Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Čeští záchranáři v Bámu pokračují

Z trosek v íránském městě Bám, které v pátek postihlo ničivé zemětřesení, v sobotu vyvázlo 200 živých lidí. Oznámila to íránská agentura IRNA, podle které v neděli záchranné práce usilovně pokračují. Živé osoby byly podle agentury objeveny "díky záchranářským psům a ultramoderním detekčním přístrojů záchranných týmů z Íránu a ze zahraničí". Guvernér postižené íránské provincie Kermán, v níž se město Bám nachází, v noci na neděli řekl, že zemětřesení si ve městě vyžádalo mezi 5000 a 10.000 lidských životů. Místní rozhlas ovšem informoval, že záchranáři již napočítali 13.000 mrtvých těl. Bám měl asi 100.000 obyvatel.

Mezi prvními zahraničními skupinami začal už v sobotu v Bámu pracovat český tým, složený ze čtrnácti záchranářů a čtyř psovodů. Téhož dne jeho členové našli jednu živou ženu a 15 mrtvých těl, z nichž šest bylo posléze vyproštěno. Ženu dostali z trosek asi po hodině a půl usilovné práce, ošetřili ji a pak předali místní ambulanci. Čeští záchranáři v neděli nastoupili na stejném místě jako v sobotu. Mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová ČTK sdělila, že ráno nalezli 11 mrtvých. Záchranáři nemají žádnou podrobnou mapu města, což jim komplikuje práci, a řídí se pouze plánky, které jsou v turistických průvodcích. Mluvčí podotkla, že Bámem se už začíná šířit zápach z mrtvých těl. Zástupce velitele českých záchranářů Pavel Hošek popsal situaci jako apokalypsu. Otřesům neodolala žádná budova. Domy ve městě nejsou z panelů, ale slepené "blátem a hlínou". Záchranáři počítají s tím, že budou v práci pokračovat v pondělí a uvidí, zda pátrání se psy bude mít ještě nějaký smysl.

Organizováním sbírky hodlá pomoci Íránu Česko-íránská společnost

Zorganizovat sbírku na pomoc těžce zkoušenému Íránu, kde ničivé zemětřesení v pátek ráno připravilo o život nejméně 25.000 lidí, hodlá Česko-íránská společnost. ČTK to v neděli řekl její předseda Jiří Bečka. "Právě teď jsem v kontaktu s některými členy našeho výboru. Chceme sami finančně přispět na pomoc této zemi a vyzvat ostatní spoluobčany k solidaritě," řekl Bečka ČTK. Společnost, v jejímž čele stojí, má na 170 členů a existuje od roku 1998. "Vybídneme proto své členy, především Íránce, ale i v česku žijící Tádžiky a Afghánce, přátele a obdivovatele perské kultury, aby přispěli podle svých možností," dodal. Bečka uvítal mezinárodní pomoc včetně konkrétního podílu českých záchranářů, kteří se už v sobotu zapojili do záchranných prací v íránském městě Bam. Vojenský speciál odvezl do provincie Kermán na jihovýchodě země čtrnáct záchranářů, čtyři psovody a čtyři tuny humanitární pomoci. Kromě letounu z ČR přistály v Íránu stroje ze Švýcarska, Německa, Ruska, Británie a Turecka. Itálie, která nyní předsedá Evropské unii, pošle dva letouny se záchranáři. Další slíbily Belgie, Rakousko a Jižní Korea.

Na prezidenta Václava Klause čeká premiéra novoročního projevu

Za více než osmdesát let se novoroční projev hlavy státu stal neodmyslitelnou součástí začátku nového roku. Státníci jej pronášeli a pronášejí tu za větší, tu za menší pozornosti občanů, ale vždy za bedlivého a kritického zájmu politiků a médií. Dává totiž nejen příležitost zhodnotit to, co odcházející rok přinesl, ale také určitý "náhled" do budoucnosti a směřování roku nastávajícího. Tradici neporuší ani prezident Václav Klaus, pro něhož bude promluva k občanům na prahu nového roku 2004 premiérou. Kromě toho poprvé také přestane platit monopol veřejnoprávních médií na přenos. Prezidentova slova hodinu po poledni naživo odvysílá vedle Českého rozhlasu a České televize také komerční televize Nova a ze záznamu i česká pobočka britské rozhlasové stanice BBC. Na jaké téma bude první zamyšlení nové hlavy státu Václava Klause, to si občané poslechnou už za pár dní. Když jeho předchůdce Václav Havel před třinácti lety převzal úřad, oznámil, že země nevzkvétá. Ve svém posledním poselství zhodnotil, co dobrého se stalo od vzniku Česka jako samostatného státu a zdůraznil, že ČR je po deseti letech důvěryhodnou a respektovanou demokracií.

Test takzvané e-vlády dopadl úspěšně, ostrý start možná od května

Fungování takzvané e-vlády, tedy zasílání a připomínkování vládních dokumentů elektronickou cestou, má za sebou dvouměsíční zkušení provoz. Organizátoři považují pilotní projekt za úspěšný. Věří proto, že se vstupem země do Evropské unie, tedy zhruba od května, by si vládní materiály mohla pomocí internetu vyměňovat a upravovat všechna ministerstva i další státní úřady. "Testování dopadlo úspěšně. Myslím, že by bylo možné celý projekt spustit se vstupem do Evropské unie," řekl ČTK Jan Duben z Úřadu vlády, který má přípravu elektronické výměny dokumentů na starosti. Do testování se vedle Strakovy akademie a ministerstva informatiky zapojila ministerstva práce a sociálních věcí, životního prostředí a průmyslu, dále Státní úřad pro jadernou bezpečnost a Český statistický úřad. Ministr informatiky Vladimír Mlynář má na začátku příštího roku předložit kabinetu hodnocení zkušebního provozu včetně návrhu na ostrý start e- vlády. Komunikace centrálních státních úřadů přes internet má zrychlit a zefektivnit práci kabinetu a celé státní správy. Navíc by měl ušetřit ročně asi pět milionů korun, které stát vydá za tisk a kopírování dokumentů.

Čebus začne o ledna jezdit kromě Prahy i do Zlína a Olomouce

Nové autobusové linky z Brna do Zlína a Olomouce začne od 5. ledna provozovat brněnská dopravní a cestovní kancelář Čebus. Ředitel společnosti Milan Řepa ČTK řekl, že důvody pro zavedení nových spojů jsou dva. Prvním je fakt, že obě města se za poslední léta stala významnými správními i univerzitními centry a druhým pak je rostoucí konkurence dopravců na lince Brno - Praha. Dálková linka mezi Prahou a Brnem představuje nyní pro Čebus asi 80 procent z celkově provozované autobusové dopravy. Firma podle Řepy letos na této trase sveze na 300.000 osob. Řepa se domnívá, že na dálkových trasách poroste konkurence ještě víc i díky tomu, že levné letecké společnosti začínají vytlačovat autobusy z mezinárodních linek. Čebus se chce proto v budoucnu víc zaměřit na středně dlouhé trasy, jako jsou právě spoje z Brna do Zlína a Olomouce.

Ochranka, která zastřelila muže, nemusí být potrestána

Muži z bezpečnostní služby, kteří v noci na sobotu před diskotékou Neprakta v centru Mostu zastřelili osmnáctiletého mladíka, nemusí být podle krajských kriminalistů potrestáni. Pokud by znalci prokázali, že členové ochranky jednali v sebeobraně, postih je nečeká, řekl v neděli ČTK operační důstojník krajské kriminálky. Postihu zřejmě neujde skupina mladých lidí, která se v noci do klubu dobývala baseballovými pálkami a údajně ochranku ohrožovala. Tento čin posuzují policisté jako výtržnictví, uvedl důstojník. Poté, co bezpečnostní služba mladíky do podniku nevpustila, začali podle policie ničit auto majitele klubu. Po dalším útoku dva muži z ochranky vystřelili do vzduchu. Další střelné rány zasáhly osmnáctiletého muže, který na místě zemřel. Druhého mladíka lidé z bezpečnostní služby postřelili. Jeho stav je stabilizovaný, řekl v neděli ČTK lékař z mostecké nemocnice. V době střelby bylo na diskotéce zhruba 200 lidí. Nikdo další nebyl podle policie zraněn. Krajští kriminalisté by měli v pondělí rozhodnout, zda muži z bezpečnostní agentury stříleli v sebeobraně. Pokud soudní znalci a odborníci na balistiku tuto verzi nepotvrdí, policie je obviní z ublížení na zdraví s následkem smrti. Zároveň kriminalisté šetří výtržnictví pěti mladíků. "Obvinění ještě nikomu sděleno nebylo," uvedl důstojník.

Zřejmě sebevrah pobodal v centru Prahy člověka

Čtyřiačtyřicetiletý násilník bodl v sobotu v podvečer v centru Prahy o dva roky mladšího muže do ruky a do nohy. Poté obrátil nůž proti sobě a vrazil si ho do břicha zřejmě s úmyslem spáchat sebevraždu, řekl ČTK Ladislav Bernášek z pražské policejní správy. Incident se odehrál kolem 19:00 u zastávky tramvaje ve Spálené ulici. "Oba poraněné muže, pravděpodobně bezdomovce, převezli záchranáři k ošetření do nemocnice. Napadený muž byl po ošetření propuštěn, útočník zůstal hospitalizován," uvedl Bernášek. Podle neoficiálních informací z nemocnice není život muže ležícího na chirurgickém oddělení ohrožen. Podle prvních policejních informací muž stojící na zastávce nejprve obrátil nůž proti sobě a až potom napadl druhého, který se mu v tom snažil zabránit. Vyšetřování ale později ukázalo, že se událost odehrála jinak. Muž nejprve zaútočil, a teprve potom se bodnul. Policie k tomu dospěla na základě nedělních výslechů obou aktérů, uvedl Bernášek.

Letos se v Praze stalo 43 vražd, 33 z nich policie objasnila

Během letošního roku se v hlavním městě stalo 43 vražd, z nichž se pražským kriminalistům podařilo zatím objasnit 33. ČTK to řekl Ladislav Bernášek z pražské policejní správy. Téměř stejný počet těchto nejzávažnějších trestných činů se na území metropole stal i v loňském roce; policejní statistiky hovoří o 42 případech. Loni tedy kriminalisté zaznamenali jen o jednu vraždu méně než letos. Úspěšnější však byli při jejich objasňování, vyřešili 40 případů. K letošní tragické bilanci přispěl i poslední předvánoční víkend, kdy se v metropoli odehrály tři vraždy.

Chřipka v Praze neřádí; lékaři čekají, co lidé přivezou z hor

Chřipková epidemie zatím hlavní město nezasáhla, do ordinací pražských lékařů přicházejí lidé s běžnými virózami a nachlazením. Doktoři nyní čekají, s čím se lidé vrátí z dovolených. "Čekáme, co si přivezou z hor," řekla v neděli ČTK sestra Věra Ješínová z pohotovosti pro dospělé v Sokolské ulici v Praze 2. Chřipka podle dosavadních informací zasáhla především severní Čechy, zejména Ústecký kraj. Epidemie na Ústecku vypukla v týdnu od 15. prosince, počet respiračních onemocnění se zvýšil proti předcházejícímu týdnu o 42 procent. Pražský hlavní hygienik Vladimír Polanecký zatím nemá od lékařů k dispozici žádná čísla. Očekává ale, že rozmach chřipky v hlavním městě nastane, až se lidé vrátí do práce a děti do škol. "Přijde to tak po 5. lednu," řekl v neděli Polanecký. Také děti navštěvují lékaře většinou s virózou a nachlazením. "Sem tam se objeví i chřipka, ale rozhodně nejde o epidemii, o jaké hovoří média ze severních Čech," uvedl lékař sloužící na dětské pohotovosti v Plaňanské ulici v Praze 10. Výskyt viróz je podle něj zvýšený. Také on se domnívá, že rozmach chřipek může přijít, až se dětští pacienti vrátí z prázdnin. "Uvidíme, co přivezou do Prahy," řekl lékař.

Lékaři navrhují umístit na odlehlá místa defibrilátory

Lékaři navrhují, aby byly na odlehlá místa, kam může záchranná služba dojet až za delší dobu, umístěny automatické defibrilátory, informovala v sobotu televize Nova. Jde o přístroje, které dokáže používat i laik a které mohou při zástavě srdce zachránit život. Podle televize v ČR umírá na náhlou zástavu srdce zbytečně mnoho lidí. Zákony ale zatím neumožňují, aby pomoc elektrošoky mohl poskytnout laik, uvedla televize. Pražští záchranáři podle Novy již navrhovali umístit defibrilátory například do hypermarketů, zatím však neúspěšně. Podle lékařů přístroj dokáže laik použít - stačí nalepit elektrody a přístroj pak sám vyhodnotí, zda dá pacientovi elektrošok, či nikoliv. Navíc vede zachránce hlasem i obrázky a nepustí ho k dalšímu kroku, pokud neudělal ten předchozí, uvedla Nova.

V ústředí husitské církve bylo odposlouchávací zařízení

V pražském sídle Církve československé husitské bylo umístěno odposlouchávací zařízení. "Štěnice" velikosti vejce zabalená do staniolu byla umístěna pod stolem, u něhož se scházejí nejvyšší hodnostáři třetí největší církve v republice, uvedla v pátek televize Nova. Zařízení objevila specializovaná firma před dvěma měsíci, poté případ převzali kriminalisté. Policisté podle televize nezjistili, kdo odposlech namontoval, i když na zařízení byly otisky prstů i celých dlaní. Případ, který kvalifikovali jako přestupek, odložili. Zástupci církve ale o výsledku vyšetřování dosud nebyli oficiálně informováni. Patriarcha husitské církve Jan Schwarz si chce na postup policie po Vánocích stěžovat u ministra vnitra Stanislava Grosse. O důvodech, proč by někdo měl zájem sledovat jednání patriarchy a biskupů Církve československé husitské, se dá podle Novy zatím jen spekulovat. Schwarz uvedl, že před objevením štěnice měli již delší dobu s kolegy podezření, že je někdo odposlouchává. Proto si objednali specializovanou firmu, která skutečně pod stolem objevila štěnici. Husitská církev vlastní podle televize po celé zemi na 500 nemovitostí. Někdo by tak mohl mít zájem církev rozdělit a zmocnit se jejího majetku, nebo jde o vnitřní boj, uvedla Nova.

Čechošvýcar vyzval veřejnost k podpoře bývalého agenta Hučína

Čechošvýcar Jan Šinágl vyzval veřejnost, aby finančně podpořila bývalého agenta BIS Vladimíra Hučína, který podle něho kvůli trestnímu stíhání skončil v sociální síti. Hučín je obžalován ze sedmi trestných činů souvisejících většinou s jeho prací pro kontrarozvědku. V rodném Přerově má údajně proto problémy sehnat práci. Hučín je obžalován z podvodu, nedovoleného ozbrojování, zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, neuposlechnutí rozkazu, ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Je podezřelý mimo jiné z toho, že zneužíval kontrarozvědku ke svým osobním zájmům a šířil mezi lidmi obavy z narůstajícího levicového extremismu. Bývalý agent, jemuž hrozí mnohaleté vězení, všechna obvinění popírá. Tvrdí, že se stal nepohodlným, když odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání do vysokých státních funkcí a bezpečnostních složek. "Hučín pobíral donedávna sociální podporu 32 korun, později byla zvýšena na 1600 korun a nyní opět snížena na 800 korun měsíčně. Marně shání zaměstnání, nikdo jej nechce zaměstnat," tvrdí Šinágl ve výzvě, kterou šíří na internetu. Hučína aktivita potěšila. "Pan Šinágl se začal o můj případ zajímat, navštěvuje mé soudy a teď zorganizoval tuto akci. Naše finanční situace není lehká, ale nejsme nároční, takže vystačíme s málem," řekl Hučín. Z BIS byl propuštěn předloni v únoru a od té doby nemůže najít práci. "Věřím, že se situace obrátí, až skončí všechny ty soudy," podotkl.

V Mostech u Jablunkova byl otevřen nový lyžařský areál

Vánoční dárek dostali příznivci sjezdového lyžování na Frýdeckomístecku. Nový Ski areál v Mostech u Jablunkova nabízí 650 metrů dlouhou a 50 metrů širokou sjezdovku s možností umělého zasněžování. Má převýšení 150 metrů a z jejího vrcholu mohou lyžaři vidět panorama Beskyd i Českého Těšína a Třince, řekl v neděli ČTK starosta obce Milan Procházka. "Počítáme s tím, že právě z těchto měst, ale například i z Ostravy, sem lidé rádi přijedou," poznamenal. Zdejší vlek podle Procházky přepraví 900 lyžařů za hodinu. Sjezdovka má i umělé osvětlení. Do vybavení patří parkoviště pro 130 aut, sociální zařízení a občerstvení. "V budoucnu by zde měla také vzniknout horolezecká stěna, umělá bobová dráha a stravovací a ubytovací zařízení," dodal starosta. Vysvětlil, že areál vznikl v souladu s dlouhodobým záměrem zvýšit turistický a cestovní ruch v obci. Lyžaři a rekreanti z této oblasti dosud jezdili především na Slovensko.

Pravoslavní věřící protestovali v centru Brna proti potratům

Na protest proti potratům se v sobotu vydalo na pochod Brnem asi 40 lidí, převážně z pravoslavné církve. Průvod vedl centrem a skončil u fakultní porodnice na Obilním trhu. Účastníci nesli obří dřevěný kříž s nápisem odsuzujícím umělé přerušení těhotenství. Průvod uzavíraly dvě děti nesoucí asi metrové kříže. Protest se odehrál v klidu, řekl ČTK mluvčí policie Zdeněk Lubas. Dodal, že tyto akce se opakují každou sobotu. Skupinky odpůrců potratů od léta takřka denně postávají v úzkém průchodu vstupu do fakultní porodnice. Podle šéfa gynekologicko-porodnické kliniky Pavla Ventruby hlasitými protesty ruší rodičky a novorozeňata. "Jedna návštěvnice kliniky se nedávno zranila na náledí, když je obcházela," řekl ČTK Ventruba. Ventruba poukázal i na to, že hlasité projevy absurdně ruší novorozeňata, za jejichž práva lidé demonstrují. "Spíše ubližují, než pomáhají. Navíc nechápu, proč si vybrali zrovna nás. Jsme jedna z největších porodnic v zemi, a potratů naopak provádíme jen minimální počet," dodal Ventruba.

Zemřel rozhlasový dramatik a dramaturg Jaromír Ptáček

V úterý 23. prosince zemřel v Praze ve věku 78 let rozhlasový dramatik a dramaturg Jaromír Ptáček. Jako autor více než 50 původních rozhlasových her a dramatizací literárních předloh vytvořil v 60. letech výrazný styl rozhlasové hry, ceněný zejména v Západním Německu, kde byly mnohé z jeho her uváděny. Jako autor s širokým vzdělanostním zázemím přinášel do českého prostředí vlivy moderní zahraniční literatury, zejména Samuela Becketta, Jamese Joycea, Edgara L. Maasterse, Eugena Ionesca, Güntera Eicha a dalších, inspiroval se také v oblasti filmové nové vlny a soudobého výtvarného umění. Svými hrami vnášel do české společnosti devastované komunistickou nadvládou prvek morální sebereflexe.

Jaromír Ptáček se narodil 17. prosince 1925 v Německém na Moravě. Začínal jako knižní grafik a po studiu divadelní vědy na brněnské Masarykově univerzitě nastoupil v roce 1952 do dramaturgie Československého rozhlasu. Po několika přípravných autorsky výrazných dramatizacích přišel v roce 1962 poprvé s vlastní hrou Pět nemístných historií. V rychlém sledu pokračoval tituly Tři směrem k tichu, Dívej se k černému nebi, Kladení do hrobu, A kdo by chtěl opustit město babylonské?, Pláč pro pana Jeremiáše, Jistý den daleké minulosti a další. V polovině 70. let se musel odmlčet, řada jeho her byla z rozhlasového archivu smazána. V té době zprostředkovával pro zakázané autory psaní na cizí jméno. Krátce před listopadem 1989 začal rozhlas opět uvádět některé jeho hry. Po politické změně Ptáček působil v redakci rozhlasového experimentu Audio studio a od poloviny 90. let žil v ústraní. Mezi dalšími autory, které do rozhlasu jako dramaturg přivedl, byli Ivan Vyskočil, Zdeněk Urbánek a Václav Havel.

Čeští hokejoví junioři prohráli na MS s Finskem 2:3

Ani dvoubrankové vedení nestačilo české hokejové reprezentaci k vítězství nad Finskem na mistrovství světa hráčů do 20 let. Domácí tým vyhrál v Hämeenlinně 3:2, když rozhodující branku vstřelil v 56. minutě Filppula. Oba české góly dal vítkovický útočník Olesz.

Pospíšil skončil ve čtvrtém závodu SP v cyklokrosu osmý

Domácí reprezentant Ben Berden zvítězil ve čtvrtém závodu Světového poháru v cyklokrosu v belgickém Koksijde. Pro letos nejlepší umístění si dojel druhý Nizozemec Richard Groenendaal a třetí skončil další domácí jezdec Erwin Vervecken. Nejlepší z českých cyklokrosařů Jiří Pospíšil obsadil osmé místo. Pod stupni vítězů tentokrát skončili suveréni dosavadní části sezony Bart Wellens a Sven Nijs. Druhý jmenovaný Belgičan si však bezpečně udržel vedení v průběžném hodnocení šestidílného seriálu, který pokračuje 18. ledna ve francouzském Nommay. Pospíšil tradičně špatně odstartoval a do terénu vjížděl až kolem pětadvacátého místa. Na těžké písčité trati se však neustále posouval dopředu až do první desítky. Opačně si vedl Martin Zlámalík. Po startu se objevil na první pozici, ale postupně se propadal. "Na písku se nám v Koksijde nikdy nedařilo a tomu odpovídá i nedělní výsledek. Spokojen jsem snad jen s Pospíšilem, ostatní jeli nevýrazně," řekl reprezentační trenér Petr Klouček, který postrádal Petra Dlaska, jenž má chřipku.

Záhrobská poprvé bodovala v obřím slalomu ve Světovém poháru

Šárka Záhrobská dokázala poprvé ve Světovém poháru bodovat v obřím slalomu. Česká lyžařka obsadila v rakouském Lienzu 28. místo a připsala si tři body. Závod vyhrála domácí Nicole Hospová, jež se radovala z druhého úspěchu v sezoně. Druhá žena celkového hodnocení Světového poháru snížila na 90 bodů svou ztrátu na vedoucí Anju Pärsonovou ze Švédska, která nedojela. Dvacetiletá Rakušanka byla nejrychlejším v prvním kole a třetím časem ve druhé jízdě si prvenství pojistila. Druhá skončila její mnohem zkušenější krajanka Renate Götschlová, která na vítězku ztratila 65 setin. Na třetí místo klesla po prvním kole druhá Američanka Kirsten Clarková. "V prvním kole jsem udělala dvě velké chyby a zaskočilo mě, že jsem byla nejrychlejší," líčila průběh závodu Hospová. "Měla jsem ale víc štěstí než Anja, která upadla. Ve druhém kole jsem se už jen snažila udržet náskok," přiznala po třetím triumfu v kariéře. Osmnáctiletá Záhrobská pravidelně boduje ve slalomu, v němž je průběžně na výborném devátém místě, obří slalom v SP však jela teprve popáté. Dosud nejlepšího výsledku v něm dosáhla 13. prosince v Alta Badii, kde skončila šestatřicátá.

Rezkův přestup do Sparty se blíží, Hřebík láká také Sionka

Fotbalový útočník Jan Rezek se v nejbližších dnech podle všeho stane první zimní posilou Sparty Praha. Jednadvacetiletému hráči končí v Teplicích v létě příštího roku smlouva, prodloužit ji podle svých slov nehodlá a touží odejít právě do mistrovského celku. Ve Spartě však připravují také odchody: v neděli byl uzavřen přestup Martina Zbončáka do Dynama Moskva a stejný klub láká také Libora Sionka. Sparta vedle Rezka jedná i o dalších posilách: do týdne by se mohl zrodit další teplicko-sparťanský transfer při přestupu Petra Voříška a blízko přestupu z Liberce do Sparty je také Miroslav Holeňák. Ten se už dříve domluvil s budoucím zaměstnavatelem na budoucí smlouvě. Nejblíže k rudému dresu však má Rezek, který je s letenským klubem už dokonce dohodnutý i na podmínkách svého kontraktu a na začátku ledna by s ním měl podepsat smlouvu na tři a půl roku. "Do Sparty bych chtěl moc odejít," potvrdil mladý útočník svůj zájem v rozhovoru pro ČTK. V závěru roku se o něho ucházely i bundesligové kluby a Slovan Liberec, ale fotbalista nezastírá, že prioritou pro něj zůstává právě sparťanské angažmá.

Počasí v České republice

Oblačno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností. Teploty od nuly do 4, v místech s nízkou oblačností jen kolem -2 stupňů, na horách kolem +1, na Šumavě až 6 stupňů nad nulou.