Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus ukončil návštěvu Ruska

O nové kvalitě v česko-ruských vztazích hovořili při sobotním setkání prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Václav Klaus, který v neděli ukončil třídenní návštěvu Ruska. Zatímco Klaus po schůzce novinářům řekl, že nastal čas racionálního dialogu, Putin na úvod setkání prohlásil, že vztahy obou zemí se zlepšují. Podle Klause by po letech, kdy kontakty obou zemí ochladly, mělo znovu nastat jejich oživení. Za první moment označil sobotní setkání prezidentů, které bylo první svého druhu po deseti letech. "Já myslím, že to je východisko k tomu, když to řeknu v přeneseném slova smyslu, abychom takovou věc, jako je třeba vytočit telefon, považovali za více méně samozřejmost," uvedl Klaus, jehož Putin pozval na oběd do své rezidence Novo-Ogarjovo. "Vztahy mezi našimi zeměmi se zlepšují a získávají pevnější a pozitivní charakter," uvedl ruský prezident před novináři, když hosta vítal.

Podle Putina se podařilo vyřešit sporné ekonomické otázky, jako je třeba ruský dluh vůči České republice, a existuje prostor k tomu, jak vztahy ještě zlepšovat. O ruské zadluženosti se v neděli při setkání se zástupci ruských sdělovacích prostředků zmínil také Klaus: podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že "v uplynulém desetiletí česká strana brala zřetel na stav ruského rozpočtu". "Nyní se situace změnila a už není taková, jako před deseti lety. Nevidím, že by to bylo velkým problémem." Před ruskými novináři se Klaus podle ITAR-TASS také pozastavil nad dosavadní vízovou praxí ve vzájemných stycích a vyslovil přesvědčení, že nadcházející vstup Česka do Evropské unie a do tzv. schengenského prostoru nesmí omezit možnosti vzájemného cestování občanů obou zemí. "V komunistických dobách nebylo cestování až tak snadné a já nejsem přesvědčen, že bude správné trvat na vízech v pasech," citoval ITAR-TASS Klause.

Po sobotním setkání s Putinem popsal Klaus novinářům ruského prezidenta jako realistu v pohledu na globální politiku. "Tam už nejsou jisté ideologické zarputilosti, které blokují některé věci. Je tam reálná politika založená na zájmech jednotlivých zemí, jednotlivých částí světa." Po sobotním jednání se zatím bez konkrétního data počítá s Putinovou cestou do Česka.

Po návratu z Ruska zamířil prezident do Chuchle na dostihy

Chuchelské dostihové závodiště přivítalo neobvyklého hosta - prezidenta Václava Klause. Klaus, který se v neděli vrátil ze třídenní návštěvy Ruska, navštívil 84. ročník dostihu o Cenu prezidenta republiky a jeho vítězi Jiřímu Chaloupkovi na koni Ketty Sharp předal trofej. Podle pořadatelů je Klaus teprve druhým prezidentem, který na závodiště ve Velké Chuchli oficiálně zavítal. Prvním byl Tomáš Garrigue Masaryk, který v roce 1931 navštívil 11. československé derby. Prezidentovi se dostih líbil. "Dostih byl hezký a patří to k našim životům, já myslím, že je štěstí, že jsme tu Chuchli tady zachovali," řekl po předání ceny.

Premiér Špidla zahájil návštěvu Chile

Návštěvou známé chilské vinice Tarapacá Ex Zavala zahájil v neděli český premiér Vladimír Špidla první den své návštěvy Chile. V podvečer pak zavítal na jedno ze santiagských tržišť Los Dominicos. Po sobotním téměř třiadvacetihodinovém letu měl premiér v neděli volný program. Špidlu na věhlasné chilské vinici, ležící v kopcích nad malebnou říčkou Maipo, uvítal ředitel mezinárodních vztahů místního vinařského závodu Mário Agliatti. V doprovodu své choti a členů delegace si ministerský předseda prohlédl vinné sklepy a seznámil se s historií závodu, jeho současnou produkcí a zahraničními styky. Vinařství má čilé obchodní styky s Českou republikou; vývoz do ČR dosáhne letos zhruba milion dolarů. Po degustaci místní produkce a po obědě, jehož stylovou atmosféru dotvářelo vystoupení místního folklorního souboru, se Vladimír Špidla i s delegací vrátil do Santiaga.

Součková výsledek sjezdu ČLK respektuje, nadšena však není

Víkendovým sjezdem České lékařské komory (ČLK) v Brně není ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD) příliš nadšena. Potvrzení Davida Ratha v čele komory respektuje, sjezd se však podle ní nevyrovnal s některými problémy. "Mrzí mě, že některé věci ... nebyly vyvráceny, jsou však pro mě v rozporu s etikou," řekla ČTK po nedělní návštěvě sjezdu. ČLK je podle ní spíše odborovou než odbornou organizací. Součkové, jako člence komory, vadí hlavně hospodaření představenstva ČLK, které tvrdě kritizovala část delegátů. Jako příklad uvedla dodatečný daňový doplatek ve výši 1,2 milionu korun. Sumu bude muset komora zaplatit finančnímu úřadu. Auditor totiž zjistil, že některé zdanitelné příjmy ČLK nebyly do účetnictví komory zahrnuty. Případ prověřuje z popudu bývalé revizní komise i policie. "Je to pro mě velké překvapení, protože jsem se domnívala, že profesionálové a lidé s vysokým kreditem by měli především být ukázkou etiky a také toho, že budou respektovat zákony této země," poznamenala Součková.

Předsedkyni bývalé revizní komise České lékařské komory hrozí disciplinární řízení

Předsedkyni bývalé revizní komise České lékařské komory (ČLK) Martě Holanové hrozí disciplinární řízení. Nová revizní komise má posoudit, zda při zveřejnění některých problémů ČLK neporušila etický kodex, řekl v neděli ČTK mluvčí komory Michal Kubíček po skončení třídenního sjezdu komory. Holanová podobný krok očekávala, za činností původní revizní komise stojí. To, že se informace dotkly prezidenta ČLK Davida Ratha, je jeho problém, ne revizní komise, poznamenala. Styl, jakým se vedení ČLK staví k problémům, poškozuje podle ní obraz komory na veřejnosti. Bývalý mluvčí komory Jan Jelínek se na sjezdu Holanové zastal. "Pokud budeme diskutovat o tom, jak to, že se média něco dozvěděla, a nebudeme se zabývat tím, co zjistila, tak jsme malí a nevidíme si na špičku nosu," uvedl.

Posudek EK na ČR má kladné vyznění

V zásadě pozitivně vyzní podle kuloárních zdrojů poslední posudek Evropské komise na Českou republiku, který bude schválen a zveřejněn ve středu 5. listopadu. Většina textu bude sice věnována nedostatkům, celkově však EK shledá, že jejich odstranění je relativně snadné a že vstup Česka do Evropské uni za půl roku by neměly provázet vážné otřesy a komplikace. Posudek bude podle dobrých zdrojů z EK obsahovat tři varování, tedy tzv. červené puntíky, a výzvu k jejich k "okamžitému a rozhodnému" odstraňování. Bude to neplnění hygienických norem EU mnoha českými potravinářskými podniky, nedodržování technických a sociálních předpisů pro silniční dopravu a zpoždění při slaďování zákonů o vzájemném uznávání diplomů a profesních kvalifikací. Krom toho EK vypíchne zřejmě několika desítek bodů, kde Praha ještě nemá zcela "hotovo" nebo neplní závazky, které na sebe vzala. Jde o celou škálu nedostatků a skluzů velmi nestejného významu, od pomalého zavádění zemědělské platební agentury až po drobný nesoulad ve vedení registru vinic. V kapitolách o většině sektorů komise napíše, že nedostatky nevidí nebo je považuje za okrajové. Tzv. monitorovací zpráva bude mít úvodní ekonomickou část, která se podle těchže zdrojů pozastaví nad schodkem veřejných financí v ČR, pochválí vládu za první strukturální reformy a vyzve ji, aby pokračovala. Zvláště vypíchne potřebu zásadní reformy systému důchodů a zdravotní péče. Uzná, že konsolidační agentura zlepšila práci, usoudí však, že by se měla špatných dluhů zbavovat rychleji.

Norsko a Island možná brzy podepíšou smlouvu o EHP

Norsko a Island se podle ministra zahraničí Cyrila Svobody zavázaly k brzkému podpisu dohody o rozšíření Evropského hospodářského prostoru (EHP). Zbývá ale ještě vyvinout diplomatické úsilí k tomu, aby stejný postoj zaujalo také Lichtenštejnsko. Svoboda to v neděli řekl novinářům po jednání se svými protějšky ze Slovenska, Norska a Islandu v pražském Černínském paláci. Kvůli historickým majetkovým sporům s Českou republikou a Slovenskem zatím Lichtenštejnsko odmítá smlouvu o rozšíření EHP podepsat. Norsko a Island, jako další státy mimo EU, s podpisem dosud vyčkávaly kvůli solidaritě. Svoboda věří, že se smlouvu nakonec podaří uzavřít a Česká republika bude mít s Lichtenštejnskem normální diplomatické vztahy. Zopakoval však, že je pro českou stranu nepřijatelné, aby si knížectví kladlo v souvislosti s podpisem jakékoli podmínky.

Výroba elektřiny v ČR do října stoupla o téměř devět procent

Výroba elektřiny v České republice meziročně stoupla o téměř devět procent. Domácí elektrárny za prvních devět měsíců roku vyrobily 60,6 GWh elektrické energie, o téměř pět GWh více než loni. Značná část vyšší produkce směřovala na export, který stoupl o více než pětinu. Vyplývá to z materiálů Energetického regulačního úřadu. Čistá domácí spotřeba elektřiny meziročně vzrostla o více než dvě procenta; z loňských 38,9 GWh stoupla na letošních 39,7 GWh a po jednoroční pauze navázala na trend z předchozích let. Na výrobu elektřiny elektrárny spotřebovaly zhruba osm procent veškeré výroby. Vývoz elektrické energie meziročně vrostl o téměř 23 procent na skoro 19 GWh, a představoval tak zhruba třetinu z veškeré vyrobené elektřiny. Dovoz meziročně stoupl zhruba o sedm procent. V průměru více než 60procentní podíl na výrobě měly parní elektrárny, polovinu energie dodávaly jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Vodní elektrárny do října vyrobily zhruba 2,5 procenta elektřiny. Zbytek připadá na paroplynové, plynové a spalovací elektrárny.

Vláda rozhodne o pomoci výrobcům energie z alternativních zdrojů

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly zřejmě ve středu rozhodne o dlouhodobé podpoře alternativních zdrojů energie. Mělo by se tak stát formou stabilizace podmínek trhu pro výrobce takzvané zelené energie. Zákon navržený ministerstvy životního prostředí a průmyslu a obchodu má například zaručit provozovatelům malých vodních, větrných elektráren a zdrojů spalujících biomasu přednostní připojení k přenosové soustavě. Pokud návrh projde, budou distributoři povinni pod hrozbou pokuty vykupovat až do úplného otevření trhu veškerou nabídnutou zelenou energii. Po otevření trhu bude pravidlo platit pro elektřinu z menších alternativních elektráren a veškerou elektřinu ze sluneční energie. Výrobci zelené energie, která je kvůli drahým výrobním technologiím dražší než energie z konvenčních i jaderných zdrojů, by tak měli mít zajištěný odbyt a návratnost vložených investicí. Zákon by měl začít platit do května příštího roku.

V Libereckém kraji bude přibývat energie z větrných elektráren

Odborníci i politici chtějí, aby v Libereckém kraji do roku 2010 vzrostla výroba energie z větrných elektráren. Mluví o 930 GWh, což by pokrývalo 18 procent současné celkové spotřeby. "Budeme klást stále větší důraz na využití obnovitelných zdrojů energie," řekl novinářům náměstek hejtmana Luděk Suchomel po semináři Větrné elektrárny v Libereckém kraji. Suchomel hodlá prosazovat, aby kraj podporoval budování větrných elektráren svými granty. Objevila se rovněž šance, že na ekologickou výrobu energie Libereckému kraji přispěje Norsko. Pro pomoc České republice vyčlenilo každoročně 630 milionů korun po dobu pěti let. "Když připravíme dobré projekty, můžeme uspět i díky partnerským vztahům s norským krajem More og Romsdal," shrnul Suchomel.

Horská obec Moldava stávkuje, klíče od úřadu poslala Sobotkovi

Horská obec Moldava na Teplicku vyhlásila stávku. Dveře od obecního úřadu zůstanou v pondělí zavřené. Klíče od úřadu poslali zastupitelé ministru financí Bohuslavu Sobotkovi. Stát požaduje vrácení dotace ve výši sedmi milionů korun, obec na to ale nemá peníze. "Nenašli jsme jiné řešení, proto jsme od pondělí doma," řekl v neděli ČTK starosta Miroslav Pěkný. Dotaci poskytlo obci ministerstvo životního prostředí na vybudování tří vodních nádrží, kvůli sporům se ale zatím podařilo postavit jen dvě. Na stavbu byla vydána všechna potřebná povolení, včetně stavebního. Krátce před ukončením prací se ale proti stavebnímu povolení ohradil jeden z místních chatařů, kterého se měla stavba dotknout. Tehdejší okresní úřad v Teplicích proto povolení zrušil. To je hlavní problém tříletých sporů se státní správou. "Dotaci jsme ale skutečně použili na to, na co ji stát poskytl," prohlásil Pěkný.

Obec dostala v pátek od finančního úřadu dopis, ve kterém jí úřad oznamuje, že v letech 2004 až 2006 musí zaplatit 2,3 milionu korun. "Přitom s námi nikdo nediskutoval, ani se nepřijel podívat. Považujeme tento krok za výraz arogance státní správy vůči samosprávě," řekl Pěkný. Roční příjmy obce, která má 150 obyvatel, jsou zhruba jeden milion korun. Finanční situace obce je podle starosty kritická. "Prosebné dopisy na různá místa nepomáhaly, proto jsme na sobotním zastupitelstvu rozhodli zavřít obecní úřad," uvedl. Pět zaměstnanců úřadu tedy zůstane od pondělka doma. Ministrovi financí poslali zastupitelé společně s klíčem dopis. "Přes rozsáhlou korespondenci s úředníky Vašeho ministerstva se domníváme, že nejste o kritické situaci naší obce dostatečně informován. Vzhledem k tomu, že naše samospráva již není schopna za těchto podmínek situaci řešit, zasíláme Vám v příloze klíč od budovy obecního úřadu na Moldavě a pevně věříme, že Vy, vážený pane ministře, tuto situaci bezpečně zvládnete," napsali zastupitelé Sobotkovi.

Místostarosta: Zábrany na hranicích postihují hlavně naše občany

Firma najatá ministerstvem vnitra instalovala na česko-slovenské hranici v okolí obce Staré Hamry na Frýdeckomístecku už čtyři závory, které mají bránit nelegální migraci. Místostarosta Petr Šimeček to považuje za aroganci a bezohlednost. "Zábrany rozhodně nebudou omezovat pašeráky a převaděče, ale naše občany. Úředníci nám zase komplikují život a je jim úplně jedno, co si o tom myslíme," řekl ČTK. Podle mluvčí pohraniční policie Kláry Krejčí mají závory pomáhat proti nelegální migraci. "Jde o sklopné uzamykatelné zábrany. Instalujeme je, i když v menším počtu, také na hranicích s Polskem, Německem a Rakouskem. Na česko-slovenské hranici budou bránit v průjezdu na 230 vytipovaných místech," řekla.

Při nehodě mikrobusu na dálnici D1 zahynuly tři Ukrajinky

Tři Ukrajinky v neděli zahynuly a další tři utrpěly těžká zranění při havárii mikrobusu na dálnici D1. Nehoda se stala před 7:30 na 124. kilometru ve směru na Prahu. Řidič z dosud neznámých příčin prorazil svodidla a vyjel mimo dálnici. Vozidlo se 14 cestujícími přeletělo příkop a převrátilo se na vedlejší louce, sdělila ČTK dálniční policie ve Velkém Beranově na Jihlavsku. Mikrobus Ford Tranzit řídil muž, ostatní cestující byly ženy z Ukrajiny. Při nehodě zemřely ženy ve věku 51 let, 48 a 35 let. Další tři ženy byly s těžkými zraněními převezeny do jihlavské nemocnice, jedna byla zraněna lehce. Řidič ukrajinského původu vyvázl téměř bez následků a nyní jej vyslýchá policie. K vyšetřování byl přizván i soudní znalec. Podle nepotvrzených informací mohl být příčinou nehody mikrospánek; policejní rada se k tomu odmítl vyjádřit, protože není ukončeno vyšetřování.

Ukrajinky přijely do České republiky za prací. Všech 13 žen mělo platné doklady a zajištěna místa šiček v jihočeském Benešově. Pro ženy, které vyvázly bez zranění, si přijela firma, která je zaměstná, řekl policejní rada Gustav Pokorný.

Lidé u pražské sochy Vltavy vzpomněli na utonulé v českých řekách

Členové spolku Vltavan a další desítky přihlížejících Pražanů i turistů v neděli uctili u sochy Vltavy pod mostem Legií památku lidí utonulých v českých řekách. Vltavané ve slavnostních uniformách přijeli k soše po hodinové plavbě smutečně vyzdobeným parníkem Vltava a položili k ní věnce a květiny. "Bereme to symbolicky za všechny utonulé," řekl novinářům Karel Novotný ze Spolku Vltavan. Jedna smuteční kytice je podle něho od starosty druhého pražského obvodu. Oficiální počet těch, kterým vzala voda život, není podle něj znám. Proto při smutečním aktu nezaznívají žádná jména.

O většinu německých hrobů v Jablonci se nikdo nestará

Většina hrobů, které do druhé světové války patřily sudetským Němcům, na hlavním jabloneckém hřbitově chátrá. Tvoří zhruba třetinu hrobů a ani o Dušičkách k nim nikdo nezavítal, řekl v neděli ČTK majitel pohřební služby pověřené správou hřbitovů Ladislav Kopal. Zaměstnanci služby byli i o dušičkovém víkendu připraveni sepsat s německými občany smlouvy o pronájmu místa na hřbitově a pro případ naléhavé potřeby získat jejich adresy. "Do dnešního poledne za námi přišli dva Němci, jejichž předci na hřbitově leží," konstatoval Kopal. Na hlavním hřbitově je 737 německých hrobů. Z toho o 328 pečují pozůstalí, většinou starší lidé, nebo najatí Češi. Podle Kopala podobná situace panuje v mnoha dalších městech, kde před odsunem žili sudetští Němci. Potvrdil to i mluvčí technických služeb v sousedním Liberci Michal Buzek. "Nejednou se hrobky hroutí, propadají a dostává se do nich dokonce spodní voda, vytlačená pod hřbitov při výstavbě nedaleké nemocnice," upozornil Kopal. Zpustlé hrobky však pohřební služba nemůže zbourat, mimo jiné často tvoří hřbitovní zeď. Také exhumace pozůstatků a srovnání hrobů se zemí se Kopal obává, podle něj by to nebylo vhodné pro současné česko-německé vztahy.

Student VŠUP si přivezl první cenu z výtvarného bienále v Římě

Student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jan Fabián získal první cenu v kategorii socha na Prvním uměleckém bienále evropských studentů (First Art Biennial of European Students) v Římě. ČTK o úspěchu českého výtvarníka v zahraničí informovala Šárka Zelenková z oddělení vnějších vztahů Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Fabián za svoji práci Připravený prostor dostal vedle čestného titulu ještě odměnu 700 euro (přibližně 22.400 korun) a dvoudenní pobyt v Římě. První ročník přehlídky vyhlásil letos v květnu Instituto Romano di San Michele v Římě pro studenty posledního ročníku evropských uměleckých škol. Bienále má sedm hlavních kategorií: malba, socha, architektura, průmyslový design, vizuální design, móda a textil. Jeho cílem je ocenit kreativní studenty z evropských uměleckých škol a prostřednictvím konfrontace jednotlivých prací vytvořit platformu pro srovnání pedagogické práce a jejích výsledků, uvedla Zelenková.

V Praze se budou předvádět bollywoodské filmy a indický tanec

Šestidenní festival bollywoodského filmu začne v pondělí v Praze. Divákům se na pražské FAMU představí šest indických filmů natočených od 50. let do současnosti. Přehlídka spojená s kurzem indických tanců potrvá do 8. listopadu, informovala ČTK za pořadatele choreografka a lektorka indických tanců Sangita Shresthová. "Chceme poukázat na to, že Bollywood nejsou jen tříhodinové filmy s množstvím písniček a tanců. Dá se v nich najít spousta sociálního podtextu. Zároveň ale nechceme nikomu namlouvat, že jde o umělecká díla vysoké kvality," uvedla Shresthová. Bollywood je označení pro část indické kinematografie v hindském jazyce, která vzniká v Bombaji. "Ačkoli je většinou ve světě z indické tvorby nejpopulárnější, z její celkové produkce tvoří pouze 15 procent," uvedla choreografka. Ostatní indické filmy točené v jazycích jako tamilština či bengálština jsou distribuovány většinou jen v dané jazykové oblasti. Bollywoodské filmy získaly mezinárodní popularitu díky vloženým pasážím se zpěvy a tanci a specifickými indickými komediálními prvky. "V Indii jsou v oblibě i díky sociálnímu podtextu a morálnímu poselství. Například ztvárňují podporu pracujících žen, odsuzují rodiči dohodnutý sňatek," uvedla Shresthová.

Režisér Jiří Svoboda natáčí film o takzvaných orlických vraždách

V Řitce u Prahy se v neděli vpodvečer ozvala první klapka celovečerního filmu o případu takzvaných orlických vražd. V produkci ostravského studia České televize začal snímek určený pro distribuci v kinech pod názvem Sametoví vrazi natáčet režisér Jiří Svoboda. "Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět celovečerního hraného filmu, mají časové ohraničení let 1990 až 1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla, nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy 'orlických vrahů' ... tak dráždivé a inspirativní," ozřejmuje režisér Svoboda na své internetové stránce důvod, proč ho téma zaujalo. Jména všech aktérů skutečného kriminálního případu nájemných vražd, jejichž oběti skončily na dně Orlické přehrady, ve scénáři změnil. Hlavní roli muže, který byl odsouzen na 21 let, hraje Michal Dlouhý. Další role ztvární například Jan Dolanský, Alice Veselá, Jan Vondráček, Pavel Řezníček, Luboš Veselý, Lucie Benešová, Jiří Kodeš, Richard Krajčo a Lukáš Hlavica.

Zpěvačka Alice Konečná zazpívá na Havajských ostrovech

Zlínská rodačka Alice Konečná vystoupí na světoznámé pláži Waikiki na Havajských ostrovech na modelingové a pěvecké soutěži World Talent. Šestnáctiletá zpěvačka, finalistka soutěže Zlíntalent v roce 2002, odletí do Tichomoří v pondělí. Na soutěži vystoupí jako host hlavního programu. "V rámci dvoutýdenního pobytu nafotí na Havaji také nové snímky pro propagaci nového alba a rovněž plánujeme natočení videoklipu pro její, v pořadí již druhé album," řekl v neděli ČTK manažer a majitel agentury Eso Music Production Luděk Malár. Natáčet budou místní filmaři. V Tichomoří tak vznikne klip k písni Jsi jak sladká sůl, která se v lednu objeví na novém albu. Pro soutěž World Talent si mladá zpěvačka připravila recitál, v němž zazpívá deset písní v angličtině. Konečná, která začátek roku strávila v Los Angeles natáčením svého nového alba, úzce spolupracuje s americkými skladateli a producenty.

Výstava v Plzni představí unikátní fotografii Boženy Němcové

Vzácné exempláře z okresních muzeí obohatí výstavu Krásy a tajemství České republiky v Západočeském muzeu v Plzni. S kolekcí unikátních fotografií z přelomu padesátých let 19. století se jako první od úterý představí domažlické Muzeum Chodska, které přivezlo například nejstarší dochovaný portrét Boženy Němcové z roku 1847. Domažlicko zastupuje amatérská tvorba převora konventu augustiniánů Vojtěcha Kramera. Mezi exponáty jsou ukázky unikátní daguerrotypie, první fotografické metody použitelné v praxi. Kramerovo fotografické dílo je jedním z nejucelenějších souborů, které představují různé vrstvy městské společnosti na přelomu 50. let 19. století, řekla ČTK mluvčí muzea Ingrid Havránková. Kolekce fotografií obsahuje vedle portrétu Boženy Němcové například snímek Dáma s koněm, patřící k nejstarším fotografickým vyobrazením koně v Čechách. Na rozdíl od ostatních amatérů zajímala Kramera i výtvarná stránka a využíval novinky, jako fotomontáž a kolorování. "Často domalovával oči, někdy koloroval tvář nebo ozdoby na šatech," popsala mluvčí.

Cyklokrosař Pospíšil vyhrál závod ve švýcarském Rüti

Český reprezentant Jiří Pospíšil vyhrál po sobotním cyklokrosu v německém Ostelsheimu i další závod druhé kategorie ve švýcarském Rüti. O 31 sekund zdolal domácího favorita Thomase Frischknechta, třetí příčku vybojoval další český závodník Kamil Ausbuher. V závodě juniorů dominovala česká dvojice Roman Kreuziger - Zdeněk Štybar, spolu s nimi vystoupil na stupně vítězů domácí Thomas Lang.

Úterní zápas Sparty bude řídit Busacca

Úterní zápas fotbalistů Sparty Praha v Lize mistrů na hřišti Besiktasu Istanbul bude řídit švýcarský sudí Massimo Busacca. Čtyřiatřicetiletý sudí má s českým fotbalem bohaté zkušenosti, dvakrát během své kariéry v tuzemsku dokonce absolvoval důležitou premiéru. První seznámení s mezinárodní fotbalem totiž zažil Bussaca na Moravě, kde před čtyřmi lety rozhodoval zápasy evropského šampionátu do šestnácti let, mimo jiné i prostějovský duel Česká republika - Německo (1:2). Potkal se však i s dalšími českými juniorskými výběry; v roce 2001 řídil na evropském šampionátu osmnáctiletých ve Finsku duel Česká republika - Jugoslávie (1:0) a byl u toho, když si před dvěma lety v Teplicích fotbalová jednadvacítka po bezbrankové remíze s Chorvaty vybojovala postup na ME, na kterém před rokem vybojovala zlaté medaile.

Počasí

V noci na pondělí polojasno, k ránu místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Od západu přibývání oblačnosti. Teploty 0 až 4 stupně. Vát bude mírný jihozápadní vítr. V pondělí bude polojasno až oblačno, dopoledne ještě místy mlhy nebo nízká oblačnost. Od západu postupně zataženo a místy slabý déšť nebo přeháňky. Teploty 9 až 13 stupňů, na horách kolem 8. Mírný jihozápadní až jižní vítr.