Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Posílit lékaře v Iráku a úplně stáhnout chemiky z Kuvajtu

Ministerstvo obrany chce posílit český kontingent v jižním Iráku. Zatímco všichni vojenští chemici, kteří působili v Kuvajtu, se začnou přesunovat zpátky do České republiky, 7. polní nemocnice by měla být rozšířena o zabezpečovací jednotku. V Kuvajtu to potvrdil ministr obrany Jaroslav Tvrdík s tím, že jeho návrh ještě musí schválit Parlament.

Ústavní činitelé a vojáci položili věnce k hrobu Neznámého vojína

Devět věnců převážně v českých národních barvách zdobí od dnešního rána hrob Neznámého vojína na pražském vrchu Vítkov. Položili je tam nejvyšší ústavní činitelé a představitelé armády, hlavního města, bojovníků za svobodu sokolů a legionářů. Vzdali tak bez proslovů hold lidem, kteří zahynuli v boji proti nacistickému režimu. Tradiční pietní akt zahájil dnešní oslavy konce druhé světové války v Evropě, který si Česko připomíná jako Den osvobození od fašismu.

Jako první uctil památku padlých prezident Václav Klaus, po něm místopředseda Senátu Jan Ruml a šéf sněmovny Lubomír Zaorálek. Následovali je premiér Vladimír Špidla a ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Z jeho věnce při kladení odpadl jeden z červených karafiátů, ministr jej ale nechal ležet.

Spolu se zástupkyní Českého svazu bojovníků za svobodu věnec pokládal i velvyslanec Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian. Pietní akt k 58. výročí kapitulace nacistického Německa provázely vojenské pocty a ukončila jej česká stání hymna. Na ceremoniál se přišla podívat hrstka Pražanů, lidé se zřejmě rozhodli prožít dnešní volný den jinak.

Národní památník na Vítkově vznikl ve 30. letech. Měl sloužit jako panteon, připomínající vznik Československa a hrdinství legionářů. Po válce byl uctíván jako mauzoleum komunistických prominentů. Hrob neznámého vojína je zde od roku 1949, kdy sem byly vojákovy ostatky přeneseny z Dukelského průsmyku.

Památník přestal být státním pohřebištěm v říjnu 1990. O sedm let později se pod sochu husitského vojevůdce Jana Žižky, který hrob střeží, vrátil žulový státní znak. Je přesnou kopií původního znaku od akademického sochaře Otakara Španiela; znak byl v roce 1948 zničen a nahrazen lvem s pěticípou hvězdou.

Kdo může za zaplavené pražské metro?

Hlavní příčinou zaplavení pražského metra při loňských povodních byla neočekávaná síla povodně, na kterou nebyla ochrana metra připravena. Rozsah škod by byl ale daleko menší, kdyby fungovala protipovodňová opatření a při rozhodování neselhala povodňová komise metra, tvrdí vyšetřovací komise pražského magistrátu. Zatopení metra vyšetřuje také policie. Ta ještě před měsícem plánovala trestní stíhání konkrétních osob.

Německá celnice tvrdí, že u hodonínských antilop jednala správně

Německá celnice na hraničním přechodu Waidhaus-Rozvadov tvrdí, že v případě zadržení transportu antilop pro hodonínskou zoologickou zahradu jednala správně a za pozdější úhyn jednoho ze zvířat nemůže nést odpovědnost. Jak dnes sdělil ČTK zástupce vedoucího tamního celního úřadu Helmut Prexler, dopravcům chybělo příslušné vývozní povolení od německých úřadů.

Transport čtyř antilop, které byly převáženy ze ZOO v Kolíně nad Rýnem a spadají pod dohodu o ochraně druhů, se podle Prexlera objevil na přechodu 22. dubna. Vedoucí německé směny žádal od dopravce povolení k vývozu, které měl mít už od kolínských celních úřadů. Jak Prexler uvedl, povolení chybělo, a proto transport nemohl pokračovat v cestě. "Kolega odmítl zvířata oprávněně," řekl zástupce celního úřadu ve Waidhausu.

Transport se však znovu objevil na hranici druhý den, kdy nebyl odbavující celník z prvního dne přítomen. Nová směna v neznalosti situace z předchozího dne odbavila transport zvířat bez povolení, uvedl Prexler. Dodal, že dopravci musejí mít v pořádku nejen dokumenty, ale musejí mít také také dostatek krmiva nebo vody. Když transport opouštěl hranice, byla zvířata naživu, konstatoval.

Hodonínská zoo ve středu uvedla, že němečtí celníci z Waidhausu nesou odpovědnost za úhyn jejich antilopy sitatungy. "Celníci dělali obstrukce a 11 hodin nás zdrželi na hranicích," řekl ČTK ředitel ZOO Miroslav Frais. Z pitevní zprávy podle něj plyne, že zvíře uhynulo kvůli dlouhému transportu.

Spor může mít i dohru před soudem. Zahrada o problému informovala ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Ze čtyř antilop uhynul samec a jedna ze samic byla po zdlouhavém převozu v bedně v tak špatném stavu, že musela být operována a dosud se zcela nevzpamatovala z šoku.

Soudní spor v kauze zneužitého spermatu má pokračovat v červnu

Soud naplánoval na počátek června další část jednání neobvyklého občanskoprávního sporu v kauze údajně zneužitého spermatu. V březnu případ odročil na neurčito kvůli nutnému prostudování nového znaleckého posudku. Řízení bude pokračovat 4. června, řekla ČTK samosoudkyně pražského městského soudu Dagmar Stamidisová.

Třiačtyřicetiletý Tomáš K. žádá milionové odškodné po pražské společnosti Gest. Podle něj neoprávněně použila jeho sperma k oplodnění jeho kamarádky. Jitka B. pak porodila dvojčata. V žalobě na ochranu osobnosti poukazuje muž na to, že osmatřicetiletá zdravotní sestra, s níž měl občas pohlavní styk, od něj sperma vylákala lstí. Podle něj prohlásila, že spermie potřebuje pro lékaře kvůli určení vhodné antikoncepce. Tomáš K. se cítí podveden a požaduje dvěstětisícové odškodné také po ženě.

Dosavadní jednání se kvůli požadavku účastníků odehrávalo s vyloučením veřejnosti za zavřenými dveřmi soudní síně. Podle dostupných informací Jitka B. tvrdí, že měla se žalobcem sedmiletý partnerský vztah, že nebyla žádnou jeho kamarádkou. Její přítel si podle ní nechal ve firmě Gest opakovaně sperma odebrat kvůli umělému oplodnění. Společnost její verzi doplňuje tím, že má mužovo čestné prohlášení z roku 1999, v němž s možným umělým oplodněním souhlasí. To ale žalobce odmítá.

Gest podle tisku provedl ženě umělé oplodnění na jaře 2001, loni v lednu se jí narodili dva chlapci. To byl ale již partnerský vztah jejich rodičů minulostí. Tomáš K. měl už delší dobu jinou přítelkyni. Nyní je roztrpčen z toho, jakým způsobem přišel ke dvojčatům, jež prý nechtěl a která mu fatálně zasáhla do života.

Chlapec vylezl na vagon, zasáhl ho elektrický proud

Elektrický proud zasáhl ve středu večer dvanáctiletého chlapce, když lezl po odstaveném vagonu na nádraží v Dasnicích na Sokolovsku. Chlapec utrpěl těžké popáleniny, řekl dnes ČTK mluvčí karlovarských hasičů Vladimír Meluzín.

"Zřejmě několik dětí si hrálo na páté odstavné koleji. Jeden z nich vylezl na střechu vagonu a dostal se do blízkosti elektrického vedení železniční trakce. Vytvořil se elektrický oblouk, chlapce zasáhl proud a on spadl na zem," uvedl Meluzín. Hasiči chlapci poskytli první pomoc a poté ho převezla záchranná služba do sokolovské nemocnice.

Lékaři sokolovské nemocnice ČTK řekli, že chlapce ještě v noci převezl vrtulník na kliniku popáleninové medicíny v pražské vinohradské nemocnici.

Ve Valašském Meziříčí jsou k vidění 300 milionů let staré fosilie

Kameny, minerály a fosilie fauny a flóry z období prvohor, druhohor a třetihor mohou v těchto dnech vidět návštěvníci výstavy Geologické zajímavosti Vsetínska v Zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. "Nejstarší exponáty pochází z doby před 300 miliony let," řekl dnes ČTK autor výstavy Miroslav Požár.

Vystaveny jsou převážně nově nalezené exempláře zkamenělých kapradin, přesliček a plavuní. Ty byly objeveny po povodních, které v roce 1997 obnažily úseky skalního podkladu v korytě řeky Bečvy. "Při regulacích koryta Bečvy byly odhalené vrstvy podloží překryty a pro další generace bude těžké se k podobným pokladům dostat," uvedl Požár.

Expozice informuje zábavnou a stručnou formou veřejnost o základní geologické charakteristice oblasti a představuje nejnovější nálezy za období posledních pěti let. Většina sběrů pochází z oblasti mezi Valašským Meziříčím a Hustopečemi a je určena laické i odborné veřejnosti.

Některé nálezy dokumentují těžbu uhlí na Valašsku praktikovanou před 100 lety. Zajímavé jsou rovněž atypické minerály, které byly veřejnosti dosud neznámé, nebo dokumenty o skalních útvarech v regionu. Exponáty pocházející ze sbírky Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně doplnili místní sběratelé.

Výstavu doplňují obrazy mladého vsetínského autora Jiřího Fialy. Ve svých dílech zachycuje strukturu zemského povrchu, rozličné tektonické vlivy a vztah historie země s osudem člověka. Výstava potrvá do 16. června.

Čeští hokejisté se po roce vrátili do boje o medaile na MS

Čeští hokejisté se po roční pauze vrátili do bojů o medaile na mistrovství světa. V Turku porazili loni druhé Rusko 3:0 a mají šanci navázat na zlatou éru českého hokeje na šampionátech z let 1999-2001.

Důležitou první branku dnes vstřelil v sedmnácté minutě ve vlastním oslabení Jan Hlaváč, jenž zakončil přečíslení společně s Milanem Hejdukem dva na jednoho. "Myslel jsem, že mi dá puk dříve za modrou, ale bek dobře bránil, tak mu udělal kličku. Já jsem pořád věřil, že mi přihraje, tak jsem šlapal do brány, i když to byl risk, protože hrozilo přečíslení, ale on to udělal výborně," pochválil svého nového spoluhráče v útoku Hlaváč.

Důležitým momentem v utkání byla podle něj skutečnost, že Češi byli na zápas lépe připraveni než soupeř. "Byli jsme více odhodlaní a dali rychle tři branky, což nám pomohlo. Pak jsme už spíše bránili výsledek. Hráli jsme více pro mančaft, zatímco oni hodně na sebe," podotkl forvard Caroliny, jenž hýřil celý zápas aktivitou. "Stálo to ale hodně sil, protože v této hale je hodně špatný led, ale vyplatilo se to. V poslední třetině už jsem toho měl plné zuby. Čekali jsme, co předvedou oni," oddechl si Hlaváč.

I přes výsledek 3:0 se prý nejednalo o lehké utkání. "Měli řadu šancí, ale Tomáš Vokoun výborně chytal," chválil brankáře. Po Hlinkově zásahu již věřil, že tým dovede zápas do vítězného konce. "Říkal jsem si, že už to nebude jako se Slováky, že to udržíme," dodal Hlaváč.

Jedním z trojice českých hokejistů, kteří byli před rokem svědky čtvrtfinálové porážky s Ruskem v Jönköpingu, byl Jaroslav Hlinka. "Už od včerejška mě to strašilo v hlavě, ale říkal jsem si, že jim to vrátíme, že jsme se poučili. Rusové hráli stejně jako před rokem ve skupině nevýrazně a říkal jsem si, že podruhé budeme chytřejší a nenecháme je vyhrát," uvedl útočník švýcarského Klotenu, podle nějž byl mezi oběma zápasy rozdíl zejména v taktice.

"Před rokem jsme si říkali, že je přehrajeme, dáme jim góly a jednoduše je porazíme. Do té doby prohrávali kde s kým, ale na zápas proti nám vytáhli perfektní defenzivu a my jsme se nedokázali prosadit. Letos jsme se do nich ale netlačili a nehráli tak naivně," srovnal Hlinka. Důležitý byl také první gól, jenž tentokrát dali Češi. "Pro uklidnění je hodně podstatný. Když se ve čtvrtfinále dotahuje, tak je to těžké a náročnější. Oni se museli nutit dopředu a my mohli čekat na svou šanci," dodal útočník.

O počasí:

Ve čtvrtek se začne od západu a jihozápadu zatahovat a přijdou přeháňky nebo bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů.

V noci čekejte oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, místy i s kroupami. Nejnižší noční teploty 17 až 13 stupňů.

V pátek přes den by mělo být oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 19 až 23, na východě republiky až 25 stupňů. Mírný západní vítr 10 až 25 km/ hodinu.