Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Senát opět odmítl kandidaturu Pejchala na ústavního soudce

Advokát Aleš Pejchal se nemůže stát ústavním soudcem. Senát stejně jako před dvěma měsíci jeho kandidaturu neschválil. Pejchal získal v tajných volbách hlasy 36 ze 76 přítomných senátorů, ke zvolení mu chyběly tři hlasy. Je to lepší výsledek než v polovině července, kdy advokáta podpořilo 32 ze 75 přítomných senátorů. Senátoři argumentovali mimo jiné tím, že prezident Václav Klaus ke druhé advokátově nominaci nepředložil v podstatě jiné argumenty než před prázdninami.

Špidla se s šéfem LAS shodl na postoji k irácké vládní radě

Premiér Vladimír Špidla se při středečním jednání s předsedou Ligy arabských států Amrem Músou v Káhiře shodl na postoji k irácké vládní radě, podporované Spojenými státy. Přechodná rada má být co nejdříve nahrazena legitimní vládou vzešlou ze svobodných voleb, řekl po setkání ČTK a deníku Právo Špidla, který ve středu ukončil třídenní návštěvu Egypta a odletěl do Tuniska. Egypt je první zemí Blízkého východu, kterou Špidla navštívil po svém loňském nástupu do premiérského křesla. Podle diplomatů je jeho návštěva definitivní tečka za loňským napětím mezi Českou republikou a arabským světem, které svými výroky na adresu Palestinců způsobil Špidlův předchůdce Miloš Zeman.

Špidla si v Káhiře vyzkoušel luxusní limuzínu Škoda Superb

Za volant luxusní limuzíny Škoda Superb si v Káhiře sedl premiér Vladimír Špidla, který se v rámci své třídenní oficiální návštěvy Egypta zúčastnil otevření nového autosalonu této tradiční české značky. Kdyby však předseda české vlády žil v této arabské zemi, musel by za takový vůz zaplatit necelé dva miliony korun. Dovoz aut s objemem motoru větším než 1,3 litru je totiž v Egyptě zatížen stoprocentním clem. V celé zemi se loni prodalo asi 800 vozů značky Škoda. Mladoboleslavská firma ale nedávno přišla s novou Fabií s menším objemem motoru, která se vejde do padesátiprocentní dovozní přirážky. To se úspěšně projevilo na prodeji - za první pololetí letošního roku se novými majiteli škodovek stala bezmála tisícovka Egypťanů.

Prezident Klaus se setkal s americkým velvyslancem Stapletonem

Prezident Václav Klaus se ve středu na Hradě setkal s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem. Podle mluvčí velvyslanectví Lisy Hellingové šlo o další z pravidelných schůzek, na kterých se před časem dohodli. Na schůzce se Klaus a Stapleton shodli, že pro vyřešení situace v Iráku je velmi důležité brzké ustavení efektivní irácké vlády. "Mluvili jsme o ekonomické situaci v České republice a v USA, mluvili jsme o politické situaci v obou zemích, o situaci v Iráku a dalších záležitostech týkajících se česko-amerických vztahů," řekl novinářům po asi půlhodinové schůzce velvyslanec Stapleton. Na veřejnosti se v poslední době poměrně často hovořilo o Klausovu vztahu k USA. Pozornost vyvolala zejména jeho údajná roztržka se Stapletonem, která se týkala irácké války. Na březnové schůzce prý dal Klaus najevo, že nesouhlasí se zařazením Česka na seznam zemí, které schvalují americký postup v Iráku. Prezident údajně navíc naznačil, že případný nález zakázaných zbraní v Iráku nemusí být důvěryhodný. Podle tisku pak velvyslanec ze schůzky předčasně odešel. Klaus později označil interpretaci svého setkání se Stapletonem za zjednodušenou, nicméně několikrát dal najevo, že má jiný názor na přístup k Iráku než Washington. V médiích se také začalo spekulovat o tom, že vřelé vztahy mezi Pražským hradem a Bílým domem, jež panovaly v době Klausova předchůdce Václava Havla, notně ochladly. Tyto úvahy podpořila i skutečnost, že Klaus zatím nedostal oficiální pozvání k návštěvě USA a v tisku se dokonce objevilo vyjádření amerického prezidenta George Bushe, podle něhož Bush "nemá zájem" se s Klausem setkat.

ČSÚ: Růst průmyslové výroby v červenci zvolnil na 4,8 procenta

Meziroční růst průmyslové výroby v červenci zpomalil na 4,8 procenta z červnových 6,2 procenta. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Průmyslová výroba přesto roste již 11 měsíců v řadě. Rostla především výroba strojů a zařízení, naopak klesla výroba obuvi. Klesla také výroba osobních aut a jízdních kol. Za zvolněním růstu stála podle ČSÚ vysoká srovnávací základna z loňského července. Po očištění od vlivu pracovních dnů vzrostla výroba meziročně o 2,8 procenta.

EK zatím nemá metodu obsazování postů Čechy a dalšími nováčky

Evropská komise zatím neví, jak bude od května příštího roku obsazovat různě vysoké posty úředníky z České republiky a dalších nových členských zemí. Zjistil to ve středu náměstek ministra zahraničí Pavel Kohout při rozhovoru s místopředsedou komise Neilem Kinnockem. "Situace je trochu nepřehledná ohledně toho, jaká místa se uvolní a kdy. Mám dojem, že v tom nemají jasno ani oni sami. Vstupují do toho principy vnitřního řádu EK, metoda rotace vyšších úředníků a podobně. Příslib, že to koncem roku bude zřetelnější, je poněkud vágní," popsal Kohout své pocity. ČR má podle propočtů EK obsadit v jejích úřadech v několika příštích letech 492 míst, což je podle Kohouta naprosté minimum. Předpokládá, že se toto číslo bude měnit podle vývoje v myšlení v komisi, ale také v závislosti na tom, podaří-li se členským státům prosadit rozpočtové škrty pro úřednictvo EK. "Prostředky se v těchto návrzích radikálně snižují. A necítíme, že by v komisi všichni skutečně bojovali, aby tomu tak nebylo." Kinnock si pochvaloval aktivitu a kvalitu Čechů, kteří se přihlásili do komise do dočasného pracovního poměru; ze 400 přijatých dočasných zaměstnanců z deseti zemí je 92 z České republiky. Podobně jsou zastoupeni také mezi překladateli a tlumočníky. Zatím se neví, koho bude ČR nominovat na svého prvního komisaře, ani se ještě neodehrávají veřejné boje o tuto vysokou židli. Kinnock podle Kohoutových slov vyložil, že by to měla být osoba zkušená, s vynikajícími organizačními a manažerskými schopnostmi, "politickým nosem", která vyniká pracovitostí - a je pokud možno žena. Poradil, že to nemusí být čelný politik, spíše špičkový odborník oddaný EU. "Měli bychom podle něj hledat prioritu, které bychom se chtěli v EK věnovat, a podle ní volit vhodného člověka," řekl Kohout. U generálního ředitele pro hospodářskou soutěž Philipa Löwa se Kohout ujistil, že podle EK běží šetření případů státní pomoci poskytnuté velkým českým bankám podle plánu a zatím se nevyskytly zásadní komplikace. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) odevzdal minulý týden doplněk ke složce týkající se České spořitelny a obsáhlou dokumentaci o Komerční bance. Více bude možné říci, až je komise prostuduje. Za nadějnou označili Kohout a český velvyslanec při EU Pavel Telička kauzu Třineckých železáren, pro které se česká strana snaží najít nějakou formu státní pomoci, s níž by Evropská komise neměla problém. S Löwem se mluvilo o možnosti uhradit ze státní kasy částky, které podnik vynaložil na vědu a výzkum, ochranu životního prostředí a sociální programy doprovázející útlum výroby, ovšem při souběžném dalším omezení výrobní kapacity. Tento projekt má být napřed předložen UOHS a posléze Evropské komisi.

Asociace samostatných odborů hrozí generální stávkou

Asociace samostatných odborů (ASO) hrozí generální stávkou, pokud nebude mít sobotní demonstrace odborářů proti reformě veřejných financí u vlády dostatečnou odezvu. ČTK to po zasedání výkonného výboru ASO řekl předseda asociace Bohumír Dufek. "V případě, že vláda nezareaguje na naši demonstraci 13. září, bude náš odborový svaz iniciovat kroky, které povedou k přípravě generální stávky," citoval Dufek přijaté usnesení. "Je to nejdůležitější rozhodnutí a je myšleno jednoznačně," dodal. Představitelé odborářské centrály podle něj hodnotili v diskusi všechny kroky vlády. "Myslíme si, že vláda nevnímá, co říkají odbory, a že se zahleděla sama do sebe," prohlásil Dufek. V odhadech účasti na sobotní demonstraci jsou odboráři zdrženliví. K nejhojněji zastoupeným skupinám, s více než 10.000 osobami, má patřit svaz Kovo. Mezi účastníky protestu by se měly objevit asi dvě tisícovky členů Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, z konkurenčního Lékařského odborového klubu (LOK) však přijde jen několik jednotlivců. Sobotní demonstraci podpoří také učitelé a státní úředníci. Demonstrovat budou i nepedagogičtí pracovníci a dále celníci, zejména z Ostravska a Jesenicka.

Štěch: Demonstrace reaguje na arogantní a nekompromisní vládu

Sobotní demonstrace proti reformě veřejných financí se uskuteční podle vedení Českomoravské konfederace odborových svazů proto, že je vláda arogantní a neochotná ke kompromisu. Předseda konfederace Milan Štěch na středeční tiskové konferenci nevyloučil, že by mohly následovat i výstražná a plošná stávka, pokud vláda s odborářskými požadavky arogantně "zamete". Ke generální stávce vyzvala Asociace samostatných odborů, pokud nebude mít sobotní demonstrace, na které se rovněž podílí, dostatečnou odezvu. "Zatím nepoužíváme pojem generální stávky, ale musím připustit, kdyby to zametení bylo doprovázeno arogancí, tak nebudeme moci ani tyto formy trvale vypustit z našeho scénáře. Nyní nejsou v našem programu, ale nemohu říct nikdy nikdy," poznamenal k výzvě Štěch. Sobotní demonstrace by se mělo účastnit všech 35 odborových svazů, které konfederace sdružuje, uvedli odboroví předáci. Obdobný zájem o ni potvrdili i šéfové asociace, dodala mluvčí konfederace Jana Kašparová.

Reforma financí je potřebná, vláda by však mohla dělat více

Reforma veřejných financí je v České republice potřebná, vláda by však mohla dělat více, sdělili ve středu na tiskové konferenci představitelé Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Pokud by ČR chtěla rychle přijmout euro, současné tempo ozdravování českých rozpočtů by podle nich nestačilo a byly by nutné radikálnější kroky. Ty však zástupci EBRD nijak blíže nespecifikovali. Podle banky je rozhodování české vlády očividně ztíženo složitými politickými diskusemi. EBRD na podzim vydá novou dvouletou strategii pro Českou republiku. Cílem banky bude především pomoc se získáváním peněz z fondů Evropské unie. Podle Alexe Auboecka, ředitele EBRD pro Českou a Slovenskou republiku, to bude klíčová úloha. "Máme zkušenosti s přípravou a implementací projektů a již jsme zaslali české vládě oficiální dopis, že se chceme na jejich financování podílet," řekl na tiskové konferenci.

EBRD chce také podporovat malé a střední podniky a malé obce a podílet se na dokončování privatizace. Ta by prý v České republice mohla být rychlejší. "Chápeme však vládu, že situace na trhu třeba nemusí být optimální, privatizace je čistě její rozhodnutí," dodal Auboeck. Přístup malých a středních podniků k financím prý také stále není dobrý. České banky sice mají hodně prostředků a snaží se, chybí jim však systém a vnitřní struktury, soudí bankéři. Projekty EBRD pro menší podniky a spolupráce s tuzemskými bankami tak podle nich budou stále důležitější. Období investic velkých částek do českých bank již podle Auboecka skončilo.

Moody's: Rating ČR odráží nízký dluh a vysokou integraci s Evropskou unií

Rating dlouhodobých devizových závazků České republiky na stupni A1 a stabilní výhled se zakládá na nízkém zadlužení veřejného sektoru a pokročilé finanční a ekonomické integraci s Evropskou unií. Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service, kterou zveřejnila agentura Reuters. Mezi faktory, jež omezují rating České republiky, patří podle Moody's přetrvávající rozpočtový deficit a nedostatek politického konsensu. Výzvou pro úřady je rovněž tlak na růst domácí měny, který je důsledkem vysokého přílivu kapitálu. Autor zprávy a viceprezident Moody's Jonathan Schiffer uvedl, že koaliční vládu charakterizuje politická slabost, vnitřní neshody a odpor některých klíčových lídrů ke strukturálním reformám. Čeští političtí předáci si podle Schiffera začínají teprve nyní uvědomovat naléhavou potřebu strukturálních reforem, které by pomohly řešit rozpočtové problémy. Neschopnost schválit tyto reformy by mohla vést k předčasným volbám, píše Moody's ve své zprávě.

Zemřel válečný veterán z Británie generál Alois Šiška

Veterán a bývalý pilot 311. československé bombardovací perutě v Británii Alois Šiška v úterý zemřel. ČTK to ve středu oznámil velitel českých vzdušných sil Jan Vachek. Šiškovi bylo v květnu 89 let. Generál ve výslužbě byl patronem letky bitevníků L-159 Alca na základně v Náměšti nad Oslavou, připomněl Vachek. "Byl to náš kamarád," dodal velitel. Do československé zahraniční armády vstoupil v roce 1940 po složitém putování z okupovaného Československa přes Maďarsko, Jugoslávii a Francii. Dramatické osudy pilota bombardéru Wellington, který byl za druhé světové války sestřelen při náletu na Německo, zachycuje jeho kniha "KX-B neodpovídá". Po únoru 1948 byl Šiška několikrát zatčen a následně i vyhoštěn z Prahy. Do činné vojenské služby byl povolán v roce 1968 pro práci v Rehabilitační komisi ministerstva národní obrany západních letců a byl také povýšen. Generál Šiška byl posledním žijícím českým členem exkluzivního klubu Guinea Pig Club, sdružujícího popálené a omrzlé letce britského vojenského letectva.

Vláda schválila opatření proti korupci na katastrálních úřadech

Vláda ve středu schválila návrh ministerstva zemědělství na zavedení opatření, která mají bránit korupci na katastrálních úřadech. ČTK to bez bližších informací sdělil tiskový odbor Úřadu vlády. Mezi uvedenými kroky má být vzdělávání zaměstnanců katastrálních úřadů, kvalitnější spolupráce s policií a zavedení anonymní telefonní linky. Mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa ale již v pondělí pro ČTK popřel, že by jeho resort věděl o prokázaných případech uplácení. "MZe nemá konkrétní informace o korupci na katastrálních úřadech, opatření mají být preventivní," řekl. Návrh podle něj odpovídá úkolu, který si v rámci programu boje proti korupci uložila vláda. Protikorupční kroky jsou rozděleny do tří částí. První tvoří opatření dlouhodobého charakteru, která mají zajistit odolnost zaměstnanců proti korupci jejich výběrem a přípravou. Jejich spolehlivost by totiž měly prověřit psychotesty. V dalším bloku se vedle dohody o spolupráci s policií mimo jiné navrhuje také využití informací a zkušeností nevládních organizací z boje proti korupci. Třetí část pak tvoří opatření organizační a technická. Patří sem mimo jiné zveřejňování přehledu o skutečných lhůtách, jaké jednotlivá pracoviště dosahují při vyřizování návrhů na vklad práv k nemovitostem. Dodržování lhůt, které stanovuje právní řád, by se mělo pravidelně vyhodnocovat. Měla by také být tipována pracoviště, kterým by korupce mohla hrozit zvýšenou měrou, protože nedodržují termíny. Případné korupční riziko podle MZe představují především snahy některých klientů o přednostní vyřízení jejich žádosti o vklad práv do katastru nemovitostí. Míra rizika přitom závisí na tom, zda se úřadům vklady daří provádět včas. Podle informací tisku ale lidé zřejmě nebudou mít možnost zaplatit legální poplatek za přednostní zápis do katastru nemovitostí. Opatření, které mělo urychlit řízení a omezit uplácení na úřadech, totiž z návrhu vypadlo. Policisté přitom míní, že tento poplatek by mohl proti korupci pomoci.

Historici a politologové hledají objektivní pohled na Jana Šrámka

Zakladatel a vůdčí osobnost Československé strany lidové v letech první Československé republiky, mnohonásobný ministr tehdejších vlád a předseda exilové vlády v Londýně Jan Šrámek se dočkal první konference, která se pokusí o objektivní zhodnocení jeho činnosti. Akci od středy pořádají katedry historie a politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. O kritický pohled na život a dílo politika se během dvou dní pokusí zhruba 40 odborníků z tuzemska, Slovenska a Slovinska. "Konference v Olomouci není náhodná. Navazuje na vědecký výzkum katolicismu a politického stranictví, který pracovníci obou kateder dělají," řekl ČTK vedoucí katedry politologie a evropských studií Pavel Marek. Na katedře historie působí například Miloš Trapl, autor Šrámkovy monografie. "O Šrámkovi se napsalo mnohé, ale většinou za jeho života. Bylo proto potřeba očistit pohled na něj od glorifikací a podat objektivní obraz jeho působení, se všemi negativními i pozitivními stránkami. To se podařilo právě monografií v roce 1995," dodal Marek. Úvod konference patřil předsedovi KDU-ČSL a ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi. "Naše strana se k odkazu Šrámka hlásí. V politice KDU-ČSL jsou trvale obsaženy dva prvky, a sice konzervativní a sociální solidarity. A to je něco, co vytvořil Šrámek," řekl dnes novinářům Svoboda. Jan Šrámek stál v roce 1896 u kolébky Katolicko-národní strany na Moravě. Od roku 1899 se podílel na budování křesťansko- sociální strany, která se v roce 1919 transformovala v Československou stranu lidovou. Jako předseda ji vedl až do únorového puče v roce 1948. Zemřel v roce 1956.

Vláda schválila program podpory divadel, orchestrů a sborů

Vláda ve středu schválila plán ministerstva kultury rozložit podporu regionálních profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů mezi státní, krajské a obecní rozpočty. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení Úřadu vlády. Kabinet rozhodl, že do daňových příjmů krajů bude pro tento účel převedeno 24,2 milionu korun. Podle ministerstva kultury jde o peníze, které byly v ministerské kapitole na letošní rok určeny na Program podpory českých divadel. Program, který byl kvůli nedostatku financí dosud určen jen příspěvkovým organizacím a v případě orchestrů a sborů i obecně prospěšným společnostem, má být otevřen všem subjektům, které splní vstupní kritéria. V příštím roce i v dalších letech se předpokládá zvýšení počtu účastníků, neboť tu působí i řada soukromoprávních subjektů. Vláda tak chce podporovat profesionální divadelní a koncertní tvorbu celostátního významu, novou tvorbu, mladé umělce a programy pro děti a mládež. Dalším cílem je podle ní posilovat prestiž české kultury v zahraničí a umožnit rovný přístup občanů ke kulturnímu bohatství.

Palas: Jsme blízko cíli dorovnat přímé platby na 55 procent EU

Ministerstvo zemědělství je údajně při jednáních o rozpočtu na příští rok blízko cíli dorovnat zemědělcům přímé dotace na 55 procent úrovně členských zemí v EU. Na tiskové konferenci to ve středu řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Splnění tohoto záměru ale podle něj ještě není jisté. MZe zatím podle návrhu ministerstva financí dostalo pro příští rok 22,9 miliardy korun. To by podle Palase umožnilo dorovnat platby rolníkům ze základních 25 procent, které přijdou z Bruselu, asi na 43 procent úrovně současných členů unie. Resort, který chce plně využít možnosti dotace doplatit, proto žádal posílení své kapitoly pro příští rok. V jednáních o dalších penězích se nyní ministerstvo blíží 48 procentům a potřebovalo by se dostat na 50 až 52 procent, uvedl Palas. Zbytek by pak resort mohl řešit pomocí přesunů v rámci kapitoly. Čeští zemědělci mají podle výsledků summitu v Kodani dostávat v letech 2004 až 2006 celkem 25, 30 a 35 procent přímých podpor proti tomu, co obdrží jejich kolegové v současných členských státech. Česká republika pak může tyto platby z vlastních zdrojů dorovnat na 55, 60 až 65 procent.

ČMVVU:Ročník století zřejmě nebude; sucho přineslo vinařům potíže

Předpoklady o letošní vinařské úrodě jako o dalším "ročníku století" se zřejmě nepotvrdí. V některých lokalitách totiž hrozny výrazně utrpěly suchem, ochlazení se srážkami na konci srpna révě pomohlo jen velmi sporadicky. ČTK to ve středu řekl tajemník Českomoravské vinohradnické a vinařské unie (ČMVVU) Martin Půček. "Vína ročníku 2003 budou mít nižší kyseliny," dodal. Sklizeň lze podle něj předpokládat výnosem mírně podprůměrnou s cukernatostí nad dlouhodobým průměrem kolem 18 stupňů. Obsah kyselin bude velmi nízký, na úrovni 4,5 až sedmi gramů na litr. "Zprávy z provozu u modrých, ale i bílých odrůd, hovoří zatím o cukernatosti kolem 15 až 17 stupňů," uvedl Půček. Obsah cukru v hroznech se ale liší podle jednotlivých vinařských oblastí. Pěstitelé se i letos potýkají s nálety špačků, kteří podle kvalifikovaných odhadů každoročně sežerou asi pět až deset procent hroznů. Odstřel na základě žádosti vlastníků či nájemců pozemků povolilo pět ze čtyřiceti úřadů s rozšířenou působností. Špačky tak mohou lovit v obvodu vinařských obcí v působnosti Hodonína, Břeclavi, Hustopečí, Mikulova a Loun. "Na konečné hodnocení letošní úrody si budeme muset počkat do konce listopadu," uzavřel Půček s tím, že v té době budou ve sklepích nová mladá a tvořící se vína. Vegetaci révy vinné letos horké počasí obecně uspíšilo asi o tři týdny.

Česká krajina bude součástí evropskému programu chráněných území

Česká republika se již stává součástí soustavy evropských rezervací Natura 2000. Hlavním smyslem tohoto programu je zachování biologické rozmanitosti a nejdůležitějších přírodních lokalit v celé EU. Jako první byly v Česku navrženy oblasti ochrany ptactva, které budou po projednání s vlastníky pozemků vyhlášeny chráněnými územími, řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Tzv. ptačí oblasti pokryjí ještě před vstupem země do EU téměř devět procent území republiky. Půjde o zvláštně chráněná místa, kde žijí vzácné druhy ptáků nebo kde se jich shromažďuje větší množství. Podle evropských kritérií žije v České republice 39 druhů ptáků, kteří vyžadují zvláštní péči.

Dálnici čekají komplikace kvůli ptákům

Výstavbu dálnice D47 z Lipníka nad Bečvou přes Ostravu k polským hranicím čekají zřejmě další komplikace. V lokalitě táhnoucí se od Ostravy přes Bohumín směrem na polskou hranici, kterou má čtyřproudová silnice protnout, žijí kriticky ohrožení ptáci. Informuje o tom středeční vydání Moravskoslezského deníku.

Celé území se má stát rezervací, tzv. ptačí oblastí, která bude součástí evropského programu ochrany přírody s názvem Natura 2000. Nejkritičtější je situace v oblasti od Bohumína k polským hranicím. Problém může nastat, až vstoupíme do Evropské unie. Brusel pak může sankcionovat stát za to, že nerespektoval ochranu tohoto území.

"Zmíněná oblast je nejvýznamnějším zimovištěm ptáků na severní Moravě a ve Slezsku a pokud se zde začne stavět dálnice, dojde ke konfliktu s navrhovaným chráněným územím evropského významu," řekl deníku vedoucí ostravské Agentury ochrany přírody a krajiny Vladimír Mana. Podle něj se na rozloze 5069 hektarů, která se táhne od Ostravy k polské hranici, vyskytuje více než tři sta druhů ptáků, z toho je jedenáct kriticky ohroženo.

Náměstek pro projekt Pavel Doležal z brněnského ředitelství silnic a dálnic řekl, že jakákoli změna trasy by znamenala nová jednání s polskou stranou a s celým regionem. Nyní se neuvažuje o změně trasy. "Dálnice se v tomto úseku připravuje léta a obce s tím počítají. Co se týká úseku z Bohumína na polskou hranici, požádali jsme o územní rozhodnutí. Při této příležitosti jsme museli žádat také o výjimku ze zákazu ochrany silně a kriticky ohrožených živočišných druhů," uvedl. Doležal přiznal, že zájmy státu jsou v tomto případě ve střetu s připravovanou ptačí oblastí. "Toto území nebylo dosud vyhlášeno ptačí oblastí, proto bude záležet na rozhodnutí ministerstva životního prostředí. Pokud výjimku udělí, pak nemá smysl ptačí oblast vůbec vyhlašovat," sdělil Doležal s tím, že naše legislativa není zatím připravena na to, aby byla schopna v nejbližší době nějaké ptačí oblasti vyhlásit a účinně chránit.

Motejl: Při plánování dálnice D8 vznikly chyby a rozpory

Kancelář veřejného ochránce práv dospěla k závěru, že při plánování dálnice D8 Praha-Drážďany úřady ve více případech chybovaly a rozhodly rozporuplně. Proto nyní ombudsman Otakar Motejl navrhuje, aby se co nejvíce zmírnily dopady stavby na Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. "Dotčené instituce by se z celé věci měly poučit," řekl ve středu novinářům Motejl. Do konce září od nich očekává vyjádření.

Ombudsman poukazuje na zákon o ochraně přírody, který zakazuje stavbu dálnic v chráněných územích. Rozpor vidí v tom, že ministerstvo životního prostředí udělilo ke stavbě výjimku. "Výjimka je možná jen v případě, že se vybírá z více řešení, kudy stavbu vést. V tomto případě ale jiné alternativy nebyly. Uvažovalo se pouze o povrchové dálnici vedené napříč chráněným územím," zdůraznil veřejný ochránce práv. Podle něj není sporu o tom, že toto rozhodnutí neodpovídalo právnímu řádu.

Ombudsman poukázal na další rozpory. Ministerstvo dálnici v roce 2001 schválilo, i když ještě tři roky před tím prosazovalo vedení dálnice přes nejcennější část středohoří čtyři kilometry dlouhým tunelem. Tehdy úředníci argumentovali vyjádřením expertů. Podle Motejla jsou pochybnosti o přípustnosti stavby D8 z hlediska ochrany krajinného rázu. Tyto dopady posuzoval v září 2002 architekt Ivan Vorel, který ve své zprávě uvádí, že předložení řešení, tedy povrchová varianta, je nepřijatelné. "Řada nejasností a chybných postupů (v kauze) podávají nelichotivý obraz činnosti státní správy ve vztahu ke stavbě s tak závažnými důsledky pro životní prostředí," prohlásil ombudsman.

Kabinet zvýšil cla na dovoz másla a kuřecího masa o třetinu

Vláda na středečním zasedání schválila návrh ministerstva zemědělství a průmyslu a obchodu na zvýšení cla na dovoz másla a kuřecího masa o třetinu. Opatření by mělo platit do konce roku, informoval tiskový odbor vlády. Důvodem zvýšení cla je to, že dodávky komodit ze zahraničí překračují objem stanovený pro zvýšení ochrany domácího trhu. Návrh je podle předkládajících ministerstev slučitelný s právem Evropské unie. Evropská komise je o jednotlivých krocích souvisejících s přijímáním dodatečného cla jako zvláštního ochranného opatření informována, uvedla předkládací zpráva ministerstev.

Právní analýzy hovoří proti brzké privatizaci Budvaru

První výsledky právních analýz hovoří proti tomu, aby byl pivovar Budějovický Budvar v nejbližší době privatizován. ČTK to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něho pivovar sice dříve nebo později privatizován bude, ale nemělo by to být za situace, kdy není zcela jisté, že se v průběhu privatizace podaří obhájit pozici Budvaru ve známkoprávních sporech, které vede po celém světě. Na mezinárodní výstavě Země živitelka, která se konala na přelomu srpna a září, začala petiční akce proti privatizaci Budvaru.

Čeští archeologové si v Egyptě udržují skvělou pověst

Když v roce 1976 získal Miroslav Verner od egyptské vlády pro tehdejší Československý egyptologický ústav koncesi v jižním Abúsíru, nezdálo se toto starověké pohřebiště ležící asi 20 kilometrů od Káhiry nijak lukrativní lokalitou. Českým archeologům se ale brzy podařilo získat několik cenných nálezů a výborné renomé v oboru si udržují dodnes. Největší a zároveň jedno z nejúspěšnějších pracovišť zahraniční expedice v Egyptě si ve středu prohlédl i premiér Vladimír Špidla v rámci své oficiální návštěvy této arabské země.

Pyramidové pole, hrobky, sarkofágy, reliéfy a další cenné nálezy a vykopávky ukázal premiérovi přímo Verner, který v Egyptě působí jako šéf terénních prací. Pro Špidlu byl návrat několik tisíc let zpátky do minulosti zážitkem - jako vystudovaný archeolog má k historii blízko.

Českým odborníkům, kteří v těchto dnech zahajují další sezonu prací v terénu, již od 60. let minulého století pomáhá rodina Kérétí. Její příslušníci působí jako předáci a najímají na práci místní dělníky. Koncese umožňuje českým archeologům provádět výzkum nejvyššího stupně, tedy plnohodnotné vykopávky. Nižšími stupni jsou průzkum a čištění.

Z českého naleziště Špidla a jeho doprovod odjeli džípy na krátkou prohlídku nejstarší stupňovité pyramidy Sakkary. Již v pondělí si předseda vlády prohlédl slavnou Sfingu a pyramidy v Gíze, považované za jeden ze sedmi divů světa. Cestou do Abúsíru měl možnost - byť jen z okna limuzíny - vidět i odvrácenou stránku Egypta - páchnoucí stoku pokrytou rozkládajícími se odpadky, dospělé i děti žijící ve špíně, bídě a nepořádku, zubožená zvířata.

Český premiér novinářům řekl, že práci českých odborníků v Egyptě vnímá nejen on s velkým respektem. "Naši archeologové mají respekt egyptských kolegů," uvedl. Důkazem toho je například to, že nejnadanější studenti archeologie jezdí z Káhiry na stáže na Univerzitu Karlovu. Zakladatel české egyptologie František Lexa přednášel na pražské univerzitě dávnou historii země faraónů již od roku 1919.

Práci českých archeologů v jižním Abúsíru za posledních 12 let mohou nyní obdivovat i návštěvníci slavného Egyptského muzea v Káhiře, kde Špidla v pondělí zahájil výstavu "Osudy staré 4500 let". Čtyřicet vystavených předmětů - fragmentů, reliéfů, soch či součástí pohřební výbavy - doplňují fotografie nejnovějších nálezů z podzimu 2002. Jižní Abúsír je podle českých expertů v mnoha ohledech klíčem pro pochopení zákonitostí staroegyptského státu a egyptské archeologie.

V Londýně uveden Zahradníkův rok v překladu G. Newsoma

Anglický překladatel Geoffrey Newsome v úterý na českém velvyslanectví v Londýně uvedl svůj druhý překlad knihy Karla Čapka. Tentokrát nabídl anglickým čtenářům Zahradníkův rok, zatímco před dvěma lety to byly Anglické listy. "Moc by mě potěšilo, kdyby můj překlad nejen přivedl Čapkovu knihu k britským čtenářům, ale také je trochu seznámil s českou kulturou a historií," řekl Newsome ČTK.

"Možná byste byli překvapeni, ale knihy bratří Čapků už v Británii nejsou příliš známy. Zahradníkův rok zde nebyl publikován téměř třicet let," připomněl. Podle jeho přesvědčení však Čapkovy knihy mají dnešním Britům co říci. "Zahradníkův rok je knížka, kterou mám velmi rád. Je to milá, poučná kniha a důležitý Čapkův pokus dodat odvahu lidem nové Československé republiky," řekl s poukazem na to, že Zahradníkův rok není jen o zahradničení. "V Británii, kde tolik lidí zahradničení miluje, se mnoho lidí pozná v Čapkově komickém zahradníkovi."

Autorka předmluvy ke knize, kterou vydalo nakladatelství Rogera Scrutona, uvádí, že za praktickými radami a anekdotami leží poetická evokace biblické rajské zahrady. Bel Mooneyová soudí, že tento obraz je čtenáři blízký, protože ho v sobě má každý. "Je to kniha o naší životní zkušenosti a o tom, co je třeba dělat pro úspěch a jak se v životě vyvarovat chyb," soudí Newsome.

Ve Francii vycházejí Tři mušketýři s ilustracemi Adolfa Borna

Dumasovi Tři mušketýři jsou druhá slavná kniha, která vychází ve Francii s ilustracemi českého výtvarníka Adolfa Borna. Francouzské nakladatelství Gründ se s ní bude snažit navázat na úspěch La Fontainových Bajek s Bornovými obrázky, které byly v roce 2000 ve Francii jednou z nejprodávanějších knih roku. "Nabídli mi Tři mušketýry a to bere každý. Je to vlastně literatura mládí všech lidí na celém světě," řekl ČTK Born při prezentaci knihy, která se uskutečnila v úterý večer v Českém centru v Paříži. To ve svých prostorech zároveň po tři dny vystavuje originály ilustrací Tří mušketýrů.

Stejně jako v případě La Fontainových bajek vydalo knihu francouzské nakladatelství Gründ ve spolupráci s pražským nakladatelstvím Brio a v grafické úpravě Kláry Istlerové. "Spolupráce s ní při vzniku knížek je výborná," uvedl Born.

Třiasedmdesátiletý výtvarník nyní pracuje na ilustracích k Pohádkám bratří Grimmů. "Ty jsou taky bezvadný a tak strašně krutý," řekl se šibalským úsměvem Born. Podle něj mu podobné projekty zaberou zhruba rok práce, neboť jde zpravidla o 60 až 70 ilustrací. "Ale je to bezvadná práce," zdůraznil nadšený ilustrátor hlavně dětských knížek, který je znám i svými volnými grafikami a animovanými filmy pro děti, především příběhy Macha a Šebestové.

Ve středu půjde o EURO 2004

Cesta české reprezentace do 21 let na listopadovou baráž o evropský šampionát se komplikuje. Po nečekaném klopýtnutí v Bělorusku prohrála "lvíčata" také v úterý v Liberci s Nizozemskem 1:2. Pokud ve středu Bělorusko zvítězí v Moldavsku, v čele třetí kvalifikační skupiny předstihne českou "jednadvacítku". Zatím není jisté, zda by k českému týmu k postupu stačilo i druhé místo ve skupině.

Ve středu po 20. hodině místního času v Česku utichne život a milióny párů očí se upřou ke stadiónu na Letné v Praze. Zde se česká reprezentace střetne s Nizozemskem. Ten, kdo vyhraje, postoupí přímo na fotbalové EURO 2004. Stadión je beznadějně vyprodaný a lidé byli ochotni dát za vstupenku mnohatisícové sumy.

Tenisté bude hrát DC bez Štěpánka, v týmu jsou Ulihrach a Berdych

Bez Radka Štěpánka se musí obejít tým českých tenistů v utkání o udržení ve Světové skupině Davisova poháru. Do Thajska kapitán Cyril Suk nominoval domácí jedničku Jiřího Nováka, Bohdana Ulihracha, nadějného juniora Tomáše Berdycha a deblového specialistu Davida Rikla. Do Bangkoku tenisté odletí v sobotu a utkání se uskuteční příští týden od 19. do 21. září. Štěpánka, jedenačtyřicátého hráče žebříčku, trápí od US Open bolavá záda. Navíc má v těle streptokoka. Dva týdny už nehraje a lékaři mu doporučují delší klid bez námahy. Proto se kapitánovi z utkání omluvil.

Hokejisté Znojma získali Český pohár

Hokejisté Znojma zvítězili ve finále Českého poháru na svém ledě nad Spartou Praha 2:1. Vynahradili si tak loňský finálový nezdar s Litvínovem, naopak Sparta nedokázala přidat další pohárovou trofej ke svému triumfu z roku 2001.

Počasí

Meteorologové očekávají, že ve středu, ve čtvrtek a částečně i v pátek bude zataženo s deštěm a ojediněle i bouřkami. Zejména v Čechách může déšť zvednout hladiny malých vodních toků. Déšť přijde po dlouhém období sucha na území České republiky se studenou frontou, která postupuje střední Evropou. Teploty se budou pohybovat od 14 do 18 stupňů Celsia.