Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Muž podezřelý z vydírání státu je ve vazební cele

Třicetiletý recidivista z Benešova, kterého policie obvinila z kyanidového vydírání státu, je ve vazební cele. Obvodní soud pro Prahu 2 v sobotu uznal obavy státního zastupitelství, že by mohl v trestné činnosti pokračovat, řekl ČTK mluvčí městského soudu Luboš Vlasák. Státní zástupce navrhoval jako vazební důvod také obavu z útěku, to ale soud neakceptoval. Policie muže, který byl v minulosti již dvakrát soudně trestán, zatkla v pátek. Jde podle ní o člověka, který hrozil, že otráví kyanidem jídlo ve zdravotnických zařízeních, pokud nedostane 300 milionů korun. Zadržený muž má trvalé bydliště na Benešovsku a byl v minulosti již dvakrát soudně trestán. Ministr vnitra Stanislav Gross na internetových stránkách resortu uvedl, že důkazů je proti zadrženému dost. V případě odsouzení mu hrozí trest od pěti do dvanácti let vězení.

Ke scéně z kriminálního filmu přirovnali svědci zásah v Pyšelích na Benešovsku, při němž kriminalisté v pátek večer podezřelého muže zadrželi. "Přiřítili se v autech, z nich vyskákali policisté v civilu a vrhli se na něj," popsal ČTK jeden ze svědků. A to před očima dětí, které si v ulici hrály. Samozřejmě se hned daly všechny do křiku, dodal. Zprávě, že právě jejich soused má být kyanidovým vyděračem, nechtěl nikdo věřit. Po obci se ta zvěst ale zatím moc nerozšířila. "O rodinu se staral, pracoval, byl bezproblémový," řekl starosta Stanislav Vosický. V obci jsou podle něj podstatně problémovější obyvatelé.

Nemocnice odvolávají zpřísněnou ostrahu, hlídání stravy zůstane

Po pátečním zadržení muže, který chtěl otrávit nemocniční stravu kyanidem, aby získal 300 milionů korun, odvolávají postupně pražské nemocnice zpřísněnou ostrahu a pavilony hlídá původní počet strážců. Zostřený dozor nad manipulací s jídlem však zachovají i do budoucna. Vyšší náklady na bezpečnost ponesou samy. Všeobecná fakultní nemocnice, v jejíž porodnické klinice se skutečně našly ampule kyanidu, zruší část opatření v pondělí. Pomoc policie při hlídání areálu už byla odvolána. Strava se bude podle náměstka ředitele Pavla Horáka předávat dál za přítomnosti několika osob, to už zůstane natrvalo.

Televize se rozhodly omezit informace o anonymních hrozbách

České televize se rozhodly omezit zpravodajství o anonymních vyděračích. Podle názoru odborníků totiž vyděračům může lichotit, že o nich média referují. Televize Prima v sobotu oznámila, že kvůli narůstajícímu počtu anonymních hrozeb v zemi nebude o těchto případech nadále informovat. Nova, které jeden z vyděračů zaslal v uplynulých dvou dnech kopie výhrůžných dopisů, k případu neuvedla vůbec nic. V Událostech České televize zazněly jen dvě věty. Prima informovala o svém rozhodnutí skončit s reportážemi o anonymech, kteří chtějí po státu pod hrozbou násilím velké sumy peněz, ve večerním zpravodajství. Stejně bude podle svého mluvčího Petra Kostky postupovat i Nova. Přerušila zpravodajství o vyšetřování případů či nových hrozbách po dohodě s policií. Česká televize informovala o anonymech jen krátce. "My to většinou nehrajeme, spíše se snažíme o tom informovat, až když je rozsudek, aby to mělo jakousi preventivní funkci. Pokračovat proto nebudeme, pokud ho třeba nechytí," řekl ČTK šéfredaktor zpravodajství veřejnoprávní televize Karel Novák.

Podle psychologa Karla Humhala by média měla informovat, ale střídmě. "Měla by tak činit na úrovni prosté zprávy, nikoli popisu senzace," řekl ČTK. K dvojici neznámých vyděračů, kteří hrozili státu výbuchy a kyanidem v březnu a květnu, se od čtvrtka přidali další dva. Prostřednictvím e-mailové pošty jeden vyhrožuje, že v Praze odpálí výbušniny, když nedostane 50 milionů korun. Druhý vyhrožuje výbuchy v metropoli také, chce ale čtyřikrát víc.

Hygienici dávají do karantény všechny cestovatele z Tchaj-wanu

Hygienici dávají do desetidenní nemocniční karantény všechny cestovatele z Tchaj-wanu, který je ohniskem nemoci SARS. Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký ČTK řekl, že v sobotu dopoledne předali infekční klinice Fakultní nemocnice Bulovka dvě české učitelky čínštiny, které přiletěly z Tchaj-peje. "V neděli či v pondělí očekáváme návrat jejich dvou kolegů, i oni budou přímo z letiště převezeni na Bulovku," uvedl. Ředitel nemocnice Jaroslav Štrof ČTK potvrdil, že obě ženy jsou zdravé, v karanténě jsou z preventivních důvodů. Totéž platí pro českého novináře, který přicestoval z Thajska v pátek a leží na Bulovce. Zvýšenou teplotu asi způsobila zanícená rána na noze.

Od počátku týdne je na tamní infekci pětadvacetiletý mladík, kterého lékař z ruzyňského letiště neodeslal na kliniku, přestože si stěžoval, že mu není dobře. Mladík si záměrně snížil teplotu paraleny a prošel letištními kontrolami. Rodiče, znepokojení jeho stavem, ho odvezli na Bulovku. Podle Štrofa je zřejmě příčinou problémů legionella, testy u něj nalezly zvýšenou hladinu protilátek. Mladík podstoupil od návratu řadu testů, první nalezly koronavirus, nebylo však jasné, zda je to typ způsobující syndrom akutního respiračního selhání, další test nákazu vyvrátil.

Odborový klub podpořil stávkovou pohotovost učitelů z jihu Moravy

Učitelský odborový klub podpořil stávkovou pohotovost, již v pátek vyhlásili jihomoravští členové Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. "Pedagogové, žáci i rodiče by měli dát co nejhlasitěji najevo, že jim na českém školství záleží," řekl v sobotu ČTK předseda klubu Radek Sárközi. Prohlásil, že vláda Vladimíra Špidly nemá mandát od voličů k likvidaci českého školství. "Požadujeme předčasné volby, v nichž se ukáže, kterou z nabídnutých reforem lidé chtějí," řekl.

Odbory protestují proti výsledkům jednání s vládou o šestnáctitřídní platové stupnici. Pokud se nadále bude vyvíjet v neprospěch pracovníků školství, vyzve šéf školských odborů František Dobšík všechny učitele, aby se ke stávkové pohotovosti připojili. Případnou výzvu k rezignaci ministryně školství Petry Buzkové, již požadují učitelé z jižní Moravy, Dobšík nepodpořil. Nepožaduje ji ani Sárközi. "Odstoupit by měl ministr financí Bohuslav Sobotka, který chce prosperitu země založit na likvidaci českého školství. Demisi by měla podat celá vláda, protože ohlášené škrty jsou v rozporu s jejím programovým prohlášením a předvolebními sliby koaličních stran," řekl.

Krajanský festival v rumunské Berzásce zahájila česká hymna

Obcí Berzáska v jihovýchodním Rumunsku, která leží téměř 1000 kilometrů od České republiky, zazněla v sobotu odpoledne česká státní hymna. Národní píseň Kde domov můj plynnou češtinou zpívali místní obyvatelé a návštěvníci z okolních vesnic za doprovodu třiceti mandolín. Všechny do malé obce na břehu Dunaje přivedl osmý ročník folklórního festivalu místní české menšiny. Ještě před tím, než zazněla hymna, zněla z reproduktorů píseň Kolíne, Kolíne. "Je to něco neuvěřitelného. Člověk jede 20 hodin někam na východ, vystoupí z autobusu a lidé mu krásně řeknou: Dobrý den. Pak ještě uslyší národní hymnu. Navíc obě sloky, což jsem už ani doma dlouho neslyšel a pochybuji, že by ji u nás někdo ještě uměl," řekl ČTK osmadvacetiletý David Vasilev, který do Berzásky přicestoval z Ostravy.

Na festival přijel i český velvyslanec v Rumunsku Radek Pech. "Je to pěkné. Lidé se sejdou a mají možnost společně strávit několik hodin. Podporuje to udržení zvyků a hlavně češtiny, která se v místní české komunitě dosud zachovala," řekl velvyslanec ČTK. Nepředpokládá ale, že by během dvoudenního festivalu propadl česko-rumunským rytmům a začal tancovat. Polka v podání místní kapely totiž trvá i půl hodiny. "Já jsem spíš zdrženlivější člověk a průběh budu sledovat z povzdálí. Na druhu stranu ale člověk nikdy neví. Uvidíme později," dodal s úsměvem.

Během víkendu na pódiu pro téměř 2000 diváků vystoupí celkem 16 českých folklórních souborů. Přijeli umělci ze všech ryze českých vesnic, kterých je v rumunském Banátu šest. Dorazili i další z obcí, kde žije česká menšina. Akce se účastní i skupina Kaměňáci z Českých Budějovic, která bude hrát i na večerní vesnické tancovačce. "Jsou výborní. S nimi je velká zábava," vzpomíná jeden z účastníků minulých ročníků.

Setkání českých folklórních souborů se v rumunském Banátu koná jednou za dva roky a pro místní Čechy je vždy nejvýznamnější společenskou událostí. "Festival je pouhou záminkou a kulisou pro to, aby se lidé mohli v tak hojném počtu sejít na jednom místě. Na pódiu se hraje, tančí a v zákulisí navíc probíhají nejrůznější obchody a politická jednání," říká učitel Petr Skořepa z vesnice Svatá Helena, kde žije asi 450 Čechů.

Předseda místní organizace Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku Václav Bašnik dodal, že přípravný výbor chtěl letošní ročník, který je možná posledním, udělat jinak než v minulých letech. "Nakoupili jsme proto tisíce nafukovacích balónků a okolí kulturního domu tak vyzdobili," říká. Z balonů dokonce sestavili i českou a rumunskou vlajku. Nevydržely ale žár slunce a tak zvuk jejich praskání doprovázelo tanečníky až do pozdního odpoledne.

Zbrašovské jeskyně byly vyhlášeny národní přírodní památkou

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku za národní přírodní památku. Dosud zůstávaly posledními zpřístupněnými jeskyněmi v České republice, které nebyly v kategorii zvlášť chráněného území. "Ochrana se vztahuje na úsek hydrotermálního krasového území na levém břehu řeky Bečvy s jeskynním systémem zpřístupněným veřejnosti," řekla ČTK ředitelka Zbrašovských aragonitových jeskyní Magdalena Gladišová. Chráněné území je vyhlášeno na ploše 7,74 hektaru a zahrnuje i nepřístupné krasové jevy, zdroje minerálních vod a několik menších jeskyní. Gladišová upozornila, že Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou letos kvůli rekonstrukci návštěvní trasy zavřené.

Recesisté se připojili k oslavám dobytí Everestu během na Petřín

Čtyřicet recesistů se v sobotu připojilo během na pražský Petřín k oslavám 50. výročí dobytí Mount Everestu. Protože chtějí překonat převýšení 8848 metrů, jež odpovídá nadmořské výšce nejvyšší hory světa, musejí na vrchol kopce vyběhnout dvaaosmdesátkrát. Sportovně založení recesisté odstartovali v 06:00 a na pomyslný vrchol mají dorazit v neděli odpoledne. "Celkem uběhnou 152 kilometrů. Někteří ovšem běží v pětičlenných družstvech, takže každý z nich urazí jen něco přes 30 kilometrů," řekl ČTK Roman Šantora z pořádající organizace Junák. Běžci budou pražský kopec zdolávat bez přestávky i v noci. Sobotní akce podle Šantory navazuje na podobný projekt, jenž se na stejném místě uskutečnil v 80. letech. "Tehdy zde běželo přes 5000 lidí. Na vrcholu byla navezena třímetrová hromada ledu, na niž závodníci museli vylézt," vzpomíná.

Čeští tenisté ve finále Světového poháru prohráli s Chile

Čeští tenisté na Světovém poháru v Düsseldorfu na prvenství nedosáhli: ve finále prohráli s Chilany 1:2. Jiří Novák nejprve nestačil na Fernanda Gonzaleze, pak sice dokázal Radek Štěpánek v utkání s Marcelem Riosem srovnat stav, v rozhodující čtyřhře však pár Novák, Štěpánek prohrál s dvojicí Gonzalez, Nicolas Massu 4:6 a 2:6.

Počasí

Slunečné počasí posledních dní podle meteorologů v neděli mohou ukončit bouřky a deště. V odpoledních a večerních hodinách s nimi lze počítat zejména v západní polovině Čech. Méně intenzivní srážky nelze vyloučit ani na Moravě a ve Slezsku. Teploty 25 až 29 stupňů, na západě jen kolem 23, na horách 19 stupňů Celsia.