Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Lustrační zákony zůstávají v platnosti

Lustrační zákony budou platit i nadále. Poslanecká sněmovna ve středu totiž hned v prvním čtení zamítla komunistický návrh na jejich zrušení. Lidé, kteří budou usilovat například o vysoké funkce ve státní správě, tak budou muset i nadále předkládat osvědčení, že před rokem 1989 nebyli vysokými funkcionáři komunistické strany či příslušníky a agenty komunistické tajné policie.

Proti zrušení lustrací se postavily ODS, KDU-ČSL, Unie svobody-DEU a část poslanců ČSSD. Pondělní rozhodnutí sněmovny navíc odstraní jednu z příčin napětí ve vládní koalici. Její pravicové členy znervózňovalo, že návrh zrušit lustrační zákony podporuje mnoho sociálních demokratů. Zejména unionisté varovali, že podpoří-li ČSSD návrh komunistů zrušit lustrace, bude to mít negativní dopad na další fungování koalice.

Část ČSSD ve středu sice komunisty podpořila, ale na prosazení jejich návrhu to nestačilo. Předseda unie Petr Mareš byl po středečním rozhodnutí dolní komory spokojen.

Počet stížností na referendum o EU u Ústavního soudu stoupl na 24

Počet stížností na referendum o EU, které lidé zaslali Ústavnímu soudu, ve středu stoupl na 24. Lhůta sice vypršela již v úterý o půlnoci, Ústavní soud se však řídí i datem odeslání pošty. Podle předsedy soudu Miloše Holečka se zřejmě 14 z nich bude zabývat plénum soudu. Ostatní nesplňují všechny potřebné právní náležitosti, takže čtyři senáty soudu budou rozhodovat o tom, zda je proto odmítnou.

Podle zákona o referendu si může u Ústavního soudu na jeho průběh stěžovat do deseti dnů od jeho konání každý občan, jenž má právo hlasovat.

Jedna ze stížností například napadla to, že hlasovací lístky prý byly opatřeny menším razítkem ministerstva vnitra, než ukládá zákon. Dušan Kučera pro změnu tvrdí, že ve volební místnosti měl vyplnit lístek obyčejnou tužkou, a tak hrozí vygumování jeho odpovědi. Ústavní stížnost osobně doručil Vilém Barák z Euroskeptické iniciativy. Stížnost podali i předsedové strany Národní sjednocení Jan Skácel, občanského sdružení Vlastenecká fronta David Macháček, sdružení Občané proti EU František Červenka a Akce národní obnovy Ladislav Malý.

Čtveřice euroskeptiků tvrdí, že ministerstvo zahraničí porušilo ústavu tím, že nespravedlivě rozdělilo 200 milionů korun, které vláda vyčlenila na kampaň před plebiscitem. Ústavní soud proto žádají o rozhodnutí nevyhlásit výsledky referenda.

Senát: Kriminalitou mládeže se budou zabývat speciální soudy

Kriminalitou mládeže se od příštího roku budou zabývat místo stávajících specializované soudy. Počítá s tím nový zákon, který ve středu schválil Senát. Ani horní komora nesnížila současnou věkovou hranici trestní odpovědnosti z 15 let například na 14 let, jak to navrhovali někteří poslanci. Zákon má nyní posoudit prezident Václav Klaus.

"Je potřeba, aby moderní stát s delikventy, kteří jsou mladší 18 let, nakládal specielním způsobem a neměl je ve stejné skupině, kde jsou dospělí pachatelé," obhajoval přijetí zákona ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD).

Podotkl, že zákon zavádí speciální soudnictví i nad delikventními dětmi, které spáchají trestný čin a pouze s ohledem na nedosažení věkové hranice 15 let nejsou trestně odpovědné. Zákon pro ně počítá s možností ochranné výchovy, uvedl ministr. "Snad se podaří některé děti nebo mladistvé uchránit profesionální zločinecké kariéry. Díky tomuto zákonu je včas, abych tak řekl, vylovíme," doufá Rychetský.

Zákon v hlasování podpořilo 46 ze 70 přítomných senátorů, proti bylo pět zástupců ODS, ostatní se zdrželi.

Zastánci návrhu na ocenění exprezidenta Beneše uspěli

Úspěchem zastánců návrhu, podle něhož by měla Poslanecká sněmovna zvláštním zákonem ocenit zásluhy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, skončilo středeční první parlamentní čtení této předlohy. Většina poslanců totiž nepodpořila návrh na její zamítnutí, takže ji v příštích měsících podrobně posoudí sněmovní výbory. O jejím schválení by dolní komora měla hlasovat patrně na podzim.

Návrh ocenit Beneše předložila skupina tří levicových poslanců. Jitka Gruntová (KSČM), Radko Martínek a Karel Šplíchal (oba ČSSD) navrhli zákon, který má jedinou větu: "Edvard Beneš se zasloužil o stát." Poslanci chtějí, aby tento zákon platil od letošního 28. října. Beneš stál v čele státu v letech 1935 až 1938 a 1945 až 1948 a též v londýnském exilu v letech 1940 až 1945.

České sazby se opět přiblížily EU, úroky klesly rovněž v Polsku

České úrokové sazby se ve středu opět přiblížily sazbám v eurozóně, a zůstávají tak suverénně nejnižší ve střední a východní Evropě. Zatímco středeční krok centrální banky byl překvapivý, podobný pohyb sazeb v Polsku trh očekával.

Evropská centrální banka kvůli pomalému oživení v Evropě snížila sazby naposledy na počátku června, základní sazba je od té doby na dvou procentech. České sazby budou od čtvrtka, kdy dnešní krok vstoupí v platnost, vyšší o čtvrt procentního bodu.

V porovnání s okolními státy má česká ekonomika sazby výrazně nejnižší. V Polsku ve středu rovněž klesly sazby o čtvrt bodu, přesto jsou však o tři procentní body vyšší než v tuzemsku. Ještě výše, na 6,5 procenta, jsou sazby na Slovensku.

Nižší sazby znamenají i pro zahraniční podniky levnější úvěry, na druhé straně však jsou nižší výnosy ze státních cenných papírů či dluhopisů. Do zemí s vysokými sazbami tak přitéká spousta spekulativního kapitálu, který pouze těží z vyšších úroků při nákupu tamní měny či cenných papírů.

Stávka dodavatelů Volkswagenu ohrožuje i výrobu ve Škodě Auto

Stávky v německých dodavatelských závodech koncernu Volkswagen mohou vážně ohrozit i výrobu mladoboleslavské Škody Auto. Pokud by se stávku nepodařilo ukončit do poloviny příštího týdne, bude muset Škoda - podle mluvčího firmy Evžena Krauskopfa - přerušit výrobu fabií a octavií v Mladé Boleslavi a Vrchlabí.

Stávky v německých dodavatelských závodech koncernu vstoupily již do čtvrtého týdne a vedení Škody předpokládá, že do konce tohoto týdne dojde k zásadnímu jednání. Pokud nedojde k dohodě, mohla by být zhruba od poloviny příštího týdne výroba Škody zastavena. Šlo by pak o výpadek asi dva tisíce vozů denně," řekl Krauskopf. Podobná situace by nastala i ve výrobě agregátů v Mladé Boleslavi. Naopak případné přerušení výroby nepostihne závod v Kvasinách, kde se vyrábí model superb.

Členové strojírenské odborové organizace IG Metall stávkují kvůli délce pracovní doby ve východní části Německa. Tyto stávky zastavily výrobu některých významných dodavatelů automobilek v Braniborsku, Berlíně a Sasku. Odboráři bojují za snížení pracovní doby pro zaměstnance ve strojírenství o tři hodiny na 35 hodin týdně, což je standardní úroveň v západní části Německa. Stávka již ohrožuje také výrobu ve slovenském závodě Volkswagen.

Zhanobený pomník na Bukové hoře získal původní podobu

Z pomníku smíření nedaleko Teplic nad Metují na Náchodsku, který koncem května zhanobil neznámý pachatel, již zmizely nacistické symboly a černá barva, kterou byla celá socha natřena. Autor smírčího kříže Petr Honzátko s pomocníky strávil čištěním díla dva dny. Smírčí kříž na Bukové hoře připomíná povraždění 23 místních Němců při jejich odsunu krátce po druhé světové válce.

Policisté, kteří u zhanobeného kříže našli v květnu také funkční výbušný systém, zatím čekají na výsledky expertiz. "Zatím čekáme na rozbory látek v kanystru, které potvrdí, zda celý systém mohl explodovat. Po pachatelích pátráme," řekla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Projekt pomníku vyvolával od počátku protichůdné reakce veřejnosti. Část obyvatel stavbu pomníku v bývalých Sudetech podporovala jako gesto usmíření, část zejména místních lidí v tom spatřovala jednostranný akt bez zhodnocení historického kontextu.

Tragédie na Bukové hoře se odehrála necelé dva měsíce po skončení války. Mezi oběťmi bylo i tříměsíční dítě. Vyšetřování hromadné vraždy nebylo nikdy dovedeno do konce. Podle některých pramenů mají smrt Němců na svědomí českoslovenští vojáci, kteří po válce pomáhali řídit chod města.

Polovina uživatelů internetu v Česku se připojuje z domova

Více než polovina tuzemských uživatelů se na internet připojuje z domova, třetina z práce a téměř 14 procent ze školy. Připojení na celosvětovou síť využívá 2,39 milionu lidí, což znamená penetraci 27 procent, vyplývá z květnového průzkumu pro Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR).

Mezi uživateli převládají muži s podílem přes 57 procent. Nejčastěji se připojují uživatelé, kterým je 12 až 19 let. Ti tvoří 26 procent internetové komunity. S nepatrně nižším podílem následuje skupina od 20 do 29 let. Téměř 53 procent uživatelů je svobodných, 7,6 procenta rozvedených.

Více než pětinu internetové komunity tvoří uživatelé z Prahy, následují obyvatelé jižní Moravy s 13 procenty a Moravskoslezského kraje s deseti procenty. Více než třetina uživatelů pochází z velkých měst nad 100.000 obyvatel.

Ve středu ocešlo do civilu tři a půl tisíce vojáků základní služby

Slavit a nejspíš bohatě konzumovat alkoholické nápoje bude ve středu přes tři a půl tisíce mladých mužů, kteří dnešním dnem ukončili základní vojenskou službu. Někteří jejich kolegové ale nahrazují zameškanou službu, z toho 11 dokonce déle než jeden měsíc, uvedl Oldřich Holeček z armádního generálního štábu.

Metr ve středu dostříhalo 3641 vojáků základní služby. Nahrazovat bude muset ještě 269 mladých mužů, z toho 258 méně než jeden měsíc. Vojáky odcházející do civilu nahradí 1. července 2400 nových odvedenců.

Armáda má mít letos 10.880 vojáků základní služby. V roce 2002 jich bylo kolem 20.000. Počty odvedenců se měly podle původních představ reformy a profesionalizace české armády v dalších letech stále snižovat. Rok 2006 byl ohlášen jako nejzazší termín pro ukončení základní vojenské služby, poté už měli být vojáci jen profesionální. Lidé na ministerstvu obrany nyní zjišťují, zda se tyto termíny podaří dodržet i v redukované a levnější verzi reformy.

Český architekt nevzdává naději, že postaví egyptské muzeum

Přestože mezinárodní soutěž na stavbu nového egyptologického muzea nevyhrál, nevzdává český architekt Martin Roubík naději. Stále podle něj existuje šance, že by stavba podle plánů jeho týmu mohla nedaleko slavných pyramid v Gíze stát.

Do nejrozsáhlejší architektonické soutěže se přihlásilo 2500 účastníků ze 105 zemí. Porota udělila tři ceny, vítězem se stal irský architekt japonského původu Shih-Fu Peng. Se žádným z oceněných projektů ale v Egyptě podle Roubíka nejsou spokojeni. Český tým získal jedno ze sedmi čestných uznání. Zatímco první cena je honorována v přepočtu osmi miliony korun, český tým dostal 20.000 amerických dolarů (přibližně 540.000 korun).

Při práci na projektu tým spolupracoval s českými egyptology a muzeology. Podle nich navrhli muzeum tak, aby vždy po přibližně 40 minutách prohlídky byl výstup do zahrady a možnost odpočinku. Egypťané počítají s tím, že do nového muzea přijde pět milionů lidí za rok. "Náš návrh má menší pořizovací i provozní náklady, což je v Egyptě důležitá věc víc než kdekoli jinde," řekl Roubík. Roubík věří, že se podaří za projekt ještě lobbovat v místní podnikatelské sféře a vládě. Mezinárodní porota má sice velkou váhu, ale Egypt je diktatura a (prezident Husní) Mubarak je faraon, řekl. "Dokud se nestaví, budeme bojovat," zakončil.

Soutěž na Velké egyptské muzeum vyhlásila loni egyptská vláda ve spolupráci s UNESCO a Mezinárodní asociací architektů. Základní kámen muzea položil egyptský prezident loni v únoru a stavba by měla být otevřena do pěti let. Na ploše 110.000 metrů čtverečních má být umístěno více než 150.000 exponátů, z nich mnohé jsou nyní uloženy ve sto let starém muzeu v centru Káhiry nebo v depozitářích.

Nejnovější pátý díl Harryho Pottera po pár dnech zmizel z pultů

Nejnovější díl dobrodružného příběhu o malém čarodějnickém učni Harry Potterovi téměř "kouzelně" mizí i z pultů českých knihkupectví. Na mnoha místech visí po pár dnech, kdy se anglické vydání knížky začalo prodávat, už pouze cedule s nápisem vyprodáno. Velký zájem o knihu Harry Potter a Fénixův řád hlásí také distributoři.

"Zájem o knížku je obrovský. První dodávka, tedy asi 540 kusů už je pryč," uvedl Josef Kolář ze společnosti Mega Books International. O knížku měli podle něj zájem nejen knihkupci, ale prodávala se také na internetu. "Příští týden máme dostat dalších 1000 kusů, ale už teď jsou rozebrány," dodal Kolář.

Dychtivé čtenáře seriálu dobrodružství ze školy čar a kouzel v Bradavicích neodradila ani vyšší cena. Například na internetu se knížka prodávala za 580 korun.

Ve Velké Británii se jen v sobotu, tedy během prvního dne, kdy se knížka dostala na pult, prodalo téměř 1,8 milionu výtisků. Obliba příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera mezi čtenáři roste. Předcházející čtvrtý díl, který vyšel v červenci 2000, si za první den prodeje koupilo asi 380.000 čtenářů.

Vztahu filmu a dějin bude věnován srpnový festival v Humpolci

Českým historickým snímkům dějově zasazeným do 16. až 18. století bude věnován festival doprovázený seminářem, který se od 23. do 30. srpna uskuteční v Humpolci a na blízkém hradě Orlík. Odbornou záštitou nad ním převzal Ústav českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Loni jsme podobně představili snímky zasazené do středověku. I letos se některé z projekcí uskuteční v romantických zříceninách hradu Orlík u Humpolce, čímž zopakujeme soulad obsahu a formy. Tentokrát divákům předložíme bohatší a pestřejší filmové menu," řekl na středeční tiskové konferenci v Praze Jaroslav Pinkas z obecně prospěšné společnosti Castrum. Ta na Vysočině působí v oblasti památkové péče a kulturních aktivit.

"Kolem historických filmů se vyskytuje mnoho historiků a filmových vědců. Cílem této akce, nazvané Film a dějiny, je komplexně zmapovat český historický film. Prezentaci tematicky ucelených snímků proto doplní přednášky a diskuse odborníků," uvedl Petr Kopal z Ústavu českých dějin. Do budoucna organizátoři plánují i zařazení zahraniční filmové tvorby.

Mezi letos promítanými snímky budou například Vávrova komedie Cech panen kutnohorských, Rozina sebranec, Nezbedný bakalář, Ztracenci, Temno a Psohlavci. Žánrovou produkci 60. let představí například Ďáblova past, Bláznova kronika, Kladivo na čarodějnice a Údolí včel. Normalizační kinematografii zastoupí mimo jiné obě komedie o panu Vokovi či Vávrův dvoudílný snímek Putování Jana Amose.

Sport:

Novopečené posily fotbalové Sparty ze Srbska a Černé hory, Igor Gluščevič a Mirko Poledica, se ve středu v poledne na Letné oficiálně představily novinářům. Devětadvacetiletý útočník Gluščevič dostal od prezidenta klubu Vlastimila Košťála rudý dres s číslem 27, o pět let mladší obránce Poledica vyfasoval osmnáctku. Po ceremoniálu oba spěchali za novými spoluhráči na kondiční soustředění do Františkových Lázní.

"Jsou to hráči, kteří se mohou okamžitě zapojit do základní sestavy. Takoví v české lize nebyli k mání. Teď si nezbývá než přát, aby se jim vyhýbala zranění a naplnili očekávaní naše i své soukromé," řekl na adresu posil Košťál.

Gluščevič i Poledica, kteří do Prahy dorazili v úterý dopoledne, pěli na adresu nového zaměstnavatele jenom slova chvály. "Sparta? To je ikona českého fotbalu a klub s velkým jménem v celé Evropě. Nosit její dres je pro mě velkou ctí," vyznal se Poledica, naposledy hráč Lechu Poznaň.

Při prvních krocích v novém působišti se prý oba hráči cítí mimořádně dobře. Okouzlila je Praha a bez potíží je přijala i sparťanská kabina. V ní nováčci bezpečně poznali nejen kapitána Karla Poborského. "Jako malý jsem sbíral fotografie hráčů a na jedné jsem měl i Jiřího Němce," lovil v paměti vytáhlý Poledica. "Ale tady je spousta známých hráčů. Jen se těším, až je poznám blíž," dodal.

Než zamířili do Sparty, oba zvažovali několik dalších nabídek z celé Evropy. Především Gluščevič měl na výběr řadu možností, o jeho služby stály prvoligové kluby v Itálii, Španělsku, Nizozemsku a Rakousku. Nakonec zvolil Spartu a sám počítá s tím, že se vystavil permanentnímu tlaku.

Počasí:

Noc má být v Česku téměř jasná, jen na severu a severovýchodě až oblačná a občas může zapršet. Teploty 13 až 9 stupňů Celsia. Vát má mírný severozápadní až severní vítr. Ve čtvrtek bude slunečno, na severu a severovýchodě oblačno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 22 až 26, na severu a severovýchodě kolem 20 stupňů Celsia.