Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Vedení ČSSD doporučilo svým poslancům podpořit koaliční vládu

Předsednictvo ČSSD v sobotu doporučilo svým poslancům, aby při úterním hlasování sněmovny o důvěře podpořili koaliční vládu. Novinářům to řekl předseda strany a premiér Vladimír Špidla. Usnesení podpořilo 23 členů předsednictva, proti nebyl nikdo, jeden se zdržel. Špidla ale prohlásil, že si nevšiml, kdo to byl. Věří, že poslanecký klub bude v klíčovém hlasování jednotný.

Hlasování o důvěře navrhl Špidlův kabinet proto, že vládní koalice svou nejednotností umožnila čestnému předsedovi ODS Václavu Klausovi obsadit funkci prezidenta republiky.

Klaus složil slib a na příštích pět let se ujal funkce prezidenta

Složením prezidentského slibu se odpoledne oficiálně ujal funkce nový český prezident Václav Klaus. Do svého prezidentského programu zahrnul hájení parlamentního systému, rozvíjení dobrých vztahů se sousedními zeměmi a obhajobu českých zájmů v Evropské unii. Slíbil také šířit dobrou náladu.

"Prezident musí dodávat sebevědomí, optimismus a naději v lepší příští, i když se tolik nedaří," uvedl ve Vladislavském sále Pražského hradu před zákonodárci a o chvíli později i na třetím nádvoří Hradu, kam ho přišla přes nepříznivé počasí pozdravit zhruba tisícovka příznivců. Tam absolvoval jedenašedesátiletý Klaus v doprovodu ministra obrany Jaroslava Tvrdíka svou první vojenskou přehlídku.

Slib složil nový prezident na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu za účasti mnoha hostů včetně svého předchůdce Václava Havla, ministrů a zahraničních diplomatů. V prvním projevu v roli hlavy státu Klaus poděkoval poslancům a senátorům za to, že jej před týdnem do nejvyšší ústavní funkce zvolili. Dobrým závdavkem do budoucna podle něho je, že získal důvěru zákonodárců napříč celým politickým spektrem. Prezident zmínil také svého předchůdce a slíbil, že bude pokračovat v jeho práci.

Klaus, kterého celé odpoledne doprovázela manželka Livia, také slíbil, že se bude snažit přispět k prosperitě země. K tomu, aby rostla životní úroveň, aby Česko mělo zdravé veřejné rozpočty, aby občané měli pocit jistoty a bezpečí.

Politici věří, že se Klaus pátečními sliby bude řídit. První oficiální řeč ocenil premiér a šéf sociální demokracie Vladimír Špidla i zástupci ostatních parlamentních stran. Pouze poslanci US-DEU Robertovi Kolářovi chyběla v Klausově projevu zmínka o občanské společnosti. Novou hlavou státu nejsou nadšeni zástupci neparlamentních stran. Zvolení Klause mají za prohru demokracie. Kritizují, že se v cestě na Hrad spojil s komunisty. Přesto věří, že Klaus bude "prezidentem hájícím dar svobody, úctu k lidským právům a rovnost před zákonem".

I na nádvoří Hradu přišlo za Klausem několik jeho odpůrců. Když na prezidenta čekali, napadali se s jeho příznivci slovně a pár občanů se dokonce popralo. Klausovo setkání s lidmi to ale nijak neovlivnilo, což se později projevilo i na lidové veselici na Hradčanském náměstí, kde Praha uspořádala oslavu inaugurace. Několik stovek lidí popíjelo pivo a víno a pochutnávalo si na občerstvení.

Klausovi během soboty přicházely i gratulace od řady světových státníků. Blahopřejné telegramy mu mimo jiné zaslali francouzský prezident Jacques Chirac a rakouský prezident Thomas Klestil. Blahopřál mu i papež Jan Pavel II.

V pořadí desátým prezidentem českých dějin se stal čestný předseda Občanské demokratické strany a expremiér oficiálně v den 153. výročí narození zakladatele Československa Tomáše Garrigua Masaryka. K soše prvního československého prezidenta na Hradčanském náměstí položil Klaus krátce před slavností kytici. Klausovo prezidentské funkční období bude pětileté a skončí 7. března 2008. Složením slibu zanikl Klausův poslanecký mandát. V dolní komoře ho nahradí poslanec ODS Aleš Rozehnal.

Klausův nástup do funkce poznamenal i složení prezidentské kanceláře. Její pracovníci jmenovaní do funkcí Havlem předali Klausovi své rezignace. Hrad tak opustí vedoucí jednotlivých odborů. Rezignaci podal i vedoucí protokolu Hradu Miroslav Sklenář, se kterým chce ale Klaus dál spolupracovat. Do čela odboru bude proto Sklenář znovu jmenován.

Čeští a slovenští chemici začali monitorovat situaci v Kuvajtu

Příslušníci 1. česko- slovenského praporu radiační, chemické a biologické ochrany v Kuvajtu zahájili v sobotu ráno monitorování radiační a chemické situace v kuvajtské metropoli. ČTK to sdělil tiskový mluvčí jednotky Luděk Lávička.

Příslušníci české jednotky působící v Kuvajtu se v předcházejících dvou dnech přesunuli ze základny v Dauhá ke strategickým objektům. Na základně zůstal jen nezbytný počet vojáků, kteří budou své kolegy v nových místech logisticky zabezpečovat.

Vojáci z česko-slovenského chemického praporu budou hlídkovat v ulicích kuvajtské metropole a monitorovat situaci v okolí vojenských základen a životně důležitých zařízení včetně kuvajtských ropných rafinérií, řekl novinářům velitel praporu plukovník Dušan Lupuljev.

"Má jednotka je schopna čelit veškerým scénářům útoku s použitým všech známých bojových, radiologických a biologických látek," citovala z jeho vyjádření agentura Reuters.

Česko-slovenský prapor tvoří zhruba 400 českých a 60 slovenských odborníků, kteří jsou schopni dekontaminovat až tisícovku lidí za hodinu.

"To je ovšem naše optimální kapacita. Vezmeme-li ovšem v úvahu, že by šlo o civilisty, lidi podléhající panice a možná i s náboženskými výhradami, které by jim zakazovaly společné svlékání a sprchování mužů a žen, bychom asi nebyli tak rychlí," řekl podplukovník Ivo Musil.

V novém prostoru rozmístění česko-slovenského praporu, který se nachází na kuvajtském národním výstavišti, se v sobotu uskutečnila tisková konference spojená s ukázkou technického vybavení. Na úvod informovala česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková více než 90 zástupců z 53 světových médií o mandátu česko- slovenského praporu. Poté velitel praporu plukovník Dušan Lupuljev přítomné seznámil s kapacitními možnostmi praporu, vybavením a systémem činnosti česko-slovenské jednotky. Následovala praktická ukázka vybavení a techniky praporu.

Česko-slovenský chemický prapor má být do bojových operací má být nasazen jen tehdy, schválí-li útok proti Iráku Rada bezpečnosti OSN. V případě, že budou použity zbraně hromadného ničení, zúčastní se záchranných a humanitárních operací.

Podle informace sobotního listu Právo zvažuje české ministerstvo obrany rozšířené české vojenské účasti v Kuvajtu. Pokud začne válka proti Iráku, hodlá do oblasti, kde již nyní má zhruba 400 chemiků, vyslat polní nemocnici, která se nedávno vrátila z Afghánistánu.

Vyslání nemocnice do oblasti Zálivu připustil na dotaz Práva ministr obrany Jaroslav Tvrdík, pouze však v případě, že by šlo o širší mezinárodní operaci humanitárního charakteru.

Policie znovu obviní pilota za zavinění havárie letadla

Policie příští týden znovu obviní pilota, který loni v červnu havaroval s malým letadlem u Sobotína na Šumpersku, když mu ve vzduchu došlo palivo. Žalobci na podzim zrušili trestní stíhání a vrátili zpět policii k doplnění důkazů. Při pádu letadla zemřel jeden člověk, další dva byli těžce zraněni.

Policejní rada, který má případ na starost, ČTK řekl, že začátkem příštího týdne začne pilota znovu trestně stíhat. Úřad pro civilní letectví doplnil zprávu pro vyšetřování a spis je bohatší o výpovědi dalších svědků. "Podezření, že pilot spáchal trestný čin, se tím jen utvrdilo. Povinností pilota je kontrolovat před letem stroj. Kdyby to udělal pořádně, k neštěstí by nedošlo," shodl se policista s inspektory úřadu, kteří psali zprávu o havárii.

Ze zprávy leteckých inspektorů, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že pilot přebíral letoun po technické prohlídce v Ostravě a měl s ním přeletět do Šumperku. Podle protokolu ze servisu měl mít v nádrži 170 litrů paliva, ve skutečnosti však zásoba benzínu byla o více než 70 litrů menší a na celý let nestačila. Ve vzduchu pak čtyřmístnému letounu vysadil motor a pilot v náročném terénu nedaleko cílového letiště nezvládl nouzové přistání.

Šéf Úřadu pro civilní letectví Boleslav Stavovčík už dříve ČTK řekl, že inspektoři nezjišťovali, proč a čí vinou mělo letadlo méně paliva, než bylo v protokolu o předání. "Zabývali jsme se pouze technickými a odbornými příčinami havárie a výsledky jsme dali policii," uvedl.

Také šumperští policisté nepátrají po tom, jakou roli hráli při havárii pracovníci ostravského servisu a zda někdo mohl palivo z letounu ukradnout. Policie tvrdí, že ani krádež nezbavuje pilota povinnosti zkontrolovat palivo před startem.

V letadle polské výroby ze 60. let seděl kromě pilota fotograf a dva letcovi přátelé, otec s dvanáctiletým synem. Fotograf po pádu letadla vyvázl bez zranění, chlapce s pilotem odvezli záchranáři ve vážném stavu do nemocnice, hochův otec nehodu nepřežil.

Valticemi na Břeclavsku otřásl výbuch; zřejmě jej nezpůsobil plyn

Valticemi na Břeclavsku v sobotu před 05:00 otřásl výbuch. Exploze způsobila asi metr široký kráter před jedním z rodinných domů v ulici U rotundy. "Nikdo nebyl zraněn, zničeny byly jen skleněné výplně oken okolních domů," řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Veteráni zavzpomínali na bitvu u Sokolova před 60 lety

Celkem 25 pamětníků počátků prvního samostatného československého praporu v tehdejším Sovětském svazu v sobotu zavzpomínalo v Sokolovu na Ukrajině na první bojové nasazení své jednotky. Obrana této obce se stala symbolem odporu Čechoslováků proti nacistickému Německu. České veterány přivítalo u památníků v obci s 1500 obyvateli i v mrazu a za sněžení i několik stovek místních obyvatel.

"Jaké je to vzpomínat? Strašně těžké, protože já jsem baba," poznamenal dojatě Ladislav Kylián. Před 60 lety byl kulometčíkem třetí roty, která držela linii u obce Mirgorod západně od Sokolova. "Umřelo mi tam spousta skvělých kamarádů," řekl viditelně pohnutý Kylián. Největší tíhu bojů ale 8. března 1943 nesla první rota praporu vedená Otakarem Jarošem, který u Sokolova padl. Jeho osud byl po konci války využit a zneužit komunistickou propagandou.

V Sokolovu na Čechoslováky rádi vzpomínají. "Oslavy děláme každoročně, na kulatá výročí jsou větší. Jsme rádi, že i letos přijela velká česko-slovenská delegace," řekl novinářům starosta Sokolova Ivan Tkačenko.

V dobách Sovětského svazu bylo dokonce postaveno muzeum československo-sovětského přátelství, v sobotu přejmenované na muzeum bojové družby. Objekt je uzavřen, na oslavy výročí jej však ukrajinská strana delegaci zpřístupnila. Pod vlajkami SSSR a Československa jsou v jedné místnosti shromážděny artefakty z bitvy a fotografie vojáků. Největší atrakcí je však panoráma znázorňující celou bitvu. Pro českého návštěvníka je neodolatelná místnost dokumentující komunistickou družbu mezi tehdejší ČSSR a Sokolovem. Kde jinde je nyní k vidění vyšívaná dečka s komunistickým prezidentem Klementem Gottwaldem nebo dřevěný model trolejbusu československé výroby.

Čeští veteráni, přes 80 let staří, byli z návštěvy Sokolova nadšeni a překvapeni mírou pozornosti, kterou jim věnovali místní lidé, i připraveným programem. Bývalí vojáci prvního československého praporu, který vedl pozdější prezident Ludvík Svoboda ale často těžce nesou, že se na jejich činy po roce 1989 zapomíná. "Hořce to nesou všichni, považují to za velkou historickou nespravedlnost," prohlásil místopředseda československé obce legionářské Václav Přibyl.

Veterány dopravil na Ukrajinu vojenský speciál. Letěla s nimi i náměstkyně ministra obrany Jaroslava Přibylová.

Víkend v Praze nabídne řadu setkání s africkým divadlem

Už druhým rokem se letos v České republice koná festival zaměřený na Afriku a divadlo. Loni měl v Praze formu společenského večera českých Afričanů, doprovázeného hudbou, tancem a dobrým jídlem. Další akce se konaly v Liberci a Hradci Králové. Právě tam v sobotu večer letošní ročník zahájilo setkání s konžským autorem Cayou Makhelem.

"V sobotu na tento úvod navážeme jednáním u kulatého stolu časopisu Svět a divadlo v pražském Divadelním ústavu. Na večer je připravena Africká noc do všech prostor Činoherního klubu. Účastníkům nabídne divadlo, tanec, hudbu, řemeslo i gastronomii černého kontinentu," řekla ČTK dramaturgyně královéhradeckého Klicperova divadla Lucie Němečková.

V neděli na jevišti vystoupí bratislavské sdružení Metamorfózy, jehož členové představí Koltésovu hru Boj černocha se psy. V režii Romana Poláka v ní vystupuje i africký herec žijící na Slovensku.

Závěr Africké noci vytvoří projekce jednoho z nejlepších afrických snímků - filmu senegalského režiséra Djibrila Diopa Mambétyho nazvaného Hyeny, který vznikl podle Dürrenmattovy hry Návštěva staré dámy.

"Makhele bude ze své hry předčítat i v pondělí 10. března dopoledne v Univerzitní knihovně v Liberci a ve stejný den vpodvečer v kavárně Francouzského institutu v Praze," dodala Němečková.

Víkend nabízí Dny evropského filmu i divadelní představení

Ve znamení Dnů evropského filmu bije o víkendu srdce filmových fanoušků. Přehlídka, která byla zahájena ve čtvrtek, nabízí o víkendu v kinech Lucerna a Aero celkem dvanáct projekcí. I letošní 10. ročník dodrží tradici a pro ty největší filmové notoriky připravil noční promítání.

Od sobotní půlnoci do nedělního rána budou v Aeru za jednotné vstupné 120 korun uvedeny v rámci filmového maratónu hned tři celovečerní snímky. Doplní je lahůdka určená právě pro tyto nespavce - sestřih francouzských erotických snímků z 20. let.

Na výstavě věnované rybářům a jejich koníčku ve Veletržním paláci bude po poledni představena nová kompaktní deska nazvané Písničky o rybách a rybářích. Křtu se mají zúčastnit jejich interpreti, mezi které patří například Karel Zich, Petr Rezek, Jan Hrušínský a Karel Černoch.

Ve stejné době začne v Hotelu Renaissance aukce výtvarného umění a starožitností aukční síně Dorotheum a v historické budově Národního divadla se rozezní předehra komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, který je věnována účinkování krále komiků Vlasty Buriana v roli Principála v první polovině 40. let.

Program druhého ročníku afrických divadelních setkání Tvůrčí Afrika nabídne vpodvečer v zasedací síni Divadelního ústavu besedu u kulatého stolu na téma kolonialismus a kultura a poté v Činoherním klubu Africkou noc, v níž čeští Afričané představí hudbu, zpěv, tanec, recitaci, divadlo, řemeslo a gastronomii černého kontinentu.

Večer se v paláci Akropolis uskuteční koncert pro Tibet, který pořádá občanské sdružení Lungta. Ve stejný čas vystoupí ve Stavovském divadle členové Slovenského národního divadla z Bratislavy a uvedou hru polského dramatika Janusze Glowackého Čtvrtá sestra.

V Divadle Komedie bude na představení inscenace Zadržitelný vzestup Artura Uie pokřtěna kompaktní deska se scénickou hudbou. Ve stejné době vystoupí v Baráčnické rychtě kapela Marcipán. Tato hudební skupina, založená Jiřím Hodinou v roce 1997, se zabývá interpretací českých a moravských lidových písní. Její členové jsou profesionální hudebníci, věnující se různým hudebním žánrům (rock, folk, jazz, barokní hudba, gregoriánský chorál).

Nedělní večer nabídne ve Stavovském divadle další část vystoupení slovenské první scény - tentokrát hru Franze Wittenbrinka Sekretářky, kterou podle stejnojmenné inscenace hamburského Schauspielhausu adaptovali Martin Porubjak a Ivan Marton.

Ve Švandově divadle se představí plzeňské Divadlo Alfa a v rámci přehlídky profesionálních souborů České divadlo 2002/2003 uvede hru Láska vše zachrání. V Činoherním klubu bude festival Tvůrčí Afrika v neděli pokračovat Koltésovou hrou Boj černocha se psy v provedení herců z Bratislavy.

Dejvické divadlo ohlásilo na neděli derniéru černé komedie Joe Ortona Lup.

Newton IT: V únoru dominoval v médiích zpěvák Karel Gott

V médiích v únoru mezi umělci jasně dominoval zpěvák Karel Gott. Často se psalo či hovořilo také o zpěvačce Heleně Vondráčkové, herci Miroslavu Horníčkovi, režiséru Zdeňku Troškovi a zpěvačce Lucii Bílé. Vyplývá to z průzkumu společnosti Newton Information Technology (Newton IT).

Gott byl nejčastěji v médiích zmiňován v souvislosti s neúspěšnou druhou parlamentní volbou hlavy státu a vznikem iniciativy Karel Gott - prezident. Rovněž k tomu přispělo únorové vyhlášení televizní ankety TýTý, kde se Gott stal již pošesté absolutním vítězem.

Jméno Heleny Vondráčkové bylo nejčastěji skloňováno v souvislosti se svatbou s podnikatelem Martinem Michalem, která se v závěru měsíce uskutečnila na Karlštejně.

Po vleklé nemoci zemřel 15. února v Liberci známý divadelní a filmový herec a spisovatel Miroslav Horníček. Jednotlivé příspěvky připomínaly umělcovu všestrannost, autorské pojetí divadla, jedinečný humor a pohotovost, s níž exceloval v pořadu Hovory H. Média se podrobně věnovala i přátelství Horníčka s dalšími legendami českého divadla a filmu. Značný prostor dostalo i rozloučení s umělcem v Národním divadle.

V případě zpěvačky Lucie Bílé se únor nesl především ve znamení informací o rozchodu s manželem Stanislavem Penkem a o úspěšném koncertu v New Yorku. Stala se též vítězkou kategorie zpěvaček v televizní anketě TýTý. V závěru měsíce pak média referovala o zpěvaččině nadšení nad zvolením Václava Klause prezidentem republiky.

Nová komedie Zdeňka Trošky Kameňák se i v druhém měsíci promítání stala námětem nemála recenzí. Režisérův loňský snímek Andělská tvář získal pak nominace ve čtyřech kategoriích na ceny České filmové a televizní akademie Český lev.

Kuřáci přestaňte kouřit, vyzáívají studenti medicíny

V příštím týdnu navštíví pět velkých českých měst protikuřácké týmy. Centry měst budou procházet průvody mediků, které budou provázet postavy 2,5 metru vysokých Cigareťáků v kostýmech ve tvaru cigarety. Studenti budou přesvědčovat kuřáky, aby se pokusili zbavit své závislosti. Akci, která je součástí projektu Jeden rok správné volby připravila Česká koalice proti tabáku. ČTK to řekla její předsedkyně Kateřina Langrová.

Prvním z měst správné volby bude v pondělí Plzeň. V dalších dnech budou do pátku následovat Hradec Králové, Liberec, České Budějovice a Praha.

Týmy budou hovořit na ulici s náhodnými kuřáky a seznamovat je se škodlivými účinky kouření. "Oslovíme kuřáky a nabídneme jim informace o podstatě závislosti na tabáku, o zdravotních důsledcích kouření a především jim nabídneme pomoc při zanechávání kouření," řekla Langrová.

Přestat kouřit znamená pro kuřáka velké úsilí. V nelehkém období odvykání kouření mu však mohou pomoci nejen rady odborníků nebo zkušenosti přátel, ale také farmakologická léčba, která potlačí abstinenční příznaky. Preparáty náhradní terapie nikotinem jsou volně prodejné v lékárnách. Podle Langrové tři ze čtyř kuřáků chtějí přestat kouřit, jen k tomu nemají dostatečnou motivaci, příležitostí nebo neví, kam hledat radu.

Podle kardiologa Jaromíra Hradce je kouření hlavním ovlivnitelným rizikovým faktorem srdečně-cévního onemocnění, která jsou příčinou více než poloviny úmrtí. Počet vykouřených cigaret významně ovlivňuje také vznik rakoviny. Podle Evy Sedláčkové z Onkologické společnosti je v České republice hlášeno ročně 60.000 nových případů zhoubných nádorů, třetina z nich je důsledkem kouření.

V Česku kouří téměř 30 procent dospělých a pětina patnáctiletých. Ministerstvo zdravotnictví proto chce zákonem omezit dostupnost tabáku. Cigarety by měly být v prodeji jen ve specializovaných prodejnách, na čerpacích stanicích a v ubytovacích zařízeních, kde nebydlí děti. Prodejní automaty by měly být jen tam, kam nesmějí osoby mladší 18 let. Zakázán by měl být prodej kusový prodej cigaret. Ministerstvo chce také výrazně omezit kouření na veřejných místech, mimo jiné v čekárnách a přístřešcích zastávek veřejné i městské dopravy.

Počasí:

Většinou zataženo a od severozápadu postupně déšť. Sněžení bude na horách přecházet v déšť se sněhem.

Teploty vystoupí maximálně na 3 až 7, horách bude kolem 1 stupně. Západní vítr může mít na horách v nárazech rychlost kolem 70 km za hodinu.