Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Češi a Češky se rozhodli vstoupit do Evropské unie

Občané České republiky podle očekávání v referendu schválili vstup země do Evropské unie. O dalším osudu země s deseti miliony obyvatel rozhodla třetina občanů, desetina národa byla proti. S členstvím v EU souhlasilo více než 77 procent voličů, proti přistoupení hlasovalo skoro 23 procent. Historického rozhodování se zúčastnilo přes 55 procent voličů. Konečné výsledky plebiscitu zveřejnil Český statistický úřad.

Výsledky hlasování:

Pro vstup ......... 77,33 procenta hlasů, 3,446.758 voličů.

Proti vstupu ...... 22,67 procenta hlasů, 1,010.448 voličů.

Referenda se zúčastnilo celkem 55,21 procenta z 8,258.358 oprávněných voličů, což je o 2,79 procenta méně než při loňských sněmovních volbách. Nejvyšší účast - 59,39 procenta - byla v Královéhradeckém kraji, nejnižší v Moravskoslezském kraji - 49,57 procenta voličů. Pouze v tomto kraji přišla k plebiscitu méně než polovina oprávněných voličů.

Největší podporu získalo přičlenění k EU ve Zlínském kraji, kde ANO na hlasovacím lístku zaškrtlo 80,47 procenta voličů. Nejméně přívrženců bylo v porovnání s ostatními regiony v Libereckém kraji - 73,82 procenta voličů. Přitom právě v tomto kraji mělo být podle průzkumu agentury TNS Factum z konce dubna nejvíce příznivců vstupu; pro mělo hlasovat 94 procent lidí.

Podle průzkumu agentury SC&C, v němž odpovídalo přes 19.000 lidí, vstup do unie nejvíce - z 92 procent - podpořili příznivci US-DEU, pro vstup do EU bylo také 86 procent voličů ODS, 84 procent příznivců KDU-ČSL a 82 procent voličů ČSSD. Nejmenší podporu měla evropská integrace mezi voliči KSČM. Pro vstup jich navzdory stranickému doporučení hlasovalo 37 procent. Zatímco ve městech se pro členství v unii vyslovilo 78 procent zúčastněných, na venkově to bylo 75 procent. Téměř shodnou podporu měl vstup také mezi muži a ženami. Ženy s 78 procenty převýšily muže pouze o jedno procento. Překvapením se stal postoj starších lidí a důchodců: navzdory očekávání jich 79 procent řeklo ano.

Špidla: Česká republika bude sebevědomým a samostatným členem EU

Premiér Vladimír Špidla hodlá uvést Českou republiku do EU jako sebevědomého a samostatného člena, který je schopen unijní záležitosti ovlivňovat a podílet se na nich. Vzkázal to občanům z tiskové konference v pražském Černínském paláci po zveřejnění průběžných výsledků referenda, v němž se většina voličů vyslovila pro vstup.

Podle premiéra lidé o vstupu země v referendu rozhodli kultivovaně a demokraticky a patří jim za to dík a obdiv. "Výsledek je historický. Rozhodovali jsme o osudové otázce. A toto rozhodnutí je jasné a nepochybné: zní ano," řekl premiér desítkám domácích i zahraničním novinářů.

Nyní už je jasné, že ČR rozšíří řady EU příští rok v květnu spolu s dalšími kandidáty. Děkovná slova adresoval Špidla a Svoboda nejen občanům, ale všem, co se podíleli na přípravě českého členství, například vyjednávacímu týmu, který byl v kontaktu s bruselským ústředím, bývalým členům vlády, samosprávě i podnikatelům.

V souvislosti se vstupem do EU očekává Špidla významné zlepšení vztahů se sousedními zeměmi.

V případě, že neprojde reforma veřejných financí, padne vláda

Premiér Vladimír Špidla podá demisi, pokud se vládě nepodaří ve sněmovně prosadit reformu veřejných financí. Špidla to uvedl v rozhovoru pro dnešní Právo. Premiérova rezignace by podle listu znamenala automaticky konec celé vlády.

"Mou povinností je angažovat se v této věci naplno; z toho vyplývá, že pokud to nebude úspěšné, tak z toho vyvodím důsledky," řekl Špidla. Reformu veřejných financí považuje za tak důležitou věc, že mu prý nepřipadá možné "zdržovat", jestliže ji vláda neprosadí. Na dotaz Práva, zda míní, že by zdržoval prodlužováním existence vlády, Špidla upřesnil: "Ano. Když to neprosadíme my, je třeba otevřít prostor někomu jinému. I s vědomím, že ten někdo to asi prosadí v jiné, nejspíš mnohem tvrdší podobě."

Reforma podle premiéra nemůže být méně rozsáhlá či radikální, pokud má splnit to, co od ní vláda očekává. Prosadit ji považuje za povinnost vlády i v případě, že odbory zahájí rozsáhlé protestní akce. "Reforma je prostě nutná. Teď mámě dluh přibližně 440 miliard korun a na dluhovou službu platíme 25 miliard. Pokud neprovedeme reformu, bude dluh v roce 2006 činit bilion 300 miliard," řekl Špidla.

ČSSD: Referendum je signál, že voliči chtějí rozhodovat přímo

Sociálnědemokratičtí politici dávali v Lidovém domě najevo radost, že se velká většina občanů při plebiscitu vyslovila pro vstup České republiky do Evropské unie. Nadpoloviční účast je podle nich rovněž signálem voličů, že chtějí o důležitých věcech rozhodovat přímo. Současně ale upozorňovali, že koaliční vládu čeká finanční reforma, která vyzkouší její pevnost.

"Já z toho výsledku mám samozřejmě ohromnou radost," uvedla ministryně školství Petra Buzková. Voliči podle ní dali jasný signál euroskeptikům, že jejich politický postoj nemá v České republice většinu. "Mám radost, že vláda České republiky přivedla tuto zemi k takto úspěšnému referendu, přestože některé politické strany jako KSČM a ODS šířily kolem referenda takzvanou blbou náladu," uvedla.

Voliči svým rozhodnutím posílili pozici proevropské koaliční vlády, soudí ministryně zdravotnictví Marie Součková. Odchodu US- DEU z vlády po splnění této priority se nebojí, protože od rozdělané práce se podle ní neodchází. Pevnost vlády prověří hlasování o finanční reformě, domnívá se. Je prý ráda, že je spojována s existencí kabinetu. V případě neúspěchu reformy chce totiž premiér Vladimír Špidla rezignovat. Podle Součkové referendum také potvrdilo, že občané mají rozhodovat o důležitých otázkách přímo. S tím souhlasí i místopředseda ČSSD a ministr práce Zdeněk Škromach. "Je potřeba občanům dát právo, aby mohli rozhodovat například o prezidentovi republiky," doplnil. Souhlas občanů se vstupem do EU je podle Škromacha splněním "priority priorit" Špidlova kabinetu.

Druhou prioritou bude podle Škromacha stabilita veřejných financí. "Bude-li reforma, bude i rozpočet. Když nebude reforma, nebude ani rozpočet ani vláda," dodal. Odchodu US-DEU nebo toho, že její poslanci přestanou podporovat vládní návrhy se nebojí. ČSSD bude podle něj o jednotu vládní koalice usilovat. Připomněl, že jí to uložil březnový sjezd.

Na dotaz, zda sociální demokraté "přimáčknou" koaliční partnery a budou ostřeji prosazovat svůj program, odpověděl, že čeká například plošné zavedení registračních pokladen. "Myslím, že je našlápnuto, že ta dohoda by mohla být," uvedl.

Prohlášení EK k výsledkům referenda o vstupu ČR do EU

Evropská komise (EK) v sobotu uvítala podporu, kterou Češi vyjádřili v referendu vstupu své země do Evropské unie. V prohlášení, které komise při této příležitosti zveřejnila se uvádí:

"Jasným a hlasitým "ano" členství v EU se český lid připojil ke svým sousedům ve střední Evropě a svobodně rozhodl ukončit desetiletí rozkolů a dosáhnout míru, stability a blahobytu na našem kontinentu. Komise skládá českým občanům hold za jejich jednoznačnou podporu.

Tento výsledek je třeba chápat především jako úspěch, kterého dosáhla sama česká společnost, jež v temných letech komunistické diktatury a od sametové revoluce stála v čele změn a odvážně uskutečňovala obtížné reformy, aby přeměnila zemi v moderní demokracii a fungující tržní ekonomiku.

Komise je přesvědčena, že Česká republika, ležící v srdci Evropy, se svým bohatým historickým a kulturním dědictvím, plně využije členství v EU a bude hrát ústřední úlohu v příštím rozvoji Evropské unie."

Cibrian jménem EK blahopřál Čechům k výsledku referenda

Za Evropskou komisi Čechům poblahopřál k výsledku všelidového hlasování velvyslanec komise v České republice Ramiro Cibrian. "My v Evropě se radujeme, že ČR bude mezi námi na místě, které ji vždy patřilo," řekl Cibrian jménem šéfa Evropské komise Romana Prodiho a komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena.

S gratulacemi do Černínského paláce, kde vláda čekala na výsledky referenda, přispěchal i řecký velvyslanec Elefterios Karajannis. Jeho země v současnosti EU předsedá. "Jsme přesvědčeni, že zkušenost a moudrost českého národa v rozhodující míře přispěje k pokroku v EU," řekl řecký diplomat.

Projevům obou pod vlajkami nové pětadvacítky a vlajky EU naslouchali vedle jiných hostů také další členové diplomatického sboru.

Sám Cibrian se před českým referendem velmi angažoval, absolvoval mnoho diskusí a navštívil stovky míst. Naučil se i dobře česky. S všelidovým hlasováním odchází z funkce, nejprve ale odjede na dovolenou do své rodné země Španělska. V blízké budoucnosti ho čeká přednášení na americké univerzitě. Diplomatická mise v ČR oficiálně zanikne vstupem země do EU, což se stane příští rok v květnu.

Osobnosti kulturního života výsledky referenda vítají

Skutečnost, že Češi podle výsledků referenda schválili začlenění země do Evropské unie, přivítala řada osobností. Například nekorunovaný písničkářský král jižní Moravy Jožka Černý přiznal, že šlo o jeho celoživotní přání.

"Ani jsem netušil, že se toho dožiji," řekl Černý. Byla to prý pro něj velká potupa, když se musel na hranicích, když jel reprezentovat naši národní píseň do "kapitalistické ciziny", často svléknout až do ponožek. Věří, že členství v unii k nám přinese pořádek nejen na ulicích a zavede jasná pravidla hry.

Také pražský arcibiskup a český katolický primas kardinál Miloslav Vlk měl radost z výsledku referenda. "Potěšilo mě, že moji spoluobčané dovedou uvažovat. Tento historický krok bude k velkému prospěchu českého národa," uvedl. Jako katolický biskup věří, že členství České republiky v Evropské unii pomůže prohloubit a upevnit i naši právní mentalitu a právní systém.

Podle herečky Jiřiny Jiráskové výsledky referenda svědčí o tom, že národ má o svůj osud zájem, a to i přes velmi špatnou informovanost o kladech a záporech našeho vstupu do unie. "Kampaň v médiích se mi nelíbila. Nicméně jsem potěšena, že to lidem není lhostejné a že se navzdory tomu referenda zúčastnili," řekla.

Francie vzkazuje česky do Prahy: Vítáme vás v Evropské unii

Českým "vítáme vás" reagovala v sobotu v tiskovém prohlášení reagovala francouzská ministryně pro evropské záležitosti Noelle Lenoirová na kladný výsledek referenda o vstupu České republiky do Evropské unie.

"Česká republika znovu nachází své místo v srdci Evropy, které odpovídá velikosti její historie a kultury. Český lid byl po staletí předvojem ve všech bitvách za svobodu... Pro všechny Francouze, kteří jsou pro svobodu zaníceni, je návrat České republiky do Evropy skvělou zprávou," uvedla Lenoirová.

Francouzská agentura AFP zdůrazňuje, že Češi odhlasovali své členství v EU drtivou většinou, což znamená úspěch rozšíření unie do "bývalé komunistické Evropy". Poté, co minulý týden schválilo vstup do EU Polsko, podstatná čas procesu ratifikace rozšíření v nových členských zemích skončila, uzavírá AFP.

Euroskeptici jsou skleslí, Češi si podle nich nevybrali dobře

Skleslá nálada vládla po oznámení výsledků hlasování o vstupu Česka do Evropské unie v pražském baru U sovy na Senovážném náměstí. Dostaveníčko si tam dali na pozvání Národní strany euroskeptikové. Myslí si, že rozhodnutí pro vstup přinese Čechům ekonomické problémy.

"Otevřeli jsme si šampaňské a slavíme těch 22 procent proti," popsal atmosféru panující mezi tuctem hostů slavnosti, která připomínala spíš tryznu, Pavel Sedláček z Národní strany. Kolem stolu kolovaly vedle skleniček i vtipy na adresu budoucích spoluobyvatel Čechů ve společné Evropě. "Už mají pro každého Čecha mercedes. Už se řadí za hranicemi. Víte proč? Na umytí," zněl jeden z nich.

Víno teklo proudem také zhruba kilometr od Senovážného náměstí v kavárně Louvre na Národní třídě, kam přišli oslavovat lidé kolem občanského sdružení Ano pro Evropu. K vidění tam byli aktivisté nejrůznějších občanských sdružení a malých stran a nezávislí senátoři a poslanci, postávali v hloučcích a diskutovali. "Je to výborný výsledek," komentoval rozhodnutí v historickém referendu předseda sdružení a poslanec Svatopluk Karásek.

ODS: Výsledek euroreferenda posílil pozici ČR, voličům děkujeme

Občanští demokraté jsou přesvědčeni o tom, že výsledek referenda, který potvrdil vstup země do EU, je dobrý. Posiluje podle nich českou pozici a umožní zemi aktivně se spolupodílet na utváření budoucí evropské architektury. Na sobotní tiskové konferenci to uvedl první místopředseda strany Jan Zahradil.

"ODS děkuje všem občanů ČR, kteří prokázali historickou odpovědnost tím, že se zúčastnili prvního referenda v novodobých dějinách země a přišli vyjádřit svůj názor," řekl Zahradil. Výslovně pak poděkoval voličům a příznivcům ODS, "kteří se na konečném výsledku výrazným způsobem podíleli".

Podobně jako v sobotu se Zahradil vyjádřil již v pátek dvě hodiny před zahájením plebiscitu. Voliče a příznivce vyzval, aby se zúčastnili referenda a hlasovali pro vstup do EU. Prohlásil, že Česko může pouze jako členská země ovlivňovat vývoj v unii tak, aby se nestala "federálním superstátem".

Předseda ODS Mirek Topolánek výsledek hlasování přivítal. Novinářům v Ostravě ale neřekl, jak se rozhodl on sám. Uvedl, že hlasování je tajné. "Jsem rád, že se lidé nenechali odradit kampaní. Jsem rád, že jsme vyhráli - stejně jako já," prohlásil po vítězném tenisovém zápase.

Češi bavili Rakušany - umělci se představili v centru Vídně

V centru rakouské metropole bylo v sobotu slyšet češtinu mnohem častěji než kdykoli jindy. Při příležitosti referenda o vstupu České republiky do Evropské unie se u bývalého císařského paláce Hofburg představili čeští umělci, návštěvníci mohli ochutnat různé gastronomické pochoutky a zapít je českým pivem.

Josefovo náměstí - jedno z nejznámějších ve Vídni - se takřka přeměnilo v české náměstí. O zábavu menších dětí se staral nejen nafukovací hrad, ale také klaun, kouzelník či muzikanti. Starodávné souboje rytířů přiblížila skupina historického šermu. A to ještě na závěr programu organizátoři ohlásili vystoupení Karla Gotta, kterého rakouské děti znají i kvůli jeho úvodní písni ke kreslenému seriálu "Včelka Mája".

Skupinky turistů si se zájmem prohlédly nejen kulturní program, ale zastavovaly se i u stánků s českým sklem, ručně vyrobeným zbožím či sledovaly umění kováře. Potlesk sklidil polykač ohně a během čísla s hadem některé děti neodtrhly z podia oči. "Se sytým hadem se nedá vystupovat, on je hladový," upozornil umělec na vážnost situace.

Celá akce pod názvem "Uvítací slavnost" jakoby již dopředu předpovídala výsledek lidového hlasování, ve kterém Češi rozhodovali o naplnění integračních ambicí svého státu. Vedle kulturního programu měli zájemci volný vstup do rakouské národní knihovny, kde nyní probíhá výstava "Praha: Vídeň - dvě evropské metropole v běhu staletí".

Doutnák ve volební urně narušil závěr referenda v Praze 4

Doutnající předmět, který kdosi vhodil do volební urny, narušil v sobotu v Mráčkově ulici v Praze 4 - Modřanech závěr referenda o vstupu do Evropské unie. Když krátce před uzavřením místnosti začal z urny stoupat kouř, členové volební komise ihned její obsah polili vodou. Poté zjistili, že žádný hlasovací lístek nebyl natolik poškozen, aby byl neplatný. Jiný incident související s referendem v sobotu policie nezaznamenala.

Podle Daniely Razímové z pražské policejní správy se případem zabývají kriminalisté čtvrtého pražského obvodu. Vyšetřují jej jako maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Na tento čin zákon pamatuje trestem vězení od šesti měsíců do tří let.

Několik drobnějších komplikací vyšetřovali policisté v souvislosti s referendem v pátek. Nejzávažnější se odehrála v Jirkově na Chomutovsku, kde kolem 17:30 dětský hlas oznámil na linku 158 uložení bomby v základní škole, kde je volební místnost. Policie objekt prohledala, ale výbušninu nenašla.

V Horkách na Kutnohorsku kdosi v pátek v podvečer ukradl z budovy obecního úřadu českou státní vlajku. V Kutné Hoře zase někdo hodil do otevřeného okna volební místnosti kamínek. Policie všechny tyto páteční události vyhodnotila jako přestupek proti občanskému soužití.

Evropských mezd se Češi zřejmě dočkají až za desítky let

České platy jsou dnes v porovnání s německými zhruba pětinové a zřejmě potrvá ještě desítky let, než se úroveň tuzemských a evropských mezd vyrovná. Vstup do Evropské unie, kterému dala většina Čechů v referendu zelenou, sám o sobě mzdy v ČR nezvýší, ty budou nadále závislé na výkonu domácí ekonomiky.

"Vstup do EU mzdy v ČR ze dne na den nezvýší ani nesníží. Česká republika ale bude postupně tlačena k vyšší produktivitě práce, čímž se otevře prostor pro rychlejší růst mezd," řekl analytik Patria Online David Marek.

V roce 2008, tedy čtyři roky po vstupu do EU, by si průměrný Čech měl vydělat zhruba třetinu toho, co průměrný Němec. Průměrná hrubá měsíční mzda by se mohla podle některých studií pohybovat mezi 25 až 26 tisíci korun, což je zhruba o deset tisíc více než dnes. Srovnatelné platy s Němci by pak Češi mohli pobírat někdy v polovině tohoto století.

Po zohlednění skutečnosti, že je v tuzemsku zhruba o polovinu levněji než v Německu, však není rozdíl ve mzdách až tak propastný. České mzdy tak dnes dosahují přibližně 46 procent německé úrovně a do roku 2008 by měly vzrůst na 60 procent úrovně západního souseda.

Ve srovnání s ostatními zeměmi kandidujícími na vstup do Evropské unie si české výdělky nestojí špatně. Podstatně lépe jsou na tom pouze Slovinci, kteří již dnes vydělávají 75 procent toho, co Němci. Následují Češi a Poláci se mzdami na úrovni 46 procent německých platů. Mzdy na Slovensku a v Estonsku dosahují 36 procent německé úrovně a platy ostatních zemí regionu střední a východní Evropy jsou ještě nižší.

Ševčík: Češi z dnešního "ano" vstupu do EU brzy vystřízliví

Češi z dnešního "ano" vstupu do Evropské unie brzy vystřízliví, míní ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Sám v referendu hlasoval proti členství v evropském klubu. Současně kritizuje vládu za to, že zvolila taktiku neinformovat občany o problémech spojených se vstupem do EU. "ČR o sobě bude po vstupu rozhodovat mnohem méně než dnes. V mnoha věcech o nás budou rozhodovat jiní a jinak, než bychom chtěli," uvedl reakci na dnešní průběžné výsledky.

"Dnešní výsledek se dal očekávat, vládě se taktika propagandy vyplatila," uvedl dále Ševčík. "Občané ale brzy vystřízliví. Jejich očekávání, že se jim díky vstupu do EU zvýší platy a životní úroveň, jsou naprosto lichá," dodal.

Ekonom míní, že by bylo lepší s členstvím počkat na to, zda EU skutečně projde institucionální reformou, a vyjednat lepší vstupní podmínky. "Podmínky, které pro nás vyjednala česká vláda, jsou hanebné. Kompenzace jsou nízké, pasy na hranicích s Německem a Rakouskem budeme potřebovat dál, volný pohyb pracovních sil není zabezpečen," dodal.

Kdyby ČR zůstala mimo EU, mohla by si sama rozhodovat o penězích, které jinak bude platit Bruselu. "Proč bychom měli být rádi, že budeme dostávat peníze z evropských fondů, když je tam zároveň budeme odvádět a nejpozději v roce 2006 se dokonce můžeme stát čistými plátci," ptá se Ševčík. Připomněl, že Švýcarsko, Norsko či Island také docela dobře fungují mimo EU.

Šéfové českých firem: Vstup do EU odstraní diskriminaci na trhu

Odstranění obchodních překážek, celních bariér i diskriminace na evropském trhu označili za hlavní přínos vstupu České republiky do Evropské unie šéfové významných tuzemských podniků v reakci na jednoznačný souhlas občanů se vstupem do unie. Tuzemská ekonomika je s EU již nyní výrazně svázána a nové evropské konkurenční prostředí bude ku prospěchu všem, míní většina ředitelů.

Domácí ekonomiku vstup do Evropské unie příliš neovlivní, protože již je s EU výrazně svázána, řekl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. Hlasování však zpečetilo proces přibližování k unii. "Náš vstup má v mých očích velký význam emancipační, posiluje naši sebedůvěru, naše sebehodnocení. A mimochodem je obrovským impulzem pro zahraniční investory do ČR, zejména ty mimoevropské," dodal Kavánek.

Vstupem do EU se budou České dráhy moci více zapojit do budování evropských železničních koridorů a čerpat prostředky z evropských fondů, řekl generální ředitel Petr Kousal. ČR se bude moci více podílet na tranzitní nákladní přepravě. Mezinárodní přeprava přitom již nyní tvoří dvě třetiny nákladní dopravy ČD.

"Pro naši budoucnost jsme dnes udělali ten nejdůležitější krok a osobně věřím, že přímým zastoupením v orgánech EU budeme moci lépe ovlivňovat podmínky na evropském trhu s elektřinou, které nyní české výrobce diskriminují", uvedl předseda představenstva a generální ředitele ČEZ Jaroslav Míl.

Sport:

Čeští volejbalisté vyhráli ve Světové lize šestý zápas za sebou a zásluhou lepšího poměru setů znovu vedou tabulku skupiny D před Řeckem. Po dvou hladkých ostravských vítězstvích nad Japonskem z minulého víkendu v sobotu téhož soupeře porazili i na jeho půdě v Tokiu, tentokrát 3:1.

Počasí:

V neděli bude v Česku na jihu převážně oblačno s občasnými přeháňkami, místy bouřkami. V severní polovině území oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia, na horách kolem 18 stupňů Celsia. Mírný severní vítr v bouřkách přechodně zesílí.