Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Za krach prezidentské volby může podle Špidly nevhodná strategie

Hlavní příčinou neúspěchu druhé prezidentské volby byla nevhodně zvolená strategie. Před setkáním s delegáty pražské krajské organizace ČSSD to řekl novinářům premiér Vladimír Špidla. Strana podle něj udělala chybu, když na funkci nominovala člověka "ze svého jádra", bývalého předsedu Miloše Zemana. Špidla se vyhnul odpovědi na otázku, zda by nebylo vhodné, aby z neúspěchu prezidentského kandidáta ČSSD vyvodil politickou zodpovědnost. "Myslím, že sjezd je to správné místo, kde se debatuje o politice," uvedl pouze. Zároveň však zdůraznil, že na březnovém sjezdu bude předsednický mandát rozhodně obhajovat. Podotkl, že samozřejmě cítí celkovou odpovědnost za koncepci stranické politiky, kterou zastává. "To si myslím, že je přirozené a je to naopak přesně v běhu věcí," doplnil.

ČSSD by neměla padat a stát s volbou prezidenta, prohlásil Gross

První místopředseda vládní ČSSD Stanislav Gross v sobotu varoval, že nejsilnější politická strana by neměla padat a stát s volbou prezidenta. Naopak předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban považuje obě dosavadní neúspěšné prezidentské volby za ostudu pro celou sociální demokracii. Gross a Urban to uvedli na sobotní konferenci středočeské ČSSD. Urban poznamenal, že bude-li ČSSD nadále nejednotná, stane se soustem pro politické oponenty. "Obě volby (prezidenta) byly ostudou ČSSD, kterou budeme těžko svým členům a veřejnosti vysvětlovat," prohlásil. Varovným signálem podle něj je také to, že nejvyšší orgány ČSSD o podpoře stranických kandidátů rozhodly, ale zákonodárci to nerespektovali. Gross uvedl, že volba prezidenta je sice důležitá, ale ČSSD s ní nesmí padat a stát. "Volbou prezidenta republiky nekončí svět," řekl. Varoval také před tím, aby sociální demokracie spoléhala na komunisty. "Komunisté slibovali více, než mohli. Každé oslabení sociální demokracie přidává hlasy komunistům," upozornil.

Volbě prezidenta musí předcházet široká politická shoda

Třetí volbě prezidenta musí předcházet jednání všech parlamentních stran, a pokud nenaleznou širokou shodu, mělo by se vážně uvažovat o přímé volbě hlavy státu. Na krajské konferenci ČSSD v Pardubicích to novinářům řekl místopředseda strany Stanislav Gross. Za širokou shodu přitom Gross považuje shodu širší než pouze ve vládní koalici. Podobně se v sobotu vyjádřili také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). "Pokud nebude kandidát, na kterém bude poměrně široká shoda, tak si myslím, že by nebylo dobré pořádat třetí kolo voleb jen proto, abychom opakovali to, co se odehrálo v prvním a druhém kole," řekl Gross. V případě neshody stran tak bude podle něj patrně nezbytné začít vážně uvažovat o volbě přímé. Škromach a Dostál se v sobotu shodli, že pro úspěšnou třetí volbu hlavy státu bude zřejmě nutné najít kandidáta, který bude mít podporu nejen vládních, ale i ostatních parlamentních stran s výjimkou KSČM. ODS však zatím trvá na svém kandidátovi Václavu Klausovi.

Gruša je v úvahách o možné prezidentské kandidatuře zdrženlivý

S diplomatickým odstupem reagoval český velvyslanec v Rakousku Jiří Gruša na kuloárové informace z Prahy, že po druhém neúspěšném pokusu o zvolení nástupce Václava Havla patří mezi zvažované kompromisní kandidáty pro třetí kolo prezidentské volby. "Cítím se polichocen, je to hezké, ale není to moje idea," řekl v sobotu v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas. "Je jistě lepší, když o vás někdo říká, že můžete být prezidentem, než když o vás říkají, že jste nešika. To je dnes můj základní pocit," dodává. Diplomat s ministerskou zkušeností zatím nechce ani přemýšlet o možnosti, že by byl přímo osloven jako kandidát. "Je to jako byste mě zachytil při vylézání z vany. Nejdříve musím najít ručník a zapřemýšlet, co se děje," bránil se.

Reakce zahraničního tisku na neúspěch prezidentské volby

Slovenský list Národná obroda v sobotu píše: Pokud v první volbě českého prezidenta zamíchali karty zejména komunisté, kteří ji zmařili, v pátečním druhém gambitu se o šach-mat postarali socialisté. Sociální demokracie je polarizována a ubezpečování o její jednotě vyznívá nyní už zcela trapně. Špidlovo křídlo, navzdory páteční proklamované loajalitě k Zemanovi, defenestrovalo expremiéra hned z prvního kola ve snaze zhatit mu cestu na Hrad. Právě to je výhoda tajné volby, že poskytuje prostor pro manévrování a taktizování zakrývané údajnými obavami ze zemanovského stylu na Hradě. Při avizované podpoře komunistů levicovému kandidátovi - a ti se dušovali, že volili Zemana - vyplývá, že téměř dvě třetiny socialistů dala v prvním kole hlas pravicovému Klausovi, aby poté už prezident z dua Klaus-Moserová zvolen nebyl. Zeman měl teoreticky získat až 125 socialistických a komunistických hlasů, ale dostal pouze necelé dvě třetiny... Před volbou se bývalý premiér naparoval, že porazí Klause už počtvrté a přitom jeho samotného po(d)razili vlastní spolustraníci. Nakonec z Hradu potají utekl a nevyčkal ani na oficiální zprávu o své porážce.

Podle francouzského deníku Libération se patový výsledek páteční druhé volby českého prezidenta dal očekávat. Deník v sobotu napsal, že ačkoli ve volbě kandidovaly "dvě těžké váhy" české politiky Václav Klaus a Miloš Zeman, žádných z nich nebyl skutečným favoritem. Česká politická scéna je rozštěpená, takže hrozí znovunastolení debaty o revizi ústavy a zavedení přímé volby prezidenta, píše Libération. Poznamenává, že pokud se před třetí volbou nepodaří více stranám dohodnout na společném kandidátovi, neúspěšný výsledek prvních dvou voleb se bude opakovat.

Rakouské listy si všímají hlavně Zemanova neúspěchu. Porážka sociálnědemokratického kandidáta Miloše Zemana v prvním kole páteční prezidentské volby je hlavním tématem článků sobotních rakouských deníků o dalším neúspěšném pokusu o zvolení nové hlavy českého státu. Pro Rakousko je Zemanovo vypadnutí naprosto potěšitelné, protože jako premiér proslul hlavně nadávkami na sudetské Němce a neústupností ve věci jaderné elektrárny v Temelíně, napsal nejčtenější bulvární list Kronen Zeitung. Deník Kurier píše o "trpké porážce", která se postarala o prudkou diskusi v kuloárech. Zdůrazňuje také, že Zeman se jako jediný vehementně ucházel o podporu komunistů. Die Presse označuje Zemanův neúspěch jako "skutečné překvapení" a popisuje, jak někdejší předseda vlády opustil "frustrovaný a bez komentáře" parlamentní zasedání ještě před zveřejněním oficiálních výsledků prvního kola.

Titulky německých článků a komentářů, nazvané Zeman ztroskotal při prezidentské volbě v Praze (Berliner Zeitung), Hořký konec Miloše Zemana (Die Welt), Zeman z kola ven a Plebejcův bankrot (Süddeutsche Zeitung) nebo Vyhazov pro Zemana při volbách v Česku (Der Tagesspiegel), vyjadřují hlavní událost, na kterou se v sobotu zaměřuje německý tisk z páteční další volby české hlavy státu. Premiér Špidla je prezentován jako poražený, ale zároveň i vítěz hlasování. Druhá volba českého prezidenta skončila pro vládní sociální demokraty těžkou prohrou, když jejich kandidát Miloš Zeman překvapivě propadl už v prvním kole hlasování, uvádí Berliner Zeitung. Zeman je znám svým sporným voluntaristickým vůdčím stylem. Hlasování definitivně ukázalo hluboké trhliny, které největší stranu rozdělují. Bez ohledu na volbu prezidenta rostou přitom pochyby o vůdčích schopnostech premiéra Vladimíra Špidly. Hlavním překvapením dne byl odchod tajného favorita Miloše Zemana, a to beze slávy a bez fanfár, konstatuje Die Welt. Zdá se, že jeho politická kariéra je definitivně zpečetěna.

Ruští demokraté litují odchodu prezidenta Havla z politiky

Spíše než volby nového českého prezidenta sledují ruští demokratičtí aktivisté se značnou lítostí nadcházející odchod Václava Havla z vrcholné politické funkce. Mimo jiné i proto iniciovali v minulých dnech vytvoření "soudu cti evropských politiků", veřejné organizace, v jejímž čele by podle názoru bývalých sovětských disidentů i současných aktivistů hnutí za lidská práva měl být právě dosavadní český prezident. Shodně jej považují za vzor vysoce mravního politického činitele. "Kdybych byl Bohem, ještě jednou bych udělal prezidentem Havla. Bylo by velmi smutné, kdyby se jeho linie přerušila. Mé jediné přání je, aby v České republice došlo při prezidentských volbách k následnictví v tomto směru," prohlásil bývalý disident a nyní poslanec Státní dumy Sergej Kovaljov.

NYT: Odcházející Havel je venku živoucí svatý, doma budí pochyby

Otazník, který udělali vtipálkové z neonového srdce nad Pražským hradem, se hodí i k třináctiletému prezidentskému úřadování Václava Havla, které skončí příští týden. Zatímco v zahraničí je brán jako žijící svatý, doma se těší směsi respektu, vděku, pochyb a kritiky. Napsal to v sobotu The New York Times s tím, že rozdělený český parlament není schopen zvolit jeho nástupce, ale paradoxně největší naděje na zvolení má Václav Klaus, který Havlem otevřeně pohrdá. Havlův odchod je koncem pozoruhodné éry, kdy dramatik a humanista poprvé porazil totalitní vládu a vedl zemi více silou příkladu než obvyklým handlováním a politickým nátlakem. Po letech, kdy dostával co proto od svobodného tisku, který pomáhal stvořit, se Havel podle přátel cítí unaven a znechucen. Loni na podzim v projevu na Newyorské univerzitě uvedl, že si připadá jako pohádkový princ, který tvrdě dopadl na zem, napsal deník.

Bývalý rakouský vicekancléř Busek dostal Medaili za zásluhy o ČR

Někdejší rakouský vicekancléř Erhard Busek v sobotu obdržel na půdě českého velvyslanectví ve Vídni Medaili za zásluhy o Českou republiku, kterou mu udělil prezident Václav Havel. Stejné vyznamenání dostal také rakouský zástupce Mezinárodního výboru Mauthausen Wolfgang Bandion. "Vracím se do dob, kdy jsem se značně angažoval ve vztazích mezi Rakouskem a Českem nebo tehdejším Československem," řekl bývalý předseda lidové strany (ÖVP) pro ČTK a Český rozhlas. Vyjádřil potěšení, že proces demokratizace započatý v roce 1989 se symbolicky završí ve vstupu ČR do Evropské unie. "Česká republika si musí najít vlastní místo v EU," soudí Busek a odkazuje na těžkosti, na které při vstupu narazilo Rakousko. Je ale optimista. "Musíme být všichni přesvědčení Evropané, a to nejen hospodářsky, ale také v duchovní a kulturní oblasti," dodal. Erhard Busek (61) patří mezi vážené postavy lidové strany s pověstí přesvědčeného proevropského politika.

Afghánští teroristé se údajně chystají do Německa, Česka a jinam

Německá zpravodajská služba (BND) a Spolkový kriminální úřad (BKA) podle sobotního vydání listu Bild varují před afghánskými teroristickými komandy. Dvě desítky teroristů s padělanými pákistánskými pasy se údajně v pětičlenných skupinách chystají do Německa, Česka, Francie a Británie. Představitelé německých bezpečnostních služeb oslovení ČTK neposkytli bližší informace. Předseda české parlamentní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Klas v sobotu řekl, že disponuje informacemi z této oblasti, "které mají určitou pravděpodobnost". Klas uvedl, že o problému terorismu jednal počátkem týdne s ředitelem BIS Jiřím Růžkem. "Shodli jsme se, že tento problém se samozřejmě dotýká i ČR. Nespoléhejme na to, že budeme ostrůvkem věčného klidu v rozbouřeném moři; proto BIS velice pečlivě monitoruje všechny tyto informace a prověřuje je a předává vládě, která zodpovídá za protiopatření," řekl Klas. Mluvčí kriminální ústředny ve Wiesbadenu ČTK potvrdil, že německé bezpečnostní úřady náznaky o aktivitách potenciálních teroristů mají. Jde prý však o "všeobecné a zcela nekonkrétní podněty", jakých dostávají bezpečnostní služby řadu a neustále. Představitelé BND se odmítli vyjádřit.

"Informovali jsme i příslušné hraniční úřady a upozornili je na možné snahy osob přijet," řekl mluvčí BKA. Podle jeho slov ze získaných poznatků pro německé bezpečnostní úřady "nevyplývá změna existujícího ohrožení". Ohrožení, která vyvstalo zejména po teroristických útocích v USA z 11. září 2001, se tak nemění.

Po dvou letech začne nový proces s demonstrantem Traerupem

Po více než dvou letech se Obvodní soud pro Prahu 1 v březnu vrátí k projednávání kauzy Dána Madse Traerupa. Prvním rozsudkem ho předloni zprostil obžaloby z útoku na veřejného činitele, jehož se podle žaloby dopustil při protestech proti zasedání světových finančníků v roce 2000. Pražský městský soud ale verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Soud se bude případem zabývat 27. března, řekla ČTK předsedkyně senátu Dana Šindelářová. Podle pokynů odvolacího soudu chce k výslechu předvolat některé zasahující policisty. Traerup je podezřelý, že 26. září 2000 na Václavském náměstí u restaurace McDonald's napadl dřevěnou tyčí policistu Karla Kuncla. O několik hodin později se údajně pokusil na rohu Růžové a Olivové ulice udeřit dlažební kostkou policistu Libora Hrušku.

První vrtulník pro záchranáře by měl být koupen do konce roku

Do konce letošního roku by měl být pro záchranáře koupen první z osmi lehkých vrtulníků, jež mají být v ceně 150 milionů korun za kus obstarány do roku 2008. O průběhu chystaného miliardového nákupu bude na středečním jednání vlády své kolegy informovat ministr vnitra Stanislav Gross. "Když vše proběhne hladce, bude do konce letošního roku zakoupen první stroj," řekl ČTK ředitel policejní letecké služby Vladimír Panenka. Stroje budou sloužit hlavně policistům a hasičům. Podle Panenky již jsou naplánovány investice a ve výběrovém řízení byl vybrán dodavatel vrtulníků. Jméno společnosti však zatím nechtěl sdělit. "Ještě neuplynuly zákonné ochranné lhůty," uvedl. Smlouva by však podle něj mohla být podepsána do měsíce.

Tři azylanti v Kostelci nad Orlicí pokračují v protestní hladovce

Tři uprchlíci z pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku podle tvrzení jednoho z nich pokračují v protestní hladovce, kterou zahájili v pátek. Dva Arméni a jeden Ukrajinec protestují proti údajně nelidským podmínkám v táboře. "V hladovce pokračujeme, žádný pozitivní posun jsme nezaznamenali," řekl v sobotu Artur Karapetjan. Uprchlíci si podle něj hladovkou chtějí vymoci okamžité udělení azylu či převezení do jiné země. Karapetjanovi a jeho družce Nuně Matevosjanové, která také hladoví, například vadí, že žijí v jednom pokoji společně se svými dvěma dětmi, dvanáctiletým a šestiměsíčním. Stěžují si i na vypínání elektřiny v noci či na nedostatek tepla v místnostech. Ředitelka Správy uprchlických zařízení Miluše Dohnalová i ředitelka kosteleckého střediska Ivana Coufalová námitky uprchlíků odmítají. Situaci by do Kostelce v pondělí měli osobně přijet řešit zástupci ministerstva vnitra.

Vojenské týmy budou v Jeseníku soutěžit v přežití v zimě

Vojenské týmy z České republiky, Slovenska a Německa budou od pondělí do pátku soutěžit v Jeseníkách v tom, kdo dokáže lépe přežít v zimních podmínkách. Cvičení Winter Survival 2003 organizuje armádní generální štáb a brněnská vojenská akademie, informovalo ČTK ministerstvo obrany. První den budou vojáci soutěžit ve sjezdu na lyžích a v noci bude orientační běh. Druhý a třetí den vojáky čeká vytrvalostní etapa s přesunem podle mapy a buzoly, každý den na vzdálenost 30 kilometrů. Ve čtvrtek budou vojáci závodit ve štafetě na běžkách.

Rok ďábla Petra Zelenky získal hlavní cenu v Terstu

Hlavní cenu 14. ročníku festivalu Alpe Adria Cinema, který tento týden skončil v Terstu, získal celovečerní snímek režiséra a scenáristy Petra Zelenky Rok ďábla. V sobotu to oznámila mluvčí filmového štábu Pavlína Fechterová a připomněla, že loni si tento snímek odnesl hlavní cenu z MFF v Karlových Varech. Podle Fechterové byl v Terstu Zelenkův film uveden v hlavním programu - mezinárodní soutěži v konkurenci dalších 12 titulů. "Českou kinematografii v ní zastupoval i Výlet režisérky Alice Nellis," uvedla. V sobotu se Rok ďábla promítá na MFF v Rotterdamu, kde jeho nesoutěžní projekci v sekci True Story - Pravdivý příběh doprovodí koncert skupiny Čechomor. Podle producenta snímku Pavla Strnada uvidí rotterdamské festivalové publikum tento snímek ještě třikrát.

Febiofest představuje filmovou tvorbu indiánských umělců

Unikátní příležitost poznat filmovou tvorbu i život nejstarších obyvatel Kanady a Spojených států, dává divákům pražské části Febiofestu sekce nazvaná Severoameričtí indiáni - legenda a skutečnost. Obsahuje dvě desítky snímků včetně krátkometrážních dokumentů. Michelle Svensonová z indiánského muzea v New Yorku na sobotní tiskové konferenci řekla, že v Praze jsou zastoupeny intimní výpovědi indiánských umělců. Některé mluví o současném životě indiánů v rezervacích, ale podstatně se liší od výpravné hollywoodské podívané ve stylu Tance s vlky. Taková díla prý dokonce některé indiány urážejí.

Nejlepším judistou loňského roku junior Mužík

Tomáš Mužík z SKP Hradec Králové byl v sobotu vyhlášen nejlepším českým judistou uplynulého roku. Bronzový medailista z juniorského mistrovství světa v Koreji v kategorii do 73 kilogramů obdržel v anketě, v níž hlasovali zástupci extraligových klubů, výkonný výbor Českého svazu juda, reprezentační trenéři a novináři, celkem 273 z maximálního počtu 300 bodů. Druhé místo obsadila se ztrátou 25 bodů Mužíkova týmová kolegyně Danuše Zdeňková, bronzová medailistka z akademického mistrovství světa v Novém Sadu ve váhové kategorii do 63 kilogramů. Třetí skončila Andrea Pažoutová. Judistka Sokola Hradec Králové loni uspěla například na turnaji kategorie A ve Varšavě, kde byla ve váze do 70 kilogramů druhá. V anketě dostala 227 bodů. Nejlepšími juniory za uplynulý rok byli vyhlášeni Mužík a Alena Eiglová.

Počasí

V noci na neděli oblačno až zataženo, v místy přeháňky, většinou sněhové. Ojediněle mrznoucí srážky a mlhy. Nejnižší teploty 0 až -4 st. V neděli oblačno, místy slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -2.