Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

V Praze protestovala asi tisícovka lidí proti možné válce v Iráku

Přibližně tisícovka lidí se v neděli odpoledne sešla na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřila svůj nesouhlas s chystanou válkou proti iráckému režimu Saddáma Husajna. U památníku Jana Husa se sešli zejména přívrženci levicových a anarchistických skupin, ale i náhodní kolemjdoucí. Tak jako při minulých demonstracích, které však byly počtem účastníků skromnější, drželi lidé v rukou různé transparenty například s nápisy "Ne další kapitalistickou válku" a "Žádnou válku". V projevech pak řečníci poukazovali na to, že podle jejich názoru je hlavním důvodem připravované vojenské operace snaha ovládnout irácká ropná naleziště.

Ze Staroměstského náměstí se za zvuku bubnů, pískotu a skandování hesel demonstranti vydali na průvod městem k britskému a americkému velvyslanectví. Tam také pokojná akce asi po dvou hodinách skončila.

Protiválečná demonstrace v Praze se v posledních týdnech konala již několikrát. Nedělní akce měla největší podporu lidí. Účastníci nedělní demonstrace většinou shodně tvrdili, že Američanům a Britům, tedy dvěma hlavním podporovatelům vojenského řešení irácké krize, jde jen o ovládnutí bohatých nalezišť ropy. Tomu odpovídala i hesla, která demonstranti skandovali, například "Žádnou krev za ropu!". Také nápisy na transparentech v češtině a angličtině vyznívaly v podobném duchu - "Ne kapitalistické válce" nebo "Válka je vůl!".

Další akci chystají organizátoři ze sdružení Iniciativa proti válce na 30. března. "V den D, tedy v den zahájení války v Iráku, se sejdeme v 18:00 na Václavském náměstí," znělo z amplionů.

Se snahou především Spojených států a jejich spojenců pokračovat v boji proti terorismu právě útokem na Irák nesouhlasí podle posledního průzkumu CVVM asi 71 procent Čechů. Vojenskou operaci proti režimu prezidenta Saddáma Husajna naopak podporuje 22 procent občanů.

Klaus ocenil chemiky v Kuvajtu

Prezident Václav Klaus v neděli vysoce ocenil práci vojáků z české protichemické jednotky, která působí v Kuvajtu. V dopise, který v neděli odeslal, jim vyjádřil důvěru a podporu, napsal také, že je na ně hrdý. "Pevně věřím, že se v pořádku vrátíte ke svým rodinám a blízkým, a těším se, že budu mít brzy příležitost se s vámi osobně setkat," napsal jim Klaus, vrchní velitel české armády, v dopise, jehož text poskytl prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Mladá fronta Dnes (MfD) a Česká televize v sobotu uvedly, že Klaus na návrh ministra obrany Jaroslava Tvrdíka povýšil náčelníka českého chemického vojska Dušana Lupuljeva do hodnosti generála. "Právě teď, před možným útokem (na Irák) je nutné, aby měl respekt u amerického velení," řekl MfD Tvrdík.

Česká protichemická jednotka se možná zapojí do případné operace proti Iráku, kterou hodlají vést Spojené státy. Poslanci v polovině ledna českou pomoc v případné vojenské akci proti Iráku schválili. O nasazení jednotky by ale podle sněmovny musela rozhodnout vláda usnesením na základě "nového aktu" Rady bezpečnosti OSN. Bez mandátu by mohla být jednotka nasazena do záchranných prací v případě, že by Irák při vojenské akci použil zbraně hromadného ničení proti civilistům či spojeneckým silám.

"Vojáci, jako váš prezident, jako vrchní velitel ozbrojených sil a jako občan České republiky jsem hrdý na prvotřídní práci, kterou v rámci operace Trvalá svoboda v těžkých podmínkách kuvajtské pouště vykonáváte," napsal Klaus. Ujistil je o tom, že on i jeho manželka Livia jsou v myšlenkách s nimi.

Sobotka a Klinkhammer jednali bez viditelného výsledku

Bez viditelného výsledku skončilo jednání ministra financí Bohuslava Sobotky a výkonného ředitele CME Freda Klinkhammera o výnosu arbitrážního soudu v Londýně, dle kterého má ČR zaplatit CME 10,4 miliardy Kč. Podle Evy Novákové z tiskového oddělení ministerstva budou obě strany instruovat své právníky, aby ověřili možnost dalšího postupu. Obsah nedělního jednání nebudou komentovat. "S obsahem jednání seznámím pana premiéra a další členy vlády ústně," řekl po jednání Sobotka s tím, že ministerstvo financí nemůže v této věci rozhodovat samostatně. Vláda se bude situací zabývat ve středu a se CME se ministr opět sejde 24. března. Sobotka se dnes rovněž sešel s právníky z kanceláře Clifford Chance, která ve sporu zastupuje ČR a s ministrem kultury Pavlem Dostálem.

Společnost CME chce investovat část odškodného v ČR

Společnost CME chce část z desetimiardového odškodného, které má získat od českého státu za znehodnocenou investici v televizi Nova, reinvestovat v ČR. Další část chce použít na úhradu svých dluhů, řekl na nedělní tiskové konferenci výkonný ředitel CME Fred Klinkhammer bez dalších podrobností. Uvedl, že CME rozhodnutí arbitrážního soudu respektuje, i když jde jen o část sumy, kterou požadovala. CME má dostat zhruba 10,4 miliardy Kč, zatímco původně žádala kolem 18 miliard.

Vedení CME chce vyzvat český stát ke spolupráci proti řediteli Novy Vladimíru Železném, který byl podle Klinkhammera v roce 1999 spolu s částí tehdejší rady pro Rozhlasové a televizní vysílání hlavním strůjcem odstavení tehdejší exkluzivní servisní organizace Novy ČNTS, kterou vlastní CME, od zisků z televize. "Škoda se stala díky nelegálnímu paktu ředitele Novy Železného a rady," uvedl s tím, že CME může ČR pomoci získat zpět část z peněz, které musí zaplatit. Mluvčí Novy Petr Kostka se k věci odmítl vyjádřit s tím, že jde o spor CME a českého státu. "Je to otázka přímo na Vladimíra Železného," dodal.

Nová forma zápalu plic v ČR není

Nová, netypická forma zápalu plic, která si ve světě vyžádala již devět obětí a až 150 případů nákazy, se v České republice zatím nevyskytla. V neděli to řekla ministryně zdravotnictví Marie Součková. Dodala, že zdravotnická zařízení o tomto novém riziku vědí a situaci sledují. "Nezaznamenali jsme případ tohoto typu viru," uvedla. Nová forma zápalu plic zabíjela dosud především v Asii, ale již také v Kanadě a v Německu. Příznaky této nemoci jsou zřejmě stejné, jaké byly zaznamenány v jihočínské provincii Kuang-tung, kde počátkem února pět lidí zemřelo a 305 onemocnělo.

Světová zdravotnická organizace (WHO) konstatovala, tato nová forma zápalu plic znamená celosvětovou hrozbu. Regionální sídlo WHO v Manile oznámilo, že testy v nejprestižnějších laboratořích světa zatím nepřinesly žádné poznatky o původu nemoci. Chorobu podle WHO nelze zastavit tradičními léky.

Rusnok: Služba pod Zemanem byla smysluplnější a efektivnější

Za smysluplnější a efektivnější označil odcházející ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok (ČSSD) práci ve vládě pod vedením expremiéra Miloše Zemana ve srovnání s vedením jeho nástupce Vladimíra Špidly (ČSSD). Zeman měl národohospodářský nadhled a to vede ke schopnosti rozlišovat věci méně důležité od důležitých, řekl v neděli Rusnok v televizi Prima. Špidla odvolal Rusnoka z funkce minulý týden oficiálně z důvodu špatné komunikace. Rusnok ale tvrdí, že byl odvolán kvůli tomu, že v prezidentské volbě nehlasoval pro kandidáta vládní koalice Jana Sokola, ale pro Václava Klause, kterého nominovala opoziční ODS. Rusnok je v sociální demokracii považován za stoupence bývalého předsedy Zemana. V neděli ho však kritizoval za vzkazy, které posílá ze své chalupy na Vysočině svým sympatizantům ve straně přes média. Rusnokovo odvolání například Zeman označil za šílenosti, které nechce komentovat. "Posílat vzkazy tímto způsobem svým příznivcům ve straně bez přímého kontaktu, bez vlastní angažovanosti, myslím, že to neprospělo situaci... Vytváří to určité vnitrostranické napětí," řekl Rusnok.

Kalousek: Návrh fiskální reformy musí být do schvalování rozpočtu

Vláda musí přijmout zásady reformy veřejných financí do předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok, jinak podle předsedy rozpočtového výboru sněmovny Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) hrozí, že KDU-ČSL nepodpoří rozpočet na příští rok. "Pokud by nebyly předloženy poměrně zásadní strukturální změny, které když ne zastaví, tak alespoň zpomalí to vražedné tempo zadlužování veřejných rozpočtů, by samozřejmě bylo téměř nemožné podporovat dál takovouto rozpočtovou politiku," uvedl Kalousek v pořadu televize Nova Sedmička. Koncept reformy by měl podle Kalouska stanovit základní cíl, jak bude sníženo tempo zadlužování v roce 2006, kdy skončí mandát současné vlády. Materiál by měl obsahovat časový harmonogram předložení návrhů jednotlivých zákonů a jejich principy. Zásady by měly rovněž obsahovat opatření na výdajové i příjmové straně rozpočtu. Koncept fiskální reformy je podle Kalouska problém, který je nedodiskutovaný uvnitř ČSSD, což považuje za riziko přijetí reformních kroků.

Opilý řidič kamionu ujel po dálnici D1 17 kilometrů v protisměru

Po dálnici D1 se v sobotu večer řítila v protisměru nákladní souprava s návěsem. Vozidlo ujelo téměř sedmnáct kilometrů směrem na Brno, než ho zastavila přivolaná policejní hlídka. Opilý třiatřicetiletý řidič ze Slovenska odmítal vystoupit a choval se agresivně. Po převezení do protialkoholní záchytné stanice v Jihlavě se u něj dechovou zkouškou zjistilo 2,55 promile alkoholu, řekla v neděli mluvčí jihomoravské policie Dagmar Bartoníková. Odběr krve a moči řidič odmítl. "V současné době se případem zabývá policejní rada služby kriminální policie v Jihlavě, který zahájil stíhání za trestný čin obecného ohrožení," dodala Bartoníková. Hazardní jízdy nákladního vozidla značky Scania si na 89. kilometru dálnice ve směru na Brno všiml jiný řidič a upozornil na něj policii. Kamion s opilým řidičem se podařilo odstavit na 105,7 kilometru v katastru obce Smrčná, aniž by způsobilo dopravní nehodu.

Klausovi se přijeli na bál lánských hasičů pozdravit se sousedy

Prezident Václav Klaus společně s manželkou Livií přijeli v neděli večer do Lán na Rakovnicku na ples místních dobrovolných hasičů. Přijeli se prý hlavně pozdravit s novými sousedy, protože na zdejším zámku, letním sídle hlavy státu, budou pobývat častěji, než původně zamýšleli. "Jedno z prvních pozvání, které jsme na Hrad dostali, bylo pozvání do Lán na tento ples. Proto jsme se rozhodli, že sem přijedeme, ubytujeme se a poprvé zde přenocujeme," řekl Klaus, když z pódia zdravil obyvatele malé obce s asi 1600 lidmi. "Bývá slušné, že když člověk někde pobývá, tak se jako první jde pozdravit se sousedy. Nevěděla jsem, že budeme mít tolik dobrých sousedů," dodala první dáma. Podle šéfa tiskového odboru Hradu Petra Hájka ale nebudou Klausovi v Lánech přímo bydlet. Kde to bude, neuvedl.

Po uvítání začala hrát hudební skupina Na Lauře ze sousedního Sochova a prezident s manželkou byli v jednom kole. Zvláště o Klause se tanečnice téměř přetahovaly. Na parketu sokolovny, kterou zdobily mimo jiné ze stropu ke stěnám natažené hasičské hadice a historické přilby požárníků, tak bylo stále plno.

Protože prezident přijel na ples hasičů, přivezl jim na památku tričko, které dostal loni od jejich newyorských kolegů. Nápis na tričku FDNY se po 11. září 2001, kdy hasiči po teroristickém útoku pomáhali zachraňovat lidi z mrakodrapů Světového obchodního centra, stal symbolem statečnosti.

Spotřeba papíru je v ČR 100 kg na hlavu, v EU dvojnásobek

Spotřeba papíru na hlavu je v České republice zhruba 100 kilogramů na hlavu, zatímco západní Evropa spotřebuje jednou tolik. Přesto je však tuzemská spotřeba mnohem vyšší, než v dalších zemích střední a východní Evropy. Tento ukazatel zahrnuje kompletní spotřebu papíru včetně například obalového průmyslu. Na tiskové konferenci k 10. výročí privatizace společnosti to řekli zástupci a.s. Ospap Velkoobchod papírem. Zatímco na počátku 90. let společnost nakupovala 80 procent papíru domácí výroby a 20 procent dovážela, dnes je tento poměr téměř opačný. Čeští výrobci papíru mohou mít úspěch, pouze pokud najdou na trhu nezaplněnou mezeru, uvedl prezident firmy Buhrmann NV pro jižní a střední Evropu Thomas Heine-Geldern.

V Teplicích unikl z bývalé mlékárny čpavek, nikdo nebyl zraněn

Z bývalé mlékárny v Teplicích- Řetenicích uniklo v neděli odpoledne zatím nezjištěné množství čpavku. Přestože je mlékárna v blízkosti obytných domů, nebyl nikdo zraněn. "Štěstí bylo, že foukal vítr na druhou stranu, sídliště nebylo ohrožené," řekl operační důstojník teplických hasičů. Příčinou úniku čpavku z opuštěného areálu bylo zřejmě zrezivělé potrubí, které vedlo ze zásobníků čpavku, řekl důstojník. Hasiči místo kropili a odvětrávali.

Policie celý víkend bezvýsledně pátrala po osmiletém Radimovi

Policie po celý víkend bezvýsledně pátrala po osmiletém Radimu Němcovi z Malého Ratmírova na Jindřichohradecku, kterého rodiče pohřešují od pátečního večera. V sobotu marně prohledávalo okolí chlapcova bydliště téměř 700 lidí. V neděli se kriminalisté zaměřili na prověřování výpovědí rodinných příslušníků, známých a svědků. Policisté i chlapcův otec se přiklánějí k verzi, že ho někdo unesl. Hledaný chlapec chodí do druhé třídy. V pátek odešel v 16:00 na návštěvu kamaráda, který však nebyl doma. Jeho matce Radim řekl, že půjde za jinými kamarády, ale k nim už nedošel. V sobotu se do pátrací akce zapojili policisté, vojáci, hasiči, kynologové a dobrovolníci. Policie využila vrtulník s termovizí a potápěči prohledali Ratmírovský rybník.

Zemřel Viktor Feuerlicht, významná osobnost pražského židovstva

Ve věku nedožitých 85 let zemřel Viktor Feuerlicht, vůdčí duchovní osobnost pražské židovské obce v posledních 40 letech. "Se smrtí Feuerlichta končí éra pražského židovstva, která byla spojena s předválečnou náboženskou zkušeností Židů v Československu," řekl ČTK předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek. Dnešního pohřbu Feuerlichta se podle něj zúčastnilo na 300 lidí, mezi nimi i izraelský velvyslanec Arthur Avnon. Feuerlicht byl vrchním kantorem Staronové synagogy, tedy jakýmsi duchovním vůdcem, učitelem náboženství, který vede bohoslužby. V 70. letech stál v čele pražského rabinátu. "Jeho životní historie je příkladem tragického osudu Židů ve střední Evropě," uvedl Jelínek.

Feuerlicht se narodil v Československu na Zakarpatské Ukrajině, studoval v Rumunsku. Na začátku války byl vězněn v maďarském pracovním táboře, později uprchl a stal se členem armády Ludvíka Svobody, kde se účastnil bojů o Duklu. V roce 1945 se usadil v Praze. Komunistický režim mu zabránil ve vystěhování do Izraele. "Od 60. let byl duchovní autoritou židovské komunity," řekl Jelínek. Připomněl, že Feurlicht spolupracoval s řadou lidí, kteří natáčeli dokumenty o židovské Praze, případně filmy s židovskou tematikou. "Nejslavnější je jeho práce s Barbrou Streisandovou na filmu Yentl," dodal.

Šebrle vybojoval na HMS v Birminghamu v sedmiboji bronz

Roman Šebrle vybojoval na halovém mistrovství světa v Birminghamu v sedmiboji bronzovou medaili. Obhájce titulu rozhodl o zisku jediného cenného kovu pro českou výpravu až v závěrečném běhu na 1000 metrů, v němž zlikvidoval čtyřbodový náskok svého přímého konkurenta Jóna Arnara Magnússona z Islandu a nakonec jej porazil součtem 6196 o jedenáct bodů. Mistrem světa se stal Američan Tom Pappas před ruským lídrem letošních tabulek Lvem Lobodinem. Tomáš Dvořák skončil pátý.

Lyžař Bauer doběhl druhý v závodu Světového poháru v Lahti

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vybojoval v Lahti druhé místo v závodu Světového poháru na 15 kilometrů volnou technikou. Český reprezentant vedl na všech mezičasech, ale v závěru neodolal finiši Švéda Mathiase Fredrikssona, který zvítězil s náskokem devíti sekund. Třetí skončil Ital Pietro Piller Cotter. Světový šampion z padesátky Martin Koukal doběhl na čtrnáctém místě.

Biatlonistka Holubcová skončila osmá

Česká reprezentantka Kateřina Holubcová neudržela třetí místo po sprintu a obsadila osmou pozici. Třikrát netrefila terč a především chyba na poslední střelnici ji stála ztrátu kontaktu s potenciálními soupeřkami v boji o bronz. Do cíle přiběhla s více než půldruhaminutovou ztrátou za nejlepší dvojicí. Přesto se díky bodovému zisku za osmé místo posunula dva závody před koncem seriálu do elitní desítky průběžného pořadí SP. Na osmou Rusku Pylevovou ztrácí pouhé čtyři body.

Zdeněk Vítek v nedělním stíhacím závodě na 12,5 km nenavázal na sobotní skvělé třetí místo ve sprintu. Po potížích při střelbě a po úplném fyzickém vyčerpání závod vzdal a byla to pro něj dosud nepoznaná zkušenost. "Závod jsem nedokončil poprvé v životě. Ovšem dnes mi to přišlo jako úplně nejlepší řešení," vysvětloval český biatlonista a snažil se nedat znát na sobě zklamání. "To, jak jsem se tady cítil celý týden, tedy mizerně, se dnes plně ukázalo. Sobotní sprint byl asi jen výjimkou. Jsem však za tu výjimku vděčný," poznamenal. Jilemnický rodák opustil trať zhruba ve dvou třetinách závodu.

Roman Dostál, který startoval 13., sice dobře běžel, ale o to hůř střílel. Sedm trestných kol bylo příliš, a tak klesl na 23. místo. Junior Michal Šlesingr, který se vydal na trať z 53. pozice si jako jediný z Čechů polepšil, když doběhl na 39. místě.

Počasí

V noci na pondělí polojasno až skoro jasno, teploty -1 až -5 stupňů. V pondělí polojasno, odpoledne a večer na severu přibývání oblačnosti a v severních horských oblastech ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem 0.