Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Vojáci našli mrtvého chlapce, kterého hledali od čtvrtka

Záchranáři v neděli našli tělo dvouapůlletého Vítka Kalouska. Stovky lidí po něm pátraly od čtvrtka, kdy se ztratil. Dítě našli kolem 14:00 vojáci na poli u obce Ždírnice, která je asi šest kilometrů od Borovnice na Trutnovsku, kde chlapec s rodiči bydlel. ČTK to řekl mluvčí trutnovské policie Petr Kopecký. Tělo mrtvého dítěte, které nenese zjevné stopy násilí, se stále snažil hřát jeho jezevčík. Chlapec odešel z domova ve čtvrtek kolem 15:00 a podle mluvčího musel obejít řadu roklí a strží, než se dostal na místo, kde byl nalezen. Od domu ušel 10 až 12 kilometrů. Přesnou příčinu jeho smrti určí soudní pitva.

Vítek, který žil s rodiči a dvěma sourozenci v neoploceném domě za Borovnicí, byl podle místních lidí hyperaktivní dítě a často utíkal i z mateřské školky. Sám se vydával na cesty a býval vidět poměrně daleko od vesnice. Ve čtvrtek odpoledne se v nestřeženém okamžiku vydal sám s fenkou Terkou na procházku. Když jej nenašli rodiče, začali po něm zhruba po dvou a půl hodinách pátrat i lidé z vesnice a policie. Záchranářům při hledání ztraceného dítěte nepřálo počasí. První noc hustě pršelo, v pátek začalo sněžit a viditelnost byla minimální. Přestože do pátrací akce bylo denně zapojeno na 500 záchranářů, včetně dobrovolníků a cvičení psi a nad členitým terénem létal vrtulník s termovizí, chlapce našla až v neděli odpoledne rojnice vojáků. "Jeho pes jej neopustil. Když je vojáci našli, seděl na jeho těle a snažil se jej hřát," uvedl mluvčí.

Vyslání polní nemocnice do Iráku nemůže být podle Špidly rychlejší

Českou polní nemocnici není možné podle premiéra Vladimíra Špidly vyslat do Iráku dřív než v pátek 18. dubna. Klíčová jsou totiž ukrajinská letadla, která nemocnici do Iráku přepraví. "Nemohlo to být rychlejší, taková letadla my nemáme, ty má Ukrajina a nám se podařilo vyjednat nejbližší možný termín v pátek v noci," řekl v neděli Špidla novinářům. Celkem bude potřeba 21 letů obřích letounů An-124 Ruslan a dvou letů armádního Tu-154, kterým se přepraví lékaři, ženisté, vojáci zajišťující ochranu a další personál 7. polní nemocnice. Vyslání nemocnice musí ještě schválit parlament, který o něm bude jednat pravděpodobně v úterý. Podle Špidly je šance na přijetí velmi vysoká.

Vyhoštěná Iráčanka a její manžel už mají vízum pro cestu do ČR

Iráčanka Salja Chaláfová, kterou české úřady minulý čtvrtek nevpustili do České republiky, a její manžel již mají vízum pro cestu do Česka. V pondělí by jim mělo české velvyslanectví v syrském Damašku sdělit, odkud budou moci společně se svým nemocným synem odjet do ČR. ČTK to v neděli řekla ženina sestra Sunduss Chaláfová. Případ Salji vzbudil pozornost, neboť tato žena poté, co nebyla vpuštěna do ČR, cestovala do Damašku a po cestě potratila. Salja podmiňovala novou cestu do Prahy tím, že vízum dostane i její manžel. Její dvacetiměsíční syn Hasan by se měl v ČR léčit, protože je těžce nemocný. Trpí mozkovou obrnou, má ochrnuté nohy a svaly na krku. Iráčtí lékaři mu nebyli schopni pomoci. Zatím není jasné, kde se bude léčit.

Přístupovou smlouvu s EU podepíší Špidla, Svoboda i Telička

Premiér Vladimír Špidla, ministr zahraničí Cyril Svoboda, ale i vyjednávač Pavel Telička podepíší ve středu v Aténách za Českou republiku Smlouvu o přistoupení ČR a dalších devíti zemí k Evropské unii. Řecké ministerstvo zahraničí rozhodlo, že umožní podpis až třem lidem z každého z 25 států, které se ceremonie zúčastní. "Sedm zemí včetně České republiky chtělo, aby podepisovali tři lidé. Bylo rozhodnuto to umožnit," řekl ČTK mluvčí Russos Kunduros. Vysvětlil, že při prvním kole podpisů se zvěční dva za každou zemi; případný třetí přijde na řadu při dalším kole. Obě kola by se však podle něj měla odehrát v rychlém sledu za sebou, v rámci téhož obřadu.

Češi se podle Součkové nemusí bát po vstupu do EU jít v Evropě k lékaři

Po vstupu České republiky do Evropské unie budou moci čeští občané v ostatních evropských zemích navštívit lékaře za podobných podmínek jako doma. Nebudou se muset obávat závratných plateb za ošetření ani si platit další zdravotní pojištění. Zdravotní péči, která bude českým občanům poskytnuta v ostatních členských zemích EU, budou podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové plně hradit české zdravotní pojišťovny. "Naše pojišťovny budou plně hradit péči poskytnutou našim občanům v zahraničí," řekla v neděli ministryně Součková ČTK v Srní na Klatovsku po skončení konference Zdravotnictví po vstupu ČR do EU. "A naopak, pokud bude v naší zemi ošetřen občan jiné členské země, budou jeho pojišťovny uhrazovat zdravotní péči na našem území," dodala. Obavy z případných dluhů cizinců za ošetření proto podle ní nemusí mít ani čeští lékaři. Nesrovnalosti bude podle ministryně řešit Centrum mezistátních plateb.

Sobotka předloží cíl finanční reformy na přelomu května a června

Ministr financí Bohuslav Sobotka chce předložit vládě cíle reformy veřejných financí na přelomu května a června. Debata se podle jeho slov nyní vede o tom, zda meziroční tempo snižování deficitu má být mezi 0,5 až 0,7 procenta a zda má být vztaženo k hrubému domácímu produktu. "Předpokládám, že fiskální cíl bude definován nejpozději v první polovině května letošního roku, protože mým cílem je předložit na přelomu května a června do vlády aktualizovaný materiál koncepce reformy veřejných rozpočtů," řekl Sobotka ČTK a Českému rozhlasu ve Washingtonu, kde se účastní pravidelného jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Sobotka vysvětlil, že nyní jsou k dispozici varianty, které hovoří o meziročním tempu snižování deficitů vládního rozpočtu a veřejných rozpočtů jako celku.

ČNB není překvapena ekonomickým vývojem

Českou národní banku vývoj domácí ekonomiky nepřekvapil, nepatrné měsíční pohyby inflace nemění zásadním způsobem její pohled na vývoj, protože pracuje s dlouhodobějším výhledem. Řekl to ve Washingtonu ČTK a Českému rozhlasu viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer na dotaz týkající se možného snížení úrokových sazeb a možné změny ekonomických prognóz na letošní rok. Niedermayer uvedl, že ekonomický vývoj České republiky v zásadě ČNB nezaskočil, protože očekávala pokles inflace a negativní působení zpomalené evropské ekonomiky, zejména německé. Podle viceguvernéra je vždy potřeba počítat s novými faktory a nově vývoj posoudit. Nyní se například zlepšují vyhlídky na ceny ropy a ustupuje do pozadí ekonomické oživení Evropy. "Ale platí, že k posouzení ekonomického vývoje dojde za pár týdnů a my s ním veřejnost seznámíme," řekl Niedermayer.

Náklady příspěvku na nájemné by mohly být asi dvě mld.korun

Zhruba kolem dvou miliard korun ročně by se mohly pohybovat náklady příspěvku na nájemné, kterým by stát mírnil sociální dopady deregulace nájmů v bytech. ČTK to v neděli řekl ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Přesnou kalkulaci by však podle něj muselo udělat ministerstvo financí. Němec, tak jako jeho stranická kolegyně Hana Marvanová (US- DEU), soudí, že příspěvek by pomohl snížit obavy z uvolňování nájemného. Návrh na deregulaci však vláda neschválila a poslanci budou jednat o návrhu ministerstva financí, podle kterého by se nájemné mohlo jednostranně zvýšit maximálně o deset procent za rok. Příspěvek na nájemné by mělo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí, termín předložení vládě zatím není stanoven. Podle ministerstva pro místní rozvoj by příspěvek měl vycházet ze skutečných výdajů na bydlení a nikoliv jako dosud z příjmu domácnosti.

Politické špičky KSČM neprosadily posílení krajských organizací

Politické špičky KSČM neprosadily posílení kompetencí krajských výkonných výborů tak, aby struktura strany lépe odpovídala novému územněsprávnímu uspořádání republiky. Delegáti celostátní konference KSČM v Nymburce při diskusi o změně stanov doporučili zůstat u současného stavu. ČTK to potvrdil místopředseda KSČM Vlastimil Balín, který je koordinátorem pracovní skupiny, která na změnách pracuje. Krajské orgány KSČM nyní existují pouze na koordinační, nikoliv na samosprávné úrovni. Navržená změna podle kuloárových informací narazila na odpor okresních organizaci. Bojí se, že ztratí své zastoupení v ústředním výboru, říkají zdroje blízké vedení KSČM. Napříště by totiž jeho členy vybíraly krajské výbory.

Občanskou demokratickou alianci znepokojuje sílící vliv KSČM

Ústřední sněm Občanské demokratické aliance (ODA) v neděli v Humpolci na Pelhřimovsku přijal usnesení, ve kterém upozorňuje na sílící vliv KSČM. ODA je znepokojena nepřiměřeným vytvářením prostoru pro KSČM ve veřejnoprávních i ostatních médiích. "Vyzýváme všechny demokratické politiky, aby nepřijímali pozvání do diskusních pořadů, kterých se zúčastňují komunisté," řekl ČTK mluvčí ODA Jaromír Mário Císař. ODA rovněž vyzvala parlament, aby podpořil urychlené vyslání vojenské nemocnice do Iráku. Ústřední sněm také schválil uzavření dohody o vytvoření koordinační rady mezi šesti politickými stranami a hnutími. Dohodu uzavřely strany Cesta změny, Evropští demokraté, Liberálně reformní strana, politické hnutí Nezávislí, ODA a Volba pro město.

Stav lidských práv v ČR podle Špidly není špatný

V České republice jsou podle premiéra Vladimíra Špidly dodržována lidská práva a není proto třeba přijímat žádné radikální změny. "Stav lidských práv není příliš špatný," řekl v neděli premiér novinářům. Špidla za největší problém v této oblasti považuje vlekoucí se soudní spory. Vláda se má v pondělí zabývat zprávou, která bilancuje stav dodržování lidských práv v loňském roce. Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab ministrům představí svá doporučení. Podle Špidly je délka některých soudních líčení nepřiměřená. Jako příklad uvedl soudní spor o kontakt s nezletilým dítětem, který trvá 13 let. "Dítě se stalo zletilým a účel toho sporu se naprosto vytratil, to jsou věci, které jsou opravdu špatné," uvedl Špidla. Dodal, že ministr spravedlnosti je pověřen hledat změny zákonů a způsobů procesů tak, aby se to nestávalo.

Inspekce hodnotí dobře dozor nad podmínkami zvířat v ČR

Český veterinární dozor nad pohodou a odpovídajícími životními podmínkami zvířat je podle předběžného hodnocení inspektorů Evropské unie na dobré úrovni. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Inspekce v tomto týdnu prověřovala systém kontrol SVS týkající se pohody zvířat na jatkách, v zemědělských hospodářstvích a na dalších místech, kde se shromažďují hospodářská zvířata. Inspekce ale doporučila posílit spolupráci mezi místními úřady a příslušnými veterinárními správami, aby se veterináři vždy dozvěděli, jak byly řešeny jejich podněty k zahájení správního řízení či jiná doporučení. "Neboli jak byly řešeny přestupky, popřípadě trestné činy v oblasti pohody zvířat," vysvětlil Duben. Inspektoři navrhli, aby se užší zpětná vazba zakotvila do zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Každý stý Čech žije v silně znečištěném ovzduší

V roce 1990 žilo více než 40 procent obyvatel Čech a Moravy v silně a těžce znečištěném ovzduší. O deset let později musí silně a těžce znečištěný vzduch dýchat méně než deset procent obyvatel země. V nejhorší kvalitě ovzduší žije nyní každý stý Čech, počátkem 90. let to byl každý čtvrtý. Data Českého hydrometeorologického ústavu citují internetové stránky ministerstva životního prostředí http://indikatory.env.cz. Podle indexu kvality ovzduší počet lidí žijících v silně znečištěném ovzduší v posledních letech vzrostl, a to kvůli silnému zatížení měst dopravou. V roce 1998 kategorie nejhorší kvality ovzduší z hodnocení zcela vypadla, o rok později se kvůli emisím z dopravy znovu objevila. Znečištění se rozděluje do pěti kategorií, přičemž v roce 1990 v žebříčku znečištění Česka vůbec nefigurovala kategorie nejkvalitnějšího, tedy čistého ovzduší. Od roku 2000 žije v první kategorii, a dýchá tedy čistý vzduch, 40 procent obyvatel země.

Špidla: Hranice Národního parku Šumava by se neměly měnit

Hranice Národního parku Šumava (NPŠ) by se podle premiéra Vladimíra Špidly neměly měnit. Předseda vlády v neděli na setkání s představiteli šumavských obcí ve Vimperku uvedl, že bude čelit všem snahám o změnu území a hranic parku. "Parcelace Šumavy nepřipadá v úvahu," zdůraznil Špidla, Vyslovil se také pro zákon o šumavském parku. "Je jasné, že dlouhodobá perspektiva obcí je spojena s národním parkem. Šumava je přírodní hodnota a zaslouží si ochranu, a to i s určitými omezeními," řekl Špidla. Připomněl, že právě zákon o parku by měl řešit otázky náhrad obcí za újmy, které jim v souvislosti s tím, že leží na území parku, vznikají. Starostům šumavských obcí chybí také územní plán Šumavy. Premiér poukázal na to, že Šumava leží na území dvou krajů, což ztěžuje koordinaci tvorby územního plánu. Zákon o NPŠ by měl podle něho stanovit, že Šumava je z hlediska územního plánování jeden celek. Zástupci obcí se na premiéra obrátili rovněž s otázkou na převod armádního majetku a upozornili ho na masivní rozprodávání pozemků na Šumavě, které získávají spekulanti. Vedení správy NPŠ se s ekologickými aktivisty dlouhodobě pře o způsob hospodaření a péče o šumavský park. "Nejsem si jistý, zda proti kůrovci zasahovat či ne," uvedl Špidla ke klíčové otázce sporu.

Češi, Američané a Arabové hráli na Letné recesistický fotbal

Protiválečný happening uspořádala v neděli na pražské Letenské pláni Iniciativa proti válce. Ve fotbalových zápasech proti sobě nastoupily týmy složené z českých, arabských a amerických aktivistů, kteří se v minulých týdnech účastnili demonstrací proti postupu Spojených států vůči Iráku. "Chceme ukázat, že proti sobě můžeme hrát, aniž se střílíme," řekl ČTK jeden z organizátorů Martin Šaffek. V brankách byly umístěny portréty amerického prezidenta George Bushe a bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna. Mohlo se tak stát, že Američané se při snahách o vsítění branky trefili do svého prezidenta, Arabové zase do Husajna. Fotbalisté na sobě měli trička s nápisy Švejk, Ne Svoboda či Gross 007. Sudí občas recesistické zápasy přerušil. Proto, aby Češi a Američané mohli prohledat Araby, zda u sebe nemají chemické či biologické zbraně. Vedle hřiště byly rozvinuté transparenty s nápisy Dost bylo válek či Proč je moje ropa pod iráckými písky.

Češi mají v rostoucí oblibě víno, naopak méně popíjejí lihoviny

Češi mají v rostoucí oblibě víno, jehož spotřeba zvolna stoupá a loni činila 16,2 litru na hlavu za rok proti 13,5 litru v roce 1989. Naopak lihoviny začínají popíjet stále méně. Zatímco do roku 1999 byla jejich konzumace poměrně stabilní kolem deseti litrů na hlavu ročně, v posledních třech letech zvolna klesala na loňských zhruba 8,8 litru, vyplývá z odhadů Unie výrobců lihovin. Nejvíce však obyvatelé České republiky holdují pivu, jehož tuzemská spotřeba loni stoupla o čtyři litry na 160 litrů na hlavu a je stále nejvyšší na světě.

Dostál změnil názor na vývoz národních kulturních památek

Ministr kultury Pavel Dostál v pondělí předloží vládě návrh na schválení zápůjčky tří obrazů do zahraničí. Před dvěma měsíci vývoz děl, jež jsou národními kulturními památkami, naopak nedoporučoval. Vláda 24. února schválení vývozu odložila. Proč změnil názor a nyní vývoz doporučuje, odmítla jeho mluvčí Kateřina Besserová komentovat. Stejně jako v případě Kramářovy sbírky, již loni vláda odmítla zapůjčit do Francie, měl pravděpodobně ministr obavy ze zabavení uměleckých děl z důvodu mezinárodní arbitráže. Společnost CME totiž Českou republiku viní z toho, že neochránila její investice do televize Nova. Česká republika se 31. března zavázala, že nejpozději do 28. dubna složí 10,5 miliardy korun za prohraný arbitrážní spor se společností CME na bankovní účet ve Švédsku. Když švédský odvolací soud potvrdí nález arbitrážního tribunálu ve prospěch CME, banka jí obnos vyplatí. Vláda musí schvalovat každý vývoz národní kulturní památky do zahraničí. Tři obrazy, o kterých se bude v pondělí rozhodovat, patří Správě Pražského hradu. O dvě díla Petra Paula Rubense a jednoho obrazu Jacoba Seiseneggera projevilo zájem Německo, Itálie a Francie na výstavy o barokním umění.

U Vracova havaroval autobus s 16 dětmi, nikdo nebyl zraněn

U Vracova na Hodonínsku havaroval v sobotu odpoledne autobus převážející 16 dětí. I když se žádnému z nich nic nestalo, školáci prožili dramatické chvíle. "Po srážce s felicií se autobus převrátil v příkopu na bok a děti i tři dospělí se z něj dostali jen s naší pomocí střešním oknem," řekl v neděli ČTK operační důstojník hasičů Jaroslav Musil. Autobus z Hodonínska jel na trase Vracov-Vlkoš, když do něj na jedné z křižovatek mimo obce narazilo osobní auto Škoda Felicie. Příčinu nehody již policie zná; řidič vozidla nedal projíždějícímu autobusu se školáky přednost. Způsobená škoda se odhaduje na 65.000 korun.

Muzeum v květnu poprvé zpřístupní utajovaný kryt ve Výpustku

Pro milovníky historie, vojenství a také podzemí připravuje Technické muzeum v Brně na 17. května překvapení. Poprvé v historii, a zatím na jeden den, chce veřejnosti zpřístupnit donedávna přísně utajovaný vojenský kryt v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. "Akci uspořádáme ke Dni muzeí. Z krytu časem uděláme atrakci pro turisty," řekl v neděli ČTK ředitel muzea Vlastimil Vykydal. Kryt, o jehož existenci neměli dlouhá léta lidé z okolí ani ponětí, se již brzy stane majetkem muzea. Ministerstvo obrany totiž o vojenský areál, tvořený několika budovami a jeskyní, nemá zájem. Objekty proto dostane Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně a z krytu udělá muzeum historickou expozici.

Nejkrásnější dívkou ČR se stala Lucie Váchová z Příbrami

Miss České republiky roku 2003 byla v neděli v brněnském Boby centru korunována osmnáctiletá hnědoočka, plavovláska a studentka gymnázia z Příbrami Lucie Váchová. Je už druhou královnou krásy, pocházející z tohoto města - první byla před pěti lety Kateřina Stočesová. Váchová měří 178 centimetrů, váží 59 kilogramů a má ideální míry 90-60-90. První vicemiss se stala devatenáctiletá Klára Medková z Vyškova, která získala i tituly Miss televizních diváků a Miss sympatie. Třetí místo v soutěži o českou královnu krásy obsadila dvacetiletá studentka jazykové školy Markéta Divišová z Prahy.

V Brně shořely kanceláře a část skladu, škoda je asi pět milionů

V brněnské Kytnerově ulici shořely v noci na neděli kanceláře a z malé části i sklad náhradních dílů firmy Ford Rašino prodávající luxusní vozy. S ohněm bojovali hasiči pět hodin a škoda se odhaduje na pět milionů korun. "Oheň vznikl kvůli technické závadě na elektroinstalaci," řekl ČTK jeden z hasičských vyšetřovatelů, který neštěstí šetří. Oheň vzplál po 02:30 od elektrické zásuvky v dvoupodlažním objektu. Přehřívala se kvůli tomu, že v ní byl špatný kontakt vodičů. Od zásuvky se pak vzňalo zařízení. Hasiči touto verzí potvrdili domněnku policie, že požár nevznikl úmyslně. Po příjezdu hasičů na místo byl v plamenech s kancelářemi a oheň se rozšiřoval na sklad, který se z větší části podařilo před požárem uchránit. Hasiči se při zásahu nejprve dostali žebříky do druhého patra objektu a pak se jim podařilo oheň zlikvidovat.

Čermák s Friedlem vyhráli tenisovou čtyřhru v Casablance

František Čermák a Leoš Friedl společně vybojovali v marocké Casablance titul ve čtyřhře. Čeští tenisté, kteří plnili roli druhého nasazeného páru, zdolali v semifinále dvakrát 6:4 Argentince Sebastiana Prieta s Brazilcem Andrem Sá a v neděli ve finále jim stačily rovněž dva sety na americko-australský pár Devin Bowen, Ashley Fisher.

Vítek zaplaval na republikovém mistrovství český rekord na 20 km

Rostislav Vítek překonal na mistrovství republiky v dálkovém plavání v Pardubicích český rekord na 20 kilometrů. Plavec Komety Brno zvítězil v čase 4:03:16,2 hodiny, kterým zároveň splnil limit pro mistrovství světa. V závodu žen na téže trati dominovala Yvetta Hlaváčová v čase 4:22:37,2, jímž splnila B-limit pro účast na světovém šampionátu. Dopolední závody na pět kilometrů vyhráli Egypťan Mohamed El Zenaty a reprezentantka Jana Pechanová. Druhý v závodě mužů skončil Tomáš Nesiba před Jakubem Fichtlem. Oba splnili limity pro účast na červnovém mistrovství Evropy juniorů. Pechanová zvítězila před Kristýnou Kyněrovou, přičemž obě zaplavaly B-limit pro mistrovství světa.

Počasí

Noc na pondělí je jasná s teplotami +2 až -2 stupně. V pondělí bude slunečno, jen na Moravě a ve Slezsku bude obloha o něco zataženější. Teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem 11.