Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Armáda snižuje stupeň bezpečnosti, ČR nehrozí nebezpečí

Na základní stupeň zajištění bezpečnosti "alfa" přejde česká armáda, která je od počátku války v Iráku na zvýšeném bezpečnostním stupni "bravo". V pátek to oznámil ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Podle Tvrdíka jde o reakci na vývoj války v Perském zálivu, úspěšný pro USA a jejich spojence. "Život se začíná vracet do normálu a myslím, že každý normální člověk z toho musí mít upřímnou radost," poznamenal ministr.

Armáda nyní střeží letiště v Praze Ruzyni, americké velvyslanectví a více než 600 vojáků pomáhá policistům hlídkovat v Praze a Středočeském kraji.

Stupeň "bravo" je druhý ze čtyř stupňů zabezpečení, které česká armáda zná. Znamená zvýšené kontroly při vstupech do objektů armády i ministerstva obrany a jejich intenzivnější ostrahu. Stupně "alfa" a "bravo" jsou preventivní, třetí stupeň "charlie" znamená možnost přímého ohrožení a "delta" by vstoupila v platnost jako reakce na útok proti ČR, uvedl mluvčí Vojenské policie Jan Čermák.

Ústřední krizový štáb bezpečnostní opatření v zemi zatím nezmírnil

Přísná bezpečnostní opatření, která byla v České republice zavedena v souvislosti s válkou v Iráku, zůstávají i nadále v platnosti. "Opatření zůstávají na stejné úrovni," řekla v pátek mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková s tím, že o tom rozhodl Ústřední krizový štáb.

Neinspiroval se tak dnešním návrhem armády zahájit postupný útlum zvýšených bezpečnostních opatření v celé České republice. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka to chtěl štábu navrhnout jeho první náměstek Jaroslav Škopek.

Zákon o zákazu kouření na veřejnosti prošel ve sněmovně do druhého čtení

Zákaz kouření na různých veřejných místech a omezení prodeje tabáku a alkoholu by měl od ledna 2004 zavést zákon, který v pátek ve sněmovně uspěl v prvním čtení. Znamená to, že ho nyní projednají parlamentní výbory a za několik měsíců budou poslanci rozhodovat o jeho schválení. Vládní návrh zákona sice řada poslanců kritizovala, někteří navrhovali jeho zamítnutí či vrácení k přepracování. Hlasování však ukázalo, že většina zákonodárců si to nepřeje.

Zákon počítá se zákazem kouření například v divadlech, kinech, sportovních halách, v čekárnách, na nástupištích a v úředních budovách. Pokud už má být na takových místech někde kouření povoleno, tak jen ve zvlášť vyhrazených prostorech. Kouřit by se podle vlády nemělo ani v restauracích, opět s výjimkou prostor vyhrazených kuřákům, které ale musejí mít "zajištěné dostatečné větrání". Zákaz kouření se týká také škol.

Zákon má omezit prodej tabáku na specializované obchody, čerpací stanice a ubytovací zařízení, kde nebydlí děti. I prodej alkoholu je podobně výslovně vymezen. Zjevně opilým lidem či lidem pod vlivem drog má zákon zakázat vstoupit například do všech prostředků veřejné dopravy, ale i na nástupiště. Zákon má přinést i řadu dalších opatření. Jejich porušení umožňuje v některých případech trestat pokutou do výše 50.000 korun.

V České republice podle ministerstva zdravotnictví kouří téměř 30 procent dospělých, mezi patnáctiletými pětina. Rizikově pije třetina mužů a sedmina žen. Stále také stoupá spotřeba drog.

Poláci získali výhodu nad Českem při obnově Iráku

Polsko si přímou účastí na bojových akcích v Iráku asi zajistilo proti českým firmám výhodnější pozici při začínající obnově území. "Samozřejmě státy, které se podílí na operaci, mají větší šanci se podílet i na obnově," řekl v pátek prezident Asociace obranného průmyslu ČR Jiří Hynek. Hodně bude záležet na tom, kdo bude financovat obnovu.

První mezinárodní konference k ekonomické obnově poválečného Iráku se přitom má uskutečnit velmi brzy. USA na ni podle polského premiéra Leszka Millera pozvaly jen Británii, Austrálii a Polsko.

"Logicky si dovedu představit, že kdo se tam účastní, má určitou výhodu," prohlásil též prezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký. Česku sice mohl připadnout větší díl tohoto "koláče", válčit pro zisk zakázek však považuje za nemorální. Kázecký se rovněž nedomnívá, že by Poláci hráli při obnově Iráku klíčovou roli. Podle něj budou přínosnější subdodávky pro americké firmy.

Vyslání dvou českých specialistů do Kuvajtu, kteří by se měli po zklidnění situace přesunout do Iráku, považuje Kázecký za krok správným směrem. Odhadnout jejich úspěch předem však nelze. "Rozhodně tam nebudeme dodávat komplety, například rekonstrukci rafinérií," domnívá se a doufá alespoň v subdodávky a lepší výsledky než u zakázek v "nulovém" Kuvajtu.

Stapleton: Názory jednoho politika neohrozí spolupráci ČR s USA

Žádný politik svými vyjádřeními nemůže narušit fungující hospodářskou spolupráci mezi Českou republikou a USA. V pátek to v Ostravě řekl americký velvyslanec Craig Stapleton v souvislosti s jeho údajným sporem s prezidentem Václavem Klausem kvůli odlišným postojům k Iráku.

Stapleton tak nepřímo potvrdil informace Lidových novin, podle nichž se kvůli rozdílným stanoviskům k Iráku střetl s Klausem na společné schůzce 28. března. Podle deníku dokonce velvyslanec schůzku předčasně ukončil. Údajně se mu nelíbil Klausův nesouhlas se zařazením Česka na seznam zemí, které schvalují americký postup v Iráku. Český prezident prý navíc naznačil, že případný nález zakázaných zbraní v Iráku nemusí být důvěryhodný. Pražský hrad ale tyto informace rozhodně popřel.

Podle Stapletona jsou vztahy s Českou republikou dobré. "Česká vláda vyslala do Kuvajtu protichemickou jednotku a věřím, že vyšle i polní nemocnici. V tomto směru spolupráce funguje. Skutečně si myslím, že žádný jednotlivý politik ji nemůže hlouběji narušit," řekl velvyslanec.

Doplnil, že české firmy se mohou podílet na obnově válkou zničeného Iráku. "Zatím se sice plán obnovy připravuje. Naší současnou prioritou je válku co nejrychleji ukončit. České firmy by ale mohly dodávat materiál pro nadnárodní koncerny, které se budou na obnově podílet," upřesnil Stapleton, který v pátek zakončil dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje.

Bezpečnostní rada stav nebezpečí v Terezíně nevyhlásila

Bezpečnostní rada Ústeckého kraje v pátek nevyhlásila stav nebezpečí pro Terezín na Litoměřicku, který po loňských povodních ohrožují nenadálé propady podzemních chodeb. Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc řekl, že vyhlášení mimořádného opatření by mohlo zkomplikovat život v Terezíně. "Našli jsme jiná řešení, která Terezínu pomohou," prohlásil ústecký hejtman.

Souhlasil s ním i starosta Terezína Jan Horníček, který hejtmana o vyhlášení stavu nebezpečí požádal. Horníček uvedl, že vítá hejtmanovu iniciativu, která by mohla pomoci se zajištěním bezpečnosti silnice E 55 v Terezíně.

Ministerstvo průmyslu chce pro podniky postižené záplavami další zvýhodněné úvěry

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce podnikům, které postihly loňské ničivé záplavy, poskytovat tzv. měkké, neboli zvýhodněné úvěry. Program Rekonstrukce, který doposud umožňoval získat firmám poničeným vodou záruky a bonifikaci úrokové sazby komerčního úvěru, by měl proto začít firmám nabízet úvěry až do deseti milionů korun. Podle mluvčí ministerstva by o tom měla vláda rozhodnout v pondělí.

MPO navrhuje, aby podniky mohly získávat úvěry od jednoho do deseti milionů korun s dvouprocentní úrokovou sazbou a splatností šest let. Podle mluvčí MPO Vladimíry Říhové se tak zlepší přístup ke kapitálu na obnovu podnikání pro malé a střední podniky postižené povodní v srpnu 2002. Úvěry malým vodou zasaženým podnikům poskytuje stát také v programu Obnova prostřednictvím Agentury pro rozvoj podnikání. Ta nabízí malým firmám půjčky od 250 tisíc do milionu korun.

Stát v loňském roce rozdělil podnikatelům 9,1 milionu korun na příspěvcích k úrokům a letos dalších 14,2 milionu korun. V roce 2002 také vystavil záruky v objemu 102,6 milionu korun. Letos firmy získaly dalších 55,1 milionu korun záruk. Stát na program vyčlenil celkem 500 milionů korun.

Součková: Předsednictvo vlády zahájí koaliční inventuru v pondělí

Předsednictvo vlády zahájí inventuru koaliční smlouvy a programového prohlášení kabinetu v pondělí 14. dubna. Poté by měli ministři podávat zprávy o plnění těchto dokumentů každý měsíc, uvedla v pátek na tiskové konferenci v Lidovém domě místopředsedkyně ČSSD a ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Delegáti sjezdu ČSSD, který se sešel 28. až 30. března v pražském Kongresovém centru, vyzvali své lídry, aby ve vládě důrazněji prosazovali program sociální demokracie jako nejsilnějšího článku koalice. Špidla už na sjezdu řekl, že k tomu chce používat pouze "demokratického dialogu". Na námitku, že tato metoda dosud nebyla účinná, odpověděl, že to bylo projevem "určité nedůslednosti".

Samotná inventura nebude dramatem či revolucí nejen podle mínění sociálnědemokratických ministrů, ale ani podle jejich kolegů z KDU-ČSL a US-DEU. Pozorovatelé soudí, že napětí by mohl vyvolat spíš zákon o nájemném. Podle neoficiálních zdrojů budou chtít sociální demokraté svou představu o regulovaném nájemném prosadit v parlamentu s podporou komunistických poslanců.

Šest stran podepsalo dohodu o společné radě, spojení se neplánuje

Zástupci šesti menších pravicových a středových stran podepsali v pátek dohodu o vzniku koordinační rady, koalici nebo sloučení však nyní neplánují. Podle mluvčího rady a předsedy Evropských demokratů Jana Kasla je cílem hledat, nacházet a prezentovat společná stanoviska k politickým a dalším problémům. V radě jsou dále ODA, Cesta změny, Liberální reformní strana, hnutí Nezávislí a Volba pro město.

Koordinační rada se podle Kasla chce zaměřit na informační kampaň k referendu o vstupu České republiky do Evropské unie. Chce předložit návrh na reformu veřejné správy, který by mimo jiné posiloval pravomoci krajských hejtmanů. Chce usilovat i o radikální reformu veřejných financí a předkládat návrhy na zmenšení korupčního prostředí, sdělil Kasl.

"Chceme začít společně pracovat, a pokud to půjde, udělat další krok. Druhý krok může být společný postup ve volbách," uvedl předseda Evropských demokratů. Spojení stran je prý sice jedna z možných variant, nedá se však plánovat. "Nehovoříme o integraci. Některé věci nejsou technicky ani právně možné," upozornil Kasl. Z větších stran je prý Evropským demokratům blízká Unie svobody- DEU, případné spojení by ale záviselo na unii, dodal.

O integraci části pravice se hovoří již řadu měsíců. Zřejmě nejdále se dostala debata o sloučení Evropských demokratů a ODA, nakonec se ale neuskutečnilo.

Armáda se omluvila člověku, který byl omylem v seznamech agentů

Člověku, jehož jméno bylo omylem uvedeno ve zveřejněném seznamu spolupracovníků komunistické Vojenské kontrarozvědky (VKR), se ministerstvo obrany omluvilo. Ministr Jaroslav Tvrdík v pátek prohlásil, že ve třech dalších sporných případech seznamu se odpovědní úředníci dopustili administrativní chyby a napsali nesprávné datum zavedení svazku. V jednom případě však do seznamu napsali člověka, s nímž se VKR neúspěšně pokusila spolupracovat po pádu totalitního režimu. Dotyčný však spolupracovat odmítl a podle Tvrdíka je jeho složka zcela prázdná.

"Byl kontaktován po 15. únoru (1990) ale spolupráci ještě stejný rok ukončil," řekl ministr. Podle zákona mají být zveřejněna jména agentů VKR před 15. únorem 1990. Tvrdík popřel, že by byla omylem zveřejněna jména pracovníků tajné služby demokratické České republiky nebo bývalého Československa.

Nově vzniklý Úřad pro zpřístupňování dokumentů se podle ministra obrany musel probrat asi 180.000 složkami, z nichž zákon přikazoval publikovat přibližně 14.000 jmen. Ve čtyřech případech tedy úředníci chybovali a bylo jim za to sníženo finanční ohodnocení.

Evangeličtí faráři protestovali proti odsouzení disidentů na Kubě

Na třicet pražských farářů a farářek Českobratrské církve evangelické protestovalo proti nové vlně represí, které kubánský režim zaměřil na tamní disidenty. Více než 70 odsouzených spisovatelů, nezávislých novinářů a předáků opozičních stran dostalo tresty většinou od 18 a 25 let vězení.

"Jsme zděšeni zprávami, že ve vaší zemi bylo nedávno rozpoutáno nové pronásledování obhájců lidských práv a oponentů stávající vlády," napsali evangeličtí kazatelé Davidu Paulovichovi, kubánskému chargé d'affaires v Praze.

Dopis poslaný mimo jiné Světové radě církví obsahuje požadavek, aby Havana okamžitě propustila všechny politické vězně.

Signatáři protestu se konkrétně pozastavili nad tím, že jsou trestáni aktivisté Projektu Varela. "Tuto petiční akci jsme sledovali s nadějí, neboť představuje možnost, že k politickým změnám na Kubě dojde pokojnou a nenásilnou cestou," uvedli. Tvrdá represe místo dialogu podle nich poškozuje budoucnost Kuby a hrozí, že proces nevyhnutelných změn směrem k pluralitní demokracii se zvrhne v akt msty a vyřizování účtů.

Proti novým represím vůči kubánské opozici ostře protestoval i bývalý prezident Václav Havel. Politicky motivované soudní procesy odsoudil také ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Neznámí lupiči přepadli u Šternberka na Olomoucku poštovní vůz

Dva ozbrojení lupiči přepadli v pátek kolem čtvrté hodiny ráno u Šternberka na Olomoucku nákladní automobil České pošty, který převážel větší množství peněz. Policisté nezveřejnili, jak velkou částku maskovaní pachatelé z vozidla ukradli. Při loupežném přepadení nebyl nikdo zraněn. Násilníci policistům stále unikají. Podle policejního zdroje lupičům v případě dopadení hrozí 10 až 15 let vězení.

Řidič vozu České pošty převážel vyšší finanční hotovost na trase z Olomouce do dalšího města. Dva neznámí pachatelé, údajně převlečení za policisty, nasměrovali řidiče ve Šternberku tak, aby zajel na odstavnou plochu a zastavil. Tam ho donutili vystoupit z vozidla a odcizili převáženou hotovost. Poté násilníci řidiči překryli oči, zalepili mu ústa a připoutali jej k boku poštovního vozu. Odstaveného nákladního vozidla si podle olomoucké polcejní mluvčí Bradáčové všimli lidé, kteří později projížděli automobilem kolem místa přepadení a případ nahlásili policii.

Mluvčí České pošty Ladislav Vančura nechtěl prozradit částku, kterou přepadený poštovní vůz převážel. Uvedl však, že lupiči si ukradených peněz neužijí, protože většina převážené hotovosti byla umístěna v bezpečnostních schránkách.

ODS chce, aby soudy pracovaly rychleji a kvalitněji

Za katastrofální považuje stav české justice Občanská demokratická strana. Stínový ministr spravedlnosti nejsilnější opoziční strany Jiří Pospíšil chce proto vypracovat program, jak situaci napravit. Chce například prosadit zavedení lhůt pro určité úkony soudů tak, aby se řízení zbytečně neprotahovala. Zamezit chce také tomu, aby soudy druhého stupně vracely kauzy prvoinstančním soudům kvůli procesním pochybením. Pro lepší chod justice je podle něj také nutné přidat peníze administrativním pracovníkům soudů.

S jednotlivými body, jejichž prosazení by pomohlo soudnictví, Pospíšil v pátek seznámil veřejnost. K novele o soudech a soudcích, kterou má Poslanecká sněmovna projednat ve středu, však ODS nepodala žádné pozměňovací návrhy. Pro novelu zřejmě hlasovat klub občanských demokratů nebude. "Pozměňovací návrhy jsme v druhém čtení podat nemohli, protože jsme byli na služební cestě na Slovensku. Omluvili jsme se a požádali o posunutí projednávání novely, v tom nám koalice nevyhověla," vysvětlil Pospíšil.

Podle novely bude možné soudce vydat kárnému řízení z důvodů profesní nezpůsobilosti. To je však podle Pospíšila příliš obecná formulace na to, aby byla potrestána evidentně nezákonná rozhodnutí.

Podle ODS by měly být také zpřísněny podmínky pro výběr nových soudců. Narozdíl od Soudcovské unie ČR, podle které je soudců zejména na severu Čech stále málo, Pospíšil soudí, že už nastala doba, kdy je stav soudců dostatečný. Je proto možné mít na soudce vyšší nároky. Kvalitě práce soudů by například měl prospět vyšší věk soudců. Nyní je spodní hranice věku soudce 25 let. Otevřít by se měla justice i pro právníky jiných profesí.

Brněnská onkologie má nový ozařovač na nádory a k léčbě kloubů

Nové ozařovací zařízení k léčbě rakoviny kůže a ke zmírnění bolesti pacientů s pokročilým stádiem nádorových onemocnění zakoupil brněnský Masarykův onkologický ústav. "Přístroj a jeho doplňky mohou navíc sloužit i k léčbě některých ortopedických potíží, například onemocnění kloubů," řekla v pátek mluvčí nemocnice Zuzana Joukalová. Ozařovací komplex nemocnice pořídila za deset milionů korun.

Nový stroj je jednoduchý na ovládání a umožní tak lékařům ozářit větší počet lidí. Denně se na přístroji může vystřídat až třicet pacientů. Narozdíl od jiných ozařovacích zařízení lze nemocné ozařovat nejen v leže. Součástí přístroje je totiž i speciální polohovací křeslo, díky němuž se podle Joukalové stane zákrok pro mnohé pacienty pohodlnější.

Špičkové zařízení je vhodné i pro léčbu takzvaného tenisového lokte či artrózy kloubů, zákrok by za pacienty platila zdravotní pojišťovna. Proto chce vedení onkologie nabídnout své služby také obvodním lékařům a ortopedům.

Mopedů a motokol se povinná registrace vozidel nebude týkat

Mopedy a motokola budou vyjmuty z povinné registrace vozidel se státní poznávací značkou. O výjimce rozhodla v pátek sněmovna, když rovnou v prvém čtení schválila komunistickou novelu zákona. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. České motoristy totiž čeká do poloviny příštího roku další povinnost. Na státní poznávací značce budou muset mít kromě nálepek ze stanic technické kontroly (STK) a kontroly emisí, další potvrzení - nálepku o ověření registrační značky.

Nové centrum pro setkávání Čechů, Němců a Rakušanů vzniklo v Horní Plané na Českokrumlovsku. Pojmenované je po hornoplánském rodákovi a známém spisovateli Adalbertu Stifterovi, který má v městečku také své muzeum. Centrum nabídne konferenční sál, galerii, knihovnu a další zázemí pro studium česko-německo-rakouských vztahů.

Podle majitele domu a jednoho ze zakladatelů centra Horsta Löfflera poskytne středisko zázemí pro diskuse na politická, společenská i kulturní témata. Přístup do něj bude volný pro všechny generace. Do budoucnosti se počítá s různými školeními, prezentacemi či výstavami v galerii.

Na páteční slavnostní otevření centra se sjela více než stovka hostů, kteří převážně mluvili německy. Usedl mezi ně také rakouský velvyslanec Klas Daublebsky, německý atašé či jihočeský hejtman Jan Zahradník. Mezi přítomnými byl i člen spisovatelovy rozvětvené rodiny, který se shodou okolností jmenuje stejně: Adalbert Stifter.

Sport

Tenista Ulihrach pojede na dopingovou arbitráž koncem dubna

Tenista Bohdan Ulihrach odjede koncem dubna do amerického Jacksonvillu na Floridu, kde bude před tribunálem Mezinárodní tenisové federace (ITF) obhajovat svoji nevinu v případu pozitivního dopingového testu. Páteční informace některých deníků potvrdil Karel Tejkal, který Ulihrachovi v kauze pomáhá s obhajobou.

Osmadvacetiletý český tenista měl loni v říjnu na turnaji v Moskvě pozitivní test na metabolity anabolického steroidu nandrolonu. Mezinárodní tenisová federace mu automaticky udělila dvouletý zákaz činnosti. Až slyšení u arbitráže však rozhodne o výši či zrušení trestu.

Ulihrach tvrdí, že vědomě zakázané látky nevzal. Před cestou k 'soudu' do Spojených států absolvoval konzultace s odborníky, aby věděl, jak se hájit. Dál trénuje a s tenisem v dohledné době skončit nechce, i kdyby mu zástupci ITF dvouletý trest nesnížili.

Počasí

V sobotu bude v České republice polojasno, na jihu bude postupně přibývat oblačnost a později se ojediněle objeví i déšť. Teploty se budou pohybovat mezi 10 až 14, na horách kolem 5 stupňů Celsia. Vát bude slabý východní vítr.