do vyšší platové třídy, v níž jsou jejich kolegové, kteří učí na víceletých gymnáziích. To by se mělo podařit zavedením nové šestnáctitřídní platové stupnice.

Program má připravit Romy k vysokoškolskému studiu

Nový program občanského sdružení Athinganoi má za cíl připravit romské středoškoláky na přijímací zkoušky na vysokou školu. Program je součástí projektu Romaverzitas a je určen studentům čtvrtých ročníků středních škol a jejich absolventům. Podle Kateřiny Dobiášové ze sdružení se ho bude moci zúčastnit deset vybraných studentů. Studenti se budou na přijímací zkoušky připravovat individuálně se svým vedoucím, s nímž budou komunikovat prostřednictvím e-mailu a jednou za měsíc se sejdou na osobní konzultaci. "Jde o to doporučit studentům odbornou literaturu a naučit je s ní pracovat, nebo jim poradit, na co se mají zaměřit," uvedla Dobiášová. Zájem o program už projevilo několik studentů Romské školy sociální v Kolíně, kteří by chtěli připravit hlavně na práva. "Máme zájem na tom, aby se studenti na vysokou školu opravdu dostali," dodala Dobiášová. Pokud by se program osvědčil, chtělo by v něm sdružení pokračovat.

Středočeský kraj odvolal všechny ředitele zadlužených nemocnic

Středočeský kraj ve středu plošně odvolal ředitele všech jedenácti zadlužených nemocnic, které přebral do své správy k 1. lednu. Učinil tak na základě pondělního rozhodnutí krajské rady. Podle zástupce hejtmana Josefa Kantůrka je důvodem odvolání špatné hospodaření nemocnic. Celková ztráta jedenácti nemocnic, které kraj převzal od zaniklých okresů, činí podle hrubého odhadu půl miliardy korun. Kraj opakovaně upozorňoval, že není v jeho silách, aby tak vysoké ztráty sám uhradil. Středočeši ještě nerozhodli o tom, jak situaci nemocnic vyřeší. Chtějí především zjistit skutečnou ekonomickou situaci přebíraných nemocnic. Proto kraj nechá v pěti největších středočeských nemocnicích, a to konkrétně v Benešově, Kladně, Kolíně, Příbrami a Mladé Boleslavi, provést forenzní audit. Ve zbývajících nemocnicích budou provedeny audity běžné.

Lékaři mohou dětem nabízet alternativní očkovací látky

Lékaři mohou od 1. ledna nabízet alternativní očkovací látky pro děti. Přípravky se hodí pro děti, jejichž reakce na očkování je bouřlivější než u většiny populace, ale nebezpečí komplikací u nich není tak velké, aby měly nárok na dokonalejší vakcínu zdarma. Narozdíl od standardních vakcín, které nakupuje pro všechna zdravotnická zařízení ministerstvo zdravotnictví, musí rodiče alternativní očkování hradit. Mají možnost koupit vakcínu proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a proti mikrobu, který může vyvolat náhlý otok hrtanové záklopky nebo zánět mozkových blan. Stát také zvažuje zavedení alternativní vakcíny proti dávivému kašli od roku 2004. Užití modernějšího přípravku by stálo asi 100 milionů korun. V České republice je proočkováno přes 90 procent dětí. Celkem se očkuje proti deseti závažným infekcím. Základní očkování je ze zákona povinné. Stát hradí i očkování pro rizikové skupiny a očkování při mimořádných situacích.

Tři čtvrtiny Čechů jsou pro zavedení jednotných cen léků

Tři čtvrtiny Čechů jsou pro zavedení jednotných cen léků v lékárnách, proti je 13 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který se uskutečnil loni na přelomu listopadu a prosince. Jednotné ceny léků prosazují zejména lidé starší 60 let, středoškolsky vzdělaní lidé a populace se špatnou životní úrovní. K zastáncům tohoto kroku patří stoupenci komunistů a sociální demokracie. Dvě třetiny dotázaných uvedly, že jim lékaři neumožňují vybrat si mezi levnějším a dražším lékem. Pětina lidí má opačnou zkušenost. Možnost volby mezi různě drahými léky uvádějí lidé s vyšším vzděláním, běžnější je i pro lidi s lepší životní úrovní.

Novým šéfredaktorem ostravského televizního studia je Ivo Šebestík

Novým šéfredaktorem ostravského studia České televize se stal bývalý šéfredaktor již neexistujícího deníku Svoboda Ivo Šebestík. Ve funkci nahradí Petra Bohuše, který byl v polovině prosince propuštěn pro nadbytečnost a chce se s televizí soudit o neplatnosti výpovědi. Šebestíkovo jmenování schválil i prozatímní ředitel televize Petr Klimeš. Vyhlášení konkurzu předcházely spory uvnitř redakce zpravodajství. Někdejší šéfredaktor Bohuš loni koncem září oznámil zaměstnancům, že má být odvolán na politickou objednávku. Jeho oponenti naopak tvrdili, že rozpory zavinily Bohušovy chyby v řízení redakce. Šebestík plánuje především změnu obsahu zpravodajských relací. Chce také zlepšit redakční komunikaci. O personálních změnách zatím neuvažoval. V minulosti pracoval jako volný novinář, překladatel a externí učitel na univerzitách v Olomouci a Ostravě. V letech 1997-2001 byl šéfredaktorem deníku Svoboda, který byl ve své době největším regionálním deníkem na Moravě. S Českou televizí v minulosti externě spolupracoval.

Čeští divadelníci se představí v Kanadě

Čeští divadelníci, tanečníci a choreografové odjedou koncem ledna do Kanady, aby tam zahájili přehlídku nazvanou Česká sezona v Kanadě. Prezentace současného českého tance a divadla navazuje na loňskou Kanadskou sezonu, která se konala v Praze. Šest souborů či účinkujících, které si vybrali producenti a dramaturgové tamních festivalů, se představí v sedmi městech severoamerického státu. Do Kanady pojede choreografka a tanečnice Kristýna Lhotáková, soubor Jednotka, Halka Třešňáková, skupiny Krepsko a Antena a soubor Déja Donné. V závěru roku a na konci přehlídky se v Montrealu uskuteční prezentace Divadla Archa. Divadlo bylo jedním z hlavních pořadatelů Kanadské sezony v Praze a v jeho prostorách se měla konat část představení. Po srpnových povodních však museli pořadatelé hledat jiné prostory a se dvěma soubory se dohodli na pozdějším hostování. Vystoupení českých umělců v Kanadě podpořilo ministerstvo kultury 1,6 milionu korun. Česká sezona v Kanadě se propojila i s projektem České současné experimentální divadlo v severní Americe, v rámci něhož se skupiny Jednotka a Krepsko a Halka Třešňáková představí i na festivalech v Novém Mexiku a v New Yorku.

Brněnská opera uvede v Japonsku Verdiho Aidu

Národní divadlo v Brně nastudovalo nové uvedení Verdiho opery Aida s novou scénografií a novými kostýmy. Jak uvedl dirigent opery Jaroslav Kyzlink, původně hraná Aida byla koncipována pouze pro potřeby brněnské Janáčkovy opery, nyní se však dílo muselo přizpůsobit tomu, že s Aidou bude operní sbor hostovat v létě v Japonsku. Tam brněnský soubor odjíždí v polovině června na měsíční turné. V Japonsku, kde Brňané hostují každé dva roky, tentokrát čeká Aidu 22 představení. Hlavní postavu Aidy střídavě ztvární rumunská pěvkyně Anda-Louise Bogzová a uzbecká umělkyně Tatiana Tesliová. Japonec Satoši Mizuguči je jedním ze čtyř herců, kteří ztvární postavu Radamese. Kvůli množství představení se budou v dirigování při japonském turné střídat Kyzlink s Janem Štychem.

Zemřel předseda Hudební mládeže, skladatel a pedagog Kovaříček

Ve věku 78 let zemřel v úterý 7. ledna hudební skladatel a pedagog František Kovaříček, dlouholetý předseda organizace Hudební mládež České republiky. Tu Kovaříček vedl od roku 1971, funkci nedávno předal dirigentovi Vojtěchu Spurnému. Kovaříček byl dramaturgem a hlavním organizátorem většiny celostátních akcí i patronem činnosti 70 poboček - klubů Hudební mládeže v celé republice. Těsně před listopadem 1989 přivedl svou organizaci k členství ve stejnojmenné mezinárodní organizaci Jeunesses Musicales. František Kovaříček se narodil se 17. května 1924 v Litětinách na Pardubicku. Studoval na pražské konzervatoři a na AMU. V letech 1953 až 1957 byl hudebním režisérem v Československém rozhlase a poté léta profesorem skladby, kontrapunktu a instrumentace na konzervatoři. Po roce 1989 se stal na dva roky ředitelem školy. Jeho skladatelské dílo neoklasicistní orientace zahrnuje orchestrální, komorní a vokální opusy a operu Ukradený měsíc na text Ludvíka Aškenazyho a Vladimíra Mikeše; v roce 1968 získala 1.cenu v celostátní skladatelské soutěži.

Film Lesní chodci bude mít premiéru v Rotterdamu

Na filmovém festivalu v Rotterdamu bude mít 25. ledna mezinárodní premiéru nový film režiséra Ivana Vojnára Lesní chodci, v němž hlavní roli vytvořil Jiří Schmitzer. Ve stejný den bude tento příběh dvou tuláků v předpremiéře uveden i na pražském Febiofestu. Rotterdamský festival počítá se čtyřmi projekcemi tohoto snímku. Objeví se v hlavním programu přehlídky, která publiku nabídne na 120 titulů. Dalším českým filmem, který se v Rotterdamu objeví, bude celovečerní debut Benjamina Tučka Děvčátko. Koproducenty pro svůj další projekt tam na trhu filmových projektů hodlá hledat i Bohdan Sláma, jehož Divoké včely loni festival vyhrály.

V Roztokách u Prahy se se starým kinem rozloučí filmovým festivalem

Poslední kotouč je symbolický název 1. ročníku roztockého filmového festivalu. Uskuteční se od 10. do 11. ledna a bude zároveň rozloučením s tamním kinem, jehož budova ustoupí nové zástavbě. Bude stržena bezprostředně poté, co festival skončí. Festival zahájí debut režiséra Ondřeje Trojana Pějme píseň dohola, který s atmosférou letních pionýrských táborů připomene i herecké začátky Aňi Geislerové a Jana Semotána. Následovat bude divoká balkánská jízda v podobě jugoslávského filmu Černá kočka, bílý kocour Emira Kusturici. Sobotní program odstartuje film pro děti - francouzská komedie Asterix a Obelix: Mise Kleopatra. Pak bude promítnut americký thriller Z pekla v hlavní roli s Johnnym Deppem, v němž se filmovou kulisou brutálních vražd Jacka Rozparovače stala řada malebných pražských zákoutí. Celý festival i provoz kina zakončí britská tragikomedie Bingo! Pořadateli festivalu jsou turistický oddíl mládeže (TOM)-Stará garda, Městský úřad Roztoky u Prahy a Asociace TOM.

Loprais předčasně ukončil dakarskou rallye

Karel Loprais předčasně odstoupil z automobilové soutěže Rallye Dakar. Ve středeční sedmé etapě totiž upadlo jeho tatře na písečné duně přední kolo a kamión se převrátil na střechu. Vůz se tak stal nepojízdným a posádka musela závod ukončit. K incidentu došlo na 320. kilometru, tedy ve druhé polovině etapy, která vedla na libyjském území z Ghadámisu do Ghátu. Podle dostupných informací se nikdo z tříčlenné posádky nezranil. Podle manažera týmu Milana Lopraise všichni závodníci absolvovali lékařské vyšetření a jsou v pořádku. Posádka nyní řeší, jak bude dál pokračovat. Nemá totiž k dispozici doprovodné vozy, které jely po nesoutěžní trase z Ghadámisu do Sabhá. Loprais měl problémy již v úterý, kdy se po problémech s poruchou vedení paliva mezi nádržemi propadl ze druhého na šesté místo.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Noc i zítřek budou oblačné až polojasné s ojedinělým slabým sněžením. Noční teploty -10 až -14 stupňů, při vyjasnění a na sněhu až -19. Nejvyšší denní teploty jen -10 až -6, na horách kolem -12 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.