Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

900 miliónů korun nehospodárně použitých v projektu Internet do škol

Téměř 900 miliónů korun nehospodárně použitých v projektu Internet do škol - to je důvod proč Nejvyšší kontrolní úřad podává trestní oznámení. Policie má za úkol prošetřit, kdo je za to zodpovědný. Na ministerstvu školství zatím čekají na vyhotovení právní analýzy ke zprávě kontrolorů a pak se rozhodnou, zda se také neobrátí na policii. * Projekt Internet do škol přišel stát na sedm miliard korun. Kritizovali jej učitelé i opoziční politici. Ministryně Petra Buzková po nástupu do úřadu vypověděla několik smluv a přistoupila i k personálním změnám. Bývalý ministr Eduard Zeman podle svých dřívějších vyjádření za projektem stojí.

Spor o bývalou televizi TV3

Ministerstvo financí stále hledá smírné řešení sporu o bývalou televizi TV3. V jeho rámci hrozí České republice společnost European Media Ventures arbitráží o miliardu korun kvůli své zmařené investici do televize. Ministerstvo má na odvrácení arbitráže už jen pět dní. Šestiměsíční lhůta pro nalezení smíru totiž vyprší 17. srpna. Na mediálním poli stát nedávno prohrál arbitráž s firmou CME. Kvůli zmařené investici do televize Nova muselo Česko CME zaplatit téměř 11 miliard korun.

Vybrané masné výrobky by měly mít od září vždy stejnou kvalitu

Lidé by měli mít od září při koupi vybraných masných výrobků jistotu, že dostanou vždy a všude standardní kvalitu. Koupí-li si například špekáček, nemělo by se jim stát, že se při opékání rozpadne či změní v podivnou hmotu. Ministerstvo zemědělství totiž novelou vyhlášky stanovilo pro určité základní masné produkty jakostní požadavky, které toto zboží musí splňovat. Novinka by přitom neměla způsobit růst cen. Cílem nového opatření je zajistit spotřebiteli standardní kvalitu na celém území České republiky, řekl na tiskové konferenci náměstek ministra zemědělství Rudolf Jánský.

Vyhláška upravuje základní sortiment masných výrobků. Jde například o vídeňské párky, špekáčky, salámy Gothaj a Herkules, lovecký salám, šunkový salám nebo ostravskou klobásu. Předpis uvádí seznam základních surovin používaných k výrobě, popis smyslových vlastností a stanovuje i základní fyzikální a chemické parametry pro jednotlivé produkty. Podle Jánského není smyslem diktovat zpracovatelům, co mají vyrábět. Vyhláška tak nebrání produkci levnějších masných výrobků, které však v případě nesplnění stanovených standardů musejí nést jiný název. Nárůst cen lze čekat pouze u těch produktů, na něž se předpis vztahuje, ale standardy kvality v současnosti nesplňují, uvedl Jánský. Řada producentů však nově předepsané jakostní požadavky normálně dodržuje. "Nečekáme cenový skok," dodal.

Kritický nedostatek vody v českých řekách

Současná horka se podepsala i na hladinách řek. V řadě z nich je kritický nedostatek vody. Například na řece Bělé na Rychnovsku už rychnovská radnice vyhlásila omezení používání povrchové vody v obcích Solnice a Kvasiny, aby zajistila alespoň částečný průtok vody v řece. Kvůli suchu dovážejí Severočeské vodovody a kanalizace pitnou vodu do pěti obcí v Libereckém kraji. Nejhorší situace nastala v Chotyni, kde od neděle neteče pitná voda. Zhruba 300 obyvatel obce se nemůže koupat nebo prát prádlo.

Karlín: Většina lidí se vrátí do vyplavených obecních domů letos

Většina lidí z vyplavených bytů v obecních domech v pražském Karlíně by se měla vrátit domů do konce letošního roku. Na odstranění následků loňské povodně už radnice Prahy 8 vynaložila zhruba miliardu korun, tedy dvě třetiny z celkového odhadu škod na obecním majetku. Stamilióny dává na opravy v těchto měsících. "Snažíme se o to, aby Vánoce už lidé mohli oslavit doma," řekl ČTK starosta Josef Nosek.

Z Karlína a Libně bylo při povodni evakuováno asi 20.000 lidí. Na návrat do obecních bytů nyní čeká podle údajů radnice zhruba 700 nájemníků. V sousední Libni se už lidé do nově opravených bytů stěhují. Prvních 50 poškozených domů v Karlíně bude po rekonstrukci připraveno k návratu obyvatel koncem září, stejný počet o měsíc později. V Libni povodeň zasáhla asi 40 obecních domů, v Karlíně 130. Celkem v těchto čtvrtích zaplavila 1100 budov. Oprava osmi karlínských obecních domů, které jsou nejhůře staticky narušené, se podle vedoucího odboru pro obnovu Karlína a Libně Filipa Kouckého protáhne do příštího. O tom, jak to vypadá se soukromými domy, nemá radnice přesné zprávy. Někteří majitelé se prý snaží, někteří ne. Koucký ví o třech trestních oznámeních nájemníků na majitele domů, kteří se je údajně snaží vystěhovat.

Mezi soukromníky zatím radnice rozdělila asi 50 milionů korun z povodňového programu ministerstva pro místní rozvoj. Na další peníze z celkem požadovaných 258 milionů čeká. Na opravy svých domů bude radnice tyto dotace čerpat, až budou žádosti soukromých majitelů uspokojeny, podotkl Nosek. Loňská povodeň velmi zkomplikovala ekonomickou situaci radnice. Přes různé dotace a půjčky se jiné než povodňové investice podle Noska odložily, provádějí se jen nutné opravy. Jako příklad uvedl zateplení panelových domů v Bohnicích. "Osmička je stotisícové město, není to jen Karlín a Libeň," upozornil starosta. Několik desítek rodin se už do Karlína nikdy nevrátí. Čtyři domy se tu zřítily nebo musely být strženy. Podle Noska je však čtvrť lukrativní - zejména díky velkému rozvojovému území. "Jakmile se rozjede výstavba na Rohanském ostrově, Karlín se zdvojnásobí," uvedl. Loňskou povodeň v Karlíně a v Libni si mohou zájemci připomenout na výstavě několika desítek fotografií z té doby. Bude otevřena od středy v Grabově vile v úřední hodiny radnice. Expozice bude přístupná, dokud o ní bude zájem.

Kooperativa vybrala v pololetí na pojistném o 16 procent více

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší tuzemská pojišťovna, vybrala v pololetí na pojistném 10,1 miliardy korun. Představovalo to meziroční nárůst o téměř 1,4 miliardy, tedy skoro o 16 procent. ČTK o tom informoval mluvčí pojišťovny Marek Vích. V životním pojištění vykázala Kooperativa meziroční růst o více než 30 procent na 1,7 miliardy Kč. "Zvýšení zájmu klientů dokazuje, že celá oblast životního pojištění roste letos opět poměrně dynamicky a že v této oblasti je stále velký potenciál," uvedl ředitel komunikace Kooperativy Martin Diviš.

Neživotní pojištění vykázalo v prvních šesti měsících roku růst o 13,2 procenta na 8,38 miliardy Kč. Z toho smluvní pojištění stouplo o 8,6 procenta, povinné ručení o 23,9 procenta a zákonné o 6,4 procenta. První pololetí roku bylo podle Diviše stále ve znamení likvidace škod z loňských katastrofálních povodní. Na 97 procent občanských škod, jejichž celkový počet činil 6,5 tisíce, je již vyřešeno. Některé nemovitosti se však ještě stále opravují a pojišťovna čeká na dodání podkladů nezbytných k dořešení pojistné události. U některých velkých komplikovaných škod firem je situace složitější a dokončení likvidace může trvat i několik let, podotkl Diviš. Kooperativa zvýšila v roce 2002 předepsané pojistné o více než dvacet procent na 16,47 miliardy korun.

Základní jmění Kooperativy činí jednu miliardu Kč. Jejím hlavním akcionářem je jedna z největších evropských pojišťovacích skupin Wiener Städtische Group. Do této skupiny patří pojišťovny Donau, Union, Montanversicherung, CA a další společnosti.

Škodě Auto v červenci stoupl prodej v tuzemsku téměř o desetinu

Automobilce Škoda Auto stoupl v červenci v meziročním srovnání tuzemský prodej o 9,2 procenta na 6559 vozů. S prodejem superbů, octavií a fabií dosáhla v tomto měsíci tržního podílu 52 procent. Automobilka o tom informovala ve zprávě, kterou zaslala ČTK. Zvýšení prodeje automobilka přičítá prodejním a reklamním kampaním z uplynulých měsíců. Největší podíl na prodeji v České republice měla v červenci modelová řada Fabia, z jejíchž karosářských variant hatchback, combi, sedan či praktik si vybralo nový vůz 4985 zákazníků. Firma dále prodala 1243 octavií a 331 superbů. Mladoboleslavské automobilce Škoda Auto klesl v pololetí celosvětový prodej o 0,9 procenta na 226.300 vozů. V tuzemsku klesly prodeje o osm procent na 36.702 vozů. Podíl na domácím trhu se snížil v pololetí na 48 procent.

Policie odhalila s pomocí DNA muže podezřelého ze znásilnění žen

Přerovští kriminalisté zadrželi muže, který údajně v průběhu tří let znásilnil na Přerovsku čtyři ženy a zneužil jedenáctiletého chlapce. K odhalení napomohla policii analýza deoxyribonukleové kyseliny (DNA). ČTK to řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Policie podle ní na případu dále pracuje a vyhodnocuje další dosud neobjasněné případy, které by mohl mít údajný pachatel na svědomí. "Jejich přesný počet neznám. Minimálně dva to ale budou," uvedla. Jedenatřicetiletý podezřelý je ve vazbě a hrozí mu až osm let vězení. "Muž byl zadržen už koncem května kvůli trojnásobnému znásilnění. Kvůli dalšímu vyšetřování, ze kterého vyplynuly další dva trestné činy, jsme tehdy případ nezveřejňovali," upřesnila.

Prvního znásilnění se muž podle policie dopustil začátkem roku 2000 na okraji Přerova. Soulož si vynutil na sedmačtyřicetileté ženě. V červenci 2001 údajně donutil v parku v Přerově k orálnímu sexu devětadvacetiletou ženu. O rok později se měl téhož činu dopustit na dvacetileté dívce a třicetileté ženě. V jejím případě se údajně pokoušel i o soulož.

Útočník Hejduk je jasným favoritem letošní Zlaté hokejky

Jaromír Jágr s největší pravděpodobností svoje prvenství v letošním 35. ročníku tradiční ankety Zlatá hokejka neobhájí. Cena pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé sezony připadne zřejmě Milanu Hejdukovi, útočníkovi celku Colorado Avalanche z NHL. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v sobotu ve Velkém sále karlovarského hotelu Thermal.

Sedmadvacetiletý Hejduk pokořil v minulém ročníku v základní části nejslavnější ligy světa jako jediný hranici padesáti branek a získal cenu Maurice Richarda pro nejlepšího kanonýra NHL. Až dosud bylo jeho nejlepším umístěním ve Zlaté hokejce čtvrté místo v roce 2001 poté, co s Coloradem dobyl slavný Stanleyův pohár. Letos naděje rodáka z Ústí nad Labem na konečný triumf v anketě podporuje jeho suverénní postavení po polovině soutěže, v níž měl před druhým Richardem Králem náskok 59 bodů.

Elitní desítku tvoří na základě tipů hokejových trenérů a novinářů vedle Hejduka a Jágra ještě brankáři Roman Čechmánek z Philadelphie (nyní v Los Angeles) a slávista Roman Málek, torontský obránce Tomáš Kaberle a forvardi Martin Havlát z Ottawy a Martin Straka z Pittsburghu. Nechybějí v ní ani vítěz soutěže produktivity tuzemské extraligy třinecký Richard Král, finalista Stanleyova poháru Petr Sýkora z Anaheimu a Patrik Eliáš, letošní šampion NHL s New Jersey. Mezi nejlepší se však překvapivě neprosadil například Václav Prospal, jenž prožil letos v dresu Tampy Bay životní sezonu a byl po Hejdukovi nejproduktivnějším českým hráčem v NHL.

počasí:

Středa bude polojasná, očekává se zvětšená oblačnost a mohou přijít přeháňky a bouřky. Teploty 31 až 35 stupňů.