Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Prvních 30 chemiků z Kuvajtu se vrátilo domů k rodinám

Prvních 30 vojáků z česko- slovenského protichemického kontingentu, který působí v misi Trvalá svoboda v Kuvajtu, se vrátilo ke svým rodinám. Vojáci přiletěli ve středu spolu s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. Čtvrtek vojáci strávili na vyšetřeních ve vojenském zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku.

"Dnes je automobily ministerstva obrany rozvezly přímo domů," řekl ČTK zastupující velitel základny chemického vojska Miroslav Beran. Den prohlídek musejí absolvovat vojáci vracející se z misí kvůli možnosti, že si z ciziny přivezli nebezpečnou chorobu.

Do služby se podle Berana budou vojáci hlásit teprve v pondělí, do té doby s nimi nemá základna žádný kontakt. "Ani je nechceme rušit v rodinách, když se po více než půlročním působení ve válečné oblasti vracejí domů, všichni už na ně netrpělivě čekají," poznamenal Beran.

Třicet vojáků, kteří se jako první do vlasti vrátili, působilo v Kuvajtu od září. Ve společném česko-slovenském protichemickém praporu pod velením Dušana Lupuljeva působí v Perském zálivu 400 českých a 70 slovenských mužů a žen. Dosud pomáhali při poskytování humanitární pomoci v jižním Iráku, například při rozvozu vody. Všichni by se do vlasti měli vrátit počátkem června. V Iráku zůstane česká polní nemocnice, kde by mělo působit zhruba 280 českých vojáků.

Podezřelí z napadení sanitky jsou obviněni ze dvou trestných činů

Policie dnes obvinila z výtržnictví a z pokusu o těžké ublížení na zdraví dva muže, kteří jsou podezřelí z útoku na osádku sanitky. ČTK to sdělila Eva Miklíková z pražské policejní správy. Incident, při němž byl surově zbit lékař záchranné služby, se odehrál minulý týden u chuchelského závodiště v Praze 5.

Policejní mluvčí upřesnila, že obvinění muži jsou stíháni a svobodě. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim trest vězení v trvání od dvou do osmi let. Vyšetřování případu, který dosud policisté evidovali jako přestupek, podle Miklíkové pokračuje. Kriminalisté čekají na znalecké posudky zranění, které utrpěl napadený lékař.

Minulé pondělí v noci v Radotínské ulici nezvládl řidič mazdy řízení a narazil nejprve do lampy a pak do stromu. Dva ze tří pasažérů havarovaného auta poté napadli záchranáře, kteří je přijeli ošetřit. Lékaře zkopali tak, že měl rozbitou hlavu, otřes mozku a pohmožděniny po celém těle. Řidiči a dalšímu záchranáři způsobili pohmožděniny břicha. Hasičům, kteří dorazili na místo, se po chvíli podařilo násilníky spoutat a předat policejní hlídce. Policisté zjistili jejich totožnost a převezli je k ošetření do nemocnice.

Podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze byl tento případ ojedinělý svou brutalitou. Hrubé urážky i fyzické útoky na lékaře jsou však podle něj poměrně časté. Zdravotníky podle Schwarze ohrožuje i pomstychtivost lidí, s nimiž přicházejí do styku, když zasahují mezi drogově závislými a dealery anebo se snaží ochránit napadené ženy.

Naposledy se sanitka stala terčem násilníka ve středu ráno v Praze 10. Psychicky nemocný muž tu se zbraní ohrožoval posádku záchranné služby. Útočníka zadržela policie. Poté byl převezen do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Incident se obešel bez zranění.

Schwarz tento týden kritizoval policii, že podle něj neposkytuje lékařům záchranné služby dostatečnou ochranu před útoky agresivních lidí. Ředitel záchranné služby se také domnívá, že policie vyšetřuje chuchelský případ liknavě. Policejní mluvčí, ale jeho kritiku odmítl s tím, že policejní hlídky vyjíždějí ke všem případům, u nichž je lékaři o asistenci požádají.

Součková chce vybavit záchranky a hygienu pro krizové situace

Ministerstvo zdravotnictví se musí připravit na řešení krizových situací, zdravotníci na ně totiž zatím příliš připraveni nejsou. Ministryně Marie Součková bude v pondělí informovat vládu o vybavení zdravotnických záchranných služeb a hygienické služby a o stavu logistiky zdravotnictví. Zprávu vytvořila ve spolupráci s krajskými hejtmany, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva Mario Böhme.

Zdravotnické záchranné služby jsou od ledna v působnosti krajů. Součková chce dosáhnout jejich srovnatelného vybavení v programu rozvoje a obnovy materiálního a technické vybavení zdravotnictví pro řešení krizových situací.

"Cílem je zabezpečit financování služeb a vypracování standardu vybavení. Na to bude potřeba 916 milionů korun v průběhu let 2004 až 2007," uvedl mluvčí.

Vláda by se rovněž měla zabývat zabezpečením zdravotní péče občanům v krizových situacích, jako jsou přírodní katastrofy a průmyslové havárie. Logistika zdravotnictví by se podle mluvčího měla řešit v programu podpory rozvoje a obnovy materiálního a technického vybavení zdravotnictví pro řešení krizových situací, který je rozložen na léta 2004 až 2007.

"Radioaktivní" dárek pro Verheugena zabavila ochranka

Rakouským odpůrcům jaderné elektrárny Temelín dnes nevyšel záměr na předání "radioaktivního" dárku evropskému komisaři Günteru Verheugenovi, který se účastní dnešních oslav rozšíření EU ve Vídni. Urnu s půdou, která pochází z údajně zamořené skládky u českých Mydlovar, totiž zajistila bezpečnostní služba.

Odpůrci atomu sice dosáhli toho, že s nimi Verheugen prohodil několik vět před vídeňským zámkem Schönbrunn, urnu však zabavila ochranka hned u vstupu. Evropskému komisaři předali pouze petici a svůj posudek o skládkách atomových odpadů v Česku. Schránku dostali zpět, až když se komisař vrátil do budovy k oslavám.

"Zkusíme mu to poslat poštou do Bruselu," řekl ČTK Andreas Reimer z hornorakouského spolku Stop Temelín. Před ním hovořil několik minut s Verheugenem také zástupce Greenpeace, který požadoval, aby EK bojovala za odstoupení od jaderné energie.

Verheugen poznamenal, že sám osobně není příznivcem jaderné energetiky, možnost celoevropského ústupu od atomu ale vidí "velmi skepticky". Zdůrazňoval, že EU se sice snaží definovat společné bezpečnostní standardy pro jaderné elektrárny, rozhodující pravomoci ale mají národní vlády. K požadavkům protitemelínských aktivistů řekl, že česko- rakouská ujednání o bezpečnosti v Temelíně z Melku nebyla zahrnuta do přístupové smlouvy ČR k unii. "Nemyslím si, že komise má právo dohlížet na bilaterální dohody," řekl Reimerovi.

Petice rakouských aktivistů konstatuje zklamání z politiky Evropské komise v oblasti jaderné energie. S odvoláním na údajných 40 poruch v Temelíně a "nekontrolovatelnou" skládku atomového odpadu v Mydlovarech opakuje požadavky z dubnové hladovky aktivistů, zaměřené na odstavení Temelína, a doplňuje je výzvou na sanaci mydlovarské skládky.

Tato skládka jsou bývalé doly určené k těžbě lignitu. V padesátých letech 20. století tam ustala těžba uhlí na většině úseků. Nadále byl využíván pouze důl Svatopluk, který byl uzavřen až v roce 1979. V roce 1959 byla v Mydlovarech na základě rozhodnutí vlády zahájena výstavba chemické úpravny uranového průmyslu (CHÚUP). O rok později vznikla samostatná investorská organizace Výstavba chemické úpravny MAPE (MAgnezium PErchlorát). V říjnu 1962 byla stavba uvedena nejprve do zkušebního provozu a postupně bylo zahájeno zpracování dovážených uranových rud.

Činnost úpravny byla ukončena v roce 1991, rok před plánovaným uzavřením provozu, z důvodu nedostatku odbytu. Za dobu existence byly celkem zpracovány zhruba čtyři miliony tun rudy alkalickým loužením a zhruba 13 milionů tun rudy kyselým loužením. Od roku 1991 se zde uskutečňují rekultivační práce na jednotlivých odkalištích.

Soud v Ostravě rozhodl ve věci Union banky, ale nechce říct jak

Krajský soud v Ostravě již rozhodl o návrhu České národní banky na zrušení akciové společnosti Union banka s likvidací, včetně návrhu na jmenování likvidátora. Návrh podala centrální banka dnes ráno. "Soud o tomto návrhu rozhodl v rámci zákonem stanovené 24hodinové lhůty, přičemž výsledek tohoto rozhodnutí bude nejprve sdělen účastníkům řízení," řekl ČTK soudce David Stošek.

Dodal, že rozhodnutí soudu bude pravomocné až v okamžiku, kdy všem účastníkům řízení uplyne lhůta k podání odvolání. Ta v tomto případě trvá 15 dnů a začne od doručení tohoto usnesení.

Tisková mluvčí ČNB Alice Frišaufová ČTK řekla, že rozhodnutí soudu zatím nezná. Jako likvidátora centrální banka navrhuje pražskou společnost Value Edit. Vyjádření Union banky se ČTK zatím získat nepodařilo. U Krajského soudu se ještě konají dvě samostatná řízení, která budou řešit návrh na prohlášení konkurzu a žádost o povolení soudního vyrovnání. Podle dřívějšího vyjádření místopředsedy ostravského soudu Rostislava Krhuta není vyloučena možnost, že by Union banka mohla skončit v likvidaci a poté byl na ni prohlášen návrh na konkurz, případně bylo povoleno vyrovnání s věřiteli.

Do konkurzu chce ostravský peněžní ústav poslat 30 věřitelů, zatímco vedení banky požádalo o soudní vyrovnání. U prohlášení konkurzu a povolení soudního vyrovnání nejsou podle Krhuta stanoveny zákonné termíny. Koncem dubna zamítla ČNB rozklad Union banky proti odebrání bankovní licence, a UB tak o licenci definitivně přišla. Od soboty za týden začne vyplácení včetně klientů banky z Fondu pojištění vkladů na pobočkách GE Capital Bank.

Hrad: Klaus pojede do USA, schůzka s Bushem zatím není potvrzena

Prezident Václav Klaus se chystá na návštěvu do Spojených států. ČTK to po dnešní Klausově schůzce s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem řekl prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Mluvčí původně potvrdil, že by se Klaus měl setkat rovněž s americkým prezidentem Georgem Bushem. Uvedl, že se počítá s jednáním na nejvyšší úrovni a případně s některými dalšími politiky. Později svůj výrok doplnil tím, že schůzka s Bushem není potvrzena.

Podle informací ČTK se zatím předpokládá, že by Klaus do Spojených států odletěl v polovině června. "Je to jedna z možností, ale termínů je několik," uvedl Klvaňa. Klaus dostal podle něj pozvání do Ameriky na několik konferencí. "Byla by to ale běžná pracovní cesta, a v programu by tudíž nechyběly ani schůzky na nejvyšší úrovni," poznamenal.

Kromě chystané cesty do Spojených států prezident na Hradě s americkým velvyslancem hovořil především o česko-amerických vztazích. "Byla to jedna z pravidelných plánovaných schůzek. Už dříve se totiž dohodli, že se takto budou scházet," řekl Klvaňa. Z velvyslanců, kteří působí v České republice, byl Stapleton u Klause zatím nejčastěji. "Spojené státy jsou naším významným spojencem," zdůvodnil tuto skutečnost Klausův mluvčí. V tisku se přitom nedávno objevily zprávy o tom, že česko-americké vztahy se právě s Klausovým nástupem na Pražský hrad zhoršily.

Klaus a Stapleton se totiž při jedné z předchozích schůzek údajně nepohodli kvůli útoku Američanů na Irák a také zařazení České republiky na seznam amerických spojenců v irácké válce. "Byly tady různé názory na různé věci. To, že jejich schůzky i nadále pokračují, je ale jasným důkazem toho, že se některé rozpory v médiích až příliš zveličují," dodal Klvaňa.

Germanista Ludvík Václavek - nositel prestižní Herderovy ceny

Mezi sedm letošních nositelů prestižní Herderovy ceny byl zařazen také český germanista Ludvík Václavek z Univerzity Palackého v Olomouci. Jednasedmdesátiletý profesor si odnesl uznání, které už 40 let uděluje Nadace Alfreda Toepfera v Hamburku. Cena je spojená s finanční prémií 15.000 eur (470.000 Kč).

Václavek přednáší na Filozofické fakultě UP dějiny německé literatury a vede disertační práce v oboru literární historie. Zabývá se hlavně německou literaturou z Prahy a Moravy a rovněž literaturou z terezínského ghetta.

Kromě Václavka převzali ceny také bulharský historik Vasil Gjuzelev, slovinský spisovatel Drago Jančar, maďarský jazykovědec Károly Manherz, polský kunsthistorik Stanislaw Mosakowski, běloruský básník Aleš Rasanau a rumunská teoretička architektury Ana-Maria Zahariadeová. Výběrové kuratorium vybralo navíc dalších sedm nadějných studentů, kteří dostali měsíční stipendium 920 eur na dobu jednoho roku. Z České republiky byla poctěna Silvie Jašková z Olomouce.

Herderova cena je udělována každoročně od 60. let a předává se tradičně na Vídeňské univerzitě. Cena má podporovat kulturní vztahy k východoevropským zemím a zvýraznit význam jejich příspěvků k evropské kultuře.

Čeští hokejisté prohráli v prvním semifinále světového šampionátu s Kanadou 4:8

Čeští hokejisté prohráli v prvním semifinále světového šampionátu s Kanadou 4:8. V sobotu je čeká souboj o bronzové medaile s poraženým z druhého duelu, který od 20:00 rovněž v Helsinkách sehrají slovenští obhájci titulu se Švédskem. Kanaďané jsou ve finále mistrovství světa znovu po šesti letech.

Počasí:

Oblačno až polojasno, v Čechách postupně na většině území s deštěm a ojedinělými bouřkami. Na Moravě a ve Slezsku bude pršet jen místy. Teploty 17 až 21 stupňů, na horách kolem 12. Severozápadní až severní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů v hodině.