Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Místo vojáků pojedou čističky

Místo stovky vojáků jednotky speciálních sil z Prostějova odletí do Iráku se 7. polní nemocnicí 30 čističek odpadních vod. Jak uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík, cílem je zajistit obyvatelům Basry, kde by měla nemocnice působit, pitnou vodu. Snižující se bezpečnostní riziko v jižním Iráku pak umožňuje nezapojit do jednotky vojenské specialisty, kteří měli původně nemocnici chránit. K ostraze tak budou muset stačit vojenští policisté. O vyslání nemocnice bude tento týden jednat český parlament, nejprve Senát a v pátek i Poslanecká sněmovna.

Strach manželek vojáků z Kuvajtu zmírňují e-maily a telefonáty

E-maily, telefonáty a "esemesky", to jsou hlavní "zbraně" manželek českých vojáků z protichemického praporu v Kuvajtu, které žijí dlouhé měsíce v obavách o osud svých nejbližších. Zatěžkávací zkouškou pro vojáky i jejich rodiny byly zejména poslední týdny, kdy v sousedním Iráku zuřila válka. I když nejhorší fáze konfliktu zřejmě skončila, manželky chemiků budou v klidu teprve tehdy, až se jejich muži vrátí v pořádku domů.

Totéž jim v pondělí při setkání na Úřadu vlády popřál premiér Vladimír Špidla, který ocenil profesionalitu vojáků i perfektní rodinné zázemí, které jim pomáhá zvládat fyziky a psychicky náročnou misi daleko od domova. "Některé věci se nedají vydržet, když člověk nemá někoho, o koho se může opřít," řekl předseda vlády a každé dámě předal jako výraz obdivu rudou růži.

Manželky vojáků si pochvalovaly přístup armády, která se podle nich snaží rodiny vojáků co nejvíce informovat o jejich situaci. V kontaktu s Kuvajtem jsou téměř každodenně prostřednictvím elektronické pošty či telefonu. Na dlouhé povídání či psaní ovšem není čas, zvláště ve chvílích, kdy se česko-slovenská jednotka připravovala na reálnou hrozbu použití chemických zbraní. "V těch rušných dnech mi manžel denně ráno posílal esemesku, že je v pořádku," řekla ČTK Jana Gajdošová, jejíž manžel je zástupcem velitele praporu.

Rodinní příslušníci mohou také využívat služeb armádní psychologické poradny. Ženy ocenily i pozdravy vojáků, které vysílá Česká televize, nebo vzkazy, které mohou posílat prostřednictvím Českého rozhlasu. "Můžeme být více v klidu a mít jistotu, že jsou v pořádku," kvituje takový způsob komunikace Gajdošová.

Obavy i stesk zažívá také Iveta Lupuljevová, i když po pádu režimu Saddáma Husajna se jí přece jen trochu ulevilo. O jejím manželovi, který je velitelem jednotky, ministr obrany Jaroslav Tvrdík mluví jen v superlativech. "Bylo to daleko horší, měla jsem daleko větší strach než nyní, když už je to přece jen klidnější," poznamenala. V Kuvajtu je její muž od ledna, vrátit by se měl na konci června. Po více než 20 letech společného života s vojákem ale ví, že doma se stejně nezdrží dlouho a vydá se na další misi. Stýská se i osmnáctileté dceři: "Je už rozumná, dospělá, ale samozřejmě by byla radši, kdyby byl táta doma. Oběma nám moc chybí, ale nedá se nic dělat," podotkla paní Iveta.

Armáda vedle pondělního setkání s premiérem připravila pro skupinku manželek jako ocenění jejich podpory vojákům i výlet na Karlštejn, kam se mají dopravit vrtulníkem. Zdaleka to není jediná armádní akce, která pomáhá rodinám zpříjemnit čekání na návrat jejich blízkých.

V Kuvajtu je nyní okolo 400 českých vojáků, mužů i žen. Na konci května armáda stáhne zpátky do vlasti 251 chemiků, kteří v Perském zálivu strávili už skoro tři čtvrtě roku.

CVVM: Polovina lidí je spokojených, dvě třetiny mají obavy

Více než polovina lidí v České republice je spokojena se svým osobním životem. Vyplývá to z březnového průzkumu, který v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Spokojeno je 56 procent dotázaných, 14 procent je naopak nespokojených. Dvě třetiny lidí mají z něčeho obavy. Žádné obavy naopak nemá 33,5 procenta respondentů.

Hodnocení osobního života se v průběhu posledních pěti let mění jen minimálně. Nyní CVVM zjistilo výraznější pokles počtu těch, kteří nejsou "ani spokojeni, ani nespokojeni", a mírný nárůst části spokojených občanů.

Obavy vyjádřilo 65,5 procenta respondentů. Přibližně pětina z nich (19,6 procenta) své obavy vztahovala k sobě a ke svým rodinám - souvisely například se zdravím, problémy v rodině a osaměním. Podobně rozšířené byly ale také obavy sociálně- ekonomického rázu, například z nezaměstnanosti, ze zhoršení životních podmínek a sociálních jistot obecně (20,5 procenta). Znepokojení ze situace ve světě bylo až na třetím místě a vyslovilo se pro ně 16,4 procenta lidí. Proti průzkumu z roku 2001 značně ustoupily obavy subjektivního charakteru a podstatně se rozšířilo znepokojení z globálního vývoje. Obavy z vnitropolitické situace mají nyní jen 2,2 procenta z těch, kteří vyjádřili nějaký strach. Dvě procenta lidí mají strach z kriminality, drog či zhoršování životního prostředí.

O své budoucnosti se vyjadřují optimisticky téměř tři čtvrtiny dotázaných (71 procent), o budoucnosti českého obyvatelstva 58 procent. V souvislosti s perspektivami lidstva jako celku ale převažuje skeptický postoj (53 procent); optimisty zůstává 39 procent respondentů. Pokles optimismu v souvislosti s perspektivami lidstva průzkumy zaznamenávají od roku 1999. Hodnocení budoucnosti obyvatel ČR přitom vykazuje pozvolnou vzestupnou tendenci.

Odborníci: Vstup do EU bude pro české stavební firmy přínosem

Vstup České republiky do Evropské unie bude podle odborníků, kteří v pondělí vystoupili na Evropském stavebním fóru v Brně, pro české stavební firmy přínosem. Výhody ze vstupu prý budou převažovat nad riziky jednotného evropského trhu. Mezi výhody patří například možnost většího přílivu zahraničních investic a účast na evropském trhu. Ke slabinám se řadí silnější konkurenční prostředí.

"Vedle možnosti větších zahraničních investic by vstup do unie měl vést ke zvýšení poptávky po stavebních pracích v České republice," řekl prezident Evropské federace stavebního průmyslu (FIEC) Wilhelm Küchler. "Dodavatelé na stavebním trhu se budou moci snadněji účastnit evropských projektů," dodal Heinz Zourek z Evropské komise. Firmy budou moci využít i peněz ze strukturálních fondů. Zourek zároveň upozornil na to, že české firmy budou vystaveny konkurenci evropských firem. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Milana Veverky budou české stavební firmy schopny po vstupu do unie konkurovat evropským firmám. K výhodám tuzemských firem podle něj například patří nižší ceny stavebních prací a mzdové náklady. V době vstupu České republiky do EU budou podle SPS ceny ve stavebnictví zhruba dvakrát nižší než v EU. "Vstup do Evropské unie je šancí pro české stavebnictví. Nemyslím si, že by k nám přišlo mnoho zahraničních stavebních firem. Naopak, vytvoří se příznivé prostředí pro investory," řekl ČTK generální ředitel společnosti Skanska CZ Zdeněk Burda. Podobný názor zastává i ředitel odboru stavebnictví ministerstva průmyslu a obchodu Jaromír Kovář. Podle něj bude vstup do EU snazší proces, než byl přechod ČR na tržní ekonomiku.

Stavební firmy před vstupem do unie čeká mimo jiné příprava na přísnější opatření v oblasti bezpečnosti práce. "Nároky EU na bezpečnost práce zatíží firemní rozpočty. Zhruba 20 procent investic bude třeba směřovat do této oblasti," uvedl prezident SPS. Problémem podle něj v současnosti zůstává přijetí evropských norem. "Přípravu jsme podcenili," uvedl Veverka. Pokud si stavební firmy nezajistí osvědčení, že splnily evropské stavební normy, jejich pozice na zahraničním, ale i domácím trhu se prý zhorší. Žádané totiž budou výrobky a firmy, které normy splňují.

Rodičům zemřelého Vítka hrozí obvinění ze zanedbání povinné péče

Rodičům Vítka Kalouska, kterého v neděli našli záchranáři po několikadenním pátrání mrtvého, hrozí obvinění ze zanedbání povinné péče. "Na případu se pracuje, shromažďují se všechny podklady pro případné trestní stíhání," řekl ČTK mluvčí trutnovské policie Petr Kopecký. Dodal, že policisté potřebují na uzavření případu několik dní.

Tragédií se bude zabývat i Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. "Obecně je možné říci, že je povinností rodičů se o dítě starat tak, aby se mu nic nestalo, ale v tomto případě ještě neznám podrobnosti," uvedla státní zástupkyně Renáta Vesecká. Smrti malého chlapce šlo podle policejních odborníků zabránit. Například severomoravský kriminalista Josef Malý, který se na pátrací akce specializuje, se domnívá, že neúspěch hledání v prvních hodinách zavinili rodiče. "Běžně se nám v těchto případech stává, že dostáváme nepřesné informace a rodiče nám řeknou jen třetinu toho, co potřebujeme vědět," řekl dnes ČTK. Podle něj je v těchto případech lepší, když příbuzní přiznají selhání. "Pak můžeme zabránit tragédii," doplnil.

Podle něj stačilo, aby matka přiznala, že se chlapec ztratil o něco dříve, než tvrdila. "Pak by se hranice prohledávaného území posunula. Vojákům a policistům přitom podle informací z tisku stačilo jen 500 metrů," míní Malý. Rodiče zjistili, že chlapec se svým jezevčíkem odešel z domova ve čtvrtek kolem 15:00. Zmizení syna ale na radnici nahlásili až po více než dvou hodinách. Nad prodlevou se pozastavují i někteří lidé v obci. "Kousíček viny na rodičích zřejmě je, například kdyby dříve řekli, že Vítek zmizel. Nyní jsou to všechno ale jen spekulace," řekl dnes ČTK starosta Borovnice Josef Bušák. Dodal však, že případné trestní stíhání rodičů nepovažuje za důležité. "Žádné obvinění kluka už zpátky nevrátí, ať se rodiče starali dobře nebo špatně," řekl Bušák.

Vítek byl podle lidí v obci velmi čilé dítě a rodiče jej zřejmě měli lépe hlídat. "Nechci nikomu ublížit, ale když se stane podobná událost, je vždycky někde něco zanedbané," řekla ředitelka Základní a mateřské školy v Borovnici Eva Lukášová. Rodiče Vítka se dnes ČTK nepodařilo kontaktovat. Dítě od čtvrtka hledaly stovky lidí, ale našly je mrtvé až v neděli. Malý chlapec, který podle policistů musel v těžkém terénu ujít několik kilometrů, pravděpodobně zemřel na podchlazení.

Policie: Chlapec v Brně nutil spolužačku k anonymním telefonátům

Policisté zadrželi patnáctiletého školáka a jeho stejně starou spolužačku, kteří jsou podezřelí, že si dvakrát vymysleli uložení bomby v základní škole v Křenové ulici v Brně. "Chlapce nebavila výuka, proto dívku násilím přinutil, aby zatelefonovala na krizovou linku 112 a vymyslela si uložení bomby," řekla ČTK policejní mluvčí Jana Kozárová.

Poslední výjezd do základní školy v Křenové ulici mělo 20 policejních specialistů v pátek. Kvůli anonymovi museli evakuovat 230 dětí. Škola stojí v centru města a před její prohlídkou bylo nutné odklonit dopravu.

"Vyšetřování potvrdilo naše domněnky, že bombu si vymyslela dvojice, a to nejen v pátek, ale již jednou i letos v březnu, kdy také byla škola evakuována," doplnila mluvčí. Dívka je podezřelá z šíření poplašné zprávy a chlapec navíc z vydírání. Za to jej může soud poslat až na 1,5 roku do diagnostického ústavu. Brněnští policisté nyní pátrají také po anonymovi, který v únoru způsobil dosud největší evakuaci v novodobé historii Brna. Oznámil totiž, že ve školách v městské části Líšeň jsou bomby. Celkem muselo být vyklizeno sedm škol a evakuováno více než 1500 dětí.

Hvězdami slavností na Hradě budou Tříska, Langmajer a Stropnický

Hvězdami Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě budou vedle Jana Třísky také Jiří Langmajer a Martin Stropnický. Kromě čtyř desítek repríz Krále Leara, který se stal hitem loňské sezony, totiž tento festival nabídne i novou inscenaci Hamleta, jejíž protagonisté se v pondělí setkali ve Švandově divadle v Praze na první čtené zkoušce. ČTK to řekla mluvčí slavností Pavlína Fechterová. Hamlet sedmý ročník slavností zahájí 27. června. V polovině července se na čtyři dny přesune do Brna, pět srpnových představení se uskuteční v Bratislavě. Král Lear s Janem Třískou se bude hrát od poloviny července celý měsíc. Od 26. do 30. srpna bude hostovat v Brně," uvedla Fechterová.

Inscenaci Hamleta nastuduje pro imaginativní prostor Nejvyššího purkrabství režisérka Lucie Bělohradská. Langmajer ztvární titulní roli, postavu královraha Claudia ztělesní držitel Thálie Martin Stropnický. V ansámblu, který spolu odehraje kolem 45 představení, jsou i Petra Špalková (Ofélie), Tomáš Pavelka (Guildenstern), Jan Teplý ml. (Laertes), Vladislav Beneš (Polonius) a Hana Maciuchová v alternaci s Evou Salzmannovou (Gertruda).

Podle režisérky má princ dánský hledat odpověď na otázku, zda být či nebýt v současném světě. "Jestli se mi Hamlet povede, mám šanci konečně se dostat mezi velký kluky," řekl Langmajer, s nímž Bělohradská úspěšně spolupracovala v Divadle pod Palmovkou (Caligula, Oidipus). Langmajer si troufá bez alternace odehrát jak Hamleta, tak pokračovat v Králi Learovi, v němž loni exceloval jako princ Edgar. Jevištní prostor nově ztvární scénograf Ondřej Nekvasil. Má mu vévodit moderní skleněný dům vyrůstající z původní kamenné stěny, v jehož patrech se příběh odehraje. Zkoušky pod střechou budou pokračovat do 15. června. Pak se herci přesunou na Pražský hrad, kde po nocích absolvují závěrečný finiš.

Podle producentů Alexeje Pyška a Michala Rychlého z agentury Schok počítá i letošní ročník s hosty. Středočeské divadlo Kladno uvede koncem srpna komedii Jak se vám líbí a tragédii Romeo a Julie. Britskou verzi Hamleta přiveze do Prahy TNT Theatre Britain - The American Group Theatre v režii Paula Stebbingse.

počasí:

V noci z pondělí na úterý čekáme většinou jasno, na východní Moravě zpočátku polojasno. Nejnižší teploty 4 stupně až nula. Mírný východní vítr.

V úterý - skoro jasno až polojasno. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách kolem 11-ti. Mírný východní vítr.