Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

V Praze a v Olomouci demonstrovaly stovky zemědělců

Asi 200 zemědělců se ve středu podle odhadu pořadatelů sešlo před Úřadem vlády k demonstraci na podporu finančních požadavků, které měl kabinetu původně předkládat kabinetu ministr zemědělství Jaroslav Palas. Kvůli svatební cestě ministra financí Bohuslava Sobotky však bylo projednávání Palasova návrhu odloženo.

Jde o návrh na dorovnání přímých plateb po vstupu do EU v maximální možné výši a také o žádost o dodatečné tři miliardy korun na řešení současných problémů zemědělství.

"Sešli jsme se proto, abychom podpořili našeho resortního ministra," prohlásil ke shromážděným rolníkům předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba.

Zástupci zemědělců zastavovali ministry přijíždějící na jednání kabinetu a žádali je o podporu Palasových návrhů. Zpravidla dostali vyhýbavou odpověď. Demonstrace byla po klidném průběhu rozpuštěna zhruba kolem půl desáté.

Demonstrovalo se také v Olomouci. Přímo před budovou olomouckého krajského úřadu, kterou zhruba na patnáct minut obklíčily traktory, se sešlo několik desítek zemědělců. V rukou třímali transparenty s nápisy "Stejné podmínky s EU" či "Vládo, srovnej podmínky zemědělcům".

"Cítíme se ohroženi. Nemáme stejné podmínky jako naši kolegové z Polska a Maďarska, protože ti narozdíl od nás mají přislíbeno, že dostanou třicet procent přímých plateb ze státního rozpočtu. Jako občan jsem pro vstup do EU, ale jako zemědělec pro něj hlasovat nemohu," řekl Miroslav Pur ze Zemědělského družstva Bohuňovice, který se protestní akce v Olomouci zúčastnil.

Dodal, že tuzemské zemědělství je navíc po loňském propadu farmářských cen a zmrznutí velké části ploch osetých ozimy v kritické finanční situaci. "Zemědělci, kteří mají průměrné výsledky, se dostávají do insolvence. Pracuji v zemědělství dvacet let, ale podobnou situaci nepamatuji," uvedl Pur.

Olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová řekla, že průjezd několika desítek traktorů ulicemi Olomouce nezpůsobil žádné vážnější komplikace v dopravě. "Nedošlo k sebemenším problémům. Řidiči traktorů i ostatní účastníci silničního provozu se chovali naprosto ukázněně a dodržovali předpisy," uvedla Dolejšová. Podle podmínek dojednaných na summitu v Kodani budou čeští zemědělci v letech 2004 až 2006 dostávat z unijních zdrojů 25, 30 a 35 procent toho, co kolegové v EU. Česká republika pak může z peněz na rozvoj venkova a vlastních zdrojů dotace dorovnávat na 55, 60 a 65 procent.

Představitelé nevládních agrárních organizací požadují záruky na dorovnání přímých plateb po vstupu do EU v maximální možné výši. Bez toho hrozí podle nich zemědělcům ztráta konkurenceschopnosti. "Naši východní sousedé už záruky různým způsobem mají," prohlásil Veleba s tím, že jde na příklad o zemědělce v Polsku či Maďarsku.

Navýšení 25 procent přímých plateb ze zdrojů Evropské unie na 55 procent z národního rozpočtu v příštím roce představuje náklady asi 7,6 miliardy korun. "My jsme včera s představiteli agrárního sektoru a s panem premiérem vedli jednání do pozdních nočních hodin. Myslím si, že určitý postup jsme vyjednali, který bude směřovat k dorovnání 55 procent," řekl novinářům Palas. Zemědělci se však obávají, že peníze nebudou k dispozici kvůli chystané reformě veřejných financí.

Kromě doplacení podpor si chtějí zemědělci vynutit také kompenzace aktuálních ekonomických ztrát, způsobených propadem farmářských cen a nepřízní počasí. Pokud vláda návrhy ministra zemědělství nepřijme, hodlají rolníci podle šéfa odborů Bohumíra Dufka lobovat v parlamentu a také stupňovat nátlakové akce. Hlavními organizátory dnešní demonstrace byly zemědělské odbory a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů.

Běžný účet platební bilance s nižším schodkem, investice klesly

Schodek běžného účtu platební bilance činil v prvním čtvrtletí letošního roku 16,3 miliardy korun a meziročně tak klesl z loňských 28,2 miliardy korun. Schodek je bezpečně pokryt více než dvojnásobným přebytkem na finančním účtu, dále se však projevil pokles přílivu zahraničních investic.

Centrální banka od počátku roku zveřejňuje údaje o platební bilanci rovněž měsíčně a čtvrtletní čísla tak trh neočekával s podobným napětím jako v minulosti. Výsledky navíc dopadly podle očekávání trhu a koruna na údaje nijak nereagovala.

K lepšímu výsledku běžného účtu přispěly především nízké úrokové sazby a platby z Evropské unie určené na krytí loňských povodňových škod. Meziročně se zlepšila rovněž obchodní bilance. Zahraniční obchod České republiky charakterizuje pokračující zvyšování orientace na země Evropské unie. "Naopak velká nerovnováha je vidět v obchodě s asijskými zeměmi, jako je Čína, kam se českým podnikům díky různým bariérám špatně proniká," uvedl analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Výsledky podle něj naznačují, že centrální banka má prostor pro další pokles úrokových sazeb. Dnešní čísla totiž výrazněji nezmění pohled centrální banky na ekonomiku, kromě toho pravděpodobně nastane snížení úrokových sazeb v eurozóně. "Pravděpodobnost, že ČNB sníží v nejbližších dvou měsících úrokové sazby o čtvrt bodu se tak zvyšuje," dodal.

Naopak horší výsledek zaznamenaly služby, kde se i nadále projevuje oslabení především v cestovním ruchu spojené s loňskými povodněmi, neochotou západních turistů cestovat kvůli válce v Iráku či obavám z nemoci SARS.

Příliv zahraničních zdrojů na finančním účtu byl 35,3 miliardy korun a deficit bilance pokrývá více než dvojnásobně. Přímé zahraniční investice činily 32,3 miliardy korun a v meziročním korunovém srovnání asi o 1,5 miliardy klesly.

Aktivita zahraničních investorů se soustředila především do rozvoje soukromého sektoru, protože se v daném období neuskutečnila žádná významnější privatizace státního majetku. Pouze 15 procent investic přitom nepocházelo ze zemí EU.

Významně se projevily také investice domácích investorů do zahraničních dluhopisů. "Domácí finanční sektor již dlouho charakterizuje přebytek likvidity, který je nutno nějak investovat," vysvětlil analytik Patria Online David Marek. Ačkoliv i v Polsku či na Slovensku se očekává další snížení sazeb, zůstanou české výnosy málo atraktivními.

Schodek běžného účtu tak je i nadále spolehlivě kryt přílivem kapitálu na finančním účtu platební bilance. Za celý letošní rok by měl podle Marka schodek běžného účtu dosáhnout 169 miliard korun, tedy asi 7,4 procenta HDP proti loňským 6,8 procenta.

Analytici dodávají, že údaje o platební bilanci zbytečně nafukuje dvojí započtení reinvestovaných zisků.

Vláda je pro prezidenta voleného občany a zúženou imunitu

Prezidenta by napříště neměl volit parlament, ale přímo občané. Předpokládá to novela Ústavy, kterou ve středu schválila vláda. Kabinet je také pro omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců a rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu i na hospodaření krajů či využití státních dotací. Novela upravuje i některé kompetence hlavy státu či rozšiřuje okruh zákonů, u nichž sněmovna nemůže přehlasovat Senát.

Z původního návrhu vicepremiéra Pavla Rychetského (ČSSD) po dnešním jednání vypadlo ustanovení, podle něhož by takzvaná abolice, čili právo prezidenta zastavit probíhající trestní řízení, vyžadovala spolupodpis předsedy vlády. "Když to zjednoduším, tak pan premiér si nepřál, aby se účastnil takového rozhodnutí, které je vyjádřením vůle hlavy státu," vysvětlil na tiskové konferenci Rychetský.

Kabinet nezměnil ani zákonodárnou iniciativu. Rychetský původně navrhoval, aby změnu legislativy mohla iniciovat vláda, krajské zastupitelstvo, skupina nejméně deseti poslanců nebo skupina nejméně pěti senátorů. Zůstává tedy dosavadní úprava, která tuto pravomoc dává vládě, krajům, poslanci, skupině poslanců nebo Senátu jako celku.

Pravidla pro přímou volbu počítají s tím, že kandidáty na prezidenta by mohlo navrhnout nejméně dvacet poslanců, skupina alespoň deseti senátorů nebo občan starší 18 let, který svoji nominaci podpoří peticí s podpisy 10.000 dospělých občanů. Volba by byla maximálně tříkolová.

Prezidentem by byl zvolen kandidát, který v prvním kole získá nadpoloviční většinu platných odevzdaných hlasů, uvedl vicepremiér. Pokud by první hlasování nepřineslo takový výsledek, dva finalisté s nejvyšším počtem hlasů by postoupili do druhého kola. Nejvyšší ústavní funkci by získal ten, jehož by volila nadpoloviční většina občanů. V krajně nepravděpodobném případě, kdyby oba kandidáti získali naprosto stejný počet hlasů, by šli lidé k urnám potřetí. Určení prezidenta losem, jak navrhovali dříve někteří zákonodárci, totiž nepovažuje Rychetský za důstojné. Kdyby nevzešla hlava státu ani z třetího kola, což je už skoro nemožné, celé klání by se opakovalo, dodal Rychetský.

Vedení sociální demokracie jednalo o Tvrdíkově nástupci

Předsednictvo sociální demokracie na svém mimořádném zasedání ve středu večer jednalo o obsazení postu ministra obrany. Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla své stranické kolegy informoval o demisi Jaroslava Tvrdíka a výběru jeho nástupce.

Novým ministrem obrany by se podle vyjádření sociálně demokratického poslance Radima Turka stát dosavadní první náměstek úřadu Miroslav Kostelka, s nímž podle něj vyslovili po určitém váhání souhlas i koaliční partneři ČSSD: Unie svobody a KDU-ČSL.

Ministr Jaroslav Tvrdík rezignoval koncem minulého týdne kvůli škrtům v armádním rozpočtu. Jeho demisi v úterý na Pražském hradě přijal prezident Václav Klaus.

Členové Rady České televize znovu zvolili předsedou Jana Mrzenu

Členové obměněné Rady České televize (ČT) znovu zvolili předsedou dosavadního šéfa rady Jana Mrzenu. Radní jej vybrali na středečním zasedání ve druhém kole veřejné volby devíti hlasy. Mrzenovi vypršelo předsednické funkční období před několika dny. Rada nyní bude ještě volit dva místopředsedy. Třetím místopředsedou zůstane do podzimu Ladislav Miler, který získal funkci později.

Funkční období předsedy a místopředsedů jsou dva roky. Radní volí Poslanecká sněmovna na šest let, přičemž se každé dva roky třetina patnáctičlenné rady obměňuje.

Rada ve středu zasedala poprvé v obměněném složení. Poslanci koncem května zvolili na základě návrhů společenských organizací a spolků pět nových členů - Milana Badala, kterého navrhlo občanské sdružení Orel, kandidáta Českého centra mezinárodního PEN klubu Ivana Binara a kandidáta Masarykovy onkologické nadace v Brně Dobromila Dvořáka. V radě nově zasedli také bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, jehož navrhl Český filmový a televizní svaz, a kandidát Masarykovy univerzity v Brně Jiří Voráč.

Kromě pětice nových radních jsou členy rady Bohumil Fanta, Helena Fibingerová, Milan Horálek, Zdeňka Hůlová, Erazim Kohák, Ladislav Miler, Jan Mrzena, Jiří Presl, Alena Svobodová a Jana Šilerová. Z nich téměř všichni byli zvoleni v květnu 2001, jen Svobodová letos v březnu.

Na funkci předsedy kandidoval také prozaik a katolický kněz Badal a vedoucí Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Voráč. Radní navrhli také Binara a Hůlovou, ti však kandidaturu odmítli.

Prioritním úkolem obměněné rady bude volba generálního ředitele veřejnoprávní televize. Stálého šéfa nemá Česká televize od listopadu, kdy byl tehdejší ředitel Jiří Balvín odvolán. Radě se následně nepodařilo v zákonné lhůtě tří měsíců najít Balvínova nástupce. Televizi prozatímně řídí Petr Klimeš.

Vojáci připravují jen jednu rotaci polní nemocnice v Iráku

Škrty v armádním rozpočtu jsou jedním z důvodů, proč nyní vojáci počítají jen s jedním střídáním personálu a lékařů v polní nemocnici v jihoirácké Basře. Pak by se měla nemocnice vrátit do ČR. O plánech na stažení informoval ve středu náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Původně se přitom lidé v uniformách vyjadřovali tak, že nemocnice by mohla a měla v oblasti působit i dva roky. Do misí v zahraničí odjíždějí vojáci na šest měsíců.

"Politický mandát pro misi v Iráku má polní nemocnice do 31. prosince 2003. Potom je to politické rozhodnutí," řekl náčelník vojenského zdravotnictví Leo Klein. Lékaři a vojáci v Basře by se tedy měli vystřídat v říjnu. Pak bude záležet na rozhodnutí politiků, zda na misi vyčlení peníze a prodlouží jednotce mandát. Klein ale nezakrývá, že by bylo složité získat pro případné třetí střídání dostatek personálu. Lékaři, kteří nyní v Iráku pracují, byli před nedávnem v Afghánistánu a v Česku je připraven jen jeden stejně kvalitní tým. V Iráku jsou navíc potřeba ve větší míře, než se původně předpokládalo, například dětští lékaři a gynekologové. Ti odjedou do Basry v říjnu, armáda však lékařů s touto specializací nemá mnoho.

Nemocnice začala v Basře pracovat v polovině května. Asi dvoutýdenní zpoždění způsobily především problémy s dopravou lidí a materiálu na místo působení.

Celkové náklady spojené s kontingentem v Basře do konce roku 2003 vyčíslili před nedávnem lidé z ministerstva obrany na více než 700 milionů korun. Snížení financí pro ministerstvo obrany znamená jen v roce 2004 úbytek osmi miliard korun.

"Budeme se soustředit především na misi KFOR," poznamenal Štefka. V jihosrbské provincii Kosovo má Česko několik stovek vojáků ve společném česko-slovenském praporu mírových sil.

ÚS nevyhověl poslancům, lékaři nemohou vybírat za nadstandard

Lékaři i nadále nemohou vybírat od pacientů peníze za nadstandardní péči u případů, které hradí zdravotní pojišťovna. Ve středu o tom rozhodl Ústavní soud (ÚS). Nevyšel vstříc návrhu 54 poslanců ODS a Unie svobody-DEU z počátku května a nezrušil část zákona o všeobecném zdravotním pojištění.

Příslušná ustanovení znemožňují lékařům vybírat peníze, pokud jde o péči poskytovanou v souvislosti s úkony hrazenými ze zdravotního pojištění. Zákaz úhrady však nelze vztahovat na péči, která není zdravotní pojišťovnou hrazena. "Co nehradí pojišťovna, za to lékaři vybírat mohou," řekl po jednání soudu novinářům soudce Vladimír Klokočka. Napadená ustanovení podle něj nejsou v rozporu s Listinou základních práv a svobod, jak tvrdili navrhovatelé.

Klokočka však zároveň upozornil, že je třeba novelizovat zákon tak, aby z něj bylo naprosto přesně jasné, co je standardní a co již nadstandardní péče. "Má-li se veřejné zdravotní pojištění přiblížit Evropě, pak by to měl podrobně vymezit," uvedl soudce.

"Napadená ustanovení zákona ani nevylučují provoz zdravotnických zařízení, která nejsou ve smluvním vztahu se zdravotními pojišťovnami," dodal Klokočka. Kritizovaná část zákona podle něj zvýrazňuje sféru bezplatné zdravotní péče a chrání ji před narušením. Proti změně ustanovení bylo také vedení obou komor parlamentu i ministerstvo zdravotnictví. Pro zrušení zákona z 12 přítomných soudců nehlasovalo potřebných devět.

Zástupce navrhovatelů, lékař a poslanec ODS Milan Cabrnoch, verdikt Ústavního soudu přesto uvítal, protože upozornil na potřebnost novely a nejasnosti v zákoně. "Tím je dáno, co mohou zdravotnická zařízení nabízet, aby byla zvýšena kvalita péče a zdravotní péče a aby se omezily neoficiální způsoby získávání těchto služeb," řekl Cabrnoch.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) by přijetí návrhu přineslo chaos v oblasti zdravotního pojištění. Hledání rozdílu mezi standardní a nadstandardní péčí je úkolem pro sněmovnu, uvedl. Zavádění poplatků podle něj nehrozí. "Žádné zdravotnictví, státní ani nestátní, by nemělo hledat únikovou cestu a zvyšovat zátěž občanů," dodal.

Navrhovatelé tvrdili, že nynější zákaz vede k tomu, že lidé hledají nekontrolovatelné a nelegální cesty včetně korupce, aby se domohli lepší péče. O ústavní stížnosti se hovořilo již počátkem roku, když ve sněmovně neuspěla novela, která by zákaz odstranila. Takovou snahu tehdy kritizoval tehdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer (ČSSD). Koalice ambulantních lékařů pak označila rozhodnutí dolní komory za nemoudré.

Vláda rozhodla, že stát už nebude podporovat spalovny a skládky

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly ve středu rozhodl, že stát dále nebude podporovat výstavbu spaloven a skládek. O výsledku jednání o odpadovém plánu informovala mluvčí ministra životního prostředí Libora Ambrozka Karolína Šůlová. Rozhodnutí vlády přivítalo ekologické Hnutí Duha, které na plánu hospodaření pro příštích deset let s Ambrozkem spolupracovalo.

"Plán výslovně počítá s razantním zvýšením recyklace, při financování dává přednost zlepšování recyklačních služeb a odmítá pálení druhotných surovin ve zbytečných, toxických a drahých spalovnách," uvedl Vojtěch Kotecký z Duhy. Dopoledne, kdy aktivisté demonstrovali za přijetí plánu před Strakovou akademií, se obával, že kvůli nátlaku lobbistů z návrhu skončit s podporou spaloven nakonec sejde. Po jednání se Kotecký domnívá, že vláda "odvedla docela dobrou práci".

Pokud strategii podle Duhy doplní konkrétní opatření, může se během příštích let podstatně zvýšit nyní mizivá míra recyklace v českých městech, ubude skládek, odpadků i toxického znečištění.

Návrh plánu hospodaření s odpady měla vláda na stole už před týdnem. Materiál ale kabinet odložil kvůli časové náročnosti tématu. Podle návrhu by měla recyklace v roce 2010 zahrnout 50 procent komunálního odpadu. Nyní se recykluje zhruba osm procent. Až na čtvrtinu by mělo klesnout v roce 2012 v porovnání s rokem 2000 i množství ukládané demoliční sutě. Snižovat by se měl i podíl organických odpadů na skládkách. Skládky, které nebudou vyhovovat novým požadavkům, mají být podle návrhu uzavřeny do roku 2009.

Celková produkce odpadu v České republice v roce 2000 dosáhla téměř 44 milionů tun, což bylo zhruba o dva miliony tun více než v roce 1999. Přes 92 procent odpadů vyprodukovaly podniky.

Vězeňská stráž má mít více pravomocí, informátory i odposlechy

Vězeňská stráž možná získá více pravomocí - mohla by například využívat odposlechy, nasazovat informátory nebo zadržet prchajícího vězně bez toho, aby musela čekat na příjezd policie. Předpokládá to novela, kterou vláda podle své mluvčí Anny Stárkové ve středu beze změn schválila. Nyní ji posoudí parlament a poté prezident.

Změny jsou reakcí na stále více pokusů o pašování drog a jiných nepovolených předmětů do věznic nebo činnost cizojazyčných mafií. Vytvářejí podmínky pro včasné odhalení připravovaného útěku, vzpoury nebo jiné trestné činnosti. Vězeňští strážci by mohli v případě podezření z přípravy trestné činnosti použít odposlechy i informátory. "Stávající nepříznivá situace ve věznicích, způsobená zejména zločineckými strukturami z řad občanů postsovětských republik, vyvolává reálné nebezpečí páchání další trestné činnosti, kterou lze jen obtížně objasnit a jíž je třeba maximálně předcházet," vysvětlili autoři novely. Odposlechy by se ale nesměly v žádném případě používat při rozmluvě obviněného či odsouzeného s advokátem. Dosud tuto praktiku využívá jen policie.

Informátorem by podle Lidových novin mohl být pracovník vězeňské služby, ale také některý z loajálních vězňů. Odborník, který si nepřál být jmenován, listu řekl, že se pro informátory počítá s finančními nebo věcnými odměnami. Zatím však prý není specifikována jejich přesná podoba či výše.

Návrh dává vězeňským strážcům také pravomoc zjišťovat totožnost lidí, kteří se pohybují v blízkosti věznice. V případě podezření, že by osoba mohla narušit vězeňský pořádek, mohli by proti ní zakročit hned, a ne čekat na příjezd policie.

Strážci by mohli být stejně jako vojáci v případě mimořádné situace povoláni na pomoc policii, například při povodních či ostraze objektů. Novela předpokládá i jejich nasazení při záchranných a humanitárních operacích v zahraničí.

První blok Temelína dodává po letošní třetí poruše znovu do sítě

První blok Jaderné elektrárny Temelín začal ve středu dopoledne znovu dodávat elektřinu do sítě. Operátoři odstavili jeho reaktor v noci na úterý kvůli netěsnosti v nejaderné části. Technické potíže byly letos již třikrát důvodem odstavení prvního bloku, který přitom od 31. ledna do 26. dubna nevyráběl, protože se v reaktoru vyměňovala čtvrtina paliva.

Odpůrci jihočeské elektrárny označují první blok za poruchové zařízení, protože i po roce zkušebního provozu na něm pokračují poruchy. "Stabilního a plynulého výkonu se provozovatelům ve zkušebním provozu dosud nepodařilo dosáhnout," uvedla Dana Kuchtová ze sdružení Jihočeské matky.

Energetici však opakují, že podobné závady jsou ve zkušebním provozu běžné. Operátoři letos kvůli nim první blok odstavili 20. ledna, 13. května a naposledy v noci na úterý. "Výpadky podobného charakteru byly na prvním bloku Dukovan ještě častější," uvedl ve středu tiskový mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář. Podle něho se s výpadky ve zkušebním provozu počítá. "Elektrárenská společnost ČEZ má pro tento případ připraven rezervní výkon nebo se nakupují služby od jiných dodavatelů. V naprosté většině se to řeší zdroji v rámci ČR," prohlásil mluvčí. "Situace na trhu se mění a je těžké určit, jakým způsobem se bude výpadek kompenzovat," dodal.

"Testy a zkušební provoz nejsou to samé. Při testech se uměle vyvolávají výpadky zařízení, tedy stav, v jakém při normálním a zkušebním provozu zařízení nebude. Až ve zkušebním provozu se technologie dlouhodobě zkouší při plném výkonu," upozornila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Poukázala na to, že při uvádění zařízení do provozu je četnost poruch vysoká, postupně klesá a dostává se na konstantní úroveň. Když zařízení zestárne, četnost poruch začne opět narůstat.

Každá závada, kvůli které musí být provoz reaktoru zastaven, způsobuje podle informací v dnešním tisku společnosti ČEZ milionové ztráty. Elektřina, kterou se náhlý výpadek v síti nahrazuje, je totiž podstatně dražší než běžně nasmlouvané dodávky. Občas musí ČEZ při odstávce reaktoru také omezit vývoz elektřiny do zahraničí, uvádí tisk.

Ministerstvo a vojáci mají různé představy o další podobě reformy

Vojáci a plánovači ministerstva obrany mají různou vizi budoucí české armády. Do tří měsíců přitom musí vládě předložit novou, redukovanou, podobu armádní reformy. Obě strany se shodují na profesionalizaci a na tom, že armáda s méně penězi bude po reformě menší, než se původně předpokládalo. Vojáci mají představu armády, která má všechny schopnosti, třeba v malé míře, plánovači z ministerstva obrany naopak prosazují soustředit se jen na některé obory tak, aby v nich Česká republika patřila ke světové špičce.

Reforma, kterou prosazoval minulý ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD), počítala se zřízením "malé, mladé, moderní a mobilní" a vyvážené armády se špičkovými protichemickými a dalšími odborníky. Poté, co Tvrdík rezignoval kvůli škrtům v rozpočtu svého resortu, mají plánovači tři měsíce na to, aby politikům předložili proveditelnou vizi nové podoby reformy. Až z ní bude jasné, kdy se podaří zrušit povinnou základní vojenskou službu. Pod stůl už ale nyní s největší pravděpodobností spadl nákup stíhaček pro vojenské piloty.

Vojáci chtějí mít stále k dispozici velký vějíř různých druhů zbraní. "V tom je náš zatím hlavní rozpor. My jsme pro vyváženou armádu s rozumnou specializací," řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Podle něj musí mít armáda kromě specializovaných a speciálních sil také jednu nebo dvě brigády mechanizovaného vojska. "Základ armády jsou vždy vševojskové jednotky, ne speciální síly. Ty jsou doplněk," podotkl Štefka.

Náměstek ministra obrany pro reformu Jan Váňa tvrdí, že v této otázce nejde o spor dvou stran, ale o "vyjasňování problému". Podle něj je důležité snažit se odhadnout, jak bude mezinárodní situace vypadat třeba za deset let, a snažit se české ozbrojené síly do tohoto rámce zasadit. "Vyvážená struktura sil v dnešním klasickém pojetí vede k průměrnosti ve všem. Hodně specializovaná armáda vede k vysoké kvalitě," míní Váňa. Podle něj je potřeba najít střední cestu.

Češi se hodlají v rámci NATO soustředit především na jednotky určené pro boj se zbraněmi hromadného ničení, na vojenské zdravotnictví a na pasivní sledovací systémy.

Škoda Auto představí v Brně prezidentskou verzi superbu

Škoda Auto představí na letošním brněnském Autosalonu novou speciální verzi vozu Škoda Superb. "Tento vůz by mohl být vhodným dopravním prostředkem například pro hlavu státu," sdělili ve středční tiskové zprávě zástupci Škoda Auto, podle nichž je nová verze zatím nejluxusnějším vozem vyrobeným v mladoboleslavské továrně.

Nový superb přichází krátce poté, co prezident Václav Klaus vyjádřil domněnku, že český prezident by měl jezdit v tuzemských vozech.

Případné využití nového vozu dokazují stříbrné nosiče vlaječek na blatníku. Vůz je však reprezentativní i uvnitř. Na zadní loketní opěře se nachází otočný stoleček z leštěného dřeva, pro práci s počítačem je připraveno připojení k internetu. Kromě práce může posádka během cestování například sledovat televizi nebo DVD filmy, neboť před oběma sedadly jsou v hlavových opěrách předních sedadel zabudované obrazovky.

Letošní brněnský Autosalon začíná ve čtvrtek 5. června a končí o týden později. Tradičně se uskuteční na brněnském výstavišti. První dva dny jsou věnovány odborné veřejnosti a novinářům. Mezi magnety veletrhu má vedle prezidentské Škody Superb patřit i nový soutěžní vůz Škoda Fabia WRC, který bude v blízké době nasazen do soutěží mistrovství světa. Automobilka Citroen pak představí malý vůz typu kabriolet s názvem Pluriel.

Nadace Český literární fond udělila výroční ceny za rok 2002

Výroční ceny za rok 2002 ve čtyřech hodnocených kategoriích udělila Nadace Český literární fond. V kategorii původní česká literatura byl oceněn Vít Slíva za básnickou sbírku Bubnování na sudy. Výroční cena je spojena s finanční odměnou ve výši 50.000 korun. Novinářům to ve středu řekl ředitel nadace Michal Novotný. Slívova sbírka již v letošním roce obdržela cenu Magnesia Litera za poezii.

V oboru divadelní a rozhlasové tvorby porota udělila cenu profesorovi anglické literatury University Karlovy v Praze, překladateli a esejistovi Martinovi Hilskému. Ocenila jeho cyklus rozhlasových pásem, v nichž doprovodil vlastní překlady Shakespearových Sonetů odbornými komentáři. Za překlad Sonetů byl Hilský již oceněn Jungmannovou cenou za nejlepší překlad roku v roce 1997 a cenou Toma Stopparda za rok 2002, kterou uděluje Nadace Charty 77. V loňském roce byl také anglickou královnou Alžbětou II. jmenován čestným členem řádu Britského impéria.

Role maminky ve filmu režiséra Zdeňka Tyce Smradi přinesla cenu v kategorii filmové a televizní tvorby herečce Petře Špalkové. Herečka již před pěti lety získala dvě divadelní ocenění - Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie.

V oboru vědecké a odborné literatury nadace udělila cenu za knihu Historie obratlovců paleontologovi Zbyňku Ročkovi z Geologického ústavu Akademie věd ČR. S oceněním v této kategorii je spojena odměna ve výši 30.000 korun.

Nadace Český literární fond podporuje formou grantů a stipendií vznik nekomerčních knižních titulů a periodik.

Sport:

Vítězem 7. ročníku novinářské ankety Zlatý míč ČR se stane někdo z pětice fotbalových reprezentantů. Na vítězství v anketě, která bude vyhlášena ve čtvrtek 12. června, aspirují Milan Baroš, Petr Čech, Jan Koller, Pavel Nedvěd a Tomáš Rosický. Známé jsou již také nominace na další doprovodné ankety, 'anticenu' Červená karta za uplynulý rok získal Českomoravský fotbalový svaz.

Mezi kvintetem nominovaných, kteří nasbírali nejvíce bodů v hlasování fotbalových novinářů, nechybí největší hvězdy českého fotbalu. Pavel Nedvěd už dokázal anketu vyhrát třikrát, jednou se radoval Tomáš Rosický, ostatní fotbalisté zatím nejvyšší ocenění nezískali. I na dalších místech skončili hráči reprezentačního výběru, první hráčem mimo širší Brücknerův kádr je na 21. místě Tomáš Řepka.

Vyhlášení v hotelu Ambassador se 12. června zúčastní jedenáct nejlepších fotbalistů a zatím naprostá většina z nich svoji přítomnost i potvrdila. Součástí slavnostního galavečera bude vyhlášení doprovodných anket; vyhlášena bude Cena Josefa Bicana pro nejlepšího ligového kanonýra, Cena Rudolfa Vytlačila pro nejlepšího trenéra, Objev sezony a Cena Ivo Viktora pro nejlepší gólmany.

O tom, jak anketa skončí, rozhodlo svými hlasy během jara 94 žurnalistů. Celkem se na jejich tipech objevilo 34 jmen, v součtu celého ročníku alespoň bod získalo 58 fotbalistů z 28 klubů. Největší zastoupení mají slávisté se sedmi nominacemi. Konkurenční Sparta má sice ve výsledkové listině tentýž počet fotbalistů, ale Martin Zbončák si všechny body uhrál už na podzim ve Slovanu Liberec.

Červená karta bývá tradičně udělována s předstihem, letos jí získal Českomoravský fotbalový svaz, který získal suverénně nejvíce bodů. Především pak za zmatky s předáním poháru za mistrovský titul, nekoncepční a nekvalifikovanou práci i za nečinnost v boji proti násilí a rasismu.

I ženský skok o tyči bude mít na Zlaté tretře, vůbec prvním mítinku seriálu Super Grand Prix IAAF v historii, velmi kvalitní obsazení. Start 12. června v Ostravě potvrdila aktuální světová rekordmanka Stacy Dragilaová z USA, soupeřkami jí budou Rusky Jelena Isinbajevová a Taťjana Polnovová a polská tyčkařka Monika Pyreková. Další nová jména ohlásili organizátoři na dnešní tiskové konferenci.

Jsou mezi nimi i olympijský vítěz v běhu na 110 metrů překážek Anier Garcia z Kuby, Keňan Paul Kipsiele Koech v běhu na 3000 m překážek a ženské krátké "ploty" ozdobí Glory Alozieová ze Španělska a Američanka Melissa Morrisonová. V trojskokanském sektoru budou Kubánka Yamila Aldamaová a Tereza Marinovová z Bulharska, jeden okruh s překážkami poběží Rumunka Ionela Tirleaová.

Olympijská vítězka Dragilaová vévodí historickým tabulkám výkonem 481 cm. Polnovová letos v hale skočila 470 cm, Isinbajevová umí 465 a má stříbro z loňského ME i z halového mistrovství světa. Olympijský vítěz Garcia byl druhý na posledních dvou světových šampionátech, Koech slíbil čas na steeplu pod osm minut. Mistryně Evropy Alozieová má stříbra z MS 2001 i z olympiády, Morrisonová byla letos třetí na HMS.

Hvězdou čtyřstovky s překážkami je dvojnásobná evropská šampionka Tirleaová. Běžkyně s osobním rekordem 53,25 sekundy je i juniorskou mistryní světa i Evropy. Trojskokanka Aldamaová, která letos skočila 14,98 metru, žije v Británii, kde zatím neúspěšně žádá o občanství. Prý vyslovila i přání startovat za Českou republiku. Marinovová vyhrála olympiádu v Sydney.

Vrcholem mítinku s rozpočtem více než milion eur, něco přes 30 milionů korun, bude závod na 5000 metrů. Ten prvně v kariéře poběží Maročan Hicham El Guerrouj a na počest Memoriálu Emila Zátopka bude v předvečer mítinku odhalena busta slavného českého vytrvalce. Novinkou jsou startovní čísla atletů, na nichž nebude numerická hodnota, nýbrž konkrétní jméno. Pořadatelům dorazila už i první omluvenka - kvůli zranění nebude skákat americký dálkař Dwight Phillips, halový mistr světa z Birmingahmu.

Stadion ve Vítkovicích už má zcela nový kabát. Vedle hlavní tribuny a zázemí je 'nalajnován' i nově položený povrch. "Dostali jsme už také potřebný certifikát mezinárodní federace s označením jedna. To je nejvyšší možný. Máme tak stadion s nejkvalitnějším povrchem v České republice," pochlubil se ve středu ředitel mítinku Tomáš Petera. "Mítink bude navíc k vidění buď v přímém přenosu nebo ze záznamu ve 130 zemích světa," doplnil Petera.

Ukončit letitou nadvládu pražské Dukly na jednom z nejstarším veslařských závodů v Evropě, pražských Primátorkách, se bude letos snažit nevídaná konkurence. Armádní zástupci vyhráli prestižní klání třiadvacetkrát v řadě, v jubilejním 90. ročníku závodů jim ale soupeřem bude posádka slavné anglické univerzity z Cambridge a pod hlavičkou Avokádo týmu se představí ruští olympionici.

Původně měla o tomto víkendu na Vltavě startovat i nizozemská osma, jejímž členem měl být olympijský vítěz a držitel nejrychlejšího času v osmiveslici Nico Rienks. Ta se však v pátek odhlásila kvůli nemoci a zranění některých členů posádky.

Zkomplikovat cestu hlavní posádky Dukly za předpokládaným triumfem se bude snažit i reprezentační posádka, která je však složena také hlavně ze zástupců armádního oddílu. "Uvidíme, jak si povede. V Miláně se ale předvedla ve velmi dobrém světle," upozornil svazový šéftrenér Přemysl Panuška.

Pořadateli jubilejního 90. ročníku Primátorek, Českému veslařskému klubu, se letos podařilo ve spolupráci se svazem a pražským magistrátem zajistit kompletní rekonstrukci hlavní ceny - Primátorského štítu. Byla také vyrobena menší replika ocenění pro vítěznou ženskou osmiveslici. Metrová plastika sochaře Ladislava Tomana byla totiž moc velká.

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek byl za brutální faul v extraligovém utkání v inline hokeji potrestán zákazem činnosti po dobu jednoho roku. Disciplinární komise mu ve středu navíc udělila pokutu 2000 korun, což je v tomto sportu maximální finanční postih. Olympijský vítěz z Nagana a držitel Stanleyova poháru se může proti trestu do 15 dnů odvolat.

Hašek ani Milan Šíla, kterému slavný hokejista zlomil nos, způsobil otřes mozku a poranil krční páteř, se dnešního disciplinárního řízení v Praze na Strahově nezúčastnili.

Počasí:

Noc bude skoro jasná, na západě Čech postupně polojasná. Teploty 17 až 13 stupňů Celsia. Vítr slabý jihovýchodní, na Českomoravské vrchovině mírný do 20 km za hod. Ve čtvrtek bude ještě slunečno až polojasno, ale v Čechách během dne až oblačno, postupně se objeví přeháňky nebo bouřky ojediněle s krupobitím, přívalovými srážkami a nárazovitým větrem. Na Moravě a ve Slezsku bouřky jen ojediněle. Teploty 28 až 32 stupňů, na horách kolem 25 Celsia.