Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Havel promluví před volbou nového prezidenta

Prezident Václav Havel ve středu při volbě nové hlavy státu vystoupí na Pražském hradě před senátory a poslanci s krátkým projevem. Na zasedání obou komor českého parlamentu budou přítomni i všichni čtyři kandidáti prvního kola prezidentských voleb; současný předseda Senátu Petr Pithart, čestný předseda občanských demokratů Václav Klaus, kandidát sociální demokracie Jaroslav Bureš i komunistický kandidát Miroslav Kříženecký. Pithart a Klaus budou ve Španělském sále z titulu svých mandátů v Senátu a sněmovně, Bureš a Kříženecký však věří, že i oni budou moci předstoupit před členy Parlamentu ČR s krátkými projevy. Analytici neočekávají, že by nový prezident vzešel hned z prvního kola voleb.

V Praze demonstrovali neonacisté

Několik desítek neonacistů se v sobotu navečer sešlo na pražském Starém Městě. Pochodem bývalou židovskou čtvrtí chtěli protestovat proti údajnému palestinskému holokaustu, který podle nich páchá izraelský stát. Poté, co jim úředník magistrátu oznámil, že akci zakazuje, její svolavatel Petr Kalinovský demonstraci rozpustil. Ve stejnou dobu se v Maiselově ulici sešla necelá stovka anarchistů, antifašistů a členů Židovské liberální unie, kteří chtěli pravicovým extremistům pochod znemožnit. Žádný konflikt se však neodehrál a policie nemusela zasahovat. Neonacisté s pochodněmi se poté vydali směrem k Národní třídě a Karlovu náměstí. Cestou vykřikovali hesla "Nic než národ" a "Čechy Čechům". Po celé trase je doprovázeli policisté, někteří na koních. U pomníku Františka Palackého na Palackého náměstí extremisté chvilku postáli a poté se v klidu rozešli.

Na Plzeňsku vykolejil nákladní vlak

V Kozolupech na Plzeňsku vykolejil v sobotu ráno nákladní vlak. Jeho strojvůdce minul na nádraží návěstidlo, zakazující další jízdu. Zabezpečovací systém poslal vlak automaticky na slepou kolej, kde souprava vykolejila. Zda strojvůdce návěstí přehlédl, či zda byla příčinou nehody technická závada, vyšetřuje policie a inspektoři Českých drah. Strojvůdce vyvázl z nehody bez zranění. Doprava v úseku Plzeň - Stříbro však byla na několik hodin zastavena. Mezinárodní rychlíky a vlaky jedoucí na jižní Moravu a Slovensko jsou odkláněny přes Ústí nad Labem. Ostatní spoje mezi Plzní a Chebem zajišťuje náhradní autobusová doprava. Podle dispečera Českých drah Františka Brejchy v sobotu odpoledne už zpoždění nepřesahovala 20 až 30 minut. Vykolejené vagóny se zřejmě podaří odstranit až v neděli. Vlak totiž vykolejil na okraji viaduktu a sedm vagonů uvízlo na obou svazích asi 20 metrů vysokého náspu. Způsobená škoda přesáhne dva miliony korun.

Vojáci odstraňovali kry na Lužnici

Řeku Lužnici u jejího soutoku s Vltavou nedaleko Týna nad Vltavou ucpala zhruba dvoukilometrová bariéra z ledových ker. Asi polovinu z nich se podařilo v sobotu odstranit vojákům z jindřichohradecké záchranné a výcvikové brigády. Týnská povodňová komise odpoledne rozhodla, že se pokusí prolomit bariéru snížením hladiny přehradní nádrže Kořensko. Vojáci proto opustili řečiště a v práci budou pokračovat v neděli. Nad bariérou začala v minulých dnech nebezpečně stoupat hladina Lužnice, která dosáhla třetího stupně povodňové aktivity - ohrožení. Voda vystoupila z koryta a zaplavila přilehlé rekreační objekty. Nahromaděné kry pomáhali v sobotu vojáci likvidovat i na Rakovnickém potoku u obcí Pavlíkov, Ryšuly a Luční Mlýn.

Vojáci si v Jeseníkách ověří schopnost přežít v zimní přírodě

V Jeseníkách proběhne koncem ledna mezinárodní mistrovství české armády v zimním přírodním víceboji Winter Survival (Přežití v zimě) 2003. Zúčastní se ho vojáci z České republiky, Německa a Slovenska. Podle mluvčího závodu Pavla Pazdery čeká vojáky několik obtížných disciplín v náročném zimním terénu. Kromě orientačního běhu a lyžařských disciplin si vyzkoušejí i horolezectví a transport raněných. Soutěž tříčlenných družstev simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním terénu a na závodníky klade velké nároky. V okolí hory Praděd si podle mluvčího zřejmě sáhnou až na dno fyzických i psychických sil.

V Makově je otevřen nový hraniční přechod se Slovenskem

Nový hraniční přechod přes česko- slovenskou hranici otevřeli v sobotu v Makově. Přechod nahradí přechody v Bílé na Frýdeckomístecku a ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, a usnadní tak cestování především turistům navštěvujícím Beskydy. Přechody v Bílé a Velkých Karlovicích fungovaly už od rozdělení republiky v roce 1993 jako provizorní řešení. Na nový hraniční přechod přejdou všichni zaměstnanci z obou zrušených přechodů. Přechod bude odbavovat nejen osobní automobily, ale také kamiony.

Zranění Češi po nehodě v Egyptě jsou v soukromé nemocnici

Čtyři Češi a Slováci, kteří byli vážně zraněni při páteční nehodě autobusu u egyptského letoviska Hurgada, byli převezeni z egyptské státní nemocnice do soukromého zdravotnického zařízení. Podle českého velvyslance v Káhiře Jakuba Karfíka by se jim tam mělo dostat lepší péče. České a slovenské úřady a cestovní kancelář EXIM Tours, která zájezd organizovala, již informovaly o stavu dvou vážně zraněných Čechů a dvou Slováků jejich příbuzné. Stav zraněných by měl být podle dostupných informací stabilizovaný. V současné době je v egyptských nemocnicích pravděpodobně nadále hospitalizováno devět Čechů a tři Slováci. Postižení Češi, kterým to zdravotní stav umožní, by měli být převezeni v úterý do České republiky.

Pražští symfonikové jsou na turné v Japonsku

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je s dirigentem Zdeňkem Mácalem do 26. ledna na turné po největších koncertních sálech Japonska. Představí se při třinácti koncertech s programy z nejznámějších děl převážně českých skladatelů. Osu většiny programů tvoří Novosvětská a Anglická symfonie Antonína Dvořáka a Vltava Bedřicha Smetany. Zájezd zahájil orchestr 7. ledna v proslulé tokijské síni Suntory Hall. Mezi zastávkami jsou také města Jokohama, Sapporo a Nagano. Turné ukončí koncert v Nagoji 25. ledna. Mácal řídí celé turné s výjimkou dvou koncertů, které bude dirigovat Japonec Sachio Fujioka. Sólisty turné jsou japonští klavíristé, houslisté a violoncellisté. Japonsko navštívili Pražští symfonikové již několikrát, naposledy tam absolvovali úspěšné turné před dvěma lety.

České centrum v Bruselu uspořádalo výstavu o českých Romech

Belgie, která byla donedávna jedním z cílů českých žadatelů o azyl, se může nyní seznámit s životem romské etnické menšiny v České republice. O azyl se tu ucházeli především čeští Romové. Výstavu fotografií s romskou tematikou od tří předních českých fotografů Víta Šimánka, Karla Cudlína a Marie Kracíkové uspořádalo České centrum v Bruselu. Podle ředitele centra Petra Bažanta mají Belgičané a někdy i zástupci Evropské komise o postavení Romů v České republice nepravdivé informace. "Jsou zkreslené představy o vykořisťování, o státní represi, o utlačování minority," řekl Bažant při zahájení výstavy. Kdyby tato výstava podle něj jen narovnala některé představy o Čechách a o situaci Romů v Čechách, tak by svůj účel splnila. Expozice, vysvětlující i meziválečnou a poválečnou historii romské komunity v České republice, potrvá do 31. ledna.

Na Pustevnách vznikla galerie soch ze sněhu

Až dvoumetrové sochy ze sněhu vytvořili sochaři a výtvarníci na turistickém středisku Pustevny na hřebeni Beskyd. Už od čtvrtka zde probíhá výtvarné sympozium Sněhové království. Vyrostla tu během tří dnů například sousoší medvědů v životní velikosti, abstraktní brána doplněná barevnými ledy a plastika zobrazující hlavu člověka. Hotové plastiky, vytesané ze sněhových válců, uvidí návštěvníci v neděli, kdy sympozium končí. Poprvé se akce zúčastnily i děti ze soukromé školy Sedmikráska z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Skupinka 15 dětí spolu s rodiči a učiteli začala na soše draka pracovat až v sobotu. Přesto ji chtějí dokončit v neděli, stejně jako ostatní sochaři. Akci každoročně pořádá rožnovský výtvarný ateliér Dagi. Obdobná setkání umělců se konají například v Norsku, Švédsku, Švýcarsku, Francii, Itálii či Rakousku. Největší tradici a věhlas však mají akce pořádané v Japonsku a Číně.

Ze sportu:

Český skokan na lyžích vystoupil po čtyřech letech ve Světovém poháru opět na stupně vítězů. V sobotním závodu v Liberci obsadil Jakub Janda třetí místo. Z českých skokanů bodoval ještě sedmadvacátý Jan Mazoch. Závod v mrazivém počasí na můstku K-120 pod Ještědem vyhrál teprve šestnáctiletý Rakušan Thomas Morgenstern. Na druhém místě skončil jeho krajan Andreas Widhölzl.

Česká reprezentantka Šárka Záhrobská časem 1 minuta 13 celých a 89 setin vteřiny vyhrála v silné konkurenci slalom v italském Ratchingsu. Porazila Američanku Sarah Schleperovou. Třetí skončila Italka Daniela Bagnaraová. Záhrobská vyhrála první kolo a ve druhé jízdě vítězství na tvrdé ledovaté trati uhájila.

Tomáš Tomeček se svojí tatrou vyhrál podle dosud neoficiálních výsledků desátou etapu Rallye Dakar. Pilot česko- brazilského týmu na více než 500 kilometrech speciální zkoušky předčil oba kamazy Vladimira Čagina a Firdause Kabirova i otce a syna De Rooyovy na vozech DAF a upevnil třetí místo v pouštní motoristické soutěži.

Šestinásobný vítěz pouštní rallye Dakar se v sobotu vrátil zpět do vlasti poté, co kvůli vážné havárii své tatry musel letošní závod předčasně ukončit. Jeho vůz se při přejezdu písečné duny převrátil a nebyl schopen další jízdy. Nikdo z tříčlenné posádky nebyl naštěstí vážně zraněn. Jak Loprais hned po příletu přiznal, již teď plánuje účast v příštím ročníku dakarské soutěže.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude jasno nebo polojasno s nejnižšími teplotami -10 až -14 stupňů, na sněhové pokrývce může teplota klesnout až na -17. Zítra bude také jasno až polojasno, během dne však má přibývat oblačnost, později se sněžením. Teploty vystoupí maximálně na -6 až -2, na horách bude kolem -8 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.