Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Nervozita před páteční volbou prezidenta republiky stoupá

Nervozita politických stran a jejich členů před páteční třetí parlamentní volbou prezidenta stoupá. Jejím průvodním znakem se stalo nejen další vyjednávání mezi stranickými zástupci, ale zvýšila se i frekvence různých předpovědí, jak to v pátek dopadne a co se v případě nezvolení či zvolení toho či onoho kandidáta stane.

Podle informací ČTK panuje napětí hlavně v ČSSD, která není jednotná. Oficiálně ve čtvrtek straničtí předáci jakékoli pochybnosti odmítali, pod pokličkou to ale vřelo. Sociální demokraté a komunisté, kteří budou při páteční volbě jazýčkem na vahách, ve čtvrtek oficiálně zpochybňovali zprávy deníku Právo o tom, že levice v ČSSD a nekonzervativní část KSČM by se mohly spojit v novém politickém subjektu.

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross označil tyto informace za nesmysl. Považuje za nepravděpodobné, že by někdo o této věci vážně uvažoval. "Lidé mohou být s některými věcmi nespokojení, ale to nejsou důvody, proč by někdo měl dělat takové radikální kroky," řekl. Někteří poslanci ČSSD nevyloučili, že někdo z jejich kolegů může o vytvoření nového subjektu uvažovat, ale o ničem konkrétním nevědí. Pokud o tom podle nich někdo přemýšlí, je to prý spíš jen zkratkovitá úvaha než skutečný úmysl. "Dneska není rok 1948," řekl jeden z poslanců ČSSD v narážce na poúnorový vývoj, kdy tehdejší KSČ sociální demokracii pohltila.

O žádné praktické iniciativě neví místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který je považován za představitele reformního křídla ve straně. Uvedl, že není doba k zakládání stran. O ničem konkrétním nevědí ani šéf KSČM Miroslav Grebeníček a místopředseda strany Václav Exner, jehož političtí oponenti a komentátoři řadí naopak ke konzervativcům. "Jde opět a zase o spekulaci. Nic takového nikde nebylo projednáváno," řekl Grebeníček k úvahám o vzniku nového subjektu. Exner poznamenal, že nevidí žádnou masovou část členů strany, kteří by k nové straně směřovali.

Sociální demokraté ve čtvrtek znovu přímo i nepřímo potvrdili, že prezidentský kandidát vládní koalice Jan Sokol bude mít problémy s tím, aby získal hlasy všech jejich zákonodárců. V posledních dnech se objevily spekulace o tom, že 15 až 20 poslanců ČSSD bude volit spíše kandidáta ODS Václava Klause. Podle dnešních Lidových novin má být takových poslanců až 18.

"Je možné, že těch 18 lidí, kteří zvažují volbu Sokola, tady je. Ale těch, kteří skutečně najdou odvahu, aby to neudělali (nevolili Sokola), asi nebude tolik," míní šéf senátorů ČSSD Petr Smutný. Sám prý Sokola podpoří. Není ovšem zcela zaručeno, zda tak v každém kole páteční volby učiní i všech deset jeho kolegů. Podle kuloárových informací Sokol nemá jisté hlasy jednoho či dvou senátorů ČSSD.

Komunisté v kuloárech odmítli, že by už byli rozhodnuti a že dají přednost Klausovi. Zdá se, že jejich postoj zřejmě jednotný nebude, i když určující bude asi doporučení, které má večer přijmout vedení strany. Respektovat ho chce poslanec Svatomír Recman. Jeho stranický kolega Ladislav Urban nehodlá dát hlas Sokolovi ani Klausovi. "Pravděpodobně nebudu volit žádného. Neříkám určitě, ale pravděpodobně," řekl.

Problémy má i ODS. Potíže jí způsobil její místopředseda Petr Bendl, když řekl, že pro ODS by byly výhodné předčasné volby příští rok. Některé poslance z jiných stran včetně ČSSD, kteří by volili Klause, tím vylekal. Bojí se, že čestný předseda ODS Klaus by jako prezident tyto volby vyhlásil. Místopředseda ODS Petr Nečas soudí, že vedení ČSSD účelově použilo Bendlův výrok k zastrašování vlastních členů. "Není žádný zájem ODS na vyvolání předčasných voleb," řekl ve čtvrtek Nečas.

Muž, jenž měl vyhrožovat Outratovi, tvrdí, že mu nikdy nevolal

Člen Českého svazu bojovníků za svobodu plukovník Zdeněk Řepka, jehož jménem se údajně hlásil muž vyhrožující senátorovi Edvardovi Outratovi kvůli volbě prezidenta, ve čtvrtek prohlásil, že s věcí nemá nic společného. "Panu senátorovi jsme nikdy netelefonoval, natož abych vyhrožoval," stojí v prohlášení, které obdržela ČTK. Kampaň přitom považuje za výsledek snah posílit před páteční volbou prezidenta šance profesora Jana Sokola.

Senátor tím považuje věc za vyřízenou. Outrata řekl, že informace o výhrůžkách zveřejnil, aby skončily a aby bylo prověřeno jméno, kterým se volající hlásil. Zprávu a dopis s ujištěním, že Řepka zřejmě autorem výhrůžek není, od svazu přijal už ve středu. Muž vyhrožující násilím senátorovi a jeho rodině už od úterý, kdy Outrata o telefonátech informoval média, nezavolal. Outrata si na rozdíl od Řepky nemyslí, že účelem akce kolem telefonátů bylo prosazení Sokola na Hrad. "To může být jeho názor, můj ne," konstatoval.

"Celá kampaň je zřejmě rozvířena autorem a sdělovacími médii proto, aby oslabila otevřený, zásadový postoj svazu proti kandidatuře Jana Sokola, skandalizovala odbojáře a posílila volební ambice pana Sokola," uvedl Řepka.

Svaz minulý týden vyzval poslance a senátory k tomu, aby Sokola nepodpořili. Vadí mu zejména Sokolův postoj k sudetoněmecké otázce, obává se revize poválečného uspořádání. Sokol tento výklad ale odmítá, i když poválečný odsun sudetských Němců pokládá za hanebnost. S výzvou svazu nesouhlasil jeho bývalý předseda Jakub Čermín.

Pražský hrad je téměř měsíc bez prezidenta, funguje však dál

Pražský hrad je už téměř měsíc bez prezidenta a pokud ztroskotá i páteční volba, období bez hlavy státu se ještě protáhne. Život na Hradě se však nezastavil ani v těchto dnech. Funguje Kancelář prezidenta republiky (KPR) i ostatní instituce sídlící na Pražském hradě.

Na Hradě v současné době zůstává opuštěná a zapečetěná jen kancelář, kterou po 13 let obýval Václav Havel. Až do slibu nového prezidenta byl do depozitáře uložen také prapor prezidenta republiky. Na nového prezidenta čeká jednak převzetí pravomocí hlavy státu, z nichž některé nemohou nyní zastávat ani premiér či šéf sněmovny (mimo jiné udělit milost, vetovat zákony, které projdou parlamentem, jmenovat prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, jmenovat a povyšovat generály nebo určit vedení Nejvyššího soudu). Vedle toho prezident převezme také sídlo hlavy státu i s příslušnými institucemi. Předpokládá se, že si na Hrad přivede blízké spolupracovníky.

Hromadný odchod pracovníků KPR se ale zatím nekoná. Kancelář již podle plánu opustil Havlův mluvčí Ladislav Špaček, pracovní poměr na Hradě ukončil také dosavadní ředitel Správy Pražského hradu Zdeněk Synáček, několik dalších lidí odešlo do důchodu. Špačka ve funkci ředitele tiskového odboru kanceláře nahradil jeho zástupce Martin Krafl.

Ve funkcích zatím zůstávají například vedoucí prezidentské kanceláře Ivo Mathé, bývalá Havlova tajemnice Anna Freimanová, Havlův osobní tajemník a šéf jeho sekretariátu Vladimír Hanzel, šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář i bývalá tajemnice Dagmar Havlové Sabina Cingrošová. Havel si uchoval jisté vazby na Pražský hrad i po odchodu z funkce - jeho nový tajemník Jakub Hladík bude mít kancelář v Královské zahradě.

Kancelář prezidenta republiky, která zajišťuje řadu činností souvisejících s výkonem prezidentského úřadu (vyřizuje například agendu milostí, spravuje areál Pražského hradu, zabývá se protokolárními záležitostmi a má i vlastní politický odbor), funguje bez výrazných omezení i v současné době. Méně práce mají nyní protokoláři, protože není pro koho připravovat cesty či návštěvy, a také sekretariát prezidenta. Od Havlova odchodu už zaměstnanci KPR dokončili především archivaci všech dokumentů.

Václav Havel se podílel na zvelebení Pražského hradu a jeho zpřístupnění veřejnosti. O správu Pražského hradu, jehož branami ročně projdou více než čtyři miliony lidí, a zámku v Lánech se starají útvary KPR - Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány.

Ročně dostává Hrad na svůj provoz od státu zhruba 300 milionů korun. Další příjmy má z tržeb za vstupné a služby, za dlouhodobé pronájmy a z pořádání kulturních a společenských akcí. Desítkami milionů korun přispěla na zvelebení Hradu i Nadace Vize 97 manželů Havlových.

Fungování Kanceláře prezidenta republiky ale nebylo vždy přijímáno jen kladně. Rozporuplné reakce vzbudilo například kontroverzní neonové srdce nad Pražským hradem, nesouhlas vyvolaly koncerty taneční hudby v Jelením příkopě. V minulosti se kancelář (tedy přesněji Správa Pražského hradu) angažovala i ve sporu o chrám svatého Víta. Také hospodaření KPR nebylo v minulosti zcela bez chyb: dvakrát (v letech 1994 a 1998) na nedostatky v nakládání s financemi poukázala i zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

Prezident je podle ústavy i vrchním velitelem ozbrojených sil, pro výkon této funkce má k dispozici zvláštní armádní útvar - Vojenskou kancelář prezidenta republiky. Ta řídí i Hradní stráž, jejíhož náčelníka jmenuje přímo prezident.

Kromě institucí historicky spjatých s Pražským hradem mají na Hradě své sídlo různé další vědecké či vzdělávací instituce a umělecké a neziskové organizace. Například v klášteře sv. Jiří je umístěna sbírka starého českého umění Národní galerie, Lobkovický palác je věnován historické expozici Národního muzea "Památky naší minulosti". Sídlí zde také Český helsinský výbor, Sdružení SOS dětských vesniček, Středisko náhradní rodinné péče, Nadace rozvoje občanské společnosti, Nadace pro současné umění Praha, Nadace VIA pro místní iniciativy, Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Bookmakeři: V páteční prezidentské volbě má největší šance Sokol

Největší naděje na usednutí do prezidentského křesla má podle aktuálních kurzů sázkových kanceláří vysokoškolský profesor Jan Sokol. O něco méně šancí bookmakeři přisuzují čestnému předsedovi ODS Václavu Klausovi. Spíše než jeho triumf je ale podle nich pravděpodobnější, že ani v třetí parlamentní volbě se nástupce Václava Havla ještě nepodaří zvolit.

Situace před páteční volbou je nepřehledná a odhady jejího výsledku se rozcházejí. Zástupci některých loterijních společností již dokonce naznačují, že hlasování může skončit prakticky jakkoli. "Všechny možnosti jsou podle našich bookmakerů stejně pravděpodobné," uvedl například mluvčí společnosti Tipsport Lubomír Ježek.

Podle Filipa Jonáše ze Sazky plyne nejvíce sázek i přes nepříznivé odhady bookmakerů na dlouholetého šéfa ODS. Jeho úspěch totiž očekávají dvě pětiny sázkařů, zatímco Sokolovo vítězství tipuje o polovinu lidí méně. "Je to ale spíš tím, že byl na Klause vypsán zajímavý kurz," vysvětlil Jonáš.

Zatímco sázka jedné stokoruny na vítězství kandidáta vládní koalice Sokola se může v pobočkách Sazky zúročit 110 korunami, Klausův úspěch by měl za stejných okolností vynést dvě stě korun. Předpoklad, že i třetí volba skončí patem, pak bude při stejném vkladu oceněn 130 korunami.

Tipsport přikládá všech variantám stejnou pravděpodobnost. Ať již poslanci a senátoři zvolí Sokola, Klause či nerozhodnou o nikom, vyplatí všem správně tipujícím 2,5násobek peněz, které vložili do hry.

Havlova nástupce budou zákonodárci volit v pátek ve Španělském sále Pražského hradu. Pokud nebude nikdo zvolen, rozhodnou o prezidentovi zřejmě až občané v přímé volbě.

Proti zvolení Sokola prezidentem se postavil Slovanský výbor ČR

Poslanci a senátoři by neměli volit prezidentem filozofa Jana Sokola, a to kvůli jeho postoji k sudetským Němcům. Parlamentní kluby o to požádal Slovanský výbor České republiky. Toto občanské sdružení, které se hlásí k vlastenectví a ke spolupráci slovanských národů, se tak připojilo k výzvě vedení Českého svazu bojovníků za svobodu z minulého týdne. Výbor Sokola obviňuje z kolaborace se sudetskými Němci.

"Žádáme všechny poslance a senátory, aby tuto osobu (Sokola) nevolili do čela našeho státu. Považujeme za naprosto nepřípustné, aby kolaborant z rodiny kolaborantů byl nejvyšším představitelem českého národa," řekl ve čtvrtek předseda výboru Jan Minář.

Narážel tak na fakt, že Sokolův otec dostal za války Svatováclavskou orlici. Podle Sokola jeho otec přijal protektorátní vyznamenání jako rektor Umělecko-průmyslové školy, protože chtěl ve funkci zůstat, aby se školu snažil zachránit.

V roce 1995 Sokol podepsal výzvu Smíření 95, podle níž by česká vláda měla vést dialog s reprezentací sudetských Němců. Nyní jednání na úrovni vlády nepožaduje. Je proti revizi poválečného uspořádání, i když poválečný odsun sudetských Němců označil za hanebnost.

Minář naopak pokládá za hanbu, že Sokola vzhledem k jeho názorům na odsun nominovaly politické strany, které podpořily parlamentní prohlášení proti revizi Benešových dekretů. Sněmovna loni v dubnu usnesením označila právní a majetkové vztahy, které vyplynuly z poválečných zákonů a prezidentských dekretů, za nezpochybnitelné, nedotknutelné a neměnné.

Slovanský výbor na sebe upozornil před pěti lety uspořádáním Všeslovanského sjezdu. Bývalý předseda výboru Břetislav Chvála se tehdy na sjezdu přihlásil k odkazu Velké říjnové socialistické revoluce v Rusku a k "trvalé" myšlence socialismu. Odsoudil naopak "americký imperialismus", EU a Severoatlantickou alianci.

Policie navrhla obžalovat bývalého poradce exministra Lachnita

Policejní vyšetřování bývalého externího poradce exministra pro místní rozvoj Petra Lachnita Zdeňka Munzara skončilo návrhem na podání obžaloby. ČTK to ve čtvrtek řekla státní zástupkyně Jana Jahodová. Ta nyní musí rozhodnout, zda bývalého ministrova poradce postaví před soud, či ne.

Munzar je podle ní obviněn ze tří trestných činů - zpronevěry, zneužívání informací v obchodním styku a podvodu. Je stíhán na svobodě, hrozí mu až dvanáctileté vězení.

Sedmapadesátiletý Munzar se podle policie dopustil trestných činů jako ředitel a spolumajitel společnosti Hawle Armatury, která vyrábí zařízení pro rozvod plynu a vody. O svůj podíl přišel v roce 1997. Trestní oznámení na neznámého pachatele podalo nové vedení společnosti poté, co provedlo hloubkovou kontrolu finančních toků firmy. Podle právního zástupce Hawle Armatury Pavla Pokorného způsobil Munzar firmě škodu řádově v desítkách milionů korun. Mladá fronta Dnes (MfD) před dvěma lety uvedla, že Munzar odčerpal 25 milionů korun.

Jahodová uvedla, že podvodu se Munzar dopustil ve spolupachatelství se svým známým Alešem Chánem. Jeho firma prý fakturovala Hawle Armatury služby, které nikdy neprovedla. Podle neoficiálních informací dluží Chánovo zkrachovalé impérium svým věřitelům jednu až dvě miliardy korun.

Munzar podle MfD před šesti lety zadal Chánově společnosti Chan výstavbu nového firemního sídla v Jesenici u Prahy. Rozpočet údajně vzrostl z osmdesáti milionů korun na dvojnásobek. Aleš Chán se podle listu od Munzara dočkal protislužby - firma Hawle ručila firmě Chan za třicetimilionový bankovní úvěr. Chán peníze nesplatil a banka je začala vymáhat od ručitele, firmy Hawle Armatury.

Když policie prověřovala spojení Munzar - Chán v souvislosti s Hawle Armatury, začala ekonomická kontrarozvědka vyšetřovat také případnou trestní odpovědnost bývalého poradce expremiéra Miloše Zemana Miroslava Šloufa. Podle MfD došla k závěru, že by Šlouf mohl být spolu s Munzarem stíhán za faktury na dva miliony korun převedené do jeho firmy Pro Sanum. Vyšetřovatelka případu však loni v dubnu sdělila, že nezjistila nic, za co by mohla Šloufa trestně stíhat.

Tržby českého hudebního trhu v roce 2002 meziročně o pětinu nižší

Výrazný propad prodeje hudebních nosičů a také tržeb zaznamenali loni na českém trhu hudební vydavatelé. Prodej nosičů proti roku 2001 klesl o 26,4 procenta, tržby byly o 20 procent nižší. ČTK o tom ve čtvrtek informovala česká sekce Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), výši dosažených tržeb ale neuvedla.

Propad byl sice nižší než v pololetí, kdy se tržby propadly o 30 a prodej nosičů o 34 procent, vydavatelé přesto očekávali lepší výsledky. Neradostné výsledky přičítají zejména kvetoucímu obchodu s nelegálními nahrávkami.

"I když se pokles snížil oproti meziročnímu výsledku v pololetí, přece jen jsme čekali, že konečný výsledek nebude tak dramatický. Zvláště pak, když jsme loni v boji proti hudebním pirátům dosáhli odhalení historicky rekordních 763 případů a zabavili více než 370 tisíc pirátských nosičů. Také jsme doufali, že zákazníci pozitivně zareagují na zlevnění hudebních nosičů v posledním čtvrtletí roku," komentoval dosažené výsledky ředitel české pobočky IFPI Karel Kučera.

"Z celkového vývoje v průběhu roku je zřejmé, že se narůstající problém domácího kopírování opět drasticky prohloubil. Jeho řešení nadále zůstává, spolu s bojem proti hudebnímu pirátství, které organizují kriminální struktury s provázaností na distribuci drog, obchod se zbraněmi a bílým masem, naší hlavní prioritou i pro rok 2003," dodal.

Mezinárodní federace hudebního průmyslu České republiky (IFPI ČR) je českou národní sekcí nevládní organizace s hlavním sídlem v Curychu. V současnosti sdružuje 25 českých a nadnárodních firem, které dohromady tvoří 95 procent legitimního trhu s hudebními nahrávkami v ČR.

Krátce o pátečním počasí:

Většinou polojasno, ráno a dopoledne místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, v noci i mrznoucí. Ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Nejnižší noční teploty -1 až -5 stupňů. Denní 5 až 9, na horách kolem 4.