Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Asi sto lidí demonstrovalo v Praze proti válce v Iráku

Více než sto lidí se v neděli odpoledne sešlo na pražském Václavském náměstí, aby demonstrovali proti možné válce v Iráku. Mezi aktivisty jsou příslušníci americké komunity, ale například i čeští anarchisté. Podle svolavatelky demonstrace Američanky Arie Farnamové je válečná politika nebezpečná pro svět. "Jsme proti všem válkám a násilí," řekla. Lidé podle ní chtějí vyjádřit to, že případná válka nebude mít jejich podporu. Demonstranti nesli transparenty s nápisy "Ne válce v Iráku", "Lidé nepodporují válku, jen vláda je pro", "Dost bylo války, dost bylo Bushe" a další, některé v angličtině. Jeden z účastníků přivezl invalidní vozík s dřevěnou lidskou kostrou a s nápisem "Vzhůru na Bagdád, Tvrdík tvrdí: smrt je krásná".

Posily pro protichemickou jednotku vyrazí do Kuvajtu v pátek

Hlavní část posil pro českou protichemickou jednotku, která působí v Kuvajtu v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda, odjede z České republiky v pátek 31. ledna. Už v pondělí ale bude do Kuvajtu přepravena technika s obsluhou. Informoval o tom v neděli velitel posil Jiří Gajdoš. Původně se předpokládalo, že všichni vojáci se do Kuvajtu přesunou počátkem příštího týdne. Českou jednotku, která má přes 250 lidí, by mělo doplnit 130 vojáků. V Kuvajtu by tak mělo působit celkem 358 českých vojáků.

Válka v Iráku může snížit příjezdy cizinců do ČR o čtvrtinu

Případný válečný konflikt v Iráku by mohl snížit příjezdy zahraničních turistů do ČR o čtvrtinu. Podle odhadu ředitele analytické firmy Mag Consulting Jaromíra Beránka v případě, že se letos nevyskytnou žádné významné události, které by negativně působily na turistiku, by počet zahraničních turistů v ČR mohl dosáhnout 5,07 milionu. Pokud však konflikt v Iráku vypukne, může se počet cizinců snížit až na 3,9 milionu. Podle Beránka však čtvrtinový pokles příjezdů lze čekat pouze v případě, že válka nepřesáhne lokální charakter a že by trvala krátkou dobu jako například válka v Zálivu v roce 1991. "Od války v Zálivu se však svět změnil a eventuální konflikt tak může mít v dnešní době širší globální souvislosti," řekl Beránek. Cestovní ruch a tedy i příjezdy do ČR negativně ovlivňují již současné přípravy na válečný konflikt. Pokles příjezdů zahraničních turistů, kteří využívají letecké dopravy, by se dotkl výrazně hotelových zařízení ve městech napojených na letiště, jako je Praha či Karlovy Vary. Zhruba 80 procent cestujících leteckou dopravou zůstává totiž ubytováno v cílovém místě.

Pražská ČSSD nerozhodla o kandidátech do stranického vedení

Pražští sociální demokraté na sobotní krajské konferenci nerozhodli o tom, koho budou nominovat do nejvyššího stranického vedení. Celý den jim totiž zabraly volby do krajských orgánů. V nich obhájila předsednické křeslo ministryně školství Petra Buzková. Do funkcí místopředsedů byli zvoleni bývalý volební manažer ČSSD Karel Klíma, pražská radní Hana Halová a poslanec Miroslav Svoboda. "Jsme největší organizace a tak strašně složitě volíme, že jsme se ke sjezdovým věcem vůbec nedostali," řekla ČTK Buzková. Odhaduje přitom, že pokud by delegáti stihli nominovat kandidáta na stranického předsedu, podpořili by současného šéfa ČSSD Vladimíra Špidlu. O jeho dalším působení v čele sociální demokracie rozhodne březnový sjezd.

Ministerstvo financí navrhuje zvýšit daň z alkoholu a cigaret

Od 1. dubna letošního roku by měla vzrůst spotřební daň z cigaret a lihu. Navrhuje to ministerstvo financí v novele zákona o spotřebních daních, kterou ve středu projedná vláda. Podle novely by daň u nejprodávanějších cigaret měla vzrůst zhruba na 44 procent z nynějších 40 procent z ceny. Daň za litr 100procentního lihu by se měla zvýšit na 265 korun ze 234 korun. Krabička cigaret značky Petra v případě schválení novely podraží o čtyři až pět korun. Spotřební daň z tabákových výrobků poroste každý následující rok tak, aby v roce 2007 činila 57 procent z ceny, jak Česká republika slíbila Evropské unii. Za půllitr běžné 40procentní lihoviny lidé podle novely zaplatí o osm korun navíc. Změny v daních mají v letos přinést do státní pokladny 1,5 miliardy korun navíc. Ministerstvo navrhuje, aby sněmovna novelu projednala a schválila rovnou v prvním čtení, řekla Eva Nováková z tiskového odboru MF.

Evropští investoři kritizují ČR, vládě předají rady na zlepšení

Evropsko-české fórum, které zastupuje obchodní a průmyslové komory pěti zemí Evropské unie, kritizuje podnikatelské prostředí v ČR. Fórum předá v úterý české vládě dokument Agenda 2003, který udává doporučení na zlepšení situace v deseti klíčových oblastech. "Očekávali jsme, že změny budou mnohem rychlejší," řekli ČTK zástupci fóra, které na nedostatky upozornilo již loni v březnu. Situace v Česku je podle zástupců fóra nyní znepokojivá. "Reforma musí proběhnout v roce 2003, aby bylo pro podnikatelský sektor připraveno efektivní a řádně fungující prostředí, srovnatelné s prostředím v členských zemích Evropské unie," zdůraznilo fórum. Především jde o urychlení konkurzních řízení a posunutí celého systému k převzetí zdravých částí podniků tak, jak to navrhuje Světová banka. Neuspokojivé jsou obchodní právo, obchodní rejstřík a zvýšenou průhlednost potřebuje zadávání veřejných zakázek. Zlepšení vyžadují ochrana hospodářské soutěže a pracovní a ekologické právo.

Domácí produkce olejnin loni poklesla o pětinu

Ministerstvo zemědělství odhaduje loňskou tuzemskou produkci olejnin na 834 tisíc tun, což je meziroční pokles zhruba o pětinu. Loňská sklizeň je tak nejnižší za poslední čtyři roky. "Produkce by mohla plně pokrýt potřebu domácího zpracovatelského průmyslu u všech hlavních olejnin s výjimkou sóji, jejíž potřeba je tradičně kryta dovozem, pokud by obchodní společnosti nedaly přednost exportu," uvedlo MZe v situační a výhledové zprávě. Na propadu sklizně se loni nejvíce podílela řepka, u níž byl pokles vyšší než u olejnin celkově. Část výpadku nahradila vyšší produkce hořčice a sóji.

Skokan Janda získal v Sapporu 12. místo

Druhého nejlepšího výsledku v sezoně dosáhl v neděli v Sapporu český skokan na lyžích Jakub Janda, když v závodu Světového poháru obsadil dvanácté místo. Bronzový medailista z Liberce předvedl skoky dlouhé 113 a 117 metrů a prohrál jen o necelé tři body s vedoucím mužem průběžného pořadí Finem Jannem Ahonenem, který skončil jedenáctý. Janda se ve Světového poháru posunul na 30. pozici. V japonském středisku se nejvíc dařilo Norům - z vítězství se radoval Sigurd Pettersen a navázal na sobotní triumf krajana Roara Ljökelsöye.

Brněnské basketbalistky deklasovaly Trutnov a mají Český pohár

Brněnské basketbalistky vyhrály poosmé za sebou Český pohár. V nedělním finále v Nové Pace zvítězily nad Trutnovem, který se proti nim v rozhodujícím boji o trofej postavil i loni a předloni, hladce 127:50. Brňanky nasadily hned od začátku utkání ostré tempo a diváckům v novopacké hale ukázaly, proč patří mezi nejlepší týmy v Evropě.

Tenistka Strýcová vyhrála na Australian Open dvouhru juniorek

Tenistka Barbora Strýcová obhájila na grandslamovém turnaji Australian Open titul ve dvouhře juniorek. Nejvýše nasazená hráčka turnaje a juniorská mistryně světa za loňský rok v neděli ve finále porazila devátou nasazenou Viktorii Kutuzovovou z Ukrajiny 0:6 a dvakrát 6:2. Vyhrát dvakrát za sebou juniorku v Melbourne naposledy dokázala Britka Amanda Brownová v letech 1982-3. Z českých hráček v minulosti obhájila titul v grandslamové dvouhře juniorek jen Andrea Strnadová na trávě ve Wimbledonu v letech 1989 a 1990.

Počasí

V noci na pondělí oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Ojediněle mlhy. Nejnižší teploty 0 až -4 stupně. Mírný západní vítr. V pondělí oblačno až zataženo, od západu s občasným sněžením, které bude přecházet v déšť, ojediněle mrznoucí. Nejvyšší teploty 0 až 4 stupně.