Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Finále debaty o reformě odstartovala prudká hádka ODS s ČSSD

Ostrými hádkami včetně osobních invektiv, křiku a bušení do parlamentních lavic začalo dnešní jednání Poslanecké sněmovny. Stalo se to bezprostředně předtím, než měla vyvrcholit třídenní parlamentní rozprava o vládních předlohách souvisejících s reformou veřejných financí. První čtení, kdy sněmovna rozhodne, zda celkem 11 vládních předloh zamítne, nebo je postoupí k podrobné diskusi svým výborům, by mělo skončit ještě před polednem.

Opozice půjde do hlasování o předlohách oslabena o jeden hlas. Z důvodu náhlé indispozice se totiž z jednání omluvil komunista Antonín Zralý. Opoziční ODS a KSČM, které s vládní reformou nesouhlasí, tak půjdou do hlasování jen s 98 hlasy. Naopak vládní tábor může počítat se všemi 101 hlasy včetně hlasu Josefa Hojdara, který v úterý opustil klub poslanců ČSSD, ale ve straně zůstal. Opozice tak nebude mít sílu prosadit to, aby sněmovna vládní předlohy zamítla.

Nečekanou prudkou hádku v úvodu jednání způsobilo vystoupení poslance za ODS Jana Klase, který tvrdě napadl policii za to, že neposkytla ochranu pozůstalým a dalším a svědkům přestřelky, která se odehrála v úterý v Litvínovicích u Českých Budějovic a vyžádala si tři lidské životy. Klas naznačil, že policie postupuje při objasňování kauzy laxně.

Proti výpadům Klase se důrazně ohradil ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Před sněmovnou začal na poslance ODS křičet, že ODS dělá z mrtvol politiku a že to je hanebnost, za kterou by se měl každý slušný člověk stydět.

Vedení sněmovny a poslanci budou diskutovat o evropské ústavě

Poslanci dnes také zahájí debatu o návrhu evropské ústavy, kterou po více než roční práci připravil Konvent o budoucnosti Evropy. Prvním krokem k zahájení parlamentní debaty o ústavě bude dnešní schůzka členů vedení Poslanecké sněmovny, šéfů parlamentních frakcí a výborů a českých pozorovatelů v Evropském parlamentu. Schůzku svolal předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Začne deset minut poté, co dnes skončí jednání dolní komory.

Dnešní schůzka pravděpodobně nebude jediná. Někteří politici už naznačili, že se sejdou vícekrát předtím, než bude definitivní text první evropské ústavy předložen ke schválení všem 25 členským zemím EU. Některé chtějí o konečném dokumentu uspořádat referendum. Itálie, která nyní Evropské unii předsedá, by chtěla, aby práce na ústavě skončila do 10. prosince.

Rozpory kolem návrhu evropské ústavy pramení z toho, že jeho text se příliš nelíbí odpůrcům větší integrace Evropy. ODS, která intenzívní budování nadnárodních evropských institucí nepodporuje, chce, aby o evropské ústavě rozhodli občané v plebiscitu. Tomu se nebrání ani předseda ČSSD a premiér Vladimír Špidla.

Havel se setkal s Bushem a převzal prestižní americkou cenu

Bývalý český prezident Václav Havel převzal dnes ve Washingtonu jako jediný český občan nejvyšší americké občanské vyznamenání - Prezidentskou medaili svobody. Havlovi a dalším desíti osobnostem ze světa americké politiky, publicistiky, sportu, zábavy a vědy předal ocenění v Bílém domě americký prezident George Bush.

Při předávání ocenění Bush připomněl Havlovy disidentské zásluhy bojovníka proti komunismu, v jehož očích se provinil jenom tím, jak řekl americký prezident, že "mluvil pravdu". Bush poukázal na Havlovu osobní skromnost, houževnatost a na fakt, že zosobnil změnu režimu v Československu a stal se jeho prvním popřevratovém prezidentem.

Havlovi se dostalo nejdelšího potlesku ze všech přítomných laureátů většinou také mnohem starších než on. Vedle Havla seděl politický aktivista a herec Charlton Heston a z druhé strany Van Cliburn, který v roce 1958 ve svých 23 letech vyhrál Mezinárodní klavírní soutěž Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě.

Na závěr Bush ocenil všechny laureáty jako Američany, kteří přispěli k velikosti Spojených států, ke konci přidal "a samozřejmě Václav Havel z České republiky". Ceremonii byla přítomna Havlova manželka Dagmar. Bush a jeho choť Laura pak s manželi Havlovými odešli ze sálu jako první.

V upřímný smích vybuchl sál, když prezident Bush ocenil přínos Julie Childové, šéfkuchařky a autorky mnoha knih o správném vaření, ke správným stravovacím návykům Američanů navyklým na hamburgery. Smích měl ale trochu politický podtext, protože Bush dodal, že Childová zaváděla do Ameriky francouzskou kuchyni. Narážka na všechno francouzské vyvolává v USA vždy dobu, kdy Paříž oponovala Washingtonu ve snaze získat souhlas OSN s útokem proti Iráku.

Před předáním ocenění se Havel sešel s Bushem k půlhodinovému soukromému rozhovoru, a to jako jediný z jednáctičlenné skupiny osob, které medaili obdržely. Před osmi dny Bush jednal v Bílém domě téměř hodinu s premiérem Vladimírem Špidlou. Havel uvedl, že setkání bylo stejné přátelské jako předchozí včetně posledního, které měl loni v září ještě ve funkci prezidenta České republiky. Setkání se podle Havla lišilo tím, že jako bývalý prezident nezatížený ústavní agendou mohl mluvit, o čem chtěl.

Americké ocenění se uděluje většinou americkým občanům. Mezi neamerickými držiteli medaile jsou například politici Margaret Thatcherová, Helmut Kohl a Nelson Mandela, vědec a cestovatel Jacques-Yves Cousteau nebo umělci Pablo Casals a Plácido Domingo.

Havel: Bush si oblíbil Špidlu, mluví o něm jako o příteli

Americký prezident George Bush si oblíbil českého premiéra Vladimíra Špidlu, se kterým se setkal minulý týden v úterý v Bílém domě, a hovoří o něm jako o svém příteli. Českým novinářům ve Washingtonu to řekl bývalý český prezident Václav Havel, který ve středu převzal v Bílém domě nejvyšší americké ocenění Prezidentskou medaili svobody a předtím se s Bushem setkal k půlhodinovému rozhovoru.

"Z takových političtějších věcí je snad důležité, jak velmi dobrým dojmem zapůsobila zde návštěva premiéra Špidly. Prezident Bush ho vyloženě začal mít rád a mluvit o něm jako o svém příteli a skvělém člověku, a to je pro Českou republiku nepochybně dobrá zpráva," řekl bývalý český prezident novinářům.

Špidla vedl českou vládní delegaci, která navštívila minulý týden Washington, texaský Houston a floridskou Miami. S Bushem Špidla hovořil téměř hodinu proti plánovaným třiceti minutám. Špidla tehdy prohlásil, že jeho jednání s Bushem se odehrávalo ve vysloveně přátelské a srdečné atmosféře a v každém okamžiku se projevovalo, že vztahy mezi Spojenými státy a Českou republikou jsou založeny na hlubokých základech, nikoli na nějaké jenom povrchní nebo nahodilé situaci.

Špidla míní, že ODS narůstá hřebínek, ale zase jí prý spadne

Premiéra a předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu nechávají hrozby občanských demokratů svržením vlády aspoň navenek v klidu. Občanské demokratické straně podle Špidly při každé vhodné příležitosti "narůstá hřebínek", aby jí prý následně zase spadl. "Teď jim právě narostl hřebínek," řekl novinářům.

ODS hodlá usilovat všemi legálními prostředky o svržení nynější koaliční vlády a o předčasné volby, řekl ve středu rozhlasové stanici Frekvence 1 šéf této nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek. Na dotaz, zda se kvůli tomu ODS spojí s komunisty, odpověděl, že svržení vlády, která vládne špatně, je cílem opozice z kteréhokoliv politického spektra.

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček ve středu řekl, že úmysl ODS vyvolat vládní kolaps "prosakuje politickým spektrem". "My jí v tom ale nahrávat nebudeme," uvedl.

Vládní krizi se podle Topolánka pokusí jeho strana vyvolat na podzim při druhém a třetím čtení zákonů souvisejících s reformou veřejných financí a při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vláda by podle něj měla požádat sněmovnu, aby hlasovala o její důvěře. To bude pro opozici příležitost, uvedl. Pokud by Špidlův tým důvěru nedostal, pak by měl do předčasných voleb vládnout prozatímní kabinet.

Do ČR přijedou zástupci zemí, od kterých si chce půjčit stíhačky

Do Prahy přijedou zástupci devíti zemí, od kterých si chce česká armáda půjčit starší stíhačky. V pátek jim ministerstvo obrany předá podmínky, za kterých je možné jednat o půjčení 12 použitých nadzvukových strojů a dvou cvičných letounů. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Miroslav Kostelka.

"Oslovili jsme devět zemí a všechny odpověděly, že se chtějí zúčastnit," uvedl. O půjčce letadel Česko jedná s Belgií, Velkou Británií, Kanadou, Nizozemskem, Německem, Švédskem, Tureckem, Francií a se Spojenými státy. Otazník zatím podle ministerstva obrany visí nad páteční účastí Turecka.

Zástupci devíti zemí by měli dostat technická a finanční kritéria. Ve stručnosti lze říci, že letouny by měly být lepší než stíhačky MiG-21, které má česká armáda nyní a jejichž životnost skončí v roce 2005. Armáda počítá s tím, že na provoz nadzvukových letadel bude moci dát od roku 2005 zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Od roku 2008 navíc počítá se třemi až čtyřmi miliardami korun na investice do letadel.

Do konce listopadu by mělo ministerstvo obrany vyhodnotit jednotlivé nabídky a doporučit rozhodnutí vládě. Česká republika by si pak letadla vypůjčila nejspíše na základě mezivládní dohody nebo dohody mezi ministerstvy obrany. Většina oslovených zemí má ve své výzbroji stíhačky F-16, v nabídkách se podle ministerstva mohou objevit i stroje F-18, JAS-39 Gripen, Mirage 2000, F-4 Phantom či Tornado F3.

Do konce letošního roku by mohly začít rovněž přípravy na vyhlášení výběrového řízení na nákup zcela nových stíhaček. Česká armáda počítá s nákupem 24 nových nadzvukových letounů. Tím by se podle odborníků vyřešil problém ochrany vzdušného prostoru na dobu 25 až 30 let. Nové stíhačky by se mohly nakupovat někdy v roce 2009. Vzhledem k tomu, že jejich výroba nějakou dobu potrvá, mohly by začít střežit vzdušný prostor nad republikou i později.

České letectvo má nyní osm provozuschopných a modernizovaných stíhaček MiG-21, které jsou sice dostatečně rychlé, mají však už zastaralou výzbroj, palubní systémy a omezenou možnost zásahu. Navíc budou za dva roky z výzbroje vyřazeny. Armádní letci budou mít také podzvukové bitevníky L-159, které mají moderní vybavení a jsou schopny nést i moderní zbraně. Letadla L-159 jsou ovšem pomalejší než stíhačky.

Čeští armádní letci se původně těšili na 36 švédsko-britských letounů JAS-39 Gripen. Právě tyto stroje vyšly vítězně z tendru, který byl ale často napadán pro svou neprůhlednost. Několik let trvající nákup ale nakonec definitivně spláchly loňské povodně, kvůli kterým musela vláda šetřit.

Biskup Václav Malý se vydal seznámit se situací v Bělorusku

Katolický biskup Václav Malý je v těchto dnech na týdenní návštěvě Běloruska. Má se vrátit o víkendu. Podle vlastních slov se chce přímo na místě seznámit se životem církve a občanské společnosti v této postsovětské zemi.

Cestu do Běloruska, podobnou letošní návštěvě Kuby, koná někdejší disident Václav Malý podle tiskového střediska České biskupské konference z titulu předsednictví v české radě Iustitia et pax (Spravedlnost a mír). Ta se zabývá v rámci katolické církve zejména dodržováním lidských práv v Česku i ve světě.

Katolická církev prostřednictvím těchto národních rad sleduje sociální, ekologické a společenské problémy ve společnosti a usiluje v duchu svého učení o hledání takových přístupů k jejich řešení, které vedou ke snižování napětí.

Sport:

Český tenis přijde o Danielu Bedáňovou. Bývalá šestnáctá hráčka světa požádala o německé občanství. Rodačka z Ostravy žije v Německu už deset let a ke změně jí tlačí sponzoři a manažerská agentura IMG. Hráčka informaci potvrdila v rozhovoru pro dnešní Večerník Praha.

"Rozhodla jsem se, že tu zapustím kořeny natrvalo, proto chci být Němkou. Jako zdejší občanka tu budu mít určitě snadnější pozici než jako cizinka," řekla čtvrtfinalistka US Open 2001 Večerníku Praha, ale Blesku se odmítla k případu vyjádřit. S rodiči a mladší sestrou žije v Leonbergu u Stuttgartu.

Už pojedenácté bude v sobotu odstartován ročník samostatné první fotbalové ligy v Česku. Nejvyšší soutěž vstupuje v tuzemsku do druhého desetiletí, ale okruh hlavních favoritů na konečné prvenství se nemění: největší šance na obhajobu titulu jsou přisuzovány Spartě, za nejvážnějšího konkurenta je považována Slavia.

Oba kluby během přípravy víc než na ligový start vzhlížely k srpnové kvalifikaci Ligy mistrů, která může přinést ohromné zisky. A tak s výhledem na poháry se oba celky během léta mohutně posilovaly; slávisté už s předstihem získali práva na Fořta i Lukeše, a tak měli v létě usnadněnou roli a soustředili se spíše na výběr nadějných mladíků. To na Letné se konalo malé zemětřesení a sázka na zkušenost, zatímco talentovaní hráči zamířili na hostování.

Druhé housle už letos odmítá hrát Liberec, který v minulé sezoně nedokázal navázat na předchozí úspěšný ročník. Nevypočitatelný majitel klubu Ludvík Karl zatrhl drahé nákupy, a tak nejvýznamnější změnou je příchod útočníka Pospíšila ze Sparty výměnou za obránce Johanu. Ekonomicky silné, ale také nepředvídatelné jsou Teplice. Loni na podzim se Strakova družina vzepjala k nečekanému ataku, ale teď má potíže s koncovkou.

Tradičně z pozadí hodlá útočit Žižkov, ale ambiciózní vedení si určitě myslí na jedno z prvních pěti míst. Tam by se mohla objevit také Ostrava; po odchodu Svěrkoše a Papadopulose se Baník zdál být oslaben, ale příchody Heinze a Slončíka mu sílu vrátily. Na Bazalech se tak nejvíc musejí obávat kroků "tenisového" vedení, které se učí fotbalovou strategii za pochodu, zhusta za cenu bolestných omylů.

Aspiranti spodní části tabulky jsou také zřejmí. Jablonec je týmem bez hvězd, ale s pevným trenérským vedením, Plzeň zase naznačila svou neporazitelností v přípravě, že nebude typickým vyjukaným nováčkem. Zrádnější pro novice však bývá druhá sezona, ale Zlín největší opory neopustily a podobné se dá konstatovat o Synotu, přestože ten už se mezi elitou zabydlel dříve.

Podle kádru i funkcionářského zázemí se dá předpokládat, že o sestup si to rozdá trojice České Budějovice, Opava, Blšany. Zatímco oba české kluby se netají tím, že jejich hlavním cílem je záchrana, na severu Moravy zahraniční vedení hodlá útočit na pohárové umístění. Jenže letní přestupový chaos v Opavě a příchod nezkušeného kouče nenaznačuje, že by se tyto sny měly zdařit. Případná záchrana Blšan by se rovnala zázraku; i proto, že se chmelaři dobrovolně vzdali pro celý ročník domácího prostředí a budou hrát v Příbrami.

Právě rekonstrukce stadionů zaměstnávala klubová vedení během léta víc než v předchozích letech. Po šest letech dospěla ke svému závěru první etapa projektu Stadiony 2003, a jak už bývá v Česku zvykem, šturmovalo se na poslední chvíli. Ale úsilí a společné investice v celkovém objemu 1,5 miliardy korun přinese ovoce. Většina fotbalových arén doznala výrazných změn a tuzemský fotbal se zase posunul o kus blíže západoevropskému standardu.

Počasí:

V Česku je jasno, později se ale zatáhne a přijdou přeháňky a bouřky. Teploty se budou pohybovat mezi 26 až 30 stupni Celsia.