Zprávy Radia Praha

Do vlády přijdou návrhy zákonů zavádějící evropský zatykač

Ve středu čeká vládu projednání balíčku návrhů novel zákonů, které do českého práva zavádějí takzvaný evropský zatykač. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková. O evropském zatýkacím rozkazu se už před časem diskutovalo v médiích; zavádí totiž i kontroverzní povinnost vydávat vlastní občany za stanovených podmínek ke stíhání do zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti ale upozorňuje, že přijetí jednotného zatykače EU usnadní i Čechům vymáhání jejich práv na cizincích. I Česko bude moci požádat o předání cizího občana, který v tuzemsku spáchal trestný čin, a ten bude souzen před českým soudem. Balíček návrhů, který projedná vláda, prolamuje ústavní pravidlo listiny práv a svobod, podle kterého nelze občana nutit k opuštění území svého státu. Podmínky užití evropského zatýkacího rozkazu podrobně upravuje návrh novely trestního řádu.

Evropský zatykač se bude vztahovat na trestné činy, kde lze uložit trest s horní hranicí sazby nejméně rok. U 32 vyjmenovaných nejvážnějších činů, kde navíc horní hranice sazby musí činit aspoň tři roky, odpadne zjišťování, zda je čin trestný v obou státech - postačí jeho trestnost v žádající zemi. U ostatních činů musí být princip dvojí trestnosti splněn. Pokud jde o předání k výkonu trestu, trest vězení musí být aspoň čtyřměsíční. Předání stíhaného se odmítá například tehdy, jde-li o nezletilou osobu, je-li už osoba stíhána na území požádaného státu, nebo vztahuje-li se na spáchaný čin amnestie. Evropský zatýkací rozkaz má zrychlit a zjednodušit vydávání pachatelů mezi státy EU. Česko úpravu přejmout musí, neboť evropský zatykač je součástí evropského práva a na území EU začne platit od ledna 2004. Praha si ale vyhradila, že při odsouzení jeho předaného občana v jiném státě EU bude takový člověk předán k odpykání trestu zpět do vlasti, bude-li chtít.

Ministerstvo chce umožnit i předávání Čechů Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), případně tribunálům zřizovaným na základě Charty OSN, jako je trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ICTY, a možnost vydávat své občany na základě mezinárodní smlouvy ratifikované parlamentem.

V Nymburku přetrhl bagr plynové potrubí, 200 obyvatel evakuováno

Zřejmě bagr přetrhl v nymburské ulici Pražská plynové potrubí. Kvůli hrozbě výbuchu museli hasiči z okolní zástavby evakuovat více než 200 lidí. Plynaři a hasiči nebezpečí zabránili. "Přesto jsme museli uzavřít silnici Kolín- Nymburk a Sadská-Nymburk," řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Potrubí přetrhli zřejmě stavebníci, kteří zde pracují na stavbě kruhového objezdu. "Vypadá to, že o potrubí zavadili bagrem," dodal mluvčí.

Při porodu v olomoucké nemocnici se dítěti utrhla hlava a zemřelo

V olomoucké nemocnici v pátek při porodu tragicky zahynulo novorozeně. Při vytahování plodu z dělohy se dítěti utrhla hlavička a holčička okamžitě zemřela. Policie případ šetří jako trestný čin ublížení na zdraví. "Při porodu osmadvacetileté rodičky z Přerova došlo při vytahování plodu ženského pohlaví k odtržení hlavičky novorozence a k jeho smrti," uvedla severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Policisté již v případu zajistili lékařské zprávy, porodopis a vyslechli ošetřující lékaře. Byla nařízena soudní pitva, kterou provedou v brněnském ústavu soudního lékařství. Mluvčí Fakultní nemocnice v Olomouci Stanislav Kopečný se odmítl k případu blíže vyjádřit. "Událost šetří policie a vznikla i nezávislá komise sestavená z odborníků mimo naši nemocnici. Do výsledků jejich šetření se nebudeme k věci vyjadřovat," řekl ČTK.

Kostelka a velvyslanec Stapleton navštívili české vojáky v Basře

Ministr obrany Miroslav Kostelka společně s americkým velvyslancem v České republice Craigem Stapletonem navštívil českou polní nemocnici v jihoirácké metropoli Basře. Kostelka i Stapleton v krátkém projevu k nastoupené jednotce poděkovali vojákům za jejich dosavadní práci.

"Vám, co končíte, bych chtěl poděkovat především za námahu při výstavbě nemocnice. Vám, kteří zde začínáte, chci popřát štěstí a hlavně to, abyste se všichni vrátili zdraví," řekl v improvizovaném projevu Kostelka. Vojáci se nyní v nemocnici střídají, armádním speciálem přiletělo dalších pět desítek čerstvých příslušníků personálu nemocnice. Ta má od poslanců mandát působit v Basře do konce roku, stále ovšem není ze hry varianta prodloužení mandátu nemocnice o dva měsíce do konce února, řekl v Basře ČTK Vladimír Palán z ministerstva obrany. Výměna příslušníků jednotky bude ukončena 6. října.

Domů do Basry se s Kostelkou letecky vrátilo i jedno z dětí, které se v minulých dnech podrobilo léčbě v pražské nemocnici v Motole. Celkem zatím do České republiky lékaři poslali devět dětí, další čtyři by měly ještě odcestovat v příštích dnech. Kostelka se Stapletonem dostali přiděleny pokoje v jediné zděné budově české základny v Basře a jsou tak první návštěvou na této úrovni, která v areálu polní nemocnice přespí. Původně vojáci uvažovali o jejich ubytování v hotelu v centru města, z bezpečnostních důvodů ale od této varianty nakonec upustili. Z bezpečnostních důvodů byla také do poslední chvíle utajovaná návštěva amerického velvyslance v ČR. Stapleton, který se s českými vojenskými lékaři už oficiálně rozloučil na nástupu v Hradci Králové před zahájením rotace, ve své funkci v Praze končí zřejmě ke konci letošního roku. Podle některých informací by se měl stát emisarem administrativy prezidenta George Bushe v Iráku.

Český ministr obrany se před přejezdem z mezinárodního letiště v Basře na českou základnu zastavil na krátkém jednání s vedením britské divize. Britové několikrát vyjádřili přání, aby v oblasti působili čeští vojáci i po odjezdu polní nemocnice. Zájem mají především o vojenské policisty, případně o jednotku speciálních sil.

Na letišti v Kolíně zahynula při seskoku parašutistka

Na letišti v Kolíně při seskoku zahynula dvaapadesátiletá parašutistka. Ženě se při jejím čtvrtém skoku v životě neotevřel padák. "Podařilo se jí ještě 50 metrů nad zemí otevřít padák záložní, ale to bylo už příliš pozdě," řekla ČTK mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Zda selhání padáku zavinil někdo z instruktorů, bude známo nejdříve v pondělí. "Záleží na tom, jestli si balila padák sama, nebo jí ho balil někdo jiný," dodala mluvčí. Nehodu na místě neštěstí vyšetřují policisté ve spolupráci s provozovateli letiště.

Policisté rozpustili nepovolenou technoparty v Ralsku

Nepovolenou technoparty rozpustili policisté na území obce Ralsko v bývalém vojenském prostoru na Českolipsku. "Účastníci se začali sjíždět v noci z pátku na sobotu a ráno jich na místě bylo už kolem tisíce," řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Vzhledem k tomu, že šlo o nelegální akci, na niž obec nedala pořadatelům povolení, vyzval starosta Ralska v 10:30 účastníky, aby technoparty zrušili a odjeli. Neposlechli ho však, a tak je ve 14:00 k ukončení srazu vyzvali policisté. Účastníci technoparty, mezi nimiž byli kromě Čechů byli také Němci nebo Rakušané, nepřestali s hudbou a tancem ani do stanovené lhůty v 15:30. Teprve policejní zákrok je přiměl k tomu, aby odpojili a demontovali aparaturu.

"Neodehrály se naštěstí žádné potyčky, lidé na policisty útočili pouze slovně," dodala Baláková. Na místě nelegální technoparty zakročilo kolem padesáti policistů včetně příslušníků zvláštní zásahové jednotky a psovodů. "Nyní se účastníci technoparty rozjíždějí domů, přesto na místě zůstávají naše hlídky," uvedla po 19:00 Baláková.

Muže se pokusil zastřelit před kulturním domem, je těžce zraněn

S pátek večer se před českobudějovickým kulturním domem Metropol pokusil spáchat sebevraždu devětašedesátiletý muž. K činu použil jateční pistoli. S těžkým zraněním ho odvezli do českobudějovické nemocnice. Podle operačního důstojníka jihočeské policie se muž střelil do levého spánku. Přivolaný lékař konstatoval těžké zranění hlavy s poraněním mozku. Podle policie měl muž v sobotu prodělat operaci. Zaměstnanci nemocnice však ČTK odmítli potvrdit jak informaci o přijetí pacienta, tak zda byl operován a je naživu.

Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi provázel dopravní kolaps

Dopravní kolaps provázel národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi. Kvůli venkovní bohoslužbě kardinála Miroslava Vlka, na kterou přišly tisíce lidí, bylo uzavřeno celé Mariánského náměstí. Na rozdíl od nespokojených řidičů si ale věřící i návštěvníci města pouť pochvalovali.

"Je moc pěkné, že se město rozhodlo k odklonu od tradiční světské poutě k pouti více duchovní. Naštěstí přálo i počasí," řekl ČTK jeden z návštěvníků Antonín Líha. V bazilice sv. Václava byly vystaveny i světcovy ostatky, které sem byly na jeden den převezeny z Pražského hradu. Duchovní ráz akce doplnily i dvě menší bohoslužby. Svatému Václavovi věnovali pořadatelé mši, která začala již v časných ranních hodinách v bazilice sv. Václava. Na ni ve 14:00 navázala bohoslužba v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Oba kostely byly pak otevřeny k prohlídkám za doprovodu průvodců.

Na programu největší české pouti k uctění národního patrona, svatého Václava, byly i koncerty populárních skupin. Představily se například kapely Vitamín, České srdce, Duo Durango či Evergreen Quartet. Večer se zájemci mohou těšit na ohňostroj. Program národní pouti skončí v neděli v 16:00 slavnostním koncertem v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Vystoupí zde houslový virtuoz Jaroslav Svěcený. Výročí smrti českého patrona si lidé připomínají i na dalších místech Středočeského kraje. V legendárním rodišti českého knížete ve Stochově na Kladensku se například koná tradiční setkání u svatováclavského dubu, který měl podle legendy vyrůst z ratolesti, kterou na místě Václavova narození zasadila roku 903 jeho babička, kněžna Ludmila.

Ornitologové na Přerovsku zachránili vzácného čápa černého

Se záchranou vzácného čápa černého měli plné ruce práce členové Moravského ornitologického spolku v Přerově. Poraněného ptáka nalezl v Dřevohosticích na Přerovsku na cukrovarských odkalištích jeden z místních obyvatel a upozornil na něj odborníky. Čáp skončil v biologické stanici a v neděli ho čeká cesta do útulku pro zraněná zvířata v olomoucké zoo. "Čáp má zlomené křídlo. Je to ale mladý pták, takže by se měl uzdravit a na jaře se vrátit do přírody," řekl ČTK ornitolog Jiří Polčák. Podle něj žije na střední Moravě pouze zhruba deset až patnáct párů čápa černého. Jde o vzácného ptáka, kterého lze navíc spatřit jen ojediněle. Žije v lesích a je velmi plachý. V současnosti je již většina čápů na tahu do Afriky. Přerovské ornitology lidé každý rok přivolají k asi dvaceti případům poraněných opeřenců. Nejčastěji jde o dravce. Starosti jim letos dělaly mimo jiné mladé poštolky, které vypadly z hnízda.

České basketbalistky jsou ve finále mistrovství Evropy

České basketbalistky porazily v semifinále mistrovství Evropy Polsko 74:66 a vedle postupu do nedělního finále si zajistily účast na olympijských hrách v Aténách. O svém vítězství rozhodly české basketbalistky až po změně stran, kdy houževnaté soupeřky přehrály důrazem a rychlostí v obraně. V českém týmu střelecky vynikla Lucie Blahůšková, která zaznamenala 34 bodů.

Počasí:

Pondělí bude v ČR téměř zataženo, občas s deštěm. Denní teploty 13 až 17 stupňů, na horách kolem 10. Západní, na Moravě zpočátku jihozápadní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů v hodině.