Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Čeští lékaři působící v Iráku hledají sponzory na nákup léků

Čeští lékaři ze sedmé polní nemocnice v Basře hledají sponzory na nákup léků pro nemocné irácké děti. Sdělil to Miloš Bohoněk, který v Iráku pomáhá jako lékař. "V dětské nemocnici v Basře, kde je centrum pro léčbu onemocnění krve u dětí, je tíživý nedostatek desferalu na léčení chudokrevnosti a bílkovinného faktoru osm na poruchy krvácivosti," upřesnil.

Desferal (dexferosamin) zmírňuje následky přetížení organismu železem po opakovaných transfuzích krve, které jsou v této oblasti jedinou léčbou různých forem chudokrevnosti, jako je thalasemie či srpkovitá anemie. "Nedostatek tohoto léku neumožňuje transfuzní léčbu v takovém rozsahu, jaký by nemocné děti potřebovaly, a ty proto trpí nedostatkem červených krvinek a tedy kyslíku," vysvětlil lékař.

Bílkovinný faktor osm, který se připravuje z lidské krevní plazmy, je nezbytný pro léčbu hemofilie, což je vrozená porucha krvácivosti právě z nedostatku tohoto faktoru. "Pokud by se našla možnost nákupu nebo sponzorského daru těchto léků, byla by to vítaná humanitární pomoc, cílená na dětské pacienty," dodal Bohoněk.

Vláda vyslala na pomoc obyvatelům Iráku polní nemocnici a na léčení nemocných Iráčanů v českých nemocnicích poskytla sedm milionů korun. Další tři dá na humanitární pomoc a dodávku léků a stejnou částku na zprovoznění iráckých zdravotnických zařízení. Příští čtvrtek nastoupí k léčení do Fakultní nemocnice Motol tři těžce nemocné irácké děti. Celkem se počítá s 12 pacienty - 11 dětmi a jednou mladou ženou. Jedná se ještě o jednom chlapci, zatím není jasné, zda zvládne převoz. Kromě Motola bude léčit irácké pacienty Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Čeští lékaři již pečují o jedno irácké dítě, které s matkou zamířilo do Česka po svržení režimu Saddáma Husajna. Hasan Chaláf trpí dětskou mozkovou obrnou a léčí se rovněž v Motole. Podle Bohoňka pomáhají čeští lékaři v Iráku i mimo polní nemocnici.

Technoparty utichá

Obří technoparty CzechTek u Kopidlna již pomalu utichá. Hrají ještě dvě aparatury, před jednou z nich tančí desítka nejvytrvalejších účastníků, druhá pouští dunivý zvuk do prázdna. "Je zde celkem asi 250 lidí," řekla Dagmar Janošková z jičínské policie. I oni však většinou balí a opouštějí areál plný odpadků. Pořadatelé je shromažďují do pytlů a jedna část prostranství je již téměř čistá.

"Kdyby hráli takhle, tak by to bylo přijatelné," posteskl si jeden z obyvatel vesnice. Minulý víkend musela přežít mnohem větší hluk, kvůli kterému hygienici vydali zákaz akce. Nepodařilo se jej ale doručit organizátorům. Podle Janoškové by party měla definitivně utichnout v neděli ráno. Nenaplnily se tak předpovědi o příjezdu dalších příznivců techna.

Na pobočkách CK Fischer je klid, Fischer Air létá podle plánu

Ani dnes nepřilákaly zprávy o problémech firem Václava Fischera na pobočky jeho cestovní kanceláře větší počet lidí. Lidé se více ptají, ale většinou zájezdy neruší, uvedla pracovnice pobočky na Národní třídě. Všechny tři lety Fischer Air plánované na dnešní ráno odletěly načas a podle České správy letišť nejsou hlášeny žádné změny ani u tří zbývajících spojů.

Během víkendu má Fischer Air vypravit z Prahy celkem 14 letů. Uskuteční se tak šest letů na Mallorcu, dva lety na Krétu a po jednom letu na Gran Canarii, Lanzarote, Fuerteventuru, Menorcu a do Gerony na Costa Brava. Na majetek Fischer Air podaly Komerční banka, České aerolinie a ČSL návrh na exekuci kvůli nesplaceným dluhům a společnost řídí nucený správce. Pojišťovna Allianz zároveň od září vypověděla společnosti povinné pojištění letadel. Bez něho stroje nemohou do vzduchu.

Soud pro Prahu 1 již také schválil exekuci majetku další z firem podnikatele Fischera, a sice Fischer, s.r.o. i exekuci jeho majetku jako fyzické osoby. Majetek Fischer, s.r.o. začal ve čtvrtek sepisovat exekutor, který již podle tisku zabavil sídlo společnosti v centru Prahy, firemní budovu v Ostravě a také Fischerem obývanou vilu v Praze Střešovicích.

Fischer, s.r.o. vlastní spolu s Fischerem 100 procent v největší tuzemské cestovní kanceláři CK Fischer. Té by se ale problémy spřízněných firem neměly týkat. Zastavení chodu cestovní kanceláře, která loni přepravila na dovolenou přes 320.000 lidí, by totiž pro věřitele zřejmě znamenalo konec nadějí na vrácení peněz. Firmy skupiny Václava Fischera dluží věřitelům kolem 470 milionů korun. Problémy chce bývalý senátor Fischer vyřešit vstupem zahraničního investora.

Stav Fischerových firem zkoumají skupiny Penta a Atlantik FT

Jedním z těch, kdo může impérium Václava Fischera udržet pohromadě, je česko-slovenská finanční skupina Penta. Druhým zájemcem je český ropný a plynařský magnát Karel Komárek, který ovládá společnost Atlantik finanční trhy. Píše to Mladá fronta DNES.

Penta podle deníku zahájila ve Fischerových společnostech hloubkovou kontrolu a během několika dní by mělo být jasné, zda poskytne peníze nutné k záchraně. Jednání listu potvrdil Marek Dospiva z Penty, která se v ČR zabývá hlavně obchody s pohledávkami. Dospiva ale neuvedl nic bližšího, než že společnost analyzuje investici do Fischerových firem.

Rovněž skupina Atlantik Fischerovy firmy zkoumá a jedná o možné účasti na řešení krize, dodává deník. Atlantik pro svého majitele Komárka hledá investiční příležitosti, poznamenává MfD. Šéf firmy Miroslav Vyhnal však listu sdělil pouze to, že jednání jsou v počátcích.

Mluvčí Václava Fischera Věra Kudynová listu odmítla sdělit jakékoli bližší podrobnosti k jednáním o vstupu partnerů do skupiny. "Dnes jméno investora nepadne a nechci odhadovat, kdy to bude. Je ovšem v našem vlastním zájmu, aby to bylo co nejdříve," řekla Kudynová v pátek. Ve hře o Fischerovy firmy bylo několik zájemců. S Fischerem podle médií již od června nejedná největší evropská cestovní kancelář TUI. Právě o ní se nejčastěji hovořilo jako o možném investorovi. Rozhovory s Fischerem podle svého mluvčího Markuse Ruedigera nyní nevede ani další evropský hráč, Thomas Cook, AG. Zájem nemá ani tuzemská finanční skupina PPF. Podle některých zdrojů z oblasti cestovního ruchu mohou být informace o jednání s investory jen snahou získat čas a uchlácholit věřitele.

Senát má schvalovat zvýšení platů policistům a ústavní soudce

Zvyšování platů policistům a hasičům a schvalování nového kvarteta kandidátů na ústavní soudce se má od středy věnovat Senát. Na poslední schůzi před dovolenou budou senátoři rozhodovat o sérii drobnějších novel, které na počátku července přijala sněmovna. Ve výborech drtivou většinu z nich podpořili.

Výsledek schvalování nových ústavních soudců, které někteří senátoři nazvali hitem letošního léta, napověděla dosavadní vyjednávání výborů a klubů - prezident Václav Klaus nebude moci zřejmě jmenovat profesora Václava Pavlíčka.

Senátoři budou pravděpodobně souhlasit jen s nominací bývalého ředitele Ústavu státu a práva Vladimíra Balaše, advokátky Kláry Veselé-Samkové a své kolegyně Dagmar Lastovecké (ODS). Otázkou zůstává termín jejich jmenování. Prezident kvůli nemoci nestihl tento akt učinit ještě ani v případě dalších tří kandidátů, jejichž nominaci Senát schválil v polovině července.

Vicepremiéra Pavla Rychetského a dosavadních ústavních soudců Vojena Güttlera a Pavla Holländera chce Klaus jmenovat v polovině příštího týdne. Skončí tak doba, kdy Ústavní soud nemohl rozhodovat o zrušení zákonů, neboť od 15. července ho tvořilo jen sedm z 15 členů.

Otazníky zatím visí nad dvěma předlohami, podle nichž se mají zvýšit platy skoro 73.000 policistů, hasičů, celníků a příslušníků vězeňské služby. Někteří senátoři dávají přednost postupnému zvyšování platů už od začátku příštího roku, kdežto vláda přišla se skokovým nárůstem od roku 2005. Jen tento rok by na to v rozpočtu musela najít téměř 6,5 miliardy korun, což se příliš nelíbí ministerstvu financí. Vládní návrh souvisí s novelou služebního zákona, podle níž se má přechod na 16 platových tříd ve státní správě posunout až na přespříští rok.

Žádné velké komplikace se nečekají při ratifikaci rozšíření Severoatlantické aliance o sedm zemí. Souhlas s přistoupením Slovenska, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Lotyšska, Litvy a Estonska zřejmě nepodpoří jen jednotlivci z řad KSČM a ČSSD. Souhlas Senátu zřejmě získají novely exekučního řádu, zákona o občanství, o bezpečnosti výrobků, energetického zákona a plemenářského zákona. Hospodářský výbor v této souvislosti chce, aby ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) předložil horní komoře pravidla pro rozdělení dotace ve výši 1,4 miliardy korun mezi zemědělce, kteří kvůli nepřízni počasí museli úrodu zaorat.

Dobrovolníci pracující s dětmi se budou muset vzdělávat

Dobrovolníci pracující v rámci různých sdružení s dětmi a mládeží budou muset absolvovat odborný kurz. Také organizátory letních táborů čekají nové povinnosti. Ministerstvo školství totiž připravuje zákon o podpoře práce s dětmi a mládeží, jímž chce zkvalitnit práci dobrovolníků a stanovit určité podmínky. K návrhu zákona se staví představitelé sdružení různě, jedni ho vítají, druzí mají výhrady.

Pavel Trantina z Junáka řekl, že současný návrh zákona by tvrdě zasáhl dobrovolníky z malých sdružení a mohl by snížit jejich zájem o bezplatnou práci s dětmi a mládeží. Předseda sdružení Pionýr Martin Bělohlávek zákon považuje za rozumný kompromis a Trantinovy obavy nesdílí. Vítá, že je zájem vymezit pravidla, kdo a za jakých podmínek může s dětmi pracovat. Pokud by zákon ochránil aspoň jedno dítě, pak má smysl, uvedl.

Podle ředitele odboru pro mládež ministerstva Jindřicha Fryče nebude splnění nových podmínek dělat problémy velkým mládežnickým organizacím, protože řadu věcí dělají už nyní. Dobrovolníci budou muset absolvovat zdravotní prohlídku a čtyřicetihodinový odborný kurz. Nebudou moci být mladší než 18 let a ani mít záznam v trestním rejstříku. Ministerstvo tím chce podle Fryče eliminovat případný nevhodný přístup k dětem.

Kurzy pro dobrovolníky bude moci pořádat jakákoliv organizace, která získá akreditaci od ministerstva školství. Podle Fryče už řada organizací má kvalitní vzdělávací programy pro dobrovolníky a neměly by mít problém se získáním akreditace. Jako příklad uvedl sdružení Pionýr a Junák.

V pražské zoo začíná cyklus nočních srpnových procházek

Svítící oči vlků a gepardů či spící antilopy a žirafy mohou vidět lidé v pražské zoologické zahradě, když tam přijdou na noční procházku. Kvůli velkému zájmu o pravidelné noční vycházky zahrada připravila další cyklus i na každou srpnovou sobotu a neděli. První pětadvacetičlenná výprava do noční zoo vyrazí v sobotu ve 21:00. Další návštěvníky provedou areálem pracovníci zahrady od 21:30 a 22:00.

"Procházka trvá zhruba hodinu a půl, trasy jsou rozdílné, řídí se počtem návštěvníků," řekl ČTK mluvčí zahrady Vít Kahle. Lidé podle něj z nočních výprav odcházejí nasáti atmosférou noční zoo. Při pozdní návštěvě mají také možnost vidět některá ve dne spící zvířata, například hrabáče. Vstupenky lze zakoupit v pokladně zoo za 120 korun pro dospělé a 70 korun pro děti.

Svítící oči vlků a gepardů či spící antilopy a žirafy mohou vidět lidé v pražské zoologické zahradě, když tam přijdou na noční procházku. Kvůli velkému zájmu o pravidelné noční vycházky zahrada připravila další cyklus i na každou srpnovou sobotu a neděli. První pětadvacetičlenná výprava do noční zoo vyrazí v sobotu ve 21:00. Další návštěvníky provedou areálem pracovníci zahrady od 21:30 a 22:00.

"Procházka trvá zhruba hodinu a půl, trasy jsou rozdílné, řídí se počtem návštěvníků," řekl ČTK mluvčí zahrady Vít Kahle. Lidé podle něj z nočních výprav odcházejí nasáti atmosférou noční zoo. Při pozdní návštěvě mají také možnost vidět některá ve dne spící zvířata, například hrabáče. Vstupenky lze zakoupit v pokladně zoo za 120 korun pro dospělé a 70 korun pro děti.

O víkendu se uskuteční premiéra Landova Rockquiem podle Mozarta

Hlavní víkendovou kulturní akcí by měla být v metropoli nedělní večerní premiéra Rockquiem, scénického projektu zpěváka Daniela Landy. Je spojnicí mezi rockem a vážnou hudbou a bude se hrát v Obecním domě do 14. srpna. Rocková mše za mrtvé vychází z Mozartova Requiem. Kapelu a zpěváky doplní Česká komorní filharmonie a skupina tanečníků.

V Ateliéru Josefa Sudka na malostranském Újezdě vystavuje ode dneška do 14. září Bohdan Holomíček. Výstava představuje dva soubory - autoportréty a fotografie, které nebyly nikdy nazvětšovány. Autorský výběr je ohlédnutím za 46 lety tvorby v době, kdy Bohdan Holomíček oslaví šedesáté narozeniny.

V Bílkově vile nedaleko Hradčan je v sobotu odpoledne možná prohlídka s lektorským výkladem. Návštěvníci se seznámí s architekturou, interiérovým vybavením a s expozicí Galerie hlavního města Prahy. Věnována je významné osobnosti českého secesního symbolismu - Františku Bílkovi, který sám je iniciátorem a navrhovatelem architektury vily i jejího mobiliáře.

Kulturní nabídka v širším okolí Prahy obsahuje v sobotu například podvečerní koncert skupiny P. S. ilegal band, který je součástí Čelákovického hudebního léta.

Historický den na zámku v Březnici přivede před publikum skupinu historického šermu Berounští měšťané. K programu patří i další šermířská a hudební vystoupení, trhovci s dobovým zbožím, divadelní hra Slované, historická hudba skupiny Tajné slunce, fakírské kousky a plivači ohně.

Na zámku Hluboš na Příbramsku se uskuteční vernisáž obrazů Františka Blažíčka nazvaná Šestero ročních období. Expozice potrvá do 30. září.

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu Dřevěné kostely a kaple Pobeskydí. Patří do dlouhodobého cyklu Dokumentární kresba lidové architektury a představí na fotografiích, plánové dokumentaci a modelech dřevěné církevní stavby východní Moravy.

Šestnáctiletý pianista Vondráček hrál v Kapském Městě

Šestnáctiletý český pianista Lukáš Vondráček koncertoval v Jihoafrické republice. Série jeho vystoupení vyvrcholila podle sdělení ministerstva zahraničních věcí v Kapském Městě.

Klavírista tam měl recitál pro konzulární sbor, oficiální představitele a krajanskou komunitu a ve čtvrtek otevřel s Filharmonickým orchestrem Kapského Města jeho nadcházející sezonu. Zahrál Griegův Klavírní koncert.

Vondráček vystupuje od čtyř let a je rád, že už se konečně zbavuje nálepky "zázračné dítě". Loni na podzim nadchl s Českou filharmonií pařížské publikum a s tímto orchestrem hrál i v Praze a v USA. Nyní má studovat na prestižním Curtisově institutu ve Filadelfii.

Počasí:

V noci ze soboty na neděli se postupně začne vyjasňovat, k ránu se pak ojediněle vytvoří mlhy. Teploty od 14 do 18 stupňů.

V neděli nás čeká tropický den s teplotami od 28 do 32 stupňů, na horách bude kolem 23. Odpoledne ale hrozí přeháňky a bouřky. Slabý proměnlivý vítr bude mít rychlost do 15 kilometrů v hodině.